E Tt legraniineii van lieden oogst 1916, bedragen voor alle soorten 235 per last van 2000 K.G. of 8.22 K per 70 K.G., zoowel te Rotterdam als te Am sterdam te ontvangen. DE SCHEEPVAART. De uitvoerende commissie van de N. O. T. deelt het volgende mede: De onderhandelingen, welke de N. O. T. met de Britsclrè regeering heeft gevoerd be treffende het hervatten van de scheepvaart, hebben reeds voor een aantal stoomschepen tot gunstig resultaat geleid. De stoomschepen Oosterdijk, Soestdijk, Zuiderdijk, Noordam en Sloterdijk, van de Holland-Amerika-lijn, welke van Noórd- Amerika naar Nederland waren vertrokken en te Halifax nadere instructies wachtende waren, kunnen de reis naar ons land voort zetten, zonder een haven in Engeland aan te doen. Ook de stoomschepen Phecda, van Van Nievelt Goudriaan's Scheepvaartmaat schappij, en Leersum, van de firma Vinke Co., kunnen op dezelfde' wijze de reis naar Holland voortzetten. Genoemde stoomschepen voeren een la ding, hoofdzakelijk bestaande uit tarwe, vee voeder, katoen, enz. De stoomschepen Sumatra, Nias en Billi- ton, van de Stoomvaart-Maatschappij Neder land, welke op de thuisreis van Indië via het Panamakanaal, te Halifax nadere instructies wachtende waren, kunnen eveneens zonder verdere moeilijkheden de reis naar Neder land voortzetten. Hetzelfde geldt voor de stoomschepen Java en Karimoen van deze maatschappij, welke van Baltimore en Nor folk naar Holland moesten vertrekken. Ook deze kunnen via Halifax de reis volbrengen, zonder een haven in Engeland binnen te 100- aen. Deze stoomschepen brengen gemengde ladingen Indische producten aan, alsmede maïs en Chili-salpeter. De tot dusver gevoerde onderhandelingen hebben verder, wat Engeland betreft, tot een gunstig resultaat geleid ten aanzien van een dertigtal stoomschepen, welke in ballasi naar Noord-Amerikaanschehavens moeten uitva ren, ten einde graan te gaan laden voor de Nederlandsche regeering. De vaartuigen Charlois en Rotterdam, van de American Petroleum Company, welke te Halifax lagen, kunnen de reis naar Rotter dam voortzetten zonder een Engelsche haven aan te doen. Het passagiersschip Sindoro, van den Rotterdamschcn Lloyd, met gemengde lading en passagiers op de thuisreis van Indië, wachtte in Gibraltar nadere instructies. Dit schip, hetwelk gebrek aan bunkcrkolen had, is hiervan door de Engelsche autoriteiten voorzien en kan de reis naar Nederland voortzetten, zonder een Engelsche haven binnen te loopen. Omtrent het stoomschip Wilis, dat sinds 8 Februari met lading en passagiers te Bergen op de uitreis naar Nedcrlandsch-Indië ligt, wordt op een gunstig verloop der onderhan delingen gerekend. KOLENVOORZIENINü. De Limburgsche mijnen leveren op het oogenblik nog geen gaskoolen (kolen die 30 pet. of meer gas bevatten). Men verwacht evenwel van de in aanieg zijnde staatsmijn „Maurits" in de toekomst een groote hoe veelheid gaskolen, terwijl ook de Staatsmijn „Hendrik", die spoedig in expioitaitie zal ko men, gaskolen zal leveren. Intusschen levert de Staatsmijn „Emma" kolen met 20 k 24 pet. gas, zoogenaamde vet- kolen, die in geval van nood te gebruiken zijn voor de gasfabricage. De „Emma" heeft j.l. Zaterdag het maxmiuincijfer van op brengst bereikt; dien uag zijn naar boven gebracht 3000 ton kolen Dit cijfer vertegen woordigt een jaaropbrengst van 900.000 ton, waarmede de behoefte van de gasfabricage vrijwei zou zijn gedekt. Het is evenwel de vraag of iederen dag die record-opbrengst te bereiken zou zijn, afgezien nog van de om standigheid dat ue „Emma''-koien niet de meest aangewezene zijn voor de gasfabri cage. BINNENLAND tebesturen wordt tegengewerkt. Spr. zou wenschen, dat de bijdrage geheel werd gedra gen door het rijk. Het eenvoudigste is1 dat de TWEEDE KAMER. Aan de orde was Vrijdag de begrooting van financiën. Beschouwingen over het alge meen financieel beleid werden bij dit hoofd stuk niet gehouden. De heer D e J o n g (u.