Telegrammen vat\ heden dreef weg. Het water wast, evenals bij, Wijk bij Duurstede, waar bet ijs evenwel nog vast zu. Bij Druten en Zaltbommel zit de Waal we der vast. Bij laatstgenoemde plaats zijn ijs- banken gevormd. Het ijs is voor de kust van Texel wegge dreven. INSTALLATIE BURGEMEESTER nagelhout te oude niedorp. Van de meeste woningen wapperde neaen de rriekieur. De -zon scneen vroolijk en gaf net dorp met het versierde raadhuis een fees telijk aanzien. Burgemeester Nagelhout, 16 Februari door i~l. M. de Koningin tot dat ambt be noemd, zou feestelijk ingehaald worden. Velen keken gisteravond bedenkelijk naar de lucht en het was voor hen een opluchting hedenmorgen oen eersten zonnedag nv de strenge winterdagen te aanschouwen Door de feestcommissie, bestaande uit de heeren P. D, M. Scholten, J. Pluister, J. Mijts, J. Rootjes, J. A. van Eerden, M. Over, C. Borst, F. C. Jong, P. Mul, C Jong, C. Peetoom, C. Hoedjes, D. Kriller, C. Ter beek, D. Burger, P. de Geus Kz., G. Liefheb ber, W. Post en P Veltman, gezeten in een 42-tal rijtuigen, gevolgd door 31 ruiters op versierde paarden, werd de benoemde van zijn woning aan de Moerbeek afgehaald. Onder groote belangstelling werd naar het raadhuis gereden, alwaar in buitengewo ne vergadering de tijdelijke burgemeester, de heer C. Over, als oudste wethouder, den heer Nagelhout, die naast zijn echtgenoote en dochter, onder groote belangstelling plaats nam, installeerde. De heer Over uitte zijn vreugde over de groote belangstelling. Spr. wees er op, dat de feestelijke huldiging niet in den geest lag van den heer Nagelhout, maar dat deze, om dat het de wensch was van de burgerij, daar tegen niet had willen ingaan Spr. bracht daarvoor zijn dnnk. Op verzoek las de secretaris hierop de be noeming van de Koningin en het bericht van den Commissaris der Koningin, waarin ver klaard werd dat de benoemde de vereischte eeden had afgelegd, voor. De heer Over feliciteerde hierop'den bur gemeester van ganscher harte, de hoop uit sprekende, dat de benoemde zou blijken te zijn de rechte man op de rechte plaats. Nog sprak spr. den wensch uit, dat de heer Na gelhout het vertrouwen van ieder zou mo gen genieten om goed werk te kunnen ver richten. Zeer hóópte sprdat de burgemees ter de eensgezindheid van den Raad mocht winnen, voor de behartiging van de gemeen tebelangen. Spr. was er zeker van, dat de burgemeester daarvoor zijn beste krachten zou geven. Van den Raad hoopte hij, dat ieder naar zijn beste weten zijn meening zou verkondigen en, zich zou neerleggen bij de genomen besluiten. Ageeren tegen minder- of meerderheidsbesluiten was z. i. onge- wenscht. Het was slechts in het belang van de gemeente, dat de raadsleden bij de te ne men besluiten eerlijk en vrij hun gedachten uitspraken Onder het overhandigen van den ambtsketen verzocht spr. hierop den burgemeester zijn zetel in te nemen. Nog sprak spr. een woord van dank aan den Raad voor de betponde welwillendheid gedu rende zijn tijdelijk burgemeesterschap; ook bracht spr. dank aan de ambtenaren en be ambten, alsmede aan het publiek voor de ge durende dien tijd ondervonden medewet king De heer J. Nagelhout bracht zijn dank voor de hartelijke woorden Alvorens zijne berekking te aanvaarden, wenschte spr. H. M. de Koningin zijn oprechte dank te betui gen, alsmede aan den Commissaris der Ko ningin voor zijn medewerking in deze. Vooral spr. besefte goed de groote druk en verantwoordelijkheid, die op zijn schou ders was gelegd, vooral waar hij de plaats had in te nemen van