Houdt haar altijd in huis. ran R0U PPE van der VOORTUI lNCtZOND£N M£BAi)S£LlNefift. Meu kan geen nuttiger geneesmiddel in huis heüen dan een verzachtende, anti septische en heeiende Zalf. roster's Zalf beantwoordt geheel aan dit doel. Zij is een vertrouwbare Zaïf voor jeu kende, bloedende en uitwendige aambeien, eczeem, psoriasis, dauwworm, puisten, gor- deiuitsiag, insectenbeten, neteiroos en huid kwalen Ij kinderen, en als regel is één doos voldoende tot genezing. Foster's Zalf heeft een verzachtende, ver koelende werking en droogt niet spoedig op. De ontsteking en jeuk, die bij de meeste huidziekten optreedt, moeten spoedig zwich ten bij de eerste aanwendingen. Foster's Zalf kan veilig gebruikt worden, zelfs bij de meest gevoelige huid. Kloven in de handen, winterhanden en -voeten en huidvlekken kunnen er geschikt mede behan deld worden. Het is een wijze voorzorg om altijd een doos van deze Zalf bij de hand te hebben geen huis diende zonder Foster's Zalf te zijn. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Alkmaar verkrijgbaar bij de finna Nierop en Slothouber, Langestraat 83. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwis sel 1.75 per doos. EEN OPOFFERENDE ECHTGENOOT Arie V., landbouwer te Opperdoes of lie ver diens vrouw, had opdracht gegeven aan Albert Kragt, om kleiaardappelen te komen halen. Arie had het voor den rechter-com- missans wel wat anders verklaard en de schuld op zich genomen, maar toen wilde hij zijn vrouuw er niet inpraten. Waarom hij 't nu op de openbare zitting dan wél dééd, vroeg de President. Maar het scheen zeker aan 't imponeerende van de rechtzaal te lig gen, dat bekl. nu besloot, de waarheid en niets dan de waarheid te zeggen en zijn vrouw er dus wél min of meer in te praten. En dat bezorgde hem den eisch van vrij spraak van den Officier, die oordeelde, dat hier de vrouw de schuldige was. Nu was getuige Kragt beklaagde, want die had de aardappelen vervoerd en bekl. Vn was getuige, want diens aardappelen wa ren het geweest, al had1 zijn vrouw er dan over beschikt. En toen kwam Joannes Pot, schipper uit Medemblik, getuigen, die had aardappelen van bekl. overgenomen en vervoerd naar Zaandam, wat hem, nadat de Officier de ge bruikelijke 5 boete of 2 dagen hechtenis had geëischt, ook naar het beklaagdebankje bracht en ook een eisch van 5 boete of 2 dagen bezorgde. KAAS. Willem L., kaasventer te Alkmaar, was niet verschenen. Ook hij stond onder aan klacht van overtreding der distributiewet. Hij zou aan Johannes Weijling, winkelier al hier, kaas hebben verkocht boven den maxi mumprijs. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. (Wordt vervolgd). UiNz.n UttAAiNautin.rr.iN ttUiNiNciN Ui i V ttttUlN. L>r.JN iiAAU, zi rein. iviet groote voi- doenmg zai wurüen vernomen, uai ue door ue in. u. i. met ue rnuscue ichee ring gevueiue onueiiianueimgen om nn Uitvaren mogenjk te manen vooi onze giaam>cnepoi, Wtute up net oOgcnOmt ge leed uggen om in uanasL naai ue veiec- nigue Cxai.cn ie veiueiuteU, lui net lesui- taai neuuen geunu, uaL nei Vemen u» luc- geataan, onuel vourwaarue, aai ueze sene- pen iiaiiiax aanuoen en uai zij vooi nei tegeuwooruige geen navem omneuioopcn ten zuiden van i\aap iiaueras. Hieroij dient opgemem, aait ne vermen de toestemming niet is te üescnouwen ais atgemeenen regel voor ae toexomsi, im üaL over ent verder gevat aizonaeiujit zai wuraen beslist. MINIS IER VAN GIJN VRAAG 1 AN Ut. KM AAL ON 1 SLAG. DLin