DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. rijzen Virkensvleisch m xtonaerd en negentiende jaargang. FEUILLETON. De Süeevalli. iVO> 31 19 If. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 10.12* Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DINSDAG 6 FEBRUARI NEDERLAND. BRONBROODKAARTEN. BOTBR. BROODVOORZIENING. Met 20 ct oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 6 Februari. In zijn historische Congresrede heeft pre sident Wilson verklaard: „Ik neem als vast staande aan, dat alle neutrale regeeringen denzelfden stap zullen nemen als wij." Een bericht van hedennacht uit Washington zegt: „De vertegenwoordigers van Amerika in den vreemde hebben last gekregen om den neutralen regeeringen mede te deelen, dat het naar president Wilson's oordeel in het belang van den vrede is, als de onzijdi- gen Amerika's voorbeeld volgen." Nu is het niet aan te nemen, dat de presi dent bedoelt te zeggen: als jullie, kleine sta ten, ook mee gaat vechten, dan zal de oorlog spoediger uit zijn en dan werk jullie in het belang van den vrede. In den oorlog betrokken worden is voor kleine staten als ons land heel iets anders dan voor het wèl bevoorrade Amerika, dat door een Oceaan gescheiden is van de ge vechtsterreinen. Dat zal president Wilson ook wel weten en het kan zijn bedoeling niet zijn de kleine, nog onzijdige, staten in den krijg te drijven. Waarschijnlijk redeneert hij evenals onze oud-minister Treub al dus: Ik beschouw de aangekondigde ver scherping van den onderzeeërsoorlog als een indirecte wanhoopsdaad; heeft die maatregel niet het succes dat de voor standers in Duitschland zich er van voorgesteld hebben, dan zal Duitsch land komen met vredesv. ."waarden, welke het, als het zich sterker gevoelde, niet zou aanvaarden, dan zal het een omlijnd vredesaanbod doen. Dan valt over de voor waarden van beide partijen te praten. Wan neer de onzijdige staten de betrekkingen met Duitschland verbreken, dan oefenen zij een vreedzamen druk uit, dan doen zij gevoelen, dat deze Duitsche strijdwijze alom wordt veroordeeld en dat zelfs als zij succes ople vert, zij voor de toekomst van Duitschland, voor de Duitsche roi in hst staten verkeer een gevaar oplevert." Zoo alleen kunnen we Wilson'a opvatting verklaren. Want dit blijft het eigenaardige in de houding van den president, dat hij bij al de vele woorden die hij spreekt en schrijft, elke toelichting, waarom hij meent dat de onzijdigen door zich aan te sluiten bij zijn optreden in het belang van den vrede werk zaam zijn, achterwege laat. Men zal. misschien vragen, of het diploma tieke verkeer geheel stil zal staan indien de nog onzijdige staten de betrekkingen met Roman nH het laatst der 16® eeuw, Mar 't LageJadi vu RAi AëL IAEATJMI. 66) En zij wonnen inderdaad. De lichten van het galjoen weken zichtbaar. Met alle zeilen opgezet scheen het toch stil ,te liggen, zoo zwak was het briesje, dat woei. En, terwijl hei voorikroop, vloog het Moorsche schip, zooals liet nooit geoaan had, sedert Sakr-cl- Bahr er het bevel over voerde, want Sakr-el- Bahr had nog nooit den vijand den rug laten zien, hoe sterk deze ook zijn mocht. I'lotseling klonk over het water een luid geroep van het galjoen Asad lachte en bal de in het donker zijn vuist tegen het schip en veryloekte het in den naam van Allah en zijn 1 f of eet. In Antwoord op die vervloeking braakte hetgaljoen vuur; de stilte van den nacht werd gebroken door het gedonder van het geschut, en er viel iets in het water vlak voor het Moorsche schip met een klinkenden plons. In haar angst drong Rosamunde zich dich ter tegen Sakr-el-Bahr aan. Maar Asad lach te weer. „We behoeven niet bang te zijn voor hun schieten", riep hij. „Zij kunnen ons niet zien. Hun rigen licht verblindt hen. Voor uit! Vooiii-ri" „Hij heeir gelijk", zei Sakr-el-Bahr. „Maar zij willen ons niet tot zinken brengen, om- da' gij aan boord zijt." Zij keek weer uit naar zee, ea zag de