-l., Hoorn) drong er op aan, dat het wetsontwerp betreffende de pensionneering van de weduwen en weezen van vóór 1915 overleden of gepensionneerde onderwijzers niet langer zou blijven liggen en dat een wetsontwerp betreffende de erken ning van tijdelijke diensten en een tot wijzi- fing van de personeele belasting voor de otel- en restauranthouders zouden worden ingediend. De heer Knobel (v. 1., Zwolle) sloot zich bij den eersten wensch van den heer De Jong aan en maakte eenige opmerkingen over het Reisbesluit. Vervolgens brachten ook de heeren Duyn- stee (r.-k., Druten), Juten (r.-k., Bergen op Zoom), v. Sas se v. Y s s e 11 (r.-k., 's-Hertogenbosch) en Ketelaar (v.-d., Amsterdam V) verschillende, deels dezelfde, deels andere, wenschen naar voren. De heeren van Beres teyn (v.-d., Win schoten) en t e r L a a n (S. D. A. P., Rotter dam V) voegden zich daarbij. De m i n i s t e r van financiën beantwoord de de verschillende sprekers. Daarna volgden de replieken. Regeling van werkzaamhedenDonderdag om halfvier zullen eenige wetsontwerpen in de afdeelingen worden onderzocht. Dinsdag wordt er niet vergaderd. Bij de hervatting van de behandeling van de begrooting van financiën drong de heer Ter Laan (Rotterdam) aan op positiever betering der boekhouders. De heeren dejong en Knobel vroegen lotsverbetering voor onderwijzers, de heer Koster v.-d., Assen) voor commiezen De minister was in het algemeen niet be reid in te gaan op verzoeken om salarisver betering voor bepaalde categorieën. Bij art. 101 maakt de heer v. G r oen en- da e 1 (r.-k Weert) eenige opmerkingen over de practijk van de toekenning van voorschot ten voor den woningbouw. Het rijk gaf wel een bijdrage, doch slechts voor enkele jaren en bovendien moet de ge meente deze voor de helft dragen. Het was een fout der Woningwet, dat ze dit of <r voor de gemeenten onvoorwaardelijk eischt Dit leidde ertoe, dat de oprichting van wo ningbouwverenigingen vaak door de gemeen- rentestand ineens wordt verlaagd op 37/a pet. Liefst zag spr. dat het voorschot werd ge geven 3 K pet., waarbij hij in aanmerking nam dat de postgirodienst zal gaan leenen tegen 1 K pet. De aflossingstermijn diende als regel op 75 jaar gesteld te worden Van regeeringswege dienden ook soms an deren dan aan woningbouw-corporatiën voorschotten gegeven te worden. Dat was ook in het belang van den minister van financiën. Want anders verloor de fiscus de overgangs rechten bij successie. De Woningwet diende daartoe gewijzigd. Den werkman moest gele genheid worden gegeven, voor zichzelf een woning te bouwen. Het voorbeeld daarvan was reeds gegeven in België, Frankrijk, Zwe den, enz. De heer S c h a p e r (S. D. A. P., Appinge- dam) verklaarde dat deze laatste wensch de zijne niet is doch steunde den min. om een lage rente voor de woningbouw-vereenigin- gen. De minister steune den minister van bin nenlandsehe zaken zooveel mogelijk ter bevor dering der volkshuisvesting De minister verklaarde, dat het vraag stuk van bevordering van den woningbouw zijn volle aandacht had en wilde gaarne met zijn ambtgenoot van binnenlandsehe zaken medewerken om zooveel mogelijk aan deze dringende behoefte te voldoen. De begrooting werd aangenomen z. h. s. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stem ming werden eenige kleinere wetsontwerpen aangenomen. ALGEMEENE R.-K. WERK- GEVERSVEREENIGING. Te Utrecht is Donderdagmiddag een druk bezochte vergadering gehouden van de Alg. R.-K. Werkgeversvereeniging, onder leiding van den heer J. B. van Dijk, van Amsterdam. Over het onderwerp Ondernemersvereeni- gingen (kartels, trusts, syndicaten en con venties) was praeadviseur mr. L. G. Konten- horst te Arnhem. Hij kwam tot de volgende conclusies: I. Ondememersvereenigingen hoewel opgericht in het belang der ondernemers zijn ook van groot maatschappelijk voordeel II. De nadeelen aan sommige ondememers vereenigingen verbonden, zijn te wijten aan toevallige omstandigheden, doch bewijzen tegen die vereenigingen in het algemeen zeer weinig. III. Het oprichten van ondememersveree nigingen en het deelnemen daaraan is in volkomen overeenstemming met de Katholie ke maatschappijleer. IV. Na den oorlog is een sterke toeneming te verwachten van ondememersvereenigin gen zoowel in kracht als in aanSri. V. De gedachte van industrie-bescherming door kartelvorming met regeeringssteun is ook voor Nederland niet verwerpelijk. De vergadering besloot, na levendige be sprekingen, aan de regeer ing mede te deel en uat zij msiemt met de denkbeelden van mi nister Treub inzake de inwendige reorgani satie van het ministerie van landbouw, ten doel hebbend te komen tot afzonderlijke de- partemenien voor landbouw, handel en nij verheid. Na uitvoerige besprekingen over de kwes tie of de katholieken principieel accoord kunnen gaan met kartelvorming, werd beslo ten conclusie III als volgt te doen luiden: „Het oprichten van ondememersvereenigin gen en het deememen daaraan is in beginsel niet in strijd met de katholieke maatschappij leer". De overige conclusies werden onveranderd goedgekeurd. Bij de rondvraag merkte prof. Van Aken te Heeswijk op, dat de verschillende kiesver- eeuigingen met het oog op de a.s. invoering der evemedige vertegenwoordiging rugge spraak zulleu houden met de verschillende standsorganisatics, doch dat cr nog geen spi aice van is geweest daarbij de R.-Ki Werk- gevers-Vereeniging, de eenige standorganisa tie van de R.-K. patroons, uit te noodigen opr achtte het wenschelijk, dat ook de R.-K. Werkgevers-Vcreeniging gehoord wordt bij de samenstelling der candidaats- lijsteu, opdat de industrie in de toekomst wat beter vertegenwoordigd wordt in d: Tweede Kamer. Aan het bestuur werd opgedragen die maatregelen te nemen die leiden kunnen tot het door prof. van Aken beoogde doel Gemengd nieuws UIT OTEivLEEK. De heer D. lijnis heeft zijn ontslagname als wethouder ingediend. Tot ue benoeming van zijn opvolger, wat vóór Dinsdag over een week zal moeten ge- tchledetl blijft hij nog in functie. Sptember a.s. treedt de heer G lijnis af als raadslid en het is hoogstwaarschijnlijk, dat de krachtige 74-jarige, die vele jaren in het belang van de gemeente werkzaam was, ook deze plaa.s aan jongeren zal afstaan. UIT OUDE NILDORP. Mej. Kok, onderwijzeres te Zijdewind, in deze gemeente, kmnt voor op hel 3-tai als zoodanig te Otne, nabij Eindhoven. UIT STOMPETOREN. Voor de Sociëteit „Eensgezindheid'' werd Vrijdagavond een uitvoering gegeven door mevr. Ellen Wianda en den lieer Johan Schmidt, van Amsterdam. Behalve No. 1 van het programs was het geheele programma aan het komische gewijd zoodat er dan ook veel is gelachenvoor den zorgelijken tijd dien wij doorleven allicht een gezonde afleiding. Het nummer 2, een stuk, waarin 10 personen ten tooneele