26, 37, 30, van wie na do twoodo pood# nog aanbleven 4, 8, 11, 15, 19, 24, 27, 30. Na de derde ronde bleven over de nummers 8, 11, 19 en 27. De le prijs viel ten deel aan No. 8 (25 pond spex en 500 turven)2e pr. (15 pond spek en 300 turven), aan No. 19; 3e pr. (10 pond spek en 200 turven) aan No. 27. Verder waren er nog 12 troostprijzen van elk 5 pond spek en 150 turven. Alle prijzen werden m bons uitgereikt, welke heden, Woensdag, moeten worden ingeleverd bij den heer W de Waal, ten behoeve van behoefti- gen hier ter stede. Alle overige rijders kregen elk zes ontbijt koeken, der vereeniging aangeboden door den heer Lieshout. De voorzitter der club be val aan, ook deze disponibel te stellen van hen, die nooit ontbijtkoek proeven. De prijsuitreiking had' plaats in het café „de Korenbeurs", van den heer S. Koster, aan het Luttik-Oudorp, waarheen de rijders en het bestuur ^ich in optocht, met militaire muziek voorop, hadden begeven. Een groote menigte begeleidde hen op dezen tocht. Groot was het aantal dergenen, die zich gedrongen gevoelden een woordje te spreken. De voorzitter bracht dank aan de overige be stuursleden voor de regeling van dit feest, in het bijzonder aan den secretaris, voorts aan den militair A. Englander, die een demonstra tie op kunstschaatsen had gegeven en aan de muziek, die zich weer gratis beschikbaar had gesteld. De winnaar van den eersten prijs bracht den voorzitter dank voor de hem toegespro ken woorden, die veel indruk op hem hadden gemaakt, en vroeg of de prijs alleen vercjeeld moest worden onder weduwen, zooals hij uit 's heeren Pels' woorden had meenen te moe ten opmaken. De heer Pels stelde hem gerust met te ver zekeren, dat de prijzen verdeeld mochten worden onder alle behoeftigen van Alk maar. De heer P. Hecker bracht het bestuur een compliment voor de organisatie van dezen wedstrijd en noemde den heer W. de Waal, die zooveel succes had gehad bij zijn aan kloppen bij de burgerij om steun, een reuzen- bedelaar, waarop de heer de Waal antwoord de, dat hij overal een open beurs had gevon den en zich gaarne weer beschikbaar stelde, als er weer voor ae Burger IJsclub moest worden gebedeld. Hij was echter niet de eeni- ge bedelaar, de secretaris en de heeren Hec ker en Schot hadden hem trouw ter zijde ge staan. De voorzitter bracht, behalve aan de „bede laars," ook dank aan den hee Snijders, brandstoffenhandelaar, die 1000 turven had beschikbaar gesteld, en aan den heer Lieshout voor het beschikbaar stellen der ontbijtkoe ken. De heer Jonker, secretaris, bracht dank aan alle milddadigen in de gemeente, die het be stuur in staat hadden gesteld- den heerschen- den nood bij velen iets te lenigen Hij herin nerde aan den vooruitgang in ledental der vereeniging, van 60 op meer dan 300, en hoopte het te beleven, dat zij 1000 leden telt. Onder de leiding van den heer Pels zou zij zeker blijven groeien en bloeien. Tot den voorzitter zei hij, dat hij alles, wat hij voor de vereeniging deed en had gedaan, met lief de verrichtte. De heer de Waal deelde ten slotte nog me de, dat de heer Englander had beloofd ook een volgend ijsfeest v in de club te zullen op luisteren met kunstrijden, welke mededeeling, evenals de andere toespraken, een luid ap plaus verwierf. Tusschenbeide liet de muziek zich hooren en klonk het „Hadt ie me maar!" luide door de zaal en dansten alle aanwezi gen arm in arm. Toen de muzikanten