T» legra 111111 en ran heden maken van het aanbod van het comité der jaarbeurs. Voorts werd besloten te Utrecht te dinee- ren, wie wil deelnemen moet dit uiterlijk 1 Maart bij den secretaris opgeven. Op een desbetreffende vraag van den heer Koel antwoordde de voorzitter, dat juist niet alleen leden deelgenooten mogen zijn. Het doel is een- gezelligen tocht te maken. Bij de rondvraag beantwoordde de heer Fortuin een in den loop van de vergadering door den heer Tjaden gemaakte opmerking over loyaliteit van de vereeniging. Deze had het n.l. overbodig gevonden dat per adver tentie en per convocatiebiljet deze vergade ring was aangekondigd. De heer Fortuin lichtte toe, dat in dezen een abuis was begaan, maar overigens was reclame zeer goed, spr. ondervond dit in zijn eigen zaak. Het kon zijn nut wel hebben, ais de aandacht van het publiek gevestigd werd op de A. W. V. Het drukkere bezoek dan ge woonlijk van deze vergadering was er mede het bewijs van. En bovendien, waar de cou ranten groote en niet onbelangrijke versla gen gaven, mocht men daarvoor dankbaar zijn en de uitgevers in de kosten daarvan ze ker wel eenigszins door een advertentie tege moet komen. De heer Tjaden was van oordeel, dat de vereeniging niet meer mocht doen dan de ka9 toenet. Voor een huishoudelijke vergade ring als deze achtte hij het geld weggooien er een advertentie voor te plaatsen en boven dien convocaties te drukken. Wat de versla gen aangaat, daar was hij niets op gesteld, hij vond het zelts beter dat bij een huishou delijke vergadering de pers niet toegelaten werd. Een openbare vergadering wilde hij wel adverieerai en daarvan ook wel versla gen doen plaatsen. De voorzitter zei lijnrecht tegenover de meening van den heer Tjaden te staan. De vereeniging had reeds veel steun van de pers ondervonden. De heer Joh. D. Appel was het niet met den heer Tjaden eens. Hij vond het jammer dat van zoovele vergaderingen geen versla gen geplaatst worden. Wel achtte hij het niet noodig zeer uitvoerige verslagen op te nemen, want dan konden lakse leden wel eens zeggenOch, wij lezen liet toch alles in de krant. Maar een kort verslag, een resumé, achtte hij beslist goed. De heer Pander vertelde, dat hij door de courantenverslagen juist zich had gedron gen gevoeld lid te worden, welke mededee- ung met applaus werd begroet. De heer Lewijt wilde maandelijks een ad vertentie piaatsen, oin de aandacnt te vesti gen op de vereeniging, welk idee de voorzit ter overweging toezegde. De secretaris deeide mede, dat de heer SchenK hem telefonisch had medegedeeld, dat slechts één zakenman gebruik had gemaakt van de aangeboden gelegenheid om gratis zijne boeken in orde te laten maken, zoodat nij de toegezegde beioonuig van J 1Ü0 daar voor niet kon aannemen, als zijnde deze veel te hoog. Wel wilde hij de gemaakte kos ten voor boeken enz. ad pl.m. 25 vergoed hebben, maar maakte de vereeniging daarte gen bezwaar, dan zou hij zich daar gaarne bij neerleggen. De voorzitter sloot hierop de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen en aan de pers. DE „QUINT. Vanmiddag is de „Qumt'' weder geopend. Op het oude, slechte ijs heeft men water la ten loopen, hetwelk nu weder bevroren is en een mooie gladde baan geeft De Quint is nu weer geheel te berijden en het ijs ia gladder, schoon minder hard, dan het dit jaar nog geweest is. Waarschijnlijk zal men morgen avond de baan ook openstellen. NOORD-SCH