moe ten worden gebracht, die door bovenge noemde dame worden voorgesteld, getuigde van een bijzondere vlugheid in de kunst van costuumverandering en grimeeren. Een der aanwezigen bedankte beide kun stenaars en riep hun een wederzien toe. UIT WIERINGERWAARD. Mej. G. M. Bakker alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen nuttige handwer ken. UIT DRIEHUIZEN. Gisteravond hield de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier haar 3e openbare verga dering Als sprekers traden op de heeren P Keuzekamp en G. Cloeck, van Alkmaar, die een aantal ernstige en luimige voordrachten ten beste Va ven, die zeer in den smaak van het publiek vielen enxbeiden herhaaldelijk een welverdiend applaus bezorgden. 't Was werkelijk jammer, dat de opkomst niet grooter was. Zij, die verzuimden, had den volop kunnen genieten. UIT HENSBROEK. Voor de kiesvereeniging Hensbroek—Ob- dam trad hier Vrijdagavond als spreker op de heer Steggerda, van Oosterleek, met het onderwerp. „Onze vrijzinnige beginselen". We beleven, zei spr., tegenwoordig een tijd van grooten strijd op allerlei gebied, al lereerst de groote worsteling tusschen de volkeren, maar ook een. strijd tusschen de mocratie en behoud. Al is in ons land de scheidslijn tusschen links en rechts niet ge heel dezelfde als tusschen democratie en be houdzucht, toch kunnen over 't algemeen de democratische hervormingen van links ver wacht worden. In het verdere van zijn rede toonde spr. aan hoe de vrijzinnige partij noodwendig moet zijn hervormingspartij, al gaf hij toe, dat de vrijzinnigen dit in de jaren, die vèr achter ons liggen, wel eens uit het oog heb ben verloren, zoodat er achterstand kwam ten opzichte van de „sociale hervormingen" Spr. bewees uit het verleden, dat de noodige hervormingen bij de vrijzinnigen veilig zijn. Vele hervormingen zijn vooral sedert het ministerie-Borgesius tot stand gebracht. Het geleverde werk is niet volmaakt, natuurlijk niet. En bovendien is dank zij de ongeluk kige politieke constellatie nog lang niet ge daan, wat gedaan moest worden E>e vraag is echter, hadden andere partijen met regee- ringsverantwoordelijkheid het veel beter kunnen doen of zullen ze het in de toekomst beter doen? En dan is de innige overtuiging van spr., dat de bevordering van aller belangen het veiligst zijn bij de democratische vrijzinnig heid Van de gelegenheid tot debat werd geen februik gemaakt, we! werden eenige vragen oor den spr. beantwoord. Hierna sloot d» voorzitter A. Blauw de vergadering, waarop tot zijn groot genoegen ook dames aanwezig waren. EEN WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Leiden be richt, dat hij herhaaldelijk brieven ontvangt van personen, die op een advertentie plan ten, bloemen of dergelijke hadden besteld bij de kweekerij „Landzicht", met toezending van het gevorderde bedrag per postwissel, van welke planten de zending achterwege bleef. De kweeker moet dan steeds aange maand worden om aan zijne verplichtingen te voldoen. EEN BETOOGING. Donderdagavond wilde een agitatiecomité te Schiedam een bijeenkomst houden, waar na men in optocht door de stad wenschte te gaan. Hiervoor werd echter geen vergunning verleend. Toen de bijeenkomst was afgeloo- pen, wilde men toch een betooging doen doorgaan, waartegen de politie zich verzette. De menschenmenigte was intusschen reeds zeer talrijk geworden en trad zoo woest op bij een paai winkeliers werden de ruiten ingeworpen dat ue politie handelend op trad, met het gevolg dat vrij spoedig de me nigte was uiteen gedreven. JAARBEURS TE UTRECHT. Donderdagavond