DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. N©. 57. Honderd en negentien dej aar gang 1917. DONDERDAG 8 MAART. FEUILLETON. Gezouten Varkensvleesch. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen,, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,frame® door het geheele Rijk ft,25. Afzonderlijke mummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.121/,. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 8 Maart. Aan de Ancrebeek staat het front nog steeds niet vast, de partijen hebben zich nog niet tegenover elkaar ingegraven en kleine linie-verschuivingen komen nog voor. Aarze lend gaan de Engelschen hier en daar wat vooruit, zwakke Duitsche afdeelingen po gen dien vooruitgang zooveel mogelijk te ver tragen. Maar het contact van voorheen is nog niet verkregen Het Engelsche blad de New Statesman is van meening, dat de Duitschers aan de Aa- cre terrein prijsgegeven hebben aan de En gelschen, in de hoop op de Franschen en liefst aan het frontdeel, dat het dichtst bij Parijs is gelegen, het verlies dubbel en dwars te her overen. Uit deze veronderstelling blijkt op nieuw hoe raadselachtig de toestand is op het oogenblik, waarop spoedig belangrijke dingen kunnen worden verwacht. In Mesopotamië vorderen de Britsche krijgsverrichtingen goed. De Turksche troe pen werden 15 kilometer ten zuid-oosten van Ctesiphon (waar de Engelschen verleden jaar, op ongeveer 40 kilometer van Bagdad verslagen werden, zoodat ze op Koet el Ama- ra moesten terugtrekken) „achterhaald." Het Engelsche legerbericht zegt, dat de buit, door de Turken achtergelaten, over 120 K.M. ver spreid ligt en dat er tot heden 38 kanonnen uit den Tigris zijn opgevischt. In. elk geval is de klap voor de Turken goed aangekomen de verovering van Bagdad schijnt thans wel binnen het bereik der Engelsche mogelijkhe den te liggen. In Egypte behaalden de Engelsche* ee* voordeeltje. De Iersche kwestie heeft weer in het Engel sche Lagerhuis rondgespookt. De Times zag terecht het debat met groote belangstelling en eenige zorg tegemoet. Het blad achtte den toestand ernstig. Er werd gisteren voorgesteld onmiddellijk tot invoering van zelf-regeering van Ier land over te gaan, ook om de entente sterker te doen staan bij haar streven, de rechten van kleine naties te doen erkennen. De pre mier zei dat de regeering bereid was zelfre- geering toe te staan in alle deelen die er dui delijk om vragen, maar Ulster zou niet ge dwongen worden die regeling te aanvaarden. De Iersche leider Redmond was teleurge steld, dat de regeering niet met een definitief plan kwam. Hij verklaarde, dat de nationalis- Dokter Stillfried Roman naar het Duitsch van DORA DUNCKER. 15) „Dat is wel het minste wat hem kan over komen," dacht Marietje vol wraakzucht en toorn. En weer als daarstraks greep zij naar den aarden pot en zette dien aan haar lippen om haar snelvloeiend, heet bloed af te koelen. Maar nu voelde zij gich plotseling van ach ter bij haar hand gegrepen, en een stem, niet minder toornig dan de hare, riep haar toe: „U moet dat niet doen, juffrouw Marietje, u moet dat niet doen." En zoo snel als de gedachte opkomt, was de pot haar ontnomen, was weer met kracht op de tafel gezet en vlak voor zich zag zij Radtke's zenuwachtig, bedrukt gezicht. Het verontwaardigde meisje was op het punt heftig tegen hem uit te varen, maar zijn droevig gelaat ontwapende haar toorn. Mis schien wilde hij eindelijk spreken, haar uitleg gen, wat zich tusschen hen geplaatst had. Zij had zich zwijgend afgewend en wachtte. Maar niets geen geluid. Haar hart klopte steeds