DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OOIILOG. Ambachtsschool riivi Mo. a. im. Vorstenlanden en Sumatra 4 ct. Sigaar. Haianna- ZATERDAG 17 FEBRUARI. Firma H. KRIJIvrS. tioncdcrd em utegentlendejaargimg. Jtaementsisriis per 3 maanden f 1.—. fr. o. post f1.25. Advertentieprijs^ ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieyen fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij y.h. HERffls. COSTER 4 ZOON, Voordant C 9. Teiefnr. 3. Uit den Raad. NEDERLAND. Toor Alkmaar en Omstreken Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 17 Febr. Over de verhouding tusschen Amerika en Duitschland zijn er ook heden geen nieuwe feiten te vermelden. De berichten melden ech ter, dat die verhouding nimmer zoo gespan nen is geweest als thans en dat men den oor log vrij zeker tegemoet gaat en dat de presi dent alleen nog maar op een of ander for tuintje hoopt, dat den oorlog doet uitblijven. Ook wordt verwacht, dat Duitschland, wan neer de verwachte goede uitkomsten van den onderzeeërsoorlog uitblijven, bereid zou zijn deze campagne te staken, zoo president Wil son nogmaals een poging wilde doen om de oorlogvoerenden tot bespreking der vredes voorwaarden te krijgen. Maar men betwijfelt of de openbare meening zoolang op een be slissing wil wachten. De Duitschers hebben nu in Champagne een succesje behaald. Ten zuiden van Ripont werden vier Fransche linies op een breedte van 2600 M. en een diepte van 800 M. ver overd, 21 officieren en 837 man werden ge vangen genomen, terwijl 20 machinegeweren en 1 mijnenwerper werden buitgemaakt. Het Fransche legerbericht zegt: „Tegen 4 uur 's middags zijn de Duitschers met behulp van verscheidene mijnontploifingen erin ge slaagd een uitspringende punt ten W. van Maison de Champagne binnen te dringen." Het latere Fransche legerbericht meldt hieromtrent nog: „Ten westen van Maisons de Champagne groote artillerie-bedrijvig heid Dit doet nog meerdere actie verwachten, evenals trouwens een telegram van den Kei zer, waarin waardeering en dank wordt be tuigd' en waarin wordt verklaard, dat de sa menwerking van allen tot hetzelfde doel elk succes insloot en insluit. Gegeven de resultaten, welke bij de bedrij vigheid der laatste weken op het westelijk oorlogstoonee! werden betaald, is dit succesje zeker niet gering. Men herinnert zich misschien nog dit ge deelte van het front. Den 25sten September 1915 drongen de Franschen hier bij het Champagne-offensief over een breedte van 25 kilometer van 1 tot 4 kilometer in de Duitsche stelling door. Bij de hoeve Maison de Cham pagne, tusschen Ripont en Massige, ligt een hoogte, die het dal van een riviertje be- heerschte, een voortdurende bedreiging vormde en zeer geschikt was voor de verken ning. Die hoogte is thans door de Duit schers genomen. De eerstkomende dagen zullen leeren, of ook dit succesje slechts een plaatselijke betee- kenis heeft, dan wel of het is bedoeld als de voorlooper van ernstiger actie. In elk geval toont deze actie aan, dat er in de Duitsche li nie nog aanvalskracht is, en dat het moreel der Duitschers nog niet zoo geschokt is, als de berichten der geallieerden den laatsten tijd wilden doen voorkomen. Overigens verdient het aanteekening, dat het weer de troepen van den kroonprins zijn, die het initiatief namen. Velen toch dachten, dat dit anders zou worden, sinds von Hinden burg het opperbevel had gekregen. Enkele da gen geleden werd bericht, dat ook generaal von Falkenhayn zich hier bevond is dit waar, dan zou dit een reden te meer zijn om hier in de komende