DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Tabak J. R. Keuss. m Honderd en negentiendojaargang. 1017. VRIJDAG 16 FEBRUARI. i\T0. 40. per 3 naaiden f 1.-. fr. p. post f 1.25. JdTertentiepriisl2ict. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. H. V. Beek- en Handelsdrakkerii v.k. HERffls. COSTER S ZOOR, Vaordam C 9. Telefnr. 3. Met dO ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 16 Februari. Er is ook heden geen bijzonder nieuws. De toestand blijft gespannen en langzamer hand nadert het tijdstip, waarop verleden jaar de groote strijd op het westelijk oorlogs- tooneel losbarstte. Het blijft nog steeds bij verkenningsondernemingen te land. En ter zee gaat het torpilleeren gewoon door. Het is toch wel een zonderlinge toestand: de mach tigste zeemogendheid wil haar tegenstandster te land overwinnen, de machtigste mogend heid te'land ter zee haar tegenstandster! Over de verhouding tusschen Amerika en Duitschland zijn er geen nadere bijzonderhe den. Alleen geven de berichten te kennen, dat Amerika paraat is, dat men den oorlog voor zeker houdt en maar niet begrijpt, waarom de regeering de onvermijdelijkheid van den oorlog niet erkent en daardoor de spanning wegneemt. Een gevolg van den stand van zaken van het oogenblik is, dat in verschillende Atlanti sche havens van Amerika opeenhooping van transporten plaats heeft, omdat er geen sche pen zijn om de goederen over zee te vervoe ren. De vertegenwoordigers van dertig groote Amerikaansche spoorwegmaatschappijen heb ben dan ook besloten het vervoer van goede ren voor uitvoer stop te zetten, totdat de op hooping in de oostelijke havens is verminderd. Deze beslissing Wordt goedgekeurd door de commissie voor den onderlingen handel tus schen de staten, die op de bijeenkomst ver klaarde, dat de onvoldoende gelegenheid tot verzending der goederen en daarnevens de strenge winter en stormen den tegenwoordi- gen bijna ondragelijken toestand hebben doen ontstaan. KORTE BERICHTEN. Wolff spreekt tegen, dat Duitschland e«n algemeen uitvoerverbod zal afkondigen. Men schijnt van plan, in Duitschland den zomertijd van 15 April tot 15 September te laten gelaen. Wolff meldt dat de onderhandelingen tusschen de reeders en zeelieden van Dene marken betreffende de verhooging van den oorlogstoeslag ei) van de verzekering zijn mislukt. Dit beteekent een volkomen stopzet ting van de Deensche scheepvaart. China heeft een protest tegen den on derzeeërsoorlog aan Duitschland gezonden. In een Engelsche munitiefabriek te Hertfordshihre heeft een kleine brand ge- Woed, weinig schade, twee dooden. AEDEKLAiM). EEN LICHTSCHIP. Het Departement van Marine deelt mede, dat met het oog op een veilige scheepvaart om den Noord een lichtschip zal worden uit- getegd op ongeveer 55 graden 12 min. N B. en 4 graden 28 min. O L. van Greenwich. Van aeu datum van uitlegging en de juiste lengte en breedte der ligplaats zal nader me- deueeling worden gedaan. Het lichtschip Scnouwenbank zal worden ingehaald en vervangen door een lichtbrui- boei. TWEEDE KAMER. In openbare vergadering werd gisteren voortgezet de beraadslaging over de oorlogs- b-egrooting. De heer Arts bepleitte positieverbetering van het kader en het geven van een duurte- toeslag en drong aan op milde toepassing der pensioenwet. De heer Duymaerv. Twist achtte de oefening bij de depots onvoldoende. Het stel sel deugde niet. In de avondvergadering werd de water- staatsbegrooting verder behandeld (afd. spoorwegen). De minister zette uiteen waar om bij Je fusie der spoorwegmaatschappijen had goedgekeurd. Wat er inzake de loonrege ling moet gebeuren op 1 Jan. 1918, hangt er va(l,a^ de,oorlog geëindigd zal zijn. V at de dienst- en rusttijden betreft, wees spr. er op, dat de buitengewone omstandig heden een herziening daarvan onmogelijk ma ken. Vervolgens kwam de minister