ïm DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Jfc 36. MAANDAG 12 FEBRUARI. F K U I L L E T O N. SLoadard cm Regent iendojaargang. per 3 maanden f 1.—fr. p. post f 1.25. Advertentiepriisl2i0t. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven (r. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij y.b. HERMs. COSTER 5 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. 13 o IZieevallL. NEDERLAND. Broodkaarten. VERGADERING van den gemeenteraad Yan Alkmaar, Inkwartiering. Vordering van paarden. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 12 Februari. Het is alsof de Duitsche onderzeeërs met elkander wedstrijden in het torpilleeren. Het Duitsche nieuwsbureau Wolif laat thans haast geen dag voorbij gaan zonder de we reld te verblijden met de mededeeling, dat er een onderzeeër in de haven teruggekeerd is, welke zoo en zooveel duizend ton scheeps- ruimte heeft vernietigd. Vernietiging en niets dan vernietiging is het streven van dezen tijd. En het doel Om den tegenstander zoo ver te krijgen, dat hij inziet, dat het voortzetten van den oorlog hem slechts in slechtere omstan digheden kan brengen. Het gaat er alleen om, om dat inzicht te doen bereiken. De leu zen vernietiging, uitroeiing, overwinning, zij mogen af en toe nog eens gehoord worden in geestdriftige en geestdriftwekkende redevoe ringen, hebben feitelijk afgedaan. Engeland hoopt Duitschland tot dat inzicht te kunnen brengen door zijn oorlogsbodems, Duitsch land verwacht hetzelfde te bereiken door zijn onderzeeërs. In Engeland bouwt men zijn verwachting hierop, dat Duitschland den on dragelijk wordenden nood weldra niet meer zal kunnen torsen, dat het Duitsche volk aan den 'honger niet meer weerstand zal kunnen bieden en hoe sterk in militair opzicht staan de, door de economische omstandigheden ge dwongen zal worden den strijd te staken. In Duitschland daarentegen verwacht men, dat in Engeland de overtuiging gemeengoed zal worden, dat men te land nimmer meer zijn positie afdoende zal kunnen verbeteren en dat de sterk afnemende scheepsruimte, het stij gend te kort aan levensmiddelen en grond stoffen Engeland zal doen inzien, dat al het lijden en strijden niet meer kan baten. En daarom wordt er van Duitsche zijde betoogd, dat alle verkeer ter zee met Engeland stop gezet moet worden en dat de onderzeeërs al ie schepen die voor de lancc buis komen, ver nietigen, vijandelijk of neutraal, en zonder waarschuwing, zonder zich te bekommeren om de bemanning, die maar moet weten, wat haar te wachten staat, wanneer zij zich in .het te voren als gevaarlijk bekend gemaakt vaar water begeeft. Het zijn aangrijpende verhalen, welke ge redden van getorpilieerde schepen geven, die zoo gelukkig waren het leven er af te bren gen, zij het dan ook na uren, soms dagen van vreeselijke ontbering. Wie denkt bij die lijdensgeschiede nissen echter niet aan de paarden-vizioenen uit de openbaring van Johannes? Het roode paard, waarop was gezeten de aankondiger van de boodschap „dat zij elkander zouden dooden." Dan het zwarte paard „en die daarop zat, had een weegschaal in zijn hand," teeken van hongersnood, nader nog aangegeven door een stem, welke roept: „een maatje tarwe voor één penning, en drie maat jes gerst voor één penning," dus zorgvuldig afwegen van levensmiddelen en deze verkoo Roman uit het laatst der 16e eeuw, Daar 't Lngelsch van RAFAèL SA-BATINl. 