DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tabak J. R. Keuss. mowterti on n^gwcionüo jaargang. 191?. VRIJ T> AO 9 FEBRUARI FEUILLETON. De ^eevalli. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,-**; franco door toet gehaelo Rijk f1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.12* Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en HamdetedfiikkefTj v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Met 20 cL oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 9 Februari. „De eenige Amerikaan, die zich aan boord der California bevond, is gered." Dit Reuterberichtje uit Londen doet duide lijker dan lange redeneeringen zien, hoe broos de verhouding tusschen Amerika en Duitsch- land is en hoe weinig er toe noodig is, om den toestand ernstiger te maken. De California is een Engelsch passagiers schip, door een Duitschen onderzeeër tot zin ken gebracht bij den dag klimt het aantal schepen, dat, als gevolg van den verscherpten onderzeeërs-oorlog, getorpilleerd wordt, zoo dat die verscherping zich thans reeds doet gevoelen. Er was één Amerikaan aan boord, die gered was. Maar als die eene Amerikaan er het leven eens niet afgebracht had'? Zou dan een Amerikaanscb-Duitsdie oorlog ont ketend zijn? Onmogelijk is dit niet. Toch ook niet zeer waarschijnlijk. Meer voor de hand ligt het, dat Amerika dan besluit op de zee politiediensten te verrichten. En als dan een Amerikaansche oorlogsbodem getorpilleerd mocht worden, zal het u tbreken van den oor log wel niet onvermijdelijk blijken. Tot zoo lang houden we het ervoor, zal president Wil son, zich voorbereidend tot den oorlog, den vrede pogen te bewaren en in rustig overleg doen wat hem het beste lijkt. Maar daar er vandaag of morgen weieens een Amerikaan het slachtoffer van een torpilleering zal wor den, zullen we er spoedig meer van weten. Van de onzijdigen is er geen belangrijk nieuws. Het Fransche 'blad de Matin meent dat er voor de neutralen maar tweeërlei houding mogelijk is: óf de betrekkingen met Duitsch land afbreken, óf zich schikken in den onder zeeërsoorlog. Als een onzijdige staat,, zoo oor deelt dit biad, tracht daartusschen een mid denweg te bewandelen, door in schijn te pro testeeren, maar handel te blijven drijven met de zeeroovers, zullen machtige economische oorzaken hem weldra dwingen, naar de een of andere zijde kleur te bekennen. Derha.ve acht het blad het niet mogelijk, dat de Neder- landsche regeering haar gedragslijn, sinds het begin van den oorlog vastgesteld en sindsdien voortreffelijk voortgezet, tot het ein de zal kunnen vervolgen. Het geeft te ver staan, dat de entente ook met andere staten dan het rijk van koning Konstantijn Grieken landje zal kunnen spelen. Maar het vergeet, dat de positie van Nederland even anders is. De houding van onze regeering is een andere dan die van Griekenland en een behandeling als de Grieksche zal zij zich niet laten welge vallen. lntusschen de Matin is de entente mt tart iaatrt émr Irt muw, mw 't Uitank mm RAf ML IMMffM 69) Dit verbaasde en trof den schipper. Hij begreep volstrekt niet, hoe iemanu, die ge- leetd had als Sir Olivier, die een afvallige cn heiden was, rustig slapen kon met de weten schap, dat hij bij het aanbreken van den dag zou worden opgehangen. Zijn, wat laat ge komen, christelijke ijver spoorde hem aan de nsiaper te wekken en hem voor te houden den weinigen tijd, die hem nog testte, te ge bruiken om vrede met God te maken. Aan den anderen kant zei het menschlievend me delijden hem, dat hetbeter was hem in den vrede der vergetelheid te laten. Hij was diep getroffen door het denkbeeld, dat in zulk een oogenblik Sir Olivier nog aan hem en zijn lot ged;:..ht had en dat hij wilde trachten hem van den strop te redden. Hij was er te meer door getroffen, als hij er aan dacht in hoeverre hij verantwoordelijk was voor al hetgeen met Sir Olivier gebeurd was. Hier aan denkende, kreeg hij een soort van hel denmoed, en begon hij te peinzen, hoe hij op zijn beurt Sir Olivier misschien kon dienen door <ac ..r.hartige bekentenis van alles, wat nij t omtrent de