Telegrammen van heden slissing genomen, wanneer de graanschepen naar Amerika zullen uitvaren. Van de vrije vaargeul kan voorloopig alleen voor graan schepen gebruik gemaald worden, daar voor de andere vrachtschepen met de Engelsche regeering nog geen volkomen overeenstem ming is verkregen. BINNENLAND. INDfë. Uit Weltevreden wordt gemeld, dat 200 rebellen uit Rawas en Palembang tot vrij heidsstraffen, vier andere ter dood zijn ver oordeeld. De vliegers Ter Poorten, Vogelsang en Engelbert van Bevervoorde zijn uit Amerika te Batavia aangekomen met een aantal hy- droplanen. Gemengd ïmuws KEIZERLIJKE DANK. De Duitsche gezant te 's-Gravenhage heeft namens zijne regeering den burgemeester van Velsen dank overgebracht aan allen, die tij dens de aanwezigheid der „V 69" te' IJmui- den zich met de zorg van zieken en gewon den, de begrafenis der overledenen en het onderhoud der manschappen hebben bezig gehouden. Voorts deelde hij mede, dat de keizerlijke marine getroffen is door de welwillende ont vangst van bovengenoemd vaartuig en zijne bemanning door de gemeenceujke autoritei ten en inwoners van IJmuiden. De Duitsche regeering stelt een bedrag van 10.000 ter beschikking van werken van liefdadigheid te IJmuiden. DE JAARBEURS. Door een commissie uit de deelnemers aan de jaarbeurs is Zaterdagmiddag hulde gebracht aan het gemeentebestuur van Utrecht in den persoon van den burgemees ter en den raad van beheer der jaarbeurs in den persoon van den voorzitter. Aan beiden werd een zilveren plaquette toegezegd en aan aiiC leden van den raad van beheer een persoonlijke herinnering. Den burgemeester werd een enveloppe met 50 overhandigd, ter verd'eeling onder het personeel dat op de jaarbeurs diensten heeft verricht, in het Jjij- zonder aan politie en brandweer. GRONDSTOFFENGEBREK. De stoomspinnerij der firma N. J. Lank- horst en Zoon te Sneek zal wegens gebrek aan grondstoffen worden stopgezet. De fir ma heeft gedurende eenige maanden belang rijke hoeveelheden hennep in Amsterdam liggen. Deze uit onze eigen koloniën komen de vezel schijnt nog steeds niet door de N. O. T. te kunnen worden losgelaten. DE STAKENDE MUSICI. Het bestuur der Haarlemsche concertver- eeniging heeft de tien musici, die, wegens staking op een concert te Leiden door den kantonrechter veroordeeld waren tot een schadeloosstelling van 6500, met ingang van 1 Maart weer in dienst genomen op voorwaarde, dat zij tot 31 December tot ge noegen van het bestuur werkzaam zijn. Op dezelfde voorwaarde is hun de betaling der boete geschonken. ONDERWIJZERSSALARISSEN. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned Onderwijzers heeft aan Ged. Staten dezer provincie een adres gezonden, waarin ver zocht wordt, in navolging van het schrijven van Gedeputeerden in Noord-Brabant aan de gemeenten aldaar, er bij1 de gemeentebestu ren op aan te dringen, het aanvangssalaris op niet lager dan 800 te bepalen, voor een behoorlijke regeling van verhoogingen te zorgen en t» bepalen aat de nieuwe regelin gen op 1 Januari 1917 in werking treden. WEIGERING VAN DOOP. Iemand te Nieuwvliet (Zeeuwsch-Vlaande- rén) heeft een klacht ingediend bij de autori teiten over ds. Jansen, herv. predikant ai- daar, die weigerde een kind te doopen, om dat de vader buiten zijn schuld twee uur te laat kwam voor de aangifte. Deze predikant heeft reeds vroeger gewei gerd twee personen aan te nemen, waarbij de tusschenkomst van het classicaal bestuur moest worden ingeroepen om dit wei ge daan te krijgen. TEELT VAN TUINBOUWPRODUC TEN. Een 50-tal ïVerklieden van de fabriek van werken in zink en andere metalen F. W. Braat te Delft heeft van de directie een stuk ;rond in bewerking gekregen voor den ver- ouw van tuinbouwproducten. Ieder krijgt 100 vierkante meter. kan mij gemakkelijker uiten als ik je lief, treurig gezichtje daarbij niet moet aanschou wen voor mij een warm plaatsje in je rïd