71) De Kilügdew's waren een heftig geslacht, kortof, eerujk en oprecht, zoover hun oor deel ging, maar dat oordeel was beperkt. Sir Jonn reelde dit gebrek van zijn ge- gesiacht, zooais bleek uit zijn vroegere han deiwijze met de Tressilians en ook in du ernstige oogenblik. Een schrander man zou een aantal vragen gesteld hebben, maar geen enkele sciieen op te kotóen bij den heer van Arwenack. Dat hij op den drempel van dt hut bieef stilstaan en niet dadelijk deed wai hij besioten had, was niets dan nieuwsgie- rigneid naar de verdere buitensporigheuen, die Kosamtmde nog te vertellen zou nebben. „Deze man heeft geleden", verbelde zij hem, en zij liet zich niet afschrikken dooi den scherpen lach, waarmede hij deze ver klaring bespotten. „God alleen weet, wat hij naar lichaam en ziel geleden heeft voor zonden, die hij nooit begaan heeft. Van een f;root deel van dat lijden d'raag ik de schuld, k weet thans, dat hij Pieter niet vermoord de. Ik weet, dat zonder een verkeerde deed van mij, hij in staat zou zijn, het onbetwist baar te bewijzen zonder nemands hulp. Ik weet, dat iiü weggevoerd, overrompeld is, voor L, kon zuiveren van de beschuld'i- ding, en t hem dientengevolge geen keurs overbleef dan het leven te leiden van een af vallige, z< /als hij gekozen heeft. Aan mij is de jjioots - schuld. En ik moet het goedma ken. Spa. r hem voor mij. Zoo ge me lief- hebt...." Maar hij' had genoeg gehoord. Zijn mager galaat warl wc gloeiaadec bloc hsdotó, pen tegen dure prijzen. Vervolgens het vale paard, drager van den Dood. Met zwaard en met honger en met den dood (en door de wil de beesten der aarde) wordt tot het vierde deel der aarde gedood. Allerlei weeën en zorgen volgen elkaar op en „het derde deel der sche pen is vergaan." Maar dan komt eindelijk het witte paard „en die op hetzelve zat, was ge naamd Getrouw en Gerechtigheid." Het zou nu wel eens spoedig tot een botsing tusschen Amerika en Duitschland kunnen ko men. Niet tengevolge van het vasthouden van den Amerikaanschen gezant te Berlijn, gelijk te Washington werd gevreesd de heer Ge rard heeft Berlijn verlaten en overmorgen vertrekt graaf Bemstorff uit Washington Maar omdat twee Amerikaansche schepen, de Orleans en de Rochester volgens de berichten uit Amerika, zee hebben gekozen naar Bor deaux, grootendeels bemand met Amerikanen Zij gaan de oorlogszone tegemoet onder Ameri kaansche vlag, maar zonder de door Duitsch land voorgeschreven strepen op den romp enkel beschilderd met de groote letters U. S A. Ook hebben ze geen kanonnen aan boord zij vervoeren geen contrabande en vertrouwd wordt, dat het recht van Amerikaansche sche pen om den oceaan over te steken, hen niet zal worden betwist. Een andere Amerikaansche scheepvaartlijn durft deze gevaarlijke proef echter niet aan Zij wil wel laten uitvaren, maar onder gelei de van Amerikaansche oorlogsschepen. In elk geval spoedig zal blijken, hoe de verhouding tusschen Amerika en Duitschland zich verder zal ontwikkelen. In het Westen hebben de Engelschen weer een voordeeltje behaald' ten noorden van de Ancrebeek, daar loopgraven genomen ovei een front van 1200 meter en 215 gevangenen gemaakt. In het Oosten kwamen de midden mogendheden een ietsje vooruit bij Stanislau in Galicië, terwijl de Italianen bii een poging om in de omgeving van Görz iets van het ver loren gegane terrein te herwinnen, een 1000 tal gevangenen aan de Oostenrijkers moester, afstaan. Eindelijk vermeesterden de Engel schen een stukje der Turksche linie in Meso- tarnië. Er wordt dus wel gevochten, maar het al- gemeene oorlogsbeeld verandert er niet merk baar door. De Duitsche generaal von Falkenhayn, on langs te Saloniki gesignaleerd, moet thans te Munster zijn. Zou de oud-minister van oor log, de oud-opperbevelhebber, bij de komende gebeurtenissen in het Westen en met name in de Verdun-streek, een rol te vervullen krijgen KORTE BERICHTEN. Oraaf bernstor/f zal waarschijnlijk Woensaag Amerika verlaten om over INooi wegtn naar Duitschland Urug te keeren. het aantal