DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De gehoudGPi woningtelling. No. 43. 191?, DINSDAG 20 FEBRUARI. Rantsoeneering. Hoïk en Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk f1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0.121/»- Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de M V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. FEU1LLET0N. Dokter Stilltried NEDERLAND. 'vC-^T^fT Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprifs per 3 maanden. ALKMAAR, 20 Febr. Het is, alsof het oorlogsnieuws bij den dag schaarscher wordt. De stafberichten brengen geen bijzonderhe den van eenige beteekenis. In het Westen werkt het nevelachtige weer belemmerend. En terwijl men zou veronderstellen, dat de mist eenige actie ter zee zou uitlokken, boort men ook daar niets van. Van het oostelijk oorlogsterrein wordt mel ding gemaakt van een verbitterden strijd, van aanval en tegen-aanval, omeen trechter, ontstaan door eenige mijnen te laten sprin gen. En dat bij een front van eenige bon der den kilometers! Bij gebrek aan militair en maritiem nieuws worden er uitvoerige beschouwingen en ver slagen van redevoeringen overgeseind, welke echter de telegramkosten niet waard zijn. Aangestipt zij slechts, dat minister Bonar Law mededeelde dat de Engelsche oorlogslee- ning geslaagd is en dat minister Lloyd Geor ge Donderdag een verklaring over de beper king van den invoer zal afleggen. De Times zegt, dat de spanning aan het westelijk front met den dag toeneemt en ver wacht wordt, dat binnen vijf weken de groot ste slag van de geschiedenis een aanvang zal nemen. Het blad betoogt, dat het noodig zal kunnen zijn den militairen leeftijd van 41 tot 50 jaar te verhoogen, indien de herziening van de vrijstellingen van mannen beneden de 30, waartoe thans beslotpis, niet het vol doende aantal mannen levert noodig voor de militaire eischen van het oogenblik, d. w. z. mannen, die voor het gevechtsfront geschikt zijn. Teneinde mannen voor het front vrij te krij gen, moet er sprake van zijn, vrouwen in het Britsche leger in Engeland en zelfs in Frank rijk in dienst te stellen bij de administratie, ook als kokinnen, oppasseressen, auto-bestuur sters enz. Uit Amerika wordt bericht, dat ex-presi dent Roosevelt van plan is een leger te-vor men, zoo mogelijk van 200.000 man, voor den dienst aan het front der entente in Eu ropa. Het is duidelijk, dat de Oostenrijksch- Hongaarsche regeering tot dusverre alle moeite heeft gedaan om een conflict met Amerika te vermijden en de vriendschappe lijke betrekkingen te handhaven. De waar schuwende stem van graaf Andrassy in het parlement schijnt weerklank te hebben ge vonden. Een blad te Genève schreef, dat de rollen tusschen de beide Keizerrijken eigen- Roman naar het Duit&ch van DORA DUNCKER. 2) De nauwgezette Amalie jammerde over haar rapen en groene erwten, die ongetwij feld zouden aanbranden. „Laat den boel verbranden, als die ver branden vil, er is nu iets belangrijkers te doen. Ga zitten en schei uit met dat ge klaag." Dl- oude juffrouw gehoorzaamde zwij gend. Stillfried had zich in een Napoleons Eosc met over elkaar geslagen armen voor aar gep laats l en begon te examineeren. „Herinner jij je Gustave Hill?" Een verheugd lachje gleed over het be kommerde gezicht van 't bejaarde menschje. „Ei, aatuurlijk Fritsje. Hoe zou ik dat niet. Er zijn immers nauwelijks laat eens zien zij rekende op haar vingers na, „het is inters nauwelijks vijf jaren geleden, dat jij zooveel met haar omging. Ik geloof, dat zij ;e heel graag mocht lijden, Frrtsje." Stillfried1 meesmuilde en stak zijn „Bloem Pacha" weer aan, die bij den haastigen tocht naar de onderwereld was uitgegaan. „De vraag is deze: wanneer heb je het laatst iets /«n die menschen gezien of ge hoord at?" Juffrouv» Amalie schraapte haar keel en streek vlijtig met haar wijsvinger over haar vo '"hoofd