een* voorganger die zich kenmerkte door uitgebreide wetskenms Er is evenwel geen professor of hij heeft er voor geleera, spr. hoopte dan ook door ijver en kocdcn wil zijn mnctie spoedig te kunnen vervullen zooalf dat behoorde. Daarvoor vroeg spr. de wethouders en de raadsleden hun welwillende medewerking, aangezien door harmonie veel tot stand te brengen was. Zijnerzijds zegde spr. den raad toe te mo gen rekenen op een onpartijdig oordeel over de gemeentezaken Spr. hoopte dat de raads leden bij de beraadslagingen hun oordeel steeds ten beste zouden geven. Door wrij ving van gedachten kwam men tot waarheid. Zich tot de burgers richtende, wees spr, er op, dat de tijden waarin wij thans leven, het wel onmoglijk zouden maken om iedere wensch en te vervullen. De eerste Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. (Van onzen specialen verslaggever). III. Deepening. Ai vroeg in den morgen was het in Utrechts straten Zaterdag een gezellige drukte, van aae streken van ons land kwa men de groote mannen op handeis- en in dustriegebied naar de oude Bisschopstad om getuigen te zijn van de officieeie opening van deze Eerste Nederlandsche Jaarbeurs, welke opening zou plaats hebben door den Munster van Landbouw, Handel en Nijver heid. Geheel Utrecht was in spanning; iedereen besette dat het voor qns land, maar bovenal voor de stad Utrecht, een dag van beteekeuis was, nu de stad het voorrecht genoot de groote figuren uit de handels-, indsutrie- en geldwereld van Nederland te mogen ontvan gen. Hard was er gewerkt om op dezen dag ge reed te zijn en nu de groote dag er was, be greep men, dat thans bevoegde cfeskundigen kwamen om te zien wat bereikt was. Zooals gezegd, de stemming was opge wekt, de voorloopige resultaten waren gun stig. Waren niet reeds 70000 kaarten voor belanghebbenden uit den handel aange vraagd, was niet de deelneming uit de nij verheidskringen zoo groot, dat men de in schrijvingen had moeten sluiten? Alle voorteekenen waren gunstig, de Jaarbeurs moest een succes worden. Hierna richtte de burgemeester zich tot den secretaris, oen heer Lodder, daaroy ae wensen uiienae, üauteze steens zijn nest zou uoen om ae j^Becn te-aammisua tie in orde te houden, niermeae verklaarde spr. zijn ambt te aan- vaaruen, waarna nij door auen werd geiua- geweusou't. u.u. zo reoruari was er van den gemeen te-ontvanger, ae neer P. bcnaap, ingevolge au. y/ vuil ue ueineentewet, wegens te anuw oiueuvci waituiuiap met nen ixuueinuen our- geineesici, veizueit om eervoi onisiag inge nomen. ue neer Over nam niervoor ae leiamg van ae vergadering over, waarna oesioten werd au onisiag op de meest eervone wijze te ver leunen en wei met ingang van i April. Bij de rondvraag verklaarde wetnouder de Wtt, dat het hem veel genoegen had gedaan, dat als burgemeester iemand uit de gemeen te, die de belangen van de gemeente en de ourgerij kent, benoemd was Hierop werd de vergadering gesloten en begaf men zich naar de versierde kolfbaan van den heer Jong. De schoolkinderen, onder leiding van het onderwijzend personeel, zongen aldaar den nieuwen burgemeester eenige liederen toe. Ook het fanfarecorps, dat mede de optocht opluisterde, deed zich hooren. Velen felici teerden den heer Nagelhout en zijn gezin. Twee alleraardigst gekleede meisjes van den heer Liefhebber boden onder het zingen van eenige toepasselijke coupletten een mooi bloemstuk aan, waarop een krachtig applaus volgde. De heer Schotten sprak hierop als voorzit ter van de feestcommissie op de hem eigene krachtige wijze een