DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m flo. 61. Honderd en negenlwndejaaiganB. DINSDAG 13 MAART. FEUILLETON. TTitx^oilaLim-gr Bonboelijes. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl—franco door het geheete Rijk fl,25- Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel o.rê1/»- Bij groote contrasten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. iNËDEiiLAm Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 13 Maart. Groote vreugde heerscht er in Engeland over de verovering van Bagdad. Minister Bonar Law heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de inneming der stad het ge- vólg is van een reeks schitterende krijgsver richtingen van de Britsche en Indische troe pen, voor wie geen hulde te groot kan zijn. En in de Engelsche pers wordt zelfs te verstaan' gegeven, dat een Engelsche op- marsch van Bagdad naar Berlijn thans in de plaats kan komen van Duitschlanda droom omtrent den spoorweg BerlijnBagdad! Nu zoover is het nog niet. Voorshands blijft de verovering van Bagdad een opmerkelijk wapenfeit, behaald op een strijdtooneel van ondérgesdiikt belang. Van bijzondere strate gische beteekenis zou de overwinning worden, indien 'de houding van Turkije in Europa ernstig mocht worden beïnvloed door de ne derlagen in Azië. Voorloopig heeft zij vooral politieke en moreele waarde. Intusschen de val van Bagdad is waar schijnlijk niet het laatste bedrijf van den strijd op het Aziatisch oor logs tooneel. De Russen blijven de Turken opjagen, zonder dat er van tegenstand sprake schijnt te zijn. In het Westen blijft de toestand onveran derd. Men vecht er met groote hardnekkig heid, vooral in de buurt van Maison de Champagne, vanwaar de Franschen vorde ringen melden, welke door de Duitschers wor den on tl end. Maar de aangekondigde uitbar sting is dit nog niet! Dagelijks wordt er even wel verzekerd, dan groote gebeurtenissen in België en Frankrijk voor de deur staan. Uit Oostenrijk verluidt, dat er een offensief op de allergrootste schaal tegen Italië is voorbereid, dat onder leiding van Conrad von Ftötzendo-rf spoedig zou worden begonnen, dat, ongeacht wat er op andere por logst »onee- len mocht geschieden, zou kunnen worden voortgezet en waarvan belangrijke, beslissen de resultaten zouden worden verwacht. Meer dan militaire, trekken politieke en economische kwesties op het oogenblik de aan dacht. China heeft thans ook de betrekkingen met Duitschiand afgebroken Of de Aziatische re publiek ook mee ten oorlog zal trekken, staat nog te bezien. Wat er in Rusland gebeurd is, is nog niet precies bekend. Veel goeds schijnt het echter niet te zijn, maar de censuur doet haar plicht en laat de buitenwereld n het onzekere. Wij weten alleen, dat er een levensmiddelencrisis is, dat er te St Petersburg relletjes zijn, dat de militaire macht streng optreedt en dat er Dokter Stilltried Roman naar het Duiisch van DORA DUNCKER, 19) Frit» had den brief van zijn broeder niet zonder ontroering ten einde gelezen. Achter hem stond Marietje zacht te snikken. Hij beet zich op de lippen. Wanneer zou eindelijk de vloek van zijn jeugdige, domme streek van hem genomen worden! Wanneer eindelijk zou hij weer als een vrij mensch naar zijn betere en gezonde ingevingen kunnen handelen, zon der als gevolg daarvan bedenkelijke catastro- phen te moeten vreezen! Marietje had haar hand bezwerend op zijn schouder gelegd. „U mag het niet toestaan, oom, dat hij naar Amerika gaat, zoo'n oude man, zoo ge heel alleen! U moet hem schrijven, dat hij bij ons moet komen, dat 'er moeite zal gedaan worden iets anders voor hem te vinden." Het kind smolt letterlijk in tranen weg. Den toon van overmoedigen spot, dien Stillfried meestal aansloeg bij Marietje's al te gemak kelijk voeinde tranen, kon hij nu niet recht vinden. „Nu nu kinda wees maar gerust hij streek haar goedig over het krullende blonde haar „ik zal niet schrijven, maar jij moogt dat