DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 51. DON DER I» AG 1 MAART. Honderd en negentiendejaargam: 1917. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. d. post f 1.25. Advertentieprijs^ct. p. regel, groote letters naar plaatsrnimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIHs. COSTER 5 ZOON, Yoordam C 9. Telefnr. 3. NEDMKLAND. D© eerst© Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. Pluimveevoeder. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 1 Maait. Het is nu eeni heelen tijd achtereen aan de Ancre-beek zóó gegaan: de Duitschers ont ruimden stellingen, welke ze te modderig von den, voor de Engelsclien waren die stellin gen niet te modderig om ze te bezetten. En het gevolg was, dat den Engelschen de dor pen, welke ze tijdens hun zomeroffensief van verleden jaar niet konden veroveren, als rijpe vruchten als het ware van zelf in handen vie len. „Dat gaat prachtig" zegt een deel van de Engelsche pers. „Nu ziet de heele wereld, dat wij bij het begin van het voorjaar het sterkst zijn. Wacht maar, voordat de Duitschers tot de lijn Atrecht Kamerrijk (ongeveer 25 K.M. Oostelijker dan Bapaume) zijn, komen ze niet weer te staan." Een ander deel der Engelsche pers uit zich echter voorzichtiger. „Laten we niet te gauw juichen," zoo wordt van dien kant betoogd, „wanneer de Duitschers ter rein ontruimen, dan steekt daar wat achter. Ze ontruimen het niet alleen, maar ze vemie- leni te voren stelselmatig alles, zoodat onze troepen1 in het open veld komen te staan en de hunne zich in versterkte stellingen kunnen verschansen. Zouden ze ons ook in een val pogen te lokken, gaan ze misschien 'n eindje achteruit, om straks beter te kunnen sprin gen? Of zijn ze bezig ons aangekondigd of fensief in de war te sturen? Kijk, als wij er op gerekend hebben dan en dan den grooten aanval te doen en we moeten vooruit, zonder dat we er op gerekend hebben, dan vertraagt dit ons offensief, immers we moeten nieuwe maatregelen nemen, we moeten zorgen ons troepenverband stevig te houden en dat geeft tijdverlies." En terwijl het nieuwste Engelsche legerbe- richt van verderen vooruitgang gewaagt en o.a. de bezetting van Gommecourt meldt, waarom begin Juni 1916 zoo verwoed: werd gevochten, zegt het Duitsche legerbericht, dat de laatste dagen over het Ancre-gebied heeft gezwegen: „In het Ancre-gebied verlie pen de gevechten in het voorterrein der Duit sche stellingen volgens het door het legercom- mando vastgesteld plag." Van Duitsche zijde wordt dus te kennen gegeven, dat de ontrui ming te voren vastgesteld is. Geschiedde zij louter, omdat men geen offers wilde brengen voor een moeielijk te behouden object, wegen de offers niet op tegen het voordeel van de stellingen, of zit er inderdaad iets anders achter? Ziedaar vragen, waarop 't antwoord nu nog niet, maar zeker wel spoedig, gegeven kan worden. Tenzij „het door het leger- commando vastgesteld plan" nog een verde ren terugtocht omvat. Maar waarschijnlijk is dit niet. Veel meer maakt de zinsnede in het legerbericht den1 indruk, dat de gang van za ken in het Ancre-gebied van den laatsten tijd thans uit is en dat er nu weldra iets anders te verwachten valt. Te Calais heeft een Fransch-Britsche con ferentie plaats gehad, waarin vermoedelijk de komende gebeurtenissen op het westelijk oorlogstooneel zijn besproken. Dit tenminste valt af te leiden uit de deelnemers: de heer Briand en de generaals Lyautey en Nivelles, van Fransche, de heer Lloyd George, gene raal Robertson en maarschalk Haig van En gelsche zijde, van elk land dus de minister president, de minister van oorlog en de_ op perbevelhebber. In het zuidelijk deel van de Woud-Karpa- then heeft aartshertog Jozef een succes te boeken. Bij een aanval werden verscheidene Russische hoogtestellingen genomen en 12 of ficieren en 1300 man werden gevangen ge maakt. Van betèekenis is deze aanval, omdat