DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. im iS(K 37. JtLoitdcrd en negentiende jaargang. DINSDAG 13 FEBRUARI. F E IJ I L L E T 0 N. NEDERLAND. Broodvoorziening. Inlevering verzamolstatoH Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk f1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.121/,. Bij groote contracten rabat letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- ©i v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Oroote Met 2Q et oorlogstoeslag op dea abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 13 Februari. Zelfs in dezen tijd van den on-beperkten onderzeeërs-oorlog blijft het nieuws beperkt. Sensationeele gebeurtenissen deden er zich de laatste dagen niet voor. Van Duitsche zij de heeft men echter de onzijdigen gewaar schuwd, dat de onbeperkte onderzeeërs-oor log eerst nu rt it beginnen gaat. In den af- geioopen nacht is de termijn verstreken, ge durende welken in het afgesloten gebied van den Atlamischen Oceaan en in het Kanaal onzijdige schepen, die het bericht van den verscherpten onderzeeërs-oorlog niet tijd;g meer had kunnen bereiken, zouden worden ontzien. Van nu af aan wordt er niet meer gewaarschuwd. Wie zich in de gevaarlijke zones waagt, doet dit op eigen risico en op een waarschuwing vóór het torpilleeren valt nu niet meer te rekenen. Terwijl men in Duitschland vol goede verwachtingen de gebeurtenissen tegemoet ziet, geeft men in Engeland te verstaan, dat de uitwerking van de z. g. n. onderzeeërs- blokkade van bitter weinig invloed is op den Engelschen handel, immers de invoer van tarwe bedroeg verleden week 2.800.000 cen tenaars tegen 1.100.000 in de overeenkomsti ge week van het vorige jaar en voor mais bedragen deze cijfers 1.000.000 en 500.000. En men vertrouwt in Engeland, dat de ma rine het den onderzeeërs wel voldoende las tig zal maken, zoodat er heel wat meer zul len uitvaren dan terugkeer Aan de Ancrebeek duurt de gevechtsactie voort en de Engelschen plukken er eenige vruchten van. Ten zuid-oosten van Serre ontruimden de Duitschers een onbruikbaar geworden loopgraven-linie, voordat de En- gelsche aanvallen, waarbij de soldaten in witte hemden verschenen, teneinde niet al te zeer bij de sneeuwvlakte af te steken, werden gedaan. Men stelt er aan Duitschen kant prijs op te doen uitkomen dat men vrijwillig ontruimt maar dan toch ontruimt! Een zoethoutfabriek bij Koet el Amara maar wij durven de aandacht heusch niet vragen voor een zoethou'lfabriek in Mcsopo- tamië. Al hebben wij elkaar voor heen vaak moeten bezighouden met een suikerfabriek bij Souchez in Artois, die zoethoutfabriek is wat al te ver uit de buurt! KORTE BERICHTEN. De Duitsche admiral teit meldt, dat de V 69 behouden op een Duitsch steunpunt is aangekomen. 33e SSeevalk.. Roman uit het laatst der 16e eeuw, •aar 't kagclsch van RAFAëL SABATIN1. 72) Jonkvrouwe Rosamunde wenschte zelf te* genwoordig te zijn", zei Sir John norsch. „Misschien", zei Sir Olivier, „weet zij aiet...." „Ik heb het haar duidelijk genoeg ge maakt", viel Sir John, bijna wraakzuchtig, in de rede. De gevangene keek haar verbaasd aan, zijn wenkbrauwen trokken zich samen. Toen keerde hij zich weer schouderophalend tot zijn rechters. „In dat geval", zei hij, „valt er niets meer te zeggen. Maar voor ge verder gaat, is er nog iets, waarover ik wensch te spreken." „De voorwaarden van mijn overgave wa ren, dal alle anderen vrij uit zouden gaan. Gij zult u herinneren, Sir John, dat gij mij uw ridd klijr woord daarvoor verpanddet En toch vind ik hier aan boord iemand, die op mijn schip was een vroeger Engelsche zeeman, Jasper Leigh genaamd, dien gij ge vangen houdt." „Hij doodde Jonker Lionel Tressilian", zei Sir John koud. „Dat kar zijn, Sir John. Maar de slag was t< \dlt voor ik mijn voorwaarden met u nu... e, en gij kunt 'die voorwaarden niet verkraenten, zonder uw eer teschaden." „Spreekt gij van eer?" zei Lord Henryy. Van de e'er van Sir John, mylord", zei de gevangene, met voorgewende nederigheid. „Ge zijt