harte te bewaren. Geloof me, kindlief, ben niet geheel de droomer en de onprac- tische man, voor wien men mij houdt. Dat hoop ik je spoedig te kunnen bewijzen. Maar ik kan eu wil mij niet aan mijn kunst bezondigen. In een nieuwen, vreemden stijl, die niet met mijn overtuiging strookt, kan ik haar niet dienen. Jij bent te jong, mijn kind, om te weten, welk een onvergetelijken grooten tijd de too- neeikunst achter zich heeft en dat zij niet pas tusschen gisteren en vandaag is uitge vonden, zooals onze jongeren en jongsten gaarne willen beweren. Reeds eergisteren heeft een stijl bestaan en die was de slechtste niet. Die stijl, de stijl van mijn jeugd, is in mijn vleesch en bloed overgegaan, hij is één geworden met mijn overtuiging, ik kan en wil dien niet verloochenen. Ik kan er niet toe komen om jegens onze klassieken bij wijze van spreken geweld te plegen, ben niet bij machte mij kunstmatig tot de nieuwe leer op te werken, dat het woord van den dichter achter het milieu, achter de stemming, of hoe de uiterlijke rommel van het tooneel tegen woordig betiteld wordt, moet aanhinken, 't Is mogelijk, dat bij de moderne dichtkunst dit moderne dogma moet nageleefd worden. Ik kan en wil daaraan niet meedoen Liever verhongeren of steenen kloppen Daar heb jij je onmodemen idealist weer. maar hij be looft zichzelf en jou, dat hij zich in de nieu we wereld van den ouden Adam zal ont doen. Je oude vader Richard Stillfried Wordt vervolgd. Landbouwers in den Frieschen Bouw- hoek hebben besloten aan hun arbeiders te- matige pacht bouwgrond af te staan, om hen in ae gelegenheid te stellen aardappelen en groenten te verbouwen, daar zij die an ders tegen hooge prijzen zouden moeten koopen. B. en W. van Hilversum wenschen den ge meentelijken landbouw in 't groot ter hand te nemen en vragen machtiging aan den raad daarvoor, zoodra de gelegenheid zich voor doet, een aantal terreinen beschikbaar te stellen. UIT SCHOORL. De heer J. Duin Dz. alhier is gekozen tot poldermeester-voorzitter van den Groot- dammerpolder, gelegen in deze gemeente. Tot secretaris-penningmeester van dien pol der is gekozen de heer S. Dalenberg alhier. Zaterdagavond had 't plaatselijk Nood hulp-Comité eene volksvergadering uitge schreven, om te komen tot voorziening in de behoefte aan volksvoedsel en besparing van de moeilijk te verkrijgen brandstoffen. De voorzitter, de heer H. Robbers, de druk bezochte vergadering openend, deelde een en ander over net werk van het comité mede iwee maatregelen had t comité genomen, ten eerste had net den neer bmeding, aspi- ram-iijKsianuüuuwieeraar uit bcnagen, uu- gaiuuuigd, om t voeaaeivraagstuit te t>e- apicjseii, terwijl mej. iNiemeijer uit Alkmaar i noOK.vraa&sLUk zou ïmeiden. Eersi eenter uitte zich de heer M. Dekker, over' t veireueu van l comité. 1 lij meende, oat t comue met aiujo was opgetreden zoo- ais hij ciat wei gaarne zou neooen gezien, 't wem ueu voorzuter deed opmerken, tiat nis- toriscne overzichten wel soms aangenaam Kunnen zijn, doen dat we beter doen met er met te diep op in te gaan, doch gezamenlijk de Loekomst, weike zorg baart, onder oogen te zien. De heer Kriller achtte ook 't uiten van grieven hier misplaatst, 't breek dat de ge- neeie vergadering deze meenmg deelde, waarna de neer breeding het woord bekwam. Deze deelde mede, dat hij optrad als plaatsvervanger van den heer Nobei, die verhinderd was. t Doei, meer voedsel voor den mensen uit ae gionaen te verkrijgen, moest z. i. prac tised uitvoerbaar zijn, en ais voorwaarde nier voor weiden de voigende regeieu aange geven: le. Waai' we hier bepaaide cultures neb ben, veeiai met dienend voor voiksvoensel, moet ons bedrijf toeiaten dat we deze cultu res eemgszins wijzigen, aneen genjdehjke overgang is raadzaam. 