S sTelegrammen van heden kub. M. tegen den ouden prijs. Wie meer dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar gebruikt, betaalt 1,per kuu- M. meer. Winkels en openbare vermakelijkhe den mogen geen gas meer gebruiken, met uitzondering van den Zaterdagavond. De lessen aan de Ambachtschool, de Hcr- halingschool en de Avondschool voor Handwerkslieden, evenals die op de lagere school, worden niet meer gegeven. AARDAPPELEN. Uit Buinen (Dr.) wordt gemeld, dat, hoe wel ac uitvoer van aardappelen gestopt is, deze uitvoer tot de vorige week op grooten schaal heeft plaats gehad. Vele goederenwa gens, waarvan de wanden met papier en stroo waren bedekt, om bevriezen der aard appelen te voorkomen, werden geladen over de grens gereden te worden. In den omtrek van Buinen zijn enorme hoeveelheden aardappelen ingekuild. Eén g 1200 H.L. i om boer moet nog ben. in voorraad heb- EEN DEMONSTRATIE. Te Rotterdam^eeft het revolutionair soci alistisch comité een honger-demonstratie op touw gezet, na afloop waarvan een telegram aan den minister gestuurd werd, waarin werd aangedrongen op le. onmiddellijke demobilisatie; 2e. totaal verbod van uitvoer van levens middelen; 3e. onmiddellijke inbeslagneming van alle voorraden levensmiddelen en brandstoffen in Nederland aanwezig, en beschikbaarstelling daarvan tegen prijzen, niet hooger dan vóór den oorlog 4e rantsoeneering, die rekening houdt met de werkelijke behoeften der arbeiders; 5e. onmiddellijke verdubbeling der rant soeneering. NOORD-AMERIKAANSCHE HYPOTHEEKBANK. Men1 verzoekt ons te melden, dat de den 9 dezer gehouden emissie van 500.000 bY> pet. pandbrieven der Noord-Amerikaansche Hypotheekbank te Leeuwarden ruim voltee- kend is. TRAMBOTSINO. Een ernstige trambotsing heeft plaats ge had op den Amersfoortschen straatweg. Een tram met vijf wagens vol militairen kwam uit de richting Naarden. Om de bocht nader de de personentram uit Laren. De machinist van de militaire tram zag het gevaar en rem de, zoodat zij bijna stilstond toen de botsing ontstond. De machines zijn ingedeukt en uit de rail geworpen; Slechts enkele militairen bekwamen schrammen. Beide machinisten zijn ernstig gewond, een hunner verloor een gedeeite hoofdhuid met haar en al. De mate- rieele schade is groot. DOOR ZIJN MAKKERS GEëERD. De marechaussee E. Molenaar deed in het afgeloopen najaar dienst op de kermis te Geldrop en werd daar gedood bij een vecht partij. De ouders van Molenaar, wonende in de Tropwee, bij Hoogwoud, ontvingen een eschilderd portret van hun zoon, aangebo- [en door de manschappen van de eerste divi sie. Voorts werd bericht, dat op het graf van hun zoon een hardsteenen kruis is ge plaatst met toepasselijk opschrift. MOORD. Zaterdagabond is in hare woning ver moord gevonden Geertje Doggen, vrouw van Hendrik van den Berg. te Havelte (Dr.). Uit de situatie van het vertrek wc» duidelijk op te maken, dat een hevige worstelling aan den moord is voorafgegaan. Alles lag over hoop. Ook de waterketel scheen van de kachel gegrepen te zijn. Toen men het slacht offer vond, was de man, waarvan de vrouw langen tijd gescheiden heeft geleefd, maar bij wien zij thans weder inwoonde, niet huis Een paar jaren geleden is dezelfde vrouw ook duchtig met het mes bewerkt, waardoor ze in een ziekenhuis te Zwolle moest wor den opgenomen. KORTE BERICHTEN. Het stoomschip „Westerdijk", 6 dezer uit Nieuw-Vork te Koueruam aangekomen, heeft de post te