ARWOUDF Herv. Kerk. 9.30 uur, Ds. Staal. Geref. Kerk, 9.30 en 4 uur, Dr. Harren- stcin OTERLEFK, Herv Ctem., QA uur, Ds. Spaargaren. OUDORP, Herv. Gem., 10 uur, Ds, Groot. SCHOORL, Herv. Gem., 9A uur, Ds. Boe- SCHERMERHORN, Herv. Gem., geen dienst. Geref. Kerk, 9.30 uur, preeklezen. ZUII>SCHARWOUDE. Herv. Kerk Geen dienst wegens vacature. Quant; de 2e pr., 4, door J. Westra; de zijn. 3e pr., 2, door T. Quant; de 4e pr., ƒ1, De door Jacob Westra; de 5e pr., 0.50, door S. Masteling. Er namen 18 jongens deel aan den wed strijd. 1 DE FANCY FAIR. Het was gisteravond weer druk op de Fancy Fair, druk en gezellig. Over 't alge meen werden er goede zaken gemaakt en toen 't tegen elven liep, was er een aardige ores gesiagen ui ue prijzenvoorraad van touiboia, viacmtin en giabbeunand. "loen de animo om op deze wijze wai machtig te worden, vernauwde, ging de heer van Sons- beek er toe over, de prijzen bij opbod te verkoopen, en dat bleek hem wel toever trouwd, getuige de hooge bedragen, welke hij door zijn welsprekendheid de omstanders wist te doen bieden. 5 Toen het wat minder druk liep in de zalen van de Unie, schonk de heer Van Hedei met zijn verdienstelijk orkestje gelegenheid tot een dansje, waarvan natuurlijk gretig ge bruik werd gemaakt. Men had permissie tot 12 uur, en voor dat uur zullen ook wel wei nigen onder de dansers aan naar huis gaan gedacht hebben. Evenvwillen we er nog aan herinneren, dat het gisteren de laatste avond van de Fan cy Fair is geweest. Ze wordt hedenavond niet gehouden, al was dit oorspronkelijk wel de bedoeling. PREDIKBEURTEN Alkmaar. op ZONDAG 18 FEBRUARI Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. Kapel, 10 uur, Ds. Verwaal, Avond 6 uur, Ds. de Pree. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, Ds. Westra. Evang. Luth, Kerk, 10.30 uur, Ds. Mak kink. Remonstrantsche kerk, 10.30 uur, Ds. Mac- kenzie. Gereformeerde Kerk, 10 uur en avond uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente, 10 uur en avond 5 uur, godsdienstoefening. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, Herv. Gem., 9 A uur, Ds Kruizinga. BERGEN, Herv. Gem., 10 uur, Ds. van den Kieboom. BROEK OP LANGENDIJK. Herv. Kerk, 9 30 uur, Ds Dijk. (Bevestiging van Lidma ten) 2.30 uur Ds. Dijk. Geref. Kerk. 9 30 en 2 30 uur. Ds de Jcng. Chr. Geref Kerk 9.30 en 2.30 uur, Ds. de Bruin. Doopsgezinde Kerk Geen dienst. HEER-HUGOW., Herv. Gem., 9A uur Ds J. Broekema HEILOO, Herv. Gem., 10 uur, Ds. Eilerts de Haan r EVANGELISATIELOKAAL. 10 uur, Dr C H Nolke van Amsterdam. KOEDIJK, Herv. Gem., geen dienst. LIMMEN, Herv. Gem., 9 A uur, ds. C J A. Bosch. uinun^d nieuw» VORSTELIJKE GIFT. De Koningin heeft 500 beschikbaar ge steld Voor verzorging hier te lande van Ne- derlandsche kinderen uit den vreemde. KOLENNOOD. Te Assendelft zijn alle scholen des namid dags gesloten. Bij alle brandstoffenhande- laars zijn de brandstoffen uitverkocht. Alleen een geringe hoeveelheid turf en hout is nog voorhanden. Te Medemblik heerscht algeheel gebrek aan steenkolen en cokes; laatstgenoemde brandstof wordt door de gasfabriek nog al leen geleverd ten behoeve van de gemeente- gebouwen de schooltijden zijn ingekort; de gasprijzen verhoogd; petroleum ontbreekt geheel. Door verschillende fabrikanten te Veenen- daal is bepaald, dat slechts de eerste vier da gen der week zal worden gewerkt, terwijl voor loonderving eenige tegemoetkoming zal worden