DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im ZATERDAG 10 FEBRUARI. ïïondcrd en negentiendejaargang. flhonnementspriis per 3 maanden I 1—, fr. p. pest f 1.25. AdYertentiepriisl2èCt. p. regel, groote letters naar plaatsrnimte. Brieyen fr. N, V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER 5 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. Firma JEU. K11FIIJMS. van Sö 35 03 nsmmw pmïot* art* 2 atotrsn. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 10 Februari. Het is zaak, aan de berichten over de ver houding tusschen Amerika en Duitschland niet onvoorwaardelijk geloof te hechten. Er is veel kaf onder dat koren, of wil men, weinig koren onder dat kaf. Reuter heeft haast het monopolie van de telegrammen uit Amerika en het Engelsche nieuwsagentschap kan er van maken wat het wil, hetgeen het dan ook niet verzuimt. En in dit geval kan de waar heid den leugen niet dadelijk achterhalen. Het is bijna uitzondering, wanneer een verkeerd bericht rechtgezet kan worden. Wolff, de te genstander van Reuter, die natuurlijk precies als deze zou optreden zoo hem daartoe de gelegenheid niet geheel ontbrak, heeft weinig kans om tegenover de Reuter-telegrammen zijn lezing te plaatsen. Slechts een enkelen keer lukt het een, draadloos telegram naar Berlijn te krijgen. Zoo wordt thans een langs draad- loozen weg ontvangen telegram medegedeeld door Wolff, waarin wordt verklaard, dat er geen Duitsche matrozen van in Amerika ge- interneerde schepen gevangen genomen zijn, dat op de Kronprinzessin Cecilie van den Norddeutschen Lloyd beslag gelegd is in den loop van een civiel proces, en dat de Ameri kaansche regeering geen schepen in beslag heeft genomen. En sindsdien heeft Reuter verklaard, dat president Wilson alles wenscht te vermijden, dat de republiek in den oorlog zou kunnen brengen. Volgens Reuter maakt men zich bezorgd over het lot van den Amerikaanschen gezant te Berlijn. A\en heeft sinds Maandagavond niets meer van hem gehoord en vreest daar om, dat de heer Gerard vastgehouden wordt en het heet zelfs, dat het Amerikaansche de partement van buitenlandsche zaken Duitsch land door Zwitserland heeft laten vragen waarom dit geschiedt. Uii Berlijn wordt ech ter gemeld, dat de heer Gerard met het per soneel van het gezantschap dezer dagen de Duitsche hoofdstad zak verlaten de Köln. Ztg. deelt mede, dat het vertrek nog vóór het beëindigen van deze week was be paald En in een vraaggesprek heeft de on derstaatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn verklaard, dat de Amerikaansche gezant nog niet ver trokken was, aangezien de voorbereidingen tot het vertrek nog niet voltooid waren en de passen het betreft hier de uitgifte aan een honderdtal personen niet zoo vlug konden worden uitgereikt. Er is ook geen aannemelij ke reden op te geven, waarom Duitschland den Amerikaanschen gezant vasthouden zou. Bovendien treedt Amerika zeer tegemoetko mend op tegenover den Duitschen gezant, graaf Bemstor.f, die zich den 13den dezer te Nieuw-York op het stoomschip Frederik VIII van de Scandinavische lijn zal inschepen, ter wijl de heer Gerard te Berlijn zeer in den pas stond. Het gcheele geval vermelden we dan ook als een aanwijzing van de heerschende stem ming en als een waarschuwing te meer om voorzichtig te zijn ten aanzien van de be richten welke er over en in verband met de Amerikaansch-Duiische verhouding worden geseind. Op één eigenaardigheid willen we nog even wijzen. Er is officieel nog niets bekend van het verbreken der betrekkingen tusschen de Ver.-Staten en Oost.