DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. mi. Broodvoorziening. iiondurd <mi negentien<lo jaar^an?*. WOENSDAG 7 FEBRUARI FEUILLKTOH. Do ZleevaUc. Ski Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franc» door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel I 0.12* Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsmiimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Met 2Q ct oorlogstoeslag op cien abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 7 Februari. Er is geen verandering in den toestand. Zoowel in Amerika als in Duitschland be reidt men zich voor op alles, houdt men dus reken ng met de mogelijkheid, dat het afbre ken van de betrekkingen zal gevolgd worden door het uitbreken van den oorlog. De berich ten uit Washington geven den indruk, dat de pro-dits en pro-dats nu zwijgen, dat de Ame rikanen zich thans als een man scharen om hun president en dat ook de voorstanders van den vrede daarop geen uitzondering maken. Zelfs Ford, de man van de mislukte vredes expeditie, is geestdriftighij moet hebben ver klaard, minstens duizend kleine onderzeeërs per dag te kunnen maken, elk twintig voet lang en bestuurd door één man. Als het niet waar is, is het aardig gevonden! Te Nieuw- York zijn drie vrouwen uitgenoodigd om zit ting te nemen in den nationalen raad van vrouwen, terwijl alom vrouwen zich voor het verrichten van oor'ogsdiensten beschikbaar stellen. In Duitschland is nog geen verzet tegen den verscherpten onderzeeërsoorlog, de maat regel, welke tot de spanning en de diplomatie ke breuk met Amerika leidde, opgestoken. Wel echter in Hongarije. Graaf Michael Karolyi verklaarde in het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden, met den scherpten onderzeeërsoorlog niet ten volle te kunnen instemmen. Namens zijn partijge- nooten betoogde hij, het innig te zullen be treuren, wanneer het tus^nen de middenrij ken en Amerika tot een oorlog zou komen. Naar bekend is, zeide hij, wonen er meer dan twee millicen Hongaren in Amerika. Zij zou den in geval van oorlog in een hachelijk par ket kunnen komen. Hij betreurde de verscher ping van den oorlog niet alleen van mensohe- lijk, maar ook van pacifistisch standpunt, daar hij zich den strijd voor den wereldvrede ten doel heeft gesteld. Een lid der clericale volkspartij verklaarde ook pacifist te zijn, maar met den onderzee- ersoorlog gaat hij onvoorwaardelijk mee, aangezien deze ter handhaving van Honga- rije's bestaan niet kan worden vermeden. De Braziliaansche regeering heeft, volgens een te Den Haag ontvangen bericht, een krachtig protest gezonden aan de Duitsche regeering in zake het torpilleeren van onzij dige schepen. De Braziliaansche regeering meent dat het oogenblik is aangebroken om de rol van toe schouwer op te geven en op te komen voor de belangen en rechten van het land, daar door de middenmogendheden een doodelijke slag toegebracht wordt aan de levensbelangen der Zuid-Amerikaansche Staten en van Noord- •7) Sir John keek hem een oogenblik van het achterdek ai nadenkend aan. Daarop zei hij „Hoewel niet gezind, een vergelijk met u te treffen, wil ik toch de voorwaarden, die gij stelt, aannemen, maar alleen, ais ik werkelijk alles krijg, wat ik ben komen zoeken. Er is aan boord van deze galei een eerlooze, afval lige hond, dien ik bij mijn ridderwoord ge zworen heb, gevangen te nemen en op te han gen. Hij moet mij ook uitgeleverd worden. Zijn naam was Olivier Trcssilian." Dadelijk, zonder aarzeling, kwam het ant woord: „Hem