DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tabak J. R. Keuss Yeetelling. No. 53. Honderd en negettftendejaasgnng. 1917. Y R IJ I) A G 9IAABT. FEUILLETON. Opgave MEEL en BLOEM. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1.frarte® door het geheeie Rijk fl,25>. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0.121/»- Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 9 Maart. Op het Westelijk oorlogstooneel zijn de Franschen er na een krachtige artillerievoor bereiding in geslaagd het grootste deel van het saillant tusschen Butte-Mesnil en Maison de Champagne, hetwelk den 15den Februari door de Duitschers werd bezet, te heroveren. Aldus meldt het Fransche legerbericht. Van de Europeesche fronten valt verder niets te vermelden. De berichten uit Mesopotamië leercn, dat de Engelschen met voortvarendheid optreden. De Turksche achterhoede staat op 22,5 K.M. ten zuiden van de buitenwijken van Bagdad, zoodat de Turksche hoofdmacht zich zeker al bij de muren der stad zal bevinden. Zullen de Turken stand kunnen houden? Zij hebben zich in den oorlog uitnemende verdedigers ge toond, maar de bedreiging der stad komt zoo verrassend snel, dat haar overgave ook wel eens zeer spoedig zou kunnen komen. In 1915 hebben de Turken Bagdad kunnen be houden, maar de omstandigheden waren toen eenigszins anders. Ten eerste is von der Goltz pacha er niet meer, die een uitnemend organi sator was en uit de Turken wist te halen, wat er in zat. Ten tweede is de Turksche leger macht wellicht te veel versnipperd ten koste van het Aziatische front. En ten derde zullen de Engelschen niet te vergeefs leergeld hebben betaald, zullen ze hun expeditie beter hebben voorbereid en bijv. plotseling nu niet door watergebrek worden overvallen, eooals voor- heem Verrassingen zijn nooit en allerminst bij zoo'n snellen opmarsch als de Engelschen thans hebben uitgevoerd, buitengesloten Maar zonder deze lijkt de val van Bagdad aanstaande. Het bezit van die stad zal den smaad der vorige expeditie voorgoed hebben uitgewischt. En als eindpunt van den beken den spoorweg heeft het bij de vredesonderhan delingen zijn waarde. Waarbij nog komt, dat de Russen van uit Perzië ook aardig in de goede richting gaan, zoodat een vereeniging van Engelsche en Russische troepen geens zins onwaarschijnlijk wordt. Zoodat, al bleef tot dusverre het offensief der entente op het hoofd-operatietooneel uit, zij waarschijnlijk binnenkort op een neven terrein op een niet onaanzienlijk succes zal kunnen bogen. E>e Senaat der Vereenigde Staten heeft met 76 tegen 3 stemmen het voorstel tot wijziging van het reglement aangenomen, dat de be voegdheid geeft tot sluiting der debatten in dien ten minste twee derde van het aantal le den deze sluiting verlangen. Graaf Zeppelin is gistermorgen op 78-ja- rigen leeftijd in een sanatorium te Charlotten- burg overleden. Aangetast door bronchitis, werd hij naar een zieken-inrichting overge bracht, waar weldra longontsteking werd ge constateerd en waar zijn toestand dagelijks slechter werd, totdat gisteren een hartver lamming aan zijn leven een einde maakte. Ferdinand, graaf von Zeppelin, heeft het eerst van zich doen spreken in den Fransch- Duitschen oorlog van 1870'71, toen hij als eenig overlevende van een koenen cavalerie- patrouilletocht, dwars door een Fransch gar nizoen heen, waardevolle gegevens aanbracht omtrent de plannen van Mac Mabon. In 1885 is hij begonnen met het probleem der bestuurbare luchtballons en ondanks te genkanting en tegenwerking heeft hij volge houden en overwonnen. Zijn uitvindersle ven is een prachtig voorbeeld geweest van on verwoestbaar vertrouwen en taai volhardings vermogen. Men herinnert zich, hoe hij in 1908 zijn le vensarbeid bekroond zag door een zegetocht over EHiitsche steden, welker klokken vreugde vol beierden. Maar kort duurde de blijdschap. Op den 5den Augustus 1908 stiet het lucht schip te Echterdingen tegen een pereboom en werd geheel vernield Doch het kunstweri mocht zijn heengegaan, zijn onvervaarde ver vaardiger bleef en hij