-Hongarije, hoewel de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche regeeringen gemeenschappelijk den verscherp ten onderzeeërs oorlog voeren. Wat de onzijdigen betreft, zij even de aan dacht gevestigd op de nota, welke Zweden als antwoord op het schrijven van president Wil son aan de onzijdigen, heeft verzonden. In die nota wordt medegedeeld, dat Zweden zich verscheiden malen tot de neutralen heeft gericht, ten einde een practisch resultaat te bereiken bij het in standhouden van de be ginselen 'van het volkenrecht. Inzonderheid heeft de Zweedsche regeering aan de Ver- eenigde Staten voorstellen daaromtrent ge daan. Tot haar leedwezen moest zij echter constateeren, dat de belangen van de Veree- cigde Staten niet veroorloofden, dat de Ame rikaansche Tgeering zich bij deze voorstellen aans'.v voorstellen leidden intusschen tot een stekel van gemeenschappelijke maat regelen tusschen Zweden, Denemarken en No- wegen ten aanzien van beide oorlogvoe rende parujen. Presiaent Wilson wil verkor ting van het oorlogskwaad, maar als middel om tot dit doel te geraken is een optreden ge- kojwn, h.-iwïlk de Zweedsche regeering geheel in tegenspraak acht met de grondbeginselen, welke aan de Zweedsche politiek tot richtsnoer dienden. De Zweedsche regeering, gesteund door de meening der natie, wil in de toekomst, evenals in het verleden den weg der onzijdig heid en onpartijdigheid tegenovei beide oor logvoerende partijen vervolgen, en zal slechts dan geneigd zijn dezen weg te verlaten wan neer de levensbelangen des lands of de waar digheid der natie haar dwingen haar politiek te veranderen. Aan het Engelsche front blijft het woelig en kleine terreinwinsten zijn van die bedrij vigheid het gevolg. De Duitschers hebben o.a. tusschen Maas en Moezel een overrompeling gedaan. Veel beteekent deze actie niet. Zij is enkel het bewijs, dat men aan beide kanten niet stil zit, maar in beweging blijft, teneinde goed los te kunnen komen, wanneer het oogenblik is aangebroken, hetgeen vermoedelijk wil zeg gen, wanneer de weersgesteldheid voor de ge vechtsactie gunstiger wordt. Immers de vorst moge kleine krijgsbedrij ven begunstigen de Ancre ligt bijv. dicht, hetgeen een plaatselijke actie vergemakke lijkt, op grootere operaties werkt de vorst be lemmerend. Waar de artillerie aan weerskan ten al geruimen tijd bezig is geweest om de vijandelijke stelling murw te schieten, kan de nu ingetreden dooi ook voor het krijgsbedrijf in het westen van groote beteekenis zijn. KORTE BERICHTEN. Een oude Engelsche torpedojager is op een mijn geloopen, slechts 5 matrozen werden gered, alle officieren verdronken De Noorsche bark Storkog en het Noor- sche stoomschip Solbakken (2676 ton) zijn in den grond geboord. In de begrotingscommissie van den Pruisischen Landdag heeft de regeering ver klaard dat na den oorlog de invoering van hoogere tarieven voor het passagiers- en goe derenvervoer op de spoorwegen onontbeerlijk is. Ook zal een rijksverkeersbelasting worden ingevoerd. De Brazüiaansche maatschappij van handelsscheepvaart heeft haar dienst op Eu ropa stopgezet. Met ingang van 14 dezer is de invoer in Rusland van weelde-artikclen verboden. De Zwitsersche bondsraad heeft nacht arbeid voor bakkers verboden (tusschen 's avonds 11 en 's ochtends 7 uur). BiNNtNLAND EERSTE KAMER. In de vergadering van gisteren deed de voorzitter mecedeeling van de ingeko men berichten van verhindering en van de samenSiClang van de commissie van rappor- teuts over de Schepenvoruermgswet, en deel de daatne mede, dat, aangezien de commissie van ïapporteurs nog niet gereed is gekomen met haar aideelingsonoerzoek, de vergade ring werd verdaagd lot des namiddags 3 uur. in de namiddagvergadering werd na eeni ge besprekingen net ontwerp zonder hoofde lijke siemming aangenomen. TWEEDE KAMER Vrijdag werd voortgegaan met de behan deling van de begrooung van marine. De neer De Meester (u.l., Den Helder) aciute het den plicht van Nederland, Ned.