ring heeft, op het aardbeiöMtxpoitgebied, dan de heer Teer, die, volgens voorzitter fei telijk onmisbaar is. Na breedvoerige besprekingen werd dit in handen van het bestuur gesteld. Wat betreft de winstverdeeling, had men het volgende bepaald: De brutowinst zou verminderd worden met rente en af lossing van net aandeelenkapitaal, de overgebleven nettowinst werd percentsgewijze, volgens de grootte van den aanvoer onder de beide ver- eenigingen verdeeld. Evenwel was een schrij ven v«m den secretaris van dé L. T. B., den heer Veitman, ingekomen, waarin werd me degedeeld, dat op de vergadering van 13 Fe bruari dit punt aldus was gewijzigd: Bruto winst percentsgewijze naar den aanvoer ver deeld, daarna elk der vereenigingcn 50 pot. bijdragen voor rente en aflossing. De vergadering protesteerde heftig tegen deze handelwijze, dien men terecht hoogst onhebbelijk vond. Besloten werd, dat een schrijven zou wor den gezonden naar de L. T. B., waarin werd' gemeld, dat, zoo deze vereeniging hare con dities niet veranderde, geen verdere onder handeling tot samenwerking mogelijk is. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. REDDER GEHULDIGD. De kapitein van het Nederlandsche stoom schip „Iberia", van Rotterdam, kreeg als hul deblijk voor de redding van de bemanning van de vergane bark „Holt Hill," van Liver pool, op den 1 len December in de Golf van Biscaye, van de Board of Trade te Londen een plaquette. UIT HOORN. Gisternacht is inbraak gepleegd in het kan toor der firma Scholten. Hoeveel gestolen werd is nog niet te zeggen. De diefstal werd begunstigd door de duisternis in de straten door de lichtbesparing. Dat allerlei slechte elementen daarvan mis bruik maken, bewijst het feit, dat bij verschil lende personen de huissleutel, welke aan de b;nnenzijde van de deur in het slot stak, wordt vermist. Deze sleutels worden gestolen om er later zoo mogelijk bij insluiping ge bruik van te maken. UIT EGMOND AAN ZEE. Hedenmiddag kwamen hier vijf Fransche Zusters aan, die hun intrek namen in het ge bouw van den R. K. Middenstand. Morgen worden in de Hendrika-stichting 90 en in den R. K. Middenstand 70 Fransche kinderen verwacht. Zij women aan het station te Haanem van net Fransche Comité overgeno men. UIT BROEK OF LANGENDIJK. De ljscluo neert naar werk „ijssport' na 2 dagen rust, Vt uensüagmiddag weer hervat Huik ook, want direct was de animo zoo groot, dat er twee wedstrijden op verzoek werden gehouden. De eerste wedstrijd was balrijuen voor iieeren, waaraan 24 personen deelnamen. Als le prijs verkreeg Alb. ten Bruggencate een luxe portemonnaie; Arie Vroegop won den 2en prijs, een horlogeket ting, en de 3e prijs, een portefeuille, ver wierf Jn. Leegwater. De tweede wedstrijd was „vat-rollen waar zeer om gelachen is en waar 20 perso nen aan deelnamen De heeren Alb. Rus, A. Dekker Albz. en P. Kok Az. wonnen resp de drie prijzen, bestaande uit 50 sigaren, portemonnaie en 25 sigaren. UIT STOMPETOREN. Bij de op 14 dezer alhier gehouden verkie zing van 4 hoofdingelanden van het Water schap „de Schermeer" zijn herkozen de hee ren K. Dekker met 137, L) de Jong met 143 en P. Vader P.Dz. met 143 stemmen. In de vacature ontstaan door het overlij den van den heer D. Akkerman Kz., werd voorzien door de benoeming van den heer D. de Boer Dz. met 115 stemmen, terwijl 31 stemmen ongeldig werdén verklaard. UIT GROET. Gisteravond had op het Hargergat een maskerade plaats, waarvan de uitslag was, dat van de dames den eersten prijs verwierf mej. A. Peijs, 2e pr. mej. M. Hoogvorst, 3e pr. mej. N. Hoogvorst, 3e pr. mej. N. Bou wen. Voor het leukste costuum mej. M Kuijper (Urker). Voor heeren le prijs J. Hoogvorst, 2e prijs P. Kuijper, leukste costuum J. C. Peeck (ou de vrouw). Na afloop der bekroningen bleef men nog eenigen tijd zeer gezellig bij Peijs te zameu in het in een balzaal herschapen lokaal. UIT St.