juist hier sinds eenigen tijd een Russisch of fensief werd aangekondigd. In Mesopotamië gaan de Turken nog steeds aan den haal. Zoo snel vluchten ze, dat ze vier houwitsers, die ze niet konden meenemen of vernielen, maar in de rivier hebben gewor pen. Tengevolge van de snelle vlucht, winnen de Engelschen wel terrein, maar ontkomt de Turksche hoofdmacht, zoodat de Engelschen totdusverre 2250 gevangenen gemaakt heb ben, een niet zoo heel groot aantal. Het is echter de vraag of de Turksche hoofdmacht spoedig stellingen kan betrekken, waarin zij in staat is stand te houden. m h AARDAPPELENVERVOER. De aandacht van den munster van land bouw is er op gevestigd, dat aan de toepas sing van het bestaande verbod tot vervoer en aflevering van aiie SQorten aardappelen m verschillende gemeenten op zeer onvoldoen de wijze de hand wordt gehouden. Naar aan leiding hiervan heeft de minister den Com missarissen der Koningin verzocht, de bur gemeesters uit te noodigen hunne volledige medewerking aan de handhaving der regee- ringsvoorschriften ter zake te verleenen en daarbij het vertrouwen uitgesproken, dat ook de burgemeesters van gemeenten, waar geen aardappelen in voorraad zijn, hunner zijds alles zullen doen wat aan de strenge handhaving van het ministerieele verbod, d. d. 30 Januari j.l., ten goede kan komen. DE ZEEVISSCHERIJ. In een vergadering der Onderlinge Oor logsrisico-Maatschappij van de visscherij- reederij te IJmuiden werd medegedeeld, dat door het bestuur dezer maatschappij in sa menwerking met het bestuur der IJmuider Reedersvereeniging, zoowel bij de Britsche als bij de Duitsche regeering pogingen wor den aangewend tot het verkrijgen van ver schillende concessies, waardoor eene onge stoorde uitoefening van het visscherijbedrijf zou worden mogelijk gemaakt. BINNENLAND TWEEDE KAMER. Woensdag was aan de orde het wetsont werp tot voorkoming van inbreuk op de vol kenrechtelijke verplichtingen van den staat. De heer deBeaufort(v -1., Amersfoort) vroeg of de onbevoegdheid van den rechter al dan niet door de regeering gewenscht werd in alle gevallen, dat tegen een vreemden staat een eisch werd ingesteld. De heer van Doorn (u.-L, Gouda) meende dat het voorstel der regeering de kwestie niet oploste. De heer Beumer (a.-r., Kampen) was evenals de vorige spreker van oordeel, dat het Rotterdamsche vonnis in strijd was met het recht. Het wetsontwerp achtte hij echter eigenlijk overbodig, terwijl het niet alle moeilijlcheden voorkwam. Evenals de vorige (Van onzen specialen verslaggever). Nu de Jaarbeurs reeds eenige dagen de bezoekers heeft ontvangen, kan al wel ge zegd worden, dat de belangstelling door liet geheele land algemeen is. Deze eerste dagen althans voeren de trei nen uit alle richtingen de bezoekers aan, bij honderden tegelijk. Het was dezer dagen in Utrecht's straten dan ook een heele drukte en de bijzondere maatregelen door de politie voor het regelen van het verkeer in de hoofdstraten genomen, waren geenszins overbodig. Bij een rondwandeling over de Jaarbeurs- terreinen blijkt, dat al d'ie bezoekers vol strekt niet alleen komen om de Jaarbeurs, als instelling, eens te zien, integendeel menige bezoeker trad, na zijn catalogus geraad pleegd te hebben, een van de aardige huisjes binnen, om daar te zoeken naar datgene, wat hij noodig heeft. Niettegenstaande bijna alle deelnemers hun „huisje" gesloten houden, zoodat er van buiten af voor niet-belanghebbenden weinig te zien is, was het toch wel duidelijk, dat daar binnen achter de gesloten neteldoeksche gordijntjes „zaken" gedaan werden. Kortom de Jaarbeurs is in vollen gang. Ze beantwoordt aan het doell Hebben we in ons vorig artikel allereerst onze schreden gericht naar de rechterzijde, toen we den hoofd-ingang van het Vreeburg- terrein waren binnengetreden, nu willen we allereerst eens linksom gaan en een bezoek brengen aan de inzendingen, of liever de