HaAu, 2i Febr. Air. Dr. A. van Gijn heeft naar aanleiding van een diep gaand meenmgverscnil met den minister raad omtrent ue taak en de verantwoorde- lijkneid van den minister van financiën, zijn ontslag aan de Koningin aange vraagd. ZUINIG DEN HAAG, 21 Febr. Het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel deelt mede, dat vóorloopig, althans in de eerstvolgende maand, geen Amerikaansch meel zal worden gedistribueerd. De reden van dezen maatregel moet gezien worden in de reeds sedert Februari bestaande on zekerheid om in de naaste toekomst een volledigen en geregelden toevoer van tar we en meel zal mogelijk blijken. Met den aanwezigen voorraad dient dus spaarzaam te worden omgegaan. voortgezet. De heer ter Laan (S D. A. P, den Haag I) eischte gelijke behandeling voor de soc.-dem. in het leger als voor anderen, en betoogde, -dat het aan de cavalerie bestede geld weggeworpen was. Hij ontkende dat de minister in' de richting van een volksleger stuurde. Spr. wenschte verder, dat zoo spoedig mo gelijk tot demobilisatie zal worden overge gaan en maakte aanmerking op het gebrek aan personeel bij den geneeskundigen dienst. De heer Eland (u.-l., Arnhem) verdedig de het beleid van den minister. Spr gaf aan, hoe de motie-Duys-ter Laan in zake het huwe-. lijksverbod zou moeten worden gewijzigd om zijn steun te verkrijgen. De heer Eerdmans (u.-l., Rotterdam III) wees er op, dat de manschappen volko men vrij waren om voordrachten tot ontwikke ling te Leiden bij te wonen. De heer D r e s s e 1 h u y s (v. 1., Tiel) keur de de critiek van impotente officieren op het instrument, dat in mobilisatietijd met reuzen- leger af. Het leger was een zeer waardevol instrument, dat in mobilisatietijd met reuzen schreden was vooruit gegaan. Spr. drong ver der aan op positieverbetering voor het kader. De heer Scheurer (a.r. Sneek) besprak de verhouding tusschen opperbevelhebber en minister en somde verschillende grieven op tegen den geneeskundigen dienst. Vervolgens kwam hij op tegen een artikel ïn de Telegraaf, waarin de onderbrenging van de gewonden van de V 69 naar het hos pitaal te Amsterdam een zekere dood werd genoemd. De gewonden zelf waren vol dank voor de verpleging. Spr. zei dit in het publiek om een eind te maken aan het schandeleus ge doe van de Telegraaf. De heer de Meester (u.L, den Helder besprak de toepassing van de militaire pensi oenwetten De heer Engels (r.-k., Almelo) bepleitte lotsverbetering voor verschillende categorieën rijkswerklieden, in verband met -de tijdsom standigheden. De m i n i s t e r van oorlog dankte de afge vaardigden, die een woord van waardeerin hadden gewijd aan zijn beleid en beantwoord de verschillende sprekers. Het overleg met den minister van financiën inzake verhooging van de mobilisatietoelage voor het kader zijn nog gaande. De grieven van den heer ter Laan in zake legering der troepen zou spr. onderzoe ken en waar noodig zou hij verbetering aan brengen. Heden zal de minister zijn rede voortzetten BINNENLAND EERSTE KAMER. In de vergadering van Dinsdag deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen een mis sive van den minister van binnenlandsche zaken, waarin werd verzocht, dat de Kamer zal medewerken tot het bezuinigen op de Bijlagen tot de Handelingen der Staten-Ge- neraal en, voorts, uat was ingekomen een missieve van de gemengde commissie voor de stenografie, ten geleide van een voorstel tot wijziging van het reglement