f, VERGADERING fan den gemeenteraad fan Alkmaar, lioen oorlogswinst gemaakt hebben. De hoogstaangeslagene te Amsterdam zou een milliioen moeten betalen. Drie stoombooten van Haarlem zijn er na zeer veel moeite in geslaagd, Amsterdam weer te bereiken. Van uit Maastricht is naar Amsterdam overgebracht een 22-iarige vrouwelijke kan toorbediende, verdacht van verduistering van 1000 ten nadeele van eene firma in de Kal verstraat. Door de militaire overheid is het hou den van de voorjaarskennis te Maastricht verboden. De postbot „Prinses Juliana", die Za terdag wegens mist en ijs de reis van Ter schelling naar Harlingen moest opgeven, is Zondag te Harlingen aangekomen. Het naar Batavia bestemde stoomschip „Vondel", dat sedert 3 dezer te Torbay lag, heeft Zaterdag van daar via Norfolk (Ver. St.) de reis voortgezet. De maximum-kleinhandelprijs (franco thuis) voor/baggerturf en baggerturfbriketten is voor deze provincie gesteld op 1.10 per 100. Tegen den schoenmaker te Rijnsburg, die bij een twist om een paar centen zekeren J. v. d. M. dood stak, is 2 jaar gevangenis stra geëischt. In de Neder-Betuwe vreest men, dat ver scheidene partijen ingekuilde aardappelen bevroren zijn De vorst zit 60 c.M. in den grond. Gisteren kruiste voor de Amelander wal een drietal Duitsehe patrouille-vaar tuigen. Naar wij vernemen, gaan heden (Klns dag) de eorete extra-treinen naar DnitscWland «net ledige wagen», om steenkolen te halen voor de spoorwegmaatschappijen. UIT WIJDENES. Zondag werd algemeene vergadering ge houden door de leden van de Teekenschool Besloten werd den cursus als geëindigd te beschouwen wegens gebrek aan brandstof De rekening van den penningmeester wees aan uitgaven 601.20, aan ontvangsten 581,82 aan. De begrooting werd vastge steld op 640. De cursus werd in September geopend met 7 leerlingen. Het aantal leden bedraagt 46. UIT SCHERMERHORN. Maandag 12 Febr. vergaderde de Raad de zer geemeenteafwezig de heer Kalis. Bij de opening riep de voorzitter den heer Schoen het welkom toe, hem geluk wenschend met zijn herstel en met dat van zijne echtge- noote. Daarna deelde de voorzitter mede dat Ged. Staten de begrooting van de gemeente hadden goedgekeurd, alsmede dat de gemeentegronc was verhuurd aan H. Jonk en C. Jonk; dat de heer G. Moerbeek zich bereid had verklaard met de heeren Honig en Kalis het toezicht te houden over het gebruik van de gemeentelanderijen en dat genoemde heer zij ne herbenoeming tot lid van het Burg. Arm bestuur had aangenomen dat de heeren Honig en Krul hunne herbe noeming hadden aangenomen als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Ingekomen wasa. eene dankbetuiging van den1 heer Klippel voor zijne benoeming tot ad ministrateur van het G. E. B. en van den heer Ninaber voor de ontvangen gratificatie b. van de Commissie tot Wering van School verzuim het jaarverslag over 1916; c. van den heer J. Akkerman bericht, dat hij met 1 Febr. 1917 bedankt als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzu m. Werd beslo ten in de volgende vergadering een nieuw lid te benoemen d. van de Noord-Holl. propa- ganda-commisise tot afschaffing van alcoho lische dranken een schrijven, vergezeld van eene toelichting om bij demobilisatie de café's te sluiten. Werd aangenomen voor kennisge ving, aangezien in eene regeling hierop reeds is voorziene. van de vereeniging tot ontwik keling van den Landbouw in Holl. Noorder kwartier een schrijven met mededeeling dat door deze vereeniging