DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 45. Honden! en negentiendejaapgaaig. lMf. DONDERDAG 22 FEBRUARI. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.121/». Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. FEUILLETON. Dokter Stillfried NEDERLAND. Bestelkaarten. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 22 Februari. Zoowel in de Engelsche als in de Duitsche volksvertegenwoordiging zijn eenige belang rijke redevoeringen gehouden. In het Engelsche Lagerhuis is allereerst gesproken over oorlog en vrede. Er werd door enkele sprekers aangedrongen op vredes-on- derhandelingen, er werd gewezen op het groote verschil hij de entente tusschen hare betuigingen van onbaatzuchtigheid en de zelfzucht der gestelde vredesvoorwaarden, er werd betoogd1, dat de oorlog zijn beslissing niet nadert, dat er geen bepaalde beslissing zal komen en dat het daarom raadzaam is te onderhandelen. Van de zijde der regeering werd verklaard, dat er wel is waar vreeselijke offers worden geëischt, maar dat die noodig zijn, dat de gestel de vredesvoorwaarden rede lijk zijn, dat Engeland niet vecht voor uitbrei ding van grondgebied noch om een roemrijke overwinning te behalen, maar alleen om de klasse, die zulke misdaden had begaan, dui delijk te maken, dat zoo iets niet meer gaat. Er is verder gesproken over den verscherp ten onderzeeërsoolog. Minister Carsen zeide, dat de bedreiging ernstig is, een toovermiddel ertegen bestaat er niet, maar de beraamde maatregelen zullen het gevaar verminderen. E>e minister wees er op, dat er in 18 dagen omtrent 40 maal gevochten is met onderzee ërs en dat er één onderzeeër door een Enge.l- schen torpedojager genomen is. In de begrootingscommissie van den rijks dag werd medegedeeld, dat er sinds 't begin van den verscherpten oorlog geen enkel on derzeeër verloren gegaan is, dat de afweer- maatregelen binnen de normale grenzen ble ven en dat de resultaten zeer bevredigend waren, zoowel wat de verliezen van den te genstander als het stopzetten van de neutrale scheepvaart betreft, terwijl ook op econo misch gebied met beslistheid op de volledige' vervulling van alle aan den onderzeeërs oorlog vastgeknoopte verwachtingen gere kend kan worden. In het Pruisische Huis van afgevaardigden kwam de wenschelijkheid van annexaties zeer sterk op den voorgrond ook in den Bond van Landbouwers is deze wenschelijkheid be toogd. Verwacht wordt, dat de Rijkskanse lier Dinsdag in den rijksdag een rede zal houden over den politieken toestand. De rede van minister-president Lloyd Geor ge, gen heden aangekondigd, is uitgesteld tot morgen. Intusschen ondervinden ook de onzijdigen hoe langer hoe meer de gevolgen van den ver- Roman naar het Duitsch van DORA DUNCKER. 4) „Door feesten en ander dwaas gedoe", bracht Marie bitter in het midden. „Ook dat behoort er bij, juffrouw Marie- tje. Als dokter Stillfried zijn hoofd maar niet nicer met allerlei behoeft te breken, dan zal hij ook weer gedachten aan uw zorgen wijr den." „Iemand die het leven zoo luchthartig op- aepmt, heeft immers geen begrip van ernstige zorgen." „Dat schijnt slechts zoo. Voor zoover ik het kan beoordeelen is dokter Stillfried een groote optimist. Maar toch geloof ik, dat et achter zijn luchthartig uiterlijk meer steekt dan men vermoedt. Ik heb hem in het eerst ook niet beter beoordeeld dan gij, juffrouw Marietje, maar mettertijd heb ik toch bij mij zelf beredeneerd, dat, al moge hij ook licht zinnig i iü, er toch een goede kern in hem steekt. I' lertiid, toen wij elkaar op den „Kei zer Wilhelm" leerden kennen, zou ik ook geen hand voor hem omgedraaid heben. Doch toen. hij een jaar later in Hamburg kwam em mij vroeg of ik het bestuur in Wol- kenstein op mij wilde nemen „En zijn Geldschieter worden „Wi]2. Ach mijn opinie omtrent hem reeds genet.. Die betere meening is beves tigd geworden en ook nog iets anders Paatke makte wederom een pauze en scheen, evenals een paar minuten te voren, met zichzelf in tweestrijd te zijn. Doch dit maal vermande hij zich en sprak uit wat hij daar straks had onderdrukt: „Ik geloof be paald, dat er iets in zijn leven is, waarvan scherpten onderzeeërsoorlog. Na de Oostmar- sum