gegeven Vanwege de militaire autoriteiten te Schoonhoven is alle cokes aan de gasfabriek aldaar in beslag genomen. Reeds gedane be stellingen der ingezetenen worden niet uit gevoerd. Weeens kolengebrek wordt de cacaofa briek der firma C. J. van Houten en Zoon te Weesp Zaterdag voor onbepaalden tijd stop gezet. De werklieden zullen voorloopig hun volle loon blijven ontvangen. RELLETJES TE DEN HAAG. Gisterenavond was het in den omtrek van het Binnenhof erg rumoerig. Opgeschoten jongens jouwden en floten tegen de politie. Een door het Rev. Soc. Comité beraamde be tooging voor het Tweede Kamergebouw werd verboden en ook werd verhinderd de aanbie ding van een adres aan de Kamer door een deputatie. Op de Riviervischmarkt maakte een bende jongens het tegen 10 uur zoo bont, dat de politie charges moest uitvoeren. Er hadden een paar arrestaties plaats, een der gearresteerden had een bijl bij zich. Lenige lichtgewonden en een ernstig verwonde (die sabelhouwen over het hoofd had opgeloopen) werden door den Eerste Hulpdienst verbon den. SPEKSLAGERS IN OPPOSITIE. De Groninger varkenssiagers heoben ae laatst geslachte iegeeringsvarkens voorioo- pig in het abattoir laten hangen. De regee ring neeft hun sedert verleden week 2 A ct. per kilo voor het varkensvleesch meer in re- ttening georachi, zouuer dat tegelijkertijd de prijslijst voor den verkoop is verhoogu V'eneden week hebben zij dus met schade verkocht en deze week zijn zij niet van plan net weer te doen. DOOR HET IJS GEZAKT. Te Sneek is uit een bijt in een gracht nabij zijne woning een 5-jarig kind ievenioos op gehaald. TI Een lid van „Menschlievend Hulpbetoon te Amsterdam heeft een kind gered, dat door het ijs was gezakt. '<t Was zijn 21ste redding Op verschillende plaatsen in Amsterdam zijn kindc. i door het ijs gezakt. Gelukkig werden alk i nog gered, zij het dan ook vaak met levensgé aar. DUITSCHE ADVERTENTIES. De vereeniging tot bevordering van Duit- sche dónomische belangen in het buitenland heeft te Bremen een vergadering gehouden, waarop besloten is er naar te streven dat Duitsenland vijandige bladen geen belang rijke Duitsche advertenties meer krijgen, vóór den ooriog is in één jaar pl.m. 60 md- üoen mark voor Duitsche advertenties in het buitenland besteed. ZIJN BROER BESTOLEN. Einde Januari werd te Amersfoort van een leerling-machinist 100 gestolen, welke met zuinig leven bijsen waren gebracht en waar mee hij binnenkort hoopte een huishouden te kunnen opzetten. De dief is thans gesnapt, 't Was een eigen broer, welke te Amersfoort toevlucht had gezocht toen het militair ge zag hem van de grensstreken had uitgewe zen. JAARBEURS. De officieele opening van de Eerste Ne- derlandsche Jaarbeurs op Zaterdag 24 Fe bruari zai geschieden door den minister van landbouw, nijverheid en handel. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagmiddag werd de wedstrijd voor behoeftige gezinnen gehouden, welke ueaiond in ïiaidprikken voor names en hee ren. De beiangsteiiing was enorm en het we melde op de oaan van priksleden, „kreu- pe.s zegt men hier. De ui'tslag was: le pr. mej. Elizabeth Hoiienoerg-de Ruiter; 2e pr. An. Strijbis- Bakker; 3e pr. Aagje Huibers; 4e pr. Maar- ije Bakker; 5e pr. Trijntje de Graai-Blokker. De heeren: Joh. Bakker, le pr.; Jb. Wage naar (brug), 2e pr., Jb. Kostelijk, 3e pr.; G. Engel, 4e pr. en P. Klare, 5e pr. 