invloeden, die Sir Olivier gemaakt hadden tot wat hij was Dit besluit be'.rde hem op en vreemd genoeg be... de he hem des te meer op, als hij er over dacln dat hij zijn eigen hals waagde bij de bekentenis waartoe hij besloten was. Zoo zat hij gedurende dien eindeloozen Ufikt m voelde zich gesterkt door het moms niet en we mogen hopen, dat ae entente wijzer zal wezen en begrijpen, dat Nederland zich nóch door lokstemmen nóch door dreigemen ten zal laten afbrengen van zijn stand punt, de strikte onpartijdigheid tegenover el ke partij te handhaven en iedere schending van onze souvereiniteit en van ons grondge bied, van welke zijde dan ook, met wapenen te keeren. Havas verklaart, dat de gebeurtenissen aan de Ancrebeek het onbetwistbaar bewijs ople veren van het overwicht der geallieerden en een gelukkig voorteeken vormen voor de aan staande belangrijke krijgsverrichtingen. ln tusschen is uit nadere berichten gebleken, dat het gebeurde bij Grandcourt van niet zoo heel veel beteekenis is. Vergelijkt men de Engel- sche en de Duitsche lezingen met elkaar, dan komt men tot deze slotsom: de plaatselijke succesjes, door de Engelschen in de patrouil lewerkzaamheid behaald, noopten de Duit- schers het dorp Grandcourt, dat een vooruit springende positie in de linie innam, te ont ruimen. Die ontruiming geschiedde reeds in den nacht van 4 op 5 Februari, zonder dat zij door de Engelschen is opgemerkt. Eerst Woensdag, den 7den, namen de Engelschen waar, dat de plaats ontruimd was. Van ten verovering kan dus niet worden gesproken. In het geheel is de Engelsche linie in deze streek sinds nieuwjaar, naar uit het laatste Engelsche legerbericht blijkt, over een diepte van 1200 meter en over een breedte van 4800 meter vooruitgeschoven. KORTE BERICHTEN. De Russische minister van buitenland- sche zaken, de heer Protopopof, zou zijn af treden. De chef van de Oostenrijksche vloot, ad miraal Haus, is aan een longontsteking over leden. Het vertrek van Oraaf Bernstoff en de andere Duitsche diplomaten uit Washington is bepaald op Dinsdag a.smeldt Havas. Alle stations voor draadlooze telegrafie in Spanje zijn onder controle van de regee ring gesteld. In Bilbao (Spanje) hebben vertegen woordigers van alle economische lichamen in een groote vergadering geprotesteerd tegen de Duitsche blokkade. Wegens het naar beneden halen van een Duitsch vliegtuig heeft een Orieksch vlie- gerofficier van generaal Sarrail het Fransche oorlogskruis ontvangen. Dit is de eerste Griek, die deze onderscheiding ontvangt. De „Daily Mail" brengt een foto van twee broeders, van wie de een den anderen heeft krijgsgevangen gemaakt. De eerste, 'n Pool, diende bij de Russische troepen in Frankrijk en maakte zijn broeder, die in het voornemen, dat hij ooit gehad had voor een werkelijk goede en zciioputierende daaa locn suitcn het noodlot geneigd, zijn pian te aoen mislukken Want toen zij bij net aan breien van den dag Sir Olivier Kwamen ha len, sioegen zij geen acht op Jasper Leigh s verzoek, aat hij ook voor Sir joiui gebiacht zou worden. „Je bent niet in het bevel inbegrepen", zei een zeeman kortaf. „Dat kan wel", antwoordde Leigh, „om dat Sir John niet weet wat ik hem vertellen kan. Breng mij dus voor hem, zeg ik, opdat hij van mij de waarheid omtrent zekere za ken hooren kan, eer het te laat is." „Zwijg", gebood de matroos hou en sloeg hem zoo hevig in het gelaat, dat hij wankelde en in een hoek rolde. ,Jouw beurt zal ook wel komen. Wij hebben nu alleen met dezen anderen heiden te maken." „Niets, wat ge kuut zeggen, zou mij hel pen", verzekerde Sir Olivier hem kalm. „Maar ik dank je voor de gedachte, waaruit blijkt, dat je mijn vriend zijt. Mijn handen zijn gebonden, Jasper. Was dit niet zoo, dan zou ik vragen, die van jou te mogen druk ken. Vaarwel Sir Olivier werd in het gouden zonlicht gebracht, dat hem, na zijn langdurig verblijf in dat donkere hol, bijna verblindde. Zij moesten hem, zooals hij begreep, naar de ka juit brengen, waar een kort schijnproces zou gevoerd worden. Maar in het middenschip werden zij opgehouden door een. officier, die hen