Getallen, datums, het aangeven van piaatK-a, waren haar zwakke zijde. „Bedenk je eens goed. Er is veel aan ge legen." Amalie woelde met nauwgezetten ijver in haar brein. Eindelijk scheen zij gevondeu aardig verdeeld schenen: Duitschlamd d'e actie, Oostenrijk de bemiddeling. En een Amerikaansch blad meldde, dat Oostenrijk vertrouwde, dat er geen oorlog zal komen met de Vereenigde Staten, omdat men te Weenen van meening zou zijn, dat..de oor log zou eindigen voordat Amerika een leger zou kunnen vormen. Intusschen heeft de Amerikaansche regee- ring door haar gezant thans aan de Oosten- rijksch-Hongaarsche regeering een nota doen overhandigen, waarin zij verzoekt duidelijk en definitief te worden ingelicht, welke hou ding zal worden ingenomen ten aanzien van den verscherpten onderzeeërs-oorlog en of de mededeel ing inzake de Ancona en Persia veranderd of teruggetrokken is. De nota wordt ter beantwoording bestudeerd. Men weet, dat tot dusverre Oostenrijk-Hongarije heeft verklaard, de opvatting van Duitsch- iand omtrent den onderzeeërs-oorlog geheel te deelen. Of er nu weldra wijziging zal ko men in de verhouding tusschen Amerika en Oostenrij k-Hongarije ALKMAAR, 20 Februari. De afdeeling bouw- en woningtoezicht van gemeentewerken heeft een verslag uitge geven van de woningtelling. Het is een voortreffelijk werkje, een gelukwensch voor den directeur van gemeentewerken en zijn staf alleszins waard. Eenvoudig en logisch lijkt ons deze zaak opgezet, uitgevoerd en beschreven. En er is materiaal samenge bracht, dat zich uitnemend leent voor ver dere bewerking en den grondslag kan en ook zal vormen voor een steeds bijgehouden volledig overzicht op kaarten van den wo ningtoestand, van de volkshuisvesting. De'gang van het onderzoek is aldus ge weest: Begonnen werd met het samenstellen van het telbriefje Waar de samenstelling hiervan den aard en den omvang van het te verzame len materiaal bepaalt, is zij natuurlijk van het grootste belang voor het woning-onder zoek. Juist doordat in onderscheidenegemeen- ten van verschillende teibriefjes is uitgegaan, loopm de gemeentelijke woningsiatisueken zeer uiteen. Alkmaar is thans uitgegaan van een zeer uitgebreid telhriefje, ten einde zooveel mo gelijk gegevens te verzamelen, die van eenig belang voor de kennis van de volkshuisves ting kunnen zijn. Daarbij zijn alle woningen te hebben wat zij zocht. „Ja, dat was, toen jij zoo plotseling, da delijk na het examen, hals over kop Berlijn verliet." Stillfried trommelde ongeduldig met zijn vingers op het blad van de lange tafel, waarop een paar leege inmaakg lazen ston den. „Ja, zoo was het, dadelijk na je examen, toen was ik bij haar, onmiddellijk na je plot seling vertrek, waarvan wij allen niets be grepen." „Jij, bij juffrouw Hill?" lie oude juffrouw glimlachte vergenoegd. „Weet je dat dan niet meer, Fritsje? Je hadt mij immers zelf met bloemen naar haar toe gezonden, want je was er wegens je haastig vertrek niet meer toegekomen van haar af scheid te nemen „Ja, juist ja." „Ik reed dus naar juffrouw Hill, 't was een vreeselijk eind; zij woonde heeletnaal buiten, in Pankow, geloof ik." „In Charlottenburg, als je er niets tegen hebt." „Ja juist, dat bedoelde ik ook. 't Was in een straat met een grappigen naam iets van fijn gevogelte „Fazantenstraat." De dokter trommelde zoo heftig, dat de leege inmaakg lazen tegen elkaar aan rinkel den. „Verzamel dus als 't je belieft je gedach ten een beetje, Amalie. Naar ik meen stierf haar vader spoedig daarop is juffrouw Ilill met den jongen in het huis gebleven of niet?" Amalie had onder de doordringende blik ken van haar broeder den moed geheel ver loren. 