welkomstwoord. Namens de geheele gemeente hoopte spre ker, dat de burgemeester de gemeente krach tig vooruit zou brengen. Een deel van de gemeente had een oogen- blik aan een anderen burgemeester gedacht, ook dat deel, spr. kon dit verzekeren, juichte dezen burgemeester thans even hartelijk toe. Dat Zijdewind spoedig uit de duisternis verlost zou worden en dat de bouw van ar beiderswoningen, waaraan in de gemeente groote behoefte bestond, zou bevorderd wor den, hoopte spr. Allen stemden hierop met het „leve de burgemeester" in. Ffierop werd de eerewijn gebruikt. Des middags toog men in optocht naar Zijdewind, waar velen in de kolfbaan van de wer. Bruin op de receptie van den nieuwen burgemeester verschenen DE GEÏNTERNEERDE DU1TSCHE ONDERZEEëR. DEN HAAG, 26 Febr. Blijkens een of ficieel bericht werd de, den 22en dezer op de kust van Walcheren gestrande Duitsche onderzeeboot ontwapenu en de beman ning geïnterneerd, omdat een onderzoek uitmaakte, dat het binnenkomen in Neder- landsch rechtsgebied niet is veroorzaakt door een der omstandigheid (averij of ge steldheid der zee) welke volgens art. 5, le lid der Neutraliteitsproclamatie dat bin nenkomen zouden rechtvaardigen. STOOMSCHIP „SINDORO". DEN HAAG, 26 Febr. Wij vernemen van welingelichte zijde, dat het stoom schip „Sindoro" op de thuisreis uit Indië te Gibraltar liggende door voorziening met kolen in de gelegenheid zal worden gesteld, de reis naar Nederland te aan vaarden. KURK DEN HAAG, 26 Fêbr. manen, dat de N. O. T. weder consenten veneent voor den aanvoer van kurk. LA.NDB0UWVERL01 DEN HAAG, 26 Febr. Blijkens een of ficieeie mededeeling is, ten einde zooveel moge ijk gelegenheid te geven tot het in- hakj. van den tengevolge late en langdu rig- orstperiodf ontstanen achterstand in het bewerken van den grond en met het oog op de daarmede gepaard gaande eco nomische noodzakelijkheid ten behoeve van land- en tuinbouwers, zoowel be drijfsleiders als werkkrachten, gedurende de maand Maart een bijzondere venofrt- geling getroffen. STADSNIEUWS LICHT IN DE DUISTERNIS. Nu om kend' redenen de openbare Straatverlichting aanzienlijk is beperkt, kun nen vele ingezeiuren er toe medewerken om het hun medeburgers op straat wat aangena mer en gemakkelijker te maken, door de ra men van een kamer aan de straat verlicht te Toen wij ux de morgenuren nog eeven een kijkje gingen nemen op de terreinen, bleek, dat sedert ons bezoek van Vrijdag werkelijk ieder had gedaan wat bijna niet denkbaar was; de Jaaroeurs was gereed 1 Toch zou de vreugde over het voorloopig succes niet onvermengd zijn. Op het oogen- blik dat handel en industrie elkaar „renoez vous" gaven in Utrecht, kwam daar plotse ling de jammertijding, dat met minder dan zeven Nederiandscne schepen, behoorende tot de grootste van onze handelsvloot, een prooi waren geworden van het ruw geweid, vernietigd door een Duitscben onderzeeër, die, om het succes van den onderzeeërs-oor log te vermeerderen, zich niet ontzien had deze.flotille groote neutrale schepen, gela den met levensmiddelen voor een oevrien- den Staat, geconsigneerd aan onze regee ring, te vernietigen. Weg was de opgewekte stemming. Een sombere wolk trok samen boven de Jaar beurs, symbool van nationale kracht en ener gie. De opgewektheid verdween, overal schoolden de menschen samen, en menige verwensching werd gehoord. Ook in de volle schouwburgzaal, waar des middags tegen 2lA uur de vertegenwoor digers van handel en industrie samen kwa men. waar de Minister van Landbouw, Han del en Nijverheid, van