DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ZACHTE ZEEF. No. 27. Honderd en aphtiiendojaargang. 11)16. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs^* ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERWIs. COSTER 5 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. DONDERDAG 1 FEBRUARI. F UI L L E T 0 N. D© ZeevalLL. Opgaye Hoeyeelheid Levensmiddelen. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 1 Februari. De maand, welke heden een aanvang neemt, kondigt zich aan als het verschrikke lijkste tijdperk, dat we zelfs in dezen oorlog hebben gekend. Een periode van honger en dood staat te wachten, zooals men vreeselijker zich moeie- lijk denken kan. Te land zal het zoeken en tasten nu wel dra een einde nemen en zal het een worste len om te ontkomen worden. Aflles schijnt gereed voor den wereldslag, zoo' beslissend voor de geheele menschheid. Dood en vernie ling staan klaar om strijders en niet-strijders neer te sabelen, stuk te schieten, te vergifti gen, te verminken, om heele dorpen met den grond gelijk te maken, wat zich boven de aarde verheft, te verwoesten. En ter zee zal niets worden nagelaten, om zeevarenden te doen omkomen, om sche pen te doen zinken, om levensmiddelen en krijgsvoorraden aan de golven prijs te geven Honger en ontbering zullen de oorlogvoe rende landen teisteren zooals nimmer te vo ren. Kortom, aan beide zijden hoopt men door den honger en de militaire nederlaag den tegenstander tot onderwerping te brengen. De strijd, waarbij niets wordt ontzien, om dat het gaat op leven en dood, staat ontke-' tend te worden. En wanneer men niet op het laatste oogenblikje nog tot het inzicht mocht komen, dat al de inspanningen en al de of fers de overwinning niet zullen kunnen bren gen, zal het geweld de wereld op zijn grond vesten doen schokken. Want de onzijdigen zullen nu minder nog ontzien worden dan voorheen en wanneer de zeis van Mars den bloei der kleine naties niet neermaait, zal het spook van honger en uitputting aan de grens niet meer te weren zijn. Hoe somber doet de naaste toekomst zich- op dezen blijden winterdag toch voor! Wij rijden schaats, wij maken ijspret, maar denken wij er wel aan, dat wij verkeeren in de omstandigheden dergenen, die dansten op een vulkaan? Zijn wij er wel voldoende van doordron gen, dat spaarzaamheid in voeding, verlich ting en verwarming een dwingende eisch is? En dat ons volk er zwaar voor zal kun nen boeten, wanneer de individuen nalaten de noodzakelijke zuinigheid in dezen tijd te betrachten Duitschland heeft met ingang van heden den verscherpten oorlog ter zee aangekon digd. De beperkingen, welke tot dusverre bij het gebruik der strijdmiddelen werden toe gepast, zullen voortaan achterwege blijven. Het gaat nu „rücksichtslos." Maarschalk Hindenburg heeft-gezegd: „de geheele toe stand veroorlooft ons alle gevolgen, die uit den onbeperkten onderzeeërsoorlog kunnen voortvloeien, op ons te nemen en daar deze onderzeeërsoorlog onder alle omstandighe- Roman uit het laatst der 16e eeuw, naar 't tagelack van RAFAëL SAfiATSMl. 