DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tabak J. R. Keuss. DE OORLOG. Km. Honderd en negentiendojaar^ang. VRIJDAG 2 FEBRUARI. Eo. 28. per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 12* ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIYIs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. ALKMAAR, 2 Februari. Tusschen twee vuren zitten we thans. Nóg is het maar papier, maar spoedig kan het wer kelijkheid worden. Met beklemd gevoel wach ten we af, wat er gebeuren zal. Het is in de jaren van oorlog vaker voorgekomen, dat een ernstige bedreiging op het papier in de prac- tijk meeviel. Onze regeering is tot dusverre steeds door de ernstige papieren mijnen-vel- den heengekomen. Zij zal ook nu ongetwijfeld haar best doen, om ons land buiten den oor log te houden. Daarbij heelt zij één machtige factor op haar handhet groote belang, dat beide partijen hebben om ons er buiten te houden. Wij mogen niet volledig vertrouwen èn op het beleid onzer regeering èn op het eigenbelang der oorlogvoerende partijen, maar wij mogen rekening houden met deze beide belangrijke omstandigheden, wanneer wij de toekomst in oogenschouw nemen. Onze regeering is ongetwijfeld bezig om den tnans in het leven geroepen toestand langs diplomatieken en langs anderen weg zoo dragelijk mogelijk te maken, om het beste er uit te halen, dat er uit te halen is. Hopelijk vallen na de bedreigingen de feiten ook nu weer mee. In elk geval hebben wij thans de aanbeve ling van noode, welke prof. Bodenstein on langs heeft gegeven en welke kort en bondig luidde: „Koppen koelhouden." Het is thans meer dan ooit gewenscht, dat men zich niet door opwindend geschrijf late beïnvloeden en dat men de persschreeuwers in de beide oorlogvoerende landen in Duitsch- land en in Engeland, stilletjes laat schreeu wen. Aan onze eigen verontrusting en ver ontwaardiging hebben wij waarlijk reeds ge noeg en wij voelen het onrecht, dat ons door Puitschland in hevige, door Engeland in min der erge mate wordt aam .aan, uit ons zelf meer dan genoeg. Ook onze angst behoeft niet te worden aangewakkerd. Wij weten, dat de dichte zee op zich zelf reeds een ramp is, wij, zeevarend volk. Wij weten, dat het aan banden leggen van onzen invoer zoowel als van onzen uitvoer een nationale ramp kan worden. Buitenlanders hebben ons dit niet te zeggen! En ook in dit opzicht kan slechts worden gehoopt, dat de regeering er in zal slagen die ramp zooveel doenlijk af te wen den, ten bate van het levensonderhoud onzer bevolking en ook van het verkeer met onze eigen koloniën. Na ons land denkt men natuurlijk het eerst aan Amerika. Zal de republiek van president Wilson de diplomatieke betrekkingen met Duitschland afbreken, en zoo ja, zal deze eerste stap dan worden gevolgd door een an deren, die tot ingrijpen in den wereld-oorlog leidt? Het is niet mogelijk, die vraag te beant woorden. De Amerikaansche regeering houdt zich stil. De Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken heeft laten weten, dat zij voorloopig geen verklaring aan de pers zou uitgeven. Volgens Reuter veroorzaakte de Duitsche aankondiging in Amerika een paniek-achtige stemming. Na de koortsachti ge bewegingen zijn echter in Nieuw-Yorksche beurskringen kalmer opvattingen tot uiting gekomen en het vertrouwen moet sterk zijn, dat het land spoedig een kalmer blik zal krij gen op de mogelijke gevolgen van de nieuwe Duitsche daad. Teekenend is echter de uitlating van een Britsch minister, de attorney general sir Fre deric Smith, die tot de onzijdigen en met na me Amerika zeide, dat de entente zelf sterk genoeg is om den strijd te beslissen, maar dat wanneer de tijd gekomen is om de zaken te regelen, het billijk moet worden geacht, dat zij, die offers