mz DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tabak J. R. Keuss, Eoüdoi'd ©a negenirienö egaaFg&iig. VRIJDAG 23 FEBRUARI. FEÜILLETOK If o. 46. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ft,— franco door het geheele Rijk ft,25» Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f o.lB'/i* Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdnrkkerfj v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 23 Febr. Het blijft merkwaardig stil op alle oorlogs terreinen. Van het Oosten wordt bedrijvigheid achter het front gesignaleerd, welke in verband met een spoedig te verwachten Russisch offensief wordt gebracht, dat onder leiding van groot vorst .Nicolaas, indertijd van het front over geplaatst in de functie van onderkoning van den Kaukasus, zou komen te staan. Naar minister Bonar Law heeft medege deeld, werd op de onlangs te St. Petersburg gehouden conferentie beraadslaagd over de hulp, aan Rusland bij zijn offensief te verlee- nen. De minister voegde er aan toe, dat te Rome was gesproken over betere samenwer king tusschen de zeemachten van üe verschil lende entente-mogendheden in de Middel- landsche zee en over de tegen Griekenland te nemen maatregelen, daar destijds het gevaar groot was, dat het Grieksche leger bij een in val van Duitschers en Bulgaren het ententele- ger in de rug zou aanvallen. Sir Douglas Haigh, de opperbevelhebber van het Engelsche Westfront heeft volgens het Fransche blad 1'Information verklaard, dat hij binnenkort een bioscoop-opname dacht te laten nemen vanzijn intocht te Brus sel! Het is echter niet aan te nemen, dat de En gelsche leidende militair iets dergelijks heeft gezegd. Wat zou er wel niet „binnenkort" moeten gebeuren, voordat *-et zoover kwaml En weer is er een Nederlandsch transport schip getorpilleerd, n.l. de Ambon van de stoomvaartmaatschappij Nederland, welke den 27sten Januari van Amsterdam naar Ja va was vertrokken, maar eenigen tijd in Lon den heeft getoefd. De bemanning werd gered, de kapitein en de officieren zijn echter aan boord gebleven van het schip, dat niet onmid dellijk is gezonken, maar door een Engelsch patrouille-vaartuig op sleeptouw is genomen, met de bedoeling het naar Plymouth te bren gen1. De verscherpte blokkade-maatregelen wor- den in Engeland algemeen goedgekeurd Men vindt er, dat wij nog te veel kunnen invoeren en ook nog te veel naar Duitschland kunnen uitvoeren. Misschien wil men onze scheep vaart nog meer aan banden leggen. Het is nu zoogaan onze schepen uit, dan staan zij aan den meedoogenloozen Duitschen onderzeeërs oorlog bloot, omdat zij Engeland moeten aan doen, doen1 zij Engeland niet aan, dan mo- Dokter Stillfried Roman naar het Duitsch van DORA DUNCKER. 5) De redacteur van de „Freie Warte" had verschrikt naar juffrouw Kleemann gekeken Deze ontmoeting vond hij uiterst pijnlijk Hij was er volstrekt niet op gesteld met juf frouw Mengegold, die hem tot deze avond wandeling had overgehaald, in een schijn baar zoo intiem samenzijn gezien te worden Hij kende maar al te goed de belachelijke rol, die ziji in Wolkenstein speelde. Zondei veel complimenten te maken, liet hij Rosalie's arm los en ging op juffrouw Kleemann toe, die haar schrik en haar be vangenheid slechts langzaam overwon. „Het zal u zeker verwonderen, mejuffrouw dat ik zoo laat nog naar boven kom, maar dokter Stillfried verzocht mij nog een aange legenheid voor de „Freie Worte" met den heer Radtke in orde te brengen." „Maar eerst hebben we gewandeld. Het was ver .kkelijk, niet waar, mijnheer Korb?" De jonge man stond verlegen te kijken, hij wenschte juffrouw Mengegold naar het eind der wereld. Nu hoorde hij haar zeggen „Maar als ik vragen mag, wat voert u hier uit, juffrouw, zoo eenzaam bij nacht in den maneschijn?" Zii keek Gertrude Kleemann met dichtge knepen - onbeschaamd aan. Korb viel haar haastig in de rede: „De juffrouw zal nog een luchtje geschept hebben, z jals wij ook. Maar gaat u nu mee, juffrouw Mengegold? Dokter Still fried