-PANCRAS. Uitslag van de openbare verkooping ten overstaan van den notaris J. van der Veen, van 1Een' huis, boet en erven aan den Beneden- weg alhier, groot 19.30 A., kooper C. Kooij Cz. voor 3625. 2. Een perceel bouwland te Koedijk, groot 36.70 A., kooper Ks. Madderom Sr. voor Alles eigendom van de erven van wijlen den beer C. Kooij. UIT BERGEN. Dinsdagavond gaf de R. C. Zang- en 1 oo- neelvereeniging „Sc. Jan" in het Vereeni- gingsgebouw alhier eene zeer geslaagde uit voering. Het programma bevatte behalve een drietal zangnummers, vijf voordrachten Werden de zangnummers met aandacht aan gehoord, de voordrachten, alle aan den vroolijken kant, gaven tot groote hilariteit aanleiding. Veel en hartelijk is er gelachen. Jammer dat de opkomst niet wat grooter was. Voor de Militie, lichting 1918, zijn in deze gemeente 23 jongelingen ingeschreven In den kolennood dezer gemeente is voor de eerste dagen voorzien. In de laatste dagen zijn 4 wagons kolen gearriveerd, te zamen vertegenwoordigende 45 ton. UIT WARM'ENHUIZEN. Dinsdagavond vergaderde de in de vorige maand opgerichte afdeeling „Warmenhuizen van den „Bond van Landstormplichtigen in Nederland," in het lokaal van den heer Th. Reinders. Na opening door den voorzitter, den heer Nelissen, las de secretaris, de heer P. Hoogeboom, een paar ingekomen stukken van het hoofdbestuur van den bond voor. Hierna volgde behandeling van een con- j cept-reglement, zooals dat was opgemaakt door het bestuur, en dat o.a. ook de bepaling inhield, dat lid kunnen worden alle Land stormplichtigen van Warmenhuizen en om liggende gemeenten, waar geen afdeeling is gevestigd. De voorzitter betoogde uitvoerig de wen- schelijkheid, om die Landstormplichtigen, die in hunne gemeente geen gelegenheid hebben een af deeling op te richten, gelegenheid te ge ven zich aan te sluiten bij onze afdeeling, daar Warmenhuizen voor velen beter te be reiken is dan Scliagen of Alkmaar. Na eeni- gebespreking werden alle artikelen goedge keurd en aangenomen. Hierna was aan de or de: Verkiezing van een bestuurslid. De heer A. Hopman verkreeg eene over- groote meerderheid van stemmen en verklaar de zijne benoeming te aanvaarden. Daar de rondvraag niets meer opleverde, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de flinke opkomst de vergadering. REORGANISATIE VAN DE COMMIS SIE VOOR DE HANDELSPOLITIEK. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid heeft een adres verzonden aan Hare Majesteit de Koningin, naar aanleiding van het voornemen van minister Loudon, om in overleg met zijn ambtgenoot van Land bouw, enz., de Commissie voor de Handels politiek te reorganiseeren. Bij het bespreken toch zoo staat in het adres van eenige vragen over onze econo mische voorbereiding met het oog op de crisis, die ons na den oorlog te wachten staat, is zoowel in de departementen onzer Maatschappij als in den boezem van het hoofdbestuur de wensch geuit, dat de regee ring reeds thans een college zal vormen om haar van advies Le dienen ten opzichte van al die maatregeléfi die de bovengenoemde sak ken van onze welvaart kunnen schaden of be vorderen Het hoofdbestuur vertrouwt, dat met het instellen van deze Commissie grooten spoed zal