haimouui moeten lossen. Te Kieiuemeer (Sappemeer) is reeds een ooievaar gezien. Het uier oaadde zien in een bijt. in Ambt-Dldeu is een hert doodgevro ren gevonden. Uit een winkel op den Noordblaak te Rotterdam is op klaarlichten dag voor 20UU aan bonten gestolen. Een soldaat in het kamp van Zeist vond in den grond een hoeveelheid nieuw schoenenleer ter waaide van J 300, vermoe delijk uit het kamp gestolen. De ma x i m u in-groo thandelprijs voor suiker bedraagt thans 50.25 per 100 K.g., de tusschenhandelprijs 51,50 per iOO Kg., vracht van magazijn of voor rekening van den kooper. Voor elke 100 uit te voeren versche kipeieren zullen deze week 100 beschikbaar moeten worden gesteld, waarvan 50 voor 8,80 per 100 voor de distributie. Te IJmuiden zakten twee kinderen door het ijs in de Visschershaven. Een werkman zag het ongeiuuk gebeuren en kon een ervan redden. le Den Helder is in den ouderdom van 87 jaren overleden de heer P. Groen, op richter van ue bankierszaak van de firma iJ Groen en Zonen, oud-gemeenteraadslid, wet houder en loco-burgemeester aldaar. Het Departement van Marine deelt me de, dat de juiste plaats van het lichtschip „Terschellingerbank" is 53 gr. 29' Noorder- Breedte en 4 gr. 17' Ooster-Lengte van Greenwich. Nadat de oprichting van de Rijks H. B S. te Oud-Beierland was verzekerd, heeft de heer J. Verhagen Wz., aldaar, uit blijdschap daarover een flink bedrag beschikbaar ge steld voor de armen Te Leeuwarden is de stoomtram in bot sing gekomen met een rijtuig, dat geheel ver brijzeld werd en waarvan de drie inzitten den alen gewond werden. Te Meppel is een wagonlading kalfs- huiden in beslag genomen, die zou uitge- voerd worden naar Duitschland De buiten- ste vellen der pakken waren lichte huiden, daaronder bevonden zich zware, waarvan de uitvoer verboden is. Te Oirechot (N.-Br.) worden geen broodkaarten verstrekt. Brood wordt in on bepaalde hoeveelheid verkrijgbaar gesteld. Wie op reis gaat, moet zijn eigen brood me- denemen. De tooneelspeler L. de Moor te Am sterdam wordt vandaag 80 jaar. In de afgeloopen week kwam slechts één wagon briketten via Winterswijk in ons land (de week daarvóór totaal 50 wagons brandstoffen). Te Amsterdam wordt vanaf heden het aantal tramritten wegens den kolennood aanzienlijk ingekrompen. Te Leiden schrokken twee boerenpaar den voor een trein en sloegen op hol. De be stuurder viel onder den wagen en werd ern stig gewond. In de Lijnbaangracht te Amsterdam speelde twee jongens op het ijs en geraakten te water. Eén verdronk. Te Rotterdam zijn Zaterdag bij ver schillende groentenhandelaren aardappelen in beslag genomen, omdat deze lieden boven den maximumprijs verkochten. BEPERKING SPOORDIENST. BERLIJN, 12 Febr. Het Berliner Tage- blatt berneemt, dat van af 20 Febr. het personenverkeer op de spoorwegen zeer beperkt zal worden. Op iedere hoofdlijn zullen siechts een paar sneltreinen loo- pen. Op verscheidene drukke lijnen zal het snelverkeer gedurende tal van dagen ge heel vervallen; ook vele gewone treinen zullen worden uitgeschakeld. AANHOUDING. STEENWIJK, 12 Febr. In verband met den moord op vrouw G. D. zijn de echt genoot en de stiefzoon van de vermoorde aangehouden. STADSNIEUWS. ede HET WEERBERICHT. Onze weer deskundige bericht ons heden dat de dooi zal aanhouden en de vorst geheel is afgeloopen Zoolang deze prognose juist blijft, zal hij zijn mededeelingen staken. Hopen we dus, dat hij nu niet meer aan