voor de ste nografie. Na regeling der werkzaamheden ging de Kamer in de afd-eelingen en werd de verga dering gesloten. De afd-eelingen hebben benoemd tot rap porteurs over de wetsontwerpen houdende maatregelen tot vervroegde inlijving van de militie lichting 1918 en over het wetsontwerp betreffende een meer afdoende beteugeling van de nsmokkelhandel de heeren Van den Berg, Dojes, Staal, Franssen en Van Swaay. TWEEDE KAMER. Nadat de voorzitter Dinsdag had medege deeld, dat een voorstel Limburg c.s. tot wij ziging van de Hooger Onderwijswet was in gekomen, en de heer R. J H. van Schaik ge ïnstalleerd was, werden de algemeene be schouwingen over de begrooting van oorlog Ueaieagd nieuws LEVENSMIDDELENVOORZIENING. Vanwege de commissie uit de arbeidersbe weging voor de levensmiddeienvoorziening ie Haariem is gisteravond een groote pro- testveigaüering Deiegd, inzake de levensmid deienvoorziening aioaar. Er waren een ruim 1300 personen. Onder hen waren eenige raadsleden, die uitgenoodigd waren. Later kwam wetnouder Modoo ter vergadering. Verschillende sprekers voerden het woord, allen bepleitten een andere regeling van de voedselvoorziening. Aan het siot werd een motie aangenomen ter verzending aan den raad, waarin werd aangedrongen op het verkrijgbaar stellen van goeue aardappelen en branüstolfen tegen verminderden prijs. Voorts werd een motie aangenomen, waarin de regeering wordt ver zocht vaststelling van de hoeveelheden le vensmiddelen, welke dit jaar worden ver bouwd en zoo mogelijk aanxoop en ter be schikking houding voor de consumptie. Van den oogst van aue daarvoor geschikte pro ducten, lerwiji tevens woruit 'anceriron en op uitbreiding van de distributief te, UIT EGMOND AAN ZEE. Met een extra trem vanal Haariem, kwa men gisteravond ouisiireeits 9 uur' de Fran- sciie Kinderen Hier aan. Aan liet sia.ion aidaar werden ze van het Fransciie onxne overgenomen. De kinderen werden - -dergeoraait in de Hendrika-bucn- ting en -R. K. Middenstand. Uil BERGEN. De raad vergaderde gister ien 12 ure, na een vooraf gegane zitting over het bou wen van ue 12 arbeiderswoningen. De heer Mascnmeijer was wegens onge steldheid afwezig. De voorzitter deelde mede, over het bou wen van de arbeiderswoningen, met net oog op de groote haast, met den Commissaris der Koningin te Haariem te hebben gespro- xen; d.d. 14 Eet uari kwam reeds de goed keuring op )t desbetreffende raadsbesluit in. Zoolang liet geld van het rijk er nog niet was, zag de Commissaris er ook geen be zwaar in om de voorloopige betalingen uit het kasgeid der gemeente doen. De aanbesteding had tot resultaat, dat er meer dan de raming, die 35.000 bedroeg noodig zou zijn, aangezien de laagste in- schr v-er, de heer Huizinga, voor 37320 had ingeschreven. De heer Huizinga kan er niets afdoen en ook het bestek kan niet gewijzigd worden Een suppletoire begrooting groot 3000, zal noodig zijn en den heer de Graaf is tele grafisch gevraagd of hij zich hiermede kon vereenigen. In comité had men mede het voorstel van den heer Bamaart, om voor de te bouwen huizen een akker van den heer Besse aan te koopen, grenzende aan den gemeente-akker, de straat in het midden te maken, waardoor de gemeente bouwterrein krijgt aan beide kanten en het dus mogelijk wordt om de hui zen een dieper achteruit te geven. Waar de aanbesteding zooveel hooger was dan de ra ming, daar meende men hiertoe niet te moe ten besluiten. Een bedrag van 2500 zou hiervoor