worden gemaakt, daar allerlei belangen, die zich eerst na den oorlog zullen doen gel den, juist in deze periode kunnen worden voorbereid. EEN BLINDE VOOR DE BLINDEN. Het onderstaande is ontleend aan een brief van Helen Keiler, die aan haar Duitechen uitgever heeft geschreven, dat zij tot aan het eind van het jaar, waarin de vrede zal wor den gesloten, de opbrengst van de Duitsche uitgaven van haar boeken wenscht af te staan voor in den oorlog blind geworden soldaten „Mijn bewondering voor de Duitschers is vermeerderd door hun schitterend organisato risch talent, hun moed en de kracht van hun doorzettingsvermogen. Ik ben neutraal, maar steeds nog zie ik op het land van Beethoven, van Goethe, van Kant en Karl Marx als op mijn tweede vaderland neer. Uit den donke ren, onmetelijken, eindeloozen nacht, die mij omgeeft, houd ik mijn hand die dappere jon gemannen toe, dien een granaat het licht der oogen voor altijd heeft uitgebluscht. Hun heldhaftig offer en hun deerniswaardige hulpbehoevendheid brengen mij nader tot hen. Ik ken eiken stap van het gruwelijke, doorni ge pad dat zij te gaan hebben. Maar hoeveel moeilijker is hun strijd dan de mijne! Zij moeten het leven van voren af aan beginnen in een wereld die hen geheel vreemd is. Ik kan niet rusten voor ik alles gedaan heb wat ik kan om te helpen hen op te richten uit el lende en vertwijfeling. Helen Keiler. KORTE BERICHTEN. De Nederl.-Indi8che onderzeeboot „K I" heeft prachtig geslaagde oefeningen ge houden. Het schip bleef in volle zee acht uur onder water, wordt uit Batavia gemeld. Te Elsbeek (N.-B.) is een boerenhoeve verbrand, waarbij mede een bankbiljet van 1000 verloren ging. le Montfoort is een boerenhofstede, groot 21.45.94 H.A., voor 53.100 ver kocht, behalve de kosten. le Hilversum zakte een jongen door het ijs. Hij werd met moeite gered. Een pakhuisknecht te Delft heeft per handwagen een partij lederwaren van 1000 gestolen" De politie vond het grootste deel onder hooi verborgen. De kar was aan brandhout gehakt en verstookt. De Koningin heeft 50 gegeven voor het bouwen van een lighal bij het ziekenhui „Salem" te Ermelo. De sergeant-administrateur B., van het grenswacht-détachement te Enschedé is se dert Vrijdag van zijn post verdwenen, terwijl in de administratiekas een aanzienlijk tekort is. Een kommies-soldaat uit Lonneker, die verliefd geraakte op een Duitsche „Kriegs- wittwe", heeft ons land vaarwel gezegd en is bij onze Oostelijke naburen gaan wonen. Bij een landbouwer te Greffelkamp (Di- dam) is eene huiszoeking gedaan op vermoe den eener bergplaats van ten uitvoer verbo den goederen. Gevonden werd een groot aantal kisten zeep, samen meer dan 2000 Kilogram. In de bosschen m de Meierij van Eind hoven zijn talrijke stapels dennenhout ver dwenen. Men heeft deze houtmijten ui deze tijden van kolennood voor goeden buit ver klaard. Te Ottersum is een fietsrijder aange houden door kommiezen. De man had geen smokkelwaar bij zich, maar de slangen van het rijwiel waren met olie gevuld. In de Keizerstraat te Gorinchem heeft een geweldige gasontploffing plaats gehad, die een ruïne in een huis veroorzaakte. Een vrouw werd tegen een muur geslingerd, doch bekwam geen letsel. In de Budelsche bosschen is liet lijk gevonden van een 55-jarig man uit Weert, van wien men veronderstelt, dat hij bij de hevige koude der vorige week is doodgevro- ren. De Gezondheidscommissie te Vlissingen is tot de slotsom gekomen, dat invoering van den zomertijd zeer gewenscht is, o.a. omdat het werken in de koelere morgenuren