verwacht in de „Linde" bericht over den afloop der conferentie. Het wordt meer dan tijd Radtke op te zoeken." Gertrude had eindelijk haar kalmte terug gen ze geen graan, mest, grondstoffen e. d. naar ons land overbrengen! Zoo worden we tusschen hamer en aam beeld steeds meer geplet 1 Een Duitsche onderzeeër, bemand met 16 personen, is tusschen Westcapelle en Dom burg gestrand. Een Nederlandsch officier is aan boord gegaan en de onderzeeër zal ver moedelijk naar Vlissingen worden gesleept. Werd dezer dagen gemeld, dat het Italiaan- sche stoomschip Minas in de Middellandsche Zee werd getorpilleerd, thans wordt nader van Duitsche zijde medegedeeld, dat het een transportschip was met 1000 man troepen aan boord, benevens een lading munitie en goud, ter waarde van 1.800.000 gulden en be stemd voor Saloniki. Op twee man na is het troepen-transport en de bemanning omgeko men. In het Hongaarsche huis van afgevaardig den is aangedrongen op het instellen van een parlementaire commissie, welke vertrouwelijk van gedachten zou wisselen over de vredes voorwaarden. Daarbij werd de Duitsche po litiek scherp aangevallen. Weli kwam de mi nister-president graaf Tisza daartegen op, maar het optreden der oppostie blijft niette min merkwaardig. De Duitsche sociaal-democratische rijks dagfractie heeft besloten ook toe te stemmen in de nieuwe oorlogscredieten, maar zij zal bij deze gelegenheid hare houding door het afleggen van een verklaring nader uiteenzet ten. Onder het opschrift „verdediging tegen ver overingszucht" schrijft de Vorwarts, dat het Duitsche volk de middelen zal toestaan, die voor de verdediging noodig zijn, maar niet wil weten van annexatie-agitatie van het soort, waarbij de heer v. Bethmann Hollweg de doodgraver van de Duitsche macht werd genoemd, wanneer hij vrede sloot zoneter ver overingsdoeleinden bereikt te hebben. KORTE BERICHTEN. Minister Carson heeft gezegd, dat de bemanning der Engelsche vloot tot op 400.000 man is gestegen, wat hij een bewijs noemt van de kracht der marine. De Amerikaansche bankier James Still- maa heeft aan president Poincaré een cheque tot een bedrag van 500.000 gulden gezonden voor het Legioen van ter. De som moet wor den besteed in het belang van de kinderen van dragers van het Legioen van Eer, die in den oorlog zijn gesneuveld. gekregen. Zij sloot zich zwijgend bij de beide andereu aan. Rosalte vroeg: „Wat doet die knappe dokter toch in de „Lmde"? Waarom blijft hij niet bij ons?' „Hij speelt skat met Cesser en Heimlich Juffrouw Mengegold liet een kreet van minachting hooren. „Met den schoolmeester en den apothe ker? Wat een genoegen! Dan kon hen bat hier toch beter hebben" Zij richtte zich in haar volle lengte op Ongeduldig wendde Korb zich van Rosa lie Mengegold af en naar juffrouw Klee mann toe „Dokter Stillfried wilde zich wat ver strooien. Naar het mij' voorkomt schijnj iets hem geërgerd te hebben. Niet alleen wegens mijn brief over de badinrichting „Lauka", waarvan ik nu oprecht spijt heb In het spreekuur moet hij ontstemd zijn ge worden. Vanmorgen heeft hij nog zeer ver genoegd met mij getelefoneerd, nadat wij vrede gesloten hadden. Ik geloof, dat de oogziekte van den ouden geheimraad en de houding, die de patiënt daarbij aanneemt, hem uit zijn humeur hebben gebracht." Rosalie maakte een van haar onbeschaam de opmerkingen, waarvoor zij alleen haar traagheid overwon. Gertrude Kleemann luisterde niet meer naar haai-. Plotseling begreep zij alles. Logisch schakelde zich ge dachte aan gedachte. Stillfried was niet ge komen, hij was haar het geheim schuldig ge bleven, omdat hij boos op haar was. Het had hem ontstemd, dat zij zich het lot van den lijder had aangetrokken Zoo spoedig mogelijk maakte zij zich van haar gezelschap af. Boven in haar stille kamer met het fraaie, met bloemen versierde balkon, waarover het maanlicht zijn stralen goot en waarheen de dennen hun welriekenden geur opzonden, zat zij lang in gedachten verzonken. ALKMAAR3CHE OVERAL VERKRIJGBAAR. Het