- indië te beschermen tegen een aanval van ouaen. Hij steunde het plan van aanbouw van den minister, maar vond 25 onderzee- oooten te weinig. De heer Jansen (u.-l., Den Haag III) geloofde, dat de zware schepen vooreerst nog wel noodig zouden blijven. Hij ontvouwde verder oe redenen, waar om aij indertijd had meegewerkt tot de op- uetïing van de rijkswerf te Amsterdam. Er waren piannen geweest om een nieuwe werf te manen bij de Hembrug, maar de kosten waren te hoog. De heer Nolens (r.-k,, Venlo) noemde de rede van den heer Hugenhovtz onlogisch. Zoolang wij koloniën hebben, en de toestan den niet radicaal gewijzigd zijn, zullen we verplicht zijn, die koloniën te verdedigen. De heer Duymaer van Twist (a.-r., Steeuwijk) was het met den minister eens, dat le Indische archipel in de allereerste plaats door een zeemacht moest worden ver dedigd. Hij vroeg evenwel, of de minister één divisie voldoende achtte voor een rede lijke verdediging van Indië. Verder, of de aanbouw van een vloot van klein materieel niet wenschelijker ware. Voorts vroeg hij naar het financieele plan van den minister, en hoe de minister zich voorstelde, het per soneel voor zijn vloot te vinden. De minister van marine besprak eerst de amendementen-Bichon. Eisch van goed financieel beleid was, dat de uitgaven over eenige jaren worden verdeeld. Ging men het bedrag voor 1917 aanzienllijk ver minderen, dan zou er onvermijdelijk stagna tie in den aanbouw ontstaan. Intusschen nam spreker over de amende menten betreffende voorloopig uitstel 'van inrichting van de kruisers I en II, aanseliai- fing van geschut voor de onderzeebooten K 8 tot en met K 10 en aanschaffing van tor pedomateriaal voor de oriderzeebooien K 4 iot en met K 7. Hij heeft echter principieel bezwaar tegen het amendement om nog geen geld uit te trekken voor een derden kruiser. De aanne ming van de overige amendementen zou ver schuiving beteekenen, waartegen bovendien comptabele bezwaren bestaan. Spreker was over.uigd, dat wij in den oonog zouden zijn betrokken, als we weer loos waren geweest. Ook onze positie ais koloniale mogendheid noodzaakte ons tot vlootbouw. Te land toch is Indië niet te ver dedigen. Spreker bleef vasthouden aan de noodzakelijkheid van 4 slagschepen naast 5 kruisers en 25 onderzeeërs voor de verdedi ging van Indië. Na re- en. dupliek werd art. 17 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De amendementen-Bichon op art. 17 wer den verworpen. Art. 17 werd daarna, zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals de artL 18— 22. De vergadering werd daarna verdaagd tot Dinsdagmorgen 11 uur. KAMERVERKIEZINGEN. De afdeeling Schagen van het Nederl. On derwijzersgenootschap heeft besloten naar aanleiding van de besprekingen in Januari j.l., aan de 238 afdeelingen van het Genoot schap eene circulaire te richten ter opwekking in alle districten des lands candidaten te stel len voor de 2de Kamerverkiezingen in dit jaar en dit wel als protest tegen het niet in lossen door daden van de beloften afgelegd in 1913 in zake verbeteren der onderwijzersposi tie. Gemengd nieuwt. DE KOLENNOOD. In Den Haag zijn bij eenige groote kolen- handelaren voorraden steenxooi, die in hun pannuizen waren opgehoopt, in bes.ag ge nomen en onuer kmme handelaren, me te- sort nadden, verdeeld. De direcae van oe Rotterdamsche Lloyd heen aan ai haar va»te en los-vaaie arbemcis een H L. sietuicoleu uitgereikt. Lr neer suae re ijwuiuen zóó groot ge brek aan ounkerkoicu, nat de sioomuawleis, aigezien van net