hier, om* uw vonnis te hooren", herinnerde. S'r John hem „9*t vsacoMuie ik Vaar 4*4 voorrecht De Koning van Bulgarije is ernstig on gesteld. De Fransche regeering heeft besloten de consuls van de Venizelistische regeering te erkennen. De Belgische vlieger Olieslagers heeft twee Duitsche vliegtuigen naar beneden ge haald. De Duitsche Keizer is te Weenen een bezoek aan Keizer Karei gaan brengen. De Amerikaatische gezant Gerard zal aver Barcelona naar Amerika vertrekken. De Italiaansche minister van oorlog heeft een order uitgevaardigd, waarin het duel in het leger gedurende den oorlog ver boden wordt. NEDERLANDSCHE ZEELIEDEN OP ENGELSCHE SCHEPEN. Naar aanleiding van het bericht, dat de „Algemeene Nederlandsche Zeemansbond", afdeeling Rotterdam door de Engelsche zee lieden-organisatie was aangezocht om door haar bemiddeling Nederlandsche zeelieden in Engeland te plaatsen, meldden zich te Rotterdam en Amsterdam vele zeelieden aan bij het bestuur. Alleen te Rotterdam zouden zich pl.m. 500 zeelieden disponibel gesteld hebben voor het varen op Engelsche stoom schepen. DE SCHEEPVAART. De Stoomvaart-Maatschappij- „Nederland" de Rotterdamsche Lloyd" en de „Oceaan" deelen mede, dat zij zich genoodzaakt zien, de bestaande diensten op Ned.-lndië voor de naaste toekomst te wijzigen. De vracht- en passagierstarieven zijn in verband hiermede ingetrokken en de afgesloten passage-over eenkomsten door overmacht vervallen ver klaard. Naar het heet, wordt voor de hervatting van den dienst op onze koloniën overwogen om de reis te doen maken via Nieuw-York en het Panamakanaal. Een deel der vloot zou van de Nederlandsche havens op Nieuw- York gaan varen, terwijl dan het andere deel zou worden gebezigd voor een geregeld ver keer Nieuw-YorkJava en teruug. BINNENLAND WERKEN IN DE MIJNEN OP ZONDAG. Op een desbetreffende aanvraag van de di rectie der staatsmijnen in Limburg, heeft de bisschop van Roermond medegedeeld, dat 't zijnerzijds geen bezwaar onimoet, indien zoolang de voortdurende noodtoestand voortduurt, in alle kolenmijnen binnen het bisdóm Roermond des Zondags wordt gear beid. De directies der mijnen worden even wel door den bisschop verzocht, op die Zondagen aan de katholieke arbeiders gele genheid te geven tot het vervullen van hun Kerkelijke plichten. BOND VAN VEEHANDELAREN. Te Utrecht heeft de Bond van Veehande laren een algemeene vergadering gehouden, om te protesteeren tegen achteruitzetting van zijt ge overeengekomen, een zekeren prijs te ociaien, en nu scnijnt het, dat ge u er aan ueüt schuidig gemaakt iets achter te houden, net scnijnt zoo, zeg ik. Want ik kan niet an- uers dennen, dan aat de gevangenneming bij vergissing geschiedde, en dat net voidoenac zaï zijn, als ik uw aandacht op Leigh's ge vangenschap vestig." bir John keek naar de tafel. Het was bui ten twijfel, dat hij door zijn eer gebonden was, Leigh vrij te laten, wat de kerel ook geuaan mocht hebben; en inderdaad had Sir jonn eerst later kennis gekregen van de ge vangenneming. „wat moet ik met hem doen?" bromde hij. „Dat moet gij zelf beslissen, Sir John Maar ik kan u zeggen, wat gij niet met hem moogt doen. Gij moogt hem met gevangen noudcn, met naar Engeiand brengen, of hem in eemg opzicht kwaad doen. Daar zijn ge vangenneming zuiver een vergissing was, zooals ik vermoed, moet gij die vergissing zoo goed mogelijk herstellen. Ik ben tevre den, dat gij dat doen wilt en heb mets meei te zeggen. Uw dienaar, heeren", voegde hij er bij, om aan te duiden, dat hij nu geheei tot hun beschikking was, en hij bleef staan in afwachtende houding. Er was een kleine stilte, en toen sprak Lord Hemy met strak gelaat en vijandigen, kouden blik den gevangene toe. „Wij hebben u l ier laten brengen, om u de gelegenheid te geven, eenige redenen aan te voeren, waarom wij u niet onmiddellijk zouden ophangen, zooals ons recht is." Sir Olivier keek hem in bijna vroolijke verbazing aan. „Op mijn woord!" zei hij eindelijk. „Het is nooit mijn gewoonte geweest woorden te verspillen «wijfol