monsterkamers der Grafische vakken en de daarmede in verband staande papierwarenr mdustrie. Al dadelijk blijkt, dat ook deze industrieën goed1 vertegenwoordigd zijn. In deze beknopte artikelen mede te deelen, wat er nu precies voor nieuws te zien is, wat nu geproduceerd wordt, omdat daaraan tij dens aen oorlog de behoefte ontstond, welke takken zich speciaal ontwikkelden, welke nieuwe bewerkingen invoerden, andere syste men gingen toepassen enz., zou ons te ver voeren, maar het zou bovendien nimmer vol ledig kunnen zijn, daar het natuurlijk onmo gelijk is, al die honderden huisjes binnen te loopen en met den fabrikant te gaan praten. Dat de oorlog van grooten invloed is ge weest op de grafische vakken, weten wij, krantenmenschen, wel het beste. Niet alleen dat de papierprijzen enorm zijn gestegen, maar daarnaast ontstonden talrijke moeilijk heden óf de export werd onmogelijk en men was genoodzaakt een binnenlandsch debiet te zoeken, óf de import hield1 op en men had geen materialen. Het laatste geval leidde er toe naar nieu we middelen te zoeken, zich zelf te helpen en vaak met zeer gelukkig resultaat. Zoo werden b.v. etiquetten voor Hollandsche si garen in het buitenland gefabriceerd en een briefkaart met het portret van onze Ko ningin moest vroeger in Berlijn worden be werkt. Zoo zouden we andere voorbeelden kunnen noemen, ook enkele die aantoonen* spreker zou hij er evenwel zijn stem niet aan onthouden. De heer Visser v. IJ zen doorn (v.-L, Gorinchem) meende, dat de regeering met dit voorstel niets zou bereiken en de toestand de zelfde zou blijven. De rechterlijke macht zou aan de wijziging van art. 10 Regl. III alle waarde moeten ontzeggen, daar zij deze be paling aan de Grondwet zou moeten toetsen. Spr. hoopte, dat de regeering tot de slotsom zou komen, dat zijnde zaak aan den verkeer den kant had aangepakt. Na een kort comité-generaal ter behande ling van de voorstellen van de gemengde commissie voor de stenografie tot wijziging van het reglement voor de stenografie, werd voortgegaan met de behandeling van het wetsontwerp tot het voorkomen van inbreuk op de volkenrechtelijke verplichtingen aan den staat. De heer L o e f f r.-k., Waalwijk) deelde niet de bezwaren, door den heer Visser van IJzendoom tegen het verbod aan deurwaar ders om vonnissen te executeeren aangevoerd. De beteekenis van het ontwerp was naar zijn meening en die van den heer Limburg (v.- d, Groningen), dat ook voor hen, die anders dachten, wordt uitgemaakt, dat het nationaal recht voor het internationaal recht moet wij ken. Na bestrijding van den heer van Doorn door den minister van justitie en na re- en dupliek werd het wetsontwerp zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Hierna werden de beschouwingen over het 80-millioen-ontwerp voortgezet. De heer Du ij s (S. D. A. P., Zaandam) begon met een bespreking van de brochure van den heer Nierstrasz, waarop de voorzit ter hem opmerkte, dat ernstige zaken' waren te bespreken. De heer Duijs, tot het ontwerp komende, noemde het systeem goed, maar het kon slecht worden uitgevoerd. Spr. vond 's minis ters beleid niet zooals het moest wezen, de genomen maatregelen kwamen meestal te laat. Spr. had den indruk dat aan het depar tement niet de noodige organisatie bestond. Voor spr. staat vast, dat het met het Rijks bureau niet in orde is. Mr. Del Campo had niet tot haar secreta ris moeten zijn benoemd. De heer D u ij s ging de geschiedenis van den import van tarwe en rogge na. De gegevens der regeering geven niet vol doende de inlichtingen, evenmin als die van het graan- en meelbureau. Daar kan geen Kamerlid uit wijs worden. De heer Teenstra (V.