gevaar wegens den duik- tn/ot oorlog, wel tot stilliggen zijn ge- doerad. De eiders thuisbenooreude stoom- visscnersvaartuigen gaan naar Viaardingen en Aiaassiuis om brandstof te laden. De directie der Phuipsfabrieken te Eind hoven heelt verschillende handelaren in en om tindnoven van kachelkolen voorzien, die onder controle van het distributiebureau ver deeld worden. De toeloop is zóó groot, dat de verdeeling steeds onder politietoezicht moet plaats hebben. Verder wordt aan elk gezin, tot de Phi- lipsfabrieken behoorende, voorloopig 50 Kg. verstrekt tegen kostprijs. De Luthersche kerkeraad te Doetinchem heeft besloten de godsdienstoefeningen om de 14 dagen te houden. De catechisaties wor den voorloopig ook gestaakt. In Friesland zullen vele zuivelfabrieken binnen eenige dagen wegens koiengebrek moeten stopzetten. Te Hattem is de verlichtingsduur van win kels en café's per dag met een half uur inge krompen: van 8 op 7H uur De raad van Medemblik besloot tot een sterke verhooging van de gasprijzen. Win kels zullen na 6 uur 's avonds geen gas meer mogen verbruiken; koffiehuizen enz. zullen na 9 uur van gasverbruik verstoken zijn. In Utrecht moeten voortaan de winkels des avonds om 7 uur gesloten zijn en de koffiehuizen om 11 uur. Voorts is het ver boden om étalage- of reclameverlichting te hebben. Des Zaterdags mogen de winkels tot 's avonds half elf geopend blijven' Te Zutfen zal van 'savonds elf tot '«mor gens vijf uur de druk aan de gasfabriek zoo danig worden verminderd, dat gedurende dien tijd van een onnoodige verlichting of verwarming geen sprake kan zijn. In Haarlem is het gebruik van gas en electriciteit in bakkerijen van 9 uur des avonds tot 5 uur des morgens verboden. BEHOUDEN BINNEN. Sedert Zaterdag 3 Januari is te IJmuiden voor het eerst weer een stoomschip binnenge komen. fk. is het Nederlandsche stoomschip Jason, van de Kon. Holl. Stoomboot-Mpij, ko mende van Buenos Ayres met mais. Het stoomschip heeft, varende langs de Doggersbank, geen moeilijkheden ondervon den. GEMEENTELIJKE MAALTIJDEN. Door het gemeentebestuur van Wormer worden inzake de beperking op lichtgebruik naast andere ook aan het publiek bekend ge maakt, dat door B. en W. maatregelen wor den getroffen om twee dagen per week van gemeentewege aan alle gezinnen gestampte pot te verstrekken, bestaande uit rapen, wor telen. knollen, snijboonen, zuurkool, hutspot of dergelijke, ten einde op die dagen het gas verbruik geheel te staken. Dit eten wordt door zich daarvoor beschikbaar gesteld hebbende dames bereid in de zaal van het distributie bureau, vanwaar het door de betrokkenen kan worden afgehaald tegen den kostenden prijs in contante betaling. De gezinnen moeten VRAAGT UWEN WINKELIER HET MERK GEURIGE 3J GENTS SIGAAR. zich zoodanig verbinden, dat aan één per soon voor vijf personen tegelijk eten wordt medegegeven. De prijzen en dagen waarop bovenbedoelde maaltijden worden verstrekt, zullen nader worden bekend gemaakt. B. en W. dringen er zoowel voor beperking van gasverbruik als voor voldoende en goedkoope levensmiddelenvoorziening ten sterkste op aan, dat gezinnen van eiken maatschappelij- ken stand deze gemeentelijke maaltijden zul len betrekken. SCHOONRIJDEN TE EDAM. Duizenden belangstellenden waren Woens dag 1.1. naar Edam opgetrokken tot bijwoning van de groote hardrijderij, waar Hollanders en Friezen elkander fel om de prijzen- be- kampten. Door dit succes aangemoedigd, heelt Edam's Sportcomité in samenwerking met de ijsclub „Eendracht maakt macht" te gen a.s Zondag een grooten wedstrijd in het schoon rijden voor dames, heeren en paren uit- geserreven. Gereden zal worden onder de re- lemen teni van den Ned. Schaatsenrijders- nd. De prijzen zullen bestaan uit eerekrui- sen, medailles en kunstvoorwerpen. Een bè- drag van 200.