brachten, ook de beslissing zul len hebben. Afwachten, ook wat president Wilson doet, blijft intusschen de boodschap. Dat dit af wachten echter niet zonder spanning ge schiedt, spreekt van zelf. KORTE BERICHTEN. In het geheel zijn veertien Roemeensche divisie- en brigadegeneraals op pensioen ge steld en vervangen door jongere officieren Bngade-generaal Walter Long, de oud ste zoon van den Engelschen staatssecretaris van Koloniën, is Zaterdag gesneuveld. Door de koude, die het vervoer te water belemmert, wordt de kolennood in Parijs steeds erger. De stad heeft per dag 7000 ton noodig, de aanvoer bedraagt per dag slechts 2500 ton, ca voorraad ia niet grooter dan 60.000 ten Er zijn weder 97 fabrieken in Engeland onder de controle van het ministerie van Mu nitie gesteld. Het totaal aantal bedraagt thans 4719. Keizer Karei heeft zijn gemalin tot ko lonel-commandant van het 16e Huzaren-regi ment benoemd. STADSNIEUWS. DE QUINT. Voor 't eerst in deze week is de Quint 's avonds weer eens open geweest. Blijkbaar hadden met velen met deze mogelijkheid re kening gehouden of hebben de avonden dat men genoodzaakt was zijn ijsvermaak ergens anders te zoeken, het ook elders doen vinden. Althans, het publiek dat gisteren op de baan van de Quint reed, was uiterst gering. Het ijs was goed, tenminste op net voorste gedeelte van de baan; achteraan waren weer slechte plekken, terwijl een vrij groot gedeelte bleef afgezet. Men geeft zich nog steeds alle moeite, om de baan in haar ouden toestand te herstellen, waaruit ze geraakt <s, doordat de hevel, welke water uit de Bleekerssloot moest aanvoeren, om zoodoende het water van de Quint op peil te houden, bevroren is. Maar op het oogenblik ziet het er niet naar uit, dat de Quint spoedig weer in zijn geheel goed berijdbaar zal zijn. NIEUWE IJSBAAN. De Alkmaarsche IJsclub ving hedenmor gen aan om aan den Stadskant van de spoor brug en wel aan de noordzijde, een flinke breede baan van een 1000 Meter in gereed heid te brengen. Met ijsschaven en andere ingrediënten zijn eenige mannen bezig het ijs vlak te maken en dit gelukt uitstekend. Eenige ijsliefhebbers hielpen, de mannen bij dit succesbelovende werk. De ijsvrienden zullen goed doen daar ook eens te gaan 'trekken. Wanneer de baan gereed komt, dan heeft men aldaar een bij uitstek mooie baan voor avondfeesten en wedstrijden natuur lijk onder voorbehoud van het ijs en weder dienende. Hieraan behoeft evenwel voorals nog niet getwijfeld te worden. PRIJZEN BEHAALD. Op de den lsten Februari te Maarseveen gehouden schoonriiwedstrijd voor dames, waren twaalf deelneemsters. De le prijs, een kunstvoorwerp, behaalde mej. A. Kaan, uit Alkmaar. Voor den wedstrijd voor paren hadden zich 25 deelnemenden opgegeven. De le prijs, eveneens een kunstvoorwerp, behaal den mej. A. Kaan en de heer G. Bouman. HET WEER VAN MORGEN. Onze weerkundige medewerker meldt ons het volgende: De weerstoestand heeft zich maar weinig veranderd, ondanks de lokale inzinkingen welke zich kunnen voordoen is dus voortduring van den vorst te voorspel len De wind is meest oostelijk en waait voorloopig met geringe snelheid. Veelal zonnig, tijdelijk bewolkte lucht, tijdelijk ne velig. Sneeuw is niet uitgesloten, al verwach ten wij voorloopig althans geen sneeuw van veel beteekenis. Het verschil tusschen dag- en nacht-tem peratuur wordt grooter, tegen de krachtiger wordende Februari-zon vriest het niet in. WERKELOOSHEID. Gisteren en heden gaven vele werkeloozen zich aan de Arbeidsbeurs op om werk. Het aantal werkeloozen, dat Zaterdag avond 83 was, is thans reeds gestegen tot 149. Reeds richtten de werkeloozen aan B. en W. het verzoek om de uitbreiding van de begraafplaats in eigen beheer uit te voeren, aangezien daardoor aan de