6») Hij keerde zich om en riep om Vigitello en zijn helpers met een stem, die heesch was van drift. Vigitello kwam op een draf aan, met een paai van zijn mannen vlak achter zich „Maak de boeien van dien kerel los en gooi hem overboord," klonk het ruwe bevel. Laat het een voorbeeld voor de anderen zijn. Laat hen leeren, wat het gevolg is van muiterij in hun gelederen. Vooruit, zeg ik." Onmiddellijk werden hamer en beitel ge haaid. Vier harde slagen op metaal klonken Lionel werd van zijn plaats naar het dek gesleurd. Hier kwam hij bij en schreeuwde om genade, alsof hij werkelijk verdronken werd. Biskaine lachte onder het tentzeil. Asad keek goedkeurend toe, Rosamunde trok zich terug, bevend en sidderend, door af schuw bijna een bezwijming nabij. Zij zag Lionel tegenspartelend door de bootsmansmaats naar stuurboord dragen en over de verschansing werpen met even weinig omslag alsof hij een hoop afval was. Zij hoor de den laatsten gil van angst, waarmede hij verdween, den plons van zijn val, en in de stilte, die ciaarop volgde, den lach van Sakr- el-Bahr. Een oogenblik stond zij daar met angst en afschuw voor dien afvalligen zeeroover in haar hart. Zij was verbijsterd en verward. Zij trachtte geregeld na te denken over deze nieu we daad van hem, deze daad van dierlijke ruwheid broedermoordr. Ea zij kwam tot den een middel is om onze vijanden ten zeer ste te benadeelen, moeten wij er mee begin nen." En de rijkskanselier heeft verklaard, dat het tijdstip om den onbe [emmerden onderzee ërsoorlog toe te passen, thans gekomen is. i Het aantal onderzeeërs is aanzienlijk uitge breid, waardoor een vaste grondslag voor succes is gelegd. De slechte wereldoogst van graan, plaatst Engeland, Frankrijk en Italië voor ernstige moeielijkhedcn, welke tot on draaglijk wordens toe verzwaard kunnen worden, terwijl het steenkolengebrek, de be lemmering van munitie-aanmaak, het gemis aan scheepsruimte aanzienlijk vermeerderd kunnen worden. Zoo schat de Duitsche re geering de positieve voordeelen van den on beperkten onderzeeërsoorlog veel hooger dan het vorige voorjaar. Duitschland waagt aan dezen verscherpten onderzeeërsoorlog de mogelijkheid van nieu we vijanden te krijgen. Het kondigt Sperrge- biete, blokkade-gebieden, af om Groot-Brit- tanje, Frankrijk en Italië been en in het oos telijke gedeelte van de Middellandsche zee, waarin tegen alle verkeer ter zee zonder meet met alle wapenen wordt opgetreden. Onzij dige schepen, zegt het, die de versperde ge bieden bevaren, doen dit op eigen risico. Weliswaar zijn voorzorgen getroffen, dat onzijdige schepen, die op 1 Febr. naar ha vens in de versperde gebieden op weg zijn, gedurende een bepaalden termijn worden ontzien, maar toch is het dringend raad zaam, dat zij met alle beschikbare middelen er toe worden gebracht, van koers te veran deren. Neutrale schepen, die in de havens der blokkade-gebieden liggen, kunnen met dezelfde veiligheid die gebieden nog verla ten, wanneer zij vóór 5 Februari uitloopen en den kortsten weg naar het vrije gebied nemen. Het verkeer van de geregelde Amerikaan- sche passagiersschepen kan onbelemmerd voortgezet worden, indien: a. Falmouth als doel der reis wordt genomen; en b. indien op uit- en thuisreis op Scillys en naar een punt 50 graden N. B. en 20 graden W.L. wordt gekoerst. Op dezen weg moeten: de stoomsche pen de volgende speciale, in Amerikaansche havens voor hen alleen toegestane ken teeke nen voeren: de scheepsromp en wat daarop gebouwd is, moeten met 3 M. breede verti cale strooken, afwisselend in wit en rood, worden geverfd. Van iederen mast moet een wit-en-rood geblokte vlag waaien; aan den achtersteven moet de Amerikaansche vlag worden gevoerd. In donker moeten de vlag gen en de kleuren van den scheepswand zoo duidelijk mogelijk van verre herkenbaar zijn Het schip moet in het algemeen helder ver licht zijn. Er mag iedere week maar één schip in elke richting