Telegrammen yan heden. Delft en het Bureau van Handelsinlichtin- gen. Alle beschikbare monsterkamers en „stands" zijn op beide terreinen nagenoeg bezet. Het aantal deelnemers bedraagt thans 659. Gemengd nieuws. DE SCHEEPVAART. Het stoomschip „Krakatau", dat zich twee dezer ten Noorden van Ierland bevond, heeft order bekomen om naar Bergen (Noorwegen) te gaan en daar te blijven tot dat nadere in structies zullen gegeven zijn. Aan boord is „alles wel." De „Kambangan" heeft te Ealmouth order bekomen aldaar te blijven liggen en te wach ten op nadere instructies. Toen het s.s. „IJstroom" in de sluis te IJmuiden gereed lag om zee te kiezen, weiger den Zaterdag zes der opvarenden, wegens het duikbootgevaar, met het schip mede te gaan. De „IJstroom" heeft thans voorloopig in het kanaal gemeerd. De directie van den Rotterdamschen Lloyd deelt mede, dat het stoomschip „Wilis" te rugkeert naar Bergen (Noorwegen) om or ders. BRAND IN DEN UTRECHTSCHEN DOM. Ter hoogte van ongeveer 42 meter, juist on der de nieuwe wijzerplaat, sloegen gistermid dag ongeveer drie uur vlammen uit den Dom toren. De brandweer was er spoedig bij, doch het water kon niet hooger dan 30 meter opge voerd worden. Met emmers werd toen het wa ter van die hoogte naar de plaats van den brand gebracht. De brandweer was in een uur het vuur meester. De oorzaak van den brand is nog bekend, hij ontstond in de galmborden rondom de klokkenkast en bleef tot die kast beperkt. De materieel schade is niet groot en de Domrestauratie heheft nagenoeg geen nadeel ondervonden. Aanvankelijk werd gedacht aan kortsluiting in de electrische geleiding van de verlichting van de nieuwe wijzerplaten. Een direct van wege het electrisch bedrijf ingesteld onder zoek heeft echter aangetoond dat kortsluiting niet de oorzaak kan zijn geweest. GEEN ZILVERBONS IN BRIEVEN. Het aantal brieven, dat bij verzending per post zoek raakt, is in den laatsten tijd grooter dan vroeger. Onder het personeel schuilen elementen, die niet eerlijk zijn. Onlangs werd een brievenbesteller te Delft betrapt op het verduisteren van vele duizenden brieven Er zijn er echter, die nog niet betrapt werden en die hun oneerlijk bedrijf voortzetten. Het ste len van brieven is tegenwoordig een loonend bedrijf, omdat het publiek zilverbons verzendt in gewone brieven. Dit is verboden. Brieven, die waarden bevatten, moeten worden aange- teekend. Wanneer men zilverbons verzendt in gewo ne brieven, brengt men de postbeambten in verzoeking om zich van die brieven meester te maken. Ied«.r wordt dus in zijn eigen be lang en in dat van anderen dringend aange maand, nimmer zilverbons te sluiten in niet- aangeteekede brieven. r WATERSNOODMEDAILLES. In verschillende door den watersnood ge teisterde streken is in verband met de uitrei king' van de watersnoodmedailles misnoegen ontstaan. Onder meer is aan het eiland Mar ken geen enkele onderscheiding te beurt ge vallen, zelfs niet aan redders en burgemees ter. In Waterland is de onderscheiding mee- rendeels te beurt gevallen aan burgemees ters, wethouders en personen in Rijks- en gemeentedienst. Vele redders en hulpvaardi ge particulieren ontvingen niets. KWARTJESVINDERS. Gedurende de laatste dagen wordt in den omtrek van Delft het ijs onveilig gemaakt door een bende kwartjesvinders, waarvan reeds menige schaatsenrijder 