MiMt voor dei dag. Het Dagblad van Gouda. I. Prins Az., Bierkade 11. GVOUDA. ONDERWIJS ten hoogste 320.000 (drie honderd twintig duizend gulden) of zooveel minder als even tueel voor den bouw noodig zal blijken te zijn, dat indien het den raad mocht voorkomen, dat de huren verlaagd dienden te worden, de Vereeniging met alle bescheidenheid in over weging geelt de navolgende middelen om daartoe te geraken, lo. Overname van een deel der terreinen aan den Westerweg door de Gemeente Alk maar voor een prijs, belangrijk hooger dan 3 per Ms öf 2o. Aan de Vereeniging machtiging te ver kenen genoemde terreinen publiek te doen veilen. 3o Overname door de Gemeente Alkmaar van den grond voor stratenaanleg benoodigd 4o. Het schenken van een grootere jaar- lijksche toelage dan 750 door de Gemeente aan de Vereeniging." B. en W. stellen den raad voor te besluiten aan de vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" te Alkmaar, met vestiging eener le hypotheek op de onroerende goederen der Vereeniging ten behoeve van de gemeente Alk maar en ten beloope van het te verstrekken voorschot, een voorschot uit de gemeentekas te verleenen van 32Ö000 of zooveel minder als later blijken zal voldoende te zijn, ter bestrij ding van de door haar te maken kosten in ver band met de uit te voeren werken en voor het stichten van 93 werkmanswoningen, onder de gebruikelijke voorwaarden. Voorts stellen B. en W. den raad voor aan de gemeente krachtens artikel 33 der Woning wet, uit 's Rijks kas een rentedragend voor schot te verleenen van 320000 of zooveel minder als later zal blijken voldoende te zijn, teneinde een voorschot van gelijk bedrag te kunnen verstrekken aan de Vereeniging voor volkshuisvesting „Alkmaar." Verder zou de Raad gaarne zien dat het H. M. moge behagen om eveneens aan de ge meente eene jaarlijksche bijdrage uit 's Rijks kas te verleenen van 1125, om te voorzien in het te verwachten tekort op de exploitatie, dat geraamd is op 1500. Ook stellen B. en W voor aan te koopen van de Vereeniging voor Volkshuisvesting: a. een stuk grond, ter grootte van ongeveer 2425 centiaren, deel uitmakende van het kadastrale perceel Sectie E der gemeente Alkmaar No. 2914, ten Westen helend door de spoorsloot en op de hierbij overge legde teékening aangeduid als „speelter rein," voor een koopprijs van 1.02 per centiare, met de bedoeling dat tot speelter rein in te richten, waarvan de kosten komen voor rekening der gemeente, b. drie stukken grond, ter gezamenlijke groot te van ongeveer 6750 centiaren, deel uit makende van de kadastrale perceelen Sec tie E der gemeente Alkmaar Nos. 2914 en 2526, ten Oosten helend door de laan langs den Westerweg, op de hierbij over gelegde teekening aangeduid als „open be bouwing," voor een koopprijs van 3.75 per centiare, met de bedoeling dat de ge meente daarover de vrije beschikking ver krijgt, geschiedende deze aankoopen onder de nader door Burgemeester en Wethouders vast te stellen voorwaarden. Zij adviseeren den Raad voorts het Lndee- lingsplan goed te keuren. Ten slotte stellen B. en W. nog voor aan de Vereeniging voorloopig een voorschot in het vermoedelijk tekort op de exploitatie te ver leenen van 1500 per jaar, mits het Rijk daarin eene bijdrage