sneller. Eindelijk hield zij het niet meer uit. Zij draaide zich om, en daar stond Paul met z'n hand op den ouden, aarden keuken- pot, terwijl hij met een wanhopig voorkomen zijn blik tusschen haar en het armzalige voorwerp liet dwalen. Een paar malen deed hij zijn mond open om iets te zeggen. E>e stem weigerde hem haar dienst. Zij werd be paald angstig. Groote goedheid, wat kon 't toch wezen, dat hem zoo opwond Eindelijk trad hij een paar schreden dichter op haar toe, hief den pot met een bezwerend gebaar omhoog en zei met gesmoorde stem „Juffrouw Marietje, waarom heeft u toch z»o- ten niet langer aan de besprekingen wilden deelnemen, waarop de nationalistische afge vaardigden het Huis verlieten. KORTE BERICHTEN. In een hoofdartikel over de levensmid- delpolitiek van de regeering protesteert de Morning Post opnieuw tegen de faciliteiten, die aan Denemarken en Nederland bij den invoer van vee en voedsel verleend worden. De Zwitsersche Bondsraad heeft een centraal bureau van in- en uitvoer opgericht. Het bureau krijgt uitgebreide volmachten om in de bevoorrading van het land te voorzien en den uitvoer van Zwitsersche voortbrengse len te regelen - De kapiteins van de Orleansen van de Rochesterde Amerikaansche proefsc1'" pen, zijn te Parijs aangekomen. Tusschen Nieuw-York en Newport News is eeni geregelde dienst mei gewone wa tervliegtuigen tot stand gekomen, de eerste in de wereld. Drie of vier menschen kunnen ten hoogste worden meegenomen. Men kan ook op tusschengelegen plaatsen landen. De ge heele tocht kost 100 dollar. De voormalige president van Portugal, De Ariaga, is overleden. In Engeland vervalt de post op Zondag om zoodoende den aandrang op de spoorwe gen te verminderen. In de provincie zal men het zonder Zondagsbladen moeten stellen, daar de laatste Zaterdagavond-posttrein zal worden afgeschaft. De productie van bier is de laatste maanden in Duitschland zeer sterk vermin derd en naar het zich laat aanzien, zal begin Mei in Noord-Duitschland het bier geheel ontbreken. Naar het Noorsche ministerie van bui- tenlandsche zaken meedeelt zijn de Noorsche zeilschepen Norma (850 ton) en Storenes (1870 ton) door een Duitsche duikboot zon der waarschuwing in den grond geboord. Van de Norma is één man omgekomen. Verleden week nog hebben volgens de Tel. de Duitschers eenige honderden werkloo- zen uit Charleroi naar Duitschland gedepor teerd. De Duitsche speelgoed-industrie lijdt zeer door het conflict met Amerika, niet zoo zeer omdat de tegenwoordige toestand slech ter is geworden de uitvoer was reeds lang ten zeerste beperkt, maar omdat de Duitsche uitvoer van speelgoed ten bedrage van 20 millioen gulden door de goedkoope Japan- sche concurrentie bedreigd wordt, die den thans bestaande* gunstigea toestand goed weet te benutten. Do Hindoe, dr. Chakriaberty Emest Sckunner, een geregistreerd Duitscher, is, naar uit Nieuw-York wordt gemeld, beschul- veel dorst?" Nu brak de natuurlijke overmoed van haar achttien jaren zich baan. Zij barstte in lachen uit, zij kon er niets aan doen. Hij zag er ook al te komisch uit met dien1 ouden pot en dat wanhopig uiterlijk. „Dorst? Dien heb ik altijd gehad. Reeds als kind beknorde mijn moeder mij daarom. Is u alleen bij mij gekomen om mij over mijn dorst uit te hooren, mijnheer Radtice?" Hij antwoordde niet, maar keek haar slechts strak aan. „Reeds als kind?" vroeg hij einde lijk op gerekten toon. „En uw moeder beknor de u daarom?" „Dat zei ik u immers." „En uw vader De arme jongen vroeg het bijna ademloos. „Die niet. Water drinken is geen zonde, vond hij. Dat moet zeker zoo