dage4 meerdere actie te verwachten. Van de andere fronten zij vermeld, dat de Turken een nederlaag erkennen aan het Ti- grisfront, waar er „overeenkomstig het bevel een gedeelte van onze stellingen ontruimd zijn om onnoodige verliezen te voorkomen". Van Engelsche zijde werd onlangs betoogd, dat men de Turken ging aanvallen om hen te beletten verder troepen te zenden naar het Oostelijk oorlogstooneel. Aan het Oostelijk front is Aartshertog Frederik van zijn functie als Oostenrijksch opperbe, .Ihebber ontheven en „voor bijzon dere opdrachten ter beschikking gesteld". Het trekt de aandacht, dat dit is geschied na een ontmoeting der beide Keizers. ALKMAAR, 17 Februari. Veel en wij over de spoedvergadering van den Raad, welke Dinsdag werd gehou- dr, niet Mhrijven. Trouwe..s bij het standpunt, dat wij in zake de kolenbesparing van den beginne af aan hebben ingenomen en bij herhaling heb ban vwft.'.iifd, sou ka: aak wainig *m heb ben lang bij de door den Raad aanvaarde beslissingen stil te staan. Men wil nu eenmaal in den Raad de te dezer plaatse aanbevolen progressie niet en men zwijgt er over. Toen het in den Raad om de progressie in den Hoofdelijken Omslag ging, werden er eenige schoone woorden gesproken, die het herhalen thans alleszins waard zijn. „Wanneer dat zoo is, zei de heer Lubbe, dat ieder zich aan de wetten des land en aan de verordeningen der Gemeente heeft te on derwerpen, dan staat daar tegenover het recht van ieder burger, om als staatsburger te kunnen eischen, dat wetten en verordenin gen zoo rechtvaardig en zoo billijk mogelijk zijn." Verder wees deze spreker op den eisch „die hier ook voor ons staaf opgeschreven, dat de hoogste wet voor ons moet zijn het heil van het volk in zijn geheel". De heer Cloeck wist destijds zoo mooi uiteen te zetten wat logisch en wat niet lo gisch was gedacht en hoe de billijkheid heit best werd betracht. En het was wethouder de Wit die toen zijn standpunt zoo zuiver motiveerde door zich te beroepen op het rechtsgevoel, waaraan moest worden voldaan. Dit alles geldt ook voor de verlichtings kwestie. Wij hebben duidelijk uiteen gezet, waarom het door ons aanbevolen stelsel bil lijk en rechtvaardig is en wij houden vol, dat het door den Raad aanvaarde stelsel in strijd is met recht en billijkheid, het rechts gevoel van de massa moet verkrachten. Den niet-bezittende dwingt men te bezuini gen meer dan hij kan. Den welgestelde daar entegen laat men volkomen vrij wat deert het hem, wanneer zijn maandkwitantie een paar rijksdaalders hooger wordt? Terwijl juist van de meergegoeden meerdere bezuini ging moet worden verlangd dan van den ar beider en den kleinen burgerman, die steeds gewoon zijn geweest de uiterste spaarzaam heid te betrachten, dwingt men de laatsten tot onthouding en aanvaardt men een rege ling, welke hun; die niet op geld behoeven te zien, koud kan laten. Zelfs worden dezulken niet eens met afsnijding bedreigd als ze in het geheel niet besparen. De directeur der gasfabriek heeft de ver antwoordelijkheid niet willen, niet kunnen dragen voor de verzochte uitzondering voor de kleine menschen. Men heeft hem blijk baar niet gevraagd, of hij die verantwoorde lijkheid op zich kon nemen, indien men den kleinen man 90 pet. vrij had gegeven, en de rest met tweemaal den prijs had laten beta len, den middenman 70 pet. en voor het meerdere een prijsverhooging van 4 maal den prijs, den welgestelde 40 pet. en daarbo ven 10 of 20 maal den prijs wij hechten niet aan deze percentages of prijsverhoogin- gen, geven enkel het beginsel