7 <^cT mi DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Pluimveevoeder. WOENSDAG 31 JANUARI. FEUILLETON. If©. 26. Honderd en^aphttiendejaargang. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs^ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIKls. COSTER 4 ZOON. Voordara C 9. Telefnr. 3. IDe Zeevalli. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 31 Januari. Elke dag brengt nieuwe aanwijzingen, dal de geweldigste der botsingen weldra zal plaats hebben. Overal maakt men zich voor die bloedige ontmoeting gereed. En overal zegt men van de overwinning zeker te zijn. Iedere nieuwe courant brengt berichten over toebereidselen voor den te wachten strijd Nauwelijks is uit Duitschland de oprichting van een comité voor nationalen vrouwenar beid in den oorlog gemeld, of uit Engeland komt het bericht, dat de koning mannen bo ven den dienstplichtigen leeftijd, die in een burger ijk beroep werkzaam zijn, aanspoort zich aan te sluiten bij de vrijwilligersmacht, om een plaats in te nemen bij de verdedigers van Engelands kusten bij een inval. En ter wijl uit Engelsche bron verluidt, dat op het Westelijk oorlogstooneel thans een aanval kan worden gedaan, waar en wanneer de Fransche legeraanvoering dit maar verkiest, dat een gelijktijdig bombardement langs de geheele linie zelfs den knapsten strateeg, dien de Duitschers bezitten, in het onzekere moet laten, deelt een Duitsch bericht mede, dat de Duitsche voorbereidingen voor de moeielijkste periode, welke de beslissing zal brengen, niets te wenschen overlaten, zoodat men zeker is van de overwinning. In den bovenbedoelden brief van den En- gelschen koning wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een inval op de En gelsche kust. Men zoekt onwillekeurig ver band tusschen deze mogelijkheid en het be lemmeren van Duitsche actie door het afslui ten van Duitsche toegangswegen tot de Noordzee, waartoe morgen, zooals men weet, het Engelsche mijnenveld zoo dicht mogelijk bij de Duitsche bocht wordt ge bracht. Waartoe deze nieuwe maatregel lei den zal? Vermoedelijk zal zij weinig veran dering brengen. Immers de Engelschen heb ben aanhoudend reeds mijnen gelegd bij de Duitsche riviermondingen en in de omge ving van Helgoland, maar de Duitschers hebben ze hier zoowel als aan de Belgische en zelfs de Engelsche kust kunnen opruimen of ontgaan en tochten van Duitsche torpedo booten, onderzeeërs en zelfs van eenige ka pers, zijn steeds mogelijk gebleken. Met mij nen alleen komt Engeland er dus niet. Het zal ook een massa bewakingsschepen be schikbaar moeten stellen en dat er daarvan verschillende door Duitsche torpedo's zul len worden getroffen, laat zich denken. Lord Robe1': Cecil heeft in een vergadering gezegd, dat het niet goed zou zijn tot een blokkade ,ook van het neutrale land, over te gaan, metname dan van Denemarken en Ne derland, immers daardoor zou of het aantal vijanden van Engeland zijn vermeerderd óf zou de grondslag zijn vernield, waarop En geland in den oorlog is gegaan, n.l ter ver dediging van de rechten der kleine natiën. Niet onmogelijk zal de Duitsche regeering den thans door Engeland genomen maatre gel beantwoorden met een effectieve onder zeeërsblokkade. Maar veel zal ook die maat regel wel niet uitwerken. Hoogstens zullen Roman uit het laatst der 16e eeuw, naar 1 Eagelach vaa RAFAëL SAÖATINI. 