zal verleenen van 75 pet voorloopig goed te keuren dat de huurprijs zen der woningen zullen bedragen respectie velijk 3.86, 3.54 en 3.41 Y, per week, on der bepaling dat eventueele bezuinigingen op de exploitatie in mindering zullen komen van den huurprijs, te bepalen dat de rioleering tweeledig zal zijn, n.l. een riool van grèsbuizen voor afvoer van riool- dus menagewater en een riool van cementbuizen voor afvoer van hemelwater. Ligging en afmeting, constructie en vorm, zoomede aantal, soort en plaats der straatkol- ken daarbij, worden nader door Burgemees ter en Wethouders bepaald. SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN DE GEMEENTE-REINIGING, DIENST 1916. Blijkens de ingezonden suppletoire be- grootinig zullen de uitgaven op een zevental hoofdstukken stijgen boven het voor 1916 geraamde bedrag. Het zijn de hoofdstukkeu kantoorbehoeften, verzekeringen en lasten, onderhoud der paarden, arbeidsloonen, ge reedschappen, onderhoud van gebouwen en onvoorziene uitgaven. Tegenover deze overschrijding der ge raamde uitgaven met 5375.11 wordt op hoofdstuk I der ontvangsten compost eer meerdere ontvangst tot gelijk bedrag ge raamd. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt voor de suppletoire begrooting vast te stellen in ontvang en uitgaaf op 5375.11. BENOEMING VAN EEN ONDER WIJZER AAN DE 5DE GEMEENTE SCHOOL. Ter vervulling der vacature aan de 5e Ge meenteschool ontstaan door het verleend eervol ontslag aan den heer D. Speets, bie den B. en W. de volgende voordracht aan, opgemaakt in overleg met den arrondisse- ments-schootupziener, na ingewonnen be richt van het hoofd der betrokken school: 1. C. Daalder, onderwijzer te Zandvoort; 2. C. J. de Wijn, idem te Koedijk; 3. F. Kra mer, idem te Amersfoort, (mil. sergeant, tijd in garnizoen te Alkmaar). COÖPERATIEVE KUNSTMEST- FABRIEK. In café „Central" alhier is onder leiding van den heer R. Visser Lz., van Berkhout, voorzitter van den coöp. bond van coöp. landbouwvereenigingen in Noord-Holland, een vergadering gehouden van de groepen van de Zeeuwsche Coöperatieve Kunstmest fabriek, te zamen yormende het district Noord-Holland. Doel dezer vergadering was de vaststelling van het huishoudelijk re glement, bespreking der statuten van de E. N. C. K. (Eerste Nederlandsche Coöperatieve Kunstmestfabriek) en verkiezing van afge vaardigden voor de vorming van de alge- meene vergadering. Bijna alle groepen uit onderscheidene dee- 'en der provincie waren aanwezig, alsmede de heer van der Slikke te Wolphaartsdijk, se cretaris van de Z. C. K., om zoo noodig van voorlichting te kunnen dienen. Spreker memoreerae bet ontstaan van de Z. C. K. en de daaruit voortgevloeide samen werking met de Groninger coöperatie tot eventueele stichting van de E. N. C. K. Bij de hierop volgende mededeeling, dat groepen worden aangemerkt alle vereenigm- gen op coöperatieven grondslag, werü te vens een regeling getroffen met betrekking tot de verspreide aandeelhouders. Ais zoodanig werden aangemerkt de aan deelhouders te Barsingerhom, Wieringer- waarl en Anna Paulowna, Hoogwoud, Haar lemmermeer en Beverwijk, Midwoud en Zwaag. Vervolgens werd het concept-reglement in behandeling genomen en na enkele wijzigin gen vastgesteld. Als