Materiaalkennis is ook van het hoogste belang. Aan de hand van teekenwerk, mee- reuaeds ai Komst ig van de Nijmeegsche Am bachtsschool, waaraan de heer van Keijen- nam verbonden was vóór hij te Alkmaar Kwam, ging spr. een en ander na, terwijl hij zijn denkbeelden over het metselonderwijs nog nader ontwikkelde. len siotte omschreef spr. de algemeene opinie over het metselvak, welke hij ais zeer ongunstig kenschtste, hetgeen voornamelijk uu weinig kennis van den aard van t vak voor.v .oei de. Van alie vakken aan een Am bachtsschool is het smidsvak het meest ge liefde. Per jaar telt iedere school gemiddeld 65 smeden-leerlingen, wat in totaal 4225 smeden beteekent, waarvan er 1/a de wereid ingaan. Spr. noemde dit als voorbeeld van de weinige kans, welke dit meest gelief koosde vak biedt, tegenover het metselvak, waarin lang niet zooveel concurrentiestrijd ook van machines is, terwijl het toch ook tot mooien, dikwijls kunstzinnigen ar beid aanleiding kan geven. Aan het slot van zijn betoog sprak de di recteur den wensch uit, dat uit eenige meer dere animo bij de nieuwe opgave voor het vakonderwijs, wat metselen betreft, zou mo gen blijken, dat zijn optreden niet tevergeefs is geweest. Hartelijke woorden van dank bracht spreker aan allen, die hem tot het ge ven van dezen voordracht in staat hadden gesteld, waarna hij onder luid applaus van de talrijke aanwezigen, waaronder het be stuur van de Ambachtsschool, eindigde. De heer de Groot onderstreepte deze woorden van dank nog eens en voegde er een dankbetuiging voor den heer van Reijen- dam aan toe. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Uitspraken van heden. Comelis L„ verzet, eisch bekr. vonnis, uit spraak dito. Comelis L., verzet, eisch bekr. vonnis, uit spraak 5 boete of 5 dagen hechtenis. Jan Comelis H., koopman, Hoom, mishan deling, eisch ƒ15 boete of 10 dagen hechte nis, vonnis dito. óerrit van O., kaaskoopersknecht, Alk maar, vervoer van kleiaardappelen, eisch 5 boete of 2 dagen hechtenis, vonnis dito. Bemardus B., koopman, Schoorl, vervoer van kleiaardappelen, eisch 5 boete of 2 da gen hechtenis, vonnis dito. Gerrit G., koopman, Haren-karspel, vervoer van kleiaardappelen, eisch 5 boete of 2 da gen hechtenis, vonnis dito. Jacob Briefjes, varkensmester, Bergen, ver voer van kleiaardappelen, eisch 5 boete of 2 dagen hechtenis, vonnis dito. Simon G., schipper, Barsingerhora, ver voer kleiaardappelen, eisch 5 boete of 2 dan gen hechtenis, vonnis vrijspraak. Arie H., schipper, Zuid-Scharwoude, ver voer kleiaardappelen, eisch 5 boete of 2 da gen hechtenis, vonnis dito. Arie V., landbouwer, Opperdoes, overtre ding distributiewet, eisich vrijspraak, vonnis dito. Albert V., schipper, Opperdoes, vervoer van kleiaardappelen, eisch 5 boete of 2 dar gen hechtenis, uitspraak dito. Joannes Jacob P., schipper te Medemblik, vervoer van kleiaardappelen, eisch 5 boete of 2 dagen- hechtenis, uitspraak dito. Willem L., kaasventer, overtreding maxi mumprijs, eisch ƒ15 boete of 10 dagen hech tenis, vonnis dito. Klaas B., winkelier te Texel, overtreding maximumprijs, eisch 25 boete of 10 dagen hechtenis, uitspraak dito. Trijntje M., winkelierster, Bergen, overtre ding maximumprijzen, eisch 25 boete of 10 dagen hechtenis, vonnis 50 boete of 20 da gen hechtenis. Theodorus S., winkelier-kruidenier, Alk maar, overtreding maximumprijs, eisch 100 boete of 20 dagen- hechtenis, vonnis 25 boe te of 10 dagen hechtenis. Dirk V.. fabrieksarbeider, Medemblik, ver voer van kleiaardappelen, eisch 5 boete of 2 dagen hechtenis, uitspraak