werkeloosheid tegemoet gekomen wordt. WERKLOOZEN. Voorzien van honderd handteekeningen van werkloozen is onderstaand adres verzonden aan B. en W. dezer gemeente: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden allen werklooze arbei ders in deze Gemeente, Dat zij beleefd doch dringend aan UEdel- Achtbaar College verzoeken, de veranderin gen aan de Gemeentebegraafplaats zoo spoe dig mogelijk in eigen beheerste doen plaats vinden, Zij zijn van meening dat hierdoor aan de werkloozen, productieve en loonende arbeid wordt verschaft welke de nood in vele gezin nen zal lenigen, Redenen, waarom zij vertrouwen dat ook U hun hier mede zal willen helpen. 'tWelk doende, Alkmaar, 2 Februari 1917. HET STEUNCOMITé. Het Steuncomité vroeg aan het Nationaal Steuncomité machtiging om aan de door den vorst werkeloos geworden arbeiders uitkee- ringen te kunnen doen. Het Comité ontving een antwoord, dat haar noopte nader op de goedkeuring aan te dringen en ontving thans heden het volgende antwoord1: 's-Gravenhage, 1 Februari 1917. „Naar aanleiding van uw hedenmiddag ontvangen brief van 31 Januari j.l hebben wij de eer u te verwijzen naar onzen brief, die u onder dagteekening van gisteren is toegezonden, en waarauit u zal blijken, dat voorloopig uitsluitend de oorlogswerkloo- zen voor financieele ondersteuning met onze hulp in aanmerking kunnen komen. Blijkens het thans door u ingezonden lijstje is het gros der werkloozen, losse werklieden metselaars. Wij vragen om af, of dere niet krachten* een werkloozenverzekering uitkeering ont vangen en of de werkschaarschte voor deze lieden op dit oogenblik abnormaal ongun stiger is dan vóór den oorlog. Dienaangaande zien wij nog gaarne uw nadere gegevens tegemoet. Wij zouden het op prijs stellen, die in den loop der eerstvolgende week te mogen verwachten, daar op 10 dezer de Uitvoe rende Commissie van ons Comité bijeen komt, waarin ook de ondersteuning van z.g. „losse werklieden" ter sprake zal komen." Wij kunnen hieraan nog toevoegen, wat trouwens reeds uit de correspondentie blijkt, dat het Steuncomité alles doet om de zaak op de vlugste wijze te doen afloopen. Reeds hedenavond worden de gevraagde cijfers verzonden. VEREENIGING VOOR VROUWENKIESRECHT. In de jaarvergadering van de afdeeling Alkmaar der Vereeniging voor Vrouwenkies recht werden tot nieuwe bestuursleden geko zen: Mevr. J. E. Bakker—Schuijt en Mevr. J. HannivoortAdriani, zoodat het bestuur thans is samengesteld als volgt: Mej. E. v. d. Hoeven, presidente; mej. N. Carels, 1ste secretaresse; mevr. J. E. Bakker- Schuijt, 2de secretaresse; mej. A. F. Bossert, penningmeesteresse; mevr. S. A. C. Verdam- Diephuis; mevr. S. M. Zeeman-Eriksmevr. J. Hannivoort-Adriani. Besloten werd om in Februari een open bare vergadering te beleggen, waar „Even redige vertegenwoordiging" uiteengezet zal worden. AFD. AMBTENAARSBOND. Gisteravond hield de afd. Allernaar van den Algemeenen Nederlandschen Ambte- naarsbond haar eerste ledenvergadering, ter vastelling van een huishoudelijk reglement en verkiezing van een bestuur. Tot be stuursleden werden verkozen de heeren: D J. Memelink, voorzitter; L. Spierdijk, secre taris, (Snaarmanslaan 123); A. Struijk, pen ningmeester; B. Hoek, J. C. Burger, D. Hartog en R. Hamstra. DE BURGERIJSCLUB. De Burger-IJsclub, die al 26 jaar hier ter stede ijswedstrijden organiseert, om aan be hoeftige stadgenooten in de nijpend koude winterdagen brandstoffen en levensmiddelen te kunnen uitdeelen, bleef ook dit jaar aan haar traditie getrouw. Woensdagavond ont vingen 325 gezinnen van de Burgerijsclub 6 ons spek en twee groote wittebrooden, welke uitdeeling ruim 300 vorderde. Dit is de Burgerijsclub mogelijk, doordat zij de gan- sche contributie van de leden daarvoor be stemt. De