zijn de deelnemers aan de Jaarbeurs en vele andere genoodigden door het gemeentebestuur van Utrecht offi cieel ontvangen. De ontvangst had plaats in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen, waar enkele zalen voor dit doel waren ingericht. Onder de aanwezigen waren o. a. graaf van Lijnden van Sanuenburg, Commis saris der Koningin in Utrecht, generaal dUamecourt, de directies van de Spoorweg maatschappijen, veie raausieaen en tal van andere autoriteiten. Na afloop der officieele ontvangst konden de aanwezigen zich op aangename manier verpoozen, want in de groote zaal was het cabaret Pisuisse en Speenhoff, terwijl in een andere zaal zich een, strijkorkest onder leiding van den heer J A. Lentz deed hooren. Het gezelng samen zijn duurde tot laat in oen avonu voort. KORTE BERICHTEN. Wegens gebrek aan andere brandstof worden te Harlingen de ketels in een mossel kokerij gestookt metvliegenvangers. Een bakker uit Muiden is te Amsterdam van een hondenkar geval ltm en eenige uren later in een gasthuis overleden. De geregelde postdienst tusschen Vlie land, Terschelling en Harlingen is weer her vat. Het vaarwater is vrij van ijs. De gemeenteraad van Leiden heeft aan een woningbouwvereeniging een voorschot woningen. toegezegd van J 352.800 voor 118 arbeiders- Te Goor zullen 84 woningen worden gebouwd met een huurprijs van 2.80 tot 3, waarvoor de gemeente een voorschot geeft van 125.000. Zakkenrollers hebben op de Jaarbeurs te Utrecht en in de overvolle tremen hun slag geslagen Door verschillende persone,, is gisteren tot een waarde van 13.000 als ver mist bij de Utrechtsche politie aangegeven. Gisternacht werden te Bellingwolde tien smokkelaars gepakt en onmiddellijk in hech tenis gesteld, overeenkomstig de Donderdag in werking getreden wettelijke bepalingen. Bij net gezin van den heer Akkci' te Weerdinge heoben zich na den maaitijd ver giftigingsverschijnselen voorgedaan t Ge zin oestaat uit man, vrouw en twee kinde ren. Een IK-jarig kind.van een schipper te Nieuw-Weerdinge trok een kan met kokende koffie omver en kreeg daarbij zulke hevige brandwonden, dat het aan de gevolgen over leden is. EERSTE KAMER. DEN HAAG, 3 Maart. In de afdee- lingsvers lagen en de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting wordt over het algemeen de regeering gehuldigd voor de wijze, waarop zij ons tot dusver buiten den oorlog heeft gehouden. Het buitenlandsch beleid van het kabinet wordt algemeen hoogelijk geprezen, tegen het binnenlandsch hadden onderscheidene leden ernstige bezwaren. De financieele toestand eischt nauwlettende zorg, de Staatsschuld is tot einde 1916 met bijna 600 millioen toegenomen, de crisisuitga ven zijn thans maandelijks 20 millioen. Eenige leden waren bezorgd over den fi- nancieelen toestand, indien de buitenge wone omstandigheden nog niet toelaten dat tot demobilisatie wordt overgegaan Ona land moet voor zijne bewapening niet langer afhankelijk gelaten worden van het buitenland. Voor den aanmaak van wapenen en ammunitie moeten Staats fabrieken tot fabrieken tot aanmaak van le- gerbehoeften ingericht worden. De tegen woordige distributiewijze van levensmid delen vond critiek en verdediging. Ge vraagd werd wat de regeering vooral na het sluiten van den vrede zal doen voor bevordering der nationale nijverheid. Bij de begrooting van buitenlaudsche zaken werd algemeen de Minister gehuldigd voor de uitnemende wijze, waarop hij in deze zoo moeilijke tijdsomstandigheden zijn taak vervult en met waardigheid en voorzichtigheid Nederland's rechten ver