61) Daarop ging hij door het gangpad naar het achterdek en liet den Dey achter, alleen met zijn toorn en een zekere vrees, opgewekt door die laatste vermetele bedreiging. Maar al was hij vermetel in zijn bedreigingen, het hart van Sakr-el-Bahr was vol zorg. Hij had een plan femaaktmaar hij begreep, dat tusschen lie edenken en de uitvoering veel kwaad kon ge beuren. „Jonkvrouwe", zei hij tot Rosamunde, ter wijl hij op het achterdek trad. „Ge handelt niet verstandig met u zoo openlijk te vertoo nen" Tot zijn verbazing keek zij hem met een vij andigen blik aan. „Niet verstandig?" zei zij op minachtenden toon. „Ge bedoelt dat ik dan misschien meer zie den de bedoeling is. Welk spel speelt ge hier, dat ge mij één ding zegt, en door uw da den toont, dat ge iets anders wilt?" Hij behoefde niet te vragen wat zij bedoelde Hij begreep dadelijk, dat zij het tooneel, dat zij had bijgewoond, verkeerd had uitgelegd. „Ik wil u slechts herineren" zei hij zeer ern stig, „dat gem ij reeds eenmaal onrecht hebt aangedaan door een overhaast oordeel, zooals u bewezea is". Haar •verfcuifiaj ward lata gasokakt. „Maar er nog meer Engelsche schepen getorpilleerd worden. Waf de torpilleering van Engel sche schepen den laatsten tijd beteekent, blijkt uit een officieel Duitsch bericht, volgens het welk er in December 240 000 ton en in den geheelen oorlog tot 1 Januari 3.089.000 ton Engelsche scheepsruimte verloren ging. Vol gens het Daily News overweegt dan ook het Engelsche kabinet de laatste dagen ernstig, of thans bij den scheepsbouw niet de voor rang moet worden gegeven aan den handel boven de marine, ten einde het dagelijksch verlies aan tonneninhoud tengevolge van de onderzeeërsactie goed te maken en om al dus in Engeland het dreigend tekort aan le vensmiddelen te voorkomen. Opnieuw wordt gemeld, dat president Wilson zijn vredespogingen voortzetten en doorzetten wil. Men schrijft hem tweeërlei plannen toe. In de eerste plaats het voorstel aan de oorlogvoerenden om een officieele bespreking te doen houden over de beginse len van het vredesprogram, aangegeven in zijn bekende senaatsrede. In de tweede plaats een uitnoodiging tot de oorlogvoerenden, om vertegenwoordigers te zenden voor het plegen van overleg met een door den presi dent te benoemen commissie over de alge- meene grondslagen, waarover men tot over eenstemming zou moeten komen als basis voor een wapenstilstand gedurende de vre desconferentie. KORTE BERICHTEN. Er zijn tot nu toe van Duitschland 10.950 leeraars gesneuveld, in de vacatures wordt door leeraressen voorzien. De Duitsche generaal von Wallenberg is te Warschau aan een hartverlamming over leden. In Frankrijk is een expres-trein op een een goederentrein geloopen, er zijn 11 dooden en 50 gewonden. Om reusachtige ketels van een station te Berlijn naar een tentoonstellingsterrein te brengen, heeft Hagenbeek zijn olifanten be schikbaar gesteld, die met het grootste gemak dez ware ketels door Berlijn transporteeren. Een Duitsch vlootbericht meldt, dat een onderzeeër op 18 Januari in het Kanaal een Engelsche torpedoboot tot zinken bracht. BINNENLAND Qamsngd «t«ws. UIT BERGEN. Vervolg gemeenteraadsverslag. In behandeling kwam hierop het vaststel len eener rioolbelasting. Voorgesteld werd om hiervoor 2 pCt. van de kadastrale huur waarde van een pand te heffen, gelegen aan een der wegen van het riool, onverschillig of de eigenaar al dan niet aansluit. In de memorie van toelichting zeggen B. en W. het volgende: Nè een arbeid van vele jaren is ten slotte een rioleeringsplan in deze gemente ont worpen, zich uitstrekkende over eene lengte van 2344 Meter beginnende bij Pension Wilg in de Breelaan tot aan het café de Rustende Jager vandaar langs het postkantoor aan den Ouden Prinsweg langs de Dorpsstraat van de Hervormde kerk tot aan de St An- thoniestraat, langs de kleine Dorpsstraat verder langs de schoolstraat tot aan Pension Holland, vandaar langs de Studler van Zurcklaan langs den Neerweg, om bij den dan begon zij. „Ik vraag slechts uw oordeel tot het laatst op te schorten. Als ik in leven blijf, zal ik u bevrijden. In