en de Trompenburg is thans de Drieber gen, ook een Nederlandsch schip, getorpil- leerd. Gelukkig werd in alle drie gevallen de bemanning gered. Verwacht wordt, dat alle schepen der Ame rica Line te Nieuw York zullen worden opge legd. De verhouding tusschen Amerika en Duitschland blijft zichzelf gelijk. Een klein wrijvingsvlak is echter verwijderd. Men weet, dat de Duitsche kaper van de bemanning der Engelsche Yarrowdale een paar Amerikanen naar Duitschland had opgebracht. Amerika eischte de onmiddellijke invrijheidsstelling van deze mannen. Duitschland heeft deze thans toegestaan, nadat Amerika officieel had laten weten, dat er in Amerika geen Duitsche schepen in beslag genomen zijn en geen Duitsche bemanningen zijn geintemeerd. KORTE BERICHTEN Waarschijnlijk zal de Duitsche rijkskan selier Dinsdag as. in den Rijksdag over den politieken toestand spreken. De Engelsche mmister van Marine deel de heden- in het parlement mede, dat 47 Y, van de schepen gedurende de laatste twee maanden zijn bewapend. De ondervinding heeft geleerd, dat 78 van de bewapende schepen ontsnappen wanneer ze door onder zeeërs worden aangevallen. Van de ongewa- penden ontsnappen slechts 24 Te Madrid zijn berichten uit Lissabon ontvangen, dat het Portugeesche kabinet zijn ontslag heeft aangeboden en dat de president het heeft aanvaard. Het Engelsche departement van Land bouw maakt bekend, dat er op zekere terrei nen beslag zal gelegd worden, ten einde de ze in cultuur te brengen ten behoeve van de voedselvoorziening. De Belgische minister Vandervelde is te Milaan aangekomen en door de autoriteiten en politieke vereenigingen ontvangen. Het oorlogsbureau voor vetten en oliën in Duitschland heeft bekend gemaakt, dat de regeeringsharing voortaan zonder kop ver kocht zal worden. Daar de haringkoppen vet stoffen bevatten, zullen zij verwerkt en het vet eruit gehaald worden. Van 1 Maart af wordt in Duitschland voor alle kinderen beneden 2 jaar een toeslag aan havermouth verstrekt van 2 pond per maand. INBEZITNEMING VAN AARDAPPELEN. De Minister van Landbouw, enz. brengt ter kennis, dat het zijn voornemen is, aard appelen, anders dan voor 't gebruik van den houder of zijn gezin, is bezit te nemen over- wij geen van allen iets af weten, maar dat hem drukt en al die halfheden veroorzaakt, die hem terecht verweten kunnen worden." Marietje schudde ongeloovig haar hoofd. „Uw genegenheid voor oom doet u alles in een bijzonder, in een rooskleurig licht zien, mijnheer Radtke. Laten wij er echter maar niet langer over spreken, het geeft immers toch niets." De maan was langzaam achter den kerkto ren opgekomen en liet haar zacht licht schij nen over de kleine verhevenheid, waarop de beide jonge menschen zaten. Het viel over de tengere gestalte van het jonge meisje en over haar Hullend blond haar, dat in zware vlechten om haar sierlijk kopje lag. Paul Radtke onderdrukte een zucht. Hij zou voor dit uur ook wel wat beters gewe ten hebben dan dokter Stillfried te verdedi gen. Maar hij voelde met een onfeilbaar in stinct, dat hetgeen waarover hij het liefst zou hebben gesproken, aan het oor van het meis je voorbij gegleden zou zijn zonder een spoor na te laten zoolang haar hart zoo vol zorg om haar vader was. Dadelijk na het souper, waarbij haar broe der tot Amalie's grenzenlooze verbazing niet was verschenen, ofschoon hij even voor. het spreekuur aardappelpuree met rauwe salade bij haar had besteld, sloop Trude Kleemann weg, om zich zoo ongemerkt over het terras naar het dennenboschje te begeven, waarin Stillfried haar zijn geheim wilde toevertrou wen. Zij hield in 't geheel geen rekening met de mogelijkheid, dat de dokter het rendez-vous zou kunnen verzuimen evenals hij het souper had verzuimd. Wilde hij haar deelgenoot maken van een geheim, waarnaar zij niet waagde te gissen, haar gedachten bepaalden zich geheel bij een bekentenis, die zij hem reeds lang meende schuldig te zijn. Bijna hoorbaar klopte haar eenkomstig het bepaalde in art. 9 der Distri- butiewet 1916. Van de inbezitneming zijn uitgezonderd die partijen, van welke de eigenaren bij de eerste opvordering door of vanwege de Aardappelenvereeniging vrijwillig afstand