doen en je vader zeggen, dat hij, voor hij een bindend besluit neemt, eerst eens in Wol- kensttein moet komen." „Dank je wel oom en wanneer?" vroeg Ma rietje haastig. „Vandaag hebben we den derden Septem ber. Den tienden zal hét feest plaats vinden. van Moskou, waar de crisis nog ernstiger moet zijn, geen berichten zijij ontvangen. In de Daily Chronicle wordt gezegd, dat de straatbetoogingen een opmerkelijk zachtaar dig karakter dragen en dat de stemming der bevolking .goedig" is, wat aan het weinige gebruik van wodka wordt toegeschreven! Er is, zegt de correspondent van het Engelsche blad, geen revolutionaire beweging gaande, maar eenvoudig een bijzonder dringend vra gen om een afdoende oplossing van het voe- dingsvraagstuk.. Ook is er een conflict tusschen de regee ring en de volksvertegenwoordiging. De re geering heeft in den rijksraad en in de doema harde noten te kraken gekregen. Er is haar gevraagd, welke maatregelen zij dacht te ne men om het verkeer te regelen en de verzor ging met levensmiddelen, brandstoffen en grondstoffen te waarborgen, er is haar ge zegd, dat de bevolking in haar alle vertrou wen had verloren, er werd haar verweten, dat Duitsch-gezinden dagelijks in Rusland veld winnen, dat zij gedemoraliseerd is en Rus land naar den1 afgrond drijft. De regeering heeft op deze aanklachten ge antwoord dóór doema en rijksraad te ringelooren. De zittingen van beide lichamen zijn geschorst tot „April 1917 of later, al naar de buitengewone omstandigheden." Een dergelijke maatregel was te voorzien. Reeds heette het, dat de regeering, niet kun nende samenwerken met de volksvertegen woordiging, deze zou ontbinden, teneinde voor geruimen tijd het regeeren zonder zit tingen te kunnen afdoen. Thans blijkt, dat de volksvertegenwoordiging voor onbepaalden tijd is geschorst. Een gunstig teeken is dit niet en vooral niet, omdat er den laatsten tijd al zooveel ministers-crisissen zijn geweest. Ook in Frankrijk blijkt de politieke toe stand nader niet zoo gunstig als wij gisteren meenden te mogen schrijven. Volgens Zwit- sersche berichten is het debat in de Fransche Kamer over de levensmiddelen-politiek der regeering stormachtig geweest. De economi sche politiek der regeering werd stelselloos genoemd en gezegd werd, dat de regeering niet voldoehde maatregelen in verband met deni Duitschen onderzeeërsoorlog had geno men. De minister-president Briand kwam zijn collega van landbouw, den heer Herriot, bij diens verdediging te hulp. Tenslotte werd echter een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen met 256 stemmen vóór, 178 tegen en 40 onthou dingen, terwijl er 73 afgevaardigden afwezig Wel, laten we dus zeggen in de laatste dagen van September," hij dacht even na, „of nog beter na den eersten October." Marietje werd dadelijk weer rood van toorn en greep naar het waterglas. Stillfried wilde het haar afnemen. „Laat toch det malle waterdrinken, meisje. Dat ergert Radtke ook al." Hij zei dat puur uit goedhartigheid, om den weg voor haar te openen, die haar naar Radtke zou kunnen te rugbrengen. Nu zouden zij immers toch niet meer voor het feest wegloopen. Nu mochten zij zich wel weer verzoenenhij gunde dat ar me, bedroefde ding. Maar nu was hij op het verkeerde spoor ge raakt. Marietje hild het glas. met beide Han den vast omklemd. Halstarrig zei ze: „Als het mijnheer Radtke ergert, dan drik ik juist," en storte het koude vocht naar binnen. „Na, dat is jou zaak. Doet wat je wilt, klein schaap. Lol elk geval moet je nu weg gaan." Marietje ging slechts weinig getroost heen. Al was oom ook niet meer zoo hardvochtig als vroeger toch was het een treurig iets voor dien armen papa, dat hij pas over drie we ken welkom zou wezen. Op het kleine, met clematis begroeide bal bon waarvan men over het Wolkensteiner ark en het dorp een ruim uitzicht op de don- ere met dennen .begroeide bergen en in de groene dalen heeft, zaten Gustava Hill