het woord zal komen en bedanken we hem voor de voortreffelijke wijze waarop hij ons gedu- renrde de afgeloopen drie weken heeft vóór- gelicht. Hij heeft getoond zijn vak te verstaan. DE WEDSTRIJD OP DE QUINT. De uitslag van de gecostumeerde ringrij- derij, Zaterdagmiddag op de Quint gehou den, was te laat bekend om nog in ons num mer van dien dag te worden vermeld. We laten hem hierbij1 volgen jongens: le pr. B. Valk, 2e pr. H. de Ro- ver 3e pr. J. Wigman ,4e pr. C. Krak, 5e pr. M. Willig. Meisjes: le pr. G. Rezelman, 2e pr. J. enket, 3e pr J. Stoel, 4e pr. J. H. Ledeboer, Pr. M. Groot, 6e pr. T. Clous, 7e pr. T. Slinger, 8e pr. J. Piepenbroek, 9e pr. T Krak Behalve deze prijzen waren er ook nog eenige voor de aardigste costumes. Aan een beslissing hierover waagde d'e jury zich niet, eenige dames werden verzocht, uit spraak te doen en naar hare gevoelens had van de meisjes Tine Slinger het mooiste costume, een ouderwetsche hoerendracht, die nog in de familie van 1 ine S. was bewaard gebleven voor deze gelegenheid weder voor dén dag gehaald. Verder bekwamen M Groot en Truus Clous een prijs: van de jon gens kwamen B. Valk en F. A. Wentholt hiervoor in aanmerking. Des avonds werd het ijsfeest gas: Art. 1. Met ingang van 15 Februari 1917 zal door de verbruikers van gas, geleverd door het bedrijf der gemeentegasfabriek, on verschillig of dit gas geleverd wordt over den gewonen of den muntgasmeter en ge bruikt wordt voor kracht, licht- of kookgas, verschuldigd zijn I. a. voor 65 pet. van het normaal verbruik een prijs van 6 cent eventueel over den munt meter 7 cent per M8.; b voor het verbruik boven de 65 pet. een prijs van 18 cent per kub. Meter Do ven de sub Ia gestelde prijzen. II. Voor een verbruiker evenwel die in den hoofdelijken omslag dezer gemeente is aangeslagen naar een onzuiver inkomen van 1200 of meer maar niet hooger dan 3000: a. voor 70 pet. van een normaal verbruik veen prijs van 6 cent eventueel over den munt meter 7 cent per kub. Meter; b. voor het verbruik boven de 70 pet. een prijs van 18 cent per kub. Meter bo ven de sub II a gestelde prijzen. III. Voor den verbruiker die in den hoofde lijken omslag dezer gemeente is aangeslagen naar een onzuiver inkomenvan minder dan 1200 zal, wanneer de 70 pet. ge noemd sub II blijft beneden de hierna ge noemde hoeveelheden, geen hoogeren gasprijs dan 6 cent, eventueel over den muntmeter 7 cent per kub. Meter bere kend worden over: 30 kub. Meter in Mei, Juni en Jului; 35 kub. Meter in Augustus; 40 kub. Meter in Februari, Maart, April, September, October en November; 45 kub. Meter in Januari en December. Wanneer de 70 pet. gaat boven de aan gegeven hoeveelheden is deze uitzonde ringsbepaling niet van toepassing. B. Voor het tarief voor gebruik van elec- triciteit: Met ingang van 15 Februari 1917 zal voor het gebruik van electriciteit, te leveren door het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf, verschul digd zijn: I. a. Voor 65 pet. van het normaal ver bruik den prijs van het tarief, vastgesteld bij art. 3 van het Tarief en voorwaarden voor de levering van electrischen stroom (Ge meenteblad- No. 408); b. Voor het verbruik boven 65 pet. vier maal dien tariefsprijs; ken omslag dezer gemeente is aangeslagen naar een onzuiver inkomen van 1200 of meer maar niet hooger dan 3000: a. voor 70 pet. van het normaal verbruik den prijs van het sub I. a. bedoelde tarief b. Voor het verbruik