't slachtoffer is geworden. Zoo verloor een sergeant, die eerst een gulden won, een bankbiljet van. 25, en een Hagenaar raakte behalve de contanten die hij op zak had, zijn gouden horloge aan hen kwijt. Hij kreeg den troost, dat het uurwerk tegen betaling van 40 we der zijn eigendom zou zijn. EEN GOED JAAR. De Loosduinsche groentenveiling heeft in het afgeloopen jaar 219 veilingen gehouden, die samen 3 774.384.72 opbrachten, dat is 1.511.404 16 meer dan het vorige jaar, deels als gevolg van het grooter aantal leden, deels door de hooge prijzen voor export. De opbrengst had nog veel hooger kunnen zijn wanneer de regeering niet zoo dikwijls had ingegrepen. Het vorige jaar zijn 54 aandee- len in de obligatieleening *906 afgelost in plaats van 14 en op de Vrijdag gehouden jaarvergadering werd besloten er nog 32 uit te loten. Het honorarium van den betaalmees ter klom door den grooten omzet tot 9000. Toch werd een voorstel om zrjn borgstelling van 50.000 op 75.000 te brengen, verwor pen. Nochtans werd er afgegeven op de re- geeringsmaatregelen, omdat er 700.000 kilo de grenzen overgingen. Waren die hier geble ven, dan hadden wij geen gebrek. Door mid del van den Ned. Tuinbouwraad wil men bij de regeering hiertegen een protest indienen DRANKBESTRIJDING EN BROOD DISTRIBUTIE. Het bestuur van het Centraal Comité voor Drankbestrijding te 's-Gravenhage heeft aan den Minister van landbouw een adres gericht, waarin gewezen wordt op het verwerken van honderden hectoliters graan tot „volksvergif" en waarin adressanten den nadruk leggen op het feit, dat het beter ware het graan te be stemmen als voedsel voor vrouw en kinderen, dan den man de gelegenheid te geven het on gestoord, in elke gewenschte hoeveelheid te gebruiken, mits omgezet in jenever of bier Verzocht wordt daarom in overweging te ne men: maatregelen te willen treffen tot beper king van het beschikbaar stellen van graan voor branderijen en brouwerijen, aan den mi nister overlatend de wijze waarop, zonder schade voor het algemeen belang, het beschik baar stellen van het hoofdvoedsel voor het volk zoo ruim mogelijk kan geschieden. AARDAPPELENSCHAARSCHTE. Vanaf heden zal te Bussum de verkoop van regeertngsaardappelen uitsluitend door de gemeente direct aan particulieren geschieden. Hierdoor verkrijgt de gemeente voldoende controle, dat niet meer dan voor twee dagen per week per gezin aardappelen gekocht wor den. DE IJ MUIDER VISSCHERSVLOOT. Het bestuur van de onderlinge verzeke ring, door de reeders bij den aanvang van den oorlog opgericnt, heeft besloten oat het risico voor eventueeie ongevallen der thans uitvarende schepen niet door deze mgai- scnappij zal WMuen gedragen, zoodat de stoomtrawlervloot van de toestemming oer regeering om binnen een grens van 20 zee mijlen uit de kust het bedrijf uit te oefenen, practisch geen gebruik zal kunnen maken. WERKLOOZEN. Ongeveer 150 werkloozen zijn te Haarlem in optocht getrokken naar de woning van den secretaris van het Steuncomité en hebben namens 424 adressanten een schrijven over handigd, waarin aangedrongen wordt op wederuitkeering aan gezinnen van werkloo zen; hedenavond zal het Steuncomité een be slissing nemen. DE 20-DORPEN-TOCHT. Onder groote belangstelling heeft Zaterdag de 20-dorpen-toclit op schaatsen plaats ge had. De route was als volg