varen. De aankomst moet te Falmouth geschieden op Zondag, het vertrek uit Falmouth op Woensdag; de vaste overtuiging, dat hij haar tot nu toe bedrogen had; hij had gelogen, toen h- zwoer dat zijn doel was haar te bevrijden. Het lag niet in zulk een karakter, berouw te gevoelen over ee bedreven kwaad. Wat zijn voornemen was kon zij nog niet doorgronden, maar dat het slecht was, daaraan twijfelde zij niet, want zij bedoelingen konden niet anders dan slecht zijn. Zij was nu zoo overspannen, dat zij alle zonden van Lionel vergat en alleen diep medelijden met hem gevoelde, dat hij op zoo'n vreeselijke manier in den dood geslin gerd was. En toen klonk plotseling een kreet van het voorschip. „Hij zwemt!" Sakr-el-Bahr was op deze mogelijkheid voorbereid. „Waar? Waar?" riep hij en sprong naar de verschansing. „Ginds!" wees een man. Anderen waren er bij gekomen en staarden door de vallende duisternis naar het zich bewegende voorwerp, dat L'onels hoofd was en den flauw zichba- ren kring, die aanduidde, dat hij zwom. „Naar zee!" riep Sakr-el-Bahr. „Hij zal in ieder geval niet ver zwemmen. Maar wij zul len zijn weg wat korter maken". Hij greep een kruisboog van het rek bij den grooten mast legde er een pijl op en mikte. Maar op het punt van te schieten, hield hij op. „Marzak!" riep hij. „Hier prins der schut ters, hier is een doel voor je!" Van het achterdek af, waar hij met zijn va der naar het hoofd van den zwemmer" keek, dat in het afnemende licht bijna verdwenen was, keek Marzak met koele minachting naar zijn uitdaging, zonder antwoord te geven. Het scheepsvolk lachte onderdrukt. deze stoomschepen mogen _geen contrabande (als contrabande geldt wat als zoodanig op de Duitsche lijsten is gebracht) aan boord hebben. De Duitsche regeering heeft zich voorts bereid verklaard bijzondere voorzieningen te treffen om het post- en passagiersverkeer tus schen Nederland eri Engeland van Vlissin- gen op Southwold te ontzien, in die route zullen geen mijnen worden gelegd. Maar de Nederlandsche regeering heeft bereids Nederlandsche stoomschepen en stoomvisschersvaartuigen voorloopig verbo den zich buiten de territoriale wateren te begeven. De mogelijkheid is geenszins uit gesloten, dat de onzijdigen tengevolge van den verscherpten onderzeeërsoorlog in groote moeielijkheden geraken. Wij denken hierbij in het bijzonder aan de eerste vredes nota van president Wilson, waarin werd be toogd, dat de Amerikaansche rechten steeds meer door beide partijen in het gedrang worden gebracht, dat de toestand voortdu rend kritieker wordt en dat Amerika daar om recht had te weten, waarnaar eik dei- oorlogvoerenden streeft, opdat het daarnaar zijn gedrag in de toekomst zou kunnen re gelen. Naar Reuter meldt, wordt de toestand te Washington thans als buitengewoon ern stig beschouwd en verwacht men daar een onmiddellijke actie. Spoedig kan nu voor Amerika het oogen blik gekomen zijn, om zijn onzijdigheid te laten varen. Tenzij.... ja, laten we vasthouden aan de mogelijkheid dat het ergste voor de wereld bespaard blijve. En dat de sombere ingang van de maand Februari leidt naar een einde met blijder verschiet en hoopvoller verwachting! KORTE BERICHTEN. Te St. Petersvurg zijn uit Tokio berich ten ontvangen over het opduiken van twee Duitsche hulpkruisers in den Indischen Oce aan. De Japansche scheepvaartlijnen hebben de openbaarmaking van hun vaarten gestaakt. De Duitsche: kaper, in den Atlantisclien Oceaan moet, volgens een bericht aan het En- gelsche