en Gertrude Kleemann samen te praten. Sinds juffrouw Kleemann den dokter eerder trachtte te vermijden dan te zoeken, vertoefde zij het grootste gedeelte van den dag boven in haar luchtige vertrekken met het miooie uitbouwsel. De beide dames hadden een lang en zeer animeerd discours gevoerd. Nu zei Gustava: „Dus heb ik mij toch niet vergist, lieve juf waren. Het heet, dat hel ministerie-Briand in verband met dit votum aftreding heeft over wogen maar tenslotte heeft besloten, de be slissing over al of niet aanblijven afhankelijk te maken van het deze week te houden Kamer debat over de geheele regeeringspolitiek. En kele Fransche bladen betoogen, dat de oppo sitie niet in staat zal zijn om de leiding van de zaken op zich te nemen, zoodat het wel niet zal komen tot een minister crisis. Bij het Pruisische Huis van afgevaardig den is een voorstel ingekomen van den natio- naal-liberaal Friedberg ter wijziging van de samenstelling van het neerenhuis. De voor steller wenscht dat met behoud van het ko ninklijk benoemingsrecht maar met opheffing van alle familie en standaardrechten, alle grootere gemeentelijke organisaties en alle voor bet economische en cultureele leven des volks belangrijke beroepskringen door verkie zingen de hun volgens hun beteekenis toeko mende vertegenwoordiging in het Heerenhuis zullen verkrijgen. Dit voorstel betreft de „neu-orientierung" waarover den laatsten tijd veel is geschreven. De heer Wolff had het er gasteren nog over in het Tageblatt, waarin hij na fijntjes ge vraagd te hebben, waar de postpaketten met voedsel blijven, welke dikwijls onderweg blij ven steken als waren het geheime bondgenoot- schapsvoorstellen aan den president van Mexiko, schreef: „Wij gelooven noch aan een revolutie, noch aan vaderlandsloosheid, noch aan den ondergang. Maar de ziekte komt in verschil lende vormen tot de na.:es en ongetwijfeld is de tijd rijp voor onvervaarde hervormers (als de onderstaatssecretaris Michaelis), die zich niet met een halve ziel aan hun taak wijden. Macht en invloed mogen evenmin onder hoo- ge daken worden opgeslagen als boter, ooft en spek." KORTE BERICHTEN. De chef van den Oostenrijkschen gene rated staf, generaal Arz von Srauszenberg, is ter bespreking van de operaties, naar het Duitsche hoofdkwartier gegaan. China heeft de diplomatieke betrekkin gen met Duitschiand verbroken. De boeren-generaal Smuts is gistermor gen uit Zuid-Afrika te Plymouth aangekomen om de Britsche conferentie bij te wonen. Doema en Rijksraad van Rusland zijn verdaagd tot uiterlijk April. Graaf Oernstorfj is te Kopenhagen ge arriveerd, vandaag brengt een extra trein hem naar Berlijn. Graaf Zeppelin is gisteren te Stiittgart begraven. Bij de plechtigheid was het ko ninklijk huis aanwezig. Twee groote Zeppe lin-kruisers en, verscheidene vliegsmaldeelen zweefden boven de stad en brachten den over ledene den laatsten groet. Naar de Times meldt is de heer Grey, de vroegere Engelsche minister van buiten- frouw. Van het eerste oogenblik af heb ik iets bijzonders, iemand van beteekenis in u ver moed." „Juffrouw Kleemann maakte een afwerende beweging. „Wat is er nu voor bijzonders aan, dat men studeert en een paar examens "doet? De trap naar het geluk heb ik daarmee nog lang niet bestegen," antwoordde zij met eeni- ge bitterheid, die Gustava's scherp oor niet ontging. „U heeft eerlijken arbeid achter u en de kroon op uw werk gezet." U is klaar ondanks uw jeugd. U staat op eigen beenen, kunt èlk oogenblik praktijk uitoefenen. Dokteres, Dok- teres, is u op dien titel niet een weinig trotsch?" Trude Kleemann keek over Wolkenstein heen naar het héérlijke landschap, dat zich reeds met bonte tinten begon te tooien. Er was iets vermoeids in haar stem en in haar blik, toen zij antwoordde: „In den kring van geleerden, waarin ik ben opgegroeid is werken en studeeren zooiets van zelf sprekends dat het volstrekt niet als iets bijzonders