DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. r, im uonueni en aegeafciende jaargang. M A A N D A G 5 FEBRUARI FEUILLETON. X>o 2üeeval3i. Uitbetaling vergoedingen hi}. 3D Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijf per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.12i Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Met 20 et oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 5 Februari. De onderstelling, Zaterdag op grond der toen beschikbare gegevens gemaakt, dat pre sident Wilson eerst na feitelijkheden ten ge volge van den onderzeeërsoorlog, de betrek kingen met Duitschland zou afbreken, is on juist gebleken. De president der Vereenigde Staten heeft den Duitschen gezant te Was hington zijn paspoort doen geven en den Amerikaanschen gezant te Berlijn gelast het gezantschapsgebouw te sluiten. Hij heeft zich daarbij op het standpunt gesteld„ik heb in dertijd aangekondigd de diplomatieke be trekkingen af te breken, zoo Duitschland' zijn methode van oorlogvoeren niet opgaf, ik heb dat besluit destijds met den meesten ernst en standvastigheid genomen, en nu Duitschland plotseling, zonder eenigerlei voorafgaande ver trouwelijke mededeeling, de vroegere verzeke ringen terugtrekt, acht ik dit een diep betreu renswaardige schending en meen ik, dat er mij niets anders overblijft, dan te doen, wat ik indertijd heb aangekondigd." Maar hij voegt er aan toe, ill zijn belangrijke redevoe- ïing welke hij in het congres heeft gehouden, „ik weiger te gelooven, dat de Duitsche re geerders werkelijk van plan zijn te doen, het geen zij zich gerechtigd achten te mogen doen." Hij herinner nadrukkelijk aan de oude vriendschap tusschen de beide naties, zegt dat hij geen conflict met de Duitsche regeering wenscht, dat de Amerikanen oprechte vrien den van het Duitsche vo. zijn en van harte in vrede wenschen i blijven met de regeering, die voor dat volk optreedt. Het Amerikaan- eche volk wil echter pal staan voor zijn al oude beginselen en zijn recht handhaven op vrijheid, rechtvaardigheid en ongestoord le ven. Dit zijn, zoo besluit de heer Wilson, de grondslagen van vrede, niet van oorlog. Geve God, dat wij niet worden gedwongen ze te verdedigen tengevolge van daden van opzet telijk onrecht van de zijde der Duitsche regee ring. Het is duidelijk dat Amerika niet den oor log wil. Het is geen Turkije, geen Bulgarije, geen Roemenië, geen Italië. Moet het een oorlog voeren, dan zal het inderdaad zijn een opgedrongen oor og. En zelfs is het nog niet fceker, of de eerste de beste feitelijkheid tot oorlog zal leiden. „Indien Amerikaansche schepen en levens worden vernietigd in roeke- looze schending van het volkenrecht en de voorschriften der meuschelijkheid, dan zal ik het congres machtiging verzoeken de noodige maatregelen te treffen om onze zeelieden en ons volk te beschermen bij hun vreedzaam en wettig verkeer op zee." Dit kan den oorlog met Duitschland beteekenen, immers het con gres beslist over oorlog en vrede, maar kan ook wijzen op het nemen van andere maatre gelen (bijv. convoyeeren). En de president is zoo zeer overtuigd! van de juistheid van zijn optreden, dat hij het voor uitgemaakt houdt, dat alle neutrale regeeringen hetzelfde zullen doen. Hij heeft, volgens een telegram uit Was hington, aan de neutralen een nota gezonden, waarin hij hen uitnoodigt, zijn protest tegen het Duitsche ingrijpen in den neutralen zee handel te steunen. Hij beschouwt dezen stap als een voorbereiding tot het plan om ge meenschappelijk werkzaam te zijn voor het bespoedigen van den vrede (nader gemoti veerd wordt dit in het telegram helaas niet) en het beschermen van de rechten der neutra len. De Temps schreef reeds: „Wij zijn nu misschien op het voor de geschiedenis be slissende oogenblik gekomen. Het is thans aan de onzijdigen hun weg te kiezen." De *Köln. Ztg. merkt op, dat het afbreken van de diplomatieke betrekkingen een zeer sterk mid del is van vreedzamen druk. Alleen voor het geval dit middel geen succes heeft wordt