Duiischers en Oostenrijkers „Geen woord meer!" viel hij uit. „Juisi omuat ut je lietüeo je van harte liefheb en oeiuaag wil ik niet luisteren. Het schijnt oat ik je niet alleen redden moet voor dien jcnurk, maar ook voor je zelf. Ik zou mijt. pilau tegenover jou, je dooden vader en vermooruen broeder, verzaken. Later zal jt er mij voor danken, Rosamunde." En weet wiiae hij heengaan. „U danken?" riep zij met luide sitem. „Ik zal u vervloeken. Mijn leven lang zal ik u verachten en haten en u met afschuw als een moordenaar beschouwen, zoo ge dit doet. uwaas! Kunt ge dan niet zien! Dwaas!" Hij deinsde terug. Hij was een man van stand en gewicht, vlug, onbevreesd en wraakzuchtig van aard en ook schijn- oaar zeer gelukkig en nooit was het hem m zijn geheeie leven overkomen, dat hij zoc weinig vieiend en in ronde woorden beoor deeld werd. Ze was volstrekt niet de eerste, die hem voor een gek hield, maar zij was wel de eerste die het hem in zijn gezicht zei, en terwijl het in het algemeen bewezen zon nebben, dat ze volmaakt goed bij haar ver stand was, was het voor hem slechts hei doorslaand bewijs van haar geestelijk ziek zijn. „Pst!" zei hij met iets tusschen toom en medelijden, „je bent gek, stapelgek! Je geesi is verstoord, je blik vertroebeld. Deze door trapte duivel is een arm slachtoffer gewor den van de misdaden van anderenen ik ben in je oogen een moordenaar geworden een moordenaar en een gek. God bewaar me! Ik hoop, dat je later, als je uitgerust en hersteld bent, de zaken in het ware licht zult zien." Hij keerde zich om, trillend van veront waardiging en kreeg bijna een stoot van de deur, die plotseling van buiten geopend werd. Lord Hanry Goade, geheel in het zwart die te New-York gedurende de laatste vier da gen het Amerikaansche burgerschap hebben aangevraagd, bedraagt 4700. Admiraal d'Artige du Fournet, de be velhebber van de Fransche vloot voor Grie kenland, is met ingang van 1 Febr. op non activiteit gesteld, Volgens Wolff zou Chili er niet over denken, met de Vereenigde Staten mee te gaan inzake hun optreden tegen Duitschland. Een Amerikaansche munietiefabriek is afgebrand, de schade bedraagt 7 miljoen gul den, de regeering zal onderzoek naar den oor zaak doen. De Amerikaansche gezant in Duitsch land, de heer Gerard, is met zijn personeel naar Zwitserland vertrokken en te Bern aan gekomen. De aanmaak van aluminium 1 pferming- stukken in Duitschland, waartoe in December reeds besloten was, kan nog steeds niet ge schieden wegens gebrek aan dit metaal. De Duitsche bond van restaurateurs en aanverwante bedrijven had aan den oorlogs- voedingsdienst het verzoek gericht voor hunne ondernemingen de vleeschlooze dagen op te nefien, daar zij hun zooveel schade berokken den. President von Batocki heeft daarop af wijzend beschikt, uit overweging dat de min vermogende btvolking hierin terecht een be voorrechting van den gegoeden stand zou zien. Engeland laat geen Zweedsche schepen meer uit Engelsche havens uitvaren, volgens Wolff. De American line maakt bekend, dat haar schepen den Atlantischen Oceaan niet zullen oversteken, indien de regeering geen kanonnen en kanonniers ter beschikking stelt. DE SCHEEPVAART. Dank zij den bemoeiingen der N. O. T. is in beginsel met de Engelsche regeermg over eenstemming verkregen omtrent een rege ling, voigens welke de uit de Vereenigde otaten naar ons land uitvarende schepen niet verplicht zullen zijn eene haven in Engeland aan te doen, doch in de plaats daarvan Haii- .ox of de Bermuda's zullen aandoen. Omtrent de uit andere landen en onze ko- .onien hierheen varende schepen en de sche pen, welke Nederiandsche havens uitvaren, njn nog onderhandelingen met de Engeische regeering