bestuursleden werden aangewezen de heeren K. Visser Lz. te Berkhout, J. Blau- boer te Kolhorn, Gootjes te St. Pancras, K. Kant te Schagerbrug, M. G. Dorhout te Venhuizen, W. Singer te Andijk, terwijl voor Anna-Paulowna en Texel nog bestuursle den zullen worden aangewezen. Tot afgevaardigden voor de vorming van de algemeene vergadering der Z. C. K. en de E. N. C. K. werden gekozen de heeren R. Visser Lz. te Berkhout, W. Steen te Wijdenes en K. Kant te Schagerbrug. Hierna werd het reglement van E. N. C. K. toegelicht en behandeld. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken volgde sluiting. KUNSTAVOND VOOR HET VOLK. Voor een. tamelijk bezette zaal trad zater dagavond in „Het Gulden Vlies" op het Belgisch Tooneelgezelschap Jac. Kossen- backer, om, zoöals was aangekondigd, een kunstavond voor het volk te geven. In de eerste afdeeling wisselden zang, de clamatie en voordrachten elkaar af, het twee de deel was een satiriek politiek blijspel: „Zijn wensch", en het derde deel gaf een stuk drankellende, het drama „Verwachtin gen." Elk deel van het programma werd hartelijk toegejuicht. TROTSCHE THéA. Voor een matig bezette zaal werd gister avond in de Harmonie opgevoerd „Trotsche Théa", een Duitsch blijspel in 3 bedrijven, waarvan de korte inhoud de volgende is: Paul Roland (Is. Monnikendam), een com ponist, die, om zijn schulden te kunnen be talen, met een rijke bakkersdochter (Beppy Blaase) trouwde, krijgt na een scène met haar, bezoek van een vroegere geliefde, Théa Tourbillon (Anna Lemaire). Zij wekte her inneringen bij hem op en nog zijn ze teeder samen, als Maurice Lebardieu (Jan Nooij) een rijke chocoladefabrikant, binnenkomt, die voor zijn zoon lessen komt nemen bij Ro land. Hij betaalt een zeer hoog honorarium en Théa maakt afspraakjes met hem. Na hun beider vertrek komt Gaston Lebardieu, een zeer vervelend jongmensch, prat gaande op papa's millioenen. Hij erkent niet te kunnen loeren, en betaalt direct een aantal lessen, die hij dan maar niet zal komen nemen. Kort daarop komt Théa terug, verkleed als jongen en daardoor door Arrelia aangezien voor haars mans nieuwen leerling. Zij laat hen daarom samen en van deze gelegenheid maken Paul en Théa een dankbaar gebruik, totdat Arrelia hen komt storen met de mede deeling, dat er iemand is om Gaston te spre ken, een sergeant, die hem naar de kazerne zal brengen wegens het niet voldoen aan een oproeping om in militairen dienst te tre den. Dit komt Théa wel gelegen, omdat zij een weddenschap heeft aangegaan 24 uur ais soldaat in de kazerne door te brengen Met een verre van treurig „vaarwel, 't vaderland roept mijneemt zij afscheid, waarbij Arre lia flauw valt. In het tweede bedrijf zien we Théa als Gaston in de kazerne. Een luitenant speldt ze een geschiedenis op den mouw, waardoor hij gelooft een dochter van Lebardieu voor zich te hebben. Hij wordt verliefd op hare millioenen en telegrafeert aan den ouden heer. Deze komt, maar begrijpt van de zaak niets totdat Théa hem eenige inlichtingen geeft. Op haar aandringen met lieve woord jes en vleierijen geeft hij toestemming tot ha re verloving met den luitenant, wien hij evenwel niet toestaat haar te zoenen, dat zal papa wel doen. Immiddel is ook Paul Roland