2e. De teen van voedingsgewassen moet aeu oouwei oekend zijn, en oo. uie oogöt moet ook ioonenu zijn Voor zoover mj m Sonoori gezien had, »olk t spieker toe, nat deze regeien geen be zwaar zijn. Wat echter met vergeten mag worden is, dat voor enkele, 'thans verbouwd wordende artikelen, speciaal Uost-indische Ktrs, reeds contracten zijn afgesloten, zoodat inkrimping hiervan siecnt doenujk is. Dan ook moet onder de oogen gezien worden het arbeidersvraagstuk, bpr. gaf m breede trek ken de hoofdlijnen aan die z. i. gevolgd moesten worden en wel deze: Graslanden, welke rijk aan plantenvoedselrestanten zijn, scheuren en op de bestaande bouwgronden, zoo doenlijk, Oost-Indische kers e. a. in krimpen, en daarop telen: aardappelen, erw ten en boonen. De verschillende soorten werden besproken, 't Resultaat was: probeer in Schoorl op deze manieren u te voorzien van voedsel voor de komende tijden, u zult er wel aan doen. Verschillende onderdeelen werden door de aanwezigen toen besproken, zoo hoorden we o. a. dat Oost-Indische kers in mindere mate verbouwd zal worden dan in 1916, zoo dat de loopende contracten geen bezwaar opleveren voor een tekort aan teelgrond. Gemeente-exploitatie werd voorgesteld, doch door anderen bestreden. Resultaat van de drukke discussies was, dat eene commis sie. bestaande uit de heeren J. F. Hovius, Fl. Schermer en M. Dekker werd benoemd, wel ke binnen een week zal trachten gronden ter beschikking te krijgen en tevens gebruikers voor die gronden, aanbiedingen en aanvra gen van zaaizaden, aardappelpoters enz. zal behandelen en daardoor 't daarheen zal trachten te leiden, dat zoo oordeelkundig mogelijk voor ieder gezin de noodige arti kelen aan den grond zullen worden toever trouwd. Genoemde commissie is een voor- loopige, welke ophoudt te bestaan, nadat de feiten door haar overzien en gerapporteerd kunnen worden. Hierna kwam mej. Niemeijer aan het woord, die op prettige en onderhoudende wijze het nut der hooikist aantoonde, alsook 't doelmatig gaar maken van gerechten dbor de kookpan in papieren te wikkelen. De voorzitter sloot hierna de vergadering met dank aan de inleiders. Bij 't verlaten der zaal kreeg ieder een gratis kookboek, waarin goedkoope recepten. UIT OUDE-NIEDORP. Voor de betrekking van gemeente-ontvanger alhier hebben zich 7 sollicitanten aangemeld, allen uit deze gemeente. UIT OBDAM Door mej. Niemeijer, uit Alkmaar, is hier bij den heer Schouten een kookdemonstratie gehouden, bijgewoond door een 80-tal be langstellenden, waaronder de burgemeester en een paar raadsleden. Verscheidene proeven werden genomen op het gebied van goede en goedkoope voeding; van den smaak der ver schillende gerechten kon men zich proefon dervindelijk overtuigen. Ook de middelen ter besparing van brandstoffen werden door de spreekster niet vergeten UIT NOORD-SCHARWOUDE. De Symphonievereeniging Sempre-Crescen- do gaf Zondagavond een concert in het lokaal van den heer D. Stam, alhier. Het was een mooie avond. Echter, wanneer men kenner is en critisch wil zijn, dan zal er wel wat aan te streepen zijn, doch daar het dilettanten zijn, krijgt het concert z'n waarde, die het verdient, want de algemeene indruk was gunstig, wat tevens een compliment is aan den directeur, den heer Jac. Prijs. Vooral de marsch „Auf- zug der stadswache" en „Berlin wie es weint und lacht" vielen zeer in den smaak. Medewerking verleenden Willy Helm, hu morist te Amsterdam en Frans Loquet, fort tenor van de Vlaamsche opera Beiden had den zeer veel succes. Met betrekking tot den kolennood droeg de heer Wilhelm een lied voor, dat de lachspieren deed werken en waar van het refrein lustig door de aanwezigen werd meegezongen Juf, pas op uw pitje Want in Holland zit je Met 'n pit of olielamp. Door 't vroege sluiten Sta je om 12 uur buiten. Iedereen huilt zich dood1 Om den kolennood. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Bij de gehouden stemming voor een no tabel bij de herv. gem. alhier, kreeg niemand de meerderheid. