DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vorstenlanden en Sumatra 4 ct. Sigaar. Havanna-Melange. ZATERDAG 3 MAART. SELF-HELP. No. 53. Dit niHnnior bestaat uit a biadea. Honderd en negontiendejaaipgang. 1917 Abonnementspriis per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieoriisl2èCt. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERNls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. Firma H. Uitbetaling vergoedingen wegens kostwinnerschap. NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 3 Maart. Volgens het laatste Engelsche legerbericht duren de Engelsche vorderingen in het An- cre-gebied nog voort, maar zij worden niet meer aangegeven, en men krijgt den indruk, dat het tempo aanmerkelijk is vertraagd. Bo vendien wordt melding gemaakt van tegen aanvallen. In de Engelsche pers wordt mede gedeeld, dat de terugtochtsbeweging zoo langzaam en geleidelijk mogelijk wordt uit gevoerd om de operaties achter de linie te versluieren. Men is nu vlak bij de eerste ver dedigingslinie van Bapaume genaderd en de bezetting van die plaats wordt de eerstvol gende stap genoemd. Meer en meer dringt het denkbeeld in de Engelsche pers door, dat het de Duitschers erom te doen is tot een be wegingsoorlog te komen, teneinde er alles op te zetten, een beslissing te verkrijgen in om standigheden, waarin het voordeel der En- gelschen op het punt van zware artillerie is geneutraliseerd. In de Duitsche pers wordt er nog een tweetal motieven aan toegevoegd. Ten eerste wordt erop gewezen, dat de oor logvoering der midden-mogendheden steeds heeft gestaan in het teeken der uiterste con centratie, die der entente in dat der decentra lisatie (vele, verspreide oorlogstooneelen). Sinds veldmaarschalk von Hindenburg de mi litaire leiding kreeg, is de uitvoering van de gedachte der uiterste concentratie steeds duidelijker op den voorgrond getreden en zij zal haar toppunt bereiken, indien de bewe gingsoorlog op het hoofdgevechtsterrein tot een beslissing leidt. Daarbij wordt er op gewezen, dat het Engelsche, groote maar nog jonge, leger is geschoold in den loopgraaf oorlog, en dat dit leger dus in aanzienlijk slechter conditie zal zijn, wanneer het zich plotseling voor en in den bewegingsoorlog ziet geplaatst, waarvoor het Duitsche leger zich op den Balkan en elders heeft leeren oefenen. Een blijkbaar officieuse Duitsche verkla ring van den terugtocht aan de Ancre zegt, dat die werd begonnen om het voorbereide of fensief in de war te sturen. In elk geval de slag, waarvan een be slissing wordt verwacht, schijnt te naderen. De Engelsche legerraad zegt dit zelf in een rapport, waarin wordt verklaard, dat het ge biedend noodig is meer mannen voor het le ger te krijgen, daar de oorlog in de beslissen de faze komt, in verband waarmede er herzie ning is bevolen van al'le vrijstellingen' voor mannen onder de 31 jaar, daaronder begre pen godsdienstleeraars en studenten. De bei de tegenstanders zijn ongetwijfeld gereed. Hoelang zal het nog duren, dat zij elkaar te lijf gaan? Tot chef van den Oostenrijksch-Hongaar- schen generalen staf is benoemd1 freiherr Arz von Straussenberg. Men denkt, dat de uit zijn functie ontheven chef, generaal von Hötzendorf met het opperbevel aan het Itali- aansche front wordt belast en brengt dit in De eerste Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. (Van onzen specialen verslaggever). V. Alvorens we de groep bouwmaterialen, steen, aardewerk enz. verlaten, willen we nog even er op wijzen, dat bij een vluchtig bezoek onze aandacht nog werd gevestigd op ver schillende fabrikaten, die dateeren van de laatste jaren, al is het dan ook niet