aan. Waarom heeft men dit den directeur niet gevraagd? Waarom zijn de heeren Verkerk en Udo, die anders vaak zoo krachtig weten te argumen teeren, juist daar blijven staan, waar hun sterkste verdedigingsmateriaal voor het grij pen lag? Waarom zweeg thans de heer Cloeck, eerst man van stevige oppositie, nu blijkbaar in een scheeve positie geraakt? Waarom heeft men niet getracht de voorge schreven besparing van 35 pCt. te bereiken, door van hen, die gemakkelijk meer kunnen bezuinigen een hoogere besparing te eischen, om daardoor degenen, die dit percentage niet kunnen bezuinigen het voor hen noodzakelijk te achten gebruik toe te staan Wij moeten die vragen open laten. Wel kan echter worden geconstateerd, dat de Raad Dinsdag niet heeft gehandeld naar het beginsel, dat in dezen abnormalen tijd hoe langer hoe meer het uitgangspunt van overheidszorg wordt en dat tot dusverre zijn sterkste uitdrukking heeft gekregen in de rantsoeneering, het beginselmeer geld geeft geen meer recht. En het zou geen wonder zijn, wanneer de Raad van deze afwijking nog eens berouw zal krijgen. In tusschen dringen wij bij een ieder op de meest mogelijke bezuiniging aan. Wie in dezen zijn plicht doet, kan nooit iets verweten worden vensteden hebben besloten te blijven varen, mits hen hoogere vergoeding wordt toege kend evenals levensve? zekering, verder wen- schen zij convoyeering. Op Cuba heerscht een opstand, de re- geeringstrcepen moeten na een hevig gevecht de opstandelingen op 17 mijlen afstand van Havanna verslagen hebben. UITZAAI VAN TARWE. In verband met de mogelijkheid dat ten ge volge van de vorst een meer of minder groot percentage der te velde staande wintergra nen vernietigd kan zijn, of althans zoodanig beschadigd, dat tot omploeging moet wor den overgegaan, en zaaizaad van zomertar- we slechts in beperkte hoeveelheden voor handen is, deelt de minister van landbouw, enz. mede, dat het, volgens het oordeel van vele deskundigen, zeer wel mogelijk is tot in het begin der maand Maart 3ommige soor ten wintertarwe te zaaien, met name de be kende Wilhelminatarv e. De minister geeft 'den landbouwers in overweging hiervan een zoo ruim mogelijk gebruik te maken. Voorts wordt aanbevolen het zaaikoren met ontsmettende middelen te behandelen waaromtrent aanwijzingen zullen worden gegeven door den Phytopathologischen Dienst. DE SCHEEPVAART. De Hollandsche Stoombootmaatschappij zoowel als de Bataaische Petroleummaat- schappij hebben op hun aanvraag, of de re geering vergunningen tot uitvaren verleende voor de vaart op Engeland, een toestem mend antwoord ontvangen. BINNENLAND TWEEDE KAMER. Vrijdag werd de algemeene beraadslaging over de begrooting van oorlog voortgezet. De heer Duymaer. van T wia t (a.-r., Sfeenwijk) vervolgde zijn eergisteren afge broken rede. Spr vroeg snellere bevordering van de luitenants en salarisver betering van de subalterne officieren. Spr. oefende verder o. m. kritiek op de ver lofregeling en vroeg, wanneer de lichting 1911 naar huis zou gaan. Ten slotte be jammerde hij enkele zi ken, waarmede de mi- üi&tCT Sli£C wikte uKjut^kUul. De heer B o m a n s (r.-k., Haarlemmer meer) had geen vertrouwen in de legerlei ding en klaagde over onvoldoende materieel. Hij noemde den minister religieioos en be- liandelde verder de encadreering en indee ling der manschappen. Ook deze spreker drong aan op sneflere bevordering van de luitenants. Hij zou niet tegen de begroo ting stemmen, maar twijfelde of wel genoeg voor de bevordering van de weermacht was gedaan. De heer Ruysd Beerenbrouck (r.