voor de leden georganiseerde feeste lijkheden moeten deze afzonderlijk betalen, terwijl de prijzen ook weer door enkele le den gratis beschikbaar worden gesteld. Zij, die na het genot van de ijssport des avonds in hun verwarmde vertrekken, zich hun maaltijd nog beter dan anders laten smaken en iets willen doen om den wintervorst, hun den hiervoor 1000 turven, 500 turven en 500 briquetten beschikbaar gesteld, 'terwijl ook enkele bestuursleden voor brandstoffen zorgden. Gistermiddag organiseerde deze vereeni ging, op de Oudegracht, nog weer een wed strijd voor jongens, om brandstoffen De heeren Portegijs (Oudegracht), Snij der (Zeglis) en Zeeman (Oudegracht) had voor ÏOUO turven, 500 'turven en 500 briquet ten beschikbaar gesteld, terwijl ook enkele bestuursleden voor brandstoffen zorgden. Voorafgegaan door twee militaire tam boers, trokken de jongens in groote getale naar de Oudegracht en daar kampten zij van 2 tot 4 uur mot elkander om 600, 400, 300 turven en 200 turven met 50 briquetten. Deze wedstrijd was een zeer vermakelijke. De jongens moesten op schaatsen een slee tje, waarop een andere jongen, aan een lang touw de baan aftrekken, aan het einde om een paal keeren en de baan weer terug afrij den. Juist op den terugweg geraakten de vlugsten met de minder vlugge in botsing en meermalen lagen de rijders en de gerede nen met elkander op het ijs. Men krabbelde dan met den meesten moed weer overeind, om toch nog het eerst het einddoel te berei ken. P. de Pooter won de 1ste, Akkerman de2e, K. Schot de 4e en A. v. d. Wal de 5e prijs. Sin'tveld, Siewers, Mors, W. Govers, W Smorenberg, C. Honia, J Pothorst, A. v. d. Linde en J. Boersen ontvingen allen een troostprijs, bestaande uit 100 briquetten. Alle deelnemers ontvingen bovendien een glas warme melk en een reep Kwatta. De voorzitter, de heer Pels, feliciteerde de winners in het café van den heer P. Hecket met hun succes. Een kleine kleuter, die zich zoozeer had ingespannen, doch het toch tegen zijn\ ster kere kameraden had moeten afleggen, gaf spreker als troostprijs een gulden. Het spij tige, bijna huilerige gezicht van het ventje vrolijkte hierdoor ten zeerste op. Nog bracht de voorzitter dank aan allen, die de vereeniging steunden. Spr. wees er op, dat de Burgerijsclub niets zou nalaten om aan de jongens vroolijke uurtjes te be zorgen, om daardoor tevens den nood van de ouders eenigszins te lenigen. Met een hiep, hiep, hoera gingen de klei nen dankbaar huiswaarts. Het bestuur bleef bijeen om middelen voor nieuwe wedstrijden met hetzelfde doel te be ramen. Het is ten zeerste te hopen, dat het sympathieke werk van de Burgerijsclub met succes blijft bekroond. TELEFONISTE. Benoemd tot telefoniste 2e klasse alhier, mej. A. Marees, thans te Amsterdam. LIEDEREN-AVOND KRAUSS-ADEMA. Het concert van mevr. Hovyd Ecoline Krauss-Adema is op 7 Februari, des avonds 8 uur, in de zaal van De Unie. Mevrouw Krauss-Adema zal zingen: een viertal liede ren van Joh. Brahms; een viertal van Hugo Wolf; een drietal van Alex de Jong (een zeer begaafd jong, Hollandsch componist); een drietal van Richard Straus en een aria van Mozart. Aan den vleugel: Gonda van Dam, met klavierstukken, een sonate van Beethoven en variations van Camille Chevillard. Vóór haar opera-carrière zong mevrouw Krauss-Adema veel in ons land. Zij gaf lie- der-avonden en verleende haar medewerking in kerk-concerten en toonkunst-uitvoeringen. In de groote kerken te Alkmaar, 's-Graven hage, Naarden, Haarlem, Amsterdam, De venter, Arnhem, Utrecht, enz. klonk heel dik wijls de diep ontroerende toon der door me vrouw Noordewier-Reddingius en prof. E. Bellwidt, te Frankfort a. M., prachtig ge schoolde stem der zangeres. Maar zij is ook veel in de groote concertzalen