doen tegen een prijs van 3.60 per 70 K.G. voor de zand- en veenaardappelen uit Gro ningen, Friesland, Drente en Overijsel; 4.20 per 70 K.G. voor de zandaardappelen uit de overige provincies; 5,per 70 K.G. voor Eigenheimers, Borgers en Indus tries van kleigronden; 6,per 70 K.G. voor Roode Stars van kleigronden; 6.50 per 70 K.G. voor de overige soorten van den kleigrond, zooals Bonten, Blauwen, Frisia's, de Wetten en Bravo's en verder onder de volgende bepalingen: De prijzen zijn berekend vrij boord of wa gon volgens gewoonte van de streek en be taalbaar bij aflevering. De verkooper is ver plicht de door hem te leveren aardappelen te sorteeren. Mocht bij aflevering sorteering noodig blijken, dan zullen de sorteerkosten den ver kooper in mindering worden gebracht, ter wij) afval moet worden teruggenomen. Met uitzondering van kleine partijen, ter beoordeeling van de Aardappelenvereeni ging, zullen de beter houdbare soorten zijn af te leveren in drie gedeelten, te weten onge veer Va in April, ongeveer V» ia Mei en ongeveer 1/8 in Juni, tenzij vroegere levering verlangd wordt. Alle geschillen worden door de Rijks-Commissie van Toezicht op de Aardappelenvereeuigimg in hoogste res sort beslist. BINNENLAND EERSTE KAMER. In hare gisteren gehouden vergadering heefi de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp, houdende nadere maatregelen met betrek king tot de lichting 1918. Eveneens werd aangenomen zonder hoof delijke stemming het wetsontwerp tot beteu geling van den smokkelhandel. De vergade ring werd daarna verdaagd tot nadere bij- eenroeping. TWEEDE KAMER. Woensdag werden de algemeene beschou wingen over de begrooting van oorlog voort gezet. De minister van oorlog vervolgde zijn rede en behandelde nog eenige punten, w o. de be vordering van de luitenants en de leeftijds grens voor de pensioneering van officieren. Spr. kwam aan het huwelijksverbod voor militairen en vervolgens aan de indeeling en werkwijze van de marechaussée, waarbij de minister eenige toezeggingen deed. De minister gaf in overweging de voorstel lenDuys en ter Laan in te trekken. Hij betoogde verder, dat het verleenen van meer verloven aan bedrijfsleiders niet moge lijk was. Ons leger was feitelijk een volksle ger, al zijn er dan ook kazernes. De vraag, waarom niet meer cursussen werdengevormd, kon spreker in het openbaar hant, toen zij zich de zoo dikwijls reeds over dachte vraag voorhield, hoe hun verhouding zou worden, als hii vernam wat haar leven tot dusver inhoud had gegeven, wat de toe komst van haar eischte. Zou hij het haar vergeven, dat zij hem deze bekentenis zoo lang had onthouden? Zou hij met haar voelen, dat zij niet anders had gekund, juist tegenover hem niet, van wien zij meende te weten, dat hij de vrouw, wanneer zij niet bepaald een genie was, en kel beschouwde als een bekoorlijk weelde artikel in 't leven? Zou zij iets op het spel zetten, waarvan zij met bedeesdén schroom en onbegrijpelijk vurig verlangen in zalige uren droomde? Zij had, in haar gedachten verdiept, haar eerst zoo haastigen, veerkrachtigen tred ver traagd. Op de laatste trede van het terras bleef zij stuan en zag op de donkere dennen aan haar voeten neer, waartusschen de weg, badend in hetmaanlicht, een smalle lichte streep vormde. Aan beide kanten verhief zich het meer dan honderdjarige boscli als en donkere, naar den sterrenhemel omhoog rijzende zui lenhal. Met stille verrukking nam Gertrude Klee mann, die tot dusver in haar leven weinig tijd had kunnen vinden voor droomen en bespie gelingen, en voor wie de maneschijnlyriek een onbekend iets was gebleven, dit beeld. in^haar ziel op. Eindelijk liep zij verder tot aan den ingang van het dennenbosch, waaruit de warme, wel riekende geur der naalden haar tegemoet kwam. En nu wandelde zij nog een eindje over mos en planten onder de boomen door, totdat zij met den rug tegen een den geleund bleef staan wachten op dat onbekende, ge heimzinnige, dat komen zou. Zij kwam zich op dien eenig-tnooien, too- verachtigen avond als veranderd voor. Was niet behandelen, evenmin als de kwestie van het anti-luchtvaartgeschut. Wat dat betreft kon men evenwel gerust zijn. Van de opleiding