't Was toch akelig, zoo'n slecht ge heugen te hebben! Zij streek maar voortdu- d met haar wijsvinger over haar voor- rem in de telling begrepen. Het beantwoorden der vragen, gesteld op de teibriefjes, was zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt, ten einde de telling in een zoo kort mogelijke tijds ruimte te doen plaats hebben en daardoor op één tijdstip een .zoo juist mogelijk beeld te verkrijgen van den geheelen woningtoe stand en in het bijzonder van de leegstaande woningen. Zoo goed als maar mogelijk werden de tellers ingelicht en nagegaan, zoodat men mag venvachten, dat, al is de telling dan ook niet geschied door deskundigen, zij vol doende waarborgen voor betrouwbaarheid biedt. De telling werd aangevangen met 10 tel lers en een tijdelijk schrijver en in dertien da gen was zij reeds afgeloopen. In het geheel werden er 6424 teibriefjes ingevuld, waarvan 5469 stuks betrekking hebben op woningen en 955 stuks op pak huizen, scholen, kerken, enz., dus geen wonin gen. De aldus verzamelde gegevens werden al lereerst verwerkt tot staten en in grafische voorstellingen welke in het verslag zijn op genomen. Verder worden die gegevens ver werkt op daarvoor bestemde kaarten, welke in een kaartenkast straatsgewijze alphabe- tisch worden geplaatst. Door verscheiden heid in kleur en andere kenteekenen wordt het aldus verkregen overzicht zooveel moge lijk gespecialiseerd. Het ligt in de toekomst in de bedoeling om dit onderzoek voort te zetten en alk gebrek?» aun kleine woningen, zoomede de wijze van voorziening van licht en lucht, afvoer van rioolwater enz. op de kaart te vermelden. De kaarten van onbewoonde woningen worden in een daarvoor bestemde lade opge borgen, zoodat het overzien van de kwanti teit en kwaliteit daarvan zeer eenvoudig is. Voor het bijhouden der gegevens is het, zegt de directeur, de heer G. Looman, in zijn inleiding, wenschelijk, dat van de gemeente secretarie alle verhuizingen dagelijks aan het bureau van gemeentewerken worden mede gedeeld, opdat ook in de toekomst toezicht gehouden zal kunnen worden op overbevol king van woningen Zoo ziet men dus, dat de thans verkregen gegevens niet zullen verouderen het spreekt van zelf, dat ook alle verbouwingen op de kaarten zullen worden genoteerd, dat van aansluiten en afsnijden bij en van gas fabriek, electrische centrale en waterleiding aanteekening zal worden gehouden maar voortdurend bijgewerkt zullen worden en daardoor in overeenstemming zullen blijven met de werkelijkheid. hoofd. Eindelijk besloot zij te bekennen, dat zij zich van het mooie meisje niets meer her innerde dan het bezoek met de bloemen en de communicatie, dat zij van het overlijden van den heer HUI had ontvangen. Stillfried keek zoo donker mogelijk. „Je moet het mij vergeven, Fritsje, maar werkelijk wij, Richard en ik, hadden het hoofd zoo vol zorg over jou en je weet toch ook wel, dat het met Richard toen ook al slecht ging. Wij hadden immers al onze hoop op jou gevestigd en er ons op verheugd, dat jij je dadelijk na het examen te Berlijn zoudt vestigen en er dan aan alle ellende een eind zou komen, maai in de plaats daarvan was je plotseling verdwenen." Stillfried "antwoordde niet en Maaltje had den moed niet naar hem op te kijken. ,,'k Heb het later echter heel goed begre pen en Rkaard zeker ook, dat een jong- mensch, dat zich jarenlang voor het zware examen afgebeuld heeft, eerst eens een beetje in de wereld wil rondkijken en nog wel een kunstenaarsnatuur zooals jij, vóóidat hij weer begint te werken, maar indertijd ver keerden wij toch in grooten angst om jou, Fritsje." „Geheel overbodig. Jullie beiden gingt geheel van de verkeerde veronderstelling uit, dat met het examen alles afgedaan is."V Hij lachte schamper. „Alsof daarmee eigenlijk wat bereikt was. Alsof het eigenlijke werk daarmee niet pas begon! Van veel meer be lang dan d'ie neele examenrommel, waarvoor je zoo gezwoegd hebt, is het om de wereld en de menschen te leeren kennen, zich met hen te verstaan en met hen je voordeel te doen. De vraag waarop het nti aankomt 's deze: hoe en waar vinden wij Gustave Hill; ik zou haar willen