tot den rechts toestand /an het spoorwegpersoneel. Spr. had de vak .eenigingen laten hooren door den Raad van Toezicht, hoewel dat in deze ma terie minder noodig was nadat de organisa ties zich reeds schriftelijk zeer goed en de- Verhooging van de abonnements-prijzen achtte spr. billijk als alle tarieven verhoogd worden. Terwijl de kolenprijzen veel meer dan 20 pCt. zijn gestegen, was verhooging van de tarieven met dit percentage niet on billijk. Met de stijging der exploitatiekosten moes ten alle tarieven stijgen. De dienstbeperking veroorzaakt een kolen-vermindering van 250 ton per dag. De maatschappijen doen alles om kolen uit Duitschland aan te voeren, ze zullen trachten 6000 ton per dag aan te voe ren, waarvoor zij 200 wagons bijeenbrachten. BEZUINIGING DOOR DE KONINGIN. In verband met de moeilijke economische omstandigheden heeft de Koningin gemeend vereenvoudiging te moeten brengen ook in de officieele ontvangsten ten Hove. Aan den gebruikelijken gala-maaltijd, die op den 20 Februari aan den Oostenrijksch-Hongaar- schen tmi't en gewonen ambassadeur, den vorst Von Schwarzenberg, door Hare Majesteit wordt aangeboden, zal een beperkt aantal gasten aanzitten. ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. STADSNIEUWS. SCHATTINGSCOMMISSIE VOOR LIE INKOMSTENBELASTING. Tot lid van de schattingscommissie voor de rijksmkomstenbelasting is in piaats van wijlen den heer A. Goede Dz., benoemd üe heer A. üudes, veilder en taxateur alhier BUREAU VOOR ARBEIDERSRECHT. Men schrijft ons: Het Bureau voor Arbeidersrecht, een in stelling van de centrale der moderne arbei dersbeweging 'te dezer stede, den Alkmaar sdien Btstuurdersbond, maakt bekend, dat in de plaats van den heer K. van 't Veer, die wegens drukke bezigheden zich genoodzaakt zag te bedanken, thans als ambtenaar "aan ciac bureau is verbonden de heer J. Wester hof, terwijl daarnaast het bureau de heeren nir- A. Otitis, anuer, en mr. J. Santman, te Nijmegen, bereid heeft gevonden als advi seurs van dit bureau te willen optreden, waardoor het bureau ontegenzeggelijk in nog meerdere mate aan zijn doei zal beant- Het Bureau verstrekt advies, schriftelijke en rechtskundige huip aan arbeiders of ar beidsters en daarmede geiijkgesteiden op het geoied van Ongevanenwet, beroepswet, Vei ligheidswet, Aroeidswet, Wonmg- en Ge zondheidswet, Minnewet, Landweer- en l andstormwet, Loon- en Arbeidsgeschillen Ouderdomsrente, Belastingen en a 1 de wenen en verordeningen, waarmede arbei ders in aanraking kunnen komen. 1 let Bureau siaat open voor alle arbei ders of arbeidsters en daarmede gelijkgestel- den, er wordt niet gevraagd naar des advies vragers politieke oi godsdienstige overtui ging. VEREENIG ING LANDSTORM 1909. 1910 enz. Gisteravond vergaderde bovengenoemde vereeniging in café „Het Gulden Vlies." Deze 4e algemeene vergadering was vrij goed bezocht. De heer Grondsma opende te gen 8 uur de bijeenkomst, heette aden wel kom, en deelde mede, dat deze vergadering mede was ungeschieven door de afdeeling der vereeniging van landstormplichtigen 1910 we»ke evenwel besloten had, zich op ie lossen in oe vtrreniging van de overige landstor- mers, wat een kiaehtiger actie mogelijk zou maken. Bdde vereenigingen zullen een landelijke vergadering houuen op 19 Februari om 3 uur in net Gebouw „Concordia" te Amsterdam. Bpr. gaf het woord aan den heer van Broek hoven uit Amsterdam, die begon te wijzen op tiet steeds meer gespannen worden van de in ternationale verhoudingen. Wij hebben het dreigen van 't oorlogsgevaar eenige weken ge lee en weer eens gevoeld, dat gevaar dat, zoo t werkelijkheid werd, levensgevaar voor tal- looze mannen beteekent, die zich hebben op te offeren voor het heil van het vaderland. Spreker oordeelde echter, dat men wat de zen oorlog betreft, evenals vorige oorlogen, mei een belangenstrijd te