tusschen verzoek ik u in uw hut te blijven. Het helpt mij niet, dat ge gezien wordt". Zij keek hem aan, een verzoek om verkla ring trilde op haar lippen. Maar voor het kal me bevel van zijn toon en blik boog zij lang zaam 't hoofd en trok zich achter het gordijn terug. HOOFDSTUK XX. De Boodschapper. Voor het overige van den dag bleef zij in de hut, in pijnigende onrust, om te weten wat er gebeuren zou en er nog des te meer door ge kweld, omdat Sakr-el-Bah al die uren niet bij haar kwam. Eindelijk tegen den avond zich niet langer kunnende bedwingen, ging ze weer naar buiten toevallig een ongeschikt oogen- blik. De zon was ondergegaan en het avondgebed werd op het schip opgezegd, de geheele be maning lag geknield. Toen zij dit zag, trok zich instinstmatig terug en bleef achter het gordijn verborgen tot het gebed geëindigd was. Toen sloeg zij het ter zijde, maar zonder langs de Nubiërs te gaan, die op wacht ston den, zag zij links van zich Asad-ed-Din met Marzak, Biskaine en een paar andere officie ren op den divan onder de tent. Haar oogen zochten Sakr-el-Bahr, en zij zag hem het gaigpad afkeeu» «at zrijm graetaa, tchowna- Damlander-molen in de Bergermeerring- vaart uit te monden. Met het werk is reeds eenen aanvang ge maakt en de totaie kosten zullen ongeveer 38.000 bedragen, waarvoor eene even groote leening zal moeten worden aange gaan. Aangezien deze rioleering aanvankelijk slechts gemaakt wordt langs enkele wegen, omdat de perceelen die ana die wegen gele gen zijn, daarana groote behoefte hebben, terwijl het grootste gedeelte der gemeente daaraan thans weinig of geen behoefte heeft en eene volledige rioleering van de bebouw de kom der gemeente de draagkracht der in gezetenen in de huidige omstandigheden zou de te boven gaan, zoo is het noodzakelijk eene speciale belasting te heffen van die per sonen die gebouwen bezitten waarvoor het riool aangelegd wordt. Blijkt het later dat ook andere gebouwen langs andere wegen behoefte aan een riool hebben, dan zullen ook de eigenaars dier ge bouwen' naar denzelfden maatstaf in die be lasting worden aangeslagen, wanneer daar een gemeentelijk riool wordt aangelegd. De voorgestelde belasting is eene billijke, want de praktijk heeft bewezen, dat groote gebouwen waarvan de meesten als pension dienen grootere hoeveelheden ménagewater en closetwaren afvoeren dan kleinere gebou wen. Aangezien de kadastrale belastbare op brengst van groote gebouwen hooger is dan die van de kleine, zal ook de voorgestelde belastingheffing evenredig zijn aan het ge not dat de belastingplichtige van het riool heeft. Wij zullen thans nagaan hoe de opbrengst der belasting zich verhoudt tot de rente der leening voor de rioleering gesloten. Eene leening van 27000 wordt gesloten tegen eene rente van 43^ pCt. waarvoor jaarlijks moet worden betaald: 1215. Van eene voorgaande leening h 5 pCt. wordt voor de rioleering een bedrag gevor derd van 11000 tegen 5 pCt 550. Totaal aan jaarlijksche rente 1765. De kadastrale opbrengst van de gebouw de eigendommen aan het te maken riool ge legen bedraagt 22000, waarvan 2 pCt. be lasting geeft in to.aal 44G, een bedrag dat veel lager is dan de rente der leening waar voor een bedrag van 1765 vereischt wordt, terwijl bovendien van deze leening uit de gewone middelen nog een aanzienulijk be drag voor aflossing vereischt wordt. Aan de bestaande bouwverordening wordt een nieuw artikel toegevoegd, waarin aan de eigenaars der gebouwen die aan het gemeen telijk riool belend zijn, de verplichting tot looziug van hun ménagewater in dat riool wordt opgelegd. Nog zeggen B. en W. in de memorie van toelichting tot aanvulling der Verordening op het bouwen en sloopen en wonen in de ze gemeente: Aangezien in