Oorlog en van Fi nanciën de Regeering vertegenwoordigden, waar ook de groote figuren uit de finantieele wereld aanwezig waren, voelde men hoe diep ieder geschokt was door de ernstige be richten, en toen Mr. Vissering, de President van de Nederlandsche Bank uiting gaf aan zijn ernstige ongerustheid, zijn diepe versla genheid, die hem bijna belette op dezen voor laten en dus niet met luiken of zware over gordijnen af te sluiten. Zulke verlichte vensters zijn in de duister nis wat de bakens zijn in de zee. En ze ma ken het straatbeeld levendiger en verhoogen bovendien wellicht bij menigeen het gevoel van veiligheid! EEN TER AARDE BESTELLING. Een kleine, maar aangrijpende plechtigheid viel heden op de algemeene begraafplaats waar te nemen. De leidsters en kinderen van de zangschool Zanglust hadden een makkertje grafwaarts te brengen, Willem Kalf, een jongetje, dat nog niet zoo lang geleden in de operetten den Prins van Sint te Heiloo den titelrol vervul de. De ziekte, waarvan hij toen pas was her steld, herhaalde zich weldra in heviger vorm met het noodlottig gevolg, dat het patientje eraan bezweek Toen het stoffelijk overschot in het graf neerdaalde, zongen de kleintjes roerend een lied ten afscheid. Ds. Mackenzie sprak enkele woorden van troost en bracht dank aan leiders en kinde ren, voor het laatste bewijs van liefde, aan hun kleinen vriend gebracht. DIENST HERVAT. De Alkmaar Packet heeft den goederen dienst tusschen Alkmaar, de Zaanstations en Amsterdam hervat. BURGER IJSCLUB. In het café de Graanhandel was Zaterdag avond in algemeene vergadering bijeen ae Burger IJsclub. Meer dan" een half uur over den aangekondigden tijd opende pas de voor zitter, de heer J. Pels, de vergadering, die door ongeveer 30 man bezocht was. De voor zitter had minstens 100 man verwacht. De notulen van den1 secretaris, den heer J. Jonker Cz., werden na een paar wijzigingen goedgekeurd De heer H. Bruin laakte 't optreden van den Ned. Schaatsenrijdersbond, die de winnaars van de prijzen, waaraan medailles waren toe gevoegd, had gediskwalificeerd, toen zij op een anderen wedstrijd reden onder het regle ment van den N. S. B. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur reeds eeni brief over deze-kwestie aan den voorzitter van dien Bond', den heer dr. Schut ter, te Groningen, had verzonden Deze brief werd op verzoek van een der leden voorgele zen. Het schrijven was naar het oordeel van eenige leden niet scherp genoeg geweest, b.v. waar gevraagd werd als lid van den N. S. B. te worden aangenomen, zonder betaling. De heer H. Bruin stelde na eenige discussie de volgende motie voor: De B. IJ. C., in ver gadering bijeen' op 24 Februari in het café Graanhandel, besprekende de houding van dern Ned. Schaatsenrijdersbond betreffende onzen ouderlingen wedstrijd in het schoonrii- den, gehouden 7 Febr. op onze banen aan ae Ouaegracht, keurt ten sterkste af om onze le den te diskwalificeeren om deel te nemen aan zijne wedstrijden. Na langdurige bespreking bleek uit een me dedeeling van den heer Met dat hij niet had geteekend afstand te doen van d'e medaille, door hem op die schoonrijderij gewonnen. Er was hem daarnaar zelfs niet gevraagd. Het optreden van den 'heer C. J. Ooms in deze kwestie werd algemeen afgekeurd. Men noemde deni N. S. B. „een dinig van niks," en meende dat hij' geen reglementen had. Ten slotte werd de motie van den heer Bruin met algemeene stemmen aangenomen, nadat deze er aan had toegevoegd: „De B. IJl. C. trekt hiermede haar verzoek om toetreding als lid