gelastte te wachten. Sir Olivier ging op een hoop touw zitten, zijn bewakers bij hem, hij was het voorwerp van nieuwsgierige belangstelling voor de ruwe zeelieden. Zij verdrongen zich op het voorschip «n in da luikgaten, om dien vrse- Duitsche leger had dienst genomen, in Frank rijk krijgsgevangenen. In Kleef mogen wegens de kolenbespa- ring niet meer dan 2 gas'ichten per woning branden. Na 9 uur 's avonds mogen gangen, portalen en trappen niet verlicht zijn. Winkels en andere bedrijven mogen ten hoogste vier gasvlammen branden. Te Solingen is de kotenvoorraad gerant soeneerd. Afgifte geschiedt onder vermelding van datum en hoeveelheid op de broodkaart. De stad Essen gaat een groot aantal melkgevende geiten aanschaffen. Deze zullen op albetaling aan den werkenden stand wor den afgestaan. De bouwvereeniging tot nut van 't alge meen te Aken en Burtscheidt huisvest voor taan alleen gezinnen met ten minste drie kin deren. Octorpilleerd zijn: da Engelsche mail boot California (8669 ton45 personen ver dronken), het Engelsche stoomschip Nedemo- re (6300 ton), de Russische schoener Bang- puhtis 259 ton), de Amerikaansche schoe ner Charles K. Schuil (884 ton), het Engel sche stoomschip Sasconian (4855 ton), het Fransche stoomschip Yvonne (123 ton), het Noorsche stoomschip Songelo, het Engelsche stoomschip Hollinside (2682 ton), het Engel sche stoomschip Dauntless( 19 man omgeko men), het Engelsche stoomschip Turino (2702 ton), het Engelsche stoomschip Bovne Castle (245 ton) en het Fransche stoomschip Sylvie 259 ton). BINNENLAND. EERSTE KAMER. In de vergadering van Donderdag deelde de voorzitter mede, dat de centrale sectie besloten had, thans onmiddellijk in de afdee- lingen te onderzoeken de Schepenvorderings- wet. Aldus werd besloten. De Kamer begaf zich daarop in de afdee- lingen. De vergadering werd daarop gesloten. TWEEDE KAMER. Bij den aanvang van de vergadering van Donderdag legde de tijdelijke voorzitter van den ministerraad de volgende verklaring ai omtrent de internationale aangelegenheden, waarbij ons land betrokken is: Ik ben thans in staat, de Kamer eenige na dere mededeel'ingen te doen betreffende de ernstige gebeurtenissen van den jongsten tijd. De regeering heeft tot dusver in de moei lijke omstandigheden tijdens den oorlog ha re houding zelfstandig bepaald. Zij heeft geen reden gevonden, anders te handeien naar aanleiding van den verscherpten duik bootenoorlog, door Duitschland aangekon digd. De regeering heeft zich gedurende den oorlog stipt gehouden aan het internationale recht. Wat recht is blijft naar hare meening recht, al wordt het door anderen geschon den. De regeering heeft niet nagelaten, waar de belangen van Nederland werden benadeeld, ernstig te protesteeren tegen handelingen van verschillende belligerenten, wanneer die naar hare meening niet volkomen in over- selijken zeeroover te zien, die eens een edel man uit Cornwallis was, en die een Muzel man en een schrik der christenheid was ge worden Om de waarheid te zeggen was die vroe gere edelman uit Cornwams moeilijk in hem te herkennen, zooais hij daar zat, nog ge kleed in zijn kalian van zilverlaken over He witte tunica en een tulband van dezelfde stof, gevouwen om het staten hoofddeksel, dat in een piek eindigde. Langzaam liet hij zijn bruine, gespierde beenen snugeren, die van de knie tot den enkel bloot waren, de ondoorgrondelijke kalmte van den fatalist lag op zijn donker volkengelaat met de lich te oogen en den zwarten, gespleten baard; en die ruwe zeelieden, die daar bijeen waren, om hem u t te jouwen en te bespotten, wer den stil door de onverschrokkenheid en kalmte van zijn houding in het aangezicht van den dood. Zoo het oponthoud hem pijnigde, liet hij het niet blijken. Mochten zijn harde, lichte oogen her- en derwaarts dwalen, was het niet tot een ijdel onderzoek. Hij zocht Ro- samunde, in de hoop een laatsten blik met haar te wisselen, voordat zij hem ÏJp zijn laatste vreeselij'ke reis zonden. Maar Rosamunde was niet te zien. Zij was op dat oogenblik in de kajuit. Zij was daar reeds een uur lang en aan haar was