was de verpersoonlij king geworden van een1 nieuwe gedachte. Toen men' eenmaal had gezien, dat hij de wereld rijker zou kunnen maken, onthield men hem niet langer belangstelling en steun. In één slag was hij in Duitschland, in de heele be schaafde wereld, populair geworden en de gif ten stroomden hem toe, welke hem in staat stelden zijn levenswerk voort te zetten. Wan neer wij nog leefden in vrede, hoezeer zou alom de uitvinding en hare vervolmaking thans waardeering vinden! Dan zou de Zep pelin alom zijn geprezen als een bevorderaar van het vredelievend verkeer, dat de grenzen uitwischte, de zee-scheidingen te niet deed, de volkeren der aarde nader tot elkaar bracht. In den oorlog is echte? de Zeppelin geworden tot een militair werktuig, dat vooral niet-strij- ders schijnt te treffen. En al wordt verschil lend geoordeeld over de militaire waarde van dit wapen, zeker is, dat de Zeppelin als zoo danig niet heeft beantwoord aan veler ver wachting. Als verkenningsmiddel te land 16) Dokter Stillfried Roman naar het Duitseh van DORA DUNCKER. De rector schudde verwonderd zijn hoofd. „Van uw toekomst een voorstelling die met mijn tegenwoordig leven overeenkomt. Wel mijn beste jufrouw, dan moet u zich toch wat duidelijker uitdrukken, als mijn oud hoofd dat vatten zal." „Dat wil ik gaane als u mij dat vergunt. Ja als ik 't dan ronduit mag zeggen,'k ben nu bij u gekomen, waarde, geachte rector, om mijn hart eens bij u uit te storten en u om raad te vragen. Mag ik?" „Met alle genoegen, mijn lieve juffrouw, als ik oude kerel, in staat ben dien te geven." „Weet u, waarde rector Gustava sprak zeer levendig en opgewekt, „om maar dade lijk met de deur in iiuis te vallen, het is met mij werkelijk niet veel anders gesteld, dan het eens met u gesteld was. Zoolang mijn vader leefde, zoolang het leven geen practische eischen aan mij stelde, voelde ik mij gelukkig in de wereld, die ik mijzelf geschapen had en waarin niets en niemand mij stoorde, 'k Stel de mij een hoog doel met mijn schilderen. De groot kunst, het voorbeeld van onze oude meesters zweefde mij voor oogen. De vrouwen beweging had juist een hooge vlucht genomen Ik meende gebruik te kunnen maken van den weg dien zij geopend had en begon anatomie te bestudeeren. 'k Wilde van meet af de mate rie het „menschelijk lichaam" meester zijn. Ik wilde mij niet laten zeggen: Vrouwen hebben wel oog voor het koloriet, maar geen flauw begrip van teekenen." „U wildet geen half werk leveren, dat prijs ik zeer." heeft zij niet de diensten kunnen bewijzen van vliegmachine en kabelballon. Ter zee heeft zij zich echter een waardevolle hulp voor den in lichtingsdienst getoond. Als vernielingswerk tuig is zij echter onvoldoende gebleken. Mis schien heeft dit gelegen aan het betrekkelijk geringe aantal, misschien ook aan de uitne mende maatregelen van afweer, vooral in Engeland genomen, waardoor er steeds meer heen gingen dan er terugkwamen. Den laatsten tijd heette het, dat de aan bouw geheel was gestaakt, maar desbetreffen de geruchten zijn officieel tegengesproken. Eens zal het weer vrede zijn. Dan zullen de luchtschepen niet meer ter verken ning, ter vernieling, ter schrikaanjaging door het luchtruim gaan, maar inderdaad als ver keersmiddelen dienst doen In een vraaggesprek heeft graaf Zeppelin aan een Amerikaansch dagbladschrijver me degedeeld, dat hij nog hoopte in een zijner luchtschepen over den grooten oceaan te gaan. De vervulling van dien wensch was niet voor den krassen grijsaard weggelegd, hij heeft zich niet meer aan de vreedzame luchtvaart mogen wijden. Anderen zullen zulks doen. En dan zal men graaf Zeppelin dankbaar her denken en wanneer de namen van groote uit vinders worden genoemd, den zijne niet ver geten. KORTE BERICHTEN. De Gemeenteraad van Koblenz heeft be sloten in het gebrek aan kleingeld te voorzien door stedelijk noodgeld in te voeren. Om te beginnen zullen biljetten van 50 pfennig wor den uitgegeven. Verder werd besloten de gou den ambtsketen van den Eersten Burgemees ter ter beschikking van de Rijksbank te