en bij langer daglicht voor de volksgezondheid is aan te bevelen. De weduwe De Jager, uit Bergharen, is te Deest door onvoorzichtigheid uit de tram gevallen en gedood. Wegens kolengebrek is de zwartglasfa- briek te Leerdam stopgezet, waardoor 250 ar beiders werkloos werden. Te Eibergen is een bleekerij stopgezet, 130 man zonder werk. In dB Lombokstraat te Utrecht te een acht-en-zeventigjarige vrouw van een trap ge vallen en kort daarop overleden. Uit de veenderijen van den heer Kruger in den IJpolder, zijn verscheidene duizenden turven gestolen. De daders zijn onbekend, De uitvoer van beperkte hoeveelheden zaailijnzaad is toegestaan. Tijdens een dikken mist zijn gisteren avond twee Nederlandsche stoombooten van IJmuiden naar Engeland vertrokken, de Vlie- stroom en de Scheldestrooir Op het graf van den Franschen vliege nier Delaunay, wiens lijk in Nov. j.l. op Texel aanspoelde, is thans een krans, toegezonden door de familie uit Frankrijk, nedergelegd. Te Tegelen is door den gemeenteveld wachter een Duitsche smokkelaar, die hem te lijf wilde, doodgeschoten. De N.O.T. verleent weder consenten voor den aanvoer van wonderolie. Uit een spoorwegzending van Rotter dam naar het Perry-magazijn te Haarlem zijn 4 tasschen ontvreemd. STADSNIEUWS. PENSIOEN VERLEEND. Aan de weduwe van wijlen jhr. mr. M. E. J. J. van Lidth de Jeude, griffier bij het kan tongerecht alhier, is een pensioen verleend van 735. INBRAAK. De nieesterküecnt van üe cacao- en choco- taueiaonek „Aicmaria ontdekte hedenmor gen, dat op not xanioot aues overuoop lag L/e kantoordeur was niet geforceerd, doen uaai de iaonek verbouwd wordt, was men oujKoaar van utl net mei in aanbouw zijnde geucwie ue lamme immengtxoiricn. De directeur, de heer W. Vissu, onder zoent met den mspectcur van politie, den neer j. v. d. Berg, fiet kantoor. Blijkbaar neeit men met handschoenen aan ailes over- noop gegooid. Een paar handschoenen van den procuratiehouder, die in een lessenaar waren geborgen, werden althans op den grond gevonden. Van de Lip's brandkast bleek alleen het plaatje voor het slot omgebogen, terwijl van een kleinere brandkast het slot verknoeid was. Hoewel alles op het kantoor door el kander lag, vermiste men alleen een kistje sigaren, doch ook dit werd later door een timmerman op de 1ste verdieping terugge vonden. Een glazen kast, waarin eenige gouden medailles, bleef onaangeroerd. Ook van den postzegeivuorraad werd niets ontvreemd. DE VERDRONKENOORDBEWONERS L>e Verdronkenoordbewoners weten ijs- ïeesten te orgamseeren. Van het zoo ge slaagde Kinderfeest was een kiein bedrag overgeoievcn en dit gat oe initiatiefnemers aameniing onrncgmaais een lijst onder *de oewoners te laten circuleeren, om ditmaal een feest voor de ouderen te organiseeren. Dit feest zou Dinsdagavond piaats vinden, doch had door den dooi gisteravond plaats Een 4ü-tai deelneemsters en deelnemers (16 dantts en 24 heeren) kampten tegen elkander. Zij moesten om het vlugst een sleedje waar op een aangekieede pop, over de baan heen en terug voortbewegen en van 6 tot 8 uur vermaakte men zich kostelijk daarmede op de geïllumineerde en versierde baan. Alle deelneemsters en deelnemers ontvin gen voor een door hen aan te wijzen arme een bon voor 3 pond spek. Het ingekomen geld werd hieraan besteed, terwijl de prijzen bovendien door enkelen van de Verdronkenoordbewoners waren be schikbaar gesteld. Van de dames won mej. M. Bakkum den eersten prijs, een fraai bronzen beeld, en mej. A. Bakkum den tweeden, een schilderijtje met gouden