't Ging om worst, rijst en turf. Ongeveer 75 gezinnen werden alzoo weer van het noo- dige voorzien. Met medewerking van den Minister van Landbouw heeft de distributie-commissie al hier 5 vaten petroleum ontvangen en zijn nog 5 vaten onderweg, welke petroleum uit- siuuend verkocht zal worden ten dienste der verwarming en verlichting der koolbewaar plaatsen. UIT WARMENHUIZEN. Donderdagmiddag werd alhier wederom een wedstrijd op schaatsen gehouden (reeds ue 7e in deze winterperiode). Nu waren het jongens van 13 tot 17 jaar,'vol ambi'tie om blijk te geven van hun kunnen De 1ste prijs, 6, werd behaald door P. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Donderdagmiddag gat de ïjsciub „Ons Genoegen een wedstrijd in het ringrijoen voor jongens en pijpnjden vuur meisjes. Hieraan werd door ró jongens en j2 meisjes uceigenomeu. De uitslag was ais volgt: jongens: le pr. P. Nui; 2e pr. Jn. iviettes; 3e pr. Jn. Groen. Meisjes: le pr. M. Kos, 2e pr. N. Glas; 3e pr. M. du Burck; 4e pr. K. v. d. Vliet. ue raad uezer gemeente vergaderde Don derdagmiddag 2 uur. Aiie reden waren aan wezig. 1 Vacature. Bij de opening, waarbij ue voorzitter den neer J. Siot herdacht, die voor de gemeente getracht beeft te doen wat hij kon. Goedgekeurd werd het voorstel van de gascommissie om den gasp rijs te brengen op iÜ ets. voor metergas, 10A ets. voor munt- gas en 8 ets. voor industriegas. Hierna kwam aan de orde het voorstel van de gascomntissie om een leening te slui ten van J ib.OOU, voor elke gemeente 4UÜÜ, voor uitbreiding bij de fabriek, aankoop van meiers en van leidingen. De heer Berkhout sprak er zijn verwonde ring over uit, dat de gascommissie weer met een uitbreidingsplan kwam. Het vorig jaar was nog een groot plan ontworpen en niet aangenomen, omuat in piaats daarvan 3 van de vier gemeenten liever een onderzoek wenschten in te stellen naar de mogelijkheid v«ui eiectricueit. We zijn toen met zijn zessen, uit cuke gemeente twee, bij elkaar geweest. U, zegt spieker tot den voorzitter, zou er met den burgemeester van Broek nog eens over sprenen en sindsdien hebben we er niets meer over gehoord. Het plan van het vorig jaar zal wel uitge voerd zijn. Toen was het 10.000 en nu 16.000. We zullen op deze manier spoedig het groote plan bereikt hebben. Wanneer de heele zaak van electriciteit moet doodbloe den, hadden we het vorig jaar wel tot de uitbreiding kunnen besluiten. Spr. stelt voor, het plan niet goed te keu-, ren, doch eerst een onderzoek naar electrici teit in te stellen. Voorzitter zei, dat deze uitbreiding nood zakelijk is. Er moet worden ingegrepen, wil I men leveren wat geleverd moet worden. De electriciteitszaak is ook in de gascommissie ter sprake geweest, doch men was van oor deel, dat beide zaken niet met elkaar in strijd waren. De buitengewone toestand en de hou ding van Broek waren oorzaak, dat we de zaak lieten rusten. De heer Kroon merkte op, dat we volgens opgave en berekening weer een heele poos klaar zijn. We zullen later weer moeten uit breiden en dan zal misschien de electriciteit beter aan de orde kunnen komen. De heer Berkhout vroeg of de kleine uit breiding van het vorig jaar tot stand geko men is. Voorzitter: Neen, tengevolge van het lange oponthoud, door de electr. zaak kon het niet op tijd worden uitgevoerd. De heer Berkhout: Het kleine plan moest uitgevoerd worden vóó 1 October, anders kon niet voldoende geleverd worden. U deelde toen mede dat we door 't aannemen van het kleine plan