stel len om den goudvoorraad te verhoogen en haar door een ijzeren ambtsketen te vervan gen. In het Fransche leger is een veteraan van 1870 tot commandeur van het Leigoen bevorderd. Deze man had als vrijwilliger den oorlog van '70 meegemaakt Hij was toen 18 jaar oud en in dezen oorlog heeft de thans 65- jarige „een schoon voorbeeld gegeven van plichtsbetrachting en opofferingsgezindheid jegens het vaderland." Hij werd den 21 Fe bruari 1916 op zijn commando-post zeer erns tig gewond. Het Fransche ministerie van marine deelt mede, dat de ondervinding geleerd heeft, dat het bekend maken van de namen der ge- tor pilleer de schepen ernstige bezwaren ople vert. Door het ministerie wordt elke week een overzicht gegeven omtrent de resultaten van den onderzeeërsoorlog gedurende de voorafgaande week. In dat overzicht zal het aantal in den grond geboorde schepen van verschillende categorieën medegedeeld wor den. In de Middellandsche Zee zijn volgens een officieel Duitseh bericht 9 stoombooten en 3 zeilschepen in den grond geboord, met ge- ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. De DIRECTEUR van het DISTRIBU TIEBEDRIJF ts ALKMAAR brengt ter ken- nisse van belanghebbenden, dat, ingevolge art. 9, eerste lid van de Distributiewet 1916 te zijnen kantore op MAANDAG 12 MAART a.s. door bakkers, koek- en ban ketbakkers en winkeliers (handelaars in bloem en meel) aangifte moet worden ge daan van de op dien datum bij hen aan wezige voorraden ongebuild meel, Ameri- kaansche- en inlandsche bloem. De betrokken personen worden gewezen op de strafbepalingen, vervat in artikel 14 van evengenoemde wet, luidende 1. Hij, die aan een schriftelijke vorde ring, als bedoeld bij artikel 9, opzettelijk niet voldoet, of die op zoodanige vordering opzettelijk een onjuiste opgave doet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. 2. Indien het niet-voldoen aan de vorde ring of het doen van een onjuiste opgave aan schuld is te wijten, wordt hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste zesduizend gulden opgelegd. 3. De goederen, met betrekking tot welke het feit is gepleegd, kunnen, voor zoover zij den schuldige toebshooren, met hunne verpakking worden verbeurd verklaard. De Directeur voornoemd, D. SCHENK Gustava glimlachte ietwat sarcastisch. „Ik wilde ja, mijnheer Fredenskirch. Wat wilde ik indertijd niet? Meegesleept door mijn medisch geknoei in een korten vriendschap- pelijken omgang met den heer Stillfried, door hem aangestoken en in een roes gebracht, die mij volkomen blind maakte omtrent de gren zen mijner bekwaamheden, dacht ik er zelfs een korten tijd over, mij ernstig aan de studie te wijden en de kunst de rug toe te keeren." Gustava glimlachte weer, ditmaal nog wat spotachtiger. „Zij daalt namelijk als vrou wenberoep zeer in waarde, die arme kunst Reeds voor honderd en meer jaren waren er beroemde schilderessen, uitstekende dichte ressen. Nu geldt de exacte wetenschap als hoogste vrouwenberoep. Mijn koffers naar Zürich stonden reeds gepakt, toen de groote omkeer in mijn leven kwam." „U verloor uw vader," zei de rector met hartelijke deelneming. „En wij waren niet de rijke erfgenamen, die wij zelf en anderen vermoed hadden te zijn," vulde Gustava eenvoudig aan. De oude heer maakte een gebaar van deel neming. Gustava liet hem niet aan het woord komen. „Ik ben niet te beklagen, mijnheer Fredens kirch. Niet, dat ik de waarde van het bezit onderschat, integendeel. Daartoe ben ik in de jaren van strijd, en als ik het zoo eens uit drukken mag, „van mijn man te moeten staan", veel te practisch geworden. Maar voor mij persoonlijk zou het verkregen bezit geen geluk zijn geweest. Het zou mij te veel tijd en gelegenheid verschaft hebben door en door een half mensch te worden. Ik moet helaas bekennen, diat ik goed getaxeerd, tot de groote menigte der genen behoor, voor wie er zonder het heili ge moeten geen kunnen bestaat." „U is te streng in uw oordeel over u zelf, lieve Juffrouw Hill." „Kan men dat zijn, mijnheer Fredens kirch?" vroeg zij' met een mengeling van