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Abr. Klingeier en C. Berkhouwer Pz. Sr. UIT SCHAGEN. De Middenstandsbank alhier, opgericht door de afd. Schagen van de Vereeniging van den Industrieelen en Handeldrijvenden Middenstand, hield gisteren hare tweede jaarvergadering. Uit het verslag van den di recteur, den heer D. Roggeveen Sz., bleek, dat deze Bank zich in eene toenemende be langstelling mag verheugen. In 1915 bedroe gen de spaargelden 4125.78, in 1916: 11.571.50. De deposito's stegen van 4274.39y2 in 1915 tot 11571.50 in 1916. Er zijn thans geplaatst 84 aandeelen, ter wijl het aandeelenkapitaal 35000 bedraagt. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Metzelaar te Schagen en herkozen de heeren J. Stins en van Eden Petersman, beiden te Anna Paulowna. Besloten werd eenmaal, per maand een zitdag te houden te Anna Paulowna. UIT WIERINGERWAARD. Wegens gebrek aan brandstoffen (in de ge- heele gemeente is momenteel geen halfmudje te krijgen) hebben de schoolkinderen voorloo pig 14 dagen vacantie gekregen. Met verlan gen zien we uit naar een wagon brandstoffen, doch nog meer naar zachter weer. UIT SrOMPETOREN. Vrijciagavoiia woi a ten nuize van den heer K. Bran aunei eene vergacieinig genouden van ae aideeung Schermer der Lanabouw- underhn^e, waartoe ook de leden van „On derlinge rluip oij Ziekte' waren uitgenoo- uigü en waarin een uiteenzetting zou gege- veu wurden van de wijze, waarop de door de L. O. ontworpen regeling van de verze kering van uitwonend personeel tegen de geideujke gevotgen van ziekte is vastgesteld. De bedoeling van die regeung is, om aan uitwonende lanabouwarbeiders, die lid zijn van een ziekenkas, ingeval van ziekte een ge lijke uitkeermg te doen geven door de L. e/. a.s zij reeus ontvangen van nun zieken kas en nun bovenmen een tegemoeikonnng te veiieenen in de kosten van geneeskundige ociiandeung. De leiding der vergadering werd opge dragen aan den heer H. Zeeman, voorzitter van O. H bij Z., die allen welkom heette en in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer Den Ouden. In eene doorwrochte, voor de vuist uitge sproken rede werd uiteengezet, dat wat de leden van de L. O. nu gaan doen, een geheel vrijwillige daad is, zonder eenige wettelijke verplichting. Het is niet mogelijk, in een beknopt ver slag hiervan een duidelijk beeld te geven, maar wel kunnen we vaststellen, dat duide lijk bleek, hoe de spreker het onderwerp ge- neel meester was. Om te bereiken hetgeen men zich met de ziekteregeling voorstelf, wordt thans aanraking gezocht met de over al bestaande ziekenkassen van arbeiders. De ze zullen aan bepaalde eischen moeten volL doen om als erkende ziekenkas te worden aangenomen. Het spreekt van zelf, dat de L. O. de zekerheid moet hebben, dat de door haar uitgekeerde gelden besteed worden voor het doel, waarvoor ze worden gegeven. Omtrent die eischen zal overleg gepleegd moeten worden met de besturen der zieken kassen en de L. O. Ongetwijfeld is, wat de L. O. gaat doen, voor de landbouwarbeiders van groot belang, en het is dunkt ons, aan geen twijfel onderhevig, of binnen afzienba- ren tijd zullen met betrekking tot deze zaak belangrijke besluiten worden genomen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen of het inwinnen van nadere inlichtin gen werd door een tiental personen gebruik gemaakt, die allen zeer naar genoegen door den spreker werden beantwoord. Den heer Den Ouden verheugde het, zoo veel belangstelling te ontvangen en hij maakte daarvan tevens gebruik, om hen, die nog niet tot de L. O. zijn toegetreden, daar toe aan te sporen. Met een hartelijk woord van dank aan den inleider werd de vergadering hierna op de gebruikelijke wijze door den voorzitter ge sloten. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagavond hield de vereeniging „Plaatselijk Nut" haar tweede „Vrouwen avond" in dit seizoen in 'tcafé Marktzicht, alhier. De voorz., de heer Reier Slot, deelde mee dat door eenige leden een operette in studie was genomen, doch dat de uitvoering daarvan wegens een ernstig ziektegeval niet kon plaats hebben. Daarom was de heer Grapendaal, uit Jutfaas, uitgenoodigd, die de lui danig heeft doen lachen. Ook door anderen werden nog eenige voor drachten gegeven, zoodat het al laat was voor men er aan dacht. Een woord van lof aan den voorzitter, die door zijn geestige manier van optreden èn als voorzitter èn als voordrager de beste stem ming er wist in te houden. Plaatselijk Nut is thans aangesloten bij de Mij. tot Nut v. 't Algemeen en heeft pl. m. 70 leden. UIT HENSBROEK. Sedert de bloeiende Landbouw- en Han delsvereniging Hensbroek-Obdam was ge liquideerd, werden de meeste landbouwpro ducten uit ons dorp niet meer naar de veiling te Obdam gezonden, maar naar die aan den Langendijk In verband hiermee is hier thans bij den heer Gunder een bijeenkomst gehou den van bouwers uit ons dorp, waarin de heeren S. Zeeman uit Zuid-Scharwoude en J. Bouwens uit Broek op Langendijk, respec tievelijk secretaris en penningmeester van de Centrale Groenteveiling te Broek, de wen- schelijkheid aantoonden van een nauwere aaneensluiting ook met het oog op de ko mende tijden en de vermoedelijke plannen van den minister van landbouw. Naar aan leiding van deze duidelijke uiteenzettingen werd opgericht een nieuwe Landbouwveree- mgmg „Uns Belangmet aanvankelijk 34 le- aen, wel tie zien zaï aansluiten bij genoemde Groenie-Centrale. Een voorloopig bestuur is gekozen, bestaande uit de heeren Jac. Groot Jzn., voorzitter, M. Stolp, secretaris, K Mooij, penningmeester, Dirk Nierop, D. Sta pel en J. de Boer Kzn. UIT BERGEN. Voor de maand Maart waren voor deze gemeente aangevraagd 100 ton anthraciet, waarvan er 30 ton toegezegd zijn. Om deze hoeveelheid goed te distribueeren, heeft de levensmiddelencommissie bepaald, dat ieder, die daarvan V2 H.L. per week wil ontvangen, alle werkdagen des morgens tusschen 9 en 12_uur ten raadhuize een bon in ontvangst kan komen nemen. Bij aankomst worden ze dan zoo spoedig mogelijk bezorgd. Opgaven moeten geschieden vóór Vrijdag 16 Maart. Vanaf half December zijn er nog steeds geen aardappelen in de gemeente te krijgen en elke poging om ze te bekomen faalde tot nog toe. De ingevolge de algemeene vergadering van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer ingestelde commissie, om maatregelen voor de voedselvoorraden in het seizoen te treffen, heeft de zaak reeds krachtig aangepakt en zag haar werk al voor een deel met succes bekroond. KORTE BERICHTEN. Het Deensche stoomschip „Olaf Maersk", geladen met graan voor de Ne- derlandsche regeering, is 3 Maart van Nieuw-York «aar Rotterdam vertrokken. De tarieven voor reizigers en bagage op de stoomtram Alkmaar—-Schagen zullen, met Ingang van 1 April, door hefting van oorlogsbijslag, worden verhoogd Het hotel „De Zeven Provinciën" ta Groningen, waar een buskruitcomplot werd afgespeeld, is publiek verkocht voor f 62,200. Voor de kust van Texel is overal open water. De vissahersvloot is uitgezeild en de poststoomboot kon geregeld de haven aandoen. Te Ter Apel zijn drie H.L. pronker- boonen voor rond f 1000 verkocht. We detailprijs is f 7 per kilo. Op Texel is veel vraag naar zeegras, de prijs is f 8 per 290 pond. De voorraden zijn geringer dan anders. Te hrica (Dr.) is een 8 jarige jongen door het ijs gezakt en verdronken te Kla- zienaveen (ook in de gem. Emmen ver dronk een 10-jarige knaap. In Drente zijn dezen winter veel bijen doodgevroren. Van de overlevenden lijden vele aan zoogenaamd bijenroer, waaraan de aangetaste volken meestal uitsterven Te Sas van Gent is een schip ver beurd, waarin eenige honderden kilo'» vet waren verborgen. Te Tiel is een vaars van 840 pond verkocht voor f 537.58. Zaterdag zijn weer 71 Duitsche kin deren te Zevenaar aangekomen, bestemd om