van de laatste twee of drie jaar Gewezen kan b.v. worden op de kalkzandsteenfabrikatie. Uit de voorwerpen, die we zagen, blijkt wel, dat de ze industrie zich reeds zeer goed heeft ont wikkeld. Niet alleen voor het maken van mu ien, schoorsteenen (in kleuren), maar zelfs al voor straatsteenen wordt dit product gebruikt. Aangezien de noodige kalk moet worden in gevoerd, ondervindt deze fabricatie thans nog al bezwaren. Wat de cement-industrie reeds produceert wordt op de Jaarbeurs zeer duidelijk ge toond. Ook voor deze branche is het een moeilijke tijd. Een nieuw product is ook het martinit, een soort van bewapend cement, d.w.z. cement bewapend met asbest. De platen hebben op 't eerste gezicht eenige overeenkomst met leer. In tegenstelling met asbest (hoewel het bijna even hard is) kan 't gespijkerd worden. Ook overigens kan 't bewerkt worden evenals hout en het wordt dan ook reeds op allerlei gebied en voor velerlei artikelen ter vervan ging van hout gebezigd, eveneens doet het uitstekend dienst als dakbedekking. Aan de lucht blootgesteld, verhardt het steeds meer. De ceramiek-tegel, vroeger een import-arti kel is eveneens een product van den oorlogs tijd. verband met een spoedig aldaar in te zetten offensief. In Mestopotamië duurt de terugtocht der Turken voort. Het aantal gevangenen wordt thans als 4300 opgegeven, terwijl als buit o.m. 28 kanonnen in Engelsche handen vie len. Nadat eerst president Wilson en minis ter Lansing voor de juistheid van de onthul lingen inzake een Duitsch complot met Mexi- ko jegens Amerika hebben ingestaan, is thans ook door de Duitsche regeering de juistheid erkend. President Wilson, die zijn wetenschap eerst achter had1 gehouden, heeft er handig gebruik van gemaakt. Op het oogenblik, waarop de rijkskanselier van uit de hoogte meende te mogen spreken over de „Mexican diplomacy" van Amerika, toont hij aan, dat Duitschland metterdaad Mexikaansche poli tiek bedrijft. En het verzet tegen zijn bewape- ningsvoorstel in het congres heeft hij door die onthulling gebroken. Thans komt de plotselinge afbreking van de Amerikaansch-Duitsche betrekking in dui delijker licht. En wordt het tevens wel eenigs- zins aannemelijker, waarom men te Weenen kan hopen, dat een breuk tusschen Oostenrijk- Hongarije en de Vereenigde Staten vermeden kan worden. Het gebeurde is tengevolge van het uitlek ken, een groot diplomatiek echec. Opnieuw blijkt, dat in oorlogs- zoowel als in vredestijd, de diplomaten him handwerk in het donker uitoefenen en dat het geen licht kan verdragen „Weg met het diplomatieke gedoe!" is dan ook een der eerste leuzen, welke na den oorlog een betere toekomst, een nauwere en meer ver trouwde samenwerking der volkeren zal kun- nen bevorderen. ALKMAAR, 3 Maart. „Helpt U zeiven!" dient in de naaste toe komst ten opzichte van de volksvoeding meer dan tot dusverre de algemeene leuze te wor den. Voorzorgen ten bate van de voedsel voorziening moeten er op uitgebreide schaal worden genomen. Ernstig zijn de tijden, erns tiger kunnen zij worden. Aller krachten zijn waarschijnlijk noodig, om het hongerspook buiten onze grenzen, buiten onze eigen deur, te houden. Misschien valt het mee, misschien is de werkelijkheid tenslotte heel wat minder erg dan thans de verwachting. Maar niemand kan zekerheid geven. En daar goede voor zorg nog nooit heeft geschaad, verdient het alle aanbeveling, die maatregelen te nemen, welke den voedsel-voorraad doen vermeerde ren. Aller belang is hierbij betrokken. Wanneer er niet is, dan is er voor den rijke zoomin als voor den arme. Wat had de gelukkige, die in de woestijn kostbare parelen vond, aan zijn schat, waar hij