in 't bloed zit ten." „In 't bloed zitten", herhaalde Radtke met een grafstem. En meteen keerde hij zich om, veegde met de hand over zijn oogen en ver-- dween onhoorbaar, zooals hij was gekomen, langs de steile keukentrap. Marietje Stillfried keek hem na. Een oogen blik dreigden er tranen te voorschijn te ko men, maar zij slikte ze dapper in. „Hij is gek zei ze harop in zichzelf Toen viel haar blik op den leelijken, bruinen, aarden pot "n in 't vage besef, dat 't armzalige ding iets met haar lot had te maken, slingerde zij 't woedend op den steenen vloer, zoodat het in tallooze scherven uiteen viel. Twee dagen later op een regenachtigen morgen, begaf Gustava zich naar Unters- berg. Zij had met opzet zulk een vroeg uur kozen om haar broeder niet aan te treffen. !obby was tot 1 uur 's middags in de fabriek bezig. Ook wilde zij den jongen Fredenkirch niet ontmoeten. Zelfs al mocht hij reeds uit Bohemen zijn terugekeerd, dan zat hij toch gewoonlijk om dezen tijd op zijn bureau te digd van samenzwering tot het organiseeren van een militaire expeditie tegen een vreemd land, n.l. Indië. Hij verklaarde naar Berlijn en terug te zijn gereisd met een valsche pas. Naar gemeld wordt is te Neu-Ulm de groote zaagfabriek van Karl Mayer geheel afgebrand. De schade bedraagt ongeveer 600 000 gulden. Men vermoedt dat er brand stichting heeft plaats gehad. In het industrie-gebied, zoo wordt uit Keulen geseind, daalde de temperatuur aan merkelijk onder sterken sneeuwval; ook uit de Sauerstreek wordt hevige koude gemeld. In het Masoerische gebied heeft men ten gevolge van de strenge koude, die er heerscht, veel last van wolven. Een houtvester te Goldap heeft een grooten wolf doodgeschoten. In de Middel landsche Zee zijn tot zin ken gebracht: acht stoomschepen en zeven zeilschepen le zamen meer dan 40.000 ton groot, waaronder op 19 Februari een zwaar beladen transportschip van ongeveer 8000 ton, bij Porto d'Anzio, op 20 Februari het Noorsche stoomschip „Doravore" (2700 ton met stukgoed van Genua naar Londen, op 22 Februari vier Italiaansche zeilschepen met kolen en levensmiddelen naar Italië, op 24 Februari ten Zuiden van Kreta een met 15 c.M.-kanonnen bewapend door visschers- vaartuigen begeleid transportschip van on geveer 8000 ton en het Grieksche stoomschip „Miaoulis" (2918 ton) met katoenzaad naar Engeland, op 26 Februari het bewapende Engelsche stoomschip „Clan Tarquhar" (5858 ton) met katoen, thee en jute naar En geland' en op 27 Februari het bewapende En gelsche stoomschip „Brodmore" (4071 ton) met bevroren vleesch naar Engeland. Een kapitein en twee machinisten werden gevan gen genomen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Woensdag werden de algemeene beschouwingen over het 80 mil- lioen-ontwerp inzake de uitvoering van de Distributiewet voortgezet. De heer D r i o n (v.-l., Ridderkerk) verde digde de gestie van het graanbureau Spreker vroeg, waarom de regeering niet gezorgd had voor groote graanvoorraden, toen de overtui ging rees, dat de oorlog lang zou duren. Hij drong op een welbewuste ruilpolitiek aan. Voorts bepleitte spr. een systematisch uit voerrecht. Hij wees op de noodzakelijkheid, den boer een behoorlijke winste te verzekeren, om de productie op peil te houden en maakte eenige opmerkingen over de vaststelling van de prijzen voor de producten, die beschikbaar zijn. Spr. zou verstrekkingen in natura voor de meest hulpbehoevenden willen- en wees op de slechte gevolgen van het bestaande stelsel ook voor de bezoldigingen der staatsambtena ren. Den post van 80 millioen wenschte spr. niet als