het op onthoud te wijten. HOOFDSTUK XZIV. DE RECHTERS. Daar er geen vrouw aanwezig was, aan wier zorgen Rosamunde kon worden toever trouwd, hadden Lord Henry, Sir John en ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. eenstemming waren met het volkenrecht. Met name heeft zij het beginsel van de vrije zee hoog gehouden. Tegenover den thans door Duitschland aangekondigden maatregel heeft de regeering, haar onpartijdig standpunt handhavend, met nadruk geprotesteerd, zoowel wat betreft de belemmering van de vrije vaart als het voor genomen gebruik van de duikbooten, niet in overeenstemming met 't internationale recht. (Bravo's.) Evenmin als bij andere gebeurtenissen, waarbij het internationaal recht geschonden werd, heeft de regeering thans aanleiding gevonden verandering te brengen in hare in ternationale politiek. Zij houdt vast, met beslistheid, aan de steeds door de Staren-Generaal goedgekeur de politiek van strikte onzijdigheid tegen over elke partij. Zij laat niet af van haar voornemen, elke schending van ons grondgebied of van onze souvereiniteit, van welka zijde ook, met de wapenen te keyen. De moeilijkheden, gevolg van den nieuwen internationalen toestand, hoopt de regeering met vastbadenheid en beleid te boven te ko men. (Luide teekenen van instemming). Vervolgens werd de behandeling van de begrooting van marine voortgezet. De minister van marine beant woordde verschillende sprekers en roerde tal van onderwerpen aan. Er waren gelden uitgetrokken om de verbetering van de hos pitalen geregelden voortgang te doen heb ben. In de gebreken van het hospitaal te Soe- rabaja zou zooveel mogelijk worden voor zien. Spr. kwam dan tot het hospitaal te Willemsoord, waar de instrumenten konden geacht worden in orde te zijn. De minister gaf toe, dat de geneeskundige zorg voor de gezinnen, wier kostwinner naar Indië gaat, vrij moest blijven. Het vloeken wa3 uitdruk kelijk verboden en kon vooral door toene ming van beschaving verminderen. Spr. trad in een krachtige bestrijding van het anti- militarisme. Hij besprak daarna den om vang van de op de vloot voorkomends ge- slacflisziekten en wees er op, dat het voor den geest onder het personeel noodzakelijk kon worden de manschappen te recruteeren mt verscnillende klassen der maatschappij. Spr. wijdde dan eenige woorden aan de hou ding van dten Bond van minder marineperso neel. Aan boord kon zich z. i. geen vakver- eenigingsleven uiten dan alleen betreffende administratieve en huishoudelijke aangele genheden. Bij de repliek zeide de heer De Meei- t e r (u.-l., Helder), volkomen bevredigd te zijn door '«ministers mededeeling aangaan de zijn houding tegenover den Matrozen- bond. Ook de heer Ketelaar (v.-d., Amster- Meester Tobias, de scheepsdokter, haar zoo goed mogelijk geholpen, toen zij versuft en half bewusteloos aan boord van de „Zilve ren Reiger" gebracht was. Tobias had dé eenvoudige opwekkings middelen, waarover bij beschikte, toegepast, en na haar zoo gemakkelijk mogelijk neerge legd te hebben op een rustbank in de ruime hut op het achterdek, had hij gezegd, dat men haar nu de rust moest geunnen, die zij zoo dringend noodig had. Hij had den com mandant en den koninklijken commissaris naar buiten gezonden en was zelf naar be neden gegaan voor een nog dringender ge val, dal zijn zorgen vereischte dat van Lionel Tressilian, die gewusteloos van de galjas gebracht was met nog vier gewonden van het scheepsvol van de „Zilveren Rei ger". Bij het aanbreken van den dag was Sir John beneden gekomen, om naar zijn ge wonden vriend te hooren. Hij vond den dok ter geknield bij Lionel. Toen hij binnentrad boog Tobias op zijde, doopte zijn handen in een metalen kom, die op den grond stond, en stond op, om ze aan een handdoek af te dro gen „Ik kan niet meer doen, Sir John", mom pelde hij op moedeloozen toon. „Hij is ver loren." „Dood, wil je zeggen?" riep Sir John ver schrikt. De dokter legde den handdoek neer en sloeg langzaam de opgeslagen mouwen van zijn zwart wambuis naar beneden. „Bijna dood?', antwoordde hij. „Het is een wonder, dat er nog een sprank leven is in 'n lichaam met loo'n wond er in. Hij verbloedt in wendig, en zijn pols wordt steeds zwakker. Zoo zal het doorgaan tot hij onmerkbaar in dam V), was met 's ministers verklaring te vreden. De heer T r o e 1 s t r a (S. D. A. P., Leeu warden), waardeerde, dat de minister ten aanzien van den bond den grendel van de deur had gedaan, i\ was de deur nog niet geopend. De heeren Jansen (u.