m Telegrammen vau lieden V I H 1 Van de K. E. M. was bericht ontvangen, dat bij onderzoek gebleken was, dat een uit breiding van het net aan het Noordeinde niet rendabel zou zijn: besloten werd hier mede nog wat te wachten. Van den Minister was een schrijven ont vangen, om, zoo noodig, een verordening te maken, dat jeugdige personen jn verlofzakeu niet worden geschonken. De raad meende, dat er hier in de gemeen te geen aanleiding toe was, zoodat het schrij ven voor Kennisgeving werd aangenomen. Door Ged biaien was de geidieenmg van de vereemging tot het bouwen van arbeiders woningen goedgekeurd. Door Ged. Staten was het salaris voor den burgemeester op 1400, voor den secretaris op 075 vastgesteld en dat van den ontvan ger met 75 verhoogd. Besloten werd om zich voorioopig niet bij de werkloozenverzekering aan te sluiten, daar hier geen werkloosheid voorkomt. Medegedeeld werd, dart met Juni a.s. het hulp-telegraaf- en -telefoonkantoor in ge bruik zal worden genomen. Besproken werd het verzoek van „Heerhu- gowaard's Belang" om bij den dokter en aan den Hondenweg een lantaarn te doen bran den; besloten werd dit voorioopig maar te laten, daar er nu, met het oog op bezuini ging, nergens een lantaarn brandt. Aangehouden werd het verzoek van den administrateur, om zijn salaris te verhoogen, daar dit dien zelfden morgen pas was inge komen. Goewgevonden werd een artikel in de pc- litie-verordening op te nemen, dat het ver boden is om aan kinderen beneden 14 jaar tabak, sigaren of sigaretten te verkocpen en deze dus niet in hei openbaar mogen roo- ken. Besloten werd om aan de K. E. M. te be richten, dat door haar aan enkele groote be drijven wel stroom voor kracht, doch niet voor licht mag worden geleverd. Goedgevonden werd om het salaris van den ambtenaar ter secretarie met 100 te verhoogen. De voorzitter deelde mede, dat het distri butiebedrijf veel werk geeft en veel geld kost; dat het mceielijk is een ambtenaar daarvoor te krijgen; aan B. en W werd een crediet van 6000 voor dit bedrijf verleend De heer Wijnker meende, dat de heer Har tog bedankt had als directeur van het bedrijf. De voorzitter zei, dat de heer Hartog nog niet had bedankt, maar dat liet veel meer tijd in beslag neemt, dan hij had gedacht. De heer Poland vroeg of de directeur door B. en W. werd benoemd. De voorzitter las een artikel der verorde ning voor, dat aangeeft, dat de directeur door B. en W. wordt benoemd, doch dat, wanneer het over salarisregeling en over het aanstellen van neg een ambtenaar gaat, dit eerst in den raad besproken meet Worden hetgeen dan in een volgende vergadering op de agenda zal komen. De voorzitter deed nog mededec.ing over school No. 3, waar nog een lokaal bij za! moeten komen en een onderwijskracht zal moeten worden benoemd, waarom/rent in de volgende vergadering een voorstel za! wor den gedaan. Nadat de stembureaux waren vastgesLld, werd de vergadering gesloten. in den nacht van Zaterdag op Zondag is bij den heer J. Zander, aan het Nooraeind van den Middelweg, 1100 ontvreemd. Door opschuiving van een raam heeft men zich toegang tot de woning weten te ver schaffen. Onderzoek door de politie werd reeds ingesteld. Het harmonie-gezelschap „H. IJ. O. O." in het lokaal van den heer Pijper zijn bij meer gelijke dtaagkracht van de diverse banne- en gemeentebesturen wordt verkre gen. B. en, W. gingen van de stelling uit, dat elke gemeente en elke banne gelijke belangen heeft. Hierover ontspon zich een uitgebreide discussie, waarbij o. m. door den heer Goot jes werd opgemerkt, dat in Zuid-Scharwou- de zich een gedeelte bij de Noordermarkt heeft aangestoten en dus bij deze uitbreiding geen belang meer heeft. Ook te Koedijk zijn er die geen belaag hebben, omdat ze te War- menhuizen veilen. t Ten slotte werd besloten genoemd voor stel, waarbij de becijfering is aangegeven, ter bevoegder plaatse ter nadere overweging in te dienen. Omtrent de verspreiding van een boekje: „Wat zullen wij eten," waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd nu met 4 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt. Op het advies inzake sluiting van drankge legenheden, werd besloten afwijzend te be- scliikken. De verordening betreffende regeling jaar wedden onderwijzers is niet goedgekeurc terug ontvangen. Op het voorstel van Ged. Staten om de be- loonmg voor herhalmgsonderwijs van 60 op 75 cents per uur te brengen, werd afwijzend öescinkt. De vergoeding voor huishuur werd van 75 op j 1Ü0 gebracht, overeenkomstig de oude verordening. voor tijdelijk Hoofdschap zal 100 extra worden vergoed Na i jaar militairen dienst zal voor gehuwden 75 pet. en voor onge il uwoen 2o pet. van net saians worden ver goed. Bij ongesteldheid wordt na 1 jaar het voile saiaris ingehouden. Voor