opgetreden, als in het Concertgebouw (onder dir. van Mengelberg), in het Kurhaus te Schevenin- gen, enz. In hunne beoordeelingen spreken verschillende bladen van de prachtige, war me, gevoelvolle, groote en uitdrukkingsvolle stemj temperamentvolle voordracht en van ontroering in 't publiek. Mevrouw Krauss-Adema heeft zich voor haar tournée door Nederland de medewer king van een geniale pianiste verzekerd. Gon da van Dam heeft nog in het laatste jaar veel succes ingeoogst als soliste bij concerten in 't Kurhaus te Scheveniugen en in het Con certgebouw. „TWEE STEDEN." De bovenzaal van de chr. school was gis teravond geheel gevuld met dames en heeren belangstellenden in de lezing, die ds. N. E Veldhoen, van Alphen, aldaar hield over „Twee steden." De bijeenkomst werd geopend met het zin gen van de eerste twee coupletten van Ps. 87. Na een gemeenschappelijk gebed was het woord aan den spreker van den avond, die begon met op te merken, dat het voor den christenjongeling bij alles er op aankomt koers te houuen. Niet van de wereld, maar toch in de wereld, heeft Christus gezegd, en als men dat bedenkt, ziet men onwillekeurig de klippen, waartusschen door men moet zei len En zoo velen verliezen hierbij den koers. Anderen trekken zich terug met een boekske in een hoekske, alsof het een kloosterleven gold. Dit is een ziekte, waarvan de oorzaken moeten worden nagespoord. Altijd door is er gepoogd de wereld om te zetten in een paradijs. De invloed van die we reld is dikwerf zoo schadelijk voor velen en toch gaan nog velen den weg op van wereld gelijkvormigheid, den goeden koers verlie zend. De tweede oorzaak van dat afdwalen is het groote onderscheid van de christengemeenten van voorheen en thans. Toen toch werd er vee^ meer geleefd in de toekomst van Chris tus. Men kan door dit onderscheid moedeloos worden en dan zich terugtrekken met het boekske in een hoekske. Ook dezulken verlie zen den koers. Komende tot zijn onderwerp, zei spr, dat hij de eene stad wilde noemen de stad van Kaïn, en de tweede die van God. Als we het wereldleven op de rechte waar de willen schatten, is het altijd goed het eerste bijbelboek op te slaan, omdat daar reeds de beginselen liggen, waarop het leven zich zou voortbewegen. En dan vestigde spr. de aan dacht op Kaïn, den broedermoorder, die daar rondzwierf buiten de poort, geen vrede heb bend met zijn leed. Allerlei gedachten gingen door zijn zondig brein. Eindelijk meende hij den weg gevonden te hebben, om buiten God om een paradijs te scheppen. „En Kaïn bouw de een stad," staat geschreven fn Genesis. Deze stad, gefundeerd op de vijandschap te gen God, zou verder door de menschen wor den opgetrokken. Jabal zorgde voor vee en tenten. Dan kwam Jubal, die daarbij voegde de muziek en dan Tubal-Kaïn, de man die het zwaard maak te, zoodat het paradijs der menschheid be schermd kon worden. En dan kwam Lamech die stad binnen, hij aanschouwde met ver wondering alles wat het menschelijk vernuft had tot stand gebracht en riep zijne beide vrouwen en wilde dat zij hem aanbaden als hun meester. Hij had God niet nood'g, men was vrij en blij en rijk, zoolang het heden was. Maar de stad ging verloren door de wateren van den zondvloed Na het opdrogen van die wateren aanschouwde men weer de zelfde Adamskinderen, zij wilden weer een stad bouwen, en nog wel met een toren. Broodkaarten. Brooddistributie. De Directeur van het Distributiebedrijf te Alkmaar, brengt ter algemeene kennis, dat gisteren met de bezorging der broodkaarten is begonnen. Met ingang van Maandag 5 Februari zal dus witbrood, beschuit (met uitzondering van beschuit in origineele verpakking) of zoet roggebrood, bruinbrood en grof roggebrood benevens bloem of meel, voor zooveel dit op de bonnen staat