op de goede weg waren De voorzitter: Ik moet ten sterkste den raad adviseeren nu niet op de electr. zaak in te gaan. De heer de Boer: Er is nu al genoeg ge sukkeld met gas. Ik ben daarom voor het plan; als^iu later de gascommissie maar niet aankomt met het argument, dat de electrici teitszaak te zwaar op de uitgebreide gasfa briek drukt. De heer Bekker merkte op wel verplicht te zijn om mee te gaan doch was bang dat de gascommissie op sleepF uw wordt genomen door Broek. Het scheen hem evenwel ook wel toe, dat de gascommissie niet bi mder voor electriciteit is. De heer Zeeman: Wij zijn in deze geen tech nici. Als het plan niet gebruikt wordt als kap stok voor de electriciteit, mogen we er niet te gen zijn Het gevaar bestaat echter wel. Materiaal voor electr. is niet te krijgen, doch is dit wel het geval, met het materiaal voor gas? De heer Kroon gaf de verzekering, dat zorg voor een kapstok niet behoeft te bestaan Ten slotte werd met 14 tegen 2 stemmen het plan van de gascommissie goedgekeurd De heeren Berkhout en Zeeman stemden te- doofheid wordt nu eenisgzins uitge speeld, doch als er toch een bewijs is, dat dit op het onderwijs niet van invloed is, kan dit toch ook geen argument zijn. Spr. wist dat de heer du Burck de orde heel goed weet te handhaven en zijn onderwijs uitstekend is. Moest nu een persoonlijke antipathie van in vloed zijn? De voorzitter interrumpeerde en zei dat de schoolopziener geadviseerd heeft hem niet op de voordracht te plaatsen. Bovendien had hij ook geweigerd een gedeelte van het herha- lingsonderwijs op zich te nemen. Hierna ging men tot stemming over. Vier stemmen werden op no. 1, 1 stem op no. 2 en 1 stem op den heer du Burck uitgebracht, zoodat no. 1 gekozen is. Rondvraag. De heer de Boer vroeg of de voorzitter al eenig resultaat bereikt heeft op zijn aanvraag om anthraciet en petroleum. De voorzitter antwoordde: Ik heb van den minister bericht gehad dat ik me omtrent pe troleum moest wenden tot de Am. petr. Comp. Ik heb dit gedaan, doch zonder resultaat. De heer Zeeman lichtte verder toe, dat deze zaak toch meer en meer haar beslag begint te krijgen. De heer Berkhout vroeg of de leden van de gascommissie niet hun invloed konden laten gelden, dat bij lekkage in leidingen krachti ger wordt opgetreden. Nu was het noodig dat een gezin voor twee dagen zijn woning moest ontruimen. De voorzitter zei dat door de sterke vorst een hoofdleiding gesprongen was Gelukkig werd het tijdig ontdekt en de di recteur is direct zelve gekomen en heeft aller eerst de kachel uit het huis gedragen om ont ploffing te voorkomen. Verdere werkzaamheden moesten een paar dagen wachten, omdat de grond te hard was. De heer Berkhout was met het antwoord niet volkomen tevreden. Als er een graf gegraven moet worden kan het ook en dit was ook noodzakelijk. Pas Zaterdagmorgen na heftig aandringen was er iemand komen helpen. De voorzitter zei toe er verder met den di recteur over te zullen spreken. Hierna slui ting. UIT RUSTENBURG. Een mooie avond voor de afdeeling Ur- sem van den Bond voor Staatspensionnee- ring: een volle zaal en een aandachtig pu bliek. „Moederliefde", het eerste programma nummer, schetst in forsche lijnen de koude zelfzucht, de hartelooze eigenzinnigheid, het eergevoel der armen. Moeder Marrigje, de weduwe Beugel, wel ke figuur aan Couperus' noodlot deed den ken, ging in haar 'rol op; 't koude, meedoo- genlooze had haar ook