stelpost te aanvaarden. Hij- maakte zijn stem over het ontwerp van een- verklaring van den minister hieromtrent afhankelijk. werken. Wat zij nu had te zeggen, wilde zij het liefst met den rector afhandelen. Met een minder veerkrachtigen tred dan gewoolijk liep Gustava door het van den re gen vochtige bosch. Aan de dennennaalden glinsterden de druppels als milliarden reine, heldere tranen. „Kindertranen", dacht Gus tava, „het zal niet lang duren of zij zijn weer opgearoogd, daarvoor zorgt de lieve moeder zon wel wie het maar zoo goed had op de wereld Met een energieke schouderbeweging ver mande zij zich en begon haastiger te loopen. Er bestond werkelijk geen reden om de dingen zoo zwaar op te nemen, zooals zij zich dat in den laatsten tijd in eenzame uren had aange wend'. Hij was een superbe jongen, op wien men zich kon verlaten en hij bevond zich in de beste handen. Daarvan had zij zich in de laatste weken voldoende kunnen overtuigen. En zij zelve? Zij moest er nu eenmaal door heen, het ging wel is waar een beetje lang zaam, maar eens zou er toch immers wel aan dat rondtasten en probeeren een einde komen. Eindelijk zou zich toch wel iets voordoen, dat haar brood verschafte, zonder dat zij genood zaakt zou wezen op een al te vernederende wijze van hear talenten partij te trekken. Zij keek niet zonder trots op een groote rol, die zij in haar arm droeg. Als die haar plicht deed! Plotseling bleef zij staan, juist bij den uitgang van het bosch, tegenover het huis der Fredenskirch's welks bonte zomerpracht zelfs op dien morgen in vroolijke kleuren door den grijzen nevel heenblonk. Of het toch niet raadzaam zou wezen, zich dadelijk tot den rector te wenden, ronduit met Oscar Fredenskirch te spreken? Zij had toch anders nooit omwegen gemaakt. Maar zij schudde haar hoofd. Even snel als het was opgekomen, werd dit halve besluit ook reeds weer opgegeven. Oscar Fredenskirch was zoo uiterst gesloten, zoo ka- De heer Van Vuuren (r.-kZevenber gen) achtte het huidige stelsel wel niet het beste, maar meende, dat het toch niet de tijd was om daarin verandering te brengen. Hij ontwikkelde bezwaren tegen het stellen van een weistandsgrens. Ook was spr. tegen het stellen van tweeërlei prijzen voor levensmid delen. Voorts vroeg spr., welk standpunt de re- geering als zoodanig en- de heer Treub in het bijzonder innam ten aanzien van den post van 80 millioen, in verband met de ministerwisse ling aan financiën. Hij behandelde de daar aan voorafgegane crisis. Spr. stelde verschil lende vragen met betrekking tot de oplossing daarvan. De begrooting van posterijen werd daarna zonder stemming aangenomen en de motie- li e 1 s d i n g e n, uitsprekende de wensche- lijkheid tot invoering van alle salarisverho gingen voor de postambtenaren met Januari 1917, werd aangenomen met 22 tegen 14 st. De beraadslaging over de beschikbaarstel ling van levensmiddelen werd voortgezet De heer Nierstrasz (v.-l., Amsterdam VI) bracht den minister hulde, meende even wel dat op het stuk van organisatie nog veel van Duitschland was te leeren. Spr. beval eveneens het stelsel van ruilpolitiek aan. De heer De Visser (c.-h., Katwijk) wenschte doelmatige levensmiddelendistribu tie ten aanzien van gestichten. De heer Duymaer v. Twist (a.-r., Steenwijk), vreesde, dat de levensmiddelen voor het leger niet op de meest economische wijze werden besteed De heer Bichonv. IJsselmonde (c.