noo dig zijn. Wel kwam de gemeente in het bezit van een terrein voor den bouw van meerdere arbeiderswoningen, volgens wel ken grondslag dan ook, en kon men dit ra men op 1200; ook was 't hierdoor onnoo- dig aan den her Oldenburg 400 schadever goeding voor het ontruimen van zijn bollen te geven, doch de woningen zouden deson danks te zamen 900 duurder worden Nog oordeelde men het mogelijk, dat de arbeiders, indien zij dit wensenten, wel ge makkelijk in de nabijheid een akkertje kon den huren. Besloten werd om de huizen als een apart bedrijf te administreeren Tot leden van de commissie voor dat be drijf werden bij tweede stemming de heeren Veenhuijsen en Baltus gekozen. Besloten werd om indien de suppletoire begrooting voor de huizen geweigerd zou worden, de 3000 uit de gemeentekas te ver schaffen. Waar de opcenten voor de personeele be lasting voor dit jaar toch gehandhaafd blij ven, daar werd besloten om B. en W. te ver zoeken over de afschaffing in de volgende vergadering rapport uit te brengen. Van den Commissaris der Koningin waren gister de statuten van de Bouwvereeniging „De Roomsche Actie" ingekomen. Gevraagd werd of de raad bezwaar had tegen het laat ste lid van art. 44 dezer statuten, waarin ge zegd wordt, dat de algemeene vergadering, behoudens goedkeuring van B. en W., be stemming geeft aan de eventueele winst, na rente-aflossing enz. Waar er wel nooit winst gemaakt zal wor den, daar meende men, dat deze bepaling zonder bezwaren aanvaard kon worden. Hierop werd de vergadering gesloten. De dames J. M. Ruigewaard, F. M. C. Schaffer en H. A. A. Tambroek, alhier, zijn te Utrecht geslaagd voor het examen nuttige handwerken. De lessen der openbare school vingen Maandagmorgen weder voor halve dagen aan. Een drietal bakkers misten gistermor gen eike hoeveelheid kolen. Voor de voort zetting van hun bedrijven leende de water leiding hun een hoeveelheid industriekolen. DE VEREENIGING TOT BEVORDE RING VAN HET VREEMDELINGEN VERKEER TE BERGEN. Gisteravond hield de vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen in het Oranjehotel onder voorzitter schap van den heer H. Siebert Coster haar jaarvergadering. Een 34-tal leden waren op gekomen. Uit het uitvoerige jaarverslag, dat op voor stel van den heer C. Bogtman Az. gedrukt zal worden en aan de leden gratis rondge zonden, stippen wij aan, dat de vereeniging 17 donateurs die 115 en 134 leden telt die 268 contribueeren, de ontvangen subsidie van de gemeente bedroeg 150. Van den geïllustreerden gids werden in het afgeloopen jaar 705 ex. a 0.40 verkocht. Nog slechts 684 ex. zijn in voorraad. Gehoopt wordt, dat deze nog voor het komende sei- zoend voldoende zullen zijn. Van het gratis reclameboekje waren geen exemplaren meer voorhanden. Met het oog op de verhoogde prijzen ontraadde het bestuur voor dit jaar een herdruk. 909 schriftelijke aanvragen kwamen in, 67 telefoongesprekken werden door den directeur van het informatiebureau, den heer Brouwer, gevoerd, terwijl het aantal mondelinge in lichtingen legio was geweest. Het verzoek om het post- en telegraafkantoor des zomers.in- plaats van om half 8, om 9 uur te sluiten werd ingewilligd. Het verzoek om een tweeden kabel van Alk maar naar Amsterdam te leggen, kon wegens de bestaande tijdsomstandigheden niet wor den ingewilligd. De Ned. Automobielclub, op haar verzoek in kennis gesteld met het bedrag, dat de ge meente van den tol ontvangt, Derichtte voor- loopig van een