dito. Pieter B., los werkman, Hoorn, diefstal, eisch 2 maanden gevangenisstraf, vonnis 1 maand gevangenisstraf. Meindert B., landbouwer, Andijk, vonnis 5 maanden voorwaardelijke gevangenisstrai met verplichte aansluiting bij Ned. Ver. tot afsch. v. alcoholh. dranken. DE KAASHANDEL. De kaashandelaren werden Zondagmor gen door de Kaasvereeniging weer met een aantal circulaires verblijd. Nu 100 pet. van de kaasproductie haar vaste bestemming tegen aangegeven prijzen heelt, en het verschu tusschen de melkprijzen voor de kaasprouuctie en voor de consump- uemeik weg is gevallen, nu kwam meer de noodzakelijkheid naar voren om de heffing van consenten J 5 per iOO K.G. te laten ver vallen, aangezien deze 5 dienden om aan de veehouders consumptiemeüaeveranciers een toeslag te geven. Per circulaire van 24 Februari bericht nu de Kaasvereeniging aan de handelaren, dat geen consentenkosten meer geheven zuilen worden. De exportvoorraden per 24 Febru ari 1917 worden nog op de oudë voorwaar den uitgevoerd, zoodat hiervoor nog bij ex port 5.50 per 100 K.G. verschuldigd is. Per circulaire van 23 Februari doet dè Kaasvereeniging mededeeling van de prijs- schaal voor de D. H. H. (Deutsche Han delsstede im Haag). Voorloopig blijven die prijzen onveranderd. De noteering voor kaas van 3o -F is vervallen. Een nieuwe noteering voor kaas van 10 is opgegeven en deze is gesteld op J 56 per 50 K.G. De noteering voor magere kaas is 43 per 50 K.G. Inzake de levering aan Engeland bericht de Kaasvereeniging, dat de exporteurs zor gen moeten geregeld hun voorraden af te le veren aan ae firma Compton Davidson te Lonaen. Wanneer hieraan geen gevoig wordt gegeven, zoodat niet stceos elke week die voorraden weg zijn, zal een boete wor den opgelegd van 10 cent per K.G. De Kaasvereeniging deelde ook dit in een Zondag door de kaashandelaren ontvangen circulaire mede. Hoe hieraan, nu tengevolge van den ver scherpten onderzeeërs-oorlog de Nederland sche schepen niet uitvaren, voldaan moet worden, wordt niet aangegeven. De kaaslevering is nu zoo, dat 50 pet. van de productie voor het binnenland, 20 pet. voor Engeland, 20 pet. voor Duitschland en 10 pot. voor Frankrijk en Engeland bestemd is, zoodat er voor de neutralen helaas niets te leveren over blijft. Handelaren met mooie orders voor Spanje en Amerika kunnen deze niet uitvoeren. In den loop van het afgeloopen jaar had den de handelaren voor hun cliënten wel een voorraad exportkaas, n.l. kaas waarmede zij, na aan al de hen opgelegde verplichtingen te hebben voldaan, vrijelijk konden handelen, doch ook deze kaas moeten de handelaren thans, daartoe door de Kaasvereeniging ge dwongen, aan Duitschland leveren. De Kaasvereeniging motiveerde dezen dwang op de volgende wijze: „Na de voorbereidende maatregelen welke in de laatste weken getroffen zijn en na de mededeeling die dienaangaande op verschil lende plaatsen zijn gedaan, zal het alle in geschreven exporteurs bekend zijn, dat een regeling voor den uitvoer van die kaasvoor- raden, welke steeds met den naam van „Vrije exportvoorraden" bestempeld zijn, te wach ten was. Reeds in ons jaarverslag schreven wij: hoe zal de toekomst voor onze vereeniging zijn? Wij verwachten steeds meerdere noodzakelijkheid tot ingrijpen van onze zij de. Het terrein van onze werkzaamheid moet zich uitbreiden naar gelang de nood stijgt in Europa Wij zullen hier en daar soms groe pen of individuen tijdelijk moeten treffen. Wij zullen dit niet doen dan onder den drang der noodzakelijkheid, maar waar die nood zakelijkheid