wr- zictl steeds meer verwijderen. «.Wil füaa «t®ed® verder weg", kreunde «Ü- „Of Miiim tma mui mm UulIm." Duitschland verbraken. In de eerste plaats zouden wij er dan op willen wijzen, dat het afbreken der betrekkingen tot dusverre slecht9 Duitschland alleen heeft gegolden en niet zijn bondgenooten. En in de tweede plaats, dat het Vaticaan onder die omstan digheden zeker aangewezen zou zijn om de diplomatieke belangen der strijdenden te be hartigen en dus ook om voor den vrede werkzaam te blijven. Maar het is nog niet zoover. Tot op dit oogenblik heeft zich nog geen enkele on zijdige staat bij Amerika aangesloten. Zwit serland moet reeds besloten zijn, het verzoek van president Wilson van de hand te wijzen. Veel zal er voor de naaste toekomst van afhangen, wat de verscherpte onderzeeërs oorlog oplevert. Heden treedt deze nieuwe wijze van oor logvoeren in werking. Men zal er dus over enkele dagen meer van weten. En met name zal wel spoedig bekend kunnen zijn of de oorlogstoestand tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten intreedt. Het eigenaardi ge is, dat geen van beide rijken dit verlangt Maar opzet en toeval kunnen dien toe stand in het leven roepen. De onderzeeërs zijn onder zee, de instructies der comman danten kunnen, gesteld dat men dit wilde, thans niet meer herroepen worden. En waarschijnlijk luiden die instructies in dezen geest, dat er van heden, den 6den Februari af aan „rücksichtslos" zal worden opgetre den. Wij dienen af te wachten, met spanning, wat er nu staat te gebeuren. Gelukkig dat onze regeering, al erkende zij heden bij monde van den minister-presi dent in de Tweede Kamer, dat ernstige ge beurtenissen haar bezig houden, geen reden tot bijzondere ongerustheid ziet. Wij weten, dat onze buitenlandsche betrekkingen bij de ze regeering in veilige handen zijn. Wij we ten, dat zij handelt naar het „doe wat moet* en daarom mogen wij haar handelingen ook bij deze ernstige gebeurtenissen met verttou wen afwachten. KORTE BERICHTEN. De ontvanger van douanerechten voor de haven van New-York heeft een bom op zijn huis gevonden. De heer Gregorowitsj, de Russische mi nister van marine, die veel voor de vloot deed, neemt naar verluidt, zijn ontslag, hy zou te vooruitstrevend zijn geweest. De Fransche Kamer heeft het wetsont werp over de herkeuring van afgekeurden met Dat vreesde Sakr-el-Bahr ook. Hij deed meer dan het vreezen. Hij wist, dat zonder een wonderbaarlijk opsteken van den wind, het zijn zou, zooals zij zei. En door zijn wanhoop kreeg hij een ingeving een wan hopige ingeving het ware kind van de wanhoop, waaruit het ontstaan was. „Er is één kans", zei hij tot haar. „Maar het is als de worp van een dobbelsteen met leven en doo dals inzet." i ,,Orijp ze dan aan", smeekte zij hem dadc- hjk. „Want al zou het ons tegenloopen, wij zullen er niet bij verliezen." „Zijt gij tot alles bereid?" vroeg hij. „Heb ik met gezegd, dat Ik vannacht met u ten grönde wil gaan? Verspil geen tijd met woorden!" „Het zij dan zoo", antwoordde hij ernstig, en ging een stap verder, maar hield plotse ling stil. „Het is beter, dat ge met mij mee gaat", zei hij. Gehoorzaam gaf zij toe en volgde hem. Sommigen keken op, toen die beiden het gangpad langs kwamen, maar niemand hield hen tegen. Er was meer dan genoeg, om de aandacht van allen aan boord bezig te hou den. Hij baande haar een weg langs de boots mansmaats, die druk gebruik van tong en zweep bij de slaven maakten, en bracht haar zoo naar het fusschendek. Hier nam hij de lantaarn op, die bedekt was, en toen hij het licht opnieuw deed schijnen, riep Asad een bevel, om het uit te dooven. Maar Sakr-el- Gahr sloeg volstrekt geen acht op dit bevel. Hij ging naar den hoofdmast, waar de kruit- vaatjes stonden. Een er van was opengesto- ken, tegen dat de kanonniers op den achter steven het noodig hadden. Het deksel lag er los bovenop. Sakr-el-Bahr sloeg er dat d®to®l af; «aan aam hij om Her hoornen