gezantschap te Rio de Janeiro, met onderzeeërs samenwerken. Naar de New Yorksche Financial Chro nicle meldt heeft Japan de Amerikaansche re geering den 2en Jan. verwittigd, dat Japan sche koopvaarders voortaan ter verdediging gewapend zullen worden. De heer Walter Long, de Engelsche mi nister van koloniën, heeft in een rede te West minster gezegd, dat geen van de op Duitsch land veroverde koloniën ooit onder Duitsch bestuur zalw orden hersteld. Koning Gustaaf van Zweden, is voorne mens Zaterdag een bezoek van een dag te brengen aan den koning van Denemarken. Wegens dem oeilijkheden, welke de orga nisatie biedt van den bewakingsdienst en de eventueele hulpverleening, mogen de Parijze- naars dit jaar niet schaatsenrijden in het Bois de Boulogne en het bosch van Vincennes. Het is beslist verboden op het ijs te komen. In Weenen worden met 4 Februari petro- leumkaarten ingevoerd. „Kom nu", riep Sakr-el-Bahr. „Neem je boog „Als je veel langerwacht", zei Asa i, „zal hij buiten je bereik zijn. Hij is nu al nauwelijks zichtbaar meer". „Des tem oeilijker is het schot dus", ant- woorde Sakr-el-Bahr, die slecht i tannde om tijd te winnen. „Des te scherper proef Hon derd philips, Marzak, dat gij dat hoofd in geen drie schoten zult raken en dat ik liet bi; het eerste schot doe zinken! Neemt ge de wed denschap aan?" „De ongeloovige komt ieder oogenblik bij u voor den dag", was Marzak's waardig ant woord. Kansspelen zijn door Jen Protect ver boden". „Haast je, man!" riep Asad. „Ik kan htm nauwelijks meer onderscheiden Staak je ge twist". „Poeh", was het minachtend antwoord. „Toch nog een mooi doel voor een oog als het mijne Ik mis noot zelfs niet in domter" „IJdele snoeverzei Marzak. „Ben ik dat?" Sakr-el-Bahr schoot zijn pijl eindelijk in de duisternis af en tuurde dc rich ting na, die ver verwijderd was van h^t hoofd van den zwemmer. „Geraakt!" riep hij bru taal. „Hij is verdwenen". „Ik geloof dat ik hem nog zie", zei er een. „Uw oogen bedriegen u bij dit licht. Nog nooit heeft iemand kunnen zwemmen met eeu pijl door zijn hoofd". „Ja", zei Jasper, die achter Sakr-el-Bahr stond. „Hij is verdwenen". „Het is te donker om te zien", zei Vigitello. En toen keerde Asad zich om. „Nu ge schoten of verdronken, hij is weg", zei hij en daar was de zaak mee afgeloopen Sakr-el-Bahr zette den kruisboog weer in het rek en kwam langzaam naar het achterdek BINNENLAND Gemengd nwawe. IJS EN WEDSTRIJDEN. Zondag is het eiland Marken door meer dan zesduizend schaatsenrijders bezocht. In de winkels, hotels en café's was alle consump tie uitverkocht. De scheepvaartverbinding Haarlem-Am sterdam is weer hersteld. Te Boxum (Fr.) is op de trekvaart een 16- jarige schaatsenrijder achterover op het ijs gevallen. Bewusteloos opgenomen, overleed hij spoedig. Door het nieuwe stoomschip „De Dage raad" weet men eiken dag de verbinding tus- schen Texel en Helder te onderhouden. Vroe ger probeerde men telkens de post met een ijs- vlet over te brengen, wat niet steeds gelukte, waardoor men diwijls meerdere dagen achter een van alles verstoken bleef. Te Muiden maakt men iederen avond ge bruik van de brandspuit om de ijsbanen schoon te spuiten en het is dan des morgens een lust om de opnieuw spiegelgladden baan te zien. Anna Paulowna. Hardrijderij om prijzen van 25, 10 en 5, gehouden op Dinsdag 30 Januari. Ie pr. Óngersma, 2e pr. Zijlstra, 3e pr. Dijkstra. He eg. Ie pr. 100. J. Boersma, Oudega (N. O. en N.) 2e pr. ƒ40, A. Poepjes, Sta voren 3e pr. 20, R. Riedstra, Oenkerk4e