een tentoonstelling zal worden gehouden in orandbluschmiddelen en In het probeeren van brandspuiten, waarvoor zij eene subsidie vraagt. De voorzitter zei overtuigd te zijn van het nut hiervan, maar die zaak voor deze gemeente van niet veel be lang te achten. Voor kennisgeving aangeno men; f. van de vereeniging tot bevordering van de belangen van het kind een schrijven met verzoek eene verordening vast te stellen om het rooken aan kinderen en jeugdige per sonen te verbieden. B. en W. waren overtuigd dat het rooken voor kinderen zeer nadeelig is, maar vonden het beter het verbod daarvan aan de ouders over te laten. Ook de Raac kon zich hiermede vereenigen; g. van den Commissaris der Koningin een schrijven met verzoek eene politieverordening vast te stellen ter voorkoming van brandgevaar en voor het nemen van veiligheidsmaatregelen met open een hand op z n arm en drong hem zacht op zijn stoel terug. Hij sprak nu zelf den gevangene toe: „Uw woorden zijn iemand onwaardig, die, welke zijn misdaden ook mogen zijn, den naam verdiend heeft, een flink, dapper krijgsman te zijn. Uw daden zijn zoo bekend vooral die,welkeudwong uit Engeland te vluchten en zeeroover te worden, en die van uw wederverschijning te Arwenack en de ontvoering, waaraan gij u. toen schuldig gemaakt hebt dat uw von nis voor een Engelsch hof een uitgemaakte zaak is. Toch, zooals ik gezegd heb, staat 't u vrij, er om te vragen. Maar", voegde hij er bij, en zijn stem daalde en werd zeer ern stig, „als ik uw vriend was, Sir Olivier, zou ik u raden te kiezen, dat gij volgens het korte zeerecht behandeld wordt." „Heeren", antwoordde Sir Olivier, „uw recht om mij op te hangen, heb ik niet be twist, en dat doe ik nog niet. Ik heb niets meer te zeggen." „Maar ik wel." Zoo sprak Rosamunde eindelijk, en ver schrikte het hof met haar helderen, scherpen uitroep. Allen wendden zich om, om haar aan te zien, toen zij opstond en groot en ge biedend aan het einde van de tafel stond. „Rosamunde!" riep Sir John, en hij stond ook op. „Laat mij u smeeken Zij legde hem met een gebiedend, bijna minachtend, gebaar het zwijgen op. „Daar in die ontvoeringszaak, waarvan vuren en voor lampen gevuld met spiritus en j benzine bij herstellingen van daken enz. In handen gesteld van B. en W,h. van de K. E. M. eene begrooting van kosten voor aansluiting van eenige perceeten in Mijzen. Aangezien deze opgave naar het oordeel van den voorz. niet juist was, daar de af stand te kort was berekend, alsmede het aan tal aansluitingen te gering was berekend, stelde de voorzitter voor eene verbeterde op gave te vragen, in overeenstemming met leng te en aansluitingeni. van den heer Datema een verzoek om ontheffing van zijn aanslag in den H. O. Met algem. st. ontheffing ver leend; j. ook van mej. wed. H. Koster was ingekomen een verzoek om ontheffing, welk verzoek voor nader onderzoek werd aange houden tot de volgende vergadering. Benoeming van een hoofd der school. De voorzitter deelt mede, dat zich 5 sollici tanten hebben aangemeld en dat in overleg met den schoolopziener de voordracht is vast- esteld als volgt: 1. W. C. van Setten van der Meer te Wieringen, 2. D. van Santen te Oost huizen. 