met oorlog bedreigd. Intusschen meldt Reuter een leelijle ding voor den vrede, n.l. het inbeslagnemen van de beide geïnterneerde Duitsche hulpkruisers Kronprinz Wilhelm en Prinz Eitel Friedrich en eenige groote Hamburg-Amerika-lijners. Misschien geldt het enkel een der veiligheids maatregelen, welke ;n Amerika thans worden genomen tegen mogelijke Duitsche machina ties. Is dit echter niet het geval, dan zij er aan herinnerd, dat Duitschland een soortgelijke daad van Portugal heeft beschouwd als een casus belli, als een aanleiding tot een oorlogs verklaring. Toch is er eenig verschil tusschen beide inbeslagnemingen: Amerika is er ge heel uit eigen beweging toe overgegaan, Por tugal deed het onder pressie der entente. Tenslotte de vraag: wat beteekent Amerl- ka's daad voor het oogenblik? In de eerste plaats, dat Amerika niet lan ger neutraal is. Amerika, dat poogde de vre- despoort te openen, ziet zich zelf, zij het dan ook onwillig en met tegenzin, thans geplaatst op den drempel van den oorlog. Wilsons vre- desfilosofie is plotseling onderbroken door de krijgstrompet. De neutralen missen hun groo- ten, sterken gids, om hen te leiden. Zij zijn een machtigen steun kwijt geraakt. Het moet hen zijn, alsof hun krachtige leider aan den Roman uit het laatst der 16e eeuw, iuar 't Eagelsch van RAFAëL SABAT#<1. 65) HOOFDSTUK XXII. DE OVERGAVE. Door de gang tusschen de sluimerende slaven door klonken snelle voetstappen. Ali, die sedert zonsondergang Larocque op den heuvel had afgelost, sprong plotseling; op het achterdek, steeds roepend: „Kapitein! Kapitein! Heer! Op! Opl Of wij zijn gevan gen!" Door het geheele schip klonk het geritsel en gedruisch van ontwakende mannen. Een stem klonk ergens op het voorschip. Toen werd het zeil van de tent plotseling ter zijde geslagen en Asad zelf verscheel met Marzak naast zich. Van stuurboord kwamen Biskaine en Oth» mani, en van het tusschendek Vigitello, Jas per de nieuwste renegaat en een groep opgeschrikte zeeroovers. „Wat is er gaande?" vroeg de Dey. Ali berichtte ademloos het nieuws. „Helt galjoen b~.it het anker gelicht. Het is bezig uit de tal' "c zeilen." Asaü si- -ek over zijn baard en gromde „Wat kan dat beteekenen? Kan het bericht gekregen hebben van onze tegenwoordig heid hier?" „Waarom zou het anders in heit holst van den nacht het anker iichten?" zei Biskaine. „Ja, waarom ande-a?" antwoordde Asad, m mi wfbdie hij r n tet 9üvi«r, dis éut aan den ingang van de hut stond. „Wat zegt' gij ervan Sakr-el-Bahr?" vroeg hij hem. Sakr-el-Bahr kwam schouderophalend naar voren. „Wat valt er van te zeggen? Wat is er te doen?" vroeg hij. „Wij kunnen slechte wachten. Indien onze tegenwoordig heid hun bekend is, zitten we leelijk in de val, en komt vannacht voor ons allen het einde." Zijn stem klonk zoo koud als ijs, verach telijk bijna en terwijl zij bij meer dan een onrust verwekte, joeg zij Marzak schrik aan. „Mogen uw beenderen verrotten, onge luksprofeet 1" gilde hij en hij zou er meer bij' gevoegd hebben, als Sakr-el-Bahr hem niet tot zwijgen had gebracht. „Wa't geschreven staat, staat geschreven!" zei hij met donderende en verwijtende stem. „Zeker, zeker", stemde Asad in, zich vast klemmend aan den troost van de fatalist. „Indien wij rijp zijn voor de hand van den tuinman, zal deze ons plukken." Minder fatalistisch en practischer was. de raad van Biskaine. „Het zou goed zijn te doen alsof wij werkelijk ontdekt zijn, en te maken, dat wij in de open zee komen, terwijl er nog tijd is." „Maar dat zou zeker maken, wat nu nog twijfelachtig is", viel Marzak bevreesd in. „Het zou het gevaar in den mond loopen zijn." „Neen 1" riep Asad met luide stem vol ver trouwen. „Allah zij geloofd, die ons dezen kalmen nacht zendt. „Er is nauwelijks een zuchtje. Wij kunnen met roeien tien mijlen afleggen tegen zij één met zeilen," Een goedkeurend gemompel liep door de rijen van officieren en manschappen. „Als wij maar eenmaal veilig uit deze baa: «ja, mll«a m aas aite «war iskaUm", mi rand van den afgrond staat