pr. 10, J Postma, Oosterzee; 5e pr. 5, R. Nota, Bolsward; 6e pr. 2.50, N. Steenstra, Lemmer. Schoterzijl, mannen en vrouwen1 e pr. ƒ80, C. Dijkstra en S. Bootsma, Lemmer; 2e pr. ƒ40, L. H. Poepjes en B. H. Poepjes, Delfstrahuizen3e pr. 10, B. N.Hofstee en J. N. Hofstee, Langelille. Uitslag der hardrijderij te Schagen, uitgeschreven door de afdeeling van den Ijs bond. 25 deelnemers, prijzen in contanten. Ie pr. J. de Boer te Amsterdam; 2e pr. D. Kleen te Winkel, 3e pr. M. H. Molleman, Niei,i,,or- Amstel; 4e pr. P Wardenaar, Haringbui zen. De afdeeling Driehuizen van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier hield Dinsdag een welgeslaagd ijgfeest voor de leerlingen der openbare school. De wedstrij den bestonden in schoonrijden van paren, voor voiwassenen, in sieetje rijden en hout- jesrapen voor de kinderen. De hoofdprijzen bestonden uit 9 boekwer ken, maar aan ieder kind werd bovendien na afloop een klein prijsje uitgereikt, dat zeer in den smaak vielen eene aangename verrassing was. De kinderen werden bovendien op choco lade, korstjes, reepen en koek onthaald, 't Was wel jammer, dat er door het zeer kou de weer weinig publiek was, maar zij die er waren hebben volop genoten. Het bestuur dezer afdeeling kan tevreden zijn over den uitslag van dit feest en over de wedstrijden van j.l. Vrijdag voor den wer kenden stand. Moge eenige belangstelling door het klimmen van het ledental en de dankbaarheid van ouders en kinderen zijn streven beloonen. Aan den Dinsdag gehouden wedstrijd in schoonrijden te Stompetoren werd deel- geonmen door 13 dames: Mej. T. de Veer te Schagen verwierf den lsten prijs v z. m. met 6.55. Mej. A. Bakker te Beemster den 2den prijs z. m. met 5.35. Mej C. Met te Alkmaar den 3den prijs b. m. met 5.20. 22 heeren. Ie prijs M. Nooij uit Hoorn, v. z. m. met toe In den schemer zag hij Rosamunde's bleek gelaat tegenover zich tusschen de twee donke re gezichten va nzijn Nubiërs. Zij trok zich terug, toen hij naderde en hij van plan haar zijn nieuws mede te deeltn volgde haar in de hut, en gelastte Abiad licht te brengen. Toen dit aangestoken was, keken zij elkan der aan en hij zag haar diepe ontroering en raadde er de oorzaak van. Plotseling viel zij uit: „Beest! Du:vel!" hijgde zij. „God zal je straiten. Ik zal iederen ademtocht gebruiken om Hem te smecken je te straffen, zooals je het verdient. Moordenaar, Hond! En ik, arme onnoozele, geloofde je valsche woorden. Ik dacht dat je oprecht waart in je berouw over het kwaad, dat je me gedaan hebt. Maar nu heb je me getoond „Hoe heb ik u gekwetst door hetgeen ik Li onel gedaan heb?" viel hij in, eenigszins ver baasd over zooveel heftigheid. „Mij gekwestriep zij, en zij werd weer koud en kalm door verachting. „Ik dank God, dat ge niet bij machte zijt, mij te kwetsen. En ik dank u, dat ge mij genezen hebt van mijn dwaze verkeerde meening omtrent u, mijn ge loof in uw berouwvolle bewering, dat het uw doel wasm ij te redden. Ik zou geen redding willen aannemen uit de hand van een moorde naar. Ik zal er ook geen gelegenheid toe heb ben. Veeleer", ging zij voort, zult gij opoffe ren aan uw eigen lage bedoelingen, welke die ook zijn mogen. Maar ik zal u dwarsboomen, de Hemel helpe mij. Wees zeker, dat ik daar voor moed genoeg zal hebben". En sidderend, kreunend, bedekte zij haar gelaat en stond duizelend voor hem. Hij keek toe met een zwakken, bitteren glira- De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge artikel 5 der