-D., Zuidhom) sloot zich aan bij den aandrang van den heer Duijs om nadere inlichtingen te verwachten inzake het graan- en meetbedrijf. Aan de ge gevens van het bureau had men inderdaad niets. Spr. meende dat er eenstemmigheid bestond ten aanzien van de vraag, of het systeem der Distributiewet moet worden gehandhaafd. Men kon het niet meer loslaten, evenmin als de rantsoeneering. Dan drong spr. aan op herziening der ont eigeningswet, die niet behoorlijk werkt. Hij wees er verder op, dat de rantsoeneering niet waarborgt, dat de waren er zijn. Publiciteit van den waren stand van zaken was ook ge wenscht. Uitbreiding der productie moest met alle middelen nagestreefd worden eij daartoe is in de eerste plaats herziening der Jachtwet noodzakelijk. Uitbreiding der aardappelproductie was gewenscht. Ook dient de minister ervoor te zorgen, dat de boeren, die zich naar zijn wen- schen schikken, niet in ongunstiger conditie komen dan zij, die het er maar op waagden handelsgewassen te verbouwen. Spr. meende dat de kosten der distributie- wet voor een deel te vinden zouden zijn uit den export. De heer v. Doorn (u.-l., Gouda) wees er op, dat er ernstiger grieven zijn tegen den dat de behoeften der eene industrie een an dere geheel nieuwe deden ontstaan, waar door het mogelijk werd voor de toekomst onafhankelijk te worden van het buitenland. Dank zij een dergelijke nieuwe industrie kón b.v. het weekblad „Panorama", dat een voor beeld is van koperdiepdruk, blijven ver schijnen in den zelfden vorm. De toepassing was op den duur alleen mogelijk met behulp van een bepaalde buitenlandaclie industrie. Nu niet meer. Nu we het toch over diepdruk hebben, kunnen we terloops wel vermelden, dat er tal van fraaie specimina van koper-diepdruk- procedé's te zien zijn, in allerlei vormen, staaltjes van foto-type, zoogenaamde „immi gratie" (een nieuwe vinding), hoogdruk, lichtdruk, kleurendruk in allerlei vindingen en variaties. Verschillende firma's, we noemen o. a. de firma Joh. Enschedé Zonen, Van Leer Co., Senefelder, de Bussy, enz., laten zien, wat er zooal bij ons op dit gebied gemaakt kan worden. Wel krijgt men den indnuk, dat de grafische industrie, vooral dank zij de oorlogsmoeilijkheden een groote schrede vooruit is gegaan en dat men zich uitstekend weet te helpen, en volstrekt niet behelpen, zonder het buitenland. Door den oorlog ontstond reeds vrij spoe dig nagenoeg over de heele wereld een zeer ernstige papiemood. Ook ons land begon daarvan al heel spoedig de gevolgen te on dervinden. Doch ook hier schafte men raad. Toen men maar eenmaal de zaak had aange vat, kwam de rest van zelf. minister. De ernstigste daarvan is, dat de minister geen maatregelen genomen heeft om de consumptie te beperken. Met de rantsoe neering was de minister jaren te laat: hij heeft het volk nooit duidelijk gemaakt, dat de nood kon komen. De spreker wees verder op de consentenpo- litiek. Er was geen sprake geweest van eenig beleid. De heer van Best (R.-K., Eindhoven) maakte enkele opmerkingen over de brood kaartenregeling. De vergadering werd daarna verdaagd tot hedenochtend 1134 uur. UenieugU nieuws. UIEN IN BE8LAG GENOMEN. De burgemeester van Gorinchem heeft een wagon uien, die ter verzending gereed stond, in beslag genomen. Door een handelaar wa ren deze uien bij verschillende tuinders te gen 12 en 14 ets. per K.G. opgekocht en voor export bestemd. IN GEVAAR BRENGEN VAN ONZE ONZIJDIOHEID. Het Haagsche gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van F. J. H., stuurman, geboren te Neuss in Duitschland, en J. Dirkzwager, scheepsagent te Maas sluis, door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld wegens het opzettelijk handelingen verrichten, waardoor de neutraliteit des lands in gevaar werd gebracht (art. 100 W. v. S.), resp. tot 6 maanden en 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Beklaagden, die zich in preventieve hech tenis bevinden, werden na de behandeling van de zaak op verzoek van de verdediging, in vrijheid gesteld. hei vonnis werd vernietigd en opnieuw rechtdoende, beklaagden scnuidig verklaard en veroordeeld, de eerste tot 5 maanden, de