opgenomen worden te Delft. Teneinde de infanteriekazerne te Amersfoort een goede ontsmettlngskuur te kunneii doen ondergaan, is thans ook een 12-klassige school voor kazerne in gebruik genomen, Te Middelburg is een naamlooze ven nootschap Qeneeskruidtuinen Walcheren opgericht. Hoewel de militaire loods tegennver het Amstelhotel te Amsterdam dag en nacht bewaakt wordt, Is er toch nog een inbraak gepleegd en een fiets van een ka- piten gestolen. De Bond voor Vrouwenkiesrecht zal op 28 April te Baarn zijn tiende jaarverga dering houden. De jaarbeurs Is Zaterdag o.a. bezocht door den minister van oorlog. De N. O. T. zal voorloopig geen eonsenten meer verleenen voor den uitvoer van stropen en melasse. Deze week mag 70 pet. der boter- productio worden uitgevoerd. De uitvoer van geslachte duiven is verboden, Voor elke 100 versche kipeieren, deze week uit te voeren, moeten 30 beschikbaar worden gesteld voon het binnenland, waar van een door de Pluimveevereeniging en de commissie van toezicht op de eierenvereeni- ging te bepalen deel voor f 7.— per 100. De ministerieele commissie voor de invoering vau Militair Strafrecht en de Wet op de krijgstucht heeft thans haar rapport aan de ministers van justitie, marine en oorlog aangeboden. Een viertal militaire motorwielrijders is bij Delft tegen een bakkerswagen uit Delft opgereden. De voorop rijdende werd gedood; de drie anderen werden gewond; de knecht, die den bakkerswagen duwde, be kwam zware verwondingen. Te Nieuwe Schans zijn twee Duitsche deserteurs aangehouden, wegens verduiste ring te Lemmer gepleegd. Zaterdag is te Pannerheide Eijgelsho- ven (L.) een Duitsche smokkelaar gestorven, die den avond tevoren door de grenswacht was aangeschoten. In den loop der vorige week heeft de intendance van net koninklijk paleis Het Loo een paar vrachten beukenblokken ter be schikking gesteld van het Apeldoomsche ge meentebestuur, ter distribueering aan de in gezetenen. Bij een vechtpartij op den Zeedijk te Amsterdam is Zaterdagavond een 22-jarige man zoodanig gestoken, dat hij in een poli- tieposthuis overleed. Van het exportgedeelte der kaasproduc tie (50 pet. der totaalproductie) moet de eene helft ter beschikking worden gesteld' van de entente-landen (inclusief België, door bemiddeling van de Commission for Relief), terwijl de andere helft voor Duitschland is. Te Amsterdam dreigt een loonconflict in de bakkerswereld. In de Korte Hoogstraat te Rotterdam is een heer een sigarenkoker ontrold, waarin hij een bankbiljet van 1000 had geborgen. Zaterdagavond is een 2^-jarig kind van den heer J. Doornenbal te Kamerik te water geraakt en verdronken. Naar gemeld wordt zal de regeering nog in dit seizoen een groote groenten-dro gerij oprichten. Men meent te weten da deze drogerij zal worden ondergebracht in het gebouw van de electrische centrale te Voor burg, Te Farmsum (gem. Delfzijl) zijn twee meisjes van resp. 12 en 10 jaar dóór het ijs gezakt en verdronken. ZEEUWSCHE COÖPERATIEVE KUNSTMESTFABRIEK. Door bemiddeling van den Coöperatieven Bond van Coöperatieve Landbouwvereeni- gingen in Noord-Holland zijn nu reeds 3366 aandeelen geplaatst in de Zeeuwsche Coö- peratie tot stichting eener kunstmestfabriek. DUITSCHLAND EN CHINA LONDEN, 12 Maart. Uit Peking wordt gemeld, dat met meerderheid van stem men de diplomatieke betrekkingen met Duitschland afgebroken zijn. S.S. ARES GETORPÏLLEERD. 's-G RAVE NH AGE, 12 Maart. Volgens bij de Nederlandsch Indische tankstoom bootmaatschappij te 's-Gravenhage uit Lissabon ontvangen bericht, is het stoom schip „Ares" van genoemde maatschappij 40 mijlen van Cascoes aan de monding van de Taag door een Duitschen onderzeeër getorpilleerd. De bemanning is, voor zoo ver bekend, geheel gered, twee reddings booten werden bij het afzenden van dit be richt nog vermist. DE IJSTROOM BINNENG ELOO PE N. 