er is, zullen wij niet aarzelen Deze woorden, zoo gaat de Kaasvereeni ging in haar circulaire voort, worden thans bewaarheid Het is noodig v v»ije ex portvoorraden een uitvoerregeling u tref fen De overwegingen welke dezè noodzake lijkheid verklaart, waren ook reeds in zeer algemeene bewoordingen uitgedrukt in ons eerste iaarverslag Een enkel woord over deze toenemende vrijheidsbeperking is nut tig. In n -rmale tijden zou ieder dit hoogst ei genaardig svsteem van handelsdwang ver- oordeelen. Als wij echter bedenken, dat ons land als een geïsoleerde stip ligt te midden van het oorlogvoerend Europa, dat de desolate pro ductie en de verminderde of geheel onderbrc ken aanvoer van levensmiddelen uit ander-: gewesten ;n de ons omringende landen een steeds stijgend gebrek aan levensmiddelen moest doen ontstaan, dat kaas een voortref felijk levensmiddel is waarvan ons land boven hei "u< ilgei gebruik noodige een belangrijke hoeveelheid produceert; dat ons iauu vuor ue import van veie onmrsodie ie- veusoenoeiten van ue omnggenue lauuen ai- in üeze overeenkomst is o. a. üe uitvoer van kaas geregeld. Wij üeooen aan net Lanür ouuw-nxpoi t-bureau onze ineüewerkmg loegezegu, voor net nakomen van ue verbin tenis voor zoover het Ue kaasuitvoer betreft, dienovereenkomstig hebben wij een rege ling samengesteld voor den uitvoer, waar voor wij gaarne uw aller medewerking in roepen. wij hebben besloten, met alle midde len die ons ten dienste staan, de uitvoer der regeling te bevorderen. Wij verwachten van ane exporteurs, dat zij ook dit zullen doen." De kaashandelaren erkennen deze overwe gingen mede ten volle en meenen zelfs, dat de heer Blink de noodzakelijkheid motivee- rend betoogt, doch zij kunnen zich er niet mede vereenigen, dat deze daden van wijs beleid ten koste van hen genomen worden en niet ten koste van ons geheeie volk. Vooral voor de kaashandelaren, bezitters van de z.g. geblokkeerde kaas, brengt deze regeling veel schade met zich. Onder de kaashandelaren begint het dan ook te rommelen. Lij hebben, doordat zij nu geen voorraden meer hebben, voor hun knechts in het geheel geen werk meer. Hier ter stede hielden de handelaren reeds besprekingen met elkander, om tot lotsver betering te komen. Men hoopt elkanders positie dragelijker te maken, door een regeling, waarbij alle handelaren zich verplichten van al hun in- koopen 1 cent per kaasje in de kas van de vereeniging te storten, om later het te vor men bedrag pondsponds-gewijze te verdee- len. Een van hun grieven is ook, dat een gede legeerd lid voor de bmnenlandsche distribu tie, een handelaar hier ter stede, steeds m de gelegenheid is, om zijn knechts aan te wijzen om behulpzaam te zijn bij de distributie van kaas voor het binnenland, terwijl daarvoor nog nimmer een knecht van een der andere handelaren in aanmerking kwam. Ook oordeelt men het verkeerd, dat de be doelde handelaar tevens grossier voor het binnenland is, aangezien een niet-grossier- iiandelaar aan het hoofd diende te siaan. Men heeft deze zaak reeds aaniiangig ge maakt bij het bestuur van de Noord-Hol- .andsehe Vereeniging van Kaashandelaren. Wat de productie betreft wulen wij er op wijzen, dat wij, wat de geringe aanvoer aan gaat, de slechtje weken al reeds achter den rug hebben. De winter bracht ons dus niet, wat wij met het oog op het gebrek aan vee voeder en de prijzen volgens de boeren mochten verwachten: weken van geen aan: voer. Vreesden wij, op grond hiervan, dat wij weken zouden krijgen waarbij de geheeie productie voor hert