door gebrek aan water ver dorsten moest? In het eigenbelang èn in het gemeen- Zoo zouden we bijna uit iedere monsterka mer iets nieuws kunnen meedeelen, doch we moeten ons beperken en slechts hier en daar een greep doen, ook al omdat iedere detail leering ons telkens tot het inzicht brengt, dat we weer wat belangrijks hebben vergeten; herhaaldelijk voelen we de lust bij ons opko men, toch nog even op iets bijzonders te wij zen. Maar we moeten verder en wat vlugger, anders komen we er niet, al wordt onze be langstelling met den dag grooter. Hoewel de textiel-industrie zeer goed verte genwoordigd is en onzen naam op dit gebied alle eer aandoet, zoo ontdekten we toch, dat verschillende bekende firma's op deze Jaar beurs ontbreken. Dit is, zeer eigenaardig, ook in andere branches het geval. Onder de brandkast-fd brikaten ontbreekt b.v. het meest bekende merk; van de chocolade-fabrieken zijn de grootsten niet vertegenwoordigd. Komt dit misschien, omdat de oorlogstoestand uitbrei ding van relaties niet wenschelijk maakt, daar de orders toch niet uitgevoerd kunnen worden? Of achten deze firma's meerdere re clame overbodig? Voor verschillende firma's zal wellicht ook de overweging gegolden hebben, dat buitem landers hier niet groot in aantal zouden zijn Wat hiervan ook van zij, en hoe jammer het ook is, dat verschillende bekende fabrieken hier ontbreken, aan het welslagen van de Jaarmarkt kan het toch niet meer schaden Immers, dat er zaken gedaan worden, ja, dat i er zelfs groote zaken gedaan zijn, staat nu j al wel vast. Er zouden vele voorbeelden van j genoemd kunnen worden. De Goudsche Pijpenindustrie is een bij uitstek Hollandsche nijverheid, wel is het ge bruik van een Goudsche pijp niet meer het kenmerkend teeken, dat men met een Hollan- schapsbelang is het geraden, alles in het werk te stellen om de opbrengst van den bodem te vergrooten, hetgeen onder de tegenwoordige omstandigheden het best kan geschieden door de oppervlakte van beteelden grond te doen toenemen. Wij denken daarbij allereerst aan particu liere tuintjes, trans voor verfraaiing inge richt, welke zich uitnemend leenen voor bete- ling. Het is waar het oog zal iets moeten derven, maar dat is toch beter, dan dat later de maag te kort komt! Een enkele zal zich misschien door valsche schaamte laten weerhouden 1 in een tijd notabene, waarin op den haard van de deftigste salon de maal tijd gekookt wordt! Een ander zal maar geheel ten onrechte vreezen, dat zijn sier tuintje, eenmaal aan zijn oorspronkelijke be stemming onttrokken, daarvoor later niet meer geschikt zal zijn, wanneer er eenmaal aardappelen, erwten of boonen zijn geteeld. Weer anderen zullen misschien in beginsel gaarne bereid zijn, hun grond <te betelen, doch zich door gebrek aan tijd of aan tuin- bouw-kenn's laten weerhouden. Wie geen ge legenheid heeft zelf zijn grond in bewerking te nemen, zal zeker niet lang behoeven te zoeken, wanneer hij zijn terrein aanbiedt aan iemand, die wel vrijen tijd heeft en deze tegen bijv. deeling van de opbrengst productief wil maken. En wat het gemis aan kennis betreft, hierover hebben wij met den heer Hoek, den bekwamen, hulpvaardigen opzichter van den Hout, de plantsoenen enz. gesproken, die zich gaarne bereid verklaarde eenige avonden op het stadhuis zitting te willen houden, tenein de alle gewenschte in- en voorlichting te ge ven. Het ligt echter voor de hand, dat die be reidwilligheid zich enkel uitstrekt tot de pro ducten' voor de werkelijke volksvoeding (aard appelen en vooral peulvruchten, die gemakke lijk zijn te bewerken en bovendien in ge- droogden staat uitstekend te bewaren) en niet omvat