hu mor en satire. „Ik zal niet beweren, dat zi verheffend waren, die voortdurende teleur stellingen omtrent mijzelf. Aan het denkbeelc om mij ernstig bij de studie te bepalen, maak ten de omstandigheden vanzelf een eind. Ik keerde berouwvol in de armen der kunst we der. Toen kwamen de groote naweeën. Nu nu het ernst, een bestaanskwestie moest wor den, wou niemand meer iets meer van mijn ;roote kunst weten, zelfs mijn vurigste bewon- eraars niet. Ondanks anatomische studiën „haperde het aan het teekenen." Het werk ging mijn kracht te boven, ik was aan de op pervlakte blijven hangen, kortom, het gelukte mij niet ook maar een enkele van mijn groote schilderijen of mijn zoogenaamde „geniale" schetsen, aan den man te brengen. Ik ver kocht slechts een klein stukje, een bescheiden bloemenstudie. De oude heer die het kocht, meende het goed met mij. „Mejuffrouw," zei hij, „als u voor uw brood moet werken, zie dan af van het maken van schilderstukken en stel alles, wat u heeft geleerd, in den dienst der industrie." Gustava glimlachte. „Als zijn honderd marken toen niet zoo goed had kunnen gebruiken, zou ik hem zeker niet al te zacht de deur gewezen hebben. Nu ben ik hem dankbaar voor dien raad." „En u hebt uzelf zoo kunnen verloochenen om d:en op te volgen „Ja, mijnheer Fredenskirch en ix heb er nooit berouw van gehad. Aan dien ouden phi lister, zooals ik hem indertijd met voorliefde placht te noemen, heb ik het te danken, dat ik vreugde schep in mijn werk, dat ik in staat ben1 er mijn bestaan in te vinden. Hij heeft mij ook het eerst op den rechten weg voor Robert gebracht. Ik zond den jongen naar uw zoon, opdat hij 't fabriceeren van porce- lein en aardewerk van grond op zou leeren Ik wil later als 't kan een fabriek met hem zamenlijken inhoud van 32000 ton. Dit waren de Italiaansche stoomboot „Torino" van 4159 ton, de Engelsche. stoombooten „Rosalie" van 4237 ton, „Wathfield" van 3012 ton, „Tro jan Prince'' van 3191 ton en „Burnbey" van 3665 ton, een Franscli stoomschip van 1000 ton, het transportschip „Minos" van 5000 ton en het Grieksche schip „Victoria" van 1388 ton, voorts het Engelsche stoomschip „Graygendoran" van 2789 ton. Naar de Chef van cfen Marinestaf bericht bevonden zich op het transportschip „Minos" 1 generaal, 9 ko- konels, 2 majoors en 1000 man, die allen zijn omgekomen President Wilson is licht ongesteld. Er is hem absolute rust voorgeschreven. Hij zal vermoedelijk verscheiden dagen te bed blijven. De officieele commissie heeft over de Dardanelles expeditie gezegd, dat er zekere politieke voordeden zijn behaald en dat de meeningen, of die opwegen tegen het verlies van menschemlevens en kostbaar materiaal, wel steeds zullen blijven uiteenloopen De Chineesche minister crisis is geëin digd. De minister-president blijft aan, daar zijn verzoek tot ontslag niet is ingewilligd. oprichten. Er is nog een klein, bescheiden kapitaal voor ons overgebleven. Wij mogen dat natuurlijk niet voor dien tijd aanspreken. Robby zal dan het technische en zakelijke ge deelte, ik het artistieke voor mijn rekening nemen. Hoe vindt u dit toekomstbeeld, mijn heer Fredenskirch?" „Het lijkt mij goed en verstandig, lieve juf frouw, al wil het er bij mij nog niet goed in, dat u hij hield met spreken op. Hij wilde zich om niets te wereld tegenover dit ernsti ge, practische wezen op een wijze uitlaten, die naar een flauw compliment zweemde. Bij zichzelf lacht hij, dat het doodjammer zou wezen van zulk een mooi menschenkind, als het bij het werken voor zijn brood zou verkniezen. Gustava was opgestaan en' had de rol ge kregen, die zij bij het binnentreden op den stoel naast de deur had gelegd. „Nu kom ik tot den eigenlijken clou van mijn eindelooze biecht, geachte rector." Zi;' wikkelde de rol uit haar papieren omhulse en legde een paar bloementeekeningen voor den ouden heer neer. „Wilt u dit, als 'tu belieft, eens nauwkeurig beschouwen en mij eerlijk zeggen of u denkt, dat mijn kennis voldoende is om mij daarmee ter beschikking te stellen van uw zoon voor zijn kunstafdee- ling. Namelijk