— is hiervoor uitgetrokken, terwijl van verschillende zijden, o.a. van den burgemeester, den notaris, e.a., reeds fraaie medailles zijn toegezegd. EEN AANLOKKELIJK BAANTJE. In de plaatselijke bladen wordt voor de ge meente Lichtenvoorde een flink persoon ge vraagd, die gewoon is brutaal op te treden, voor het bewaren van orde en rust bij elke voorkomende feestelijkheid en in staat iemand buiten de deur te zetten. Behalve flink salaris krijgt de benoemde recht op een vrije zitplaats in ae voorste rijen bij alle concerten en voor stellingen. BEPERKT AARDAPPELENVERBRUJK. Voor zoover thans te beoordeelen valt, zal het ook nog gedurende de volgende week noo dig zijn, dat het aardappelverbruik te Am sterdam beperkt wordt tot vier dagen per week, terwijf dan voor de overige drie dagen rijst beschikbaar wordt gesteld. Zoodra de weersgesteldheid afdoende verbetering in den aanvoer zal de volgende Dringend wordt aangeraden alle medewer king aan deze tijdelijke regeling te verkenen. rjS EN WEDSTRIJDEN. Broek op Langen dijk. Onze IJs- cluo raakt mer hare wedstrijden nog niet uit- verttoent. Aue dagen weet ze wat. Donder dag werd weer eens vatgekropen, waaraan 61 personen deelnamen, 't Ging weer om mooie prijzen. De eerste prijs werd gewon nen door Alb. Rus en M. Balder, bestaande uit ecu nikseien sigarenkoker en een siera- aenüuu8. De neer j. Piugboer en mej. Corn. Haainsira waren zoo geiukkig den 2en prijs ie winnen, die oes/iono in een sigarenpijpje en een armband, terwijl de heer K. Ven eu mej Anna Ven den Óen prijs verkregen, zijn de een sigarenkoker en een odeurfieschje. Aan 28 behoeftige menschen, welke aan den vorig en weastriju niet deelgenomen hadden, wtiu uog veiauiatt: 1 kop groene erwten, 1 ponu vet spek, 1 pond rijst, 1 pond suiker, 1 pund gort. Broek op Langend ij k. De uitslag van den wedoirijd in het molenrijden voor oenotliige menschen gaf tot uitslag; le pr. de neer Jn. Kostelijk en mej. Aatje Wit; ze pr. de heer Jn. Wielings en mej Doortje r ree; 3e pr. de heer H. Balder Wz. en mej. Brecnje üias; 4e pr. de heer Jn. dé Ruiter eu mej. Grietje Dekker; 5e pr. de heer A. ten liruggecate eu mej. Maaltje Balder; be pr. de heer A. Dekker en mej. Trijntje Glas. De prijzen bestonden uit: le pr. 2 pond koffie; 2e pr. een kaas - 3e pr. 3 kop grauwe erwten; 4e pr. 1 K.G. reuzel, 5e pr 1 pond boter; 6e pr. 2 pond witte boonen. Oud karspel. Door den grooten aan drang van belangstellenden zal Zondagmid dag wederom een gecbstumeerd feest worden 'gehouden, wat, gezien de lijst van hen die wenschen deel te nemen, een echte feestmid dag zal worden. Elke deelnemer zal een herinnerings-me- dalje ontvangen. Dinsdag zal de arrenwedstrijd worden ge houden. Donderdag zal vooral voor de Langedij- kers een dag van spanning zijn. Dan toch zal men kunnen zien, wie op de baan van 1000 Meter van de Langedijkers de vlugste is. Zuidscharwoude. Uitslag van den ister door de ijsclub „Ons Genoegen" ge- ouden wedstrijd voor paren houden wedstrijd met hindemissen voor pa ren, waaraan door 40 paren werd deelgeno men: le pr. H. Kos en mej. M. Kos; 2e pr. W. Glas en mej. L. Glas; 3e p.r. K. Zijp en mei. U. Bekker; 4e pr. Jb. Wijn en mej. A. Beicker; 5e pr. S. de Boer en mej. G. de Boer. AANKLACHT LASTER. De burgemeester te Alphen heeft in den raad medegedeeld, dat hij tegen het raadslid Herngreen bij den officier van justitie een aanklacht zal indienen wegens laster. Dit raadslid had gezegd, dat de burgemeester in de sociëteit iets van een geheime vergadering had verklapt. EEN WITBOEK DER NED, REGEE- RING. 