en het gevoel moet bij hen levendig zijn, dat hij, wanneer hij naar beneden stort, hen zal meesleepen. En in elk geval, zullen hun belangen nog minder ontzien worden dan voorheen. Voorloopig zal de liefdadigheid, door Ame rika in België beoefend, worden voortgezet als Duitschland dit niet belemmert. De Vereenigde Staten zullen tenminste uit België hun diplomatieke vertegenwoordigers niet terugroepen en de vele Amerikanen, die het ondersteuningswerk in België besturen, zullen op hun post blijven, tenzij Duitschland hen dwingt heen1 te gaan. Eindelijk zal deze eerste stap van Amerika reeds het moreel in de entente-landen aan zienlijk versterken. Welken invloed hij in Duitschland zal hebben ia heden nog niet te zeggen Wolff is opvallend1 zwijgzaam' a a AMERIKA. DE REDE VAN PRESIDENT WILSON. President Wilson heeft in het Congres een redevoering gehouden en daarin herinnerd aan de Amerikaansche nota aan Duitschland van 8 April, nadat de „Sussex" getorpedeerd was, het antwoord van Duitschland hierop van 4 Mei en het antwoord van Amerika van 8 Mei, waarin verklaard werd, dat de Duit sche beloften geaoccepteerd werden Duitschland gaf op deze nota verder geen antwoord. Vervolgens maakte de heer Wilson mel ding van het Duitsche memorandum van 31 Januari en zeide: „Met het oog on deze verklaring, die, plotseling en zonder voorafgaande mededee ling de plechtige belofte, gegeven in de Duitsche nota van 4 Mei, terugneemt, heeft de regeering der Vereenigde Staten met het oog op haar eer en waardigheid geen ande de keuze dan den weg in te slaan, die in haar nota van 8 April aangekondigd werd, zoo Duitschland zijn duikboot-methode niet liet varen. Ik heb Lansing verzocht, Bernstorff mede te deelen, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Amerika verbroken zijn, dat de Amerikaansche gezant te Berlijn onmiddellijk moet vertrekken en dat graaf Bernstorff zijn paspoort dient gegeven te worden. Ondanks de onverwachte daad van de Duitsche regeering, waardoor zij op een te diep betreuren wijze hare beloften aan onze regeering niet neeft nagekomen en de bestaande groote spanning tusschen de bei de regeeringen, weiger ik te gelooven, dat de Duitsche autoriteiten werkelijk datgene ten uitvoer zullen brengen, waarvoor zij ons ge waarschuwd hebben. Ik kan mij niet indenken, dat de Duitschers geen rekening zullen houden met de oude vriendschapsbanden tusschen beide volkeren of met hun plechtige verbintenis en dat zij Amerikaansche schepen en menschen levens zullen vernietigen door hun meedoogenloos Biskaine. „Maar hun kanonnen wei", herinnerde Sakr-el-Bahr hun kalm, om hun vertrouwen wat te matigen. Zijn scherpe geest had deze eenige kans om aan de val te ontsnappen, reeds voorzien, maar hij had gehoopt, dat zij niet duidelijk voor de anderen zijn zou. „Die kans moeten wij wagen", antwoord de Asad. „Wij moeten op den aackt ver trouwen. Hier blijven zou zekere onder gang zijn Hij gaf vlug zijn bevelen. „Ali, roep de stuurlieden. Gauw! Vigitello, leg de zweep over de slaven en wek ze op. Toen klonk het schelle fluitje van den bootsman en de zweepen van zijn maats kwamen neer op de al half ontwaakte slaven; het geluid vermengde zich met het geruisch en gestom mel op het schip, en de Dey wendde zich weer tot Biskaine. „Vooruit, gij naar den boeg", beval hij en rangschik de mannen. Laat hen bij hun wa pens blijven, als het tot enteren mocht ko men. Ga!" Biskaine boog en liep vlug de campagne af. Boven het geraas en gestom mel der toebereidselen uit klonk Asad's stem. „Kruisboogschutters omhoog! Ka nonniers bij de kanonnenOntsteek de lont Doof alle lichten!" Een oogenblik later waren alle lantaarns gedoofd, en zelfs de lamp in de hut, waar een der officieren van den Dey het kwam doen. Alleen de lantaarn van den hoofdmast bleef branden voor mogelijke gebeurtenissen, maar zij werd neergehaald, op het dek gezet en bedekt. Zoo werd het schip in een duis ternis gehuld, die voor eenige oogenblikken zwart en ondoordringbaar als fluweel was, Toen