zal ik ook uitleveren, als gij zweert, dat gij dan zult heengaan en niemand verder hier kwaad zult doen." Rosa:nunde hield haar adem in en greep Sakr-el-BahFs aim, den arm, die de lantaarn vasthield. „Wees voorzichtig, Jonkvrouwe", zei hij kortaf, „of gij zult ons allen vernietigen." ,,D t 'S beter!" antwoordde zij hem. Én tc_.. jaf Sir John hem zijn woord, dat na zijn eigen uitlevering en die van Rosa- munde, hij vertrekken zou, zonder verder iemand leed te doen. Sakr-el-Bahr wendoe zich tot zijn zeeroo- vers en zei hun kort, welk vergelijk hij ge troffen had. Hg éjtad mm. hm <*cj» mp Aauut, mm «ja Amerika. Van de andere onzijdige mogendheden is nog niets naders vernomen. De Times, welke thans oog blijkt te hebben voor de lastige positie van Nederland, doet uit komen, dat in de moeielijkste omstandigheden de goede betrekkingen tusschen Engeland en Nederland, dank zij het beleid van beide re geeringen, gehandhaafd bleven. In verband met de samentrekking van Duitsche troepen aan onze oostgrens zegt het blad te vertrou wen op de omstandigheid, dat wij 500.000 man in het veld kunnen brengen, onze onder waterzettingen op tijd kunnen stellen en vast besloten zijn iederen indringer te bestrijden, van welke zijde deze ook moge komen. Hoe meer deze waarheid in de oorlogvoerende landen wordt verkondigd en doordringt, des te beter dit is De onderzeeërsoorlog heeft nog gem feite lijkheden van beteekenis opgeleverd. In het Westen blijft de kleine actie levendig, maar de toestand verandert er niet en ernsti ge dingen kondigen zich niet aan doch onverwacht kunnen ze zich voordoen KORTE BERICHTEN. Het Noorsche stoomschip „Odin Bar ry," van Bergen naar Lissabon is zonder waarschuwing getorpilleerd. Het Britsche passagiersschip „Port Adelaide is tot zinken gebracht, 96 passa giers en bemanning, zijn door een stoomtrei- ler opgepikt. Henry Ford, de bekende automobielfa- brikant-vredesvriend heeft medegedeeld dat hij, zoo de oorlog mocht uitbreken, zijn fa briek ter beschikking van de regeering zal stellen en die zonder winst in haren dienst zal laten werken. NEDERLAND. INVOER IN DUITSCHLAND. Het bericht, als zou alle uitvoer uit Duitschland met ingang van 16 dezer woi den verboden, berust op een misverstand. De zaak is deze: Sedert eenigen tijd was door verkeersstrem ming in Duitschland de invoer van Neder land naar Duitschland verboden, met uitzon dering van goederen, waarvoor door Duitsch land consent tot invoer was gegeven. Dit ver bod van invoer wordt met ingang van den 16en dezer opgheven. BINNENLAND TWEEDE KAMER. De tijdelijke voorzitter van den minister raad legde Dinsdag een verklaring af om trent de ernstige gebeurtenissen, welke de re geering bezighouden. Daarna werden de beraadslagingen over de afdeeling middelbaar onderwijs van de be grooting van binnenlandsche zaken voortge zet, waarbij het amendement-Rutgers om de artt. 123 en 124 te verminderen met woord te geven, dat deze voorwaarden ge ëerbiedigd zouden worden, en dat om hem geen bloed vergoten zou worden, en Asad antwoordde hem, uiting gevende aan den toorn van allen over zijn verraad: „Als hij je hebben wil, om je op te han gen, kan nij je krijgen, en ons de moeite be sparen, want het is niet meer dan je verdien de loon voor je verraad." „Ik geef mij dus over", zei hij tot Sir John en hij wierp de lantaarn over boord Een stem verhief zich tot zijn verdediging, en die stem was van Rosamunde. Maar zelfs die stem haperde, overwonnen door ver moeidheid. Deze laatste slag, volgende