actie tot afschaffing af te zien. Over de wenscheiijklieid van een door gang voor rijtuigen enz. onder den overe van de spoorlijn aan den Bergerweg had het bestuur met dat van den Polder Egmonder- meer een bespreking met den burgemeester van Alkmaar. Ingevolge deze bespreking kwam van B. en W van Alkmaar een schrij ven in, dat zij aan den gemeente-architect hadden opgedragen een plan te ontwerpen, waarna overwogen kan worden hoe de kosten bestreden moeten worden. De voorzitter bracht een woord van hulde aan den burgemeester nn Alkmaar voor diens belangrijke' stern, «tan zonder hem er zelfs geen mogelijkheid bestond om aan een project te koinen. B. en W. van Alk maar huldigde spr. voor de genomen besiis- sing. Nog werd in het jaarverslag de noodzake lijkheid van doorgaande treinen zonder over stappen te Alkmaar betoogd, alsmede de wenscheiijkheid van een nieuw station. De voorzitter sprak bij de ingekomen mede- deelïngen zijn vreugde uit over het donateurs- schap van de Alkmaarsche Vereen, voor den Industrieelen en Handeldrijvenden Midden stand k 5 per jaar. Dit standpunt getuigde van een breeder inzicht dan wel eens in Alk maar werd ingenomen. Uitvoerig weiden, de financiën besproken. De begrooting werd, na goedkeuring van -de rekening over 1916, vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op een bedrag van 827 50. De post voor adverteeren bedroeg 250. Besloten werd om de gemeente een subsi dieveFhooging van 100 te vragen. Aan het bestuur werd machtiging verleend om de namen van pensions, waarvan het dit noodig oordeelde, van de lijst te schrappen. De heer C. F. Zeiler Jr. werd met 30 stem men als bestuurslid herkozen. Besloten werd pogingen aan te wenden om de Zondagochteüdbladen weder besteld te krijgen. De heer Huizinga betoogde de wensche iijkheid van het inlasschen eener tram om 9 uur uit Alkmaar, een namiddagtram Jcon z. i. hiervoor gemakkelijker vervallen. De heer Klomp wees er op, dat het met de tegenwoordige üv.^en. cgeling met moge lijk is om des morgens vat: uit den Haag Bergen te bereiken. I let bestuur werd opgedragen over de re- geiing met de H. IJ. S. M. in onderhande ling te treden. Eerst zal de mogelijkheid van verwisseling worden nagegaan. De heer C. Bogtman Az. vestigde de aan dacht op de levensmiddelenvoorziening in liet a.s seizoen Spr. betoogde de noodza kelijkheid van het nemen van spoedige maat regelen. Uitvoerig werd deze zeer belangrijke kwestie besproken. Ten slotte werd een commissie gekozen, bestaande uit de heeren Bogtman Huizinga. Kreb Hoksbergen en Zeiier, als kerncommissie, die zich kan dooi assumeeren van anderen, om na te gaan wel ke maatregelen genomen moeten worden De commissie zal zich allereerst om medewer king tot den burgemeester wenden. Op voorstel van den heer Klomp werd be sloten om den architect Leliman uit te noo- digen voor een lezing met lichtheiden, voor eder toegankelijk, over het onderwerp: „Ontsiering van stad en land'. Op voorstel van den heer Leijen zal, wan neer de oorlog geëindigd mocht zijn, een ieestvergadermg op 7 November ter gelegen heid van het lü-jarig bestaan overwogen worden. De voorzitter sloot hierop met de beste wenschen voor de vereeniging en een op wekking aan de leden om individueel, ieder naar zijn kraenten en belangen, vrijwillig de contributie te verhoogen, te nalf twaaif de vergadering. UH ZUID- EN NOORDSCHERMER. Door den heer C. de Boer is met ingang van 1 April a.s. ontslag