in de kazerne gekomen, om te pogen zijn vriendin te verlossen. Hij wordt voor recruut aangezien en ingelijfd en ondervindt een ruwe bejegening. Nu Roland thuis niet voor den dag kwam, nam zijn vrouw de gelegenheid te baat om naar de ka zerne te gaan en te zien hoe Gaston het maakt. Zij ontmoet haar man, die, alles lie ver dan weer met haar te gaan, haar ont vlucht. In het derde bedrijf blijkt de overste ver nomen te hebben dat er een meisje ais sol daat is ingelijfd. Hij vermoedt spionnage, Lebardieu en mevr. Roland worden aange houden en met deportage bedreigd. De lui tenant krijgt een erge schrobbeering en staaf te beven over wat er kan komen. Dan komt echter Thea, thans weer in haar eigen klee- ren, en de zaak wordt opgehelderd. Zij heeft hare weddenschap gewonnen. Het stuk wepd vlot gespeeld en herhaalde lijk werd geapplaudisseerd. VOETBAL. Alcmarla I was gisteren op bezoek bij Ajax in Amsterdam. Ajax besehikt momen teel over een uitstekend elftal, dat beslist eerste klasse spel vertoont. Alcmaria had 4 invallers en was dus beslist een te zwakke tegenpartij voor de Amsterdamsehe rood- witten. Na tien minuten had Ajax de leiding met 4^0, terwijl zij In de resteerende tach tig minuten nog vijfmaal wist te scoren. Einde 9—0. Een uitslag, die gezien de zeer groote krachtsverhouding ons eerder mee dan tegen is gevallen. Keeper en backs hebben zich zeer goed geweerd. Een zwak tweede elftal speelde tegen de C.F.C. II en ditmaal bleef de overwinning aan de Cadetten, die met 61 wonnen en zoodoende de nederlaag van het eerste elf tal wisten te wreken. OORLOO EN DUURTE. Over dit onderwerp zal hedenavond 8 uur in de Harmonie spreken de heer J. H. Huij- bers, lid van het hoofdbestuur van den siga- renmakersbond, op uitnoodiging van het permanent comité van actie tegen de duurte. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat de heer Huberts van Amsterdam zou spreken over de gasprijzen en levensmiddelenvoor- ziening hier ter stede, maar door onvoorzie ne omstandigheden moest men een anderen spreker met een ander onderwerp nemen. VRIJE SOCIALISTENVEREENIGING. In een morgenavond in de Harmonie door de Vrije Socialistenvereeniging uitge- scüreven openbare vergadering bespreekt de heer G. Rij aders uit Amsterdam, het onder werp: „Honger cn Oorlog en waar is de redding." De vergadering vangt om 8 uur aan. INGEKOMEN PERSONEN. P. Gelder, N.H., meubelmaker, Van der Woudestraat 59, H.H.Waard. - C. H. Mooi, N.H., modiste, Verdronkenoord 88, Hoom. R. Janka, R.K., letterzetter, Ritsevoort 40, Vries. FL Mandemaker, N.H., db., Stuart- straat 44, Bloemendaal. E. H. Dubois, N H., schilder, Zijdam 3, Middelburg. Wed. J. C. Fischer, NIH., z., St. El. Gesticht, Enkhuizen. W. Westerbaan, N.H., schrijn werker, Ropjeskuil 64, Leeuwarden. J H. Ehrhardt, H.L., sigarenmaker, Laat 65, ambtshalve. C. Metselaar, N.H., slagers knecht, Ritsevoort 42, Wieringen. B. H. Herman, geen, db., Tuinstraat 22, Utrecht. P. Kikkert, N.H., tijd. ambt. secr. Heilo, Ca- beljauwstraat 8, Roden. "J. Cnossen, N.H., houtdraaier, Noorderkade 49, Uitgeest. C. W. Rademaker, N.H., z., Kraanbuurtó, Gro ningen. G. Insing, R.K., z., Zeglis 61, Hensbroek. *Wed. C. F'. A. Sehstedt, R.K., z., Ridderstraat 