op het punt stonden van te vertrekken, bood de heer Hecker hen bij de tractatie van den heer Pels een kistje sigaren aan. EEN GOED VOORBEELD. Een onzer stadgenooten heeft het volgende achrijven aan den raad dezer gemeente ver zonden Ondergeteekende heeft de eer, met het oog op den vermoedelijk zeer aanstaanden en voorloopig niet voorbijgaanden levensmidde- lennood, aan te bieden ter bebouwing, zijne thans ter beweiding verhuurde pl.m. 3 mor gen land, gelegen aan den Omval alhier, en zulks tot den prijs, en ongevere voorwaarden, waarop dat land, van vóór de mobilisatie, ter beweiding is verhuurd. 't Welk doende, enz. BENOEMD. Tot agent van politie alhier is benoemd, met ingang van 8 Februari a.s., A. J. ter Horst. LIEDEREN-AVOND KRAUSS-ADEMA. Men verzoekt ons nog even te herinneren aan den Uederenavond van heden in de Unie, waar mevr. Krauss-Adema zal zingen, bege leid door Gonda van Dam. De zangeres treft het slecht, in verschil lende plaatsen (Maandag in den Helder en gisteren in Haarlem) was weinig publiek op gekomen, waarschijnlijk een gevolg van lier ijs. Van het optreden te den Helder zegt de Held. Ct. o. a. 1 laar stem is een klankrijke mezzo-sopraan, haar muzikaliteit is groot en haar techniek volleerd. Vooral in de lage registers is tiet timbre harer stern warm. De oorspronkelijke koelheid der ontvangst steeg in de gloedvolle bezieling van haar artistieken zang tot een warm applaus. Behalve Johannes Brahms en Mozart, zong zij Hugo Wolf, Alex de Jong en Richard Strauss. De vertolking van Mozart's recitatief en aria uit Figaro's HochzeM was subliem. Van Gonda van Dam zegt dit blad o.a. Mijn hemel, welk een talentWelk een gloed, een vuur. een passie, een beheersching, een techniek! De groote Feurich-vleugel uit het magazijn der heeren Spanjaard alhier zal niet bespeeld worden. Wegens de vorst kon men hem niet naar zijne plaats takelen. Er zal nu gespeeld worden op een Förster-vleugel. HET PAPIEREN DEKBED Een lezeres dringt aan op het vervaardigen van papieren dekbedden, waardoor men me ïigMB warm» nachten zou kunnen bezorgen 9 DE LEVENSMIDDELEN VOOR ZIENING. Wij vernemen, dat er wederom reeds vijf wagons aardappelen voor Alkmaar onderweg zijn. Heden kwamen weer twee wagons kolen aan. Aan rijst is er nog geen gebrek, mtn heeft nog 200 balen in voorraad. AANBESTEDING. In de heden door het gemeentebestuur al hier gehouden aanbesteding van het dempen van vijvers en puoogen van terreinen, gra ven van een nieuwen vijver en eenig bijko mend werk, alles dienende voor uitbreiding van de gemeente-begraafplaats te Alkmaar, werden 11 biljetten ingeleverd, en wel door: C. J. en H. J. Molhoek te Nijmegen en Utrecht 280Ö0. A. Nagel en K. Bleeker te Doetinchem 34025. B. Bruil te Ambt-Doetinchem 32900. A. Nelissen te Haarlem 35000. J. Visser te Sliedrecht 38974. M. J. Konings te Leiden 38260. P. J. Kraaijeveld te Haarlem 39000. J. Opdam te Heiloo 42880. P. Meijer te Alkmaar 34987. P. Dubbeld Cz. te Heiloo 30746. W. Aafjes Pz. te Assendelft 35400. Met uitzondering van den heer Opdam hebben alle inschrijvers ingeschreven met de voorwaarde dat het zand door de gemeente geleverd wordt. De gunning is voorloopig aangehouden. BAANVEGERS. Schaatsenrijders schijnen, vooral na het bekend worden dat de Alkmaarsche IJsclub baanvegers had aangesteld tegen een beloo ning van 30 cent per uur, nogal gauw te den ken, dat de baanvegers genoeg