t:Buiksloot, Landsmeer, Den lip, Oostzaan, Zaandam, Kalf, Wormer, Jisp, Wijdewormer, Nek, Pur- merend, Kwadijk, Middelie, Edam. Monni kendam, Broek in Waterland. Zunderdorp, Nieuwendam, Buiksloot, totaal een afstand van 55 K.M. Aan den tocht namen bijna 600 rijders en rijderessen en aan den wedstrijd 70 rijders deel, van wie J. P. de Koning, van Purmerend het eerst aankwam na 2 uur 36 min. 25 sec rijden. No. 2 was H. P. van En- gen van Amsterdam in 2 u. 41 m. 31 sec. J S. Bouma, Alkmaar, 2 u. 42 m. 29 sec 4 mr. P. Arts te Tilburg, (P. de Wit) 2 u. 42 m 4i' sec. 5 Jhr. Ji. Feith, Hilversum, 2 u. 44 m. 56 sec. De heer jhr. mr. P. van Foreest Jr te Heiloo was no. 39. Hij deed er 3 uur 20 min. 44 sec. over. Er werd geklaagd over stroef ijs. Rijders met Noorsche doorloopers waren het best voor deze baan uitgerust. Het was jammer, dat enkele rijdes moeite hadden met het vinden van controleposten. Enkelen der eerstaankomenden waaronder de beide eersten hebben dan ook een con trolepost gemist Tegen no. 3 werd door en kele deelnemers geprotesteerd, omdat hij geen amateur zijn. Ook hij kwam dus niet als win ner in aanmerking, zoodat de officiëele uit slag is: 1. Mr. P. Arts, te Tilburg in 2 uur 42 min. 47 sec.2. Jhr. Jan Feith, te Hilversum in 2.44.56; 3. R. van Rosendaal, Amsterdam in 2.45 35; 4. J. de Jong, idem in 2.45.38; 5. E. v. d. Zee, idem in 2.46.59; 6. P. J. Adri an, Den Haag in 2.48.35; 7 A. Kalsbeek, Amsterdam in 2 49.33; 8. F. G. Eikenberg, idem in 2.50. De beide eerste prijswinners ontvangen dus, behalve de uitgeloofde kunstvoorwerpen er waren ad rijzen uitgeloofd beiden de medaille v, A. M. de Koningin IJS EN WEDSTRIJDEN. Op de Maassluissche Vliet sloeg het voor een arreslede gespannen paard op hol Het gelukte den landbouwer, die met drie zij ner dochters in de slede zat, allen één voor één op het ijs te lat englijden. Even nadat hij zelf zich van de slede had laten glijden, ver dween het paard met de slede nabij de Vijf Sluizen in een wak. Het paard werd gered. De boer met zijn dochters waren er ongedeerd af gekomen. G o ud a. Hardrijderij voor mannen en vrouwen. Ie prijs, 200, C. Dijkstra en S. Bootsma te Lemmer; 2e prijs, 75, Adema te Grouw en Gelske van Keimpema te Ferne- woud; 3e prijs, 40, H. Poepjes te Gaast en Hitje van der Wal te Oosterhoule; 4e prijs 20, J. Coehoorn te Lemmer en R. van der Groot te Sloten. Een hardrijdersfamilie is het gezin van den heer P. de Jong te Snikzwaag (Fr.). De twee oudste zoons wonnen onderscheidenlijk den len en den 2en prijs in een wedstrijd te Schharsterbrug, op denzelfden dag wonnen twee dochters en een zoon le en 2e prijzen op een wedstrijd in J o u r e. Toen De Koning de eerst-aangekomene van den Elf-stedentocht uit Friesland in zijne woonplaats Leur (N.-Brabant) terugkeerde, werd hij afgehaald in een open rijtuig, dat, voorafgegaan door een muziekkorps, hem naar een hotel bracht, waar hem namens de huldigingscommissie met een hartelijke toe spraak een gesloten couvert werd aangeboden. De Roomsch-Katholieke Voetbalvereeni- ging, waarvan de Koning voorzitter is, bood hem een gouden zegelring aan. Vol geestdri't vertelde de Koning over zijn tocht door Fries land en de uitstekende organisatie. De 88 jarige H. Kerlien te Borcompagnie (Veendam) gaat nog alle dagen schahatsen- rijden. Bij gelegenheid van een bezoek dat Prins Hendrik bracht aan het terrein van de Haag- sche IJsclub heeft hij 100 geschonken voor de Z.