van den N. S. B. in." De voorzitter bracht hulde aan den heer Bruin voor zijne goede zorgen voor de ijsba nen, waarvoor de heer B. hem dankte, er aan toevoegende dat hij, zoolang de Burger IJs club haar program trouw bleef, voor de baan zou blijven zorgen. De voorzittei heette vervolgens den heer Fried na zijn herstel weder welkom aan de bestuurstafel. Hierna was aan de orde: rekening en ver antwoording van den penningmeester. De uit gaven hadden bedragen 351.46, de ont vangsten 426 11, het saldo was alzoo 74.65. De rekening werd nagezien' door de heeren A. J. Bruin en J. Dik, die aandrongen op het indienen van een opgave van de met de lijsten opgehaalde sommen. Tegenover het Alkmaarsche publiek vonden zij dat wcnsche- lijk. De rekening, zooals zij1 thans was inge diend, liep over de ontvangen contributie eni de uitgave., -oor de gewone jaarUjksche be deeling. De heer H. Bruin stelde voor dat de pen ningmeester een rekening als gevraagd zou klaar maken, opdat over een maand b.v. de commissie haar zal kunnen1 nazien en dat Nederland zoo heugelijke dag het woord te voeren, ging ei .en siddering door de zaal. UadruKkelijk wees deze spreker op den ern- stigen toestand waarin Nederland verkeert en met nog grooter klem drong hij er op aan toch alles te doen om staande te blijven, om de internationale positie te behouden, maar ook na den oorlog. Menige nuttige aanwij zing gaf deze emmente spreker, die zoowel handel als industrie zich ten nutte kunnen maken. Toen na de zakelijke openingsrede van den Minister vaiT Landbou buiten, in tegen woordigheid van honderden, de Nederland sche driekleur werd geheschen, voelde me nigeen meer dan ooit den ernst van het oogenblik. Was niet de ontplooiing van de geliefde driekleur het symbool van onze saamhoorigheid, maar tevens van Neder- land's ongeschonden nationale kracht, die nog immer tot groote daden in staat is. Algemeen Overzicht. Heden (Maandagmorgen) is de Jaarbeurs dan geopend. lederen dag van 9 toi 5 uur (nitgezonderd Zondags) zal het Vreeburg en Janskerkhof te Utrecht tot den lOden Maart 'de markt zijn van Nederland, een markt, die voor zoover thans reeds bekend, door onge veer 70000 handelaren zal worden bezocht. Er is wel geen tak van industrie die op de ze markt ontbreekt. De indeeling is groepsgewijze geschied, zoodat b.v. de machine- en metaal-industrie één groep vormen, de grafische vakken en de papiernijverheid en andere groep, de mode artikelen hun eigen sfeer hebben alle deelne mers, behoorende tot de textiele industrie bij verantwoording in de kranten) zal worden' ge daan. AlZoo werd na langdurige discussie be sloten Verkiezing twee bestuursleden, aftredend de voorzitter en de penningmeester. De hee ren' Pels en> Rike werden met groote meerder heid herkozen en' namen onder applaus hun ne herbenoeming weder aan. Hierop zei de voorzitter nog een verrassing te hebben. Er was na een der wedstrijden van dezen, winter gesproken over het wen- schelijke van een bonsdb'ed. De secretaris had nu een lied gedicht, op de wijze van „Lim burg, mijn vaderland" of „Eikenhout." Het lied1 was gedrukt en aan de aanwezigen werd een exemplaar uitgereikt. Bij de rondvraag besprak de heer Jb. Schoen het slechte vergaderingbezoek en be val aan de vergaderingen op een anderen dag dan Zaterdag te houden. De voorzitter zei, dat V) oeger de vergaderingen juist op Zater dag waren, gesteld, omdat men op andere da gen zoo weinig leden ter vergadering kreeg. Het bestuur zou echter de opmerking in over weging nemen. De heer