doen had en dan gaf men de mannen, die voor deze belangen in ons land pal moesten staan, wel heel wei nig daarvoor terug. Zoo rekende men bij het oproepen van de landstormplichtigen er al heel weinig mee wat de gevolgen hiervan voor de betrokkenen waren, spreker ging deze gevolgen na, even- dienst zelf en roer- gelijk hadden verklaard. De vraag moet zijn groepsver^genwoordiging afgestapt en heeft een regeling getroffen die wordt goedgekeurd. en slo gaf spr. nog eenige inlichtingen lie gedaan zijn. Toen spr. zijn 0 gaf aan den toeslag op de D- ;eiren, overwoog hij dat de maatschappijen «r het recht toe haddao, al maakten zij er niet altijd gakruik va*. als de bezwaren van den U JH|_ de het punt van de vergoedingen aan, welke hij over t algemeen veel te laag oordeelde, terwijl ook het maximum van 14 per week en per gezin absoluut te laag was. Bovendien worat dit maximum zeer zelden verleend. De nadeelen van ondervoeding, vooral op jonge kinderen, zooals de betrokken land stormplichtigen ze meerendeels hebben, toon de de heer van Broekhoven aan, ook wees hij op het gevaar, dat de oudere landstormplich tigen, als ze weer uit dienst terugkeeren, hun piaatsen, welke ze in de maatschappij verla ten hadden, door jongeren, eerder uit dienst getreden en ingenomen zullen vinden, men moet dan niet verwachten dat de regee ring zich het lot dezer op straat gezetten zal aantrekken, terwijl bovendien als natuurlijk gevolg van dezen toestand de Loonen naar beneden zullen gaan. Sprak* hotraurd» bat, dat «r *i*t dadelijk bij de behandeling van de landstormwet een georganiseerd verzet ontstond, bij de voorge nomen oproeping van lichting 1909 kon dit echter niet uitblijven. Dat men de plicht, door de regeering op de ouderen gelegd, op de jongeren trachtte te wentelen, deed men niet aan ongaarne, doch het was noodig, de billijkheid eischte, dat de jongeren voorgin gen. Spreker ontkende niet de plicht van de ouderen om ook te dienen, doch men moest de zaak op bevredigende wijze regelen, en niet ouderen oproepen ais men nog jongeren had. hij hoopte dan ook, al vreesde hij dat het niet zou doorgaan, dat men de lichtingen 1918 en 1919 op de lidding 1917 zou laten volgen, eer men tot het ooroepen van 1910 en 1909 overging. Wat betreft het zoo ver mo gelijk van hun haardsteden sturen der opge- roepenen las de spreker het antwoord van den minister op een vraag van den heer Engels over deze kwestie voor, hetwelk aldus luidde: wat nu meer faciliteiten betreft kan ik in dit ppzicht geen enkeie toezegging doen. De oeféning in de haardsteden buiten de de póts, is een onmogelijkheid, men kan dan van die menschen geen bruikbare soldaten maken. De oeiening eischt den vollen man. Een mil dere oorlogsregeling zou komen ten koste van de mannen, die reeds zoovele jaren onder de wapenen zijn. Die moeten voorgaan en niet degenen die nog geen enkel offer hebben ge bracht. Ik sta versteld van het aanhouden van de Vereeniging van Landstormplichtigen. Wat moeten de menschen van denzelfden leeftijd wel zeggen, die gediend hebben, her halingsoefeningen dooi/naakten, en sedert Augustus 1914 onder de wapens zijn? En daartegenover staan nu de menschen van ge lijken leeftijd, die nog niet gediend hebben en die wisten opgeroepen te zullen worden. Ik kan aan den eisch van meer faciliteiten niet voldoen." Scherp viel spreker dit antwoord aan. Wat betreft de onmogelijkheid van goede oefening buiten de depóts verwees hij naar den vrij- wilhgen landstorm, wat het versteld staan van den minister betreft, stelde spreker voor, nog maar weer aan te houden, misschien vie! de minister dan wel om (hilariteit). Met klem drong spreker er op aan alles in t werk te stellen om een betere vergoedings- en verlofsregeling te verkrijgen, om den mi nister tot inwilliging te bewegen was een groote. gezamenlijke are