verdienen. Hen zij evenwel herinnerd, dat er slechts een 6-tal 30 cent per uur verdienen, de anderen werden tegen een dagloon van 50 cent aange steld. In tegenstelling met hunne bovenbedoelde collega's is het hun vrijgelaten het publiek om giften te vragen. Wij zouden willen zeggen: Waar deze menschen toonen hun werk naar behooren te verrichten, hebben zij er wel recht op van de schaatsenrijders daarvoor erkenning te vra gen. WEDSTRIJDEN. Onder vrij veel belangstelling had op een 300 Meter lange baan op het Kanaal de wed strijd plaats om een zilveren distinctief, uit geloofd door den heer Lutterot. Deel aan dien wedstrijd namen de volgende jongelui: Gymnasium: Broekema, C. Lind, v. d. Arend, Eecen, C. de Boer. R. H. B. S.: Doggenaar, Melchior, Zwart Lieuwen, Nobel. Handelsschool: v. d. Horst, H. Lind, J. Stoel, de Fouw, Cremer. Na dezen wedstrijd werd er nog een gehou den om een paar schaatsen, uitgeloofd door een onbekende. Hiervoor gaven zich 8 der vorige deelne mers op. Aan den wedstrijd om het paar schaatsen werd deelgenomen door C. Eecen, H. Lind, j. Stoel, van den Arend, Doggenaar, van der Horst (Heiioo) en J. Lieuwen. In de finale kwamen J. Stoel, Doggenaar en vau der Horst. Nadat Doggenaar was afgevallen, had een mooie kamp tusschen Stoel en v. d. Horst plaats, waaruit de eerste als overwin naar te voorschijn kwam. De uitreiking der prijzen had hierna plaats in café Schermer- horn. Het Gymnasium viel' het eerst af, waarna de strijd tusschen H. B. S. en Handelsschool in het voordeel van de laatste uitviel. SANATORIUMWEEKONDEROF- FICIERENi Men schrijft ons: Dank zij de krachtige medewerking van tal van ingezetenen belooft deze sanatoriumweek een succes te worden voor het comité en zal ook thans weer blijken, dat Alkmaars burge rij mede aan de spits staat op het gebied van weldadigheid. A.s. Vrijdag wordt de sanatoriumweek ge opend met een bloempjesdag. Van af 9% uur 's morgens zal het muziekkorps van Depot V onder directie van den kapelmeester van He- del zich op verschillende plaatsen in de stad doen hooren, tegelijkertijd zullen aan de hui zen en op straat bloempjes ten verkoop wor den aangeboden. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 6 Februari. DIEFSTAL. Wij weten, dat onze rechtbank dikwijls- vlug is m de afhandeling van zaken, maar ditmaal is ze toch wel heel vlug geweest, immers vandaag stond reeds terecht Fritz Otto bch., de Duitsche deserteur, die eenigen tijd geleden naar men zich herinneren zal, den neer rneancn Eu,er berooid heeft o.a. van Kiucüingsiukxen, geld en een pas. Ais 101k trad op de heer G. Ras, Duitsch leeiaar ainier, verdediger was Mr. Leesberg. De neer Luier getuigde eerst zoo goed en zoo kwaau ais t ging in net Holiandsch, doch later trad de heer Kas maar als tus- scnenpersoon lusscnen den president en be- Kiaagne up. Uit de behandeling der zaak bleek nog eens, oat Euler zich alle moeite had gegeven om S. werk te verschaffen en dat hij, daar art niet aadelijk gelukte, S. bij zich in huis uam gedurende 8 dagen. Toen hij op een dag, nadat hij er in geslaagd was, voor S. werk te vinden, naar huis terug keerde, vond Euler den beklaagde verdwenen on der medeneming van een volledig burger pak, jas, sigarenkoker enz. enz., ter waarde van ongeveer 80. E. erkende, hij had de dingen gestolen voor een kameraad-deserteur, die een paar dagen later in 't land was gekomen dan hij. S. had