11, Duitschland, Aitona. C. W. de Haas, N.H., kantoorbediende, Meti- usstraat 8, Amsterdam. *W. Vrinds, R.K./ N.H„ kellner, Stuartstraat 14 Nijmegen. C. H. de Lange, N.H„ electro-technicus, Lom- bardsteeg 4, Chemnitz. *G. A. Laurman, N.H., onderwijzer, Ged. Nieuwesloot 3a, Lon- neker. A. H. I. Broers, R.K., kinderjuffr., Mient 12, Nijmegen. J. Voskuil, R.K., spoorrangeerder, Drefabelstraat 10, Winters- H. Ondermijn, N. H., meubelmaker, *W. de Leeuw, wijk. Ropjeskuil 64, Leeuwarden. N.H., winkelier in klompen, Achterstraat 60, Zwaag. - FL P. A. Blaauw, R.K., landbou wer, Kanaalkade 36, Akersloot. T. O. I. Wight, N.H., ambt. H.IJ.S.M., Verdronken oord 69, Gorinchem. M. T. Kaffka, N.H., kinderjuffr., Metiusgracht 5, Amsterdam. M. H. Elzevier, D.G., kinderjuffr., Langestr. 88, Graft. G. Boldewijn, E.L., db., Kenne- merstraatweg 93, Amsterdam. W. Pel, D. G., modiste Mient 14, Dordrecht. *W. J. M. Remmen, R.K., banketbakker, Groot Nieuwland 2 boven, Velsen. J. D. Ouds- hoorn, N.H., winkelbediende, Fnidsen 103, Katwijk. E. G. Schmidt, N.H., meubelma ker, Geest 11, Amsterdam. J. van der Weide, E.L., los werkman H.IJ.S.M., Geest 11, Zaandam. Jhr. E. W. J. de Beijer, N. H., z., Kennemerstraatweg 16, Haskerland. BI H. van Wijk, R.K., zandvormer, Uiten- boschstraat 13, Amsterdam. J. Koppen, R K., werkman scheepstimmerwerf, Keizerstr. 2. Zaandam. *T. Oussoren, geen, scheeps- klinker, Keizerstraat 2, Zaandam. F. B. F. Schotel, N.H., kantoorbediende, Wildeman straat 10 Rotterdam. P. L. Wols, R.K., leerling H.IJ.S.M., Nieuwlandersingel 33, Helder. P. Kramer, geen, wisselwachter, Stuartstraat 39, Heiloo. E. M. Popma Geerlings, R.K., z., Westerweg 38, Haarlem. A. Frank, Isr., z., Langestraat 35, Stad Hardenberg. H. J. A. Bouwman, R.K., machine-bankwerker, Kwakelpad 5, Coevor- den. *J. A. VriezePlettenburg, N.H., z., Westdijk 12, Winterswijk. *H. F. van Die penbeek, N.H., musicus, Metiusgracht 3, Am sterdam. B. J. A. Broeckx, R.K., kantoor bediende, Tous&aintstraat 6, Tilburg. *L. J. H. Mesker, R.K./G.K., gep., Landstraat 41, Helder. J. Ruckert, N.H., sigarenma ker, Druivenlaan 44, Naarden. G. Rutgers, N.H., opperman, Keizerstraat 22, Apeldoorn. P. Schroder, Ev., db., Metiusgracht 5, Hemmen. *A. Teljeur, geen, monteur, Zeg lis 45, Amsterdam. W. H. P. Bruggeman Schattenbeek, Rem., geen, Emmastraat 23, Den Haag. J. J. M. Dirksen, R.K., z., Stu artstraat 53, Rotterdam. G. Z. Zwart, D. G., z., Stationstraat 72, Zaandijk. Uitgevers: EDAUW en JOHANNISSEN, geeft de grootste publiciteit onder de koopkrachtige inwoners van Gouda en de welvarende omstreken. Abonnementsprijs f 1.70 per 3 maanden. Prijs der advertentiën 15 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Proefnummers verkrijgbaar. in Boekhouden en aanverwante vakken ter opleiding voor praktijk en examens. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 9 Maart. Johannes, z. van Tiemoteus van Veen en Johanna Petronella Geer- truida Langenkamp. 10 Maart. Levenloos aangegeven kind van Willem Mackenzie en Titia Catha- rina Aleida Hattink. 11 Maart. Maartje Cornelia, d. van Pieter Vennik en Neeltje Zwagerman. Af ra Anna Maria en Joannes The- dorus Jakobus Groothuizen en Jo- dorus Jakobus Groothiuzen en Jo hanna Maria Himmelreich. OVERLEDEN: 10 Maart. Jan, z. van Comelis Blauw en Francina Johanna Breurken, 1 jaa TELEGRAFISCH WEERBERICH'l 10 Maart. 