wordt, gewaardeerd. Zooals ik u heb verteld, ging mijn vader geheel in zijn werk op en ik herinner mij van mijn prilste jeugd niet anders, dan dat ik hem zoo goed bijstond als ik kon. Toen hij stierf en ik geheel alleen bleef, lag het voor de hand, dat ik den zelfden wég bleef volgen, natuurlijk in over eenstemming met mijn minder groote be gaafdheid" Gustava legde haar hand op den arm van het zachte meisje, dat met zooveel beschei den natuurlijkheid van haar werken en haar succes sprak. „U heeft mij, arme schipbreukelinge, zoo veel vertrouwen geschonken Ter "uitreiking d«r bonboekjes worden houders van legitimatie-kaarten verzoeht zich Donderdag 15 Haart a.s. en Vrijdag 16 Haart a.s., des namiddags van 2 tot 5 uur aan onderstaande sclioleu te vervoegen nok. 1 t.m. 500 Donderdag a.d. Keetkolk, 501 1001 150J 2001 2501 3001 3501 4001 4501 5001 5501 Brillensteeg, Ged.Nieuwesloot, hoofd der school de Heer O. Helllnga. r F- J. Aukes. 1000 Vrijdag 1500 Donderdag 2000 Vrijdag 2500 Donderdag 3000 Vrijdag 3500 Donderdag 4000 Vrijdag 4500 Donderdag 5000 Vrijdag 5500 Donderdag 6000 Vrijdag Men wordt verzoeht geen kinderen te zenden, daar bonboekjes aan kinderen niet worden afgegeven. Verloren geraakte bonboekjes worden niet door andere vervangen. Alkmaar, 13 Maart 1917. De Directeur van het Distributledrljf, D. 1GHENK. Koningsweg, Snaarmanslaan, J.A.Zwarteveen P. Schipper. J. Eits. landsche zaken, ernstig ziek. Zijn toestand baart zorg. Bladen te Zlirich melden de aankomst aldaar van 62 zeelui van de Yarrowdale. Ze kenschetsen hun gezondheidstoestand als wankel. Wolff meldt officieel uit BerlijnIn de Middellandsche Zee zijn tot zinken gebracht zes stoomschepen en acht zeilschepen, te za- men 25.000 ton, waaronder eenige troepen transportschepen en schepen die oorlogsmate riaal vervoerden. In Spanje moet een noodwee hebben ge woed. Regens tonnen richtten ernstige schade aan. Op de reede van Gibraltar zijn verschil lende schepen gezonken en gestrand. UITVOER STAMBOEKRUNDEREN. Naar het bestuur van de Rundvee-Vereeni- ging mededeelt, zullen in 'den loop dezer week eenige Duitsche en Oosmtenrijksch- Hongaarsciie coiumissiën, gesteund door een 16-tal Neder landsche comimssionnairs, daar toe door de Rijkscommissie van Toezicht op de Rundvce-Vereeniging aangewezen, over gaan tot den aankoop van 874 stamboekrun deren. Naar ons wordt medegedeeld, schijnt het bij een vorigen uitvoer van stamboekrunde ren te zijn voorgekomen, dat, niettegenstaan de de conunissiounairs cene belangrijke com missie per rund ontvangen van de Duitsche commissies, zich niet hebben ontzien, om van den veehouder eveneens eenebij drage te vragen. Mocht zoo iets nu weer plaats vinden,, dan zal aan zulke couimissionnairs nimmer meer de gelegenheid worden geboden om als vertrouwensman op te treden. BINNENLAND. Gemengd nieuws. LUITENANT-KOLONEL SCHOCH VAN HET LEGER DES HEILS OVERLEDEN. Het Leger des Heils heeft een groot ver- Gertrude moest glimlachen. Met een be- wonderenden blik op het mooie, krachtige wezen, riep zij uit: „Schipbreukelinge, u, juffrouw Hill? Met uw temperament, uw kunnen cu willen, met de u geschonken schoonheid! Neem mij niet kwalijlc, dat ik dat zeg. Die behoort bij u als -de roos bij den struik. Geloof mij toch, niet wat de mensch of beter gezegd, niet wat dt vrouw positiefs bereikt heeft, maakt het geluk van de vrouw uit, maar welk gevoel het bereikte haar geeft. Of zij willen of niet, wij vrouwen komen nu eenmaal niet over den gevoelsfactor hèen." Gustava wierp haar hoofd eenigszins geër gerd in den nek. Zij kon Gertrude Kleemann geen gelijk geven en verklaarde de meening van de jonge doctores voor een bewijs van onvermogen. „Als het positieve ons niet ter wille van zichzelf gelukkig maak, zijn wij vrouwen niet waard de bekwaamheden daarvoor te bezit ten en dan ware het beter zij hield plot seling met spreken op en kon niet verhinderen, dat het bloed haar naar de