dedigt. Van groot gewicht werd geacht dat getracht wordt de regelen van het vol kenrecht, zoo dikwijls overtreden, te her stellen. Enkelen wezen met nadruk op de wenschelijkhefd van samenwerking met an dere neutrale staten, om in Europa tot een toekomst te geraken, hechten vrede waar borgende. Van andere zijde echter werd aangedrongen op groote voorzichtigheid in deze en om nimmer onze zelfstandig heid prijs te geven, men binde zich niet te genover President Wilson noch tegenover Europeesche neutralen. Gevraagd werd welke gevolgen de toezegging der Duit- sche regeering had om de Belgen, uit het gebied van Antwerpen naar Nederland gevlucht doch later gerepatrieerd, niet r te brengen. naar Duitschland over BONT-INVOER. DEN HAAG, 3 Maart. Door de N. O T. worden geen consenten meer verleend voor den invoer van bont. ROGGEBROOD DEN HAAG, 3 Maart. De Minister van Landbouw heeft de gemeentebesturen me degedeeld, de beschikbaarstelling te wijzi gen in de distributieregeling van brood, bloem, meel en rogge, onder mededeeling dat voor de bereiding van zoet rogge- brool, verkrijgbaar op W.-Bons, voors hands buitenlandsche rogge zal worden gedistribueerd en voor de bereiding van grof roggebrood, verkrijgbaar op R.-bons, inlandsdie rogge. MILITAIRE VERLOVEN. VGRAVENlHAGE, 13-Maart. Wegens het voorkomen van pokken in Duitschland heeft de opperbevelhebber bepaald dat tij delijk de algemeene (periodieke) verloven voor Nederlandsche militairen naar Duitschland en de verloven voor geïnter neerde Duitsche militairen naar hun land tot het hoogst noodige, zooals om reden van levensgevaarlijke ziekte van naaste fa milieleden, beperkt zullen worden. Echter zal aan Nederlandsche dienstplichtigen vorenbedoeld verlof worden toegestaan, in dien de overtuiging bestaat dat zulks ge vraagd wordt om in het belang van het onderhoud van eigen gezin hun in Duitsch land gelegen land te bewerken. DE ZEELAND NAAR INDIë. 's-GRAVENHAGE, 3 Maart. Het ligt in het voornemen het pantserdekschip Zee land de reis naar Indië te laten maken door Panamakanaal en via San Francisco. STADSNIEUWS. A. A. VAN HEDEL. f Gisteren is, betrekkelijk plotseling, de on derkapelmeester van het 5e regiment infante rie, de leider van het bataljons muziekcorps, te Alkmaar gelegen, de heer A. A. van Hedel, overleden. Zijn heengaan zal door velen, in de eerste plaats door zijn familie en zijn col lega's-onderofficieren, als een zware slag worden gevoeld. Zij kenden den heer van I Ie- del het best en het intiemst èn de oprechte, hartelijke huldiging van den onderkapel meester, op den dag van zijn 40-jarig jubile um, 11 Juli 1916 door velen, w.o. adjudant van Wijk in de Harmonie, „als militair, als kameraad en als goed vriend" toont, wat zij in hem zagen. Maar buiten dezen engeren kring heeft de heer van Hedel zich door heel Alkmaar heen vrienden gemaakt. Welk een belangrijke plaats is de baialjonsmuziek in ons publieke leven gedurende de jaren der mobilisatie gaan innemenHoeveel feestelijk heden, het laatst de verschillende ijswedstrij- den en een avond van de Fancy Fair, hebben de heer van Hedel en zijn getrouwen niet hel pen opluisteren. En steeds toonde zich de ka pelmeester een gul,- een vroolijk man. Gul in net geven van marschen, polka's, walsen en wat niet al vroolijk in het opgewekt en on vermoeid dirigeeren van zijn corps, op deze wijze steeds ae stemming onder de feestvie renden er in houdend. Maar buiten deze „officieele" feestelijkhe den, hoe dikwijls heeft hij niet de stad in een opgewekte, lustige stemming gebracht als hij met de muziek