kan- 398 tegen 85 stemmen aangenomen. Hot Engelsche stoomschip „City of Bir mingham" werd zonder waarschuwing ge- torpilleerd. In 10 minuten tijds waren ai le booten gestreken en waren de 190 passagiers en de 145 leden der bemanning in veiligheid Alleen de scheepsdokter en drie matrozen worden vermist. De kapitein bleef op 't schip tot dit onder hem zonk. Hij werd na een ha" uur opgepikt. Het Turkscke ministerie is afgetreden, er is een nieuw kabinet onder Talaat-bei ge vormd. De Duitsche regeering zal dezer dagen bij den Bondsraad een wetsontwerp indienen om zeer aanzienlijke bedragen beschikbaar te stellen tot het verleenen van voorschotten aan de reederijen voor den bouw van nieuwe koopvaardijschepen. DE „GAMMA." Alle opvarenden van gezonken Nederland sche stoomschip Gamma van de maatschappij Bothnia zijn gered. Een Wolff-telegram deelt mede: „De Nederlandsche pers meldt, dat de Ne derlandsche stoomboot „Gamma" op 1 Febr, bij Landsend getorpedeerd is. De bemanning zou door de Nederlandsche stoomboot „Von del" te Falmouth zijn aangebracht. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is het krach' tens de bestaande bevelen buitengesloten dat de „Gamma." naar de ongetwijfeld uit Enge land stammende mededeeling schijnt aan te duiden, reeds op 1 Februari zonder waar schuwing is getorpedeerd. Het schip kan slechts wegens het vervoer van contrabande naar Engeland (lijnkoeken) in den kruiser- oorlog zijn opgebracht en in den grond ge boord." De maatschappij h-c't uitdrukkelijk ver klaard, dat het schip geladen was met regee- ringsgraan. Bij navraag aan het departement van bui tenlandsche zaken is gebleken, dat de „Gam ma" eerst beschoten is en daarna met bom men tot zinken is gebracht. De minister van buitenlandsche zaken heeft zich dadelijk om inlichtingen te dezer zake tot de Duitsche regeering gericht. SCHEEPVAART. IN INDIë. De mail- en vrachtbooten, die de haven van Batavia hadden verlaten, hebben beve gekregen in de naastbijzijnde haven binnen te gaan en bevelen uit Nederland af t® wach ten. BINNENLAND MINISTERRAAD. De Raad van Ministers heeft Zaterdag j.l, en ook gistermiddag buitengewone bijeen komsten gehouden, die eensdeels voortzet tingen waren van vroegere gewone kabinets raden, waarin, wegens het late uur van be ëindiging der vergaderingen1 van de Tweede Kamer, de werkzaamheden niet konden wor den ten einde gebracht, maar die anderdeels ook gewijd waren aan de buitengewone bui tenlandsche omstandigheden van de laatste dagen. ten van de lantaarn af cn hield de nu half open vlam onmiddellijk boven het kruit. Eenigen, die hem gezien hadden, uitten een kreet van schrik. Maar boven' dien kreet donk zijn kort bevel: „Houd op met roeien!" De tomtom zweeg dadelijk, maar de sla ven deden nog een slag. „Ophouden met roeiend" commandeerde ij opnieuw. „Asad!" riep hij, „beveel hun op te hou den, of ik zend u allen rechtstreeks in de ar men van Satan." En hij liet de lantaarn zakken tot op den rand van het kruitvaatje. Dadelijk hield het roeien op. Slaven, zee- roovers, officieren en Asad zelf stonden ver stijfd; allen staarden naar die sombere fi guur, verlicht door de lantaarn, die hen met den dood dreigde. Het mag in sommigen opgekomen zijn zich op hem te werpen, maar zij werden weerhouden door de vrees, dat de minste beweging naar hem toe, de ontploffing verhaasten zou, die hen allen naar de andere wereld zou zenden. Eindelijk sprak Asad; zijn stem waa half verstikt door woede. A „Moge Allah u doodslaan 1 Zijt ge door den duivel bezeten?" Marzak, die naast zijn vader stond, legde een pijl op den boog, dien hij gegrepen had „Waarom staat gij allen hem aan te gapen?" riep hij. „Schiet hem neer, een van allen!" En terwijl hij sprak, lichtte hij den boog op. riaar zijn vader nield hem tegen, omdat hij >egreep, wat het onvermijdelijk gevolg zou zijn. „Als iemand één stap naar mij toe doet, faat de lantaarn dadelijk in het kruit", zei akr-el-Bahr