- k., Gulpen) besprak de behartiging van de zedelijke en geestelijke belangen der militai ren. Nadat besloten was ook Zaterdag de vol gende week te vergaderen, werd doorgegaan met de oorlogsbegrooting. De heer Duys (S. D. A. P., Zaandam) klaagde over het verkeerde strafsysteem, door vele officieren toegepast. Hij wilde het salueeren op straat afge schaft hebben en diende een motie in, om te doen uitspreken, dat het huwelijksverbod voor marechaussees en vrijwillig dienende militairen diende te vervallen. De heer He Is d i ngen (S. D. A. P., Fra- neker) vroeg loonsverhooging voor verschil lende categorieën van werklieden. Over de geestelijke en zedelijke verzorging der militairen werd nog door verschillende leden gesproken. Te bijna 5 uur werd de ver gadering verdaagd tot Dinsdag. KORTE BERICHTEN. In den grond geboord zijn de Engel sche stoomschepen Greenland (1700 ton) Kyamte (564 ton), Belvoir Castle (221 ton), Hopemoor (3700 ton), Afton (1150 ton). Naar verluidt zouden 5 Zweedsche stoom schepen, met kolen van Engeland naar Zwe den op weg, in den grond zijn geboord. De tnairaxtnbandtn in Spaansdie ha- i Gemengd nieuws. HET IJS IN DE WAAL. Hoewel het water in de Waal langzaam wast (1 c.M. was in het laatste etmaal) ver andert de ijsbezetting niet. Over het geheel is het ijs van verbazende dikte; bij tamelijk hoo- gen waterstand is de Waal gaan „zitten," twee omstandigheden, die de oeverbewoners met zorg over 'iet losgaan vervullen. Die buitendijks wonen, hebben, zoo wordt uit Tiel gemeld, hun draagbare have gepakt en gezakt gereed staan, om deze bij het eerste teeken van verandering in den toestand naar veiliger plaatsen over te brengen. JAARBEURS UTRECHT. Door di. Nederlandsche spoorwegen is be paald, dat aan bezoekers van de Jaarbeurs te Utrecht een kostelooze plaatskaart voor de terugreis van Utrecht zal worden verstrekt. Zij, die van deze gunst wenschen gebruik te maken, behooren aan het station, alwaar <!e heenreis naar Utrecht aanvangt, een van hun handteekening voorziene legbimatiekaart aan te bieden. De kostelooze plaatskaart is steriits geldig voor dezelfde klasse als waarvoor de heenreis geldig is. OPLICHTING BIJ MILITIEZAKEN Voor het Gerechtshof te Arnhem heeft te rechtgestaan iemand u't Zwolle, door de rechtbank aldaar tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld wegens oplichting. Bekl. had een kapper uit Arnhem bewogen om hem 10 betalen en bovendien een contract te teekenen, waarbij deze hem 200 schuldig zou blijven, voor het geval zijn zoon voor den militairen dienst werd afgekeurd. De zoon van den kapper werd evenwel goedgekeurd en de justitie in de zaak gemoeid. Beklaagde beweerde niets gedaan te hebben wat straf- oaar was; in hoofdzaak bekende hij het ten laste gelegde feit. De advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis der Zwolsche rechtbank. STAKKERDS. Op den Velperweg te Arnhem zijn giste ren twee knaapjes aangetroffen, die in zeer uitgeputten toestand verkeerden Op het po litiebureau bleek, dat de kinderen uit armoe de door hun vader, een Nederlander, die in Hambom (Duitschland) werkte, waren ge zonden naar zijn broer te Amsterdam. Zij hadden den geheelen weg loopende afgelegd, 's nachts slapende in een schuur of stal. Ze waren door langdurige ontbering en honger zoo uitgeput, dat zij niet verder konden en zelfs het eten, dat men hun op het politiebu reau aanbood, niet meer konden gebruiken De kleinste zakte op het bureau ineen. Hij is naar het kinderziekenhuis overgebracht, ter wijl de oudste in een tehuis voor