bestuur der christelijke sociale par tij in Oostenrijk heeft, na zijn leedwezen te hebben betuigd dat de regeering nog steeds den- Rijksraad niet heeft bijeengeroepen, haar verzocht dat zoo spoedig mogelijk te doen De Italiaansche minister Bissolatie heeft de citadel van Xerdun bezocht. Hij' heeft er op gestaan, om een pelgrimstocht tot aan het fort Douaumoni te ondernemen, zoo meldt Havas. In alle gemeenten van Frankrijk is een oproep verspreid, die behalve door Poincaré door den gewezen president Loubet ondertee kend is. Daarin noodigen zij mannen en vrou wen dringend uit bij de bebouwing van den bodem in het voorjaar geen lapje gronds on verzorgd te laten. Een regeeringsbesluit bepaalt dat de Engelsche staat met ingang van 1 Maart alle steenkoolmijnen en sommige kanalen over neemt. GETORPILLEERD. Volgens een bericht van de Tel. is het Ne- derlandsche stoomschip „Ambon" door een Duitschen onderzeeër aangehouden en, nadat de bemanning het schip had verlaten, getor pilleerd. Het schip bleef drijven, waarom de kapitein en 4 officieren weer aan boord gin gen. DE SCHEEPVAART IN HET OOSTEN Alle te Freemantle, Calcutta en Rangoon liggende stoomschepen van de Paketvaart- Maaischappij zijn thans uitgeklaard. De „Kawi" zal het eerste schip zijn, dat naar San Francisco uitvaart, voor de nieuwe verbinding met Nederland. SCHEEPSWERVEN. Aan de Nederlandsche werven is bekend gemaakt, dat op die werven geen schepen van aan Duitschland vijandige landen mo gen worden gerepareerd, zelfs niet met ma terialen die niet van Duitschland afkomstig zijn. Houden zij zich daaraan niet, dan zal toevoer van Duitsche grondstoffen niet meer plaats hebben. BINNENLAND DE AFGETREDEN MINISTER VAN FINIANCIëN. In een langdurig interview heeft Mr. van Gijn, de thans afgetreden Minister van Fi nanciën, uiteengezet, dat hij is heengegaan omdat men1 hein in den Ministerraad geen in vloed wilde toekennen op de wijze van beste den der crisisuitgaven, speciaal voor de le vensmiddelenvoorziening, hoewel daarvan bij Pas toen de maan achter de boomen weg dook, stond zij haastig en vastberaden op Zij had zichzelf in dat uur de gelofte ge daan, dat zij zonder dwingende noodzake lijkheid Stillfried nooit de bekentenis zou doen, die haar een paar uur geleden nog als een heilige plicht voor oogeu had gestaan Stillfried's .ontstemdheid nam dagelijks toe. Hij had zich wegens zijn wegblijven onvrien delijk en. als terloops bij juffrouw Kleemann verontschuldigd. Daarop was hij haar uit den weg gegaan. Eens toen het hem niet ge lukt was haar te ontwijken, had zij hem kort en zakelijk op de hoogte gesteld van den toe stand van den geheimraad. De zieke was wer kelijk door haar onverwijld ingrijpen voor een ernstige oogziekte bewaard gebleven In een volkomen donker vertrek ging hij lang zaam zijn genezing tegemoet. Gertrude had slechts van de laatste om- standighei melding gemaakt. „Laat ori maar," had Stillfried kort aan gebonden opgemerkt. „Ik heb met dien patiënt niets meer te maken." Zij had zich haastig omgekeerd. Hij mocht niet zien, dat er heete tranen in haar zachte oogen opwelden. Tengevolge van het laatst verzonden pros- ectus met de billijke voorwaarden voor unstenaars en andere beroemdheden, hadden zich een paar personen aangemeldeen arm zalige journalist zonder bezigheid, eep mu- ziekonderwijzeres, die een stomme piano mee zeulde, een oude, reeds lang vergeten schrijf ster, die eens door haar onvrijwillig komische lyriek, meer berucht don beroemd was ge weest. Ook meende een gepensionneerde over ste uit een kleine garnizoensplaats van de gunstige condities in het nieuwe prospectus te mogen profiteeren, omdat hij voor meer dan jaren oen artikel „Moltke of Van der Tann" voor het militaire weekblad had ge schreven. Korb, met wien SF Hf ried zich weer geheel het thans gevolgde stelsel, tal van personen wier loonen tengevolge van de crisis sterk ge stegen zijn, zonder noodzaak profiteeren, het geen aan Nederland millioenen kost. Door meerderheidsbesluit van den M'nisterraad achtte hij zijn verantwoordelijkheid niet ge dekt, hij achtte het ondenkbaar dat zijn ambtsopvolger een andere opvatting zou zijn toegedaan. DE PORTEFEUILLE VAN FINANCIëN. De afgetreden minister, mr. Van Gijn heeft gisterenochtend van de ambtenaren van zijn departement afscheid genomen. De nieuwbenoemde minister, mr. Treub, ving hedenochtend zijn ambtsbezigheden op het ministerie aan. OVERSTROOMINGEN IN INDIë. In de residentie Bantam is de Tji Oed- joeng buiten haar oevers getrede. De dijken zijn op verschillende plaatsen doorgebro ken. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Er werd groote schade toegebracht aan den oogst, huizen, rijstvoorraden en klein vee. Door verscheidene overstroomingen zijn tusschen Klaten en Brambanan huizen' inge stort en dijken en rijstvelden vernield. Gemengd nieuws DUITSCHE SCHEPEN IN INDIë. Het gouvernement heeft het te Tandjong Priok liggende Duitsche schip „Marie" door de bemanuing laten ontruimen, niet uit vrees voor sabotage, maar in verband' met den po- litieken toestand. GOEDKOOPE MAALTIJDEN. Op initiatief van den burgemeester is te Leiden een commissie gevormd, welke maat regel.. zal overwegen om in verband met de schaaiodite aan levensmiddelen en brand stoffen de burgerij zoo economisch mogelijk te voorzien van toebereide spijzen van vol- doendevcedingswaarde, welke' commissie door den burgemeester op het stadhuis is ge ïnstalleerd. IJSVERSCHUIVING. Het ijs in de Zuiderzee is in beweging ge komen en heeft reeds op enkele plaatsen de kistdammen bereikt, die verleden zomer op de kruin van den Drechterlandschen dijk zijn aangebracht, ter voorkoming van overstroo ming Bij voortgezette schuiving zullen deze echter waarschijnlijk niet in staat zijn het ijsveld te keeren. De bewoners der aan de zee gelegen dorpen verkeeren in groote ongerustheid en beginnen te vreezen voor rampen als in den winter 1890/91. had verzoend, nadat de redacteur Lauka den rug had toegekeerd, had twee reclameartike len geschreven en daarnaar te oordeelen was 't slot Wolkenstein het sanatorium alles sana toria het paradijs op aarde, voor 't welk het een kleinigheid was dooden weer levend te Het was in het begin van Augustus. Reeds lang had het beraamde feest moeten plaats hebben, nadat op een paar regendagen weer het mooiste zomerweer was gevolgd. De cu ratoren drongen aan. Al lieten zij het Still fried voorloopig ook nog niet voelen, toch morde een gedeelte der heeren inwendig over den stilstand in de onderneming, welke on danks de mooie woorden van den redacteur Korb niet tot bloei wilde komen. De heeren verwachtten groote voordeelen van een groot feest. Niet alleen voor het aanzien der inrich ting in het kleine landje en daarbuiten, maar ook voor de belangen van ieder in 't bijzonder. De schoolmeester en de koster, die, vol gens hun eigen bewering in het kleine nest geestelijk dreigden te verkwijnen, verwacht ten tallooze emoties, waardoor hun onge- wenscht begrensde horizon zou verruimd worden. Heimlich, de apotheker, Wohlschla- ger, de slager, Komfeld, de schoenmaker, hoopten lang gekoesterde, zeer practische wenschen door het feest op Wolkenstein ver vuld te zien. Van de gasten der badinrichting waren vooral Rosalie Mengegold, de gepension neerde overste en de oude schrijfster ten zeerste op het spoedig plaats vinden van de beloofde feestelijkheid gesteld. Juffrouw Mengegold was trouwens alleen nog om dat vooruitzicht gebleven, anders zou de regen haar reeds lang verjaagd heb ben, daar Korb haar ook na die wandeling in den maneschijn ontrouw was geworden. Toen zij hem als wraak telkens met vertrek ken Ha gedreigd, had hij boosaardig ten antwoord gegeven: „Maar mejuffrouw, paai ons toch niet langer met ijdele beloften." Wordt vervolgd. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door hem is ont vangen een circulaire van den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid. (Directie van den Landbouw). Gelet op artikel 7 der Distributiewet 1916 (Staatsblad No. 416); Gezien het Koninklijk besluit van 3 Fe bruari 1917, No. 42 (Staatsblad No. 204), houdende nadere aanwijzing van de GE WASSEN, waarvan het verbouwen overeen komstig artikel 7 der Distributiewet 1916 kan worden verboden, beperkt of niet dan voorwaardelijk worden toegestaan; Heeft goedgevonden te bepalen: I. De verbouw van: Cichorei, Westerwoldsch raygraszaad, radijszaad, sluitkool- en bloemkoolzaad, koolrapen- en knollenzaad, peen, koolrapen', knollen, kool, spinazie, snijboonen en spercieboonen, wordt niet tpegestaan dan onder de voorwaarden: a. dat de verbouwer vóór 1 Maart 1917 opgave heeft gedaan aan den Burgemeester der gemeente, waar zijn» bedrijf is gevestigd, van ae oppervlakte der door hem in het oogstjaar 1917 met een of meer der voor noemde gewassen te betelen en hem daar voor door dien burgemeester een vergun ningsbewijs volgens een door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vast te stellen model is uitgereikt; b. dat de oppervlakte door den aanvn met cichorei te betelen niet grooter zij het gemiddelde der oppervlakte, welke in het bedrijf, waarover de opgave loopt, in de jaren 1913, 1914 en 1915 met dit gewas in het geheel is beteeld; c. dat de oppervlakte door den aanvrager in het geheel met Westerwoldsch raygras zaad, radijszaad, sluitkool- en bloemkool zaad, koolrapen- en knollenzaad te betelen, niet grooter zij dan 70 pet. van het gemid delde der oppervlakten, welke in het bedrijf waarover de aanvrage loopt, in de jaren 1913, 1914 en 1915 met deze gewassen in het geheel zijn beteeld; d. dat de oppervlakte door den aanvrager in zijn bedrijf met peen, koolrapen, knollen, kool, spinazie, snijboonen en spercieboonen te betelen, voor elk dezer gewassen niet grooter zij, dan het gemiddelde der opper vlakten, welke in het bedrijf, waarover de opgave loopt, in de jaren 1913, 1914 en 1915 met elk dezer gewassen zijn beteeld; e. dat het vergunningsbewijs bedoeld1 on der a, op eerste vordering wordt getoond aan de ambtenaren, vermeld in art. 19 der Distributiewet 1916. II. Het bepaalde sub I is niet van toe passing: a. op de teelt van sluitkool- en bloemkool zaad, koolrapen- en knollenzaad verbouwd door wannoeziers om te gebruiken voor ei gen teelt en op die perceelen waarop het ge was thans reeds te velde staat; b. op de teelt van peen, koolrapen, knol len, kool, spinazie^ snijboonen en spercie boonen in moestuinen voor eigen gebruik en op land, dat ra de jaren 1915 en 1916 voor tuinbouw in gebruik was en deel uit maakte van een zuiver tuinbouwbedrijf; c. op de teelt van peen, koolrapen, knolr len, kooi, spinazie, snijboonen en spersie- boonen, welke als tusschen- of nagewas vkn bloembollen en vroege aardappelen of als nagewas na graangewassen worden ver bouwd. III. Het bepaalde sub ld is niet van toepassing op de teelt van peen, koolrapen, knollen, koof, spinazie, snijboonen en sper- sieboonen op in den winter van 1916/17 ge scheurd of in het voorjaar van 1917 nog te scheuren grasland, geen klaver land zijnde. IV. De Burgemeesters kunnen in afwij king van vorenstaande bepalingen in bijzon dere gevallen na bekomen machtiging van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, vergunningsbewijzen voor de teelt van in deze beschikking genoemde gewassen afgeven. V. In deze beschikking wordt verstaan onder Peen: alle soorten gele, roode en overige wortelen van het geslacht Daucus; Koolrapen en Knollen: alle soorten ra pen en knollen; Kool: alle soorten witte, roode, gele en savoyekool, bloemkool, boerenkool, spruit- kool, koolrabi; Snij- en Spersieboonenalle soorten boo- nen waarvan de peul als groente in verschen of verduurzaamden staat wordt gebruikt; Zuiver Tuinbouwbedrijf: hd bedrijf waarin in de jaren 19151916 uitsluitend tuinbouwgewassen zijn geteeld. Alkmaar, 23 Februari 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. ALKMAArtSCHE COURANT. i

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1