boven 70 pot. vier maal dien tariefsprijs; III. Voor een verbruiker die in den hoofde lijken omslag dezer gemeente is aangeslagen naar een onzuiver inkomen van minder dan 1200, zal, wanneer 70 pet. van hetgeen door hem verschuldigd is geweest voor zijn normaal stroomverbruik blijft beneden de hierna volgende bedragen, t. w. 0.80 in Mei, Juni en Juli; 1.20 in Augustus; 2,in Februari, Maart, April, Septem ber, October en November; 2.40 in Januari en December, het sub Ia bedoelde tarief van toepassing zijn en hem de genoemde bedragen in die maanden in rekening worden gebracht, even tueel zooveel minder als door minder ver bruik volgens dat tarief verschuldigd is. Is voor dezen verbruiker met toepassing van dit tarief meer dan de gemelde bedragen chisaties zijn alle beëindigd, behalve die voor aanstaande lidmaten. PLU i SELING OVERLEDEN. Zaterdagavond ontstond er ui het café van den heer mat, Boterstraat, alhier, tusschen een mannier en een ourger een twist over het biljarten. De lokaaihouder oordeelde het gewenscm, om tic mannier, die wat aange- scnoten was, te verwijderen, hetgeen zonder veel opwinding gescmedde. De lokaamou- der, die niets gezegd had, zakte evenwel up out Sioep van zijn caie plotseling ineen untianks de spoedige nuip van drie docto ren, oieek ae neer Runt overleden, blijkbaar maakte een plotselinge hartverlamming een einde aan zijn leven. Hedenmiddag was de vergunning voor de begrafenis door de ju stitie nog niet verleend. EEN STUMPERD. een zwerver, had geen geld bij ij lampion verlichting voortgezet. Ondanks het weinig aanlokkende weer waren t.och velen naar de ijsbaan getogen en zwierden er rond, de lampions zoo behoedzaam mogelijk vasthou dend om ze voot; een ontijdigen vlammen- dood te bewaren. Er heerschte een aardige, opgewekte stemming, een waardig slot van de drie weken ijsvermaak, welke we genoten hebben In de tent, waar het strijkje, dat er des middags ook zoo verdienstelijk had ge speeld, weer voor de noodige gezelligheid zorgde, had tegen half negen de, met onge duld tegemoet ziende uitreiking van de prij zen door den heer Reeling Brouwer, d< voorzitter van de Quint, plaats. Waar zooveel ongeduld heerschte, maakte spr. het maar kort met zijn toespraakje, hij huldigde de stille werkers, die de costumes waarmede men dezen dag geprijkt had, had den vervaardigd, dankte de commissie voor hare werkzaamheden en reikte hierna de prij1- zen waarvan de mooiste wel waren een paar klokjes, en een étui met sigaren- en si garettenpijpje, uit. Ongecorrigeerd. OP DE QUINT. Curiositeitshalve plaatsen we tenslotte het volgende verslag, precies zooals we het ont vingen Ondanks de slechte baan is er op de Quint de laatste wedstrijd in hardrijden ge houden. Deze is echter niet door de commis sie van d-e Quint maar door eenige jongelui uitgeschreven. De jury bestond uit: H. Bos man, C. de Boer, K. v. d. Heijde en C. Lind, De candidaten waren de heeren P. de Boer, Joh. Ritma, Cor. Belogn-e. J. Boeke, KI Over, Fr Wentholt en de dames G. Rezel man, F. Lind, T. Over, D. Over, G. Stuij. De prijzen waren: le pr. een kwattareep, 2e pr. een halve kwattareep met het soldaatje, de 3e pr. de rest. Voor de dames waren de prü zen 't zelfde. De uitslag was: le pr. P. d< Boer, 2e pr. J. Boekte 3e pr. K. Over, -e pr G. Rezelman, 2e pr. r. Lind, 3e pr. G. Stuij Er werd hard gereden en de jury moest vele keeren over laten rijden. De prijsuitdeeling in de tent werd bekrachtigd door een leuke speech van den heer H. Bosman. Daarmede werd de Quint feestelijk gesloten. VERDERE MAATREGELEN TOT KOLENBESPARING. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten: Artikel 1 van elk der in de gemeentebladen opgenomen tarieven voor de levering van gas en electrciteif wordt met ingang van 15 Februari a.s. ingetrokken en vervangen door een nieuw artikel, luidende: A. Vor het tarief voor het gebruik van J. M., een zwerver, had geen geld meer om ergens onder dak te komen, en om in de ze vochtige d'ooinachten buiten te slapen, lokte hem allerminst aan. Hij nam toen het uiterste middel te baat om een gratis onder dak te krijgen: toen hij ergens op straat een fiets onbeheerd zag staan, pikte hij die in en ging zich aangeven bij het politie bureau. Nu heeft J. M. z'n zin, hij vertoeft in 't Huis van Bewaring. ONDERWIJZERS-EXAMENS. Door den minister van buitenlandsche za ken zijn de commissies aangewezen, die dit jaar de onderwijzers-examens zullen afne men. Tot lid en voorzitter der commissie te Amsterdam is aangewezen de schoolopzie ner in het district Alkmaar; tot leden; de schoolopzieners in de arrondissementen 's-Gravenhage I, Texel, Amsterdam VII haariemmermeer en Purmerend; tot leden- plaatsvervangers: de inspecteur van het la ger onderwijs in de 2de inspectie, en de schoolopzieners in de arrondissementen Alk maar, Amsterdam II, V en VI. VERBREEDING GOSTERSTRAAT. B. en W. stellen den raad voor te besluiten bij de gemeente Alkmaar in eigendom over te nemen: I. van de N.V. Bouwmaatschappij „Rijne- com," twee stukken grond, ter gezamenlij ke grootte van pl.m. 428 centiaren, gele gen aan de zuidzijde van de Costerstraat, deel uitmakende van het kadastrale per ceel der gemeente Alkmaar, Sectie F, No. 2127 tegen een koopprijs van 3.50 per centiare. II. van de erven wed. S. P. Kapteijn, een stuk grond ter grootte van pijn. 144 cen tiaren, gelegen aan de zuidzijde van de Costerstraat, deel uitmakende van het ka dastrale perceel der gemeente Alkmaar Sectie F., No. 2124, eveneens voor een koopprijs van 3.50 per centiare. Geschiedende deze koop en verkoop onder beding dat de aangekochte grond zal worden bestemd om deel uit te maken van den open baren weg. Afschrift van dit besluit (in tweevoud) te zenden aan heeren Gedeputeerde Staten ter erlanging van de vereischte goedkeuring. Voorts Burgemeester en Wethouders een crediet te verleenen van 6300 ter bestrijding van de bovenbedoelde koopsommen en van de kosten voor het uitvoeren der bestratingswer- ken enz benoodigd. van uit tariet meer aan ue gcmeiut deren meer aan verschuldigd, dan zal het meerdere daarbo- doende Qrauw pappérig ugt het ijs m DOOI! Het dooit nu, definitief, er is geen aan. Het dooit nu, flink veran- en af- ven viermaal berekend worden. Wijst 70 pet. van hetgeen door hem ver schuldigd is geweest voor zijn normaal ver bruik een hooger cijfer dan de bovenvermel de bedragen aan, dan is deze uitzonderings- benaling niet van toepassing en wordt het II bepaalde toepasselijk. Ook van de groot-afnemers zal een bespa ring van 35 pet. worden verlangd. AMBACHTSSCHOOL. Gaarne vestigen wij er de aandacht op, dat de INSCHRIJVING VOOR LEERLIN GEN voor de AMB ACHTSSCHOOL zal plaats hebben op ALLE WERKDAGEN, BEHALVE ZATERDAGSMIDDAGS, van 14 FEBRUARI TOT EN MET 7 MAART, gedurende de schooluren. De vakken zijn: timmeren, smeden, schil deren, meubelmaken, metselen en