lijst. De heer S. Botima was van de heeren den eersten prijswinner en - i heer Snoeck de tweede. De eerste prijs was ook hier een mooi beeld en de tweede twee schilderijtjes. Het militaire muziekkorps luisterde dezen ijswedstrijd op, die meermalen onder vroo- lijkheid den indruk van een zwemwedstrijd maakte, waardoor velen vandaag met een verkoudheid zitten. Vol opgewektheid begaven de deelneem sters en' deelnemers zich na afloop naar het café van den heer Hecker, waar men na de prijsuitdeeling tot 12 uur bijeen bleef. Alle Verdronkenoordbewoners waren door vorst Thialf zoo tot elkander gebracht, dat zij tot de oprichting van een buurtveree- niging besloten, om voor andere feesten en mogelijkheden ten spoedigste mobiel te kun nen zijn. Als het Verdronkenoord nu eens gedempt ware! MODELKAMERS. De heer Louis Trijbetz, meubelhuis, Langestraat, heeft de eerste étage van zijn perceel ingericht voor modelkamers met complete ameublementen voor salon, woon- en slaapkamers. Een bezoek stelt de belangstellenden voor een groote verscheidenheid op dit gebied Ook in deze branche kan men alhier al meer zijn inkoopen doen. BIOSCOOP NOVUM. In de bioscoop „Novum" zal vanaf Vrijdag avond worden geprojecteerd het filmdrama „De wandelende Jood," naar het bekende boekwerk van Eugène Sue, in 5 bedrijven. CINEMA AMERICAIN. In het bioscoopthéater Cinema Americain alhier zal vanaf morgen gedurende een week 'te zien zijn „Odette", een bijzonder mooie film, die in Amsterdam ook al is opgevoerd. De Bioscoopcourant schrijft daarover o. m. Francesca Bertini weet al haar zieleleed en smart uit te beelden en door haar graci eus optreden het publiek voor zich in te ne men en het te boeien door haar eminent spel. Hoewel een vrouw van de wereld, blijft zij moeder en weet dit gevoel zoo kunstvol en meesleepend te vertolken en weer te geven, dat aan 't slot, wanneer zij hare dochter nog eenmaal wil terug zien en omhelzen, het pu bliek zoodanig onder den indruk komt van het diepschokkende van d'it tooneel, dat me nige traan wordt weggepinkt en menige zucht wordt geslaakt. FANCY FAIR. De wensch, welke eergisteren in dit blad te ttflgespröken, Kt de zalen vam de Unie te klein mochten blijken om de talrijke bezoekers van de Fancy Fair te bevatten, is wel bewaarheid geworden. Het was gister avond' in de Unie heel vol en heel warm. We zouden wel dadelijk hieraan de opmer king willen toevoegen, dat aan het vele, dat gisteravond te kust en te keur werd aangebo den, eigenlijk nog één ding ontbrak een aantal waaiers! 'Daarmede zouden ongetwij feld „sommen" zijn verdiend, de behoefte er aan was werkelijk zeer groot in de benauwd warme zalen. En we zouden een raad willen geven zoo we niet bijna zeker waren, dat deze helaas te laat kwam aan hen, die van plan zijn, vanavond een bezoek aan de Unie te brengen. We zouden willen raden de bezoekers van gisteravond zullen het aan hun kennissen trouwens wel reeds gezegd hebben, want de Fancy Fair zal wel „het gesprek van den dag" zijn wees zoo matig moge lijk in uw middagmaal vandaag, op deze lief- dadigheidskermis worden op zoo'n onweer staanbaar verleidelijke wijze allerhande ver snaperingen door lieftallige verkoopsters aangeboden, dat er geen ontkomen aan is! En men beperkt zich niet gaarne in een geval als dit Het was gisteravond een sncces voor de or ganisatoren en de inrichters van deze bazar, er was een wisselwerking van animo tusschen verkoopsters, verkoopers en het steeds koop krachtig blijvend en kooplustiger worden pu bliek. Er was een opgewekte