aangevraagd als ourgemeester dezer gemeente. UIT VEENHUIZEN. De ongeriefeiijke postverzending alhier heeft wegens de vele bezwaren er tegen slechts enkele dagen geduurd. Gelukkig is de oude toestand weder hersteld. KALKMERGEL. Sedert door de steeds grooter wordende verkeersmoeilijkheden de toevoer van kalk- stoffen uit het buitenland in zeer sterke mate verminderd is, werd allengs overgegaan tot exploitatie van ae kalrijke grondlagen, die in het zuidelijke deel van de provincie Limburg worden aangetroffen. De hier gedolven kalkmergel blijkt van betere kwauteit te zijn aan me, welke reeds sedert jaren uit het buitenland werd betrok ken. Door kaïkmergei uit de Limburgsche groeven te gebruiken, steunt men de Neder- lauusciie industrie. ue kanonergei, die thans veelvuldig voor bemesuHgsdoeieinden wordt aanoevoien, is aikuiiiaug uu ae eerst sederi korten tijd in expionaue genomen kaïKgroevea in Lim burg. Keeds eerder werd kalkmergel betrok ken uit Duitscniaud en België en werden daarmede zeer goede resultaten bereikt. De Nedenandsche kalkmergel wordt gegaran deerd tot 98 pet. zuivere koolzure kalk. Waar andere meststoffen thans moeilijk of in 't ge heel niet verkrijgbaar zijn, mogen de kaik- groeven een uitkomst voor vele landbouw bedrijven en industrieón genoemd worden. Door eene doelmatige bemesting met kalk kan aan mest worden bespaard, is een bete ring van structuur van den grond te ver wachten en daardoor eene sterkere vegetatie. Ook voor het vee is het van groot belang, dat het land, waarop het graast, niet kalk- arm is, daar voor den opbouw van het been- derengestel kalk onontbeerlijk is In streken die van nature kalkrijk zijn (b v. de Beem- ster) kan het beste vee gefokt worden. Raadzaam is het, om, alvorens tot kalkbe- mesting over te gaan, nauwkeurig te infor- meeren hoe groot quantum over het land dient te worden gebracht. De aan te wenden hoeveelheid wurdt bepaald naar het gehalte koolzure kalk; per H.A. dient voor deze streek van 15003000 K.G. te worden toe gediend. KUiNaitM foN Wfc'l LNSCrtAPFLN LIEr DAD1GHEIDSUITVOERING. Ln n gedrang, en wat n menschen vóór ae aeur en in ae vestiouie der „Har monie", om toegelaten te worden.' Eindelijk binnen, maar toen kwam de moeite om een stoei macntig te worden, want ae geheeie zaal, zelfs boven, was besproken en, vol gens iemand die er de dupe van was, waren er plaatsen méér dan eenmaal besproken, wat eenter met de schuld was van ae orga nisators van dezen avond. Ten slotte kwa men we terecht in het zijpad, en in een ge opende deur van de turnzaal, want in het pad moent men met zitten, wisten we een zetel te plaatsen. Maar nu ook basta met dat gemopper, want voor wat er verder volgde is daar een reden voor, want d- opvoering der operette van Martinus üj „iTanciiemont de Marskramer ten lvan het Sanatorium fonds voor onderofficieren, heeft alten een paar uur aanget;.- .n bezig gehouden. Vlot, zonder stoornis, va i wat ook, is het afge werkt, fnsch klonk het talrijke koor, de da mes en heeren waren blijkbaar goto gedrild en namen levendig aandeel aan de hande ling, de costumes bekoorden het oog en de hoofdpersonen: Vrouw Du; os, de boerin, haar pleegkinderen Consh. e, Marie en Jean, Michot, oudgediende, Franchemonit, marskramer en zijn zoon Antoine of schoon hij maar 'n kleine rol had en waaronder er waren die ook heel goed zon gen (Constance, Marie, Antoine) en waar door verschillende nummers nog meer dan anders de aandacht