-H. IJsvereeniging Onder groote belangstelling is te Scher- merhorn een hardrijderij voor boerenpaar den met arren op het ijs gehouden. Met 16 arren werd aan dezen wedstrijd deelgeno men. Den lsten prijs won de heer D. de Boer, den 2den de heer Cor. Visser en den 3den de heer P. de Jager, allen uit de Scher mer. Een blinde dame heeft in gezelschap van een andere dame een tocht op schaatsen gemaakt van Zaandam naar Oostzaan. Gorinchem. De rivier heeft zich voor hedenmiddag vastgezet Nadat de rivier door den vloed Zaterdagavond was losge raakt, heeft zij zich onmiddellijk weder vast gezet. Zondagochtend maakte een hoofdoffi cier met eenige manschappen den eersfen overtocht te voet over het ijs van Sleeuwijk naar Gorinchem. UIT HOORN. De vereeniging ..Ijsvermaak" alhier hield gisteren een wedstrijd in hetschoonrijden voor dames en heeren. die nog nooit een prijs hadden gewonnen. Uitslag heeren: le pr. P. Watses te Enk huizen; 2e pr. A. Lamie te Kook a. d. Zaan; 3e pr. Monteau te Hoorn. Uitslag dames: le pr. mevr. Polman-Van Brussel te Hoorn; 2e pr. mevr. Muijs-Sie- kerman ie Koog-Zaandijk; 3e pr. mevr. Dok-de Wit te Enkhuizen. Daarna werd een wedstrijd ra het nard- rijuen genouoen: ie pr., 40, V. Koeman te Groot-bchermer; 2e pr., 20, W. Knosse te ïaanem; 3e pr., J 10, Rypkema te Venhui zen; 4e pr., J 5, Uifennuis ie lwisk; 5e pr., d, ij Bijman te Purmerend. oir NIEUWE NIEDORP Men schrijft aan net N v. d. D. k Was in den winter van 1893, dat hier voor t eerst op de ijsvlakte „De Rijd", een ieest werd georganiseerd, bij ieder nog be- xend onder den naam „Kermis op de Rijd". Eerst 24 jaar daarna, is er weer zoo'n ijs korst, dat een herhaling van dit feest moge lijk is, nu het ijs 20 c.M. dik is. Donderdag werd de kennis geopend. Allerlei tenten en spelen bedekken de pl.m. 8 H.A. groote ijs vlakte. Hierin huizen o.m. „Het levend spre kend menschenhoofd", „De dikke dame", „Een wonderdokter", „Worstelaars". In an dere vindt men gelegenheid zich te voeden met taartjes en thee, oliebollen, erwtensoep, worst, gerookte paling, enz., terwijl „Ko- Kadoris II" en „Jaappie met koek" hier en daar hun koopwaar aan den man brengen Tusschen dit alles door loopt „de beer', be wegen zich straatmuzikanten enz. Voor jon gere liefhebbers is er een glijbaan, een zweef molen en een danszaal en er gaat zclfls een paardentram over de Rijd, die meestal vol is. Ieder werkt voor liefhebberij. Op den len kermisdag werd dit feest reeds bezocht door een 2000 personen uit alle dee- ien der provincie, en Vrijdag door niet min der dan 3000. Dezen avond werd alles voortgezet op het a gioma verlichte terrein Morgen, Zaterdag, wordt op „het Hoofd plein van dit Rijderdorp" de medaille, ge-, schonken door H M. de Koningin, verreden in een schoonrijderij voor dames met Noord- Hollandsche kap. Bij goed weder zal ook heden nog eenmaal de kermis gevierd wor den. Deze dag zal waarschijnlijk beginnen met een optocht van alle deelnemers, in hun schilderachtige kleedij, voorafgegaan door muziek langs het geheele dorp. Men ver wacht een enormen toeloop. Alle banen naar de Rijd worden flink in orde gehouden en van het station Noord- Scharwoude kan men per schaats in een half uurtje en van het