ze dien man eerst ten geschenke ge geven. doch hiervoor later betaling ontvan gen Euler verklaarde nog, op een vraag van Mr. Leesberg, dat hij wist dat S., toen hij bij hem aankwam, geen cent op zak had; hij had den bekl. echter eenige malen financieel bijgesprongen en zou dat ook zeker verder gedaan hebben, indien S. er bij hem om was gekomen, er was absoluut geen reden ge weest om de genoemde zaken weg te nemen. Euler vond dit een schande van beklaagde. Mr. Leesberg vroeg ook nog, of de oe- klaagde op Euler een zenuwachtigen indruk had gemaakt. Bekl. had een jaar geleden in Silezië bij een gevecht een slag met een ge weerkolf op 't hoofd gekregen en was hier voor geruimen tijd verpleegd. Maar Euler zeide, dat de bekl. niet een zoodanigen in druk op hem gemaakt had. Nog bleek, dat b. tegenover den deser teur, voor wien hij de zaken gestolen had, verpuclitingen haü, daar deze nem eens uit moeilijkheden had geholpen en hem nu daaraan herinnerde om van 5. hulp te ver langen bij zijn voorgenomen desertie. S meende die hulp niet beter te kunnen verlee- nen dan door van Euler een en ander weg te nemen. j Luier geloofde niet veel van deze verkla ringen van den beklaagde, hij had hem nooit over dien vriend, Moritz genaamd, hooren spreken, en achtte het heele verhaal een verzinsel. Het eigenaardige van het geval bleek nog, dat het meerendeel van de gestolen goederen op bekl. in beslag waren genomen, de vriend was hier dus blijkbaar weinig mee geholpen geweest. Bekl. sprak tegen, dat het verhaal een verzinseltje was, maar om dat hij zelf ook niets ha^L behield hij van tiet gestolene een deel voor zich. - Het O. M. achtte het delict ernstig. Bij het bepalen van de strafmaat wenschte hij ecmer bekl.'s geestestoestand, welke hem niet geheel ongeschokt toescheen, in aanmer king te nemen. Hij eischte 4 maanden gevan genisstraf. Mr. Leesberg behandelde de strafmaat. Men wist te weinig van beklaagdes vroeger leven in Duitscliiand af, ook dat van get Euler was niet bexend. Maar de gegevens die men had, het feit, dat bekl. na dien slag met een geweerkolf 6 maanden zenuwpatiënt is geweest, dat het na die zenuwziekte met bekl. aan het Westfront een poosje gepro beerd, ook niet weer lukte, waarna hij naar een grenswacht werd overgeplaatst, waar van beki. deserteerde, de indruk die Mr Leesberg zelf van bekl. ontving, dit alles was, meende Mr. Leesberg, wel voldoende om met het oog op bekl. geestestoestand cle mentie te pleiten. BELEEDIGING. Gerard H., landbouwer te Barsingerhorn, had J. H. de Swart, bierbottelaar te Bever wijk, schriftelijk beleedigd. Hij had den ge tuige n.l een brief met beleedigende uitdruk kingen gezonden, wegens welken brief de Swart een aanklacht indiende. De brief be vatte fraaie uitdrukkingen als: minne afzet ter, en „iemand van min allooi". Eisch: 15 boete of 15 dagen hecht. VERNIELING. Volkert D., timmerman uit Grootebroek, was een hekkenvernieler. Hij had een ijzeren punt van het hek van den heer Schaper afge rukt. Elizabeth van Zelm had dit gezien, maar het was geweldig moeuijk voo'r oen President om het zoover te krijgen dat ge tuige een eenigszins bestemde verklaring fiad afgelegd; de woorden moesten haar let- terlijx uit den keel getrokken worden. Er werden nog al wat getuigen in deze zaak gehoord. Schaper zelf beweerde, dat er meerdere punten van het hek waren afgebro ken. Het O. M. vond het een baldadigheid