deze gemeente geen riolee ring bestond is het ons noodzakelijk geble ken Afdeeling IX der Bouwverordening inel 3 nieuwe artikelen aan te vullen. Deze artikelen verplichten ieder eigenaar van gebouwen cue aan een gemeentelijk riool gelegen zijn, om zijn menagewater en closet water, in 'tkort, al het water dat van zijne gebouwen afkomstig is, in het gemeentelijk riool te loozen op zoodanige wijze ais Bur gemeester en Wethouders zullen voorschrij ven. Het ligt in onze bedoeling, om zoodra ge legenheid gegeven wordt om in het riool te loozen, van wege de gemeente geen vloeiba re stoffen meer uit de putten te vervoeren, indien die putten bij gebouwen behooren, die aan een weg grenzen, waarin zich een ge meentelijk riool bevindt. Uit de verordening blijkt, dat de buislei lenden stap achter de bootsmansmaats, die aan de slaven het karig avondeten reikten. Plotseling stond hij stil bij Lionel, die een plaats aan liet eind van een riem vlak naast het gangpad had. Hij sprak hem ruw toe in de lingua franca, die Lionel niet verstond en zijn woorden klonken luid en werden door al len op het achterdek gehoord, zooals zijn be doeling was. „Nu, hond? Hoe bevalt de kost van de ga leislaven aan je verwende maag?" Lionel keek naar hem op. „Wat zegt ge?" vroeg hij in 't Engelsch. Sakr-el-Bahr boog over hem heen en zoo als allen zien konden, stond zijn gelaat kwaad en spottend. Zeker sprak hij nu ook Engelsch tot hem, maar slechts een gemom pel bereikte de scherp luisterende ooien van Rosamunde, maar naar zijn blik te oordee- twijfelde zij niet aan de strekking zijner woorden. En tocht was zij ver van de waar heid. De spotternij op zijn gelaait was slechts een masker. „Let niet op mijn blik", zei hij. „Ik wil, dat zij ginds denken, dat ik je sar. Kijk als ie mand, die getergd wordt. Kruip of brom, maar luister. Herinner je je, dat we eens als jongens van Penarrow naar Trefusis Point gezwommen hebben?" „Wat bedoel je?" vroeg Lionel en de na tuurlijke dofheid van zijn uiterlijk was ge heel, zooals Sakr-el-Bahr kon verlangen. „Ik ben benieuwd of je nog zoover zoudt kunnen zwemmen. Zoo ja, dan zou een sma kelijker avondeten je aan het eind wachten au boord vu kat schip vu Sir John Killi- ding en controleput voor rekening van den belanghebbende komen, de directe aanslui- tingskosten voor rekening der gemeente. Zoodra het gemeentelijk riool voor loo- zing gereed is, worden de putten niet nicer gratis door de gemeente geledigd en zijn wij ook niet van plan de vloeistof uit die putten te vervoeren, die in 't riool loozen kunnen, zoodat spoedige aansluiting zeer zeker zal geschieden, omdat daardoor een groot onge rief voor de gemeentenaren zal zijn opgehe ven. De heer Maschmeijer oordeelde een verge lijking met Hilversum niet op zijn plaats. Spr. oordeelde het tevens ongewenscht om de kadastrale huurwaarde en niet die voor het personeel geschatte te nemen. De heeren Baltus en Apeldoorn waren het hiermede eens. De voorzitter bestreed deze zienswijze. De heer Baltus wenschte de rioolbelasting te verdubbelen, de aangesloten personen be talen dan nog minder dan de lui die hun putten met den wagen moeten laten ledigen. De voorzitter was sterk tegen verdubbe ling. Uit het oog mocht niet worden verlor ren, de werkzaamheden aan het riool waren ten behoeve van de geheele gemeente ver richt. De heer Bamaart was hiervan niet over tuigd. De heer Maschmeijer meende, dat men ook met de bewoners uit de Bergermeer en aan de Kogerdijk rekening moest houden. De heer Apeldoorn meende, dat zij die er van profiteerden er ook maar voor moesten betalen. De heer Barnaart oordeelde het onbillijk dat de aangeslotenen nog minder behoefden te betalen als zij die hun putten moesten la ten