tramstation Nieuwe Nie- dorp in 20 minuten loopens de Rijd berei ken. UIT BERGEN. Het bestuur van onzen Ijsbond organi seerde tegen gistermiddag wederom een tjs- feest op den vijver van het Hof. Ditmaal wer den de wedstrijden met muziek opgeluisterd. „Bergen s Harmonie' stelde zicu hiervoor belangeloos beschikbaar. De volgende wedstrijden hadden plaats: I. Hardrijden voor jongens van 1216 jaar. Aantal deelnemers 17. De prijzen, be-, staande in luxe-voorwerpen, werden gewon nen als volgt: le prijs W. Akerboom; 2e prijs J. Kluft; 3e prijs S Roozendaal; 4e prijs A. Wittebrood; 5e prijs C. Brak. II. Schoonrijden voor meisjes van 1216 jaar: le prijs Jacoba Oldenburg; 2e prijs A. Fuijn; 3e prijs Coba Oldenburg; 4e prijs A. Roos; 5e prijs C. de Groot, terwijl wegens gelijk aantal punten een 6e prijs werd toege kend aan G. Min. III. Hardrijden om levensmiddelen, te ver- deelen onder 31 behoeftige weduwen en we duwnaars. Voor dezen wedstrijd hadden zich 20 personen aangemeld. Uitslag: le pr B. Min; 2e pr. J. Boogaard; 3e pr. P Blok Iter; 4e pr. W. Schaaper; 5e pr. Jn. Hollen- berg. De loco-voorzitter reikte met een toepas selijk woord de verschillende prijzen uit. Aan allen die hunne medewerking hadden verleend, werd daarvoor dank gezegd. Voor al aan hen die hadden deelgenomen aan de hardrijderij ten behoeve van de behoeftigen werd een woord van bijzonderen dank voor hun edelmoedigheid gebracht. UIT KOEDIJK. Zondag 4 Februari werd een nationale wedstrijd gehouden in het hardprikken waaraan werd deelgenomen door 17 perso nen. De ls'e prijs werd behaald door G Slij- kerman, van 't Zand, 20; 2e pr. P. Mosch Dz., Warmenhuizen, 10; 3e pr. C. Grooi te Koedijk, 5; 4e pr. C Kemper te War inenhuizen 2 50. De wedstrijd werd opge luisterd door de muziek van de Kleine Ka pel De prijzen werden met een warme toe spraak uitgereikt door den voorzitter, den .teer Jn Otto. UIT OBDAM. Door de IJsclub alhier is een wedstrijd gehouden in hardrijden met hindernissen; drie kegels op een slee. Vele personen na men er aan deel. Ten slotte werden de lste-prijswinners in de verschillende groepen de heeren: S Bak ker, J. Meiten en Jb v. d. Molen. Winners der 2e prijzen werden: J. Koning Jr en A. Mak De prijzen bestonden u.'t luxe-voorwer pen. UIT SCHOORLDAM. Bij den gisterenmiddag alhigr gehouden wedstrijd in het schoonrijden voor paren, werd door 6 paren deelgenomen. lste prijs de heer L. Schotvanger en mej. T. Sevenhuijsen Pd.; 2e pr. N. Kuijper en inej. Francis; 3e pr. J. Schotvangei en mej. D. -Vlam; 4e pr. J Smit en mej. G. Seven huijsen. Ook werden de navolgende prijzen be haald door jongens beneden 14 jaren. (Houtjes rapen): le pr. Jb. Kuijper; 2e pr. H. Pronk; 3e pr. P. Baker. Voor meisjes. Balrijden: le pr. L. Keete; 2e pr. A de Graaf ;3e pr. M. de Leeuw. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag werd door de IJscluub „Winter vermaak" alhier een wedstrijd in het ringste ken georganiseerd voor jongens en meisjes boven de 9 jaar, met den volgenden uitslag: le pr. Jb. Bobbeldijk en Rina Geluk, elk een portemonnaie2e pr. P. Hopman en Tr. Kok, reap. een portefeuille en poëziealbum; 3e pr. Tames Kossen en M. Slot, een horlo geketting en verjaaralbum; 4e pr. P. Gouds- mom en Mina Wagenaar, eik een boek (troostprijs van den heer Holleman). Dezeaae wedsirijd, waaraan