kinderen is opgenomen, totdat zij beiden naar hun oom te Amsterdam zullen kunnen worden ge bracht. HONGERLIJDERS. Te Rotterdam is huiszoeking gedaan bij de personen, die bij de relletjes op Dinsdag middag met borden hebben geloopen: ,,Tk heb honger!" en dergelijke opschriften. Het bleek, dat ze voldoenden voorraad boter, brood, koffie, thee en suiker in voorraad hadden, terwijl éen zelfs een flinke partij le verworst in petto had. KOLENNOOD. Doordat de militaire autoriteiten te Schoonhoven beslag hadden gelegd op de voorraden cokes van cie gasfabriek, dreigde er groot gevaar voor de goud- en zilver- iLdiiHru. ccn particulier, da nog een vrij aanzienlijken voorraad cokes bezit, heeft daarvan nu de voor de kazerne benoodigde hoeveelheid afgestaan, zoodat de gasfabriek haar cokes-productie weer voor de industrie kan beschikbaar stellen. HOLLANDER BEBOET. Een wagenmeester van de Nederlandsche Staatsspoor werd Zaterdag te Esschen aan gehouden, beschuldigd een adres voor iemand van Antwerpen te hebben afgegeven Per auto voerde men hem naar Antwerpen, waar hij in de gevangenis opgesloten werd. Na een verhoor kreeg hij een boete van 100 Mark. Gisteren werd hij in vrijheid gesteld en keerde hij over de grens terug. BIDUUR. Het Weekblad der Neck Herv. Kerk deelt mede, een schrijven omvangen te hebben van de classis 's-Gravcnhage van de Geref. Ker ken, waarin kennis wordt gegeven van een besluit tot het houden van een biduur we gens den nood der tijden. Verzocht werd op denzelfden dag ook een biduur uit te schrij ven. Het moderamen der synodale commissie is van oordeel, dat er behoefte bestaat aan ge meenschappelijk gebed en noodigt de kerke raden der Herv. Gemeenten uit, om Woens dag 21 Februari a.s. de gemeenteledén in een biduur te vereenigen MELKCRISIS IN FRIESLAND. Waarschijnlijk zal in Friesland op I Maart a.s. een melkcrisis uitbreken. Sommige fabrie ken wenschen met ingang van dien datum op te houd'en met het beschikbaar stellen van melk voor privaatgebruik tegen 9 cent per li ter. Volgen de andere fabrieken dit voorbeeld, dan zal de regeering moeten ingrijpen, want dan gaat alle melk naar de fabriek. BETOOG ING. Gisterenmorgen heeft de burgemeester van Haarlem een onderhoud gehad met het be stuur van de Sociaal-democratische Vrouwen club aldaar. Hem werd verzocht zoo spoedig mogelijk aardappelen en rijst tegen lageren prijs beschikbaar te stellen. De burgemeester verzekerde, dat er gedaan werd wat er gedaan kon worden. De deputatie zette uiteen, dat, wanneer er geen hulp geboden werd, tot an dere maatregelen moest worden overgegaan, en dat het bestuur dan niet voor de gevolgen zou kunnen instaan. De burgemeester brak het gesprek af, toen de deputatie liet blijken dat zij zijne verklaring, dat er geen voorraden aardappelen ia. de stad waren, niet geloofde. EEN WAARSCHUWING. Na eerst te Amsterdam een aantal slachtof fers gemaakt te hebben, wordt thans in Gro ningen, Rotterdam, Den Haag en enkele an dere plaatsen getracht goecfgeloovige men schen geld uit den zak te kloppen door een rubberzwendel. 2 ooals bekend, staat alle rubber in Hol land onder N. O. T.