3. B. F. Krabbendam te Drumpt. De voorzitter stelde voor eene nadere be spreking hierover te houden in geheime zit- Na heropening der vergadering werd met 6 stemmen benoemd de heer W. C. van Setten van der Meer te Wieringen. In de vacature werd tijdelijk voorzien door den heer Sijtstra als tijdelijk hoofd aan te stellen. Aangezien de rondvraag geen verdere be sprekingen uitlokte, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. UIT OUDE NIEDORP. De statuten van de rundveefokvereeniging „De goede verwachting" alhier zijn opge nomen in de Staatscourant No. 36. UIT LIMMEN. Vergadering van den Raad dezer gemeen te, gister, namiddags ten 2 ure, in voltallige zitting, behoudens een vacature. Na de opening, waarbij de voorzitter een terugblik wierp op het afgeloopen jaar en den huidigen toestand besprak, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld! Ingekomen waren: a. een verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over het jaar 1916, waaruit bleek, dat ge noemde commissie niet behoefde op te tre den, geen onkosten had gemaakt, en de hee- ten Jb. Adrichem en G. J. Meijer resp. als voorzitter en secretaris waren herkozen; b. een schrijven van Ged. Staten onder toezen ding van de door hen goedgekeurde veror dening op het distributiebedriji dezer ge meente; c. alsvoren houdende goedkeuring van liet raadsbesluit tot het aangaan van een kasgeldleening groot 4000 ad 4 pet.; d. en verzoek van net gemeentebestuur van Cas- iricum om terugbetaling van het Vi° gedeelte der kosten dat door die gemeente moet wor den gedragen, vioor zoover die kosten ont staan zijn tengevolge van levering van re- geeringsartikelen door grossiers te Castri- cum aan winkeliers te Limmen. Uit een toe lichting van den voorzitter bleek, dat ztllk een geval zich waarschijnlijk niet meer zal voordoen, daar alle bestellingen van regee- rigsartikelen tegenwoordig door bemidde ling van de gemeentebesturen worden uitge voerd. Echter zal bij een eventueel geval als door het gemeentebestuur van Castricum bedoeld, aan het verzoek worden voldaan; e. missive van Ged. Staten onder terugzen ding van de begrooting dienst 1917 Aan eenige gemaakte opmerkingen werd inmid dels gevolg gegeven en de begrooting ter vergadering opnieuw vastgesteld tot een be drag van 19525,04. Hierna werd besloten aan de Rijksveld- wacht de iaarlijksche gratificatie te verlee- nen, terwijl aan den gemeente-veldwachter een gratificatie van 25 zal worden uitge keerd voor extra diensten tengevolge van de uitvoering der distributiewet. Ver eigens werden tot leden van het 3tembureau, waarvan de burgemeester ambts- nalve voorzitter is, aangewezen de heeren J. Metzelaar en J. Dekker Czn. en de overige raadsleden tot hun plaatsvervangers. Een voorstel om B, en W. te machtigen om zoo noodig een leening van ten hoogste 1000 ten laste van het distributiebedrijf aan te gaan, werd na bespreking zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna werd na langdurige discussie goedgekeurd het besluit, waarbij B. en W. gemachtigd werden tot het aanstellen van een tijdelijk ambtenaar ter secretarie tegen een salaris van ten hoogste 60 per maand. Deze ambtenaar zal dan belast worden met de geheele administratie het distributiebe drijf betreffende en geheel zelfstandig kun nen optreden. Ten slotte werd nog behandeld een adres van bakkers in deze gemeente betreffende verdeeling onder hen van de winst die de gemeente in het jaar 1914 op den 'toen door hen ingeslagen voorraad meel heeft gemaakt, tengevolge eener prijsverhooging door den Minister. Genoemd adres lag eenige maan den in portefeuille. Mede, omdat het schrij ven veel te laat is ingekomen, werd na toe lichting van den voorzitter en op voorstel van B. en W. besloten tot niet-inwilliging