binnenland moest blijven, ook dit is onnoodig gebleken. Wij kunnen uit zekere bron zelfs berichten, dat het per centage voor het binnenland niet verhoogd zal worden. CURSUS WIJSBEGEERTE. Op de Woensdagen 7 en 21 Maart en 4, 18 en 25 April zal hier ter stede een cursus over wijsbegeerte gehouden worden door Dr. C. 11. Ketner, 1 eeraar in de scheikunde aan de R, H. B. te Helder. F. zijn tot nu toe reeds 40 aanmeldingen (het getal bezoekers van een dergelijken cur sus van Dr K. te Helder in 1915/16 bedroeg 70) Dr K. heeft, reecis in chemie gepromo veerd zijnde zijn A-gymnasiaal-emdexamen (hij had B) en zijn candidaat- en doctoraal examens in bespieg. wijsb. van den Helder uil gedaan Deze acad examens legde hij te Groningen af bij prof. Heijmans. Een deel van zijn betoog alhier zal gewijd zijn aan het psychisch monisme waarvan Heijmans de grondlegger is. De heer K onderstelt bij zijn gehoor geen bijzondere mis op welk geb - d ook, hij zal om zoo te zeggen slechts lagere-school- kennis en gewoon gezond verstand veron derstellen. bijwoning van den cursus verdient ook aaarom aanoeveling, omdat een natuurkun dig gescnooid man meer kans neeft een goe- ue gicis oij net wijsgeerig onderzoek van het oestaaude ie zijn dan een natuurkundig on ontwikkelde. Het is bekend, dat de studie der bespiege- uiuL wijsbegeerte nier te lande een onder-, ueei ta van ae litteraire. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 19 tot 24 Februari zijn in het Badhuis van het Witte Kruis genomen: 116 kuipbaden, 136 regenbaden le klas, 305 regenbaden 2e klas, te zamen 557 baden. INGEKOMEN1 PERSONEN. *P. Heimer, H.A., agent van politie, Wes- terweg 38, Rotterdam. *L. Sijens, G.K., agent van politie, Groenelaan 4, Leiden. D. Hoetjes, R.K., db, Emmastr. 52, Heiloo. G. van de Kieft, N.H., z„ Lindenlaan 67, Amersfoort. A. Buijtendijk, G. K., z., Laat 65, Nijmegen. -*J. Sollie, N.H., z., Achter om 14, Kampen. A. M. J. Hofman, R.K., db., Helderscheweg 1, Zaandam. W. J Hofman, R.K., kantoorbediende, Uitenb.str. 36, Zaandam. J. J. Elzakker, R.K., smid, Oudegracht 161, Enschede. "Wed. Slag ter, E.L., huishoudster, Ropjeskuil 64, Hei loo. J. Otter, N.H., marconist, Kooltuin 3, Rotterdam. G. Kuijper, R.K., z., Overdie- straat 28, Heemskerk. *H. de Groot, N.H., schipper, vaartuig, Den Haag. M. G. Ver kade, N.H., scheepmakerskn., Overdiestraat 78, Spaarndam. *W. G. Verkade, N.H., scheepmakerskn., Sandersbuurt 21, Spaarn dam. J. J. Kost, N.FL, sigarenmaker, Laat 65, St. Pancras. A. Muntjewerf v. Rijs wijk, N.H., z.. N.P. Laan 58, Helder. M. Nannes, geen, z., Lindenlaan 51, Warrnen- huizen. *C. van Rijsdam, G.K., scheeps- klinker, Stuartstraat 21a, Spaarndam. A. G. Veltkamp Rakhorst, N.H., z„ Scharloo 20a, Rijswijk. B. Schuit, R.K., db., West- dijk 4, Egmondibinnen. J. M. Koole, R.K., z, laat 131, Utrecht. VÉRTROKKEN PERSNEN. G. van Eldert Willems, R.K., Grensstraat 4, Oost en West Souburg. G. Pot van Zuijdam, N.H., z., Tienenwal 9a, Heere waarden. B. W. Rigter, RK, z., Dijk 13, Amsterdam. P. J. Schelvis, R.K., z., Baangracht 16, Beverwijk. A. M. Kaese- berg, N.H, opperman, Burgerweeshuis, N.