bijv. het kweeken van luxe-groenten. Wij mogen vertrouwen, dat het gemeentebe stuur tegenover dit denkbeeld zeer sympathiek staat en de ingezetenen, waar het kan, gaarne op de een of andere wijze behulpzaam zal zijn. Met den meesten nadruk dringen wij er bij de bezitters van tuinen op aan, in den boven aangegeven geest werkzaam te zijn en in het bijzonder hopen we, dat eigenaren van groo- tere oppervlakte grond, welke tot gazons e.d. is ingericht, zich aan dit belangrijke werk niet zullen onttrekken, doch veeleer zuilen voorgaan. De gemeente zelf zal ongetwijfeld niet ach ter willen blijven. Men weet, dat een eigenaar van weiland dit de gemeente heeft aangebo den' ter bebouwing tegen den prijs en onge veer de voorwaarden, waarop dat land voor heen ter beweiding werd verhuurd. B. en W. aanvaardden gretig dit aanbod Helaas had de eigenaar noch iemand anders den huur der in deze aangelegenheid gekend, hetgeen dezen aanleiding gaf, zijn medewerking te onthouden, zoodat deze zaak, welke met een beetje meer tact eener- en een beetje meer toe- der te doen 'heeft, maar toch is de industrie nog zeer belangrijk, al heeft het product niet meer uitsluitend den ouderwetschen vorm. Naast de gewone pijpen worden in deze in dustrie thans gefabriceerd geëmailleerde doorrookers, plateelpijpen enz. De glasindustrie neemt een belangrijke plaats in op de Jaarmarkt. Alleen het gewone vensterglas schijnt nog van buitenlandsch fa brikaat. Broeikasglas, spiegelglas, kristal be- hooren tot de nationale producten, terwijl ook de flesschenfabrikage tot de Nederland sche industrieën kan gerekend worden, even als de witglas-industrie. Aardewerk vindt men onder verschillende vormen, van af het grove aardewerk der Re- gout-fabrieken te Maastricht tot het aller kostbaarste kunstaardewerk der Delftsche fa brieken en van de Amhemsche fayance-fa- briek van Gebr. Vet, die sedert jaren het fijne faynance-werk produceert, dat niet alleen in ons land wordt gezocht, maar dat zich vóór den oorlog reeds een plaats op de wereld markt had veroverd. Wat de houtbewerking betreft, moge worden vermeld, dat ook deze industrie hier op de Jaarbeurs een groot aantal vertegen woordigers haeft, evenals de verwante bran che meubelen en meubelbekleeding. Salon-, slaap- en huiskamer-ameublemented) keuken- benoodigdheden, snijwerk, koffers, borstel werk, knoopen, spiegels- en schilderij-lijsten, modellen voor de machine-industrie, tuin meubelen, Slöjdbenoodigdheden, kwikwaren enz., men vindt dit alles in zeer ruime keuze en de winkelier moet al bijzonder veeleischend zijn, indien hij op dit gebied te Utrecht geen zaken kan doen. Leder- en rubber-artikelen vindt men even eens in groote verscheidenheid; in dezen tijd, waarin beide artikelen zoo kostbaar zijn, mag gevendheid andererzijds tot een voor het alge meen belang bevredigende oplossing had kun nen worden gebracht, op persoonlijkheden is gestrand. Evenwel de gemeente heeft zelf gronden, welke misschien ervoor geschikt zijn om als tuingrond in bewerking te worden ge nomen ten bate van de voedselvoorziening. Hier ligt voor de gemeente een dankbare taak. Immers zij kan ten nutte van 't alge meen werkzaam zijn en tegelijkertijd als overheid het particulier initiatief steunen. Is zij in de gelegenheid grond voor beteling ge schikt te maken en dezen tegen matigen prijs ter bebouwing met aardappelen of peul vruchten aan de ingezetenen af te staan, dan stelt zij degenen, die geen tuin in huur of in eigendom hebben, in staat te tuinieren, het geen in dit geval weer wil zeggen zichzelf te helpen bij de voedselvoorziening. Het spreekt wel vanzelf dat in dit geval er zooveel mo gelijk