er tan. el gij mij getd be den veehandel. Een motie werü aangenomen, me zal worden opgezonden aan den muns ter. PROVINCIAAL ELECTRISCH BEDRIJF. Naar aanleiding van net verbod van mi nister Postnuma aan den neer van ilerson om zijn benoeming tot commissaris van net provinciaal electrisch bedrijf in deze provin cie te aanvaarden, vernam het Hbld., dat de reden waarom de minister „tot zijn leedwe zen" geen vrijheid heelt kunnen vinden, den neer Van Iterson de volgens zijn instructie uoodige toestemming tot aanvaarding van net ïiumaatscnap van den raad van toezicht op het eiectrisui beuriji te verleenen, gele gen is in de groote unoreiding, die het be- orijf der staatsmijnen heelt gearegen. Ocuicugd nieuws. BROODRANTSOEN EN KOLENPKODUCTIE. Onder de arbeiders in de Limburgsche steenkolenmijnen heerscht toenemende out-* stemming over het voor hen onvoldoende oroodictutsoen. De organisatie der Christe lijke mijnwerkers heeft thans bij den Minis ter van Landbouw aangedrongen op een da- gelijksche vermeerdering van het rantsoen voor deze werklieden tot 700 gram per per soon. Zij uit de vrees, dat anders de onder voeding der mijnwerkers vermindering van de koienproductie tengevolge zal hebben. KOLENNOOD. Te Tiel maakt een geneesheer bekend, dat hij wegens kolengebrek slechts eenmaal daags spreekuur zal uouden. Uit verschillende plaatsen komen berich ten van inkrimping van arbeidstijd op fabrie ken en werkplaatsen wegens ue kolen- schaarschte. Niet alleen zijd de tnediseh-klinische colleges aan de Rijksklinieken te Utrecht gestaakt, maar reeds is men aldaar begon nen 's nachts de verwarmingsmachines st«p te zetten. Slechts in zeer urgente gevallen wordt tot operatie overgegaan. D« verwar ming overdag is benedan het middelmatige. EEN ONGEWENSCHT RAADSLID. Uit het verslag der jongste raadszitting te Meppel blijkt, dat de leden algemeen ver stoord waren over de wijze waarop de heer S. H. van Esso (S. D. A. P.) gewoon was te debatteeren. Een der leden, die mededeelde dat de heer van Esso zou bedanken, voegde daaraan toe: „Goddank!" VREDESPALEIS. In een der bladen klaagt iemand over overmatige verwarming van.... het Vredespa leis. Herhaaldelijk is, sedert de eerste aan maningen tot iichtbesparing, geklaagd over de illuminaties van het park rondom dat ge bouw. Als er één inrichting is, die onder de te genwoordige omstandigheden gerust was vacantie kan nemen, is het die zaak zonder klanten, merkt de „Avp." op. grijpt", antwoordde de lord, en zijn stem werd zacht en stieelend, zooals bij zijn rechterlijken stand paste. „Zoo gij een for meel rechtsgeding eischt, zullen wij u naar Engeland brengen, opdat ge het krijgt." „Maar als gij daarvan misschien iets goeds hoopt", viel Sir John heftig in, „laat ik u dan waarschuwen, dat, daar de misua- Jcn, waarvoor gij boeten zult, hoofdzakelijk oegaan werden in het rechtsgebied van Lorü tlenry Goade, uw rechtsgeding plaats zal nebben in CorawalliSj waar Lora Henry de eer heeft Koninklijk Commissaris en' rechter te zijn." „Hare Majesteit is wel geluk te wenschen", zet Sir Olivier deftig. „Gij hebt de keus", ging Sir John voort, „of gij op zee of op land opgehangen wilt worden." „Het ee ge, waar ik bezwaar tegen kan hebben, is om in de lucht opgehangen te worden. Maar daar zult ge waarschijnlijk met op letten", was het luchtige antwoord. Lord Henry boog nog eens voorover. „Laat ik u in uw eigen belang verzoeken, ernstig te zijn", vermaande hij den gevan gene. „Als gij hier moet recht spreken over mijn zeerooverij, zou ik geen meer ervaren rech ter op dat gebied ter zee of te land a kunnen verlangen dan Sir John Killigrew." „Ik ben blij met uw goedkeuring", ant woordde Sir John scherp. „Zeerooverij", voegde hij er bij, „is maar de kleinste der be schuldigingen tegen u." Sir Olivier trok zijn wenkbrauwen op, en hij staarde de rij plechtige gezichten aan. „Zoo waar God leeft, dan moeten uw an dere beschuldigingen wel heel sterk zijn of anders, zoo er eenige rechtvaardigheid bij uw handelingen