noodig, waartoe een sterke organisatie noodzakelijk was. Spreker noemde nog een staaltje van de wil lekeur waarmede men de landstormplichtigen behandelt, waarna hii met een opwekking tot aansluiting bij de vereeniging van landstorm plichtigen eindigde. Van de gelegenheid1 tot vragen stellen werd door .eenige aanwezigen gebruik ge maakt. Tegen half tien werd de vergadering ge sloten. VEREENIGING VOOR DEN HANDEL- DRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. Gisterenavond hield deze vereeniging een vergadering in het hotel „de Nachtegaal". Aanwezig waren bij opening 15 leden en 5 bestuursleden. De voorzitter, de heer W. van Vuure, opende vrijwel op tijd de vergadering, zulks naar aanleiding van een in de vorige verga dering gemaakte opmerking om te bresen met de Alkmaarsche gewoonte om aan den bepaalden openingstijd een half uurtje toe te voegen. Daarna riep spreker in het bijzonder de nieuwe leden het welkom toe, daarbij de noop uitsprekende, dat de vereeniging van hen steun zal ondervinden. V ervolgens deelde spreker nog mede, dat als bestuurslid was gekozen de lieer Fenijn, een flinke werkkracht, in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer Jb. Cioeck, een werker, die zeker ook verder zijn aiieun aan de vereeniging zou blijven verke nen. Met het uitspreken van de hoop, dat de vereeniging steeds in groei en bloei zal toenemen de onlangs gehouden gecombi neerde vergadering had bewezen, dat er van den middenstand nog wel iets goeds wachten v, -— verklaarde de voorzitter de vergadering geopend. Naar aanleiding van de gelezen notulen vroeg de heer Cloeck of de namen van de in de commissie van bijstand voor het aistribu- tiebedrijf gekozenen aan het distributiebe drijf zijn opgegeven. Zoo niet, dan zou spr. op spoed willen aandringen, want de comi tés van actie zijn werkelijk in actie ep de winkeliers mogen niet achterblijven. De secretaris deelde mede, dat nog niet al le gekozenen hebben geantwoord. Zoodra alle antwoorden binnen zijn, zou hij de na men aan het distributiebedrijf opgeven. In dit verband deelde de secretaris mede, dat van den heer Borsjes bericht was geko men, dat hij wegens ongesteldheid voor de benoeming moest bedanken. De andere ingekomen stukken, door den secretaris hierna voorgelezen, waren: a. ten schrijven van den heer Lui ting, dat hij de benoeming tot lid van de commis si* va* bijstand aanaaamt Voor kanniag*- ving aangenomen. b. Van de vereeniging „Heiloo Vooruit" een dankbetuiging voor de toetreding als do natrice, met verzoek om opgave wie de A. W. V. op hare vergaderingen zal vertegen woordigen Als voren. c. Van de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Egmond aan Zee een dankbetuiging als boven. Als voren d. Van het Centraal Bureau voor de Sta- tiestiek te 's-Gravenhage een verzoek om toe zending van een of meer der laatste jaarver slagen, alsmede gegevens over productie en consumptie. De secretaris zeide, dat hij het laatste jaarverslag had opgezonden. De heer Jb. Cloeck betoogde dé wensche- lijkheid om ook de opgaven over productie en consumptie te verstrekken, daar deze ge vraagd worden om een algemeen beeld te krijgen van den toestand. De voorzitter meende, dat de Kamer van Koophandel wel zoo'n rapport zou opzen den. De heer Cloeck zei, dat een opgave als hier gevraagd werd, niet door de Kamer van Koophandel kon worden gegeven, maar wel door een vereeniging die bestaat uit leden van verschillende vakgroepen. Hij las daarop een vragenlijst voor, die wordt toegezonden, als op het verzoek wordt ingegaan, en bood aan een afschrift daarvan aan het bestuur te geven, waarvan de voorzitter zei, dat het zeei zeker goed was als men reeds vooraf wist was gevraagd zou worden. De secretaris had gemeend dat het gezon dene voldoende inlichtingen zou geven. Ten slotte werd besloten dit stuk nader onder