voor moet worden gezorgd, dat ieder kan krijgen het oppervlak, hetwelk voor hem geschikt is. Maar tevens opent zich hier een prachtige mogelijkheid om door het „self- help" te komen tot samenwerking. Wij denken aan bijv. ambtenaren, die gemeenschappelijk een stuk huren en in bewerking nemen, aan vereenigingen, die voor en door haar leden grond laten betelen, aan patroons, die met hun personeelen gezamenlijk de hand aan den ploeg slaan. Natuurlijk is de laatste uit drukking figuurlijk bedoeld, daar de gemeen te in dat geval wel zorgen zal dat de grond beploegd en voorbereid wordt afgeleverd. Wij hopen, da* het op boven aangegeven wijze mogelijk zal blijken, dat meer grond dan tot dusverre dienstbaar zal worden gemaakt aan onze voedselvoorziening. Men denke toch over het belang niet te licht, en onderschatte evenmin het resultaat Ook hier geldt het, dat vele kleintjes één groote maken. En wanneer velen hun terrein, hun geld, hun arbeids kracht ten bate van hun zelve en van hun me- demenschen beschikbaar stellen voor de bo demproductie, dan zal dat een belangrijke factor vormen bij de oplossing van het steeds moeielijker wordend probleem van de voed selvoorziening in Nederland. Aan één omstandigheid dient ten slotte ernstig te worden gedacht. De zaai- en poottijd is spoedig aangebro ken. Het is thans niet meer een zaak om lang te overwegen, er veel over te praten en te schrijven, het is nu een ding van doen, van dadelijk doen KORTE BERICHTEN. Mr. Neville Chamberlain, de organisa tor van den Engelschen burgerlijken dienst, .verklaarde, naar de N.R.Ct. verneemt, tegen het einde der week 100.000 man voor dien het zeker een verblijdend verschijnsel heeten, dat nog zoovele fabrikanten het niettemin noodig vonden- hun artikelen te exposeeren, met de bedoeling zaken te doen. Wel een be wijs, dat men nog wel bereid is ook in deze tijden voor dit artikel nieuwe relaties aan te knoopen. Drijfriemen, leder, schoenen, linoleum, rij wiel- en auto-banden, zelfs rubber-vloeren kon men in deze groep vinden. Uit hetgeen Utrecht op dit gebied te zien geeft, mag men de conclusie trekken, dat de rubber-industrie, nu zoo zeer gedrukt door de oorlogsmoei lijkheden, gereed is na den oorlog met kracht te strijden voor het opvoeren van de produc tie. Mogen spoedig de moeielijkheden van de zen tijd vergeten zijn. Een geheel ander terrein betreden we als we hier nog even memoreeren onze scheeps- bouwnijverheid, een tak van industrie, die zeker na den oorlog van zeer groot belang zal zijn voor onze nationale nijverheid. Het spreekt wel van zelf dat „monsters" in Utrecht niet te vinden zijn, maar de model len en teekeningen demonstreeren toch wel zeer duidelijk, dat onze scheepsbouw niet onbelangrijk is, en dat ook bij ons, zij het dan niet in quantiteit, toch zeker wel in qua- liteit werk wordt geleverd, dat op de we reldmarkt kan concurreeren. Thans is die concurrentie èn wat betreft de qualiteit, èn eerlang het wereldverkeer is hersteld, dan zullen aan onzen scheepsbouw zware ei- schen worden gesteld, ook wat betreft de concurrentie èn wat betreft de qualiteit, èn wat betreft de quantiteit. Deze industrie is een van dezulken die een schitterende toe komst tegemoet gaan. Nu reeds bereide men zich voor. De goud- en zilverindustrie is op haar al lerbest vertegenwoordigd, zoowel wat de* De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de nltkeerlng der ver goedingen, loopende over het tijdvak van 2b Februari tot en met 5 Maart, zal plaats hebben ten Stadlinlze, op Dinsdag 6 Maart a. s., voor zoo veel de LiNDtfEGK en den LAND STORM betreft van 1011 aar en voor zooveel de MTLIT1Ë aangaat