kinderen van 69 jaar deelnamen, won de eerste prijs An. uouasmom; 2e pr. P. Vroegop Cz.; 3e pr. Ag. Dantema en üe 4e pr. (troostprijs van den heer Holleman) Jb. v. d. Molen en H. Borsten, elk een mooi boek. UIT HEILOO. De steenkoolnood uoet zich ook hier duchtig gevoelen. De kinderen van üe 2e Ge meenteschool althans zagen we Zaterdag met boeken en lei ouder den arm en met on bepaald verlof op huis af trekken, 't ls te ho pen, dat, waar we reeds hooren van zieken, die geen brandstol kunnen bekomen, de wa gon kolen, die van Rijkswege werd afgezon den, spoedig op zijn plaats van bestemming komt. Nader vernemen we, dat de scholen voor loopig alleen van 91 uur zullen worden gehouden KORTE BERICHTEN. De dienst der Maatschappij „Zeeland" zal waarschijnlijk deze week worden hervat. Men is bezig de vereischte kaarten aan boord te brengen. De Eerste Kamer is tegen morgen, Dinsdagavond, half 9, bijeengeroepen. Ete uitvoer van alle groenten en alle fruit (versch en verduurzaamd) is verboden Evenzoo die van riet, biezen en hunne ve zels. Te Oudepekela is tegen een koopman, zoon van den burgemeester, proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der distribu- tiewet. Te Oude Pekela zijn bij twee cartonfa- brieken samen 62 arbeiders ontslagen, we gens gebrek aan stroo. Het Rijksgraanbureau deelt mede, dat de veevoeder-distributie over de maand Fe bruari op de gewone wijze zal piaats heb ben. Gedurende deze maand zal op consent de uitvoer zijn toegestaan van die panijen bevroren pluimvee, welke vóór den 28sten Augustus 1916 reeds in de vries-inrichtingen waren opgeslagen. Nadere inlichtingen geeft de S taats-Courant. De firina Elias te Tilburg heeft Zater dag haar wollenstoffenfabriek wegens ge brek aan steenkolen moeten stop zetten. Hierdoor zijn ongeveer 100 arbeiders zonder iverk. Op vertoon van een daartoe strekkend consent is de uitvoer toegestaan van geslach te duiven, met uitzondering van postduiven. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant. In het postkantoor te Rotterdam is een 14-jarige kantoorbediende beroofd van een portemonnaie inhoudende 514. Een porte monnaie, waarin een bankbiljet van 1000, bleef in zijn bezit. Zaterdagmorgen is het stoomschip „Rijnstroom", behoorende aan de Holland- sch Stoombootmaatschappij, van IJmuiden naar zee vertrokken. Vrijdag kruisten ten noorden van Schiermonnikoog een Zeppelin en 4 Duit- sche kruisers. Er werden eenige zware ka nonschoten gehoord. Te Waalwijk is een kind in een ketel kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Moordrecht kreeg een kind brand wonden door te dicht bij de kachel te ko men. Het stierf spoedig. Er zijn weer een paar honderd kinderen uit Duitschland gekomen en over verschil lende plaatsen verdeeld. De raad dei gemeente Avereest heeft besloten tot het in 't leven roepen eener ver ordening ter bestrijding van het rooken door kinderen beneden 13 jaar. Militairen, ongeschikt voor den dienst te velde, mogen voortaan bij vertrek van hun lichting met onbepaald verlof niet vrijwillig meer onder de wapenen blijven, tenzij op hun verblijf door hun commandant prijs wordt gesteld. Een kommies, te Wiuterswijk, wien de zer dagen een doenter werd geboren, kreeg van zijn collega een krentebrood, dat het reusachtig gewicht had van 50 pond en een lengte van 2.25 M. Den 16en