op alles, wat zij in den laatsten tijd verduurd had, ontnam haar alle kracht. Half in zwijm viel zij tegen Sakr-el-Bahr aan, juist toen S;r John en eenige volgelingen kwamen, om haar te bevrijden en hun gevangene mede te ne men. De zeeroovers keken zwijgend toe; de trouw aan hun grooten kapitein, voor wiens verdediging zij hun laatsten druppel bloed zouden gegeven hebben, was bekoeld door zijn eigen verraad, dat het Engelsche schip bij hen gebracht had. Maar toch, toen zij hem geboeid aan boord van den „Zilveren Reiger" gebracht zagen, ontstond er een plot selinge beweging in hun gelederen. Zwaar den werden gezwaaid, en dreigkreten verhie ven zich. Zoo hij hun verraden had, toch had hij gezorgd, dat zij niet leden door het verraad. En dat was den Sakr-el-Bahr, dien zij kenden en liefhadden, waardigzóó waar dig, dat hun liefde en trouw weer dadelijk te voorschijn tradan. 32,000 en 3500, teneinde niet over te gaan tot uitbreiding van het aantal of den omvang der rijks hoogere burgerscholen. De heer deSavornin Lohman (c.-h., Goes) bestreed de amendementen. De heer van Wijnbergen (r.-k., Eist) drong aan op verbetering van de salarieering der leeraren. De minister van binnenlandsche zaken zou overwegen, hoe tegemoet te komen was aan het nadeel, dat de gymnastiekleeraren ondervinden van het normaal-programma. Voorts zette hij uiteen, dat hij wettelijk ver plicht was tot uifbreiding van het H. B. Scho len. De heer Rutgers (a.-r., Hilversum) trok na bestrijding door den minister zijn amen dement in en stelde daarvoor in de plaats een motie, om de wenschelijkheid uit te spreken van verhooging van de rijksbijdragen voor het bijzonder middelbaar onderwijs. De motie zal na de begrooting in behande ling komen. De heer Roodhuyzen (u.-l., Bnelle) vroeg hoe de minister ten aanzien van de leeraarssalarissen dacht te handelen. De minister zou zoo spoedig mogelijk een tijdelijken maatregel treffen. De artt 123 en 124 werden z. h. s. aange- nomen. De m i n i s t e r zei den heer Van w ijnber- gen ernstige overweging toe van een ander subsidiestelsel van de cursussen tot opleiding van leeraren M. O. en den heer Smeenge ten aanzien van de salarissen voor leeraren van de Kweekschool voor Machinisten te Amster dam. De Commissie van rapporteurs diende een motie in, om de Normaalschool voor teeken- onderwijs en de School voor kunstnijverheid, van Kunsten en Wetenschappen naar M O. over te brengen. De heer de Mees-ter kondigde een initi atief-voorstel aan inzake verbetering der on derwijzerssalarissen. De behandeling der motie-Ter Laan inzake verhooging met 200 werd daarom uitgesteld. Het hoofdstuk werd ten slotte zonder stem ming aangenomen en de zitting verdaagd tot heden. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Het hoofdbestuur van den Bond voor staatspensionneering heeft de jaarvergadering van den bond uitgesteld tot Augustus a s. Door het hoofdbestuur werd gekozen tot vice-president de heer C. v. d. Velde en tot 2e secretaris de heer A. Woudstra, die zijn benoeming in beraad hield. Mej. E Joachim te Arnhem heeft als lid van het hoofdbestuur bedankt STADSNIEUWS DE HEELE WEEK VORST. Onze deskundige komt de schaatsenrijders, die, in dezen bijna warmen middag, mis schien al vrees begonnen te koesteren voor het spoedige einde van de pret, gerusit stellen. Hij zegt: „De temperatuur liep heden sterk op en even na het middaguur was het in vele deelen des lands dooiend, maar de ijsliefheb- bers behoeven zich niet ongerust te maken, hedenavond