door Alkmaar's straten trok en de lucht weerklonk van vroolijke mar schen, hoeveel woorden en gedachten van waardeering gjngen er dan niet uit naar hem en zijn wakkere muzu:nnren voor wie geen winter te koud en geen zomer te warm was om dc animo erin te houden Nu is de heer van Hedel overleden 7ijn wensch om na afloop der mobilisatie nog eenige jaren als rustend burger tc mo0ru le ven, is niet vervuld, ,in 't harnas is "hij ge storven"! Maar de gedachte aan zijn per soon zal als een der weinige onverdeeld aangename herinneringen aan den mobilisa tietijd' bij de Alkmaarders voortleven. AARDAPPELEN. Reeds sinds eenige dagen hokte het hier met de aardappelvoorziening. Tal van perso nen hebben in vele dagen geen aardappelen kunnen bekomen. Spoedig kan men hierin verbetering verwachten, wijl de directeur van het distributiebedrijf na veel aandringen thans bericht heeft ontvangen, dat een partij van 35000 kilo voor Alkmaar is afgezonden. MOEIELIJKHEDEN IN DEN KAAS HANDEL. Van het bestuur van de Noord-Holland- sche commissie voor de kaaspakhuizen voor de binnenlandsehe distributie vernamen wij, in verband met hetgeen wij Dinsdag over de moeielijkheden in den kaashandel mededeel den, dat het onjuist is, dat hun lid kaashan delaar steeds in de gelegenheid is, om zijn knechts aan te wijzen om behulpzaam te zijn bij d'e distributie van kaas voor het binnen land, terwijl daarvoor nog nimmer een knecht van een der andere handelaren in aan merking kwam. De commissie was aan het bedoelde lid in tegendeel dank verschuldigd, aangezien hij reeds in het vorig jaar, om de regeling mo gelijk te maken, zijn knechts beschikbaar stelde, toen deze van de andere handelaren niet beschikbaar waren; bovendien werken nu ook knechts van andere handelaren in de pakhuizen. Dat bedoelde kaashandelaar tevens gros sier is, kan voor de handelaren mede geen bezwaar zijn, aangezien deze de laatste maanden aan zijn grossierderij zoo goed als niets deed. Nog vernemen wij, dat ons ten onrechte bericht werd, dat deze zaak aanhangig ge maakt is bij het bestuur van de Noord-Hol- landsche Vereeniging van Kaashandelaren. WÜ betreuren het natuurlijk ten zeerste, dat bedoelde gegevens, die een geheel ver keerden indruk moeten maken, in dezen vorm in ons blad werden opgenomen. BOEFJES. Onder leiding van den inspecteur van po litie zijn alhier de daders van de herhaalde lijk in deze stad gepleegde kleine diefstallen door middel van braak en van verschillende ladelichtingen ontdekt en aangehouden. Het zijn drie opgeschoten jongens, die onder lei ding van een hunner, die reeds meermalen met de politie in aanraking is geweest, deze strooptochten hielden. Verschillende ont vreemde voorwerpen zijn in beslag geno men. 'T NUT. Gisteravond hield het departement Alk maar van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen zijn laatste bijeenkomst in dit sei zoen. Het feit dat Henri Dekking hieraan me dewerkte zal wel de oorzaak zijn geweest, dat de bovenzaal van de Unie geheel vol was. De heer Verkuijl, in zijn openings woord, sprak daar zijn blijdschap over uit; hij meende dat de naam van den heer Dek king er waarborg voor was, dat op deze bij eenkomst de Engelsche uitdrukking „last not least" van toepassing was. Als eerste nummer stond op het program ma van Henri Dekking „Bjömson's Faillis sement". Door zijn meesterlijke uitbeelding der personen wist de declamator zijn publiek in onafgebroken spanning dit krachtige stuk van den grooten Noorschen schrijver te doen volgen. In het gesprek tusschen den groot-industrieel Tjaelde