-controle en kan buiten de N. O T. geen rubber betrokken worden. Nu bestaat er een complot dat een partij rubber, groot 150.000 K.G., aanbiedt, welke zou zijn zal plaats hebben op alle werkdagen der week, behalve Zaterdagsmiddags, van 14 FEBRUARI tot en met 7 MAART, gedurende de schooluren, In de vakken TIMMEREN, SMEDEN, SCHILDEREN, MEUBELMAKEN, METSELEN en KLEER MAKEN. S*- ZIE AANPLAKBILJETTEN, -ma zijn binnengesmokkelc. met personen in relatie te komen die genegen zün aandeel te nemen in de partij als kooper of verkooper en zich dan laten' bewegen voor z.g. onkosten, provisie of zoo iets geld te ster ren, waar het den betrokkenen alleen om te dooi is, want de aangeboden partij „vrije rub ber" bestaat niet. Wel is er indertijd een par tij van 150.000 K.G. rubber binnengesmok keld in tabak, doch deze fraude werd ontdekt, de rubber werd aangehouden en onder toe zicht van de N. O. T gesteld Deze partij ligt -in Amsterdamsche veemen opgeslagen en wordt onder geen beding vrij gegeven. Bij dezen zwendel moeten1 met minder dan een vijftigtal personen betrokken zijn uit Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenkage. Reeds tal van slachtoffers moefen gemaakt zijn en bijna wekelijks komen er nog bij. De Amsterdam sche politie zou op de hoogte van de zaak zijn, jxL geen aanhoudingen hebben kunnen doen, daar de heeren hun bedrijf buiten de strafwet weten te houden. UIT HEILOO. Men schrijft ons: Al sedert lang was hier sprake geweest van het oprichten eener Vrijz.-Dem. Kiesver- eemging. Gisteravond kwamen voor dat doei eeni inwoners samen en neten aanvankelijk ■sopen zich als lid inschrijven, die een itpur kozen, bestaande uit de heeren: Krom, Hartman, Oostwoude, Buis en Vrij burg. Een paar heeren hadden reeds voorberei dende maatregelen genomen en zich in ver binding gesteld met den secretaris van den Vrijz Dem. Bond, tevens lid der Tweede Ka mer, den heer Koster, die in eene op Vrijdag 23 Februari a s 's avonds half acht te nou- den vergadering, met debat, bij mej. de wed. Ruiter a!s spreker hoopt op te treden met het onderwerp: „Het Vrijz. Dem. Program en de politieke toestand m de naaste toekomst" bene opwekking tot trouw bezoek is ze ker overbodig met het oog op spreker, on derwerp en politieken toestand. UIT EGMOND AAN ZEE. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer vergaderde gister avond om 8 uur in het hotel „Zeezicht". De opkomst was bevredigend De voorzitter, de heer W G. Noorman van der Dussen, opende de vergadering en heette allen welkom. Eenige mededeelingen werden gedaan en een schrijven voorgelezen van den heer G. Ruigéwaard, die als bestuurslid bedankte. Door een commissie werd de rekening over 1916 nagezien en accoord bevonden. Tot vice-voorzitter werd gekozen de heer J. Blaauboer, directeur der gasfabriek, die daarmede in kennis zal worden gesteld. Besloten werd, na gepleegd overleg met de administratie van „De Egmondsche Cou rant", om in het seizoen 1917 een aantal exemplaren van dit blad over te nemen, waarbij het hoofd voor dit aantal zal wor den gewijzigd in „De Egmondsche Badbo- de". Verder werd de regeling aan het be stuur overgelaten. Vele aangelegenheden werden nog bespro ken. waarna de vergadering werd gesloten. UIT BERGEN. Hoewel door de aankomst van eenige wa gons kolen, in den eersten brandstoffennood voorzien kon worden, is thans de toestand in Bergen ai weer van dien aard, dat er bij feen brandstoffenhandelaar iets te krijgen is. enige van hen zijn groote hoeveelheden tur ven te wachten, doch door de vorst blijven ook deze uit. Een schipper, die reeds met 60.000 stuks te Yv'ormerveer was, doch aldaar ingevroren raakte, verkocht zijn turven, die voor een handelaar uit Bergen bestemd waren, te iVormerveer, aangezien ook daar gebrek was. Nu er niets uit Alkmaar vervoerd mag worden, zitten velen in Bergen, die gewoon waren uit Alkmaar te betrekken, zonder. X COURANT. „Gloria Mundi",

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1