J. Poll vond het ledental van pl.m 370 zoo gering voor een stad als Alkmaar en meende dat dit wel uitgebreid kon worden. Bij goed werken kon het wel verdriedubbeld wor den. De voorzitter deelde mee dat dezen win ter een groot aantal nieuwe leden was toege treden. Aan den wenk van den heer Poll zal voldaan worden. De heer C. Bakker laakte nog in krachtige, eigenaardige termen de houding van den Ned. Schaatsenrijdersbond. De heer J. M. Jansen bracht 't organisee- ren van een' feestavond ter sprake. De voor zitter was daar tegen. De heer W. de Waal wees op de flinke krachten op allerlei gebied onder de leden, die zulk een feest konden doen slagen. De heer Bakker was bang dat Alkmaars burgerij zou zeggen: „daar gaan ze uit van onze centen,"en wilde liever het feest uitstellen tot 1918. De heer de Waal leg de er den nadruk op, dat alle onkosten zou den' worden betaald door de leden en dat de kas er buiten zou blijven, maar ging toch met het idee-Bakker mee. Hierna sluiting. JUBILEUM. Heden herdacht de heer S. Ypma alhier het feit dat hij vóór 25 jaar werd benoemd tot organist der St. Dominicuskerk, tevens tot organist der Vrouwen- en Mannen-Con gregatie. Reeds gisteravond begonnen de feestelijk heden voor den jubilaris, die, na in de kerk te zijn binnengeleid, in een feestcongregatie werd toegesproken door den W. E. Pater Orie. Hedenmorgen werden zij voortgezet m een H Dienst, opgedragen door den Z. E Heer Pastoor Hcijs, gedurende welken dienst met zeer veel succes onder leiding van den W E Pater Kosters en den directeur van het St. Dominicuskoor, den heer Jos. Kuiper, de Mis van Perosi werd uitgevoerd. Na afloop van den dienst had in de pas torie een receptie plaats waarop de heer Ypma door den ZE. Heer Pastoor en verschillende corporaties werd toegesproken en geiukgewenscht. Hem werden tevens na mens net Kerkbestuur, de besturen der H. Familie en de zangkoren verschillende ge schenken aangeboden. De receptie werd ver volgens ten huize van den jubilaris voortge zet, waar het den geheelen dag druk liep van vrienden en belangstellenden, die hem ae hand kwamen drukken 40-JARIG JUBILEUM. Heden herdacht de heer R. Mijlhoff den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij de firma W. F. Stoel Zoon als steenhouwer in dienst trad. Door den patroon werd hem een gouden horloge met inscriptie aangebo den, terwijl het personeel hem een huishou delijk souvenir ten geschenke gaf. Vele vriendeu en belangstel lend en kwa men den jubilerai. en zijne familie met dezen heugelijken dag iukwenschen. EVENLEDjol VERTEGENWOOR DIGING De heer mr. O. v. d. Beigh te Amsterdam verzoekt ons de volgende rectificaties en aan vullingen te plaatsen van ons verslag over zijne rede, v. rieden Woensdag gehouden voor de afd. Alkmaar van de Vereêniging voor Vrouwenkiesrecht. 1. De geestelijke vader van de E. V is niet de Engelschman (aw, maar Hare. 2. Een partiji, die mind, i stemmen ver krijgt, dan de helft van den kiesdeeler, kan in tegenstelling met hetgeen het verslag zegt, juist nimmer een zetel verkrijgen. 