stemming, welke het aardige, goed spelende cadettenstrijkje, uit welker midden zoo nu en dan een zanger oprees, voortdurend gaande hield. Allerwege sprak men zijn bewondering uit voor de smaakvolle aankleeding van de tenten den heer Claassen hiervoor alle eer ieder roem de de elegante costumes van de verkoopsters, de Japanschen in de gezellige theetent, de Zigeunerinnen voor de waarzeggerstent, de Turksche schoonen in den stand van sigaret ten en nougat. Allerlei kleederdrachten waren vertegenwoordigd, de frissche kleurige kiee- dij uit den Elzas, uit Noord-Itaiit, uit Zwit serland vielen dadelijk op en de draagsters ervan verkochten er te meer om. Voor de tom bola, de vischtent en den grabbelmand ver drongen zich de velen die hun geluk eens wil den beproeven, de dames die loten aan den man trachtten te brengen, slaagden hier won derwel in, de uitstalling van de meerendeels zeer fraaie prijzen werkte dezen verkoop dan ook zeer in de hand. De warmte had een voordeel zij wekte dorst op en daar waren de champagne-bar, de wafeltent, waar druk whisky verkocht werd, het biertonnetje en de reeds genoemde theetent, om de dorstigen te laven. De honge- rigen konden zich te goed doen aan krakelin gen, wafels, chocolade en wat niet al, overal te koop aangeboden, de niet hongerigen kre gen op het gezicht van deze lekkernijen ook opeens trek, zoodat het geld lustig rolde en daar gaat het op een Fancy Fair toch maar om. Er werd niet altijd met gepast geld be taald, zoo met een achteloos gebaar werden vrij zware geldstukken in de bakjes van de verkoopsters gedeponeerd, soms ritselde er papier en niet altijd waren het zilverbons. De ontvangen bedragen, welke we door som mige gelukkigen hoorden noemen, waarbij kwam het royaal beschikbaar stellen van al lerlei artikelen door vele winkeliers, deden vermoeden dat de avond van gisteren een goede is geweest voor het sanatoriumfonds. Moge de avond van heden daar niet voor on der doen! LEZING DOMELA NIEUWENHUIS. Gisteravond behandelde de heer F. Do- mela Nieuwenhuis uit Hilversum voor de geheel bezette sociëteitszaal der Harmonie, in een door de afd. Alkmaar van „de Dage raad" belegde vergadering, het onderwerp: „God", Spr. ving aan met er op te wijzen, dat hij zich dikwijls ergoide over de vreeselijke be- grippenverwarring, erger dan de Babyloni sche spraakverwarring die er heerscht over de begrippen God en Godsdienst. Een vruchtbaar redeneeren is niet mogelijk, wanneer men niet eerst een bepaling geeft van het onderwerp om van uit die bepaling een beschouwing ten beste te geven. Het geven van een bepaling is moeielijk, doch noodzakelijk. De vraag stellende: „wat verstaan wij on der godsdienst", wees spr. er op, dat het woord uit twee woorden is samengesteld. Onder God verstaat de groote meerder heid een persoonlijk almacht wezen, dat alles op de wereld bestuurt en regelt; een soort van Voorzienigheid, onder wiens zorg alles is geplaatst. Onze voorstellingen zijn anthropomatisch, een mensch heeft nu eenmaal geen andere maatstaf en Pythagoras heeft dan ook gezegd „De maat van de mensch is de mensch". Spr. beoordeelde dan ook de dingen naar den indruk die hij er van krijgt. Het woord „dienst", vervolgde spr., on: derstelt altijd een verhouding van afhanke lijkheid, niet wanneer het op iets zakelijks staat, maar op personen heeft het altijd iets vernederends. Vele menschen nu vervangen het woord godsdienst door religie. Spr noemde dit een gevaarlijk woordenspel. Deze beide woorden onderscheiden zich zoo goed als door