kleerma ken. SCHOONSCHRIJVEN. Voor het examen schoonschrijven ia o. a. geslaagd mej. G. Kater, alhier. DE PRIJZEN VAN DE BURGER-IJSCLUB. Zooals men weet, zijn de prijswinnaars op wedstrijden van de Burger-IJsclub uitge sloten van wedstrijden, gehouden onder de reglementen van den Ned. Schaatsenrijders- bond, omdat deze club niet bij den N. S. B. is aangesloten. Van de prijswinnaars hebben de heer en mej. Met gisteren meegereden ie Oost-Knollendam, waar zij den 3en prijs behaalden. Zij werden pas toegelaten, nadat zij schriftelijk verklaard hadden afstand te doen van de prijzen, gewonnen op den wed strijd van de Burger-IJsclub. Die verklaring werd mede onderteekend door den heer J. W. Wilker en mej. Zwart en den heer Kra mer en mej. J. Visscher, allen eveneens win naars van prijzen van de Burger-IJsclulb. DE VARKENSAANVOER. De varkensaanvoer was heden ongewoon root. Worden er den laatsten tijd des .aandags 400 a 450 stuks aangevoerd, he den bedroeg het aantal ruim 800 stuks. De dure veevoederprijzen nopen de vee houders om de varkens, zoodra deze eenigs- zins rijp zijn, van de hand te doen. BENOEMD. De heer Jb. Cloeck, alhier, is, in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer A. Goede Dz,. benoemd tot lid van de commissie van aanslag voor de inkomstenbe lasting. KOLENNOOD. Het onderwijs in verschillende vakken aan de Handelsdagschool alhier is belangrijk ingekrompen. In verband met de kolenschaarschte zijn de Woensdagavond-predikbeurten der Ned. Herv Gemeente alhier opgeheven. De cate- slooten en vaarten, een enkele kraai hipt er over heen, zooveel mogelijk de groote water plassen mijdende en overal waar 't de vo rige week vol was van vroolijk druk be weeg, van echte wintersche gezelligheid, daar is 't nu een toonbeeld van verlatenheid Slechts hier en daar wordt een priksleedje snel over de ijs en watervlakte bewogen. Enkele der fel-hartstochtelijke schaatsenlief- hebbers er buiten gesloten, zal men er wel niet erg rouwig om zijn, dat deze ijsperiode voorbij is. Is er in deze drie weken niet ge noeg schaatsen gereden en meer dan genoeg kou en ellende geleden? Raakte de aardigheid vooral voor het bestuur van ijsclubs, welker kassen den bodem en welks steeds gespannen energie en animo een einde begon te toonen er niet een heel klein beetje af? We hebben een heerlijken, opwekkenden tijd geleefd, we hebben een ouderwetschen winter gehad, maar nu is het toch ook welletjes geweest. In een tijd als dezen had een langere stremming van het verkeer te water, dat toch nooit te vervangen is door het verkeer óp het water, ernstige gevolgen kunnen hebben, de toestand begon immers nu al zoo ernstig te worden. We hebben een „hiatorischen Win ter" beleefd, met dichtgevroren rivieren, arren op het Kanaal, autotochten naar Mar ken, overal betrouwbaar ijs en, drie weken achtereen, bijna ïederen dag grootere of klei nere tochten op de schaats, we hebben al dien tijd van de uitnemende organisatie en de goede banen van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier kunnen profiteeren nu is De palen worden uit het ijs gehaald en de ramen weer omhoog geschoven! Ten slotte een raad aan alle ouderen: Waarschuwt toch de jeuugd om zich nu vooral niet meer op het ijs te begeven. Immers thans is de periode aangebroken, oude rijmpje ijs „men- ufi Hilversum, die sprak over den toestand van het joodsche volk in het oosten. Spr. begon met te wijzen op de