dé oogen te zien De heer A. Fortuin bracht de benoeming van leden der commissie van bijstand nog even ter sprake. Waar nu van alle benoem den nog geen bericht over het al of niet aannemen der oehbemmg was ingekomen, zou hij, om het groote belang der zaak, wen- schen dat bij de heeren op het nemen van een beslissing werd aangedrongen en zoo deze niet reeds heden Vrijdag kwam, moest het be stuur machtiging hébben een ander lid te kie zen. De voorzitter antwoordde, dat er reeds in vereeniging met „de Hanze" met vrucht is gewerkt. Deze vereeniging is klaar met hare afgevaardigden. Door de A. W. V. behoefde slechts één vertegenwoordiger meer te worden aange wezen, en wel ter vervanging van den heer Borsjes, daar ter vergadering bleek dat de overige benoemden hunne tunctie hadden aangenomen. Up verzoen des voorzitters ver klaarde de b Bak zich bereid de plaats van den heer Borsjes in te nemen. De heer Lewijt merkte op, dat het, ter voorkoming van veel werk, wenschelijk was voortaan aueen benoemingen ie noen uit ter vergauering aanwezigen, waarop de voorzit ter antwoordde, dat zulks niet altijd moge lijk is, omuat er meermalen speciaie vakoe- laugeu in het spel zijn. De heer Pander betoogde de wenschelijk- heid om ook de aardappetea- en groeuten- nandctaien in de conuiussie van oijstand te doen vertegenwoordigen, iets wat ae voor zitter beaamde. Hij vroeg daarom den heer Pander een benoeming aan tc nemen, wat deze dan ook deed. e. Van de vereeniging „Heiloo Vooruit" een uimoodiging tot bijwoning der vergade ring op heden Vrijdag. Voor kennisgeving aaugeuomtn. t. Van net distributiebedrijf een lijst van de toegewezen bruine boonen en aardappe len. De secretaris iiad deze met de bemer kingen van de A. W V. en de Hanze terug gezonden. g. Van het comué voor de jaarbeurs te Utrecht, m antwoord op een desbetreffend schrijven van den secretaris, de mededeeling dat ook vrouwen legitimatiekaartcn kunnen bekomen en dat op verzoek kan gezorgd worden voor logies. Voor kennisgeving aangenomen. h. Van de Eerste Ned. Onderlinge druk kerij en papierwarenfabriek een verzoek om aandeelen te nemen. Als voren. i. Schrijven van het hoofdbestuur van den Middenstandsbond, waarin gewezen wordt op het belang van het Handelsregister. Als voren. De voorzitter deelde hierna mede, dat de secretaris bij het telefoonnet is aangesloten onder No. 206. Hierna was aan de orde: Bespreking ge- meenschappelijken tocht naar de jaarbeurs te Utrecht. De heer Lewijt had verwacht dat het be stuur een bepaalden dag zou hebben voorge steld s De voorzitter meende, dat dit niet had ge- cund, omdat nog niets over het aantal deel nemers bekend was. De secretaris achtte het wenschelijk eerst in nrincipe uit te maken of men er vóór was om gezamenlijk te gaan. A"e aanwezigen bleken hier vóór, waar na a- datum vastgesteld werd 7 Maart. Wat de kwestie van logies betreft, besloten werd da leden vrij te laten al dan niet gebruik te De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF te ALKMAAR ontving de volgen de bekendmaking, inhoudende eene DISTRI BUTIE-REGELING der door de Regeering aangekochte GRANEN: Artikel 1. Aan landbouwers is verboden het verhan delen, ten geschenke geven of op eenigerlei wijze vervreemden: a. van rogge, tarwe, gerst, haver, paarden-, wier-, schapen-, duiven-, waalsche- of tuin- boonen; b van maïs, verstrekt in ruil voor de aan het rijk of de Gemeente geleverde rogge, als bedoeld in de circulaires van 17 Juni 1916, No. 9713/8 bis, en van 25 Augustus 1916, No. 2365/8 bis, Rijksbureau voor de Distri butie van Graan en Meel. Artikel 2. Aan derden is verboden op eenigerlei wijze mede te werken tot de onder artikel la en b. verboden vervreemding. Artikel 3. Het verbod in artikel 1 en 2 gesteld is niet van toepassing: a. op den handel in granen en peulvruchten, genoemd onder artikel