zal het opnieuw krachtig opvrie zen en wij blijven bij onze verwachting, dat het winterweer nog wél in ieder geval deze heele week zal voortduren. Maar de stem van Asad riep hun toe, zich te herinneren, wat hij in hun naam beloofd had, en waar de stem van Asad alleen mis schien niet voldoende zou geweest zijn, om dien plotselinge» geest van verzet tegen ie gaan, kwam de stem van Sakr-el-Bahr zelf, om hun zijn laatste bevel te geven. „Herinner u en eerbiedig de voorwaard! die ik voor u gemaakt heb! Mecktub! Mo Allah u behoeden en gelukkig maken Een weeklacht was het antwoord, en met die klacht in zijn ooren klinkend, als de ver zekering, dat hij niet onbemind heenging, werd hij naar beneden gebracht, om zich op zijn dood voor te bereiden. De touwen der enterhaken werden gekapt en langzaam verdween het galjoen in den nachtop de galei werden de gekwetste sla ven vervangen door andere, en men ging te rug naar Algiers, den aanval op het Spaan- sche koopvaardijschip achterwege latend. Onder de tent op het achterdek zat Asac nu als iemand, die uit een boozen droom ont waakt is. Hij bedekte zijn hoofdten beween de iemand, die hem als een zoon geweest was, en dien hij door zijn dwaasheid verlo ren had. Hij vervloekte alle vrouwen, en hij vloekte het noodlot; maar de bitterste vloek van alle gold hemzelf. In de vale ochtendschemering wierpen zij de dooden overboord, en wieschen de dekken en zij letten er niet op, dat één man gemist werd, als het teeken. dat de Engelsche kapi tein of zijn volgelingen, zich niet strikt aan de letter van heiverdrag gehouden hadden Zij keerden in rouw naar Algiers terug niet om den Spaanschen koopvaarder, die Sneeuw van beteekenis is niet te wachten, al zal de lucht van tijd tot tijd wat betrok ken zijn. LIEFDADIGHEID PER TELEFOON. De heer Jb. Cloeck, voorzitter van het Plaatselijk Steuncomité, deelt ons mede, dat nij voor de voorziening in den brandstoffen- nood van arme menschen alsnog telefonisch heeft toegezegd gekregen 2 giften van 5 in 3 van 10, in totaal dus 350. De telefoonnummers zijn het is zeker niet kwaad er de aangeslotenen nog even aan te herinneren 212 en 216. DE WEDSTRIJD OP HET KANAAL. Nadat de schoonrijderijen, waarvan we in ons nummer van gisteren gewaagden, waren afgeloopen, ving het ringrijden aan, waar voor zeer veel belangstelling bestond. Niet minder dan 19 paren gaven zich hiervoor op, waaronder enkelen, die ook aan den vorigen wedstrijd hadden deelgenomen. Er werd over 't algemeen goed gereden en zeker gestoken, het publiek volgde het verloop van den kamp met evenveel of misschien mede door het gevorderde middaguur-nog meer belang stelling dan de vorige wedstrijden. En daar voor was alle reden, want een mooiere ring- rijderij dan deze hebben we dezen winter waarschijnlijk nog niet gehad. Te ongeveer vijf uur was het ringsteken ge ëindigd en vereenigden zich de deelneemsters en deelnemers in het cate „Noord-Holland", van den heer Schermeniom, nabij de Frie- sehebrug Nadat de jury, bestaande uit ae heeren Jb Lind, Swets, G. Cloeck, A. J. Stikkel en Tee- rink, zich ruim een uur In een apart vertrek had terug getrokken om het aantal punten voor het scuoonnjaen te berekenen, deelde de voorzitter, de heer Jb. Lutierot, den uitslag mede Spreker wee* er op, dat de dag van heden in de eeiste plaats een groot succes was voor de Alkmaarsche IJsclub De deelname was groot geweest en de opkomst van het publick enorm. Foch beleefde men een groote teleur stelling. Zooals het publiek waarschijnlijk