reeds met ijzige hand omklemd, het wreede fatum moest ten slotte voor den gevleugelden wiekslag der moeder liefde wijken. Het kluchtspelletje „Hannes ingekwar tierd" laat de komische zijde van 't kleine nenschengedoe zien. Hannes, de milicien, wordt door Griet, de bazige, drukdoende dienstbode, zoo gesuggereerd, dat de stum perige oude heer, prat op zijn ambt en keu nis, geheel ontmaskerd wordt. Het geheel was een groot succes voor ae bondsafdeeling. UIT WINKEL. Tengevolge der schaarschte aan materia len voor verlichting en verwarming, is het onderwijs aan de teekenschool der afd. W in- vau ae vereeniging tot Devorcering van 36 rijders voor de meest behoeWgen zouden rijden Onder veel belangstelling van een tal- ijk publiek werden de prijzen gewonnen door de heeren Booij jnz., le prijs; 8. v d. Werf, 2e prijs; M. Hoogiand, 3e prijs; P. Kloosterboer jnz., 4e prijs, en H. Burger, 5e prijs. gen. De heer Berkhout had eenige opmerkingen gemaakt op de rekening van de gasfabriek, die door den voorzitter naar aller genoegen werden weerlegd De voorzitter deelde mee, dat inzake de progressieve heffing voor den H. O. geen hoo ger percentage mag worden geheven dan 4,50 wanneer op het laagste inkomen 600) 3.16 pCt. geheven wordt. De heer BanDat is ook al weer een storm geweest in een glas water. De begrooting was teruggekomen met veel kleine opmerkingen Deze zullen worden on dervangen. Goedgekeurd was teruggekomen de reke ning over 1915 en de verordening op het le- vensmiddelenbedrijf. Voor hoofd der school was uit elf sollicitan ten door den schoolopziener de volgende voor dracht opgemaakt: 1. A. K. Grabawsky te Amsterdam 2. P. D. v. Zanten H. d. S te Oosthuizen 3. J. D. de Haan te Dordrecht. De heer Zeeman merkte op verwacht te heb, ben, dat de heer du Burck, die reeds twee maal tijdelijk de functie van H. d. S. waar nam en ook sollicitant was, wel op de voor dracht zou komen. Hij had toch op uitsteken de wijze zijn verplicht vervuld. De voorzitter zei, dat de beide schoolopzie ners het niet wenschelijk achtten omdat hij doof is, hoewel er een deskundige verklaring was, dat dit van geen invloed was. De heer Berkhout drukte ook zijn spijt uit dat de heer du Burck niet op de voordracht stond. Als onderwijzer is hij zeer geschikt. We weten allen hoe de verhouding is tusschen B. en W. en den heer du Burck. Nu mag de schoolopziener de voordracht hebben opgemaakt, doch een advies van B. en W. zal daarbij toch zeker van veel invloed net vakonuerwijs in West-Friesland, stopge zet. UIT HOORN. Daar het stoomgemaal buiten de Wester poort in werking is gesteid, is net ijs in ae richting Berkhout, Avenhorn, Oudendijk ou- oetr-ouwbaar geworden. Gisiermc is dor onbekende oor zaak een onO! .oi Ubaar verklaarde woning aan het Keern oewooiid door Visser, ge- neel afgebrana. De gisteren gcnouuui aigemeene verga dering van aanüi-tiuouüers der Hoomsme Urediet- en Effectenbank heeft besloten hei dividend te bepalen op 7 y% pet, De balans en winst- en verliesrekening werden goeuge- xeud. Van de aandeelen in portefeuille werden j 50.000 geplaatst, het hierop behaalde agio ad 2500 is aan de reserve toegevoegd. Als gevolg van den bloei van land- en luinbouw werden alie credieten afbetaald of oeiangnjk vuminderd. De directie slaagde er echter in vele nieuwe credieiposten at te slui- ien. Saldo credieten uit Dec. 1915 468169.30, gesloten in 1916 264.300; afgelost een be- urag