groote be- agstelling in het jodendom, die allerwege met-joden bestaat. Vandaar dat de Zio nisten de belangstelling daarvoor bij de jo den zelve hooger trachten op te voeren. De oorzaken van het joden-vraagstuk zijn lier in het westen evengoed aanwezig als in het oosten. Spr. wenschte uiteen te zetten dien toestand der joden in het Oosten (het Zionis me rekent daaronder ook Amerika). Wat men ook gelezen heeft van het leven der joden in Rusland, men kan zich daarvan geen voor stelling vormen als men het niet van een Russischen jood zelve heeft gehoord. Hoe zijn de joden in Rusland gekomen? Tengevolge van groote verdrukkingen in Duitschland trokken velen naar Polen en Lithauen. Lang zamerhand had er een verschuiving plaats naar Rusland, tot in 1881 de vestiging in 25 gouvernementen werd verboden. In de 64 ove rige werden telken jare nieuwe bepalingen in het leven geroepen, om de joden, die zich daar nog gevestigd hadden, te nopen het land weer te verlaten. En daarin is men geslaagd, elk jaar emigreeren ongeveer 100.000 joden. Hierbij zijn ook tal van geloofsgenooten uit Roemenië, waar hun de burgerrechten ont houden worden. Ook in Galicië leven de joden onder jam merlijke omstandigheden. Thans in den oor logstijd weten zij dikwerf 's morgens niet hoe en waarvan zij dien dag zullen leven. Van de ongeveer 11 millioen joden leven er ongeveer 8 millioen in de 3 genoemde landen. Men had gehoopt dat in Rusland en Roemenië de wet ten zoodanig zouden worden veranderd, dat een verbetering van de positie der joden zou zijn te verwachten, maar spreker wist aan de hand van een uitlating van gezaghebbende zijde, dat die hoop ijdel is. D;e toestand is ze ker onrechtvaardig, omdat de joden dezelfde plichten hebben als de andere Russen en Roe menen. Het zenden van giften is niet voldoen de, het beteekent het werpen van geld in een bodemloozen put. Neen, in emigratie is ver betering te zoeken. Maar daardoor zijn nieuwe bezwaren aan den dag gekomen, n.l. in Engeland en Amerika verzet men zich steeds meer tegen de vestiging van joden. De toestand der joden in het oosten is in den tegenwoordigen oorlog nog erger dan hij reeds vóór dien was. De strijd op het oostelij ke oorlogstooneel wordt gestreden in het jood sche gebied, en de inwoners worden van beide zijden, door Rusland en Duitschland, drukt. Minstens 2 millioen joden zijn op oogenblik in kommervolle omstandigheden, hun toekomst is nog donkerder dan die der Belgen. Massale emigratie is te wachten. Waarheen? Duitschland zal hen weren en Engeland heeft reeds vele bepalingen, om vestiging der joden tegen te gaan, omdat zij de arbeidsmarkt in gevaar brengen, doordat zij, komende zonder eenig geld, werk aanne men tegen eiken prijs. In Amerika is het evenzoo, ook daar is men niet op de vestiging van joden gesteld. Deze week is daar een wet van kracht geworden, die de vestiging van analphabeten verbiedt, en die analphabeten zijn meest de joden, die in Rusland niet op de scholen worden toege laten. Waarheen dan met al die joden? Dr. Theo- dor Herzei, de stichter van het Zionisme, heeft gezegd, dat de oplossing van het jodenvraag stuk deze is: de joden, die overal de minder heid vormen, moeten ergens de meerderheid hebben, en dat is in Palestina, waar alles nog herinnert aan het grootsch verleden der jo den. In 1903 werd door de Engelsche regee ring een land aangeboden waar de joden kon den koloniseeien, maar toen