-Amstel. J. Beerepoot, R.K., kweekeling onderw., Kennemerpark 31, Zwaagdijk. J. C. Basic, C.G., z., Payglop 10, Amster dam. N Blom, N.H., db., Luttik-Oudorp 68, H.H. Waard. - T. G. de Munk, R.K., kleermaker, Verl. Landstraat 40, Heiloo. A. Noome, N.H., bedrijfsleider, Westdijk 14, Valburg. E. C. Martin, N.H., z„ Rop jeskuil 40, Den Haag. D. Scheerder, R.K, waschknecht, Compagniestraat 20, Amster dam. N. J. Venneker, R.K., coiffeursbe- diende, Lombardsteeg 3, Amsterdam. A Nieuwenhuis, N.H., sigarenmaker, Linden- gracht 4, Krommenie. W D. G. de Graaf, N.H./R.K., timmerman, Fnidsen 54, Rotterdam. Wed. L Visset, N.H., z„ Langestraat 88, Den Haag. J. C v. d. Bo- gaards, geen, los werkman, v. d. Woude straat 19, Velsen. A. Veldhuizen, N.H., z., St. Jacobstraat 26a, Den Haag. BINNENLAND TWEEDE KAMER. Daar gisteren bij opening der vergadering het wettelijk vereischte aantal leden niet aan wezig was, werd de vergadering verdaagd tot 2 uur. Ook op dat uur waren nog geen 51 le den aanwezig, zoodat ten tweede mal- de bij- eenkmist werd verdaagd, thuis tot 3 uur. Bij de herope L e te 3 uur hadden slechts 48 leden dc pl 'ieiijs/t geteekend. De ver gadering werd daarop verdaagd tot heden ochtend halftv. s alf DE GETORPILLffERDE SCHEPEN. Een Lloyd's bericht bevestigt dat de „Ja- catra „Gaasterland" en „Nocrderdljk" ge zonken zijn. Verschillende Duitsche blada. betuigen hun spijt over het gebeurt.; Dr. KUYPER. Vermoedelijk nog deze week, of anders in de komende, zal dr. Kuyper naar het instituut van Bronovo, te 's-Gravenhage, worden over- De eerste Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. (Van onzen specialen verslaggever). III. In ons vorig artikel deelden we reeds mede, dat ten gerieve van deelnemers en bezoekers der Jaarbeurs naast den hoofdingaing op het Vreeburg een hulppost-, telegraaf- en tele foonkantoor is ingericht, deze mededeeling was echter niet geheel volledig, want ook op het gedeelte Janskerkhof is zulk een hulpkan toor ingericht. Voor de journalisten is een apart telegraaf- en telefoonkantoor mgericht op de galerij in de Korenbeurs, waarnaast tevens een1 rustig keurig ingerichte wachtkamer te hunner be schikking staat. Zoowel op het Vreeburg als op het Janskerkhof zijn de noodige telefoon cellen voor communale en intercommunale ge- sprekken Verder zijn op beide terreinen politie- en brandweerposten, een schrijfkamer voor deel nemers en hunne bezoekersop het Vreden- burg is bovendien op de Galerij van de Fniit- hal een kamer ingericht als type- en mul tip li- cator-inrichting ten dienste van de deelne mers en de handelaars. Ieder terrein heeft zijn eigen restauratie, met gelegenheid om ie lunchen en) te dineeren, aparte ingangen voor de transportwagens, kortom men heeft letterlijk aan alles gedacht. Er is op deze jaarbeurs een groep deelne mers, die we zouden kunnen noemen de offi- cieele groep. Immers deze deelnemers zijn er niet om „zaken" te doen, zij willen geen han del drijven, maar wat zij wel beoogen, dat is het zaken doen bevorderen, te vergemakkelij: ken. Wij hebben ze reeds met 'n enkel woora in eeni onzer artikelen genoemd. Onder deze groep, die grootendeels bijeen is gebracht op het Vreeburg, rechts van den ingang, kan ge rangschikt worden) de afdeeling Handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, de maatschappij van Nijverheid, de vereeniging voor tentoonstellingsbelangen, de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat," Nederlandsche kamer van Koophandel te Brussel, het Eerste Nederlandsche koopmans- f ilde te Dusseldorf en we zouden hierbij ook unnen rangschikken de stands en monsterka mers van het Gemeentebestuur van Utrecht, welks inzendingen echter wel het allermeest beoogen de aandacht te vestigen op de indus trieën, die er reeds in Utrecht zijn, de toe komstige stadsuitbreiding, vooral betreffende het bouwen van groote arbeiderswijken, en op de gunstig gelegen, nog beschikbare in dustrie-terreinen;. Wat