-l., den Haag), en v. d. V o o r s t v. Z ij p (a.-r., Tietjerkstera- deel) bepleitten positieverbetering voor de ingenieurs der marine. De minister verklaarde door de tijds omstandigheden niet meer te kunnen doen dan hij deed De heer Biehon v. IJsselmonde (c.h., Ommen) verdedigde een amendement, om art. 16 en 19 in totaal met 8.776.000 te verminderen, daar de gelden voor kruiser» en onderzeèbooten toch niiet geheel zouden kunnen worden verwerkt. De heer Hugenholtz sprak over den vloot-aanbouw en ontwikkelde bezwaren daar tegen. Hij zou stemmen vóór het amendement- Bichon. De heer v. d. Voort v. Z ij p besprak de van Indië en meende dat die in de eerste plaats dé taak van de vloot zou zijn. Wij hadden een geheel nieuwe vloot te bou wen en moesten' dus vragen wat met de uiter ste krachtsinspanning gedaan kon worden ter beveiliging der koloniën. In de avondvergadering waren aan de orde de algemeene beschouwingen over de II Ie afd. >e heer Kleerekoper besprak den toe stand van het spoorwegpersoneel en noemde wat de minister had gedaan, lapwerk. De heer Koster sprak over de verhoo ging der treinabonnementen en vroeg een mil dere bepaling voor beroepsreizigers. Voorts bepleitte hij verschillende verbeteringen in den toestand van het personeel der spoorwe gen. De heer v. Beresteyn klaagde over het te laat komen der treinen en vroeg een prac- tischer dienstregeling, waarbij ook met bezui niging rekening was gehouden. Gemengd nieuws DC KOLENNOOD. Op last van de curatoren der rijksuniverM- ijn de verschillende esloten. De colleges welke in de lokalen )p last te Lei teit te Leiden zijn de verschillende museums iezer museums gehouden worden, blijven doorgaan. De leeszaal der universiteits-bibli- otheek blijft des avonds gesloten. Te Culemborg zijn de herhalings» en tee- kenschool gesloten. De avonddiensten in de kerken zijn zooveel mogelijk geschorst. Van de 13 scholen te Eindhoven zijn reeds 7 gesloten. De brandstoffennood is daar ont staan doordat er groote voorraden coke» vaa de gasfabriek zijn verkocht aan de groente- drogerijen. Thans is daaraan een eindte ge- slaapt. Gij kunt hem wel als dood beschou wen, Sir John". Hij hield op. „Een zacht pijnloos einde", voegde hij er bij, en hij zuchtte amtshalve, zijn bleek, geschoren1 ge laat stond behoorlijk ernstig, zulke toonee- len kwamen dikwijl» voor in zijn leven „Van de vier anderen", ging hij voort, „is Blair dood; de anders drie zullen herstel len." Maar Sir John lette er niet veel op, hoe 't met de anderen ging. Hij werd geheel be- heerscht door zijn verdriet en teleurstelling, dat alle hoop voor zijn vriend verloren was. „En zal hij zelf» niet eens meer tot be wustzijn komen?" vroeg hij dringend, hoe wel hij reeds antwoord ontvangen had. „Zooals ik zei, gij kunt hem al reed» voor dood rekenen, Sir John Mijn kunde ver mag hier niet meer." air John liet het hoofd zinken, zijn gelaat was vertrokken en ernstig. „Mijn recht spraak ook niet", voegde hij er somber bij „Hoewel ik hem wreken zat krijg ik mijn vriend er niet door terug." Hij keek den dokter aan. „Wraak is de ledigste van alls spotternij, die het leven uitmaakt." „Uw taak, Sir John", antwoordde de dok ter, „is er een van het recht, niet van wraak „Een spitsvondigheid, anders niet." H| ging naar Lionel en keek neer op het bleeke, mooie gezicht, waar de donkere schaduw van den dood reeds overheen gleed. „Als hij maar spreken kon in het belang van die ge rechtigheid, die staat te gebeuren! Als zij maar de getuigenis van zijn eigen woorden konden hooren, zoo mij ooit gevraagd werd de ophanging van Olivier Tressilian te rechtvaardigen." (Wordt vervolgd). OURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1