3. Het zwart maken van een stip boven de lijst van een partij komt in ons stelsel niet voor. 4. De woorden: „zoodat die partij geen vertegenwoordigers genoeg zou krijgen," zijn mispl. atst. elkaar staan, de levensmiddelen met de genot middelen' één geheel vormen, de groep goud en zilverwerken onmiddellijk in zijn geheel te overzien' is, enz. Alle enzijn daar de „stands" in de groote gebouwen moésten worden onderge bracht de monsterkamers en de „stands" eener zelfde groep niet bije ,enook is er voor gezorgd' de concurrenten niet naast elkaar te plaatsen. De volgende nijverheidsgroepen zijn verte genwoordigd: Aardewerk, glas, kalk en stee- nen enz.gouden»- en zilveren werkenGrafi sche industrie, stempels enz.; Chemische nij verheid Hout-, kurk- en stroobewerking, snij- en draaiwerk van verschillende stoffenMo deartikelen en confectie enz.; Kunstnijver heid; Leder, caoutchouc, enz.; Steenkolen, turf; Instrumenten; Metalen en metaalbewer king; Stoom- en andere werktuigen; Rijtuig- fabrikage, wagens, carosseriën, enz.; Papier en papierwaren; Textiele nijverheid; Gas- en electriciteit; Voedings- en genotmiddelen. De 626 deelnemers zijn verdeeld over 438 monsterkamers (heele en1 halve) en 380 M. ta felvlakte. Reeds lang te voren werd in het buiten land een uitgebreide reclame gemaakt. Uit de aanvragen om inlichtingen bleek, dat vooral in Amerika de Nederlandsche Jaarbeurs groote belangstelling trok. Door bemiddeling van den Minister van Buitenlandsche Zaken werden ook de Ne derlandsche diplomatieke en consulaire amb tenaren in den vreemde dogr perscommuni- qué's, het openen van een afzonderlijk inlich tingen-bureau voor Jaarbeurs-bezoekers en het verspreiden van berichtkaarten tot mede werking aangespoord. 5. De stemmen, die een candiriaat boven den kiesdeeler heeft verkregen, worden juist niet overgedragen op den candiiaat, die het hoogste aantal stemmen heeft; maar op dien nog niet gekozen candidaat, die de hoogste plaats op dé lijst inneemt. 6. „Hebben candidateu eener partij geen meerderheid Dit moet zijn„hebben zij den kiesdeeler niet bereikt." 7. De provinciën worden voor de staten verkiezingen niet in 2, maar in een twee- tot tiental kieskringen verdeeld. 8. Bij gemeenteraadsverkiezingen mogen op een lijst voorkomen het aantal te kiezen candidaten plus 5, is de gemeente in 3 kies kringen verdeeld, dan 1/3 plus 5. 9. Een kieskring wordt juist niet geheel, maar slechts tot op zekere hoogte be schouwd als een ditsitrict. 10. Indien bij Kamerverkiezingen een par tij een pCt. van de stemmen uitbrengt is ze allerminst zeker van een zetel. Er bestaat dan nog juist de mogelijkheid. Eerst bij 1 pet be staat zekerheid. HANDELSREIZIGERS- VEREENIGING „EENDRACHT." Zaterdagavond had de 24e jaarvergade ring der Handelsreizigersvereeniging „Een dracht" in het gebouw „Unie" alhier plaats. De voorzitter der afd. Alkmaar, de heer Langereis, sprak het welkomstwoord en heet te de af deelingen in dé stad der Victorie wel kom. De algemeene voorzitter, de heer J. Rijn aarts, zag in verband met den toestand in de organisatie af van de jaarlijksche openings rede en sprak den wensch uit dat de vergade ring een kalm verloop zou hebben Aan de orde was de bestuursverkiezing, doch uit de discussie bleek dat men eerst wil de uitgemaakt zien of deze vergadering in verband met de inlichtingen' door 3 commis- sieleden-hoofdbestuurdèrs, ingewonnen bij het Departement van Justitie en adviezen van diverse juristen, wettig of onwettig was. Deze bespreking nam den geheelen avond in bes'ag eni was oorzaak van heftige débat ten. De Zondagmorgen-vergadering bracht een oplossing door aanneming van een motie van het hoofdbestuur, luidende: „De algemeene vergadering, gehouden op 24 en 25 Februari, kennis genomen hebbende van het rapport der Hoofdbestuurs-commis- sie, belast met het inwinnen van inlichtingen bij het Dep. van Justitie naar de motieven die de Kroon hebben geleid tot weigering der Koninklijke goedkeuring op de aangevraagde Statuten-wijziging, aangenomen