der recruten in depots wilde spreker niet afwijken. Hij wilde overwe gen, of kleine schapenhouders in het bezit van wol kunneni worden gelaten. Wat de verhou ding tusschen den minister en den opperbe velhebber betrof, er kon wel eens verschil van meening zijn, doch er bestond een weder zij dsch vertrouwen. Dit kon hen wel 'eens van hun meening afvoeren, zoodat een harmonisch geheel ontstaat. Verschillende heeren repliceerden De heer Duys trok de door hem en den heer ter Laan ingediende motie in. De heer Rutgers stelde de volgende motie voor: „De Kamer, van oordeel, dat inzake de be vordering van den kornet Sijthoff de minister zich niet tevreden had moeten stellen met de resultaten van een onvolledig onderzoek, gaat over tot de orde van den dag." De minister zei, aanneming van deze motie niet anders te kunnen beschouwen dan als een blijk van wantrouwen in zijn beleid. De heer de Savornin Lohman meende dat inzake den kornet Sijthoff personen niet ge hoord zijn, die gehoord hadden moeten wor den. Als aë heer Rutgers een motie in dien geest had gesteld, zou spr. er voor hebben gestemd. In de motie, zooals zij nu luidt, kan spr. niets anders zien dan een motie van wan trouwen. Ook sprekers vrienden zijn het ten deze met hem eens. De heer Rutgers wijzigde zijne motie als door den heer Lohman aangegeven. Er zal later over gestemd worden De algemeene beraadslagingen werden hierna gesloten. Eenige artikelen lokten daarna nog bespre kingen uit. Vervolgens werden de overige artikelen goedgekeurd, zoomede de vtsiingfcegrooting, de begrooting voor de kustverdediging en die voor de artillerie-inrichtingen voor 1917. INDIë. Ernstige overstroommgen hebben zware schade toegebracht aan de grensstreek der residenties Soerabaja en Kediri. De verbin ding luaschen de hoofdplaatsen dier residen ties is verbroken. Verscheidene bruggen zijn vernield. Er is niemand verdronken. MINISTERIE VAN FINANCIëN. De aan leiding tot de crisis aan het depar tement van financiën is gelegen in een mee- ningsverschil betreffende de crisisuitgaven, hetwelk in der: ministerraad ie gerezen en tot een schriftelijke gedachtenwisseling heeft geleid, welke den minister van financiën ten slotte bewoog tot indiening van zijn verzoek om ontslag. In de piaats van mr. Van Gijn wordt ge noemd ais minister van financiën zijn voor ganger prof. mr. M. W. F. Treub, die zich bereid moet hebben verklaard een benoeming te aanvaarden. Verwacnt wordt, dat deze Vrijdag of Za terdag net ambt zal aanvaarden. In Unie-nberaie kringen meent men, fïat de zij het werkelijk zelf, die hier bij maanlicht in een dennenbosch stond en op een man wacht te, voor wien zij wellicht binnen enkele minu ten, nadat hij haar bekentenis had gehoord, niets meer zou mogen zijn? Was het werkelijk dezelfde Trude Kleemann, die haar geheele leven niets anders had gekend dan arbeid en nuchtere werkelijkheid, die reeds half kind nog, haar wonderlijken en geleerden vader haa moeten helpen, totdat zij later haar eigen weg van emstigen arbeid en groote inspan ning was gegaan 1 Voor het eerst, sinds zij kon denken, had zij hier in Wolkenstein de zaligheid van wel verdienden vrijen tijd, van stille sabbathsrust genoten. De kleine handreikingen, die zij den dokter bood rekende zij niet, evenmin het schriftelijk werk, waarmede zij bezig was. Vergeleken bij hetgeen achter haar 'lag, was dit slechts spel. Ook dezen eersten tijd van niets doen in haar leven zou Gertrude Kleemann zich niet hebben kunnen gunnen als het lot zich niet in een van zijn grilligste luimen, geheel on verwacht, een goedaardige scherts met haar had veroorloofd, Ergens in het verste Oosten van het rijk was een broeder van baar vader, een oud, grimmig jongezel, om wien zij zich nooit in haar leven had bekommerd, op de gedachte gekomen, haar tot zijn universeele erfgename te maken. Aldus was Gertrude Kleemann eenige maanden geleden erfgename van een niet onaanzienlijk vermogen geworden. Zij had er echter geen oogenbli'k aan ge dacht wegens deze plotselinge verandering in haar lot haar leven een andere richting te geven. Slechts een paar weken, die intusschen maanden waren geworden, had zij willen uit rust, n