boeiden de Ariette No. 5, het duo, No. 6, de fabel, No. 12, met koor, de ballade, No. 16, hebben, zonder ondersc! - id, veel werk van hun partij ge maakt, en zich moeite gegeven het karakter der rol goed te doen uitkomen. Aardige tooneeltjes geeft deze operette, bijv. overal waar de marskramer op den voorgrond treedt en het dansen der menuet. Het or- orkestje strijkinstrumenten met klavier bege leidde verdienstelijk en dit alles werd geleid door den heer A. A. van Hedel, die eer van zijn werk heeft en gerust een deel der toe juichingen voor zijn rekening kan nemen. Laat ons dit overzicht besluiten met te zeggen, dat vóór den aanvang er een woord gesproken werd waarvan we niet veel hebben verstaan, omdat een groot deel der bezoekers nog niet gezeten was, en daardoor de noodige stilte ontbrak, maar waarvan in hoofdzaak de inhoud was dank baarheid aan zoo velen die voor het doel hun krachten of materieelen steun hadden gegeven. Dit werd ook nog eens gezegd vóór het begin van het derde bedrijf, en een lange lijst van medewerksters en medewer kers werd genoemd, die men houde het ons ten goede wij niet afzonderlijk zullen noemen. In deze tijden moeten wij kortheid betrachten A. K. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur! Het uitgegeven verslag van de woningtel ling 1916. door de atdeeling bouw- en wo ningtoezicht van gemeentewerken, geeft mij aanleiding ecn rekensom te maken en hier voor plaatsing in uw blad te vragen Aangenomen wordt als normaalcijfer voor woningen die behooren beschikbaar te zijn 3 pet Om tot dit percentage te komen ont braken 93 woningen Door gebrek aan woonhuizen werden 44 woningen door twee, een woning door drie gezinnen be woond, terwijl deze perceelen voor één ge zin bestemd waren 93 4- 45 138. In 1915 19lö werden 95 woningen te weinig gebouwd; 138 95 233 wonin gen absoluut te weinig! Ik zeg absoluut te weinig en bedoel daar mee uit te drukken dat het feitelijk te kort veel grooter is. Want men zal mij toch ou- voorwaardelijK willen toegeven dat een wo ning bestaande uit eén vertrek, geen aan spraak kan maken, op dien naam. Eén ver trek waar gegeten, gewasschen, gekookt, ge- £ewerkt> kortom alles ge- daan wordt, is geen woning. Uit een bijgevoegd® staat No. XI, van bo vengenoemd rapport blijkt, dat wij in onze gem sen te nog 1 46 van deze hokkenwaann kïnderm1! eü kui,deren> —.waarschijnlijk veel hni£n J geborgen zijn, hebben. Deze hokken komen m. zonder tegenspraak in aanmerking om zoo spoedig mogelijk te worden afgekeurd. rJ33 lK14d 379- Verder blijkt uit het rapport, dat in onze welvarende gemeente nog aanwezig zijn 7 5 3 woningen met twee v erireKKen. Wanneer ik als mijne meening uitspreek dat er hiervan waarschijnlijk een 100-tal in aanmerking komen voor het bordje: „Onbe woonbaar verklaarde woning", dan zal deze to P 379 «9. bestrii<"°« onlmoe- Zie hier, M. de R., de minimum cijfers van het wonmgtekort. Er moeten in Alkmaar P g mogelijk, kost wat 't kost, 500 wonmgen worden gebouwd. Met vriendelijke dank voor de plaatsing, Hoogachtend, O. J. VERKERK. p. „NOODKREET." Den Edelachtbaren Heer Jb. Cloeck lid van den Raad en Voorwerker Geachte Heer, Hef deed mij genoegen dat ik reeds Maan- dag 11. kennis nam van uw „noodkreet," want mijn teedere ziel zou een dergelijken aanval van uw kant zonder eenige voorkennis niet doorstaan hebben. Temeer waar ik er met de haren word bij gesleept, want ben ik den laatsten tijd niet bijzonder