van het verzoek. Nadat in de rondvraag door eenige leden inlichtingen waren gevraagd aangaande re- goeringsartikelen, werd de openbare zitting gesloten en ging de raad over in comité, ter behandeling reclames plaatselijke belastin gen. UIT OBDAM. In de consistoriekamer van de N. Herv. kerk alhier hield de afdeeling Obdam en Om streken van de N. V. tot afsch. v. alc. dranken haar zesde jaarvergadering onder leiding van den voorzitter A. Kroon. Na opening en voorlezing der notulen bracht de secretaris Jn. Spaander verslag uit over het jaar 1916. Hieruit bleek dat gehou den waren drie openbare propagan da-verga deringen, bovendien was een kinderfeest ge organiseerd en een huisvlijttentoonstelling ge houden. Verkocht en verspreid waren 2150 kranten, 223 brochures, 55 almanakken en 10 kalenders. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 22. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat de afdeeling met de onderafdeelingen Tooneelclub, Jongle- ven. Colportageclub te zamen een batig saldo Handen van bijna 13.50. Tot het nazien de; boeken werden gekozen de heeren K. P. Hart en P. de Hart. Besloten werd in 1917 „Ons Adspiranten- blad" maandelijks te verspreiden in Hens broek en Obdam. Na de behandeling van den beschrijvings brief der N. H. P. C. werd tot afgevaardigde naar de jaarvergadering te Haarlem mei. C Schaak, tot plaatsvervanger de heer C. Boot benoemd. Bij de rondvraag gaven twee leden zich op als lid van D. O. V. Medegedeeld werd dat in Januari drie nieuwe leden tot de afdeeling waren toegetre den; verder dat in voorbereid'ng zijn een kin derfeest en een huisvlijttentoonstelling, die zoo mogelijk in 't laatst dezer maand zal plaats hebben. Hierna sluiting, waarna de leden en gasten nog geruimen tijd gezellig bijeen bleven. Sir Olivier beschuldigd wordt", zei zij, „ik de persoon ben, die men zegt ontvoerd te zijn, is het misschien goed, dat gij, voor gij hiermede verder gaat, hoort, wat ik later voor een Engelsch hof zal te zeggen heb ben." Sir John haaide de schouders op, en ging weer zitten. Hij zag in, dat zij haar zin wil de hebben; evenals hij wist, dat het maar tijdverspilling was en de foltering van den veroordeelde vermeerderde. Lord Henry wendde zich vol eerbied tot haar. „Daar de gevangene de beschuldi ging niet ontkend heeft, en hij er wijselijk van afziet om terecht te staan, behoeven wij u niet lastig te vallen, Jonkvrouwe Rosa- munde. Gij zult ook niet opgeroepen wor den, oiji iets voor een Engelsch hof te moe ten getuigen." „Gij vergist u, mylord", antwoordde zij op kannen toon. „Ik zal opgeroepen wor den, om iets zeggen, wanneer ik u allen be schuldig van moord in de open zee, en dat zal ik doen, als ge volhardt in uw voorne men „Rosamunde!" riep Olivier met plotselin ge verbazing het was een kreet van vreug de en opgetogenheid. Zij keek liern aan en glimlachte een glimlach vol moed en vriendschap en nog iets meer, een glimlach, waarvoor hij zijn ophanging slechts een kleinen prijs vond Toen wendde zij zich weer tot de rechtbank, op Dinsdag 13 Febr. 1017* 's namiddag» 2 uur. Voorzitter de Burgemeester de Heer G. RIPPING. Secretaris de Heer v. d VEGT, 1.8. wezig. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat zijn ingekomen a. een schrijven ü.d. 7 Februari 1.1. van den heer Mr. D. Sluis, houdende aanneming zijner benoeming tot regent van het Stadsziekenhuis. Voor kennisgeving aangenomen. b. een schrijven d d. 7 Februari 1.1. van den lieer A. A. de Groot, houdende dankbe tuiging voor zijne benoeming tot ouder directeur van de Burgeravondschool en Avondschool voor Handswerkslieden Alsvoren. c. een schrijven d.d. 7 Februari 1.1., No. 26, van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van liet gocugekeurde 2de suppl kohier der hondenbelasting, dienst 19i6 Alsvoren. d. een schrijven d.d. 12 Februari I.i. van het Bestuur der Vereeniging voor Kin dervoeding, houdende dankbetuiging voor de verleende subsidie. Alsvoren. e. een schrijven d.d. 10 Februari 1.11. van het Dag. Bestuur van het Comité van Actie tegen de duurte, inzake het tarief voor gasverbruik. Te behandelen bij punt 3 der agenda. BESTRIJDING VAN DRANKMISBRUIK BIJ DEMOBILISATIE. T)rh bericht en raad werd in handen dei commissie voor strafverordeningen gesteld een adres van het bestuur van het Alk- maarsch Drankweercomité, houdende het verzoek „dat op de dagen der demobilisatie aiie café's, koffiehuizen, restaurants, societei- ren, bierhuizen en alle andere inrichtingen waar gelagen worden getapt worden geslo ten." Bovendien kwamen in handen dezer commissie een tweetal circulaires van den heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie d.d. 2o Augustus en 27 October 1.1., waarin ter kennis van de gemeentebesturen wordt gebracht, dat de Minister van Staat, Minister van Binnenlandsclie Zaken het wen- schelijk acht dat worde overwogen, welke maatregelen behooren te worden getroffen tegen misbruik van sterken drank, ingeval die door haar woorden in groote beroering was gebracht. „Nu hij zich niet verwaardigt de beschul diging te ontkennen, moet ik het voor hem doen", sprak zij. „Hij ontvoerde mij niet, heeren, zooals beweerd wordt. Ik heb Oli vier Tressilian lief. Ik ben meerderjarig en meesteres van mijn daden, en ik ging vrijwil lig met hem mee naar Algiers, waar ik zijn vrouw werd." Als zij een bom had nedergeworpen, kon zij moeilijk grooter verwarring onder hen gesticht hebben. Zij zaten verstomd en staarden haar ontzet aan. „Zijnzijn vrouw?" stotterde Lore Henry. „Gij werdt zijn Toen viel Sir John heftig in: „Een leu genEen leugen, om den hals van dien ge- meenen schelm te redden!" Rosamunde boog zich naar hem toe en haar glimlach werd bijna spottend. „Ge waart altijd traag van begrip, Sir John", zei zij, „anders behoefde ik u niet te herinnne- ren, dat ik geen reden zou hebben te liegen om hem te redden, als hij mij het onrecht had1 gedaan, waarvan hij beschuldigc wordt Toen keek zij de anderen aan. „Ik geloof, heeren, dat in deze zaak mijn woord wel opweegt tegen dat van Sir John o: iemand anders in welk gerechtshof ook „Dat is zeker waar!" riep de verbaasde Lord Henry uit. „Een oogenbük Killigrew'" En weer kalmeerde hij den heftigen Sir van demobilisatie. De Commissie stelt daarom den Raad voor de verordening tot bestrijding van drankmis bruik op dagen van demobilisatie in de ge meente Alkmaar vast te tsellen. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. NADERE MAATREGELEN TOT BESPARING VAN KUNSTLICHT. De commissie voor strafverordeningen sieit den Kaau voor ie nemen net volgende De&iuit: ut naaa üer gemeente Alkmaar, overwegende dat het naar aanleiding der circulaire van aen Minister van Landbouw, Nijverneid en Handel d.d. 2 Februari 1.1. No. 5798, aid. Handel noodzakelijk is over te gaan tot wijziging der verordening op de vervroegde winkelsluiting, zooais die is op genomen in de Gemeentebladen Nos. 510 en 522; Gehoord de Commissie voor het