'a GRAVENHAGE, 10 Febr. De minis ter van buitenlandsche zaken heeft in den vorm van een witboek aan de staten-gene- raal doen toekomen de diplomatieke cor respondentie tusschen hem en de gezanten van Duitschland en Oostenrijk-Hongarrije te 's-Gravenhage voerd betrekkelijk den verscherpten onderzeeërsoorlog. Uit deze bescheiden blijkt dat minister Loudon, be antwoordend de desbetreffende nota's van kennisgeving omtrent afsluiting van zeege bieden en herinnerd aan protesten die de Nederlandsche regeering reeds vroeger richtte tegen van Engelsche en Duitsche zij de genomen maritieme maatregelen op de Noordzee, er op wijst dat de Nederland sche regeering zich thans met te meer re den verplicht ziet zich met uiterste kracht te verheffen tegen het aangekondigde on- derzeeërsstelsel. De Nederlandsche regeering kan, zegt de Minister, in de vernietiging van onzij dige schepen door een oorlogvoerende slechts schending van het gevestigde vol kenrecht zien, om nog te zwijgen van de aanranding van de wetten der menschelijk- heid, indien zij plaats had zonder eenige bekommering over de veiligheid van de zich aan boord bevindende personen. De verantwoordelijkheid van eventueele ver nietiging van Nederlandsche Sühepen in de gebieden waarvan sprake is en voor verlies aan menschenlevens, dientengevol ge zal, zegt de Minister, op de Duitsche regeering terugvallen, wier verantwoorde lijkheid in het bijzonder zwaar zal zijn in de te voorziene gevallen waarin die schepen zouden genoodzaakt zijn zich binnen de gevaarlijke zóne te begeven door dwang van de zijde der oorlogssche pen van den vijand, die het onaerzoe- kingsrecht uitoefent. LUGGER VERNIETIGD. DEN HAAG, 10 Lebr. In den afgeloo- pen nacht zijn aan boord van het licht schip „Terschellingerbank" 8 man aange bracht van den zeillogger Sch. 235 „Ma rianne", welke vernietigd is. NATIONAAL STEUNCOMITé. DEN HAAG, 10 Febr. De Koningin heelt andermaal 50.000 geschonken aan tiet Koninklijk Nationaal steuncomité. /AAK SCHRöDER. DEN HAAG, 10 Febr. De door den Hoogen Raad naar het Gerechtshof te 's-Gravennage verwezen zaak tegen den heer Schroder, hoofdredacteur van „de Telegraaf beklaagd van het in gevaar brengen van de onzijdigheid van den Staat, zal 28 dezer voor genoemd Hof worden behandeld. KOLENNOOD. DEN HAAG, 10 Febr. Wegens kolen- schaarsclue zal volgens rnededeeling door den President van den Hoogen Raad dit G College voorloopig Donderdags geen zit ting houden VERGUNNING TOT UITVAART. DEN HAAG. 10 Febr. (Officieel). De Minister van Koloniën ontving telegra fisch bericht, dat 22 Nederlandsche stoom schepen, die in Engelsche havens in het Oosten opgehouden werden, de verlangde vergunning tot uitklaren hebben verkre gen. EN TOESTEMMING TOT UITVAREN. DEN HAAG, 10 Febr. In de heden ge houden conferentie met het bestuur der Vereeniging van Gezagvoerders en Stuur lieden en den secretaris van de Zeelieden- vereeniging „De Volharding" te Rotter dam, is door den Minister van Landbouw medegedeeld, dat hij voor de Transatlanti sche vaart geen toestemming tot uitvaren zou geven zoolang niet vaststond dat niet een haven in Engeland behoefde te wor den aangedhan. Wordt de toestand meer nijpend, dan zal de Minister nieuwe beslissing nemen. PROF. ELECTRICITEISBEDRIJF. HAARLEM, 10 Febr. Aan „Het Volk" wordt geseindt: „Uit goede bron kunnen wij verzekeren, dat de heer van Itterson, directeur van de staatsmijnen in Limburg, voor zijn benoeming tot commissaris van het Prov. Electriciteitsbedrijf in Noord- Holland heeft bedankt. Minister Posthuma heeft den heer Itterson verboden deze benoeming aan nemen. nog een van te I' „Zuid-Westers", I

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1