van lagen vorm, waartegen streng moest worden opgetreden. Het eischte 1 maand gevange nisstraf. OVERTREDING MAXIMUMPRIJS Jan de H., koopman uit Castncum, mili tair, had een partij La Plata mais la.en ver- koopen ten zijnen behoeve voor 22 per 100 K.G., terwijl de prijs was 14,50 per 100 K.G. Hij meende dit te kunnen doen omdat het geen regeeringsmais was. B. Snelieman was als tusschenpersoon op getreden en de mais verkocht aan Duin uit Wijdenes. Hij had, zooals uit antwoorden op de vragen van den verdediger, Mr. W. C. Bosman bleek, niet gezorgd, schriftelijke bewijzen van deze transactie te krijgen. Duin had de mais noodgedwongen voor dien hoogen prijs gekocht; de regeering dis tribueerde niet genoeg, dat hij zijn beesten daarmede in leven kon houden en daarom kocht get. toen maar wat hij krijgen kon, al was 't dan ook boven den maximumprijs. Het O. M. ging in den breede op de zaak in en eindigde met 25 boete of 10 dagen hechtenis te dachen. Mr. W. C. Bosman viel de strafrechterlij ke opzet van de zaak aan, niet de bekl., doch degene die koop had gesloten, in casu ge tuige Snelieman, kwam in conflict met de distributiewet. Spr. pleitte dan ook de nie tigheid van de dagvaarding, van welke hij nog eenige fouten in 't licht stelde. Uit een arrest vau den Hoogen Raad toonde spr. aan, dat het op last van een ander plegen van een strafbaar feit, die strafbaarheid nog niet opheft. De rechtbank had zich in dit ge val dan ook in den persoon vergist. Re- en dupliek volgden. IN DEN NACHT. Thans stond tdrecht Jasper V., 19 jaar, boerenknecht te Midwoud, die met eenige vriendjes zich in den nacht van 12 op 13 No vember in den kelder der boerderij van Hen- dnkus Spaander aldaar had begeven. Feitelijk met het aanvankelijke doel om de dienstbode in het koehuis met een bezoek te vereeren. Doch in den kelder vonden de hee ren, na 't raampje enz. te hebben vernield, een flescn brandewijn en een flesch roode wijn, benevens een flinke ham. Ze lieten zich alles goed smaken, doch later is toch door de brutale daders excuus aan het boertje ge vraagd Maar Spaander wilde schadevergoe ding hebben en kreeg die. Tegen Jasper werd nu geëischt 25 boete of 10 dagen hechtenis Vervolgens stonden terecht de kameraden van Jasper V., zijnde Klaas K., Arie K. en Cornelis B., die, allen minderjarig, met ge sloten deuren over hunne wandaden werden onderhouden. DIEFSTAL. Gelein W., voormalig werkman bij den be kenden conservenfabriek Verburg te Noord- Scharwoude, en in dienst van een der be- drijfsboeren van den heer Verburg op eene hofstede aan den Ringdijk, onder de gemeen te Heerhugowaard, had in November j.l voor een belangrijke som koolzaad van die boerderij gestolen en te Amsterdam in veilig heid gebracht. Wat hem nu een eisch tot 3 maanden ge vangenisstraf berokkende, VERNIELING. 0erardu8 K. Gr., van Wervershoof, stond terecht wegens in een Novembernacht ge pleegde vernieling van glasruiten in de wo ning van P. Dal aldaar f\a eenig vervelend gewauwel van enkele getuigen, die ellendig stonden te leuteren en met de waarheid zoo n beetje krijgertje speel den, draaide het nog hierop neer, dat zekere Jacobus K., notabene een neef van bekl., be kende het zelf te hebben gedaan. Tegen Gerardus K. werd nu vrijspraak ge vraagd MISHANDELING VAN EEN DIER. De houtzager Antonius J., van Oudkarspel, had in October op de Laat te Alkmaar een kat, die voor hem