ontwer pen van verordeningen, tegen welker over treding straf is bedreigd; Besluit: I. aan den titel der verordening, houdende vasstelling van den tijd, gedurende welken het verboden is winkels voor het publiek ge opend te hebben, toe te voegen de woorden: „en onbeperkt kunstlicht te gebruiken". II. het tweede en het derde lid van art. 1 dier verordening, zooals dit art. laatstelijk is vastgesieid bij raadsbesluit van 1 Februari 1917 (Gemeenteblad No. 522) worden ge royeerd en vervangen door nieuwe alinea's van den voigcncien innoud; Het is verboden in üen winkel, met inbe grip van winkelkasten, voor eike 60 M'. vloeroppervlakte meer dan één gas- of elec trised licht met een lichtsterkte van hoog stens 10 nonnaatkaarsen ontstoken te hu>- oen. Voor lokalen, waarin door dit als bedrijf uit te oefenen gekapt ea (ofj geschoren wordt, geidt het in het 2e lid veilheide ver- iichiingsverbod niet: tot 12 uur 's avonds voor den Zaterdag, tot 9 uur 's avonds voor den Woensdag en tot 8 uur 's avonds voor de andere dagen der week. III. tusschen dc artikelen 5 en 6 van bo venvermelde verordening in te lasschcn een nieuw artikel, luidende als volgt: Het is verboden voor reclame-doeleinden kunstlicht te gebruiken. IV. de geheele verordening thans opnieuw vast te stellen, de artikelen doorloopend te nummeren, hare inwerkingtreding te bepalen op 15 Februari a.s. en haar onmiddellijk te doen afkondigen en afschrift te zenden aan de Gedeputeerde Staten, ter voldoening aan artikel 167 der Gemeentewet. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VERDERE MAATREGELEN TOT KOLENBESPARING. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten: Artikel 1 van elk der in de gemeentebladen opgenomen tarieven voor de levering van as en electrciteit wordt met ingang van 15 'ebruari a.s. ingetrokken en vervangen door een nieuw artikel, luidende: A. Voor het tarief voor het gebruik van gas: Art. 1. Met ingang van 15 Februari 1917 zal dooi de verbruikers van gas, geleverd door het bedrijf der gemeentegasfabriek, on verschiilig of dit gas geleverd wordt over den gewonen of den muntgasmeter en ge bruikt wordt voor kracht, licht- of «kookgas, verschuldigd zijn: I. a. voor 65 pet. van het normaal verbruik een prijs van 6 rent eventueel over den munt meter 7 cent per M*.; b. voor het verbruik boven de 65 pet. een prijs van 18 cent per kub. Meter bo ven de sub I a gestelde prijzen. II. Voor een verbruiker evenwel die in den hoofdeüjken omslag dezer gemeente is aangeslagen naar een onzuiver inkomen van 1200 of meer maar niet hooger dan 3000: a. voor 70 pet. van een normaal verbruik veen prijs van 6 cent eventueel over den munt meter 7 cent per kub. Meter; b. voor het verbruik boven de 70 pet een prijs van 18 cent per kub. Meter bo ven de sub II a gestelde prijzen. III. Voor den verbruiker die in den hoofde lijken omslag dezer gemeente is aangeslagen naar een onzuiver inkomenvan minder dan 1200 zal, wanneer de 70 pet. ge noemd sub II blijft beneden de hierna ge noemde hoeveelheden, geen hoogeren gasprijs dan 6 cent, eventueel over den muntmeter 7 cent per kub. Meter bere kend worden over: 30 kub. Meter in Mei, Juni en Jului; 35 kub. Meter in Augustus; 40 kub. Meter in februari. Maart, April, September, October en November; 45 kub. Meter m Januari en December. Wanneer de 70 pet. gaat boven de aan- John. Hij keek Sir Olivier aan, die inder daad niet de minst verbijsterde van het ge zelschap was. „Wat zegt gij ervan, heer?" vroeg