dr. Herzei dit ter sprake bracht op het 6e Zionistencongres, werd hij uitgekreten en het jaar daarop werd te Bazel het Engelsche voorstel verworpen, omdat de joodsche volksziel alleen Palestina wil. Wij willen dat land veroveren, niet ech ter met het zwaarden vragen steun om het joodsche volk te doen wonen in het land, dat waarin vol, schen-vleisc ens het kost! DE DAGERAAD'. Voor de afdeeling Alkmaar van de Vrij den kersvereen iging „De Dageraad" behan delt de heer Domela Nieuwenhuis uit Hil versum in een Woensdagsavond in de Har monie te houden vergadering het onderwerp „God". De vergadering vangt aan om 8 uur. NED. ZIONISTENBOND. De zaal van het café Central was gisteren (Zondag) avond geheel bezet ter gelegenheid van de propaganda-vergadering van den Ned. Zionistenbond. Te bijna half 9 opende de heer Alfred Po lak van Tilburg, met een hartelijk welkom de bijeenkomst. Hij hoopte dat een volgenden keer de voorzitter van de op te richten afdee ling van den Ned. Zionistenbond de vergade ring mocht openen. De eerste spreker was de heer A. Bartels zij reeds 2000 jaar begeeren. Hierna was het woord aan mej. mr. S. van Cleeff, uit Rotterdam, die constateerde dat de toestand der joden in het westen evenzeer om oplossing roept als die in het oosten. Daar leeft men nog onder geloofsgenooten, hiér le ven de joden verspreid onder de inheemsche bevolking en lijden zij geestelijk. De joodsche solidariteit wordt gaandeweg minder, de jo den pogen steeds meer zich aan te passen aan hunne omgeving, uitkomende in het gemengde huwelijk en den doop. In Duitschland zijn 25—40 pet. van de joodsche huwelijken ge mengd en in Kopenhagen zelfs 75 pet De kinderen uit deze'huwelijken gaan meestal voor het jodendom verloren. Ook op ander gebied ziet men de assimila tie (b.v. het geven van christennamen, aan joodsche kinderen). In alle landen van Europa doet zich het anti-semitisme voor en hoe meer de joden zich trachten te assimileeren, hoe sterker treedt dit anti-semitisme naar voren (b v. het uitsluiten van joden van allerlei betrekkingen, omdat zij joden zijn). Vandaar dat het joodsche volk er naar streeft weer een eigen volk en land te vormen. Het wil en zal niet ondergaan, maar dan moet men niet stil blijven zitten. Iedere jood, die zich zelf respecteert, moet het Zionisme steunen, want alleen wie zich zelf helpt, zal geholpen worden. Na een korte pauze was het woord aan mej. Betty Wolff, uit Haarlem, die tot onderwerp had: Het Zionisme. Oud zijn wij en veel hebben wij ondervon den, aldus begon spr. Er zouden boeken vol over ons geschreven kunnen worden, lijden, opbloeien en weer lijden. Wij de Zionisten zijn bezig het tijdperk van lijden af te sluiten. Spr. ging in grove trekken het volksbestaan der joden na. Was er soms een tijd van afval, dan kwamen er weer mannen als Mozes, die het volk terug voerden in de goede banen, totdat na het jaar 70 bij de 2e verwoesting van den tempel van Jeruzalem een bitter lij den begon. Daarna nam een aanvang de ver spreiding der joden over verschillende andere landen, waar zij welvaart brachten. Wanneer ergens een deel van het jodendom dreigde te gronde te gaan, bloeide er elders weer meuw eVHet°Zion liet het jodendom niet sterven, wij hebben daaraan te danken, dat wij een ideaal hebben. j Spr. dacht aan de uit hun land verdreven Belgen, Daarbij zijn er helaas, die zich van in SU-

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2