- h., Ommen) verlangde aflevering van hetgeen kleine broodeters overlaten aan groote brood eters. De heer Schaper wees op de opkomende reactie tegen de distributiewet en meende dat een bijdrage in geld voor de behoeftigen een ramp zou zijn. Zij zouden aan nog grootere ellende worden overgeleverd. De distributie regeling moest worden uitgebreid, speciaal voor schoeisel. De organisatie aan het departement noem de spr. niet in orde, voorstellen bleven er te lang hangen en ook was er geen vastheid in de voorschriften. De minister van Landbouw dankte voor den ondervonden steun. Ook spreker zag de gebreken van de wet. Hij zag ook, dat er per sonen' van profiteerden, die thans in beteren doen verkeeren dan voor den oorlog Maar hij zag niet in de mogelijkheid om deze personen buiten te sluiten, ja, zelfs om hun aantal te schatten, al is dit zeker niet zoo groot als de heer P a t ij n meende. Spreker behandelde dan de grief, dat hij met zijn maatregelen steeds achteraankomt. Wat den aardappel betreft, is de oogst in West-Europa slecht geweest. Daardoor zijn de moeilijkheden vergroot. Nog vóór het oogs ten wist de regeering dit en zij heeft toen on middellijk haar volle aandacht aan deze zaak gewijd én gedaan, wat zij kon. In Augustus is dus een uitvoerverbod van consumptie aardappelen afgekondigd en is bekend ge maakt, dat ook fabrieksaardappelen zouden rig met zijn woorden jegens haar, zij had het recht niet een beroep te doen op zijn persoon lijke belangstelling. Maar op zuiver zakelijke wijze kon het ge val even goed, zoo niet beter door een derde behandeld worden. Daarmee was dan ook el ke mogelijkheid buitengesloten, dat hij uit pu re beleefdheid tegen de dame „ja" zou zeg gen. Het bloed steeg Gustava naar 't hoofd. Dat zou 't allerlaatste zijn wat zij wenschte De oude heer zat in zijn studeervertrek, dat tot aan de zoldering met boeken was volge propt, die juist nog voldoende ruimte overlie ten voor de liustus van Homerus, Aeschylos, Sophocles en Euripedes en voor een paar goe de gravures uit de Grieksche geschiedenis en de mythologie. De rector zat voor zijn kleine ouderwetsche mahoniehouten schrijftafel met een grooten stapel boeken en schrijfpapier voor zich, toen juffrouw Hill bij hem werd aangediena. Haastig en vlug sprong hij op en liep haar tot aan de deur tegemoet. Het verstandi ge, mooie meisje had een groote plaats in zijn oude hart veroverd. Zij legde de rol haastig ter zijde en greep de haar toegestoken hand. „Maar ik stoor u immers, mijnheer Fredenskirch. Vergeef, ik wist dat niet." Hij schudde zijn grijs hoofd. „Dat gelooft u immers zelf niet, juffrouw Hill. Hoe zou men een ouden man storen in zijn nietsdoen, hoogstens." Gustava keek glimlachend de kamer rond. „Het ziet er hier niet bepaald naar nietsdoen uit." „Men doet wat men kan, lieve juffrouw, om niet geheel te verboeren. Er is immers ook nog zooveel blijven hangen uit den arbeids tijd, dat nu, nu men rust heeft genomen, zich weer naar voren waagt. U, die midden in het vroolijke, werkzame leven staat, zult, wat heel De Directeur van het Distributie bedrijf alhier bericht hiermede de ONTVANGST VAN GEZOUTEN VARKENSVLEESCH, welke ter be schikking wordt gesteld, tegen den maximumprijs van f 1.10 per K.G. DegDirecteur voornoemd, D. SCHENK. worden gereserveerd voor de consumptie Spreker gaf voorts een overzicht van de ver schillende maatregelen ter voorkoming van een aardappelcrisis genomen. Het is onwaarschijnlijk, dat, trots de ge nomen maatregelen, voor het normale ge bruik van aardappelen tot den volgenden oogst zal kunnen worden voorzien. Het nor male aardappelgebruik zou moeten worden ingekrompen. Maar de regeering heeft de be schikking over belangrijke hoeveelheden rijst, die, vermengd met weldra ter