's-GRAVENHAGE, 12 Maart. Het Ne- derlandsche stoomschip IJstroom, waarom trent dezer dagen het gerucht liep, dat het zou zijn getorpilleerd, welk gerucht echter geen bevestiging vond, is gisteren te IJmuiden binnengekomen. NOORSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. DEN HAAG, 12 Maart Men deelt ons mede, dat de logger „Viaardingen 100" te Hoek van Holland is binnen geioopen met 1 bemanning van het Noorsche stoom schip „Thode Vogelund," dat gistermid- uag ongeveer 4 uur door een Duitschen -mderzeeër met bommen tot zinken is ge bracht op 2 gr. 58 min. C. L. en 51 gr. 54 min. N B De bemanning is.geheel gered en werd door den logger „Juliana" opge pikt, waarna zij door de Viaardingen 100 :,M'd overgenomen. MONUMENT BESCHADIGD. ROT i ERDAM, 12 Maart. Zaterdag avond ontdekte een politieagent, dat het monument van Willem Schunnan vernield was. Het monument was omver geworpen en vele deelen beschadigd. STADSNIEUWS DE KOLENNOOD. Het aantal liefhebbers, dat hedenmorgen om hun kwartmudje kolen kwam opdagen, was niet 2,00 groot als Zaterdag. Velen, die er Zaterdag waren geweest, waren ook nu present. De mannen, die met de afgifte belast waren, konden geregeld doorwerken, nie mand behoefde te wachten. De brandstoffenhandelaren vergaderden Zaterdagavond om de door de distributie commissie gedachtte regeling te bespreken. Algemeen oordeelde men deze evenwel on uitvoerbaar. Besloten werd om met de dis tributie-commissie een door de brandstoffen- handelaren uitgedachte regeling te bespreken en die commissie te verzoeken deze regeling, welke gemakkelijk uitvoerbaar is en een af doende controle waarborgt, in te voeren. De vergadering van de dittributie-com- missie en het bestuur van de vereeniging van brandstoffenhandelaren zal morgenmiddag plaats hebben; tevens zal dan een regeling getroffen worden, waarbij Alkmaar voor de brandstoffenvoorziening een centraal punt wordt voor Alkmaar en omgeving. Ten behoeve van de bakkers kwam er he den weder een hoeveelheid kolen aan. Nog kunnen wij berichten, dat de door de dokters af te geven bons voor brandstoffen ten behoeve van zieken, aan alle brandstof fenhandelaren kunnen worden ingeleverd. BENOEMD. Door den heer Commissaris dér Koningin In deze provincie is bij beschikking van 9 Maart 1.1. benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen alhier, in de plaats van wijlen den heer A. Goede Dz., de heer W. M. H. Pels. De VOLKSHUISVESTING. Vereen-'ging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" haa zich onder dagteekening van 29 November 1916 tot den raad gewend met een adres, waarin 0 m. werd gezegd dat de wenschelijkheid om het aantal ar beiderswoningen hier ter stede uit te breiden gebleken is uit de woningtelling gehouden in April 1916, alsmede uit de gegevens der Ver eeniging welwillend verstrekt door de Ge meentesecretarie, waaruit gebleken is, dat nh de woningtelling zich nog zestig gezinnen meer in de Gemeente gevestigd hebben, dan er uit de Gemeente vertrokken zijn, dat het bestuur der Vereeniging ingevolge het besluit harer vergadering van 23 Juni 1916, zich gewend heeft tot den heer J. Stuijt, bouwmeester te Amsterdam, die in overleg met den heer directeur van Gemeente werken alhier een plan voor de bebouwing van het der Bouw-Maatschappij „Wester- weg" vroeger behoord hebbende terrein aan den Westerweg, alhier, heeft opgemaakt. dat de vereeniging den raad verzoekt aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alk maar" een jaarlijksche bijdrage te verleenen van 1500.(vijftien honderd .pilden) waarvan de helft aan de Gemeente door het Rijk kan gerestitueerd worden, dat alsdan de gemiddelde huur der wonin gen 3.555 per week zal bedragen, dat de raming der bouwkosten der Vereeni ging aanleiding geeft, den raad te verzoeken zijne bemiddeling te willen verleenen tot het verkrijgen van een som uit 's lands kas van

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2