de andere genoemde corporaties be treft, zij zijn er uitsluitend, om waar dit noo dig is, hij het tot stand komen van transacties alle inlichtingen te geven omtrent export, ver keersmiddelen, transportgelegenheid, kortom ze zijn tegenwoordig om dadelijk iederen be langhebbende te kunnen voorlichten. Het Departement van Oorlog heeft de voorlichting in zijn „stands" en monsterka mers reeds gegeven, omdat deze werd ge vraagd. Het heeft n.l. in zijne inzendingen een dui delijk overzicht gegeven van hetgeen voor ons leger in Nederland reeds gemaakt wordt of gemaakt zou kunnen worden. Zoo zagen; we hier een volledig stel tuigen voor rij- en trekpaarden, zuiver Nederlandsch fabrikaat, de keurig opgetuigde paarden be slagen met Ned. fabrikaat hoefijzers, een vol ledig uitgeruste keukenwagen, die vroeger uit Oostenrijk betrokken werd, een geheel uitge ruste mitrailleur, een bagagewagen, wapens en onderdeden van munitie enz. In 't kort belanghebbenden hebben hier een duidelijk overzicht van alles wat ons Departement van Oorlog kan gebruiken. Daartegenover laat de vereeniging van Di recteuren van Electriciteitsbedrijven in Neder land zien, wat gedurende dezen oorlogstijd ten bate hunner bedrijven in Nederland ge maakt wordt, voor zoover het vroeger moest worden betrokken uit het buitenland. Een be langrijk artikel is b.v. de electriciteitsmeter van zuiver Nederlandsch fabrikaat. De Monsterkamer van de Commissie voor den Zuid-Afrikaanscben handel, onder deze zelfde „voorlichtingsgroep" te rangschikken, is er om industrieelen en kooplieden te laten zien welke artikelen in Zuid-Afrika het meest gangbaar zijn en om te demonstreeren welke de meest gewenschte wijze van verpakking, expeditie enz. Is. Op het Janskerkhof vinden' we een zelfde groep deelnemers en wel allereerst de lokali teiten van het Departement van Koloniën. Hoewel men aanvankelijk hoopte, Jat de Ko loniën zelf verteguAVG.J üigd zouden zijn, is ook dit door de geweldige transportmoeilijk heden) onmogelijk geworden. De afdeeling van het Departement tracht thans met behulp van een uitgebreide collectie monsters toch nog zooveel mogelijk de belangen van de koloni ën te behartigen, daarin bijgestaan door het Handelsmuseum van het koloniaal instituut, dat eveneens op het Janskerkhof een plaatsje vond, evenals net Rijksnijverheids-laboratori um te Delft en de vereeniging „Bureau voor handelsinlichtingen'' te Amsterdam, beide be- oogende uitsluitend desgevraagd zoowel handel als industrie van voorlichting te die nen. Thans terugkeerende tot de gewone inzen dingen, de monsters dus, noemen we aller eerst het ongetwijfeld grootste monster, dat het noch met een monsterkamer noch met een „stand" kon doen, n.l. een geheel tuinhuis; wat den omvang betreft zouden we gerust kunnen spreken van een' buitenhuis. Dit tuinhuis behoort zeker tot de meest merkwaardige inzendingen. Het is ontworpen door den architect Jl. Gratama, geheel opgetrokken uit gemetali- seerd beton, d.w.z. gegoten beton, dat bewerkt werd met een koper-oxyde, een vinding van Dr. ^anders. Door de behandeling met dit procédé krijgt het beton een glazuur-achtige, groen-bruine kleur, waardoor het koudmassie- ve van het gewone beton geheel verdwenen is. Met zijn gezelligen bouwtrant en in zuivere lijnen gehouden ornamentiek maakt dit tuinr huis, met de aansluitende peigola's een ver rassenden indruk, die nog verhoogd wordt door de geheel in stijl gehouden meubilee- ring en interieurinrichting. De uitvoering geschiedde door de N. V. Nederlandsche Betonijzerbouw