12 Maart Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bnt Geldig tot den avond van 13 Maart, hoogste stand van den barometer 766.8 te Hemoestand. De laagste stand van den barometer 747.8 te Vlissingen. VERWACHTING. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen, zwaarbewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. Mij. t. Expl. v. Slaatssp. Obl. 4$ BUITENLAND. AMERIKA. Atchis. Top. S. Fé C. v. g. A Baltimore Ohio Certif. v.A. Denv. R. Grande Spw. C. v. A. Erie Spw. Mij. Gewone Aand. Kans. City South Railw. Cy. g. A. Missouri Kans. Tex. C. v. A. N.-York Ont. Western A. Norf. ör West. Cert. gew. Aand. Southern Pac. Comp. A. South. Rlw. Vol. Tr. Gew. A. Union Pac. Railr. y. C. g. A Premleleeningen. NEDERLAND. Amsterdam Stad 1874 (f 100.—3 Oemeento-Crediet 3 BELOIE. Antwerpen 1887 2j[ Koers van AMSTERDAMSCHE BEURS. Opgave van het NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET, Voordam C 13. NEDERLAND. Oblig. N.W.S. van 500/1000 dito dito 4£ diio dito f 1000.— 4 Oblig. dito 3 dito dito 3 dito dito 21 Ned.-lnd. 1915 f 1000.— 5 dito 1916 f 1000.— 5 BUITENLAND. OOSTENRIJK. Bel.vrije Kronenr. ian.-Juli 4 RUSLAND. Obl. frs. 2500—5000 5 Iwangorod Dombr. QR. 625 4J Nicolai Spw. i 100 4 Oeconsol. QR. 625 4 Rothschild (consols) OR. 625 4 Hope en Co 1889-'90 OR. 625 4 be Emissie, 1894. OR. 625 4 TURKIJE. Bagdad Spw. Ie serie 1904 4 BRAZILIË. Funding Ln. 1898 20/100 5 Provincials en Gemeente lijke Leeningen. Amsterdam 1915 5 Rotterdam 1915 5 Bank- en Crediet-lnstellingen. Amsterdamsehe Bank A Nederl.-lnd. Handelsbk. Aand. Nederlandsche Bank C. v. A. Ned. Handel-Mij. C. v. A. Roiterd. Bankv. Aand. Industrieels Ondernemingen. BUITENLAND. Anaconda Copper C. v. A. Am. Car öf Foundry Co. C. v. A. Amer.-Hide Leather Comp. Unit. St. Steel Corp. C.g. A. Mijnbouw-Ondernemingen. Ketaiioen gew. A. id. Pref. A. Redjang—Lebong A. Cultuerondern. Handelsver. en Handelsvennootsch. Cult. Mij. der Vorstenlanden A. id. id. id. Winstaand. Hartdelsv. Amsterdam Aand. Petroleum-Maatschappijen. Dordtsche Petr. Ind. Aand. Gee. Hoil. Petr. Cert. v. A. Kon. Ned. Mij. L e. v. Petr. br. A. Sum. PaletnbangPetr.Mij.afgest. A. BUITENLAND. New Schibaieff Petr. Cy. Crt. gew, A. Id. id. Crt. Pref. A. Orion Petrol. Mlj. A. Rubber-Maatschappijen. Amst. Rubb. Clt. Mlj. Aand. Deli-Batavia Rubber Mij Aand. Scheep vaart-Maatschappijen. Holi. Stoomboot Mlj. Aand. Kon. Hoil. Lloyd, Aand. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Aand. Ned. Amerik. Stmv. Mlj. Aand. Ned. Scheepv. Unie Aand. BUITENLAND. Int. Merc Marine Cy. afg. A Int. Merc- Marine afg. pr. A. Int. Merc. Mar. Sink Fund Gd. 6 Tabaks-Ondernemingen. A'dam Deli Comp. Aand. A'dam Langkat gew. Aand. id. id. Pref. Deli-Maatschapplj Aand. Deli Batavia Aand. Medan tabak Aand. Rotterdam Deli Aand, Senambah Tabak-Mlj. Aand. BUITENLAND. United Lankat Plant C. v. A. Spoorwegen. Hoil. Ijzer. Spoorw. Obl. 5 Mlj. t. Expl. v. Staatssp. Obl. 5 1027/» 103V4 1038, 101 14i't 27i 227/s PROLONGATIE 3«/« pCt. Mededeeiingen. Nederlandsche en Russi sche staatsföü'jsen prijshoudend. Mijnen zon der affaire. Culturen