van 218949.80, saldo uit. Dec. 1916 513519.50. Aan intrest en provinie is een winst ge kweekt van 62832.33—. Aan onkosten en salarissen is betaald 19.487.60, zoodat een netto winst is gemaakt van 43.344.73y2. In 1915 bedroeg deze 35.006.87, De re serve bedraagt 27.316.53. UIT VEENHUIZEN. De vierde Nutsavond is goed geslaagd. De heer J. Smit had de lezing. Hij las ons voor „Schagerrootje", van den bekenden Eigen- uuis Met spanning volgden allen den le vensloop van den verwaarloosden jongen met dien naam. En velen smartte het, dat hij, toen hij door de liefde tot een goedhar tig meisje tot een braaf mensch was opge groeid, door eene borstkwaal ten gronde ging. 't Was een mooie schets. Hierna konden wij eens naar hartelust iachen otn de bijdragen van den heer G. Smit Az„ getiteld „De kist" en „Een Ser moen" van Pater Brom en van den heer P. Groot, getiteld „Een list". De heer H. Brands las nog voor een leerrijk opstel van Ypselon, getiteld „Olie" en daarmede was het programma voor dezen goed bezochten avond afgewerkt. UIT SINT PANCRAS. Gistermiddag hield de IJsclub alhier nog maals een wedstri'd en wel met hindemis sen. Door de ingezetenen was een bedrag van 200 bijeen gebracht, om weduwen, ouden van dagen en behoeftigen te bedeelen met levensmiddelen. Voor dezen zouden liefhebbers rijden, want werd de verdeeling zoo gelijk mogelijk gemaakt, een wedstrijd behoorde in dezen tijd er zoo bij. Ook ont vingen de prijswinners contanten, door de IJsclub beschikbaar gesteld In 't geheel wa ren er 60, die van de gelden genoten, terwijl UIT HEILOO. De beiae openoare scnoien in üeze ge meen ie zijn weguis geuren aan Brandstof gesloten. ue secretaris van Wienngen, de heer w j Brum, neen zijn Benoeming in gelijke tuncue ui rienou aangen-imicn en zal waar- scnijnujK Begin April in üienst treden. KORTE BERICHTEN. Te Haarlem zuilen de Timbertown Fol lies Zaterdag hun 150e voorstelling geven. Zij hebben reeds 100 000 voor liefaadige doeleinden verzameld. Te Hattem is Woensdag door werkloo- zen een betooging gehouden, die een orde lijk verloop had. Door de ziekte van den Burgemeester stond de wethouder hen te woord, toen zij om werk vroegen. Met de Staatscourant No. 39 zijn ver zonden afdrukken van akten van de coöp. stoomzuiveifabriek te Twisk. Ie Brielle is nekkramp geconstateerd bij een 10-jarig meisje. Door het hootdcomité van het Neaer- landsche Roode Kruis worden enkele En- gelsch sprekende Nederiandsche artsen ge vraagd voor geneeskundige verzorging van Lngeische krijgsgevangenen in Dunscniand. in ue Barpnatistraat te Amsterdam is een dame door een militaire auto overreden en genood. l wee raadsieüen van Viaardingen heb ben hun ontslag ingediend, zeer waarschijn lijk in verband met een onderzoek naar ver moedelijk door hen gedane leveranties aan de gemeente. Sedert gisteren hoort men aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens weer schieten, afgewisseld door hevige ontploffingen. Tegen de dienstbode van mgr. Meuter, deken van St. Mathias, is door de Maas- trichtsche rechtbank 3 jaar geëischt wegens het stelen in de kerk van verschillende kleine bedragen, totaal ongeveer 4000 Vijf jaren is geëischt tegen een zeeman te Amsterdam, die een paar schoten loste op een vrouw, met wie hij vroeger omgang had, en op haren minnaar. De beide mannen, die door de recht bank veroordeeld waren tot 2 jaren wegens oplichting der Amsterdamsche Bank