gaande. MAÏS. Vanaf heden tot en met Zaterdag zal de prijs van maïs, uitsluitend bestemd om aan ae gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge van den oogst 1916 oedragen voor alle soorten 235 per last /an ZuUÜ Kg. of 8.22 yt per 70 K.g., zoo wel te Rotterdam als te Amsterdam ontvan gen. DE IN DEN GROND GEBOORDE SCH. 235. Zaterdagavond te tien uur werd te Nieu- wediep aangebracht de bemanning van den m den grond geboorden zeelogger Sch. 235 „Marianna." Naar de opvarenden mededeelden was de cogger Vrijdagmorgen ongeveer op 70 mijl N.W. van Zandvoort visschende, toen om- otreeks elf uur een schot voor het vaartuig overging. Het bleek afkomstig te zijn van een Duitsche duikboot. De schiper en de stuur- .uan begaven zich onmiddellijk met de papie- .en naar den onaerzeeër. Nadat de comman- jant die had ingezien gaf hij te kennen dat ue logger tot zinken moest worden geDracht. gekleed en met den gouden ambtsketen op de oreede borst, stond op den orempei, scutip afgerekend in het licnt der morgenzon op zijn rug. Zijn goedig gelaat sionü mntengc wuon ernstig, passend bij zijn gewaau, maar de uitdrukking werd vei zacht, lom zijn oog op Rosamunde viel, die bij den iand van de tafel stond. Hij was zeer verneugd, haar zoo ver her steld te zien en schijuoaar weer geheel zien zeif. „Het was beter, dat ze te bed lag", snauuwde Sir John, op wiens bleeke wan den nog twee gloeiende plekken brandden „z.ij is geheel in de war." „Sir John vergist zich, my lord", verze- .teroe zij kalm. „Ik ben volstrekt niet lijL .end, zooals hij meent." „Dat verheugt me, lieve!" zei de lord; zijn onderzoekende oogen gingen van den ven naar m ander en daar hij zag dat Sir john zeer toornig was, was hij nieuwsgierig te weten, wat er gebeurd was. „Het zou .runnen zijn", voegde hij er somber bij, „dat wij uw getuigenis noouig hebben in de ern stige zaan, die ons wacnt." Hij wendde zich .ot Sir John: „Ik heb gelast, den gevan gene voor te brengen. Ls het te zwaar voor je, Rosamunde?" „Volstrekt niet, mylord", antwoordde zij onmiddellijk; ik veriang er naar". En zij wierp het hoofd achterover, als iemand die zich voorbereid voor een langdurig geding. „Neen, neen", viel Sir John heftig in „Luister niet naar haar, Henry. Zij „In aanmerking nemende", viel zij in de rede, „dat de voornaamste beschuldiging te gen den gevangene bestaat in zijnzijn handelingen tegenover mij, is het zeker toch een zaak, waarin ik gehoord moet worden." „Zeker, werkelijk", gaf Lord Henry, eenigszins verbaasd, toe, „altijd mits ge ze ker zijt, .dat ge uw krachten niet overschat De schipper en de stuurman sctelden alle pogingen in het werk om hun schip voor den ondergang te bewaren; zij wezen er op dat de logger 28 Januari was uitgevaren en dus onbekend was met den toestand en deel den mede, dat de logger een flinke vangst aan boord had en zij het plan hadden om 12 uur de kor te lichten en huiswaarts te keeren Dit mocht echter niet baten; de duikboot commandant besloot evenwel te trachten het schip naar Duitschland op te brengen, daar de onderzeeboot toch op de thuisreis was. Na den logger een paar uur gesleept te heb ben, brak evenwel de sleeptros. Nu beval de duikbootcommandant het schip te vernieti gen. Door middel van twee bommen, een vóór en een achterin, werd dte logger tot zin ken gebracht. De duikbootcommandant liet de bemanning allen tijd om hun kleeren en wat zij verder wenschten, mede- te nemen. De uit acht koppen bestaande equipage werd aan boord genomen van den onderzeeër, die hen voor het lichtschip Terschellingerbank bracht, waar zij des nachts aankwamen. Zaterdagmorgen vertrok van Nieuwediep de sleepboot „Simson" naar het lichtschip en keerde des avonds tien