met het oog daarop, dat hi; mij onlangs heeft gezegd, dat hij reeds tijden lang tevergeefs naar een artistiek medewerker zoekt." De rector had de bladen opgenomen en was daarmee naar het raam gegaan. Hij zei eeni tijdlang geen woord. Eindelijk vroeg hij hoe of zij aan die studies was gekomen „ze zijn natuurlijk naar de natuur geschil derd. Als ik het zoo eens noemen mag, geleic door de oude Nederlandsche meesters. Ik heb de schetsen van 't voorjaar in Holland ge maakt, waar ik nog zoo'n beetje op eigen hand in de leer ben gegaan." De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF alhier brengt ter kennis van be langhebbenden, dat, ingevolge artikel 9 eerste lid der Distributiewet ,1916,'te zijnen kantore voor of op jl 7a Maart a.s., door houders van onderstaande soorten vee, aan gifte moet worden gedaan van het in hun bezit zijnde aantal stuks, gespecificeerd als volgt 1. Springstieren. 2. Melk- en kalfkoelen. 3. Mestkoeien en mestossen. 4. Mestkalveren. 5. Kalveren geboren in 1917 (met uitz«n- dering der mestkalveren). 6. Jongvee geboren in 191o. 7. Jongvee geboren vóór 1916. Fokbeeren en fokzeugen. 2. Biggen beneden 6 weken. 3. Loopvarkens en mestvarkens beneden 50 K.G. getaxeerd slachtgewicht. 4. Mestvarkens boven 50 K.O. getaxeerd slachtgewicht. SCHAPEN, (met uitzondering der In 1917 geboren lammeren) 1. Heldeschapen. 2. Andere schapen. Voor zoover noodig diene het volgende ter toelichting van enkele rubrieken. MEEK' en KAEFKOEIEK. Hiertoe moeten worden gerekend alle koeien, die voor de melkproductie worden gehouden, nadat zij voor den eersten keer gekalfd hebben. Eene koe, die eenigen tijd droog staat vóór het kalven, behoort dus 'n deze rubriek. Eene drachtige vaars behoort tot het af- calven onder jongvee te worden gerekend. MESTKOEIEN. In sommige streken worden de koelen, die gemest worden, gedurende den geheelen mesttijd gemolken. Dergelijke koeien moeten als mestkoeien en niet als melkkoeien worden beschouwd. FOKZEVtiEM. Onder fokzeugen moeten alleen gerekend worden gedekte zeugen, zeugen met biggen deze laatste echter onder de biggen te tellen en afgezoogde zeugen, voorzoover men er mede wenscht door te fokken. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De rector beschouwde de bladen no, steeds. Voornamelijk van twee scheen hij ni< te kunnen scheiden en wel van een paar ran ken wilde clematis en een los heengeworpen bouquet veelkleurige lichte voorjaarsrozen tegen een donkeren achtergrond. „Wat vindt u ervan, mijnheer Fredens kirch? Wees u, als 'tu belieft geheel oprecht." bra Gustava het lange stilzwijgen af. De oude heer schudde zijn hoofd. Gustave ontstelde. Zij had de blijde hoop gekoesterd met de Fredenskirch's in voortdu rende relatie te kunnen blijven. Niet alleen ter wille van de noodige verdienste. Zij kon deze schetsen in elk geval te gelde maken, daarvan was zij stellig overtuigd, ook bij de strengste zelfbeoordeeling. Maar tevens moest zij zich ook bekennen, dat zij een zekeren schroom om zich bij vreemden aan te bieden nog altijd niet had overwonnen. Hier in dit Noorsche huisje met zijn weelderig groeiende vroolijke bloemen, waarin Robby een tweede tehuis had gevonden, had zij zich geen oogenblik vreemd gevoeld. Hier meende zij eerlijk te kunnen ge ven en nemen. Zou haar hoop beschaamd worden De rector was op haar toegetreden, terwijl zij half moedeloos met de hand op de schrijf tafel stond geleund. „Lieve juffrouw, wat u daar gemaakt heeft, zijn kunstwerken. Het wil er bij mij niet in, dat zij zouden dienen tot een doel Gustave viel hem haastig met een nauw be dwongen opwelling van heftigheid in de rede. „Ik bid u, waarde rector, als u ter wille van Robby een weinig vriendschap voor mij koes tert, brengt u dan die kwestie niet meer te berde, nu en nooit. Ik heb daarmee afgedaan, moet daarmee afgedaan hebben. Zegt u mij nu eens ronduit of u van oordeel is, dat uw zoon mijn bladen kan gebruiken." ""ordt verwijfd. ALKMAARSGHE COURANT. RCSDVEE. VARKENS.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1