verzoeken hier te komen; zij is de juiste persoon voo: Wolkenstein." Amalie keek verbluft tot haar broeder op. Wait nu heeft deze belangwekkende telling geleerd? In de eerste plaats, dat er in Alkmaar maar 3578 woningen zijn van 4 of minder huurwaarde per week, waarvan er slechts 14 leeg stonden, dus nog geen 0.4 pet., terwijl als normaal cijfer daarvan 3 pet. wordt aan genomen, zoodat, om tot dit cijfer te komen, er 93 van dit soort woningen meer moesten leegstaan of bijgebouwd worden. Voorts bleek, dat door gebrek aan woon huizen, 44 woningen, voor één gezin be stemd, door twee en één woning zelfs door drie gezinnen werden bewoond, waardoor het directe woninggebrek klimt tot 138, waarbij niet gerekend is op eenigen aan bouw om in de gewone aanvulling te voor zien, welke in de laatste 10 jaren 91 wonin gen per jaar bedroeg (in 1915 werden er bij gebouwd 62 woningen, in 1916 is dit ver moedelijk 25 geweest, zoodat er in twee jaar 95 woningen te weinig gebouwd zijn). „Vele trouwlustigen, zegt de directeur, zijn verplicht om gemaakte plannen uit te stellen of gaan bij ouders inwonen; verder is mij bekend, dat het woninggebrek ver schillende personen heeft teruggehouden van een vestiging in deze gemeente. Boven dien is nog deze groote schaduwzijde aan den woningnood verbonden, dat verschillen de huiseigenaren misbruik maken van dezen toestand en de huren tot een ongekende hoogte opdrijven. „Uit bovenstaande blijkt duidelijk, dat het tekort in den woningvoorraad zou nijpend is als niemand zich dit voor de telling had kunnen voorstellen en dit tekort betreft juist in hoofdzaak de woningen van lage huur waarde, dit had te minder verwacht mogen worden, omdat het bij de Woningwet moge lijk is dat deze woningen met Rijkssteun kun nen -rden gebouwd. Een schoon arbeidsveld ligt hier open voor woningbouw-vereenigingen, bedoeld bij art. 30 der Woningwet of voor de ge meente zelve." Van harte sluiten wij ons bij dit slot woord aan en wij hopen binnenkort gele genheid te hebben, hierop nog eens terug te komen. KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Milaan heeft met algemeene stemmen het plan voor den aanleg van een scheepvaartkanaal Venetië—Milaan goedgekeurd. De bijzondere beperkingen van den uit voer van kolen uit Engeland naar Noorwe gen zijn opgeheven. In Luxemburg zijn hier en daar wolven „Nu, na vijf jaren? Is zij dan ziek, dat zij naar Woikenstein moet?" De dokter nam niet de moeite om zijn zuster, die verbijsterd van verwondering was, te antwoorden. „Stuur Marie bij mij boven. Zij schrijft een nette üaud. Ik wil haar den brief aan Gustava dicteeren. uat maakt een goeden ia- druk. Maar z< haar dan meteen dat zij mij niet weer met haar gehuil moet aankomen." juffrouw Amalie was overeind gespron gen. Een branderige reuk uit de keuken had naar doen opschrikken. ,,'t Zal alles gebeuren, Fritsje, je zaker." Met die woorden was zij hem ontglipt en zoo haastig als haar trippelende voeten liaar droegen op de in gevaar verkeerende groenten toegesneld. Op een der. nieuwste velletjes postpapier van de inrichting met aan het hoofd het op schrift: Slot Wolkenstein, Commanditaire Vennootschap. Lucht, kuur- en natuurgenees- inrichting, electrische en lichtbaden, massa ge. Directie: Dr. Frits Stillfried. Telefoon- en spoorverbindingen naar alle streken van het binnen- en buitenlandwas de uiinoo- d'iging aan juffrouw Gustava Hill, Berlijn, Charlottenburg, Fasantenstrasze in zee ge gaan. De gedachte, dat men in haar vaders huis toch wel zou weten, waar juffrouw Hill te vinden was, had Stillfried gerustgesteld. Dadelijk na het schrijven van den brief, een meesterstuk van beminnelijke welspre kendheid, was de tijd voor het officieele mid dagspreekuur aangebroken. \ls eerste was juffrouw Kleemann op het tooneel verschenen. Stillfried, die nu de we reld te rijk was, nu hij zijn lot in Gustava Hill's mooie