niets. Spr. wees op de afleiding van religie uit het Latijnsche woord religio, afgeleid van religa, hetwelk binden betee- kent. Spr. meende, dat dit de afleiding even wel niet kon zijn, aangezien Lanktalnus, van wien deze afleiding afkomstig is, schreef: „dat God den mensch aan zich had gebon den, omdat hij hem als heer moest dienen en als vader volgen moest." Ook de afleiding van Cicero veranderde volgens spreker dt zaak weinig. In het woord godsdienst, vervolgde spr wordt altijd het gevoel van vrees gemengd. De bijbel zegt: „de vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid". Godsdienst moet zijn „Godsvrees". Godsdienst en kerk zijn met elkander vereenzelvigd. Een pastoor, met spr. reizende in Brabant, zeide, wijzende op de vele kerktorens: „De godsdienst bloeit hier." Van iemand die zijn leven wijdt aan het belang der maatschappij, heet het „hij meent het wel goed, jammer dat hij niet godsdien-» stig is" De Joden beelden God af met eenj grooten baard, bij de Grieken woonde hij ge-f noegelijk op ae Olympus. De z.g. onontwikT kelde volkeren beelden God kinderlijk af mer 6 armen of been en of met drie hoofden, om te kennen te geven, dat zij hem meer toeken nen dan aan den mensch. Ook hun voorstel ling ia menachefijk, omdat cto mmsok gasa anderen maatstaf heeft. Vraagt een kind, dat geleerd wordt dat alles van God komt, dan zegt de ouder, dat is te hoog voor je, daar mag je niet naar vragen, maar het kind is niet tevreden. Dit antwoord is hetzelfde als dat van den geloovigen Brahmaan, die leerde, dat de we reld rustte op een grooten olifant en die olir tant op een schildpad, maar op de vraag, waarop die scnllBpad rustte, antwoordde: ,,uaar vraagt üe geloovtge niet naar". De vrijdenker nu is atheïst. Nu zijn er menschen, die beweren, dat vrijdenkers ook gelooven. Qok dit brengt weer verwarring. Zeker gelooft de vrijdenker, alle menschen gelooven De vrijdenker gelooft dat Amerika aan den anderen kant van den Ocelaan ligt, maar zijn geloof kan onderzocht worden en bij dit gelooven dient men een andere betee- kents aan het woord te hechten. De godsdienstige mensch gelooft evenwel juist bij voorkeur datgene wat ongerijmd is Voor Luther was het voldoende om te ge looven, dat alles van God kwam, omdat het in Gods Woord stond. De modernen hebben God weggedrongen uit de natuur en uit de geschiedenis en hem daardoor gemaakt zonder beteekenis. Dat de mensch van af zijn oorsprong godsdienst heeft gehad, is mogelijk, maar staat niet vast. Reizigers verhalen van vol keren die niet het minst eenig begrip hadden van een Opperwezen. Wanneer dit evenwel zoo was, dan be wees dit nog niets. Wanneer de mensch in zijn kindschheid gelooft, dan kan hij er later aan ontgroeien. Met de wetenscnap ging het evenzoo. Van ue astrologie kwam men 'tof de astro nomie. Van de alchemie tot de chemie, een der wetenschappen, die op de ineest zekere Oasis staan. Uit het vooroordeel ontwikkelde zich net oordeel De mensen is gekomen van het lagere tot het hoogere, dat is juist het schoo- ne en zoo mooi beschreven door den Latijn- schen dichter Lucretius Saros in zijn gedicht „De natuur der dingen", waarin lnj aangeeft dat vrees de oorsprong is geweest van den godsdienst. Omdat de mensch de natuurverschijnselen niet kon comtroleeren, gevoelde hij vrees voor het bovennatuurlijke. Spr. kan zich voorstellen, dat men vrees koesterde voor zonsverduisteringen. De priesters zijn liet geweest die daaruit munt sloegen. Als vrijdenker verklaren wij eerlijk, geen godsdienst te hebben. Wij houden