voor J 22 488, zijn in hooger beroep door het Ge rechtshof veroordeeld tot resp. 1 Vi jaar en 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf. De Amsterdamsche koopman F. F. V. is door de I laagsche rechtbank wegens op lichting veroordeeld tot 1 jaar"en i maan den gevangenisstraf. In afwachting van een algemeen ver bod, hebben een achttal bakkerijen te Nijme gen tijdelijk den nachtarbeid afgeschaft, ter bezuiniging op licht. Sinds Dinsdagochtend worden te Haar lem twee kinderen van 7 en 10 jaar vermist. De jongens zijn Dinsdagmorgen om half 8 naar school gegaan, maar zijn daar niet ge weest. Krachtens de verordening tot beperking van het gebruik van kunstlicht is in een win kel te 's-Gravenhage, waarin bij herhaling overtreding van het lichtverbod werd gecon stateerd, de toevoer van electrischen stroom afgesloten. De Vee- en Vieeschhandel verneemt, dat er vergunning zal worden gegeven voor uit voer van nog 800 stuks stamboekvee. De minister van landbouw heeft thans bepaald, dat zeep, bestemd voor alle andere dan huishoudelijke doeleinden, zal kunnen worden afgeleverd tegen den prijs van 46 per 120 K.G. Bij een schoenfabrikant te Tilburg is voor een aanzienlijk bedrag leer gestolen. Naar de „Auto" mededeelt, zijn er voor ons leger geen tanks in aanmaak, noch in 't buitenland, noch in ons land. De N. O T. verleent weder consenten voor den aanvoer van gras- en klaverzaad. Te Deventer is het branden van gang lichten m alle particuliere woningen verbo den. Wie deze regeling overtreedt, zal afge sneden worden van den toevoer van licht. In de provincie Groningen zijn voor ons leger lemontepaarden aangekocht voor oemiddeld 800 per stuk. DE „WESTLRDIJK". DEN HAAG, 16 Febr. Een draadloos ontvangen bericht meldt, dat de sleepboo- ten Zwarte Zee en Witte Zee met het ge convoceerde schip „Westerdijk" hedenoch tend 5 uur de Terschellingerbank zijn ge passeerd en waarschijnlijk hedennamiddag 6 uur den Waterweg zullen binnenkomen M. de Redacteur, Beleefd verzoek ik een kleme plaatsruimte in uw veelgelezen blad. LANGS ANDERE WEGEN. De inzender heeft blijkbaar een goeden kijk op den toestand der arbeidende klasse! Hij wenscht het noodlijdende volk in groo te groepen samen te trekken in verwarmde lo kalen, het beste middel om kolen en brand stof te besparen. Voorwaar een prachtig idee. Daarbij zou hij de huisgezinnen, zoo noodig, willen ontlasten van eenige kinderen om de zen bij meergegoede burgers onder dak te brengen. Ook dit idee is niet slecht. En het overschot, dus vaders en moeders, die zouden ook tezamen onder dak gebracht worden in lokalen waar men alles gemeenschappelijk kan gebruiken, zooals warme maaltijden, enz. Deze geachte heer wenschi een voorbeeld te nemen aan de gemeente Wormer. Daar zijn keukens opgericht die vooi een groote partij menschen tegelijk koken. Dat is te zeggen, ze kunnen het tegen den kostenden prijs koo- pen. Een gelukkig mensch wiens fjnancieele omstandigheden dit toelaten. Nog één stapje verder, zegt deze heer, en de menschen kun- nen het lekker warm opeten. In gedachten be vind ik me reeds in zoo'n zaal, heerlijk ver warmd, ontlast van de kinderen, dus zonder zorg. Er wordt aan de verzorging van den ge- meenschappelijken maaltijd gewerkt, heerlijke geuren van uit de keuken dringen tot mijn reukorgaan door. Jongen, wat zullen we aan- tlNotZ.UlNDt.lN ÖlUKiVClN

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2