wangen steeg. Opeens was de vraag bij haar opgekomen of haar taai vasthouden, aan den wensch om voor de fabriek der Fredenskirch's te werken, werkelijk slechts dat werk, dat positieve op zichzelf betrof of niet eigenlijk de sympa thieke omgeving, de gedachte, dat Robby daar zijn tweede tehuis had gevonden Zij schudde zeer beslist haar hoofd. Zij wilde om niets ter wereld verder denken. Har- tlijk en belangstellend vroeg zij Trude Klee mann, terwijl zij haar hand greep en die ste vig drukte. „Waarom verstopt u uw ambt en waardigheid, juffrouw Kleemann? Waarom kruipt u weg onder het onbeduidende masker lies getroffen, doordat luitenant-kolonel Schoch Zaterdag te Apeldoorn is overleden in den ouderdom van 80 jaar. De heer Schoch was oorspronkelijk ven- a.s zijn vader officier in het Ned. leger. In 1857 werd hij aangesteld tot 2den luitenant der artillerie. Hij bleef militair tot 1868 en nam toen om gewetensbezwaren zijn Ontslag uit den dienst. Daarna begon hij zich tewij- den aan evangelisatie-arbeid In 1885 maakten de heer en mevrouw Schoch kennis met het Leger des Heils. Vanaf Mei 1887 is de heer Schoch als of ficier werkzaam gebleven in het Leger des Heils, meestal in Nederland. UIT HEILOO. Naar wij vernemen is de prijs van de tuintjes op het tuindorp, aanvankelijk gesteld op ongeveer 6, door de distributie-com missie verlaagd tot 3.50 4.50. UIT EGMOND AAN ZEE. Vier leerlingen van den heer H. J. J. Smit hebben het diploma verworven voor schip- Eer op visschersvaartuigen. Het waren: Al ert Blok, Arie Dekker Jzn., S. J. Stoker en P. van Pel, allen van hier. UIT OUDORP. Op een stuk land onder ons dorp is reeds een ooievaar gezien. UIT BROEK OP LANOENDIJK. Tot predikant bij de herv. gemeente al hier is beroepen ds W. Limburgh, te Tha- men aan den Amstel. UIT HEERHUGOWAARD. Raadsvergadering. Afwezig de heer Appel. Door het nieuwbenoemde raadslid den heer Does, werden de vereischte eeden afge legd, waarna algemcene felicitatie volgde. Na eenige bespreking werd besloten om nog niet in te gaan op een schrijven van de K. E. M., aangaande de meter-ijlcing. van het eenvoudige meisje, ik zou bijna ge zegd hebben, van de jonge dame, die de bur gerschool heeft afgeloopen. Gertrude draalde een oogenblik met het antwoord. Zij kon niet anders dan de strikte waarheid zeggen, doch «het geheim, dat schuchter en diep m haar meisjesziel sluimer de, kon zij daarbij niet prijsgeven. „In het eerst was het toeval „Of overdreven bescheidenheid, die u zich bepaald moet afwennen," viel Gustava haar levendig in de rede. „Werkelijk niet. Ik was nog in 't minst niet aan dat „doctores-zijn" gewend. Ik kwam im mers bijna onmiddellijk na het laatste dxamen hier om een beetje uit te rusten en de oproeri ge zenuwen te cureeren. Toen zij aarzelde weer en haar zachte, in de laaste weken weer smal geworden wangen kregen een weinig kleur. Het volgende oogenblik ging zij echter dapper voort: „toen werd ik bijna tegen mijn zin door allerlei toevalligheden in verschil lende behandelingen betrokken. Eerst liet dokter Stillfried, die zeker het hoofd overvol had met de organisatie van de geheele inrich ting, zich dat stilzwijgend welgevallen. Toch juist toen ik op het punt stond kleur te beken nen, ergerde en verdroot het hem, dat een pa tiënt met een hardnekkige oogziekte u kent hem immers, de oude geheimraad Schönleber -* zich tot mij had gewend. Dat sloot mij den mond. Mogelijk was er zoo iets als zelfzuch tige lafheid mijnerzijds in 'tspel. Ik wou mij den eersten vrijen tijd in mijn leven, de aan gename en vroolijke uren, den zij haper de, maar zij had immers volkomen eerlijk wil len zijn „den aantrekkelijken omgang met dokter Stillfried niet bekorten." Gustava keek haar vragend aan. Zij be greep het werkelijk niet. Wordt vervolgd. AARSCHE COURANT houder van legitimatie M 51 J» 11 11 H tt n n A.. Wijn. li M n 11 Ti 11

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1