er niet van andere begrippen aan dergelijke dingen loe te voegen. Zij, die zeggen: „onder het gelooven in God verstaan wij het gelooven in idealen, in de hoogste lieide, in rechtvaardigheid", spelen met woorden. Men dient te blijven bij ae oorspronkelijke beteekenis der woorden en voor andere begrippen andere woorden kiezen. De vrijdenker dient alles te doen om ver warring ie voorkomen. Om onder een woord allerlei begrippen samen te vatten, geeft aan- .etding tot misverstand. Ook de bepaling van prof. Opzoomer, die godsdienst omschrijft als een gemoedsstem ming en erkent, dat God regeert en wijsheid en liefde is, noemde spr. aanleiding gevende tot misverstand. Die bepaling deugt daarom niet, omdat er in opgenomen wordt hetgeen bepaald werd. Waar men het minst van weet, wordt het meest over gepraat en over geschreven. Met godsdienst is dit in hooge mate het geval. Men weet niet wat God is. Het „God is groot en wij begrijpen hem niet", noemde spreker hiervan het be wijs. Ds. Hugenholtz leeraarde: „Het doet er niet toe hoe men gelooft, als men maar ge looft". Spr. oordeelde dit onjuist. Juist op den inhoud van het geloof kwam het aan. Spreker citeerde hierop het gesprek tus schen Gretchen en Faust, door hem schitte rend mooi genoemd, al maakte Faust zich er wat te gemakkelijk af. Gretchen zegt daarin zoo juist dat het niet om klanken maar om de beteekenis te doen is. Alleen wanneer wij dezelfde beteekenis ge ven aan delfde woorden, bestaat er kans, da't er verbetering komt. Ds. den Hartog, die godsdienst het een heidsbewustzijn met de natuur noemde zorgt eveneens voor verwarring. Het zijn juist de monisten, die dat verlangen. Juist wanneer de mensch zicli één weet met de na tuur, zal hij de natuur leeren begrijpen en zich weten te regelen naar dé wetten die de natuur ons aan de hand doet. Eenheidsbewustzijn met de natuur is de godsdienst, doch spr. laat liever het woord godsdienst buiten bespreking. De nieuwe godsdienst zal aan de volgende voorwaar den moeten voldoen: ten 1ste geen levende persoonlijke God; ten 2de geen persoonlijke onsterfelijkheidsleer; ten 3de mag er geen sprake zijn van een jongst gericht; ten 4de aiets mag aan een bovennatuurlijke macht worden toegeschreven; ten 5de moet elke zaak, die men niet kan omvatten, als onbe kend ter zijde worden gesteld, Spr. verkoos het woord monisme boven godsdienst. De mensch zal van binnenuit opgebouwd moeten worden. Een groot veld van arbeid ligt nog voor hen, die dit begrijpen. In de zen tijd, oordeelde sprmoest het godsge loof wel een aanmerkelijken stoot hebben ge kregen. De godsdienst was niet in staat de zen afschuwelijken oorlog te voorkomen. 19 eeuwen christendom gaven slechts te aan schouwen de maatschappij waarin wij leven Spr. begreep niet, hoe een ernstig mensch kon aannemen, dat een God toelaat hetgeen wij ondervinden. Spr,. was overtuigd, dat de wereld na één eeuw van vrije gedachten, na één eeuw van humanisme, verder zou zijn dan na 19 eeuwen christendom. In ons zelf moeten wij de kracht zoeken om betere men schen te worden. Het hoogste geluk moet ge vonden worden in de harmonie van wereld en menschen. Daarnaar te streven moet het hoogste doei zijn. Op spreker's rede volgde een krachtig ap- plaus. De voorzitter, de heer R. Zomerdijk, hul digde, onder groote instemming, spr. nog voor zijn 70sten verjaardag en zijn 37 M-ja rig pionierschap voor het humanisme. Een collecte voor de gezinnen van de dienstweigeraars bracht 15.op. 775- j

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2