liep, bij iemand door de ruiten getrapt, zoodat de houten roeden uit het raam versplinterden en de glasscherven in het behang terecht kwamen De kat werd in suffen toestand door de bewoners gevonden en verzorgd en liep later weg. Tegen J. w#rd 1 maand gevangenisstraf gerequireerd. EEN SCHOP. Jan V., te Callantsoog, was beschuldigd een schop ten nadeele van zijn dorpsgenoot Jan Glas te hebben ontvreemd. Een zaakje waaraan eventjes 8 getuigen te pas kwamen. Na verhoor van hen allen luidde de eisch tegen Jan 3 maanden gevangenisstraf.. Ik vraag vrijspraak, zei Jan. VERNIELING. Albertus V. te Akersloot had aldaar hek en heining bij G. Terluin vernield en deswege werd tegen V heden geëischt 1 maand gevan genisstraf. DEUREN DICHT. De laatste zaak tegen den jongeheer Ap pelboom. uit Hoorn werd wegens diens min derjarigheid met het oog op de Kinderwetten met gesloten deuren behandeld Uitspraak in al deze zaken a.s. week. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. No. 5835 50.000. No. 5077 1500. No. 695 en 2524 100. Ns. 764, 6754, 9020 en 10117 400. Ns. 518 en 16169 200. Ns. 34, 9804, 12507, 13503, 14399, 14841, 17121, 17913, 20681 en 19622 100. Gemengd nieuws. M. M. A. OFFERS, f Te Rotterdam is overleden de heer M. M. A. Offers, oudste lid van de firma A. Offers en Zoon, effectenhandelaren aldaar en com missaris van de Voorschotbank de: Eerste Rotterdamsche Levensverzekering-maatschap pij en van de „N. R. CtDe heer Offers werd ruim 72 jaar oud. DE SCHEEPVAART. Uit Rotterdam zijn gistermorgen vertrok ken naar zèe de stoomschepen „Kirkham Ab bey" met bestemming voor Hull en de „Star ling" met bestemming voor Londen. Gisternacht is van uit IJmuiden vertrokken het Engelsche stoomschip „Amsterdam" naar Leith. Twee stoomtrawlers, 4 trawloggers en een zeilkotter zijn uit IJmuiden ter vischvangst vertrokken. Twee stoombeugers gingen, na de vangst te IJmuiden te hebben gelost, naar Vlaardin- gen, om aldaar kolen in te nemen en verdere orders van de reederij af te wachten. KOLENNOOD. Het Hbld. ontving een schrijven van iemand, die beter dan iemand anders in staat is te beoordeelen hoe ernstig het gevaar voor kolennood is. Deze man achtte net voor de hand liggend cm het tramverkeer op Zondag stop te zetten en op andere dagen 's avonds >om 10 uur. Ter besparing van steenkolen worden te Zutphen sinds icn paar avonden de straat lantaarns op eene zeer enkele uitzondering na niet meer ontstok,m. Te Delft zijn de openbare lagere scholen wegens gebrek san brandstoffen gesloten. Voorloopig zullen aldaar bij lichte maan de straatlantaarns niet meer worden ontstoken. In Enkhuizen mag na 6 uur 's avonds in alle winkelzaken geen gaslicht gebrand wor den. Scheersalons mogen op Woensdag tot 9 en op Zaterdag tot 10 uur en café's tot 9 uur 's avonds gaslicht branden. Alle avondlessen van handelscursus, vakonderwijs, visscherij- school moeten 15 dezer geëindigd worden. In plaats van tot 8 uur mogen in winkels te Gouda voortaan de lichten slechts tot 7 uur branden en in café s enz. in plaats van tot 11 tot 10 uur. Te Middelburg zal morgen op de openbare lagere scholen alleen des morgens school worden gehouden en zullen de vakken gym nastiek, teekenen en voorzoover noodig nutti ge handwerken voorloopig niet worden gege ven. De firma J. Beukers, Enschedé heeft heden haar ververij door gebrek aan steenkolen moeten stilzetten. Versohillende weverijen