hen die bij het reservekader dienst doen, zal na 1 jaai diensttijd het volte saians worden uitge keerd na aftrek van het salaris dat de betrok ken persoon als reserve-ofticier geniet. Voor land- of tumbouwaacte wordt 50 vergoed. De herziening zal plaats hebben vóór 1 januari 1019 m plaats 1927. Hierna kwam aan de orde benoeming vroedvrouw, waarvoor de raad in comité ging. Na heropening werd de volgende voor dracht uit 5 sollicitanten opgemaakt: No. 1 mej. VisserVan der Woude te Hillegers- berg; No. 2 mej. Dekker te Alkmaar; No. mej. Terpstra te Voorst. No. l werd met air gemeente stemmen benoemd. Indiensttreding i Mei a.s. Vastgesteld werden verschillende posten tot af- en overschrijving tot een totaal hearag van Ö2o.50; suppi. begrooting 440, beta lingen uit den post onvoorzien totaal 220.25? alles op den dienst 1916. Voor oestrijding van de nosten voor de distnöutie zaï aan Ged. o uiten woraen ver zoent, gebruik te mogen maken van een üe uiag gitxn J l92o, wat wegeus veiKoop van gemeen .e-eigenaommen up uc ooercmetn oaiiK ótaat, weik bedraag Duinen 3 jaar weei zaï worden atgetosi. Waar de diverse salarissen vanaf 1 Janu ari iy 17 totaal met J 033 verhoogd ziju, zaï dij goedkeuring van bovengenoemd voorstei een sunoi. oegrooting worucn vasugesteid groot 2580. Een woning, bewoond door den heer Sch^ip, welke is gebouwd met rijksvoorschot is te huur. Besloten werd den huurprijs van 1.75 niet te verhoogen. De heer Kloosterboer vroeg naar aardap pelen en steenkool. De voorzitter deelde zijn wederwaardig heden mede, waaruit den heer Kloosterman bleek, dat er bijnatniet aan te komen is. ;de laatste uitvoering in dit seizoen. De opkomst was tamelijk goed. Men genoot blijkbaar van de muziek onder de degelijke leiding van den heer Pranger. Ook het tooneelstukje, dat ter afwisseling werd gegeven, voldeed ten zeerste. UIT SINT PANCRAS. De raau veigauu.de Maauuagavoud uur voltallig. Mede was aanwezig de heer Tol, voorzit ter van het polderbestuur, in verbaau mei gemeeiiscnappeuj'ken sceen-aaokoop voor be strating. De neer Tol deelde mede, dat het polder bestuur 35000 steenen wil hankaopen. De raad besloot er 25000 'aan te koopen, zoodat evenals het vorig jaar 60000 steenen zullen worden verwerkt. Voor den aankoop kregen B. en W. vrij mandaat. Ingekomen was het verslag van de Ge zondheidscommissie te Schagen. Verder mededeeling van den telefoonhou der, dat gedurende 1916 4129 tucgiahiuieu en gesprekken zijn behandeld, tegen 3451 in hét vorig jaar. Gedurende Januari zijn 35 en gedurende Februari 36 telegrammen be handeld. Medegedeeld werd, dat de jaarwedde voor den laten ambtenaar van den burgerlijken stand overeenkomstig het raadsbesluit is be paald op 100; dat door Jeu minister van landbouw de distributiebepalingen voor regeeringsartike- len zijn goedgektmd; dat Ged. Staten de verordening op hetle- veflsiiiiddelenbediijf goedgekeurd hebben te ruggezonden dat de jaarwedde van elk der wethouders is vastgesteld op 40; dat de salarissen voor burgemeester, secre taris en ontvanger zijn vastgesteld op 700, 475 en 225; dat goedkeuring is ingekomen op de broodkaarteuregeling dat de vergoeding (een vierde deel van de jaarwedde van burgemeester en secretaris) is bepaald op 275; dat goedgekeurd is terug ontvangen de verordening betreffende brandgevaar; dat is ingekomen het verslag van den di recteur van den landbouw, wat bij de leden zal circuleeren; dat ié ingekomen de rekening van de Holl. Spoor betreffende de lijn BroekAlkmaar, (zie voor nadere gegevens raadsverslag Broek Dinsdag 6 dezer). De voorzitter deed mededeelingen betref fende een gehouden gecombineerde vergade ring in verband met uitbreiding van de laad plaats. B. en W. vonden het raadzaam om in ver band met de te stellen garantie voor deze uitbreiding een voorstel in te dienen, waar- v Hierna volgde sluiting. UIT UARENCARSPEL. Maandagmiddag 2 uur vergaderde de raad dezer gemeente, De heer Hoogland was zonder kennisge ving aiwezig. Van de duectie der H. IJ. S. M. is bericht ingekomen dat op het verzoek om het plaat sen van een abri te Schagerwaard gunstig is Deschikt. Mej. Heijseiaar zond bericht, dat ze haar uenoeming ais onderwijzeres te Waarland aanneemt. Uit het verslag van den keurmeester bleek, dat '330 dieren zijn gestaent, waarvan 94 Dij uoodaiachtnig. Hieraan zijn ei ecu r5-tai afgekeurd. De inkomsten aan keurioonen be droegen 158.68. Geuurende de maand Februari is 8235 M*. gas verbruikt. Door Ged. Staten zijn de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger resp. gebracht op 1200, 1100 en 525. Medegeueeld werd, dat ais hoofdkeur meester is benoemd de heer P. de Boer te Schagen; dat de kohieren schoolgeld over net 4e kwartaal goedgekeurd zijn teruggeko men; dai het verslag vau