te Amsterdam. Van de afzonderlijke gebouwen memoreeren we het allereerst die van de Staatsmijnen en van de maatschappij tot exploitatie van Lim- burgsche steenkolenmijnen, de Oranje Nas- saumijnen en de maatschappij tot bereiding van koolteerproducten te Krimpen aan den IJsel. De architect Leliman ontwierp het ge bouw voor de Staatsmijnen. Hij heeft er alle zorg aan besteed. In beide gebouwen, met hun eenvoudige, doch geenszins smakelooze interieurversiering werd een volledig beeld gegeven van de bedrijven. De machine-industrie- en metaal-bewer king is wel het best vertegenwoordigd onder 'de Nederlandsche Industrieën. De catalogus vermeldt niet minder dan 96 deelnemers uit alle branches op dit gebied, scheepsbouw, ijzergieterij, consitructie-werkplaatsen,_ werk- tuigfabrieken voor allerlei vakken, ijzer- en metaalgieterij, mobrenfabrikatie, vijlenfa- brieken, fabrieken voor zuiveltechniek, ketel- bekleeding, is en electrische artikelen, Au- ping's stalen matrassen, kopergieterijen, fa brieken van gereedschappen, haarden, ka chels, lood- en zinkpletterijen, walswerken, fabrieken voor schroefbouten en moeren, draad- en kabelfabrieken, fabrieken van ko perwerken, verzinkerijen, fabrieken voor au to- en rijwielmateriaal, capsulenfabrieken, brandkastenfabrieken, emailleerfabrieken, al gebracht, ten einde een operatie te ondergaan. Daar deze, zoo ze slagen mag, een 5 a 6 we ken in beslag zal nemen, zal hij niet voor half April zijn gewonen joumalistieken ar beid kunneri hervatten. LICHTSCHIP. Blijkens bericht aan Zeevarenden is de juis te ligplaats van het Nederlandsche licht schip, dat gelijk gemeld is uitgelegd in de vaargeul opengelaten tusschen de door Enge land en Duitschland gesloten verklaarde ge bieden: 55° 12 min. Nbr. en- 4° 28 min. O. L. Greenwicht. MARGARINE. De Minister van Landbouw heeft den maximumkleinhandelprijzen van Normaal margarine vastgesteld op 50 cents per lA K. G. en den maximumtusschenhandelprijs op 44 cents per xh K.G. en als inkoopsprijs voor de gemeenten voor Normaalmargarine vastgesteld een bedrag van 0.44 per y3 K.G. en als verkoopprijs aan de gemeenten in overweging gegeven een bedrag van 0.44 per y3 K.G. AANV OER-MOEILIJKHEDEN. Op het oogenblik worden in Engelsche havens vastgehouden 24 schepen, welke in lading hebben: 4000 ton rogge, 38.500 toni maïs, 14.620 ton haver, 24.470 ton gerst en 15.038 ton lijnkoeken, totaal ongeveer n6.600 ton. Het kan niet anders of zeer spoedig zal een besluit moeten worden genomen om een deel van den veestapel af te slachten met al le gevolgen van dien, als: minder varkens- vleesch, minder spek, minder melk, minder boter, minder kaas en, voor wat den pluim veestapel betreft, minder eieren. Door den eisch van Engeland, dat onze schepen naar een haven ten zuiden van Kaap Hatteras gaande, eerst een haven in Enge land aandoen en vandaar kolen meenemen naar een Britsch kolenstation, loopt onze voorziening van chilisalpeter zeer groot ge vaar. „JONKHEER VAN GEUS AU." Na 5 weken op de Zuiderzee in het ijs te hebben vastgezeten, is de stoomboot „Jhr. van Geusau" hedenmorgen behouden te Kampen aangekomen'. HET IJS. De Rijn voor Wijk bij Duurstede is ijsvrij. De overtocht geschiedt per roeiboot. Bij Culemborg is het ijs begonnen te drij ven. Door het losraken van de rivier voor Varik is te Tiel in 2 uren het water ruim een meter gezakt. Eenige kolenschepen zijn de rivier af gezakt. Bij Gorinchem is de Waal reeds geheel blank. De houten/ brug te Keizersveer is door het kruien van het ijs vernield. Het