in Twente, waarvoor zij de grondstoffen be werkt, zullen ten gevolge daarvan moeilijkhe den ondervinden Den Amsterdamschen gemeenteraad zal he den ter beslissing worden voorgelegd de voordracht, waarbij wordt voorgesteld le. winkelsluiting om 8 uur des avonds (des Zaterdagsavonds blijft het sluitingsuur op 11 uur gehandhaafd) 2e. onbeperkt verbod van alle étalage- en reclameverlichting; 3e. verbod van het gebru-'k van kunstlicht in winkels na het sluitingsuur (dit geldt even eens voor winkels, waarin men tevens gelagen zet, behoudens de door den burgemeester te verleenen vergunningen); 4e. verbod van het gebruik van kunstlicht in sociëteiten, koffiehuizen, vergaderlokalen en dergelijke, tusschen 12 uur 30 des nachts en 6 uur des morgens. Niet alleen het gebruik van gas- of elec- trisch licht, doch ook van ander kunstlicht (petroleum, kaarsen, e.d.) is in die gevallen verboden. Wordt deze voordracht aangenomen, dan zullen deze bepalingen raeds heden in wer king treden. Te Arnhem is de tramdienst met twee uur per dag ingekrompen. Extra-trams na afloop van schouwburgen zijn vervallen In verband met het bericht, dat Duitsch- land bereid is in den vervolge maandelijks 320 000 a 350.000 ton steenkool aan ons land te leveren, indien Nederland zelf voor hef vervt'tT naar hier zorg wil dragen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze, op zich zelf zeer te waardeeren bereidverklaring van Duitschland in den oogenblikkelijken moeilij ken toestand geen wijziging brengt. Immers, zoolang het scheepvaartverkeer op deu Rijn gestremd blijft, is een eenigszins omvangrijke aanvoer van kolen uit Duitschland uitgeslo ten. Men heeft zich er mitsdien op voor te be reiden, dat zoowel door de stremming van het scheepvaartverkeer in het bijzonder, als door de vermindering der toch reeds zeer geringe voorraden in het algemeen, de kolenvoorzie- ning nog gedurende langen tijd zeer moeilijk zal blijven. Aan de fabriek der firma Gelderman te Enschedé is de werktijd aanzienlijk beperkt, in verband waarmede 300 man zijn ontsla gen. In Steenwijk, in het turfland, zullen de scholen 's middags gesloten worden. In Winterswijk zijn eenige scholen geheel gesloten. IJS EN WEDSTRIJDEN. Een Friesche schaatsenfabrikant verkocht in dit seizoen al ruim 15,000 paar schaatsen. Te Eek en Wiel is een pad over den Rijn gebaand, voorloopig alleen voor voetgangers. Bij Arnhem is net ijs in den Rijn blijven zit ten. Met groote moeite heeft een sleepboot gis termorgen nog een geul gemaakt, om de ver binding met de Betuwe te onderhouden. Men is reeds bezig een looppad over het ijs te ma ken. Het water is het laatste etmaal 1 meter gewassen. Afd. Ursem I). H. N. Richting Ursem Avenhom goed. Richting Ursem—Schermer- horn goed. Richting UrsemRustenburg goed. Te Rotterdam zijn drie vrouwen in hare woning doodgevroren. Te Oosterhout is een soldaat doodge vroren. De Maas voor Grave Is zoo sterk dicht gevroren, dat er reeds met paard bespannen voertuigen en een auto over die rivier zijn gereden. Bij Culemborg is een voetpad over de Lek gemaakt. De spoorbrug blijft ook voor voetgangers open. Te Ooijen zit een schip met grind in de Maas vast. Bij 't losgaan van het ijs acht men het vaartuig verloren. Bij Nijmegen is een pad over de Waal gebaand. UIT LIMMEN. Maandagmiddag hield men alhier op schaatsen een hardrijderij met hindernissen, ten bate van eenige armen van Limmen. 