handen meende gelegd te hebben, ontving haar met bijzondere welwillendheid. „Wat is er? Zijn de zenuwen weer re- De Directeur voornoemd, B. SCHENK. gezien, wat sedert menschenheugenis niet is voorgekomen. Een doodkistenfabrikant te Ludwigsha- fen leverde den laatsten tijd opmerkelijk veel nieuwe doodkisten aan personen te Mann heim, wat aanleiding gaf, de kisten eens te onderzoeken. Het bleek toen, dat ze met aard appelen gevuld waren, waarvan de uitvoer verboden is. De Berlijnsche tram heeft zich genood zaakt gezien het aantal vrouwelijke conduc teurs uit te breiden en nu een oproeping ge richt aan de vrouwen van te velde staande beambten om zich voor die betrekking aan te melden. Vrouwen beneden 35 jaar, die geen of ten hoogste twee kinderen hebben, genieten de voorkeur. NEDERLANDSCHE SCHEPEN GETORP1LLEERD? Bij geruchte verneemt de N. R. Ct., dat het stoomschip „Ootmarsum" (2313 ton), van de Stoomvaart-Maatschappij Oostzee, te Am sterdam, en het stoomschip „Trompenberg" (1608 ton) van de Stoomboot-Maatschappij Hillegersberg, te Amsterdam, getorpilleerd zijn. Bode schepen waren met een verplichte kolenlading voor Engelsche rekening van Engeland naar Las Palmas onderweg. DE VAART OP INDIë. De Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd zullen binnen- belsch? Dat komt van al te grooten ijver, juf frouw Gertrude. Ik heb u vandaag in het pri eel gade geslagen. Weet u wel, dat ik u er van verdenk een roman te schrijven?" Juffrouw Kleemann glimlachte en maakte licht blozend een afwerend gebaar, wat haat allerliefst stond. „O, neen, dokter ik volstrekt niet Stillfried viel haar haastig in de rede. „Ik zou u raden weer een1 paar weken lang met bloote voeten door de weilanden te wan delen. pat heeft u toch Immers dadelijk in het begin zooveel goed gedaan." „Dat weet ik toch niet, dokter maar het betreft mijzelf in het geheel niet, ik ben God dank gezond en frisch. Ik kom wegens die ar me mevrouw Stenglin." Juffrouw Kleemann zette plotseling een zeer ernstig gezicht. „Zij lijdt werkelijk zeer en is geheel aan den grond Ziet u toch liever af bij haar van de terreinkuur en die inspannende massage, dokter I Het zou misschen het beste zijn, als u haar zond naar een hooger gelegen plaats, waar zij een uitstekende verpleging en volko men rust had. Moet zij volstrekt hier blijven, dan zou ik niets dan lauwe baden en zuur stofinademingen voorschrijven." Stillfried1 keek de spreekster een oogenblik verbluft aan. Maar daar hij nu zeer geneigd was aan juffrouw Kleemann's kalme opmer kingen een gewillig oor te leenen, zei hij Zuurstofinademingen hm die neb ik tot dusver eigenlijk nog nooit dat wil zeg gen, hier nog nooit, aangewend. Maar dat idee is niet verkeerd." Hij viel zichzelf in de rede: „U heeft me vrouw Stenglin vanmorgen natte omslagen laten geven, zonder mijn speciale verordening, juffrouw Kleemann." Trude Kleemann bleef volkomen bedaard. „U was niet te spreken, dokter, en mevrouw - j V -r ALKMAAHSCHE COURANT. Da Directeur van het Distributiebedrijf alhier, brengt ter algemeene kennis, dat het rantsoen als volgt is vastgesteld: 1e. AARDAPPELEN (voor die gemeenten, waar aanvoer van buiten noodzakelijk wordt geacht12 K.G. p. hoofd p. 4 weken; 2e BAK- en BRAADVET: 20O gram per hoofd per 4 weken; 3e. VARKENSVLEESSH; 8 varkens van minstens 100 K.G. slaentgewieht per 1000 inwoners per 4 weken; 4e. PEULVRUCHTEN (bruine boonen of groene erwten ter keuze van de Re geering): i K G. per hoofd per 4 weken 5e. RIJST tot eeo gezamelljk ge- GORT wicht van 2 K.G. per HAVERMOUT hoofd per 4 weken; 6e. ZACHTE ZEEP: K.G' per hoofd per hoofd per 4 weken; en dienen de lijsfen In afwachting van het binnenkort gereedzijnde bonsysteem, stipt te worden bijgehouden. De winkeliers moeten zich op straft? bij de distribatieregellng (bepaald, aan deze rantsoeneering houden.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1