hij. „Hiervan?" herhaalde de bijna sprake- looze zeeroover. „Wat valt er nog te zeg gen?" vroeg hij ontwijkend, „Het is alles een leugen", riep Sir John weer. „Wij waren getuigen van het gebeur de gij en ik, Henry en wij zagen „Ge zaagt", viel Rosamunde in. „Maai- ge wist niet, wat afgesproken was." Dit deed hen weer een oogenblik stil zijn, Het was, alsof zij op afbrokkelenden grond stonden, waarbij iedere poging, om vasten voet te krijgen, den gron wegzak slechts verder deed wegzalkeh. Toen lachte Sir John spot tend, en antwoordde: „Zij zal zeker nog willen zweren, dat haar verloofde, Jonker Lionel Tressilian, haar vrijwillig bij die schaking vergezelde" „Neen", antwoorddezij. „Wat Lionel Tres silian betreft, die werd weggevoerd, om zijn zonden te boeten, zonden, waarvan hij zijn broeder hier de schuld had gegeven, zonden, die het onderwerp zijn van uw an dere beschuldiging tegen hem." „Wat kunt ge daarmede bedoelen?" vroeg Lord Henry. Wardt vervolgd. gegeven hoeveelheden ia deze uitzonde ringsbepaling niet van toepassing. B Voor het tarief voor gebruik van elec- triciteit: Met ingang van 15 Februari 1917 zal voor het gebruik van electriciteit, te leveren door het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf, verschul digd zijn: I. a. Voor 65 pet. van het normaal ver bruik den prijs van het tarief, vastgesteld bij art. 3 van het Tarief en voorwaarden voor de levering van electrischen stroom (Ge meenteblad No. 408); b Voor het verbruik boven 65 pet. vier maal dien tariefsprijs ken omslag dezer gemeente is aangeslagen naar een onzuiver inkomen van 1200 of meer maar niet hooger dan 3000: a voor 70 pet. van het normaal verbruik den prijs van net sub I. a. bedoelde tarief; b. Voor het verbruik boven 70 pot. vier maal dien tariefsprijs; 111 Voor een verbruiker die in den hóófde- lijken omslag dezer gemeente is aangeslagen naar een onzuiver inkomen van minder dan 1200, zal, wanneer 70 pet. van hetgeen door hem verschuldigd is geweest voor zijn normaal stroomverbruik blijft beneden de hierna volgende bedragen, t. w. 0.80 in Mei, Juni en Juli; 1.20 in Augustus; 2,— in Februari, Maart, April, Septem ber. October en November; 2.40 in Januari en December, het sub Ia bedoelde tarief van toepassing zijn en hem de genoemde bedragen in die maanden in rekening worden gebracht, even tueel zooveel mmder als door minder ver bruik volgens dat tarief verschuldigd is. Is voor dezen verbruiker met toepassing van dit tarief meer dan de geroeide bedragen verschuldigd, dan zal het meerdere daarbo ven viermaal berekend worden Wijst 70 pet van hetgeen door hem ver schuldigd is geweest voor zijn normaal ver bruik een hooger cijfer dan de bovenvermel de bedragen aan, dan is deze uitzonderings bepaling niet van toepassing en wordt het sub II bepaalde toepasselijk. Ook van de groot-afnemers zal een bespa ring van 35 pet. worden verlangd. L>e voorzitter zegt, dat net in geene üeeie de bedoeiing is geweest door de bijeen komst, welke aan de vergadering vooraige- gaan is, üe debatten te weren oi te vermin- neren en hij vertrouwt dan ook, dat die meening niet buiten af verkondigd zal wor den. De voorstellen inzake de kolenbesparing zijn na ernstig beraad vastgesteld. Wij hebben, zegt apr„ gemeend het in de eerste piaats bij üe winkels te moeten vinden in de regenng van het lichtgebruik voor eta- lagedoeiemden. Verder is het gebruik in de gemeentegebouwen beperkt. Uok met de atraaivernchting is geaaan wai kon. Wij