18 Deelnemers hadden zich hiervoor opgegeven, waarvan de heer C. Groot den eersten prijs behaalde. Een talrijk publiek werd door dit ijsfeest een genoeglijken middag en menig minder gegoeden een geiuxicigen üag bezuigd. UIT SINT PANCRAS. Dinsdagnamidaag hieid ae aid. St. Pan das van den IJ. H. N. op ae Kemesioot een wedstrijd in het tonrijden voor personen bo ven 10 jaar, om prijzen van J 7,ou, J 5 en 2,50. De eerste prijs werd gewonnen door jn. Kloosterboer dz., ae tweede prijs door A. Stammes en de derde prijs door D. Gerrit sen hz. Lr waren 24 deelnemers. Uil BERGEN. Velen aien nog verlangend uit naar de aankomst van meerdere zendingen koien. Met üeze koude is Vi H.L. per week voor üe mees- ten onvoldoende. Op het posi kantoor zitten de dames-beamb- leu met dikke mantels aan te kleumen vau de koude. Op de bestellerskamer kunnen de man nen hun werk bijna niet doen. Waar dit groo te gebouw van des morgens 8 tot des avonds hait acht voor het publiek geopend is en daarvoor en daarna door het personeel nog vele uren voor den dienst gebruikt moet, worden, daar is yt mud jjer week absoluut onvoldoende en doet de distributie-commissie goed om althans voor het postkantoor zoo veel kolen te verschaffen, dat het personeel, dat aldaar ter wille van de gansche gemeen schap werkzaam is, geen koude beboet t te lijr den. Ook is het noodig, dat er voor de open- oare school, die tengevolge van den kolen- nood nog steeds gesloten is, raad geschaft wordt. De kinderen kunnen niet steeds van onderwijs verstoken blijven. DE EXPORT-HANDEL EN DE LEVENS MIDDELEN. Blijkens een uitvoerige mededeeling van het Haagsdie comspondenuebuieau dreigen er ernstige moeihiKiieoen voor aen exp.-nandel. Engeland vordert thans niet slechts min of meer onze export-artikelen, ofschoon die el ders voordeehger kunnen worden verkocht, maar vordert ze op minstens ten jaar crediet, met het noodzakelijk gevolg, dat ook Duitsch land tot een even hoog bedrag levering op crediet eischt. Ol ons land, zegt de mededee ling, op den duur in staat is, producten tot zulke enorme bedragen op crediet te leveren wordt niet gevraagd. De landoouwer8, de fabrikanten, die landbouwproducten als grondstof bezigen en de exporteurs van landbouwartikelen zullen wellicht in samenwerking met de overige ex portbedrijven moeten trachten zelf de zaak van het crediet te regelen, ze zullen zich met name moeten trachten te organiseeren, zoo dat zij een deel van het risico dat de crediet- verleening met zich brengt, op zich nemen; in hoeverre zulks mogelijk is, zal moeten blij ken. Het belang is duidelijk: houdt de export op, dan houdt ook de import op, dan zal onze nijverheid een enorme belemmering ondervin den, zal de consumptie op menig gebied nog meer moeten worden ingekrompen. Lukt het dus niet om de producenten zelve te vereeni gen tot een behoorlijke regeling van de voort zetting der credicten, dan zal het er in ons land vermoedelijk nog slechter gaan uitzien. Het is intusschen te hopen, dat onze weste lijke nabuur nog gaat inzien, dat men het onmogelijke niet kan vragen en dat men nog tijdig medewerkt tot een oplossing door al thans tegemoet te komen aan sommige be zwaren, welke aan zoo groote credietverlee- ningen verbonden zijn. KORTE BERICHTEN. Een stationsklerk te Nieuweschans is geschorst wegens het geven van inlichtingen

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2