de oogen er wat aan gewend waren, kregen menschen en voorwerpen weer meer vorm in den zwakken, staalachtigen glans maritiem program met opzet ten uitvoer te leggen. Slechte werkelijke en openlijke daden van hun kant kunnen mij daarvan overtui gen. Zoo mijn rotsvast vertrouwen op hun ge matigdheid, beleid en inzicht ongelukkiger wijze ongegrond zou blijken, als Amerikaan sche schepen en menschenlevens het slachtof fer zouden worden van een roekelooze schending van «1 internationale wetten en de voorschriften der menschelijkheid, zal ik het Congres om machtiging vragen, ten ein de de middelen aan te wenden, noodig voor de bescherming van onze zeelieden en ons volk bij de vervulling van hunne vreedzame en wertige taak op de open zee. Ik kan niets minder doen. Ik neem aan, dat alle neutrale regeeringen dezelfde handelwijze zullen volgen. Wij wenschen geen vijandschap of conflict met de Duitsche regeering. Wij zijn oprechte vrienden van hetDuitsche volk en het is onze innige wensch in vrede te blijven met de re geering, die namens dit volk spreekt. Wij zullen niet gelooven dat zij ons vijandig ge zind is, tenzij en totdat wij genoodzaakt zijn het te gelooven. Wij beoogen niets meer dan de billijke verdediging van de onbetwistbare rechten van ons volk. Wij willen geen baatzuchtig doel nastre ven. Wij trachten slechte trouw te blijven aan de overoude pricipes van ons volk, om ons recht op vrijheid, recht en ongestoord leven te handhaven. Dit zijn grondslagen voor vrede, niet voor oorlog. God geve, dat wij niet door daden van opzettelijk onrecht van de zijde der Duitsche regeering getart worden ze te ver dedigen. NEDERLAND. MAIS. Tot en met a.a. Zaterdag zal de prijs van mais, uitsluitend bestemd om aan de gemeen- besturen te worden verstrekt voor ruiling te gen rogge van den oogst 1916, bedragen voor alle soorten 235 per last van 2000 K.G. of 8.22^ per 70 K.G., zoowel te Rotterdam als te Amsterdam te ontvangen. BINNENLAND iNDIë. De aardbeving op Bali. De oorzaak van de aardbeving is tot nu toe onbekend. Vulkanische werking is niet geconstateerd. In de districten Kintamani Bangli en Soeson zijn reeds vijfhonderd en vijftig dood-en en tal van vermister Alleen in de dessa Bgekan zijn driehonderd personen gedood en alle hui zen, op veertien na, zijn verbrand. De weg van Bangli naar Kintamani en alle dessa s daarlangs zijn door de aardschokken ver nield. Ook de dessa Pajangan is geheel ver woest. Het totaal aantal dooden is nog onbe kend, evenals dat van de dlstoiten Moentjan en Selat. T a p a n o e 1 i. In het district Barves is al les rustig. LIBERALE UNIE. In de Zaterdag gehouden buitengewone vergadering van de Liberale Unie bracht de van den zomernacht. Na de eerste opwin ding begonnen de zeeroovers hun werk met verbazingwekkende kalmte en rust. Niemand dacht er aan, den Dey of Sakr-el-Bahr te ver wijten, dat zij getalmd hadden, tot het ge vaar kwam, om te doen wat allen gevraagd hadden, toen zij het eerst gehoord hadden, dat een vijandelijk schip in de buurt was. In drie gelederen stonden zij geschaard op het ruime platform van den voorsteven; in het eerste gelid stonden de boogschutters, ach ter hen de zwaardvechters, wier wapens wit glansden in de duisternis. Zij waren op de verschansing van het tusschendek cn in de ra's van den hoofdmast. Op het achterdek stonden drie kanonniers bij elk der twee kleine kanonnen, hun gelaat kwam rosachtig uit in den gloed der ontstoken lont. Asad stond boven op de campagne en gaf zijn scherpe, korte bevelen; Sakr-el-Bahr leunde achter hem tegen de hut met Rosamunde naast zich, en merkte op, dat de Dey zorg vuldig vermeden had, hem iets van het voor bereidende werk toe te vertrouwen. De stuurlieden klommen in hun nissen, en de reusachtige stuurriemen kraakten, toen zij werden uitgeworpen. Een kort bevel van Asad en er kwam beweging in de rijen der slaven, die him lichaam naar voren bogen, om hun riemen horizontaal te brengen. Zoo bleven zij een oogenblik, toen een tweede be vel, de waarschuwende