heboen aan de wensciien van den heer Cioeck ten opzichte van de menseden met ininüer ais j 120Ü tot ons xeeawezen niet minnen voiaoen en mans heen ook ae heer euueck verklaard met meae te kunnen wer- *en aan een wijziging lq uien geest. De neer Verkerk zeiae van ae bezuini ging op ae eraiageveniaitmg een zeer beaui- uenüe oesparing te verwacüten. Spr. wil uaarom net veroruik van menscnen met min der ais 120Ü yO pCt. onverüoogd laten. Met b. en W. is spr. van de nooüzakenjk- ireid der beziuinigmg overtuigd, maar de veinruikers met j izuó hebben voor 88 pCL ue bezuiniging bereikt uoor petroieumge- oruik, de onjsianüigheüen zijn nu gewijzigd, riet eten kan nu met meer zoo met petrole um of op de kachel kiaar gemaakt worden en daarom voelt spr. er voor om voor hen met 1200 90 pCt. onbelast te laten. Üok zij moeien bezuinigen en dit kan door het verzoek van het comité in te willigen. Krijgt spr. de verzekering aat verlicht worüt buiten gas om üan is spr. voor het voorstel, maar uit gaat met en ai was er nu een krasser circulaire, dan kan spr. thans .och met medewerken het voorstel van kracht Le maken. Met ae andere voorstellen kan spr. geheel medegaan. Spr. hoopte dat men het voorstel overeenkomstig het adres van het comité zal wijzigen. Den neer C l o e c k speeit het, dat men op g£ond van de gegevens met kon doen wat gewenscht werü. i2 pCt. der kleine verbrui ker» viel in de termen van den verhoogden prijs. Spr. meent dat dit kleine percentage met wettigt voor welken groep ook verrui ming toe te staan. Dit zou een verkeerden indruk naar buiten geven. De spoorwegen zien zich genoodzaakt hun diensten te beperken, vele industrieën worden gesloten. Up grond van ai die over wegingen gaat spr. met het voorstel accoord. De neer Udo gevoelt ten volle dat voor hen met minder dan J 12U0 ernstige moeie- lijkheden zulten ontstaan. Spr. wijst nog eens op het tekort aan brandstof en olie. Nu te vreezen staat, dat die menschen noodgedwongen niets anders dan gas kun nen gebruiken, nu wil spr. voor hen de boe tebepaling verruimen. Spr. heett een soort van bemiddelingsvoorstel. De algemeene toe stand eischt kolenbesparing. Spr. wil dit handhaven, doch hen die met meer kunnen besparen wil spr. builen de boetebepaling laten. Dit is onbillijk, ook voor hen met hooger inkomen, doch zij betalen het wat gemakkelijker. Spr. wil bij artikeisgewijze oehandeiiug voorstellen ontheffing te laten verkenen door b. en W. en de zaak zoo stellen dat zij 80 pCt. krijgen voor 6 ct. en komen zij er boven dan betalen zij het meer dere alleen als blijkt dat zij niet alles hebben gedaan om te bezuinigen. In het omgekeerde kunnen B. en W. hen ontheffing verkenen. Mr. Leesberg achtte het idee van den heer Verkerk beter wanneer hij voor een uit zonderingsmaatregel was. Spr. meent even wel dat geen van beide moest gebeuren. Men mag niet vergeten dat voor hen met 1200 het gemiddelde gebruik is vastge steld. De kleine verbruikers vormen boven dien de grootste verbruikers, zij zijn het grootste aantal. Met het minste toe te staan zal men de besparing niet bereiken. De heer Udo wees er op dat zijn voor stel even algemeen is als dat van den heer Verkerk. Spr. wenschte ontheffing niet op verzoek toe te staan, maar de verplichting van het onderzoek tegenqyer ieder. De heer Verkerk wees er nog eens op dat in de vorige maanden de kolen en de olie nog verkrijgbaar waren, men mag niet zeg-

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2