is, loopt ge veel kans te- leurgjssteld te worden in uw hoop, mij te OP VRIJE VOETEN. De barbiersbediende te Oldenzaal, die de vorige week gearresteerd werd op vermoe den van spionnage, is in vrijheid gesteld Hij moet valsche, overdreven mededeelingen over de smokkelarij en den uitvoer naar Duitscniand hebben verstrekt aan een Belg, tijdelijk wonende te Enschedé, die zich op vermoeden van spionnage ten gunste van Engeland, nog in arrest bevindt. KORTE BERICHTEN. Te Sittard zijn 103 Duitsche smokke laars aangehouden en daarna over de grens gebracht. Te Hulk (Zeeland) is een landbouwers- knecht bij het waterputten verdronken. Te St. Jansteen is een knaapje bij het najagen van waterhoentjes door het ijs ge zakt en verdronken. De electrische centrale te Maarssen zal des nachts geen stroom leveren, wat vooral voor bakkers een groot ongerief is. Ds. M. Bresson, predikant bij de Waal- sche gemeente te Leiden, die zich, na 2lA jaar dienst bij de ambulance van het Fran sche leger, met drie weken verlof te Leiden bevindt, is daar Zondag weer voor het eerst in de Waalsche kerk opgetreden. Een Belgische firma heelt aan de ge meenten Weerselo en Hengelo concessie ge vraagd voor het ontginnen van een zoutbed aldaar, om daar een aodafabnek op te rich ten. Te Leiden zijn een paar* bekende inbre kers op heeterdaad betrapt. Bij het gemeentebestuur te Almelo is een gift van J 3000 van een onbekende inge komen, die den armen voor een extra-uitkee- ring ten goede zaï komen. De order, waarbij was bepaald, dat aan militairen gem periodic1- verlof, (dus eens per drie maanden), naai Duitschiand mocht worden verleend, is weder ingetrokken. Op initiatief van het comité, hetwelk zich een hulde aan Lijrthart s nagedachtenis ten doel stelt, zal de beeldhouwer Alttorff een gedenksteen vervaardigen, die geplaatst zal worden in de school aan de lullingh- straat te 's-Gravenhage, waarvan Ligthart hoofd is geweest. De NO. T. heeft gisteren haar 200.000e contract afgesloten Eén der diicdalven in den Nieuwen Waterweg, die het grootscheepvaarwater af bakenen en 's.pachts verlicht worden, is door het ijs verbrijzeld. De kostbare lan taarn en gashouder zijn geborgen. Zaterdagavond zat ongeveer heel Hoofddorp in liet duister. De burgemeester deed bij eenige particulieren beslag leggen op een paar vaten petroleum. Toen zag men weer wat. In de afgeloopen week zijn geen sche pen met steenkolen uit Schotsche en Engel sche havens langs het Noordzeekanaal aan gekomen. In de voorafgaande week werden er nog 0.457.000 kilo aangebracht. De burgemeester van Lisse heeft Zater dag beslag gelegd op alle voorraden turf in den Rowersbrokpolder. In een fabrieksgebouw aan de Oude zien hangen. Kom aan, uw andere beschuldi gingen. Ik beken dai ge belangwekkender wordt, dan ik verwacht had." „Kunt ge de zeerooverij ontkennen?" vroeg Lord Henry. „Ontkennen? Neen. Maar ik ontken uw rechtsmacht of die van eenig Engelsch hof in deze zaak, daar ik geen zeerooverij in En gelsche wateren gepieegd heb Lord Henry werd door dit geheel onver wachte antwoord verrast en tot zwijgen ge bracht. Wat de gevangene aanvoerde, was zulk een tastbare waarheid, dat het moeilijk te begrijpen was, dat Lord Henry ze over het hoofd gezien had. Ondanks zijn hoog ambt was rechtspraak juist geen sterk punt bij hem. Maar bir John, HM deze minder op de zaak, had zijn en hoogte of precies in antwoord al klaar. „Zijt ge niet naar Arwenack gekomen hebt ge van daar niet met geweld...." „Kom nu", onderbrak de zeeroover hem vroolijk. „Ga nog eens naar school, Sir John, pm te leeren, dat ontvoering niet het zelfde als zeeroof is." „Noem het ontvoering, als ge wilt", gaf Sir John toe. „Niet als ik wil, Sir John. Wij «zullen het noemen, wat het is, als 't u blieft." „Ge zoekt uitvluchten. Maar we zullen het dadelijk in orde maken", en Sir John sloeg met zijn vuist op de tafel, zijn gelaat werd rood van woede. „Ge kunt niet bewe ren, dat ge niet weet", ging Sir John voort, „dat ontvoering met den dood gestraft wordt