ge weten zai hebben, bestond er op giund van door den voorzitter van den Zuid-Holland- schen Bond en den secretaris van Hollands Noorderkwartier gewisselde telegrammen de hoop, dat Hare Majesteit Onze Ge ëerbiedigde Koningin bij de wedstrijden aanwezig zou zijn. Misschien we Ze daarin verhinderd door omstandigheden buiten Haar wil, of waren er ter elfder ure andere plan nen gemaakt. Spr. liet dit in hetmidden, men kon er niets aan doen,-mhar toch wilde hij hierover zijr pijt te kermen geven. Hij deelde dit mede, cm duidelijk te maken, dat het ge rucht dat de Koningin zou komen geen fictie was. maar wel degelijk berustte op gewissel de telegrammen Spreker deelde hierop onder applaus mede, dat inej. M. T. de Veer uit Schagen in den wedstrijd van het schoenrijden voor dames den eersten prijs had gewonnen en daardoor kampioen voor Alkmaar was geworden; den tweeden prijs won mevr. T. Kaan-Kaan te Anna Paulowna. terwijl de derde gewonnen werd door mej. A. G. Kaan, alhier. Onze stadgenoote, mej. M. Kaan, kampioen voor Nederland, nam aan dezen strijd geen deel, met den heer Nooij uit Hoorn won zij den eersten prijs in het schoonrijden voor pa ren. De tweede prijs werd gewonnen, door zijn weg ongehinderd had kunnen vervolgen, maar om den dappersten kapitein, die ooit het zwaard in dienst van den Islam gevoerd had. De geschiedenis, hoe hij uitgeleverd was, werd nooit duidelijk verteld; niemand durfde dat te doen, want iedereen, die deelge nomen had aan de daad, schaamde zich er la ter over, hoe klaarblijkelijk het ook zijn mocht, dat Sakr-el-Bahr er zelf de schuld van droeg. Maar eindelijk begreep men, dat hij niet in den slag gevallen was, en daarom was men zeker, dat hij nog leefde. Op dat ver moeden werd een soort legende opgebouwd, dat hij eens terug zou keerenen verloste ge vangenen, die een halve eeuw later terug keerden, vertelden, dat tot dien dag de terug komst van Sakr-el-Bahr in Algiers met vol vertrouwen verwacht en verlangd werd door alle ware Muzelmannen. HOOFDSTUK XXIII. HET HEIDENSCHE GELOOF. Sakr-el-Bahr werd opgesloten in een don ker hol in den voorsteven van de „Zilveren Reiger", om den dageraad af te wachten en zich voor te bereiden op den dood. Na zijn overgave was geen woord gewisseld tusschen hem en Sir John. Met de handen op den rug gebonden was hij aan boord van het En gelsche schip geheschen en op het tusschen- dek had bij een oogenblik van aangezicht tot aangezicht gestaan met een ouden kennis Lord Henry Goade. Men kan zich het blo zende uiterlijk van den Koninklijken Commis saris voorstellen, die met een ongewoon em- stigen en strengen blik naar den afvallige De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF alhier deelt mede, dat de WITTE- BROODKAARTEN ZIJN GEARRIVEERD en MORGEN de gelegenheid bestaat TOT INWISSELING TEGEN DE AFGEGEVEN BRUINBROODKAARTEN. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. mej. T. de Veer en den heer Joh. de Veer, bei den uit Schagen, en dfe derde door mevr. T. Kaan-Kaan en den heer V. Kaan, uit Anna Paulowna. De uitslag van het ringsteken was zoo, dat van de dames mevr. Krans-Kooij uit Schagen den eersten prijs, mej. A. Zwart uit Alkmaar den tweeden prijs en mej. T. de Veer uit Schagen den derden prijs won. Van de heeren won de heer R. C. Schenk uit den IJpolder den eersten, de heer J. W Teerink den tweeden en de heer J. A. Zuur bier den derden prijs. De voorzitter reikte deze prijzen, die uit fraaie luxe-voorwerpen bestonden, met een aardig woord voor ieder