op de jaar vergadering op 23 en 24 Juli 1916; gehoord de debatten' en verschillende Juri dische adviezen door het dagelijksch bestuur en andere leden der vereeniging van oordeel dat de onwettig-verklaring der laatstgehouden' jaarvergadering niet verder strekt dan de daarop genomen besluiten be tredende Statuten- en Reglementswijzigingen, besluit de op deze vergadering gehouden hoofdbestuursverkiezing en verdere besluiten die geen statuten- of regiemeits-wijzigingen omvatten, van kracht te doen zijn en' gaat over tot de orde van den dag." Na heftige discussie werd deze motie met 66 tegen 47 stemmen aangenomen. Kesnich, den Haag, verklaarde niettegen staande aanneming der motie zijn oppositie niet te zullen opgeven. Het jaarverslag van den secretaris van Gel- dér vermeldde een achteruitgang van leden, dit bedroeg op 31 Dec. 1916, 544 welke ach teruitgang werd geweten aan de inwendige strubbeling in den bond. Met het oog op den tijd' van vertrek van verschillende afgevaardigden werd behan deld de samenstelling van een commissie voor Statuten- en Reglementswijziging. Besloten werd dat in deze commissie zullen plaats ne men 5 leden, de hoofdbestuurders Rijnaarts en Elfriech, en' de leden Kesnich, Post en Lotgerink. Als plaar voor het volgende congres werd Mepp:üi; wezen. Bij de bespreking van het jaarverslag van den retaris bereikte de discussie haar hoogtepunt. De afdeel hg den Flaag, op een vorig con gres geschc wegens een onorganisatorische daad, eischte volledig eerherstel en toonde aam dat du jchuld lag bij de leiding in het hoofdbestuur De heer Cohen (hoofdbestuur) bestreed op felle wijze den afgevaardigde van den Haag, wiem hij1 vei a i desorganiseerend te hebben gehandeld. Het slot der discussie was een motie van orde, voorgesteld door het hoofdbestuur, waarin gezegd werd dat op grond van niet Verder werden in het buitenland in vele ta len gedrukt,, brochures verspreid1, waardoor reeds bij voorbaat de aandacht werd geves tigd op de Nederlandsche industrie. Door dén zeer verscherpten onderzeeërs oorlog is evenwel ditmaal geen aruk bezoek uit het buitenland te verwachten. De Ameri kanen, die voornemens waren de Nederland sche Jaarbeurs te bezoeken zullen nu wel thuisblijven' evenals I ;sch n eni Fran- schen, omdat de Duitse.-.. Regtering weigert passen te geven. Van ter zijde vernam de Raad van Beheer, dat men maar niet moest rekenen op bezoe kers uit Duitschland, omdat de Duitsche Re- Ïeering haar houding ten opzichte van de aarbeurs nog niet bepaald had. Wanneer men door den hoofdingang op het Vreeburg het terrein der Jaarbeurs be treedt, vindt men links het gebouw van het secretariaat, waar een talrijk personeel zorgt voor de omvangrijke administratie. Hier naast is een hulp-telefoon- en telegraafkan toor ingericht ten gerieve van de deelnemers en de bezoekers. Rechts van den ingang is het Logie-bureau dat de omvangrijke taak heeft te zorgen, dat de duizenden vreemdelingen een onderdak vinden. Het aantal beschikbare kamers in de hotels en pensions was natuurlijk veel te klein, doch dank zij de medewerking van de ingezetenen uit alle standen, heeft het bureau de beschikking gekregen over ruim 400 ka mers, waardoor het niet alleen mogelijk zal zijn allen een kamer te bezorgen maar bo vendien voorname personen volgens hun stand logies te bezorgen bij gegoede ingeze tenen. Over de inzendingen spreken we in een volgend artikel. SS55=5SS==5=S==a=5========SS=====SSS5SSSS====SSSa5S5SB

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2