tweede tot 9 maanden gevangenisstraf, voor ieder met aftrek der preventieve hechtenis. FAILLISSEMENTEN IN NEDER LAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 24 Febr., in Neder land uitgesproken 15 faillissementen ter en 26 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Febr. 1917 115 faillissementen tegenover 147 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. HET IJS. Het Krabbersgat langs Enkhuizen is thans geheel vrij van ijs. Alle vuren waren Dinsdag weder ontstoken. Ten noordwesten van den Gelderschen hoek en in de richting Stavoren is reeds vrij wat openwater. De scheepvaart van Amsterdam naar Naar- den-Bussum is hersteld. De vaart op de Holl. IJsel Oudewater Utrecht en Rotterdam is hervat. UIT SCHOORL. Op eene openbare vergadering, door het Noodhulp-Comité alhier tegen Zaterdag lü Maart a.s belegd, zullen door mej. Nie- meijer, rijkslandbouwleerares te Alkmaar, verschillende nuttige wenken worden gege ven voor eene praktische huishouding bij den steeds toenemenden levensmiddelen- en brandsiuffen-nood terwijl tevens een aantal „oorlogs-kookboekenvoor de aldaar te vertegenwoordigde gezinnen kosteloos be schikbaar zijn gesteld. UIT EGMOND AAN ZEE. In het koffiehuis van den heer Jb. Hop man werd gisterenmorgen door notaris M. Gouveme een perceel bouwgrond verkocht aan de Voorstraat, ter grootte van 562 c.A., behoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer J Balder te Alkmaar. Kooper werd de heer H. J. Conijn voor 2.60 per c.A. Lichtdrukpapier kwam vóór den oorlog uit hot buitenland, nu bestaat te Amsterdam een fabriek, die het maakt. Nederlandsch fabrikaat briefhouders be stonden, ze gingen bij honderden en duizen den naar het buitenland; wij prefereerden de „Duitsche" briefordners. Wel is het iets an ders geworden, maar nog steeds winnen de Duitsche fabrikaten het van de veel prakti scher Nederlandsche. De export van deze laatste nam door den oorlog nog toe. Behalve dat nog altijd de papiemood zijn invloed doet gelden', heeft de papier-industrie, d w.z. de industrie van papierwaren, ook nog te kampen met gebrek aan andere grondstof fenblik; touw enz. Waar we het nu toch hebben1 over de kwade gevolgen van den oorlog voor onze indus trie, kunnen we tegelijkertijd hier nog wel enkele andere industrieën noemen. De asphalt-industrie, die behoefte heeft aan delfstoffen, die wij hier niet hebben, lijdt ernstig onder den oorlog. Ook het papier daarvoor kunnen we hier nog niet voldoende maken. De waalsteen-industrie ondervindt de nadeelige gevolgen van de wisselende markt, aanvankelijk ook van de transport-moeielijk- heden. Wat de steen-industrie betreft, zagen we van Dericks en Geldens een aardige toepas sing van splijtsteen bij den' bouw van een schoorsteenmantel in natuurlijke kleur. Het maken van vuurvast-aardewerk, wit van binnen, croüte-kleurig van buiten, dateert tevens van dezen1 oorlogstijd; vroeger werd dit artikel ingevoerd. Nu ziet men het Hol- De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF alhier, brengt ter kennisse van houders van pluimvee, dat de bons voor de maand Maart, van af heden tot en met 10 Maart aan zijn bureau, Langestraat 58, kunnen worden agehaald, van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 2 uur. Voorts deelt hij mede, dat voortaan het ma terieel voor het pluimveevoeder niet meer zal worden verstrekt door het Distributiebureau, doch dat de kaarten voor de houders van pluimvee, de aanvragen voor de handelaren of organisaties en de verzamelstaten voor grossiers, van af 1 Maart, tegen vooruitbeta ling van 2 y* cent per stuk aan het Veevoeder bureau voor Noord-Holland (Vondelstraat 38 te Amsterdam) verkrijgbaar zijn. Alkmaar, 1 Maart 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. UIT EGMOND-BINNEN. Gisterenmorgen om 10 uur vergaderde de raad in voltallige zitting. Ingekomen stuk ken: Twee goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten. Verslag commissie tot wering van school verzuim van Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef. Schrijven van de herv. gemeente, waarin toezegging wordt gedaan om de kerkklok te laten herstellen. Dankbetuiging van de onderwijzers voor den verleenden duurte-toeslag. Schrijven van den nieuw benoemden ge meente-opzichter, mededeelende deze functie te aanvaarden. Schrijven van Ged. Staten, waarin het pre sentiegeld der wethouders wordt gebracht Alle stukken werden voor kennisgeving aangenomen De gezondheidscommissie te Beverwijk stelt voor: 2 woningen onbewoonbaar te verklaren. De wethouder, de heer Groot, en de heer Zonneveld zeiden, dat vader en zoon er reeds oud waren geworden en dachten dat de woningen wel op te knappen waren. De voorzitter deelde mede, dat één der woningen reeds was verlaten. Besloten werd te berichten, dat de raad zich met de onbe- woonbaarverkiaring kon vereenigen, doch de tijdsomstandigheden en het gebrek aan woningen in aanmerking nemende, dit tot later te willen uitstellen. Den gemeente-opzichter zou nog worden opgedragen rapport over den toestand uit te brengen. De heer Noort wees nog op den veel slechteren toestand in de woonwagens. Door herbesteding van gemeentewerk werd J Apeldoorn aannemer voor 440. Principieel was de raad het er mede eens, om met demobilisatie de café's te sluiten. Daarna las de voorzitter het verslag voor van het gemeentelijk electriciteits-bedrijf, sluitende met een nadeelig saldo van 430 6114 Het verloop is echter gunstig te noemen, aldus spreker, omdat waar het maximum van 1000 op de leening werd af gelost, dit passief niet was voorgekomen, als door den contractant Berkhout machine rieën waren aangeschaft voor zijn bedrijf Deze had een contract afgesloten voor 450 per jaar Door het niet nakomen hiervan werd besloten als schadevergoeding 100 te vorderen voor het afgeloopen jaar. De reke ning sluit in ontvangsten met 4071.55H en in uitgaven met 4502 17. Bijgeplaatst waren er in de 11 maanden 23 meters. Verder bracht de voorzitter nog een woord van dank aan den administrateur, den heer A. Kooijmans, voor het goede be heer. Voorgesteld werd een leening aan te gaan voor het electrisch bedrijf groot 800, af te lossen uiterlijk in 1948. Van de K. M. was bericht ingekomen, dat het plan bestaat een ijkbureau op te richten landsche fabrikaat in vele winkels. In deze zelfde branche vermelden we hier de vele inzendingen van marblon voor vloe ren, kunstgraniet, beton, allerlei bouwmateri alen, pannen, asbest-cementplaten, trottoir- en perrontegels, steen en tegel-aardewerk, glas, porcelein, glals in lood, kunststeen, zandsteen, hardsteen, wandbekleeding, tuin- waren, beelden enz. Verschillende dezer in dustrieën ondervinden vele moeilijkheden met den aanvoer van grondstoffen, andere weer betreffende den export, daar zij haar grootste afzetgebied in 't buitenland vonden, maar daartegenover staat ook. dat er vele takken van deze industrieën zijn, die in Nederland nieuwe afnemers vonden, of wier producten bij gebrek aan buitenlamdsche materialen meer gevraagd werden. Het produceeren van kunsttegels uit vezel stoffen is een n'euwe industrie. Het is een zeer getrouwe nabootsing van de echte tegels. Deze tegels kunnen onder lederen vorm de echte tegels vervangen. Ze kunnen' met de zelfde materialen worden verwerkt en voldoen evengoed. Dit procédé, van Nederlandsche vinding, dateerend van kort voor den oorlog, berust op een samenpersing van de vezelstoffen tot dunne platen, die dan worden geglazuurd, waardoor ze geheel gelijken op echte tegels. De „Mercuur" te 'sGravenhage, die dit nieuwe procédé in den handel brengt, heeft daarmede reeds veel succes. Ze worden dan ook reeds in alle modellen en kleuren ge maakt, zelfs in een nabootsing van Oud- Delftscfa. MKMMiscio mm*.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1