vast. Oliewaarden prijs houdend. Rub herwaarden iets beter. Sclieep- vaartaandeden onveranderd. Marinewaarden vast. Tabakken beter voor aaudeelen Deli Maatschappij. Amerika bij opening vast, het verloop was levendig, het slot was echter nauwelijks prijshoudend. INGEZONDEN STUKKEN. DE AFDEELING SPEELGOED VAN HEI NAT IOinaAL REIZEND MUSEUM VOOR OUDERS EN OPVOEDERS. „Zonder speelgoed is geen echt kinder geluk denkbaar." Ida Heijermans. Onlangs ontvingen we een verzoek om met eukeie andere zaken uit het Museum te zenden voor een kleine tentoonstelling: eenvoudig speelgoed. Van het dorp, waar de verpleegster woont, die het verzoek doet, schrijft zij, dat de kinderen aldaar „zoo goed ais geen speelgoed kennen". Reeds meermalen ontvingen we een verzoek om eenvoudig speelgoed, maar onze afdee ling speelgoed is nog slecht voorzien en nu komen we met een verzoek tot de lezers van dit blad, om ons te willen helpen een verzame ling bijeen te brengen van: A. Speelgoed door kinderen geheel alleen gemaakt, zonder hulp of aanwijzing; B. Speelgoed door kinderen met hulp van volwassenen gemaakt; C. Speelgoed door volwassenen voor kin deren gemaakt met eenvoudige hulpmidde len. De afdeeling speelgoed moet vooral laten zien, dat ook het eenvoudigste materiaal voedsel is voor den onweerstaanbaren drang tot handelen, onderzoeken, nabootsen, ver vormen, dien eik gezond kind in zich voelt Speelgoed dus, dat geen of weinig kosten met zich brengt. Ieder die kinderen gade slaat en liefheeft en zich zijn eigen jeugd her innert, weet welke doodgewone voorwerpen en speelmateriaal het geluk uitmaken van net kinderhart. ue ameelmg speelgoed moet hier een le vende demonstratie van zijn. Laten de kin deren ons zelf den weg wijzen, daarom staat voorop, rubriek A. In deze rubriek wordt, vuur zuover de ruimte het toelaat, opgeno men alles, wat gij ons zenden wilt door Kinderen alleen gemaakt; hei eenvoudigste, b v. een pop van een peen of kastanje ge maakt. Het doet er niet toe of het er ge- bruikt en bespeeld uitziet. De twee andere rubrieken zullen wel geen nadere toelichting behoeven. Zij, die ons wiiien heipen, worden verzocht het speelgoed ter bezichtiging te zenden aan me- juitrouw Verrijn Stuart, Gabriel Metsustraat i3, Amsterdam, met bijvoeging of zij het willen aistaan in bruikleen of ais geschenk, oi dat zij het eventueel willen namaken voor net museum en in welke rubriek het thuis be- noort. Van speelgoed, dat niet gemakkelijk te ver zenden is, wordt gaarne opgaaf ingewacht, waai' üet bezichtigd kan worden. Bedoeling is van de verschillende aanbie dingen een goed gehee) te maken, zoodat zooveel mogelijk verschillende soorten van apei vertegenwoordigd zijn1), en dat de al- deeung in itaar geheel vooral zal toonen, nat geen kind van speelgoed verstoken be- aoeti ie zijn. \Vfe wii ons helpen, al is 't ook maar met een kleine zending? C. M. van HilleGaerthé, Alkmaar, C. Fabius—Gunning, Amsterdam. S. E. Verrijn' Stuart, Amsterdam. A. J. Schreuder, Arnhem. M. E. HL Sandberg—Geisweit v. d. Netten, Assen. x) Gaarne inzending speelgoed of opgaaf van wat men zou kunnen zenden vóór 1 April of tusschea 17 en 25 April Adres zie boven. 