verkeer tusschen Arnhem eni de Betuwe over de schipbrug is hersteld. DE AANSLAG OP DE „ZEVEN PROVINCIëN". De instructie inzake den aanslag op het hotel „de Zeven Provinciën" is reeds in vol len gang. Vast staat dat het geen aanslag op het Engelsche consulaat betrof. De vermoe delijke oorzaak zal gezocht moeten worden in het feit, dat de eigenaar van „de Zeven Provinciën", Ch. Zanders, waar het hotel er financieel slecht voorstaat, de zaak om finan- cieele rededtn op touw heeft gezet. De vier verdachten, waaronder ook ge noemde Z., zijn in het huis van bewaring opgesloten Ten huize van een hunner, den limonadetabrikant A. B. te Santpoort, is een partij fiesscnen in beslag genomen. VOORJAAR. In de Streek zijn nu reeds de werkzaamhe den op den akker aangevangen. Verscheidene landbouwer? rijn druk aan 't erwtenzaaien. De vo is "Inter bij lange na niet uit den grond. MOSTERD. De harde': in mosterdzaad is in Holland's Noord -li w as vlugger geworden. Men besteedt tegenwoordig tot 50 per 70 K.G. VAN MARKEN, Zaterdagmorgen om tien uur ontving ons Gemeentebestuur van de 2e N. H. T. Mij. be richt, dat K nüikendam voor onze gemeen te 260 zakken meel waren aangekomen. De deze vondeni onder deze groep een' plaats. Nog meer gedetailleero mogen we zeggen dat de handelaar op de Jaarbeurs vinden kan: brandkasten, kachels, snelblusschers, blad- en blc'-zink, blad-koper, gietwerk, ijzer, staal, bladtij., diaadvlechtwerk, rijwielen, lampen, capsules, naamplaten, leihaken, tuin- bouwartikelen, appendages, uit plaat ge stampte massa-artikelen, lood, vijlen, sanitai re ijzer- en emailleerwerken, schaatsen, otoom- en andere werktuigen, machines, pom pen, motoren, snijmachines voor de confectie- branche, machines vot "rijen, machines voor brouwerijen, metaa aaadlampeu, mag neten, electromotoren, electrische apparaten, gloeilampen, gloeikousjes, de theimo-telefoon, een nieuw systeem van ae Nederl. Thermo Telefoon-Maatschappij te Utrecht, die niet leen in de monsterkamer is te bezichtigen, maar ook op het terrein in gebruik is o.a. in de Perskamer. Onder de deelnemers in deze groep vinden we de grootsten onder de grooten, maar ook de kleinere. Maar bovenal maken we kennis met tal van nieuwe industrieën, ontstaan ten gevolge van den oorlog, of uitgebreid onder den drang der omstandigheden. Velen zijn er bij, die tot dusver nog geen gelegenheid had den voor de nieuwe producten of procedé's re clame te maken en die thans op deze jaar beurs gelegenheid vinden hun product onder de oogen te brengen van de Nederlandsche en misschien ook wel de buitenlandsche han delaren. Onder de metaal-industricelen vooral zijn er ook velen, die zich geheel zijn gaan toeleg gen op de massa-productie, daardoor thans kunnende concurreeren voor die bepaalde ar tikelen met het buitenland, maar vooral ook voldoen aan de groote vraag naar een be paald onderdeel. ijKunvcjUJir is, ucui WuiUl Uiia UuiUCUjn, U/tl UC v-vuiuinaiic van a.i ucze idLioresi, uci ecu ucma vair Wrjo i/cieiu hall wanen mei ue maim i .iiuvujjmULiuic aan luuu icus anuma ie HUUJJU1 uan glooit auliwitii jcjUj. mili was ue ^cuucme me leruue iul nci re- cien van ue xaaouuVeieJ'. Wij, Wnuen ue lue- ueiioL mei vei geien en neig annuel nti /.mg ue ïleueU. e/JJ gicinu van u. - e m Ueigeiljlee u vei wegingen neen nel eonaauU w-Lajicii mueau een uveittniiumsi geaiolen mei Ut-1 ueuiscne Hanaeissieüe un Haag, evenais uit ieeua viuegei mei ue iniusn anu ueneiai Irauiin-g Association Ltd. gebeurde.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2