ledigen. De voorzitter wees er op dat de hygiëne voor het dorp een zeer belangrijke kwestie was. De heer Barnaart vond het ledigen van die putten op den dag een schandaal. De voorzitter bracht in het midden dat het niet anders kon. De heer Barnaart oordeelde het in het minst niet bezwaarlijk om perceelen als de Heamstede een 50 per jaar rioolbelasting te laten betalen. Spr. wilde daarom 5 pCt. nemen. De heer Baltus oordeelde 4 pCt. voldoen de. Met aigemeene stemmen werd hiertoe be sloten. De heer Oldenburg stemde alleen blanco. Bij de berekening van de huurwaarde blijft de kadastrale huurwaarde als zijne meer sta biel gehandhaafd. De aanvulling in de bouwverordening werd onveranderd vastgesteld. Oe heer Bar naart betoogde nog de wenschelijkheid om ter voorkoming van graverijen de mondstuk ken voor rekening van de gemeente te nemen. De voorzitter stelde nog voor om het eer ste jaar de aansluiting gratis te maken, doch hiervan wilde de raad mets weten. Ingevolge het verzoek van de bewoners aan de kleine Dorpsstraat, werd besloten de ze zoo spoedig mogeujk te bestra ien. De breedte van de oestraung zai door B. en W. bepaald worden. Besloten werd om aan den 'tweeden amb tenaar, die in dienst moet, zooiang hij in dienst is 2 per week uit te betalen. Aange zien men het niet zonder tweede ambtenaar aan stenen, zai'men voor een tijdelijke nog eens ten oproeping doen. De heer Maschmeijer meende dat men wel iemand uit de gemeente kon nemen. Hot ty pen was z.i. gauw genoeg te leeren en iemand van buiten zou wei 700 a j moeten verdienen. De heeren Baltus en Veenhuysen werden als leden van de commissie voor het eiectn- grew. Hadt je het nog niet gehoord? De Zil veren Reiger ligt voor anker in de baai aan den anderen kant van de kaap. Als ik je het middel verschaf, denk je, dat je er dan heen zoudt kunnen zwemmen?" Lionel keek hem in de diepste verbazing aan. „Houdt je me voor den gek?" vroeg hij eindelijk. „Waarom zou ik je met zoo iets voor den gek houden?" „Is het geen bespotting mij een manier tot mijn bevrijding aan de hand te doen?" Sakr-el-Bahr lachte, en nu spotte hij wer kelijk. Hij zette zijn linkervoet op de roei bank, leunde voorover met den elleboog op zijn knie, zoodat zijn gelaat vlak bij dat van Lionel kwam. „Tot jou bevrijding?" zei hij. „Bij God! je hebt altijd alleen aan je zelf gedacht. Dat heeft een schurk van je gemaakt. Jouw be vrijding! Goede God- Is er niemand dan jij, die ik zou willen bevrijden? Let op, ik wil dat je naar het schip van Sir John zwemt, hem zegt, dat dit galjoen hier ligt en dat Ro samunde aan boord is. Mijn zorg geldt haar en zoo weinig jou, dat mocht je bij je onder neming verdrinken, het mij' aleen spijten zou, dat mijn boodschap niet overgekomen was. Wil je den tocht ondernemen? Het is, behal ve dood, je eenige kans om aan de roeiers- bank te ontkomen. Wil je gaan?' „Maar hoe?' vroeg Lionel, hem nog altijd wantrouwend. „Wil je gaan?" hield zijn broeder aan. „Verschaf mij het middel en ik zal gaan" vu kat antwoord. De Directeur van het Distributiebe drijf alhier, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de BONS voor PLUIM VEEVOEDER over FEBRUARI 1917 kunnen worden afgehaald aan het Bureau Lange- straat 58; en wel: VAN WOENSDAG 7 TOT EN MET ZATERDA© 10 FEBR.a.s. 's morgens van 9 tot 's middags 2 uur. De aangifte voor de maand Maart kan geschieden op dezelfde dagen en dezelfde uren als bovengenoemd. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. BEVOLKING. DIRK JAN VAN DRUNEN wordt uitge- noodigd zich ten spoedigste ter Ge meente-Secretarie aan te melden. citensbedrijf herkozen. De heeren Bamaart en Oldenburg dito voor de levensmiddelencommissie. De voorzitter deelde met het oog op de kolennood mede, dat er bericht was ingeko men, dat er Dinsdag een waggon met 70 ton kolen zou aankomen, terwijl meerdere spoe dig zouden volgen. Gedeputeerde Staten hadden de verorde ning voor het levensmiddelenbedrijf goedge keurd. 