2) Overwogen zal worden de grondstoffen te verschaffen aan hen, die deze niet zeil kunnen bekostigen. In rubriek A. zal alles worden opgeno men, dat in die rubriek thuis behoort, omdat bij keuze geen juist beeld zou gegeven wor den van wat in de kinderen omgaat, hetgeen zij uiten in hun spel; voor rubriek B. en C. zal een keuze gedaan worden om tot een goed geheel te geraken, en ook niet te veel van hetzelfde soort speelgoed tentoon te stel len. Voor deze beide rubrieken liever geen militair speelgoed. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 12 Mrt. Aangevoerd 4 Koeien en ossen f 355 a 500, 10 vette kalveren f80 a 140,per ned. pond|f 1,a 1.30, 197 nueht. J; kalveren t IQ.a 20.2 magere sehapsn f 20 a 30 vette dito f a 0, p. stuk. 88 vette jvarkens 70 a 106 et p. ned. pond, magere,varkens, f a AMSTERDAM, 12 Mrt. Veemarkt. Aangev. 331 vette koeien le k. a 120 ct.,2e kw. 1.05 a 1.10 «t., 3e kw. f 0.95 a 1.—, 80 melk en kalfkoeien f 300 a 425, —0 vette kal veren le kw. f 0.—, 2e kw. f 0.—, 3e kw. f 0.536 nuchtere kalveren f 8.a 13.—, 66 sehapen f 20.— a 39.—, 89 vette var kens, geen handel. LANGED1JKER GROENTEVEILING, 10 Mrt. Voormiddagveiling Uien overzee f 6.90 a 7.20, overland f 10.80 a 11.30, uien binnenl. ruig f 8. Roodekool per wagon f 1200, gele f 1200, witte f 1200. wortelen f 1312. NOORDSCHARWOUDE, lOJMrt. Roode kool f 1200 a gele f 1200, Deensche witte f 1200 a Grove uien f 8.— a 8.10, id. voor export f 10.50 a 11.20 per 50 KG. WARMENHUIZEN, 10 Maart. Roode kool f 1200.a f per wagon, 2e soort f 500 a 534, gele kool le soort f 1200, 2e soort f 600 a 640, witte kool le soort f 1200, 2e soort f 700 a 742, uien f 6.80 12.— per baal. ADVERTENTIëN. De Heer tn Mevrouw MAGKENZ1B HATT1MK gaven kennis van de geboorte van eert Ievenloozen zoon. Alkmaar, 11 Maart 1917. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed te Hariingen onze Zuster an Behuwdzuster ANNA.. N. MEIJER. O. MEIJERBaonsTRA. Alkmaar, 12 Maart 1917. Hartelijk dank aan buren, vrienden en bekenden, voor de hulp en deelneming mij tijdens de ziekte en bij het overlijden van mijn geliefden echtgenoot bewezen. Wed. T. AKKERMAN—Lukrn. Oterleak, 12 Maart 1917. De Heer en Mevrouw MASCHHAUPT— VAN SPENGLER betuigen hun dank voor de belangstelling bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Visites worden gaarne afgewacht Woens dag 14 Maart van 34i uur. GEVRAAGD v- g- g- v-» »Blj' J. <3. KOEL, Laat 14B. Mevrouw VAN BLOM, Kennemer straatweg 67, Alkmaar, vraagt een In een KINDERPENSION te Bergen aan Zee wordt voor zoo spoedig mogelijk gevraagd Brieven aan Villa Acma, Bergen a. Zee. Teleloon aan. 8 Mrt. 9 Mrt 101 10U4 100', 1001/4 93', 93 82i/4 32«/„ 72% 728/» 60.t 6O1/4 997/, 997', 997/8 997/, 39 39 75 75 711/4 73i/s 63 601% 601/, 61 611 611/4 627/8 62 62 54 911/4 91 Sfaatsleenlngen. 1031/3 188 224»/, 182 14 414 82 145 174 73 62% 108 3/4 176 72% 65", 11191/4 22 310,, 144»/4 1443'4 242 253 345 242 253 352 155 5148/4 441/4 154 514 441/, 47i, 227 165 172 180'/, 219 410 1691/» 29 V, 75 §61/4 230 203 259 508 437 184 222 496 33 251/, 937 26Vi 140 97 48 230 167 173 182 219 403 1697/, 298/, 758/8 86 232 214 512 437 183 2251h 495 103 101 Vs 100 15 271/, 23 8 25?', 94 268/, 139 4C' 97? k

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 3