van 11 12 aar. Alkmaar, 3 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. dienst te hebben. Hij heeft er minstens 500.000 in 't geheel noodig. Duitsche vliegtuigen hebben op in de Duins geankerde koopvaarders en op het stationsgebouw van de Engelsche kustplaats Ramsgate bommen geworpen. Maarschalk Conrad von Hötzendorff, de chef van den Oostenrijkschen Oeneralen staf is vervangen door baron Arz von Straus senberg. Ie Zürich is in een der bureau's van het Oostenrijksche consulaat-generaal ingebro ken. Behalve 50.000 kronen ln goud zijn alle bescheiden uit de brandkast gestolen. Men vermoedt dat de dieven van plan zijn ze te verkoopen. De Nooxsche regeering zou van plan zijn om, wanneer de levensmiddelenvoorzie ning dit eischte, de geheele Noorsche koop vaardijvloot in beslag te nemen. ONZE SCHEPEN VAREN NIET UIT. Het Persbureau Vaz Dias verneemt: Het voornemen bestond 5 Maart a.s. zoo wel uit Rotterdam als uit Amsterdam een 22-tal schepen te doen vertrekken, die voor de regeering in Amerika graan zouden gaan halen Het bestuur der Nederlandsche Ree- dersverceniging heeft zich tot den Minister van Buitenlanasche Zaken gewend, met de vraag of de Duitsche admiraliteit reeds ze kerheid kon geven omtrent de veiligheid van den te volgen vaarweg. Uit Berlijn is daarop aan onze regeering bericht, dat nog altijd' op het binnenkomen van eenige duikboofen moet worden gewacht, en in elk geval nog geen verbinding met alle duikboooten uit de om geving van die vaargeul is verkregen, zoodat nog geen absolute zekerheid kon worden ge waarborgd. Uit deze omstandigheid zal het vertrek der schepen nog enkele dagen worden uitgesteld in afwachting van een nader bericht vanwe ge de Duitsche regeering. MAïS. Van Maandag a.s tot Zaterdag 10 dezer zal de prijs van maïs, uitsluitend bestemd om aan de gemeentebesturen te worden ver strekt voor ruiling tegen rogge van den aanwezige fabrieken als wat de inzendingen betreft. De firma van Kempen heeft o.a. een kostbare collectie geëxposeerd, terwijl ook de firma Begeer haar naam hoog houdt. Nu we het toch over metalen hebben, wil len we hier even memoreeren, dat er mon sterkamers voor koper zijn, die menig chef van een munitie-departement zouden doen watertanden. We bemerkten zelfs een vloer van koper-blokken. Zoo langzamerhand wordt het tijd het Vreeburg te verlaten, doch nog een enkele branche moet worden vermeld en dan noe men we allereerst de mode-artikelen en con fectie. Alles wat ook maar even onder deze uitgebreide rubriek kan gerangschikt wor den, kan men op de Jaarbeurs vinden, om slechts enkele artikelen te noemen: para- pluies, parasols, wandelstokken, handschoe nen. pelterijen, confectie in ruime verschei denheid, passementerieën, enz. Verschillende monsterkamers en standen worden ingenomen door artikelen, die we met den algemeenen naam van „instrumen ten" zouden willen betitelen, want men vindt er zoowel brillen en tooneelkijkers als mu ziekinstrumenten, o. a. piano's enz., ja zelfs een heel klokkenspel. Hoewel we geenszins willen beweren een volledig overzicht gegeven te hebben van al les wat er dezer dagen voor den handel op het Vreeburg te Utrecht te zien is, hopen we toch wel althans een algemeenen indruk gegeven te hebben van dat gedeelte van de Jaarbeurs, dat op het oude Vreeburg is on dergebracht. In ons slotartikel willen we, kort samengevat, vertellen, waf er op het ge bied van levens- en genotmiddelen en van chemisch industrie te zien is op het Jansi- Kerkhof, waar al deze inzendingen zich groepeeren om de oude St. Janskerk. ALKMAARSCHE COURANT. „Gloria Mundi",

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1