Mei a.s. viert de groote bouwmeester, dr. P. J. H. Cuypers, zijn 90en verjaardag. Er heeft zich een commissie ge- vorm, de uitgave voor te bereiden van een portefeuille, bevattende 75 afbeeldingen der voornaamste werken, door den kunstenaar tot stand gebracht In de Willebrorduskerk te Amsterdam is gisteren een sergeant tijdens den dienst plotseling gestorven. De uitvoer van zeesterren, afval van visch en dergelijken vischmest en van cellu loid in eiken vorm is verboden. De zriltrawler „Julia" is te IJmuiden aangekomen met schade aan het schip en iwee gewonde matrozen, welk ongeval werd veroorzaakt door het springen van een mijn, die met het net werd opgehaald. In verband met de heerschende steen- xolenschaarschte zal binnen korten tijd op nieuw beperking in den treinenloop worden aangebracht. De commandant van het veldleger in Noord-Brabant heeft alle openbare carna valsviering verboden. Voor elke 100 uit te voeren versche ei eren moeten deze week 50 voor de binnen- landsche consumptie beschikbaar gesteld worden, waarvan 10 voor de distributie te gen 8 80 per 100. Er is 3 maanden militaire detentie, 4 maanden militaire gevangenisstraf en 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van pre- verzoeking om zicht van die brieven meester rist uit Haarlem. Te Twello is bij een Duitsch meisje, opgenomen in het gezin van den heer H., nekkramp geconstateerd. Staatsraad Struycken, die sinds gerui- rnen tijd ernstig ziek was verlaat heden het R.-K. ziekenhuis te den Haag. Hij is zoo goed als hersteld. NIEUWBENUEMDtN ENGELSCHEN CL2.ani bij fltl NEKLANDSChE HOF. De nieuwe Engeiscne gezant bij het Neueriauüsetie hui, Sur Waiter lowruey, die sinds V rijdagavond in ons land is aan gekomen, iieett m eeU ondemoud met een vertegenwoordiger van net Persbureau vaz Uias o. m. gezega: „Ik san u veizekeien, dat bij üe Brrt- öenc legeering met de minste bedoeling Vüoizn iiaie gedragslijn reu opzieme van de neutrale Nedenanasetie regeering aan ecnigenei verandering te uaueiwerpen. Ue-en 'enxeie msuuctie van dien auia is mij dour onzen minister van buueuianü- scne zaken medegegeven, lmegenaeel wenscht men in Lngeiand ten zeei&te de reiaties van goede verstaiiünouüing en vrienüscnap, die Engeland steeds met Ne- deriand heeft ondernouden, te bestendi gen en ook Koning George legde, bij de alsclieids-audientie, die inj nnj verieenüe, op de insLandiiouüing van deze goede be trekkingen grooten nadruk. Van eene verandering van politiek is den ook geen spraxe. Gij kunt er van verzekerd blijven, dat noen het Vereemgd Koninkrijk, noch de geallieerden in net algemeen üe genngsLe bedoeling hebben de neutramen van Ne- i'ELEGRAM AAN^ PRESIDENT V. ILSÜN DLN HAAG, 5 Febr. Ut, Neuuiand- sche Anti-Oöriograad meldt, dat üe Cen trale Organisatie voor uen duuizmiien vre de, we.ke in Ju biaien veriegenwuuruigers heett, heden een reiegiain aan l'resiuent Wilson heeft gezonden, daarin waime in- yiemmmg betuigend met het progra 1 na voor een duurzamen vrede, genjk aai in Wilsons rede van 22 Januari in den Se naat is ontwikkeld, welke rede uitdrukking gal aan ware gedachten en wenscnen van duizenden silzwijgenden. Wat thans ook moge geschieden, aldus het telegram, groote dank is u verschuldigd voor uwe edeie pogingen in het belang van den duurzamen vrede. VERPLAA1SING LICHTSCHIP. DEN