uur met de schip breukelingen terug. Eerst werden deze naar Hr. Ms. wachtschip overgebracht, waar zij een verhoor ondergingen en hun een warm maal werd verstrekt. Zondagmorgen vertrokken zij naar hun woonplaats Scheveningen. De duikboot was de U 53, een onderzee- er van een zeer groot type. Naar schatting bestond de bemanning uit 30 a 40 man. Naar men zich zal herinneren was het de Duitsche onderzeeër U 53, die bij de Ameri kaansche wateren heeft geageerd en daarbij ook het met regeeringsgraan geladen stoom schip „Blommersdijk" in den grond heeft geboord. DE V 69 NAAR ZEE. De Duitsche torpedoboot V 69 is Zondag avond half zeven, geassisteerd door de Duit sche zeesleepboot „Sued-Amerika VIII", van IJmuiden vertrokken. Het Nederlandsche oorlogsschip „Noord-Brabant" en 6 Neder landsche torpedobooten zijn de V 69 voorge- stoomd De V 69 nam na het vertrek van IJmuiden aanvankelijk de zuidelijke richting. De „Noord-Brabant" en de 6 Nederland sche torpedobooten zijn, na de Duitsche tor pedoboot V 69 buiten de territoriale wateren geleid te hebben, te half 11 te IJmuiden te ruggekeerd. BINNENLAND INDIë. F lor es De opstand in Noord-Ngada is geëindigd. Drie oproerlingen, het kam ponghoofd Deroe en de leider van den op stand, Boekapea, werden gedood. De leiders van den opstand, Raisapt, de kamponghoof den Losso, Godonio en Ekatado, gaven zich over. Nu is er alleen nog militaire actie in Midden-T anahmera. Gemengd a/euwt. KOLENNOÖD. De remonstrantsche en de doopsgezinde ge meente te Utrecht besloten eenige vereenigde godsdienstoefeningen te houden. Dc buigemeester van 's-Gravenhage heeft de vergunningen van verschillende inrichtin gen om na het algemeen sluitingsuur gele genheid te geven te soupeeren, ingetrokken. De avondkerkdiensten in de Ned. Herv. Gemeente te Delft zullen op Zondag, Dins dag en Woensdag niet gehouden worden. De Deiftsche winkeliers zijn aangezocht hun étalages des avonds niet meer te ver en het u te veel zou aandoen. Wij zouden het misscnien zonder uw getuigenis kunnen uoen." „Daarin, mylord, vergist gij u", ant- wooraae zij. „Gij kunt het er niet zonder doen." „Welnu, het zij dan zoo", zei Sir John kwaad en hij ging terug naar dte tafel, om zijn plaats daar in te nemen. Lord Henry's knippende, blauwe oogen zagen Rosamunde nog steeds wat onderzoe kend aan, zijn vingers plukten in gedachten aan zijn korten, grijzen baard. Toen opende hij de deur. „Kom binnen, heeren", zei hij, „en zegt, dat men den gevangene binnen brengt." Voetstappen klonken op het dek en drie van Sir John's officieren verschenen om het gerechtshof te voltooien, dat oordeelen zou over den afvalligen zeeroover, een oordeel, dat reeds te voren bepaald was. HOOFDSTUK XXV. DE ADVOCAAT. Stoelen werden langs de lange, bruine, ei kenhouten tafel gezet en de officieren gingen zitten, met hetgezicht op de open deur en den schitterenden zonneschijn op het achter dek, hun rug was gekeerd naar dte andere deur en de hoornen vensters, die op de ach tergalerij uitzagen. De plaats in het midden werd ingenomen door Lord Henry Goade als Koninklijk Commissaris, en nu werd de reden duidelijk, waarom hij zijn ambtsket ting droeg. Hij moest dit beknopte ge rechtshof presideeren. Aan zijn rechterhand zat Sir John Killigrew en naast dezen een officier, Youldon genaamd. De beide ande ren, wier namen niet bewaard gebleven zijn, zaten links van Lord Henry. Voor Rosamunde was een stoel gezet aan De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR maakt er op at tent, dat BROODKAARTEN van de afge- loopen week, aan welke zich nog bons be vinden, onder geen voorwaarde aan den bakker of broodbezorger mogen worden ter hand gesteld. Mochten gevallen van overtredingen be kend worden, dan zal gebruik gemaakt wor den van de bevoegdheden om tot uitsluiting over te gaan, terwijl procesverbaal zal wor den opgemaakt. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. op Diusdag 13 Febr. 1917, 's namiddags 1 uur. Punten van behandeling: 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeeiingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tot vaststelling eener Verordening tot bestrijding van drank misbruik op dagen van demobilisatie in deze gemeente. (Bijlage No. 2). 3. Idem als voren, inzake het nemen van nadere maatregelen tot besparing van kunstlicht (Bijlage No. 15). 4 Voorstel van B. en W. tot het nemen van nadere maatregelen tot besparing van steenkolen. (Bijlage No. 16). 5. Voorstel alsvoren betnsffende toetreding tot de nieuwe subsidieregeling inzake werkloosheidsverzekering. (Bijlage No. 10). BURGEMEESTER' en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gelet op artikel 17, laatste zinsnede van het Koninklijk Besluit van 10 November 1892 (Staatsblad No. 253) laatstelijk gewij zigd bu Koninklijk Besluit van 6 September 1910 (Staatsblad No. 279); Brengen ter kennis van belang dat de ALPHABETISCHE LIJST, bevatten de de namen van de in de gemeente metter woon gevestigde eigenaren van een paard of meer paarden, ook al is dit paard of zijn deze paarden slechts gedurende een gedeelte van dit jaar in de gemeente aanwezig, alsr mede, voor zooveel de eigenaren elders wo nen, van de gewoonlijk voor die eigenaren optredende personen, (zetbaas, zetboer, bouwmeester of andere met het toezicht op het paard of de paarden belaste personen) gedurende DEZE MAAND op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur. Alkmaar, 12 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris ïicnten en bovendien in hun winkels het gas en eleciriciteitsverbruik zooveel mogelijk te beperken Daardoor zal aan de klein-indu- strie een grooter verbruik kunnen worden toegestaan, waardoor werkloosheid kan worden voorkomen. Te Goes krijgen zij, die 50 pet. van het overeenkomstige van het vorige jaar gebrui ken, het gas nog tot een maximum van 30 het uiterste rechtereinde van de tafel. Zij zat daar met de ellebogen op de tafel, haar gelaat in de half saamgevouwen handen; haar ooge nnamen de vijl heeren, die het ge rechtshof vormden, scherp op. Voetstappen klonken op de campagne en een schaduw viel dwars door het zonlicht in de open deur. Uit het middenschip klonken stemmen en gelach. Toen verscheen Six Olivier in de deur, bewaakt door twee ma trozen met kurassen, helmen en getrokken zwaarden. Op den drempel bleef hij even staan en zijn oogleden trilden alsof hij een schok kreeg, toen zijn oog op Rosamunde viel. Voortgeduwd door zijn bewakers, trad hij binnen en bleef vóór de twee matrozen staan, zijn polsen nog steeds achter hem ge bonden. 11 Hij knikte onverschillig tegen het hof, zijn gelaat was volmaakt kalm. „Een mooie morgen, heeren", zei hij. De vijf rechters keken hem zwijgend aan, maar de blik, dien Lord Henry op Sir Oli- vier's Muzelmansch gewaad wierp, getuigde van zijn minachting. „Ge weet zeker", zei Sir John na een poos wachtens, „met welk doel gij hierheen ge bracht zijn?" „Eigenlijk niet", zei de gevangene. „Maar ik twijfel geen oogenblik aan het doel, waarvoor ik van hier weggebracht zal wor den. Maar", ging hij kalm voort, „ik kan uit uw rechterlijke houding raden, welke overtollige komedievertooning gij van plan zijt op te voeren. Als u dat genoegen kan geven, zal ik u waarlijk niet tegenwerken. Ik zou alleen willen opmerken, dat ge Jonk- vrouwe Rosamunde het pijnlijke en onaan gename van deze zaak zoudt kunnen spa ren." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1