volgens de Engelsche wet." Hij wendde zich tot zijn mede-rechters. „Met uw goedvin den heeren, zullen wij dus niet meer over zeerooverij spreken." „Ir. ierdaad", zei Lord Henry met zijn zachte stem, „daar kunnen we niet over spreken." En daarmede schoof hij de zaak Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar no. 526 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente, genomen in zijne vergadering van heden, waarbij is vastgesteld eene Ver ordening, houdende vaststelling van den tijd, gedurende welken het in verband met den inhoud der circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 24 November 1916 no. 101430, verboden Is winkels voor het publiek geopend te hebben en onbeperkt kunstlicht te gebruiken. Welke verordening, heden afgekondigd, gedurende 3 maanden ter gemeente-secre tarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van f 0.10 per exemplaar in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G- RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, R-Secretaris. Alkmaar, 13 Februari 1917. Dgg:®. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor rekening van het Distributiebedrijf zijn gearriveerd 65 H L ROGGE De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF alhier deelt mede, dat met ingang gende MAXI MUMPRIJZEN zijn vastgesteld: van 12 FEBRUARI j.l. de volgende M7 ;ld; (gebuild) TARWEWATERBROO per 400 gram 1214 cent. TARWEWATERBROOD (gebuild) gebak ken onder rabbinaal toezicht, per 400 gram 13 cent. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF te ALKMAAR brengt nogmaals ter keunis van H.H. BAKKERS, dat zij dé vooi hun bedrijf benoodigde GRONDSTOF FEN toi 5 MAART a.s. nog kunnen beko men op den tegenwoordigen voet. Van af 12 FEBRUARI j.l. echter dienen zij wekelijks de OPPLAKBLADEN met VER- ZAMLLSTATEN IN, ten kantore van het bédriji, LANGESTRAAT 58, waarna zij bij opvolging dezer voorschriften, 24 FEBRU ARI ui net bezit kunnen zijn van de BE- STELBILJETTEN naar de verzamelstaten uitgeschreven. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Braak te Amsterdam is ingebroken. In het kantooi werd alles omvergehaald, vermoe delijk is echter niet meer aan5 centen ontvreemd. Naar gemeld wordt moet een O.-W.-er in Rotterdam 15 millioen oorlogswinstbelas ting betalen. Hij zóu dus ongeveer 50 mil ter zijde. „De gevangene heeft gelijk. Op dit punt hebbben wij geen rechtsmacht, daar een zeeroof in Engelsche wateren be- en voor zoover ons bekend ls, nooit een schip onder Engelsche vlag nam." Rosamunde bewoog zich. Langzaam nam zij haar ellebogen van de tafei, en Liet de ar men er gekruist op rusten. Voorover ge leund, luisterde zij nu met een vreemden glans in haar oogen' een lichte blos op iiaar wangen verriea een zekere ontroering, teweeggebracht door Henry's toegeven een toegeven, dat de beschuldigingen tegen den gevangene aanmerkelijk verminderde. Sir Olivier, die bijna, heimelijk op haar lette, merkte dit op en was er verbaasd over zooals hij verbaasd was over haar algemee ne kalmte. Hij trachtte tevergeefs te gissen, welke haar gevoelens tegenover hem waren, nadat zij veilig weer onder vrienden en be schermers was. Maar Sir John, alleen op de zaak bedacht, ging boos voort: „Het zij zoo", gaf hij ongeduldig toe. „Wij zullen hem alleen beschuldigen van ontvoering en moord. Hebt gij iets te zeg gen?" „Niets, dai bij u eenig gewicht in de schaal zou leggen", antwoordde Sir Olivier, en plotseling zijn houding, die min of meer spottend was, opgevend, werd hij heftig. „Laat ons een einde aan deze vertooning ma ken", riep hij, „aan deze zoogenaamde recht spraak. Hang mij op en laat het uit zijn, of gooi me in 't water. Doe als een zeeroover, want dat is een vak, dat ge verstaat. Maar maak in Godsnaam de waardigheid der Ko ningin niet belachelijk door voor rechter te spelen." Sir John sprong op, met vuurrood gelaat. „Bij den hemel, onbeschaamde schurk...." Maar Lord Henry hield hem tegen, legde ALKMAARSGHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1