knal van een zweep in de duisternis van het gangpad, en de tom tom begon de maat te slaan. De slaven hie ven op, en met gekraak en geplas van riemen dreef het groote schip voorwaarts, naar den mend van de baai. De bootsmansmaats lie pen het gangpad op en neer en sloegen hare met hun zweepen, om de slaven tot de uiter ste krachtsinspanning aan te zetten. Het schip kreeg grooter snelheid. De opdoemen De Burgemeester ra* Alkmaar brengt ter fceuuis van belangheb benden, dat de altheerlug der ver goedingen, loopende over het tfjdvak van 20 Januari tot 5 Februari, aal plaats bobben ten Stadhulsu, 09» Dinsdag 6 Februari a.s., voor soe- vool de LiNDWBBB en den LA*D- WTOIIM betreft van 10—11 uur en voor zooveel de H1LITIE aangaat van 11 12 uur. Alkmaar, 3 Februari 1917. De Burgemeester voeruewnd O. RIPP1N®. voorzitter, de heer mr. P. Rink, hulde aan den overleden heer mr. Goeman Borgesius, welke staande door de vergadering werd aangehoord. Het bekende voorstel over het niet houden van de Kamerverkiezingen in dit jaar werd aangenomen (alleen Hoorn stemde tegen). üe verkiezing van een voorzitter (de heer mr. Fock had bedankt) werd aangehouden. In verband met de evenredige vertegen woordiging zal de partij worden gereorga niseerd. ONZE SCHEEPVAART. Officieel wordt bevestigd de grenswijzi ging van het door Duit»±land afgeslote» zeegebied. Verder wordt medegedeeld: ia het gebied, dat thans vrijgekomen is voor de neutrale scheepvaart door de verlegging om de West van ae Oostelijke grens van het af gesloten gebied zal van 6 Februari a.s. af relatieve en van 5 Maart a.s. af absolute ze kerheid bestaan, dat neutrale schepen niet door Duitsche oorlogsschepen zonder on derzoek zullen worden aangevallen. JAARBEURS TE UTRECHT. Ter voorlichting van de Nederlandsche in dustrie en den handel zal aan de Eerste Ne derlandsche Jaarbeurs, welke van 26 Februa ri—10 Maart te Utrecht gehouden wordt, worden deelgenomen door een aantal regee- ringsdepartementen en officiëele corporaties en vereenigingen. Een gedeelte dezer deelne mers zal als afzonderlijke groep op het Vre denburg hunne monsterkamers hebben. Ook een tweetal Gemeentebesturen Utrecht en Dordrecht nemen aan de Jaarbeurs deel met een afdeeling grondbedrijf. Op het Janskerkhof, waar de groepen Voe- dings- en Genotmiddelen en Chemische pro ducten zijn geplaatst, zal een afzonderlijke groep monsterkamers de afdeeling „Koloni ën" vormen, waaraan wordt deelgenomen door het Departement van Koloniën, net Han delsmuseum van het Koloniaal Instituut te Haarlem, het Rijkanijverheidslaboratorium te de kaap gleed voorbij. De mond van de baai scheen zich te verwijden, toen zij naderden. Ginds strekte zich de donkere, staalbuauwe spiegel van de doodkalme zee uit. Rosamunde kon van spanning nauwelijks ademhalen. Zij legde een hand op den arm van Sakr-el-Bahr. „Zullen wij hun toch nog ontkomen?" vroeg zij bevend. „Ik bid van niet", antwoordde hij mompe- le d. „Maar dit is het werk, dat ik vreesde Kijk!" voegde hij er bij en wees. Zij waren de kaap voorbij geschoten en de baai uit, en plotseling zagen zij den donke ren romp van het galjoen, bezaaid met tal van lichten op een kabellengte afstand aan hun bakboordzijde. „Sneller!" klonk het bevel van Asad „Roei voor je leven, ongeloovige zwijnen Leg de zweep over hun huid! Krom die honden over hun riemen, en zij zullen ons niet inhalen." Zweepen knalden onder hen in het tus schendek en werden beantwoord door meer dan één gekreun van de gemartelde, zwoe gende slaven, wreede poging, om te ontko men aan hun eigen kans van redding en be vrijding. Sneller sloeg de tomtom die maat, en sneller klonk het kraken en plassen der riemen en de hijgende ademhaling der roeiers. „Vooruit! Vooruit!" riep Asad onverbid delijk. „Laten hun longen barsten het waren maar ongeloovige longen! als zij maar voor een uur deze snelheid volhou den." „Wij winnen!" riep Marzak juichend. „Al lah zij geloofd!" (Wordt vervolgd). AARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1