beschikking te stellen gedroogde groenten, een goed voedsel zal leveren. De nog beschikbare voorraad peulvruchten oogst 1915 werd door de regee ring overgenomen. Het rantsoen van KG. per maand en per hoofd is gebleken vrij nauwkeurig te zijn. De rautsoeneering van brood is den 5den Februari ingevoerd, nadat de graanaanvoer op 1 Februari gevaar bleek te loopen. Zij is dus tijdig in studie genomen. Het model is vastgesteld zoodanig, dat het rantsoen plotseling kon worden verminderd, indien dit noodig was Door de torpilleerin- gen is het onmogelijk geworden, de rantsoe neeringen op de bestaande wijze voort te zet ten. Des Vrijdags geschiedden de torpilleo- ringen en Zaterdags werden de desbetreffen de maatregelen reeds genomen, welke bestaaa in een menging van het broodmeel, waarbij nog overwogen wordt toevoeging van mais- meel, en de verkrijging van een smakelijk pro duct is verzekerd. Er was een kolenreserve-maatschappij op gericht, maar de leverancier weigerde mede te werken tot het vormen van een reserve, die eventueel tegen zijn eigen land kon worden gebruikt. Kunstmest had spreker tijdig genoeg be steld, maar die wordt vastgehouden, evenals 110,000 ton veevoeder. Het zal dus buiten spreker om zijn, als over eenige maanden de melk, het vleesch en andere zaken door die vasthouding duurder worden. Ook worden schepen met 32.000 ton stukgoederen, 28 000 ton kolen en 10.000 ton andere zaken vastge houden. Met de minimum-prijzen voor landbouw- froducten is spreker nu 5 maanden vooruit, n nu regent net bezwarenSpreker bestreed allereerst het bezwaar van staatsrechterlijken aard van den heer Van Beresteijn. Spr. zette vervolgens uiteen, hoe men tot het bepalen van de gestelde minimum-prijzen was gekomen. Die prijzen zijn eer aan den lagen kant dan aan den hoogen. begrijpelijk is, over den ouden dwaas glimla chen.' De oude rector was ouder gewoonte hij kende geen andere plaats in dit zijn allerhei ligste weer aan de schrijftafel gaan zitten, nadat hij Gustava een stoel tegenover zich had aangeboden. Levendig antwoordde zij „U vergist u zeer, mijnheer Fredenskirch. Integendeel, ik denk er dikwijls aan, hoe heer lijk net moet zijn op ouderen leeftijd, als men het eigenlijke beroepsleven achter zich heeft, op onvervulde wenschen en droomen terug te komen." De oude heer had haar verwonderd aange keken. Hoe kwam de jonge vrouw op zulke gedachten Doch ondanks zijn verwondering deed het hem goed, zooveel overeenstemming te vinden met de zijne, en hij merkte dan ook met groote levendigheid op: „Onvervulde wenschen en droomen, ja! Die moeten er nog in menigte bij mij vervuld worden. Ik vond het in mijn jeugd heel ver velend mij voor het leeraarsambt te moeten bekwamen. Ik voelde mij tot schrijver, tot dichter geboren. Maar het leven stelde zijn dwingende, praktische eischen en uit het feit, dat ik mij daarnaar schikte, maakte ik op, dat mij tot dichter toch zeker het allemoodig- ste ontbrak, n.l. het alle hinderpalen omver werpende, door alles heen' brekende talent. Maar toch zoo geheel zijn de oude droomen der jeugd niet verdwenen en nu ik hier als ambtenaar in ruste mijn laatste levensjaren slijt, eischen zij nog eenmaal hun recht." Gustava lachte. De oude heer boog zich'een weinig naar haar toe eni zei op schertsenden toon „Kijk, lieve juffrouw, nu lacht u toch." Gustava knikte hem hartelijk toe. „Ja, ik glimlach, nu ik merk, hoe volkomen alles wat u zegt, strookt met de voorstelling, die ik mij van mijn eigen toekomst heb gemaakt." Werd! vervolgd. ALRMAARSCBE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1