vermeld, niet anders kunnen worden gekocht, dan tegen afgifte van een bon, waarvan het daarop vermelde gewicht, overeenstemt met de gekochte hoeveelheid. Gedurende 3 dagen wordt na Maandag a.s. de gelegenheid opengesteld wijziging te brengen in de keuze van het brood, voor een volgend tijdperk van 4 weken. Heeren bakkers kunnen de voor hun bedrijf benoodigde grondstoffen, tot 5 Maart a.s. nog bekomen op den tegenwoordigen voet. Vanaf 12 Februari a.s. echter dienen zij wekelijks de opplakbladen met verzamelstaten in, ten kantore van het bedrijf, Langestraat 58, waarna zij bij opvolging dezer voorschrif ten, 24 Februari in het bezit kunnen zijn van de bestelbiljetten naar de verzamelstaten uit geschreven. Zaterdagmorgen tusschen 9 en 2 uur wordt ten kantore de gelegenheid opengesteld, deze opplakbladen en verzamelstaten in ontvangst te nemen De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Gas en Electriciteit. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen hiermede, voor zooveel noodig, ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in de les betreffende tarieven, gedurende de maanden FEBRU ARI, MAART en APRIL, voor VERBRUI KERS van GAS en ELECTRICITEIT, die in den Hoofdelijken Omslag dezer Gemeente zijn aangeslagen naar een onzuiver inko men van minder dan 1200, geen hoogere, dan de gewone, prijs zal worden berekend, indien 70 pet. van hun normaal verbruik blijft beneden de navolgende hoeveelheden: Voor GAS 40 M3.; Voor ELECTRICITEIT een stroomver bruik van 2, Wanneer 70 pet. van het normaal verbruik boven genoemde bedragen gaat, zijn deze uitzonderingsbepalingen niet van toepas sing Alkmaar, den 2en Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, loco Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee zilveren broches, drie portemonnaie's met eenig geld, twee paar schaatsen, drie huisssleutels, een damestaschje met eenig geld, een omslagdoek, een zilverbon, een hondje, een paar handschoenen, eenig geld, een pandbrief, een zilveren oorknopje, een paardendeken, een medaillon met kettinkje, twee rozenkransen, eenige mantelknoopen, een boodschappenzak, een beursje met eenig geld, een lantaarn, een dameshorloge, een steiger- touw, eenige rijwielkaarten, een kinderbontje, een schaatsijzer, een ijzeren stang en een gou den heerenhorloge. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. In onze dagen zien we, buiten God om, eveneens de menschen pogen de aarde tot een paradijs te maken. De stad met al wat daar huist is ten slotte het bouwwerk tegen God. De mensch heeft zich geworpen op de gaven der natuur, en heeft gewerkt met noesten vlijt, zoodat men de vorige eeuw noemde de eeuw van den arbeid. Waar staat de mensch thans nog voor? Hij vliegt in de lucht, gaat onder de zee door, alles verricht hij, hij is in eigen oogen geworden een machtig schepper, zooals een Engelsche geleerde ook reeds verkondig de. Maar in die stad der menschheid leert men nu ook, dat er toch nog één zaak is, die rem mend werkt, en dat is het Christendom met zijn dogma, dat de mensch onbekwaam is tot eenig goed en geneigd tot alle kwaad. Dat juist, zoo zegt men, drukt de menschen neer. Erfzonden bestaan niet, meent men. Als een kind niet wordt zooals het moet zijn, ligt dit aan de ouders en de onderwijzers, die niet hebben willen buigen voor de majesteit van het kind. Dit zijn de fundamenten van de stad der menschheid, waarin allerlei zonden voorko men. Moord, diefstal, rooverij, overspel en ge notzucht nemen hand over hand toe. En zoo- velen vallen daaraan ten offer, die biddend in de wereld kwamen te staan. Wat zal het einde wezen van de stad der menschheid? Wij hebban allen wel gelezen van dan frea»

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1