kalm. „En als gij mij neer schiet. zooals ge van plan zijt, dan gebeurt hetzelfde. Weee dus gewaarschuwd, tenzij Verzekerd wordt, dat het houden dier bui tengewone ministerraden tot geen onrust aanleiding behoeft te geven. TREINENVERKEER. Door de Nederlandsche spoorwegen is bepaald, dat, aangezien geen tien voertuig in een trein verwarmd kunnen worden, voortaan slechts acht voertuigen aan de ver warmingsleiding worden aangesloten. Met 't oog op de samenstelling der treinen en het plaatsen van reizigers zal daarmede door het personeel rekening worden gehouden Tevens wordt het personeel aanbevolen het gas in de rijtuigen niet onnoodig te laten branden en daarin de grootst mogelijke zui nigheid te betrachten. De reizigers moeten zooveel mogelijk bij elkaar worden- ge plaatst. Benouden# goedkeuring van den Minister van Waterstaat wordt door de spoorweg maatschappijen bepaald, dat tot nader order geen ijl- en vrachtgoederen naar station Arnhem in vervoer worden aangenomen. Door de Ned. spoorwegen is alsnog be paald, dat de bepaling betreffende het niet aannemen ten vervoer van goederen des Za terdags, niet betreft het aannemen ten ver voer van levende dieren. Gemengd nieuws KOLE'NNOOD. Behoudens enkele lantaarns op zeer drukke punten zal in Haarlem bij lichte maan de straatverlichting niet meer branden. In af wachting van een uit te lokken raadsbesluit zijn de winkd'era uitgenoodigd geen licht in de étalagekasten te ontsteken en geen lichtre clames of buitenlichten te bezigen Tappers, die nachtvergunning hebben, mogen na 12 uur geen gas of electrisch licht branden. De verstrekking van goedkoope cokes is be perkt tot 1 H.L. in de 2 weken. Na de ministeriëele aanschrijving is te Gro ningen de straatverlichting tot enkele straten en pleinen beperkt UIT HARENKARSPEL. Maandagmiddag 2 uur vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig met kennisgeving de heer Doekes. Ingekomen waa een missive van Ged Sta ten met de vraag of de raad verlangt het sa laris van den ambtenaar van den - urgerlij ken stand te verhoogen. De raad had name lijk aan een dergelijk adres adhaesie betuigd Mej. Brinkman, die met ingang van 1 Ja nuari eervol '«Lagen is als tijdelijk onder wijzeres, doch tot 15 Januari salaris uitbe taald kreeg, zond een dankbetuiging voor deze tegemoetkoming. Mej. Meins, onderwijzeres te Kerkbuurt, vroeg eervol ontslag wegens benoeming te Amsterdam. Eervol verleend. Van de vereeniging tot bescherming van het kind was een verzoek ingekomen om een ver ordening in het leven te roepen om het roo- ken van kinderen tegen te gaan. B. en W. voelden hiervoor wel iets, doch vonden het bezwaarlijk voor een gemeente met 1 veldwachter om een verordening vast te De Directeur van het Distributiebedrijf al hier, deelt mede, dat voor varkensvleesch de volgende maximumprijzen zijn vastgesteld: a. Karbonaden 65 ets. per K.G. b. Kluiven 15 c-R°?iad« so d Fricandeau 80 e Vette lappen 50 r f. Doorregen lappen 50 g. Magere lappen 65 h. Gehakt 60 i. Versch vet spek 50 j. Versch doorregen spek 55 k. Gerookt vet spek 55. 1. Gerookt en gezouten mager spek 60 m. Reuzel (varkensvet al dan niet uitgesmolten) 50 n. Krabbetjes 40 De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De Directeur van het Distributiebedrijf al hier, verzoekt beleef d, bruinbroodkaarten wel ke 5 Februari j.l. vervallen zijn, in te leveren aan zijn bureau, Langestraat 58. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De Directeur van het Distributiebedrijf al hier, deelt aan belanghebbenden mede, dat de maximumprijs van boter, met ingang van 5 Februari j.l. is vastgesteld op 1.1214 per KG. D® Directeur voornoemd, D. SCHENK. Tarwebloem (inlandsch), tarwemeel (on- gebuild), tarwebrood en bruinbrood. De Directeur van het Distributiebedrijf al hier, deelt mede. dat met ingang van 5 Febru ari de volgend® maximumprijzen zijn vastge steld: a. Tarwebloem (gebuild inlandseh uitsluitend één soort) per K.G. 0.33. d Tarwewaterbrood (gebuild) per Ka 0.30. c. Tarwewaterbrood (gebuild) gebakken on der Rabbinaal toezicht 031. d. Bruinbrood (ongebuild) per 400 gram 0.05. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. haakt naar het Paradij® van den Pro feet." „Sakr-el-Bahr!" riep Aaad, en de toorn in zijn stem had nu plaats gemaakt voor een toon van overreding. Hij1 strekte de armen smeekend uit naar den kapitein, wiens von nis hij reeds in zijn binnenste had uitge sproken „Sakr-el-Bahr, ik bezweer u bij het brood en zout, dat wij samen gegeten tebben, keer terug tot uw zinnen, mijn zoon." „Ik ben bij mijn verstand", was het ant woord, „en omdat ik dat ben, heb ik geen zin in het lot, dat mij te Algiers wacht uist bij dc herinnering aan datzelfde brood en zout Ik heb geen lust met u terug te keeren, om opgehangen te worden, of op nieuw aan den riem te moeten zwoegen." „En als ik zweer, dat niets van dit alle® zal gebeuren?" .,Dan zult ge meineedig worden. Ik ver trouw niet meer, Asad. Want gij zijt een dwaas gebleken en mijn geheele leven heb ik nooit iets goeds in een dwaas gevonden, of er een vertrouwd behalve éénmaal, en hij verried mij. Gisteren heb ik bij u ge pleit, u den verstandigen weg gewezen, en u uw kans geboden. Met een kleine opoffe ring zoudt ge mij gehad hebben en ge hadt me kunnen ophangen, zoo ge gewild hadt iet was mijn eigen leven, dat ik u aan- >ood, en al wist gij dat, gij' wist toch niet, dat ik het wist," Hij lachte. „Zie nu, wat een dwaas gij zijtl Uw begeerigheid heeft uw ondergang veroorzaakt. Uw handen wilden meer grijpen dam zij konden vast- ïoudeu; nu ziet ge het gevolg. Het komt ginds, langzaam maar zeker, in die naderen de gUjoen." Asad hoorde ieder woord, dat hem in lichtte, nu het te laat was. Hij wrong de stellen. De heer Hoogland zou gaarne hiertegen iets willen doen, al is het maar tot 13 of 14 jaar Zelfs aan kinderen van 7 jaar worden sigaretten verkocht. De heer Borst was van oordeel dat het zoo moeielijk is om toezicht te houden. Di voorzitter vreesde geen krachtige me dewerking der ouders te verkrijgen, en deze zou dringend noodig zijn. De heer Lut slaakte de verzuchting: het handen in blinde woede en1 wanhoop. De bemanning stond verstomd, en durfde geen beweging te maken, die het einde kon ver haasten. „Zeg wat ge hebben wilt", riep de Dey eindelijk „en ik zweer u bij den baard van den Profeet, dat ge betaald zult worden." „Dat heb ik gisteren gezegd, maar het werd geweigerd Ik bood u mijn vrijheid en mijn iever. aan, zoo die noodig waren, om de vrijheid van een ander te verkrijgen." Had hij achter zich gezien, dan zou hij het plotseling oplichten van Rosamunde'» oogen gezien hebben, waaruit hem gebleken zou zijn, dat zijn uitlatingen niet zoo dui®- ter waren, of zij had ze begrepen. „Ik zal u rijk en geëerd maken, Sakr-el- Bahr", ging Asad met aandrang voort. „Gü zult als mijn eigen zoon zijn. Het rijk ze3 zal voor u zijn, als ik er niet meer ben, en intusschen zal iedereen u dezelfde eer bewij zen als aan mij." „Ik ben niet te koop, o machtig® Asad Dat ben ik nooit geweest. Gij hSlt reed® mijn dood besloten. Gij kunt dien. nu gelas ten, maar slechts op voorwaarde, dat gij den beker met mij deelt. Wat geschreven staat, staat geschreven. Wij hebben genig groot schip in onzen tijd doen zinken, Asad. Op omze beurt zullen wij vannacht "samen zin ken, indien gij dat wenscht." „Moogt gij voor eeuwig in de hel bran den, laaghartige verrader!" Asad vervloek te hem, zijn toorn verbrak alle ketenen. En toen, na die erkenning van hun Dey dat hij verslagen was, ontstond er plotseling groot rumoer onder het scheepsvolk. Sakr- el-Bahris zeevalken riepen hem aan, herin nerden hem aan hun trouw en genegenheid, en vroegen hem, hoe hij die nu vergelden kon, door hen allen ten gronde te richt». ARSCHE COURANT. ft IA. 99 99 99 f9 99 ff 99 V 99 99 99 99 99

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1