en den advokaat Berents, waartoe de eerste er toe gebracht wordt, zijn faillissement aan te vragen, wer den zeer goed de bijna cynische koelheid van den advokaat in de scène met den revol ver en de wanhoop van den industrieel weergegeven. En het slot, waaruit de geze gende invloed van d i t faillissement, dat de familie weer bij elkaar bracht, blijkt, was ontroerend mooi. Het .aatste bedrijf liet de iicer DeKkmg, zooals gebruikelijk, weg, het is ook erg zakelijk en daarbij vrijwel over bodig. Na de pauze liet de heer Dekking zich van een geheel andere zijde zien, met een drietal vermakelijke stukjes, waarvan twee, „de Apo theker" en „de Oorveeg, of het mysterie van het vrouwenhart", van hemzelf, en een, „Een feestvers", van B. van Renncs, bracht hij zijn hoorders vaak tot schaterlachen en het was dan ook met een woord van bewon dering voor de veelzijdigheid van 's heeren Dekking's kunnen, dat de heer Verkuijl de bijeenkomst sloot. GEMEENTELIJKE NOR MAALLESSEN. Voor het examen nuttige handwerken slaagden de volgende leerlingen van de Ge meentelijke Normaallessen alhier: M. M. van Keppel, C. M. Muller, F. M. ten Bosch, H. S. Koning, J. Hoekmeijer, N. H. Zaal en G. J Leegwater. RIJKSBELASTINGEN. De heer D. J. van Drunen, rijksklerk 2e klasse, is met ingang van 1 dezer ontheven van zijne détachccring ten kantore alhier en aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het kantoor Woudrichem. EIND-EXAMENS H. B. S. De Commissar is der Koningin in de Pro vince Noord-IIuiland heeft bepaaid, oat de eind-examens der Hoogere Burgerschoren met vijfjarigen cursus, zoowel als de verga deringen der Commissiën voor het afnemen dier examens in 1917 in deze provincie zul len worden gehouden te Amsterdam en te Alkmaar. De Commissie te Alkmaar, de tweede of Westelijke Commissie genaamd, zal hebben te examineeren de candidaren afkomstig van de Rijks Hoogere Burgerscholen te Alk maar, Helder en Hoorn, de gemeentelijke Hoogere Burgerscholen te Haarlem en Zaandam, de Roomsch-Katholieke Hoogere Burgerschool te Amsterdam en van de Bij zondere Hoogere Burgcadmol te Hilver sum; en voorts de z ogtnaamdc extraneï, die zich moeten aanmelden bij den voorzitter de zer commissie onder dien verstande evenwel dat, in onderling overleg .usschen de voor zitters der bedt couunissiën, ten exuaneus ook naar de Oostelijke Commissie imster- dani) kan worden verwezen. Benoemd zijn: a tot voorzitter, tevens lid der commissie te Alkmaar: dr. A. C. Antusch, directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar; b. tot onder-voorzitter, tevens lid dier commissie: de heer W. C. G. H. van Mourik Broekman, directeur der gemeentelijke Hoo gere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Haarlem c. tot leden dier commissiede heeren J. L. G. Belonje, A. J. Leckie, F. H. Maschhaupt en N. Meijer, leeraren aan de R. H. B. S. te Alkmaar; dr. N. Bakker, J. J. Bauer, dr. M Bruijel, j. J. Haak en H. Wieringa, leeraren aan de Gem. H. B. S. met 5-jarigen cursus te Haarlem; R. Zuidema, oud-leeraar dezer school, W. G, van der Meer, directeur van en dr C. H. Kefner en M. van Maanen, leer aren aan de R. H. B. S. te Helder; dr. W. C. L. Bronsveld, directeur van en H. Jager, G. M. de Jongh Scheffer en W. A. Muller, leer aren aan de R. H. B. S te Hoorn; W. N. Francken, leeraar aan de R. H. B. S. te Alk maar, Helder en Hoorn dr. C. L van den Broek, directeur van en A. Beerends, L Co- hen en H. J. Minderhoud, leeraren aan de H. B. S. te Zaandam; W. Bruijel, leeraar aan

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2