mak geweest, ben ik, zooals mr. I. P. Bosman dat zoo treffend zei, den laatsten ,"de. trouwe bladvuller geweest" van dit blad? Eilacie, hoe onverdiend is dit verwijt aan mij, die nog wel „opbeurende kritiek" schreef en de kritiek die mij eiken dag op de lippen lag, terug drong in de diepste schuil hoeken van mijne ziel. En toch, ook Fenijn in het midden van het edele drietal. Er was dan ook geen reden tot kritiek, de eerste verordening der gascommissie inzake besparing op gas en electriciteit was een mees terstuk van regeerkunst. Een armen bakkers knecht in de maand December te laten bijbe talen 2.16 en een arme weduwe die voor haar en haar twee kinderen met wasschen den kost moet verdienen 1.20, is een pracht van hulp aan minderbedeelden en als de heer Bruins in een 4-tal hoofdartikelen met klin kende argumenten wijst op de ondeugdelijk heid van zoo'n verordening, mocht ie zich wat schamen, om zulk prachtwerk van het intellec- tueelste deel onzer burgerij te bekritiseeren Toen de gecombineerde middenstandsvereeni- gingen in een motie hunne wenschen neerleg den, was het een staaltje van wijsheid dat die motie den hals werd' omgedraaid, en de raadsleden, die voor sommige eischen opkwa men, waren de slechtste. 't Is een lamme tijd, vroeger kon je den grootsten nul in den Raad zetten en niemand lette op hem en nu, redacteuren, opposanten, alles loert er op wat de Raadsleden doen of zeggen. Nogmaals, er is geen reden tot kritiek, wij hebben een keur van Raadsleden in de gas commissie, die verordeningen maken zoo"de mocratisch en zoo consequent dat wethouder Wibaut er een lesje aan kan nemen, onze le- vensmiddelenco. missie is eenig in den lan de, elk *r van had examen gedaan in de Staathuisnou ..de, voordat hij zitting nam, van dan. oat geen enkel burger in deze com missie benoemd is. De distributie der levensmiddelen kost in onze goed"' sF 1 ,n krats, met een paar man personeel verricht het distributiebureau haren arbeid, volgej's ooggetuigen lieerscht er de meest volmaakte orde, en haar systeem is een voorbeeld voor elke stad. Om met den heer Tjaden te spreken ,,'t is ecn pracht." Wordt voorwerkers maar geen napraters Inderdaad, zoo kan alleen een man spre ken die zich bewust is van zijn volmaaktheid, 't feit dat de napraters nooit in de gelegenheid zijn geweest om voorwerkers te worden, om dat hun de gelegenheid nier wordt geboden, doet niets ter zaken, toch vóórwerken. En nu heb ik een g'ooien angst voor de ge volgen en ik bid u, neem dien angst van mij weg, ga niet aan den loop, blijf met uw mede raadsleden in de gascommissie, in de levens middelen-commissie en bovenal, in den Raad En verkwik onze zielen en koester onze beur zen met de heerlijke producten van uw wetge vend talent, opdat wij vol ootmoed erkennen Allah is groot en zijn .vTUe. zitten in den Alkmaarschen Raad.. Ik verblijf inmiddels met de meeste hoog achting, Uw ootmoedige dienaar, FENIJN, naprater. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: 21 Febr. Engelbertus Gerardus Boots en Bouwina Woudsma. GEBOREN: 20 Febr. Bartha, d. van Jacob Tjeertes en Clasina Helena Smit. OVERLEDEN: 20 Febr. Anna Maria Lammers, weduwe van Gerhard Lambert Georg Brun- klaus, 62 jaar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN GEASPHALTEERDE GEGOTEN 'JZEREN BUIZEN "voor GROMDrSTAfiD-EN REGENWATERLEIDING. 'S -GRAVEMHAGE. VRAAGT GEÏLLUSTREERDE CATALOGUS.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2