15 December 1916 -was er voor de afdee ling Bergen van den Ned. Timmerliedenbond het verzoek ingekomen, om voor het werke- loozenfonds ten behoeve van haar leden een bijdrage toe te kennen. De voorzitter deelde mede, dat een Kon Besluit van 2 December dit zeer wenschelijk oordeelt, dit besluit zegt dat elke erkende ver- eeniging met een werkeloozenkas ten behoe ve van haar leden ten hoogste een toeslag kunnen krijgen van 100 pCt., met dien ver stande dat daarvan de gemeente 50 en het rijk ook 50 pCt. bijdraagt. Spr. oordeelde dit een mooie regeling. De heer Maschmeijer was het hiermede eens, doch dit moest dan gebeuren voor al le leden van de maatschappij. Kleine koop lieden en winkeliers hebben het dikwijls moeielijker, dan die georganiseerde arbei ders. Ook zij zijn bewoners van de gemeen te, komen echter niet in aanmerking, aange zien zij nooit werkeloos zijn. De heer Barnaart wees er op dat ook de boeren nooit werkeloos zijn. De voorzitter oordeelde, dat men ook voor de toestanden na de demobilisatie een regeling diende te treffen. Met aigenteene stemmen werd besloten, om zich bereid te verklaren voor een derge lijke regeling toe te treden. In een volgende vergadering zal het per centage, dat op de contributie van ieder lid als toeslag verleend zal worden, bepaald worden. Ook werd besloten om het verzoek om de opcenten op de personeele belasting af te schaffen, aan te houden tot de volgende vei gadering. Aangezien het besluit tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening wegens üe wen schelijkheid van een kleine redactiewijziging, niet was goedgekeurd, werd tot het doen van die redactiewijziging besioten Het kohier van den iloofdeiijken Omslag was goedgekeurd. De begrooting was mei eenige aanmerkingen terug gekomen. B. en W. werden gemachtigd om aan die aanmer kingen tegemoet te komen. (Wordt vervolgdi UIT OTERLEEK. De Belgische vluchtelingen, allen machi nisten of bankwerkers bij de Staatsspoorwc gen in België, zijn gisteren telegrafisch op geroepen, zich heden naar Rotterdam te be- „Heel goed". Sakr-el-Bahr boog zich nog meer over. „Naturlijk denkt ieder, die naar ons ziet, dat ik je tot wanhoop terg. Speel dus je rol. Vlieg op en probeer me te slaan. Als ik dan terugsla en dat zai ik goed doen, zoodat men niet aan komediespel kan denken doe dan of je flauw bent geyallen. Laat de rest aan mij over. „Nu", voegde hij er scherp bij en daarop stond hij- met een spotlach op, als om weg te gaan. Maar Lionel volgde snel de les op. Hij sprong op in zijn boeien en zich zoover mo gelijk uitrekkend sloeg hij Sakr-el-Bahr in het gezicht. Van zijn kant geleek het ook niet op komediespel. Daarop zonk hij weer met gerammel van zijn ketens op de bank neer, terwijl al zijn lotgenooten, die zijn kant uit zagen, met schrik toekeken. Sakr-el-Bahr scheen onder den slag te dui zelen en er ontstond onmiddellijk beweging aan boord. Biskaine sprong op met een kreet van verbazing; zelfs Asad's oogen fonkelden van belangstelling bij het ongewone gezicht, dat een galei-slaaf een zeeroover aanviel. Met een kreet van toorn, den kreet van een wild beest bijna, zwaaide Sakr-el-Bahr toen zijn sterken arm en zijn vuist daalde als een hamer neder op Lionle's hoofd. Lionel zonk ineen onder den slag. Sakr-el- Bahr's arm verhief zich ten tweede male. „Jou hond1-" brulde hij en hield zich toen in, omdat hij bemerkte, dat Lionel scheen te zijn flauw gevalles. {Wordt v«rvo)0l) GOURA

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1