in een mooie natuur, om daarna haar zeligi kozen weg verder voort te zetten. Voor het eerst op dien helderen maneschijn avond vervulde haar een gevoel van innige De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF te ALKMAAR geeft bij deze ken nis aan H.H. BAKKERS, dat de BESTEL KAARTEN voor Inlandsche Tarwebloem, Amerikaansche Tarwebloem en Tarwemeel aan zijn Bureau, LANGESTRAAT 58, KUN NEN WORDEN AFGEHAALD op VRIJ DAG 23 FEBRUARI a.s., van 's voormid dags 9 tot 's namiddags 2 uur. Alkmaar, 22 Februari 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 529, is opgenomen hun Besluit van 7 Februari 1917, houdende vaststelling eener BROODKAARTENREGELING. Welk besluit, heden afgekondigd, geduren de drie maanden ter Gemeente-Secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen beta ling van 0.17J4 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 19 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. concentratie tot plicht heeft, hem ten krach tigste te steunen. Het vraagstuk van het ver band tusschen pensioenbelasting en ouder domsrente (indertijd de twistappel) schijnt thans hare actueele beteekenis te hebben ver loren. Trouwens, de ouderdomsrente blijft onder minister Lely ressorteeren. DE PORTEFEUILLE VAN FINANCIëN. Het „Handelsblad" zegt over de crisis o. m.: „Wij betreuren het heengaan van den heer van Gijn. Maar wij zijn ervan overtuigd, dat gansch Nederland misschien met uitzondering van een zekere groep van rechts met groo te ingenomenheid zal vernemen, dat de man, die nog geen jaar geleden zijn afscheid met een Koninklijke dankbetuiging voor de den lande bewezen „zeldzaam belangrijke dien sten" nam, thans weder in het ministerie treedt. De Telegraaf: Een ieder, die de moeilijk heden, waarmede ons lancl vooral geduren de de laatste weken te kampen had, zal het toejuichen, dat een man als mr. Treub be reid is terug te keeren naar het departement, dat hij gedurende geruimen tijd met veel be leid beheerd heeft. De Maasbode: Wij achten het terugkomen van den heer Treub zeer vreemd. Hoe kan de heer Treub het vertrouwen hebben van de linkerzijde die hem thans vóór een jaar, het vertrouwen ontzegde? De N. Ct.: Gelijk wij zijn (Treub's) ver trek een jaar geleden betreurden als een ver zwakking van het kabinet, zoo begroeten wij zijn wederkomst als een versterking. De N. Rott. Ct. lijkt een weder optreden van den heer Treub weinig plausibel, tenzij het „diepgaand" verschil in den minister dankbaarheid jegens den ouden man, die haar den eersten rusttijd in haar bestaan had gekend het heerlijke gevoel van een vrouw en slechts een vrouw te wezen. En weer gaf Ger trude Kleemann zich op dien heerlijken avond aan haar droomen over. Pas langzamerhand drong het tot haar bewustzijn door, dat zij reeds geruimen tijd in het bosch moest hebben gestaan. Stemmen in haar nabijheid hadden haar uit haar mijmeringen opgeschrikt. Haar eer ste gedachte was: Stillfried. Zou hij niet al leen komen? Kwam hij mogelijk in 't geheel niet? Hadden andéren den weg naar haar gevonden? En plotseling werd haar stemming zeer nuchter. De stemmen klonken dichterbij Gertrude onderscheidde nu duidelijk den scherp geaccentueerden spreektrant van juf frouw Mengegold. „Weet u zoo mag ik gaarne wandelen. Zoo is het interessant", hoorde zij het meis je zeggen. Zij werd ijskoud van schrik. Zij had de coquetterie, waarmede Rosalie Mengegold haar netten naar Stillfried uitwierp, reeds meermalen opgemerkt. Tot dusver schenen haar toenaderingen ij del geweest te zijn. Zou hij juist nu in haar strikken geraakt wezen? Een groote angst maakte zich van haar mees ter. Rosalie trad uit het kreupelhout aan den arm van een heer, dien Gertrude Kleemann in het eerste oogenblik niet herkende. Alleen zooveel wist zij, dat het niet Frits Stillfried was. Een innige vreugde dreef haar 't bloed weer naar de bleek geworden wangen. Juffrouw Mengegold, die wat bijziende was, had het eenzame meisje onder de den nen nog niet opgemerkt. „Wel, mijnheer Korb, waarom blijven wij staan Heeft u mij misschien iets bijzonders te zeggen?" vroeg zij coquet. Wordt vervolgd. ALKMAAïtSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1