HAAG, 5 Februari Naar wij ver nemen, zal het lichtschip „Tersciieliinger- bank" eerstdaags verlegd worden naar een plek, gelegen 53 graden 29 nbr. en 4 graden 17 o.l. van Greenwich, zulks ter vergemakkelijking van de Nedenandsche scheepvaart, die van om de Noord de Ne- derlandsche kust wil aandoen N. O. T. CONSENTFN. DEN HAAG, 5 Febr. Naar wij ver nemen zal de N. O. T. van af heden weder consenten verleenen voor den aanvoer van linnen garens, linnen draad en linnen ma nufacturen, welke aanvoer stdert eenige maanden was stopgezet Consenten tus schen 28 November en 5 Februari geda teerd, zijn vervallen en zullen door nieu we moeten vervangen worden. STADSNIEUWS EN GEEFT WAT VEEL, GIJ RIJKEN. Een goed voorbeeld heeft een ingezetene zijn mede-welgestelden gegeven. Hij vond het op een wandeling zóó koud, dat hij thuis gekomen, onmiddellijk behoefte gevoeldeden voorzitter van het Steunco mité telefonisch 100 toe te zeggen voor het verschaffen vaa brandstoffen aan arme gezin nen. Natuurlijk kwijt het Steuncomité zich gaarne van dergelijke opdrachten. Vanavond vergadert dit Comité van half acht af aan ten stadhuize. Wie, thuis zittend bij de warme kachel, een sympathieke daad wil doen, belle No. 158 op en verrasse het Steuncomité met een toezegging in geld voor brandstoffen-aan schaf. Het is zoo bitter, bitter noodig! Als men geen telefoon heeft, zende men vanavond een briefje. En als men vanavond geen gelegenheid meer mocht hebben, dan zullen toezeggin gen ook daarna gaarne in ontvangst worden genomen. Maar het zou zoo aardig zijn, als het Steuncomité hedenavond te midden van zijn werkzaamheden eens op een dergelijke wijze werd verrast. Wie helpt er toe mee? Wij hopen morgen van verschillende bij het Steuncomité ingekomen toezeggingen melding te kunnen maken. DE BROODKAARTEN-MISèRE. De bakkers, die hedenmorgen hun cliënten slechts tegen afgifte van broodkaarten brood xonden verstrekken, kwamen tot de ontdek king, dat velen hun broodkaarten nog niet hadden ontvangen. Enkele bakkers waren zoo verstandig hun afnemers brood te ver strekken, doch zij stonden er dan ook op, morgen de daarvoor noodige broodbon te ontvangen Er waren evenwel ook bakkers, die zonder broodkaart geen brood du len afgeven, aangezien zij daardoor hun meel- voorraad verminderden zonder het middel te mtvangen deze weer te kunnen aanvullen. Een groot aantal kinderen, die door schoolvoeding des morgens een glas melk en een boterham ontvangen, waren even eens zonder broodkaart, waardoor het on derwijzend personeel zich genoodzaakt zag, deze kleinen ajleen een glas melk te ver schaffen en ze voor het brood even naar huis te sturen, indien men dit aldaar nog voor hen had. Het levensmiddelen-bureau werd heden morgen dan ook bestormd door de menschen die geen broodkaart hadden ontvangen. Een partijtje nog niet bezorgde kaarten kwam voor den dag. De namen voor wien ze wa ren, werden afgeroepen en ten slotte kwam men tot de conclusie, dat er voor hen, wier familienamen met een K aanvingen, geen achtergebleven kaarten waren. Het aantal in woners, wier namen met een K aanvangt, en geen kaarten hadden ontvangen, graaide inmiddels al meer en ten slotte rees het ster ke vermoeden, dat de KA geheel waren over geslagen. i-JUN UiMunKriUUU ML i OLN

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2