uit. Meermalen ga ven zijn toepasselijke gezegden aanleiding tot vroolijkheid. Voor de Alkmaarsche IJsclub was de dag van gisteren ongetwijfeld een van zijn schoon ste, al is het dan ook geen voordeelige dag geweest. Het Noord-Hollandsch Kanaal, thans door den Waterstaat ook voor het Alkmaar sche gedeelte onder het gebied van de Alk maarsche IJsclub in beheer gebracht, bleek voor wedstrijden bij uitstek geschikt. Ook van den wal af konden honderden de schoone kunst volgen en genieten van de opwekkende tonen van onze populaire, militaire kapel. BURGER-IJSCLUB. Voor den derden keer gedurende dezen winter heeft de Burger-IJsclub een feest ge organiseerd. Men weet dat een ijsfeest dezer vereeniging eigenlijk een bedeeling is. Het gold gisteravond weer een gecostu- meerd ijsfeest, waaraan hindernissen waren verbondenhet aantrekken van een hemd en het aansteken van een sigaar De wedstrijd werd weer gehouden op de Oudegracht en bijgewoond door een bijzonder groot aantal toeLhouwers, al was de baan dan ook al leen electrisch en met met Chineesche lam pions verliclit, zooals bij den eersten wed- stiijd. Dertig rijders hadden zich laten in schrijven. n t. 1. J. Duin, 2. A. Niercp, 3. K. buineveid, 4. A. V isser,5. A. Snijder, 6. C. Klinkhamer, 7. J. Schot, 8. Jb. Gootjes, 9. Th. Water, 10. K. v. Thijn, ll.K. Snijder, 12. D. Lust, 13. C. Bakker, 14. C. Koreman, 15. D. Mulder, 16. K. Schot, 17. J. Hout, 18. C. Sctiot, 19. K. Schot, 20. H. Kramer, 21. A. Schot, 22. J Gootjes, 23. J. Lust, 24. S. Ob- dam, 25.- H. Boerwinkel, 26. T. Oom, 27. P. Hecker, 28. J. van Aakster, 29. J. Spier, 30. H Brouwer. Het bleek al ras dat er onder de deelnemer* flinke rijders waren. Meermalen gaven de rit ten aanleiding tot een hartelijk gelach, al* een deelnemer niet gauw genoeg het hemd over zijn hoofd kon krijgen of de *igaar niet wou trekken Na den eersten omloop bleven aan dc num mers 1, 4, 6, 8, 10, 11, 14, 15, 18, 19, 22, 24, keek. Zij wisselden geen woord in het korte oogenblik, voordat Sakr-el-Bahr door zijn bewakers in het donkere hol geworpen werd, waar het naar teer en vocht rook. Een uur lang bieef hij liggen, waar hij ge vallen was, hij meende alleen te zijn; en tijd en plaats konden ongetwijfeld bijdragen tot wijsgeenge bespiegeling over zijn toestand Hij vond, dat hij, alles wel beschouwd, wei nig reden tot zelfverwijt had. Zoo hij kwaad had gedaan, had hij ook duchtig geboet Men kon nauwelijks beweren, dat hij zijn trouwe Muzelmansche volgelingen verraden had, en indien al, dan dient er bijgevoegd te worden, dat hij zelf den prijs voor dat ver raad betaald had. Rosamunde was veilig, Lionel zou zijn verdiende loon krijgen en wat hem zelf betrof, daar hij al zoo goed als dood was, was het niet de moeite waard aan zichzelf te denken. Het moet hem een zekere voldoening gegeven hebben te denken dat hij zijn leven zoo goed mogelijk gebruikt had. Verwoest was het al sedert lang. Zeker, zonder dien noodlottigen tocht, om zijn wraak te koelen, had hij langen tijd kunnen voortgaan als zeeroover oorlog te voeren, had hij zelfs kunnen opklimmen tot de hooge Muzelmansche waardigheid van Dey van Al giers en een vazai van den Grooten Turk kunnen worden. Maar voor iemand, die als Christen edelman geboren was, zou het toch een onwaardige manier zijn geweest om zijn dagen te eindigen. Het was beter zooals het nu was. (Wordt vervolgd). ALKMAA COURANT. ■Ut k«t laat* <t«r ita tmrm, 1 tag*** w *AAlt UJUWW

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1