Distributiewet 1916 aan ieder, die na te noemen levens middelen of grondstoffen van levensmid delen anders dan veor gebruik door hem zelf of zijn gezin in vaorraad heeft, te weten a. Aardappelen (afzonderlijk te geven Kleiaardappelen en Zand- of Veenaardappelen) b. Bruine Booiien en G roene Erwten (afzonderlijk op te geven); c. Bak- en Braadvel; d. Rijst (afzonderlijk op te geven Voor loop Rangoon of Bassein eenerzijds en andere soorten anderzijds); e. dort; gehouden is op 3 FEBRUARI a.s., opgave te doen aan zijn kantoor Langestraat 58, van de hoeveelheid en den aard der boven genoemde goederen, welke hij in voorraad heeft. Voor zooveel noodlg wordt er aan berin..«rd, «lat het niet doen van opgare ol hol verstrekken van on juiste opgaven Ingevolge de DUtrl- buliewet atlralbaar ia, met mogelijk heid ran verbeurdverklaring «Ier goedereu. Aan «leze bepalingen zal zeer streng de baud worden ge houden. De Directeur voornoemd, D. SCHENK De DIRECTEUR van het DISTRI BUTIEBEDRIJF van ALKMAAR, brengt hiermede ter aigemeene kennis, dat heden voormeld artikel aan H.H. grossiers is afgeleverd, zoodat morgen met de distributie kan worden begonnen. De Directeur voeraeemë, D. SCHENK- 8.22. 2e pr s M. de Graaf uit Anna Paulowna z. m. met 6.12. 3e prijs J. de Veer uit Schagen b. m. met 5.92. 15 paren. Mej. T. de Veer en J. de Veer uit Schagen le pr. g. m. met 6.48. Mevrouw Liefhebber—Speets en M. de Graaf uit Paulowna 2e pr. v. z. m. 6.42. De heer en mevr. Metselaar uit Wieringer- waard 3 pr., z. m. met 6.23. Het is niet te doen om den geheelen uitslag van den wedstrijd in de courant te plaatsen, maar deelneemsters of deelnemers die gaarne het door hen behaalde aantal punten wen- schen te weten, kunnen die franco opvragen bij den secretaris, den heer P. Vader PDz. Gisteren had vanwege de IJsclub Lange- reis-Veenhuiz en een gezellige wed strijd plaats in het hardprikken. Er waren wel 25 deelnemers. De uitslag was als volgt: le pr. ƒ4, J. Kooy Jr., I.angereis; 2e pr. lachhij begreep haar stemming even goed ais haar duistere bedreiiging van hem te dwarsboomen begrepen had. „Ik kwam", zei bedaard, „om u de verzeke ring te rbengen, dat hij veilig weg is, en om u te zeggen metw elke boodschap ik hem ge zonden heb". Iets dwingends in znij stem, de rustige ze kerheid, waarmede hij sprak, drongen haar hem aan te zien. „Ik bedoel Lionel natuurlijk" zei hij in ant woord op haar vragendeb lik. „Dat tooneel tusschen ons de slag en de bezwijming en de rest was alles komediespel. Evenzoo 't schieten later. Mijn uitdaging van Marzak was een list o mtijd te winen om schieten te voorkomen, 'otdat Lionel's hoofd in de duis ternis zoo onduidelijk was geworden, dat nie mand zeggen kon of het er nog was of niet. Mijn pijl ging ver van hem vandaan, zooals mijn bedoeling was. Hij zwemt om de kaap metm ijn boodschap aan Sir John Killigrew. Hij was vroege- een flink z we mme- ea zal het doei gemakkelijk bereiken. Dat kwam ik u ver tellen". Latteen tijd bleef zij fi*n spiavUoos aan staren „SprecH ge dc waarheid?" vroeg zij einde lijk op 73! hton t"on. Hij jiaa.de d* schouder' op. ,.Wat zou ik met een leugen bereiken?" Zij zonk plotseling op clin divan neer; het was bijnd oi zi; krachteloos instoitte: en even plotseling begon zij ïacht te weenen. „En .en ik gelolde dat ge .dat.ge „Juist viel hij haar boos in de rede. „Ge hebt altijd het beste van mij geloofd." Daarop keerde hij zich om en ging snel heen. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1