la, met de Pro vinciale Brood-Commissies of hare ge machtigden; b op de granen en peulvruchten, genoemd onder artikel la, die ingevolge de circu laire van 30 Januari 1917, No. 10517/43 Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, voor den zaai worden verhandeld; c. op de tarwe, voor zoover deze met goed keuring van de Burgemeesters door de landbouwers aan hunne arbeiders ten be hoeve van hun eigen broodvoorziening als loon in natura wordt verstrekt De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Rantsosneering van do indus trie in kolenvorbruik en gebruik van electrischen stroom. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF alhier ontving héden de volgende circulaire van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel: Iu aansluiting aan mijne circulaire van 2 Februari 1917, No. 5738, afdeeling Handel, betreffende de rantsoeneering van brandstof fen voor gas- en electriciteitsbedrijven, heb ik de eer L' te berichten, dat, door de voort during der moeilijkheden voor de kolenvoor- ziemng, verdere maatregelen, waardoor het verbruik van alle overige industrieën in evenredige mate wordt beperkt, nieit langer kunnen worden uitgesteld. Ik zie mij derhalve genoodzaakt te bepalen, dat, met ingang van 15 Februari a.saan alle industriëele bedrijven in Nederland siechts is toegestaan een verbruik van brand stoffen overeenkomend met 75 pet. van de verbruikte hoeveelheid in een overeenkomstig tijd van van de maand November 1916. Deze rantsoeneering geldt ook voor de levering van electrischen stroom, ai mocht daarvan thans nog door den Directeur der Rijks-Ko- lenindustrie ontheffing zijn verleend. Het bovenstaande houdt geenszins in, dat thans door alle mdustrieën kan worden ge rekend op beschikbaarstelling van hoeveel heden brandstoffen, overeenkomend met het voorgeschreven maximum, doch het ver groot de mogelijkheid dat bij de toewijzin gen in Maart aan aanvragen uit alle takken van bedrijf, althans percentagegewijs, zal runnen worden voldaan. In verband met de oelangen, voor welke verschillende indus trieën werkzaam zijn, zal het wenschelijk runnen blijken, aan bepaalde bedrijven ge- heele of gedeeltelijke ontheffing te verleenen van het voorgeschreven maximumverbruik, letgeen ter beoordeeling van den Directeur der Rijks-Kolendistributie kan geschieden. A aar, behalve voor fabrieken van levensmid delen voor volksvoeding en van legerbehoef- ten, uit den aard der zaak slechts bij hooge uitzondering ontheffing zal worden ver eend, is het overbodig daartoe strekkende aanvragen in te dienen, wanneer niet tegelij kertijd afdoend kan worden aangetoond, dat door de rantsoeneering van het bedrijf van aanvrager groote landsbelangen worden ge schaad. Ter bevordering van een geregeld verloop kunnen bedoelde aanvragen uitslui tend schriftelijk worden gericht tot de Rijks- Kolendistributie en slechts op uitnoodiging persoonlijk worden toegelicht. Er zij in het bijzonder op gewezen, dat een op het oogenblik nog gunstige voorraad van een bepaald bedrijf geen vrijheid geeft tot overschrijding van het gestelde maxi mumverbruik; mocht overschrijding toch plaats hebben, dan zal dit voor het bedrijf in kwestie van zeer nadeeligen invloed zijn op verdere toewijzingen door de Rijks- Kolendistributie. Ik vestig met nadruk de aandacht op de noodzakelijkheid om bij de beperking der productie, welke deze rantsoeneering met zich brengen zal, te streven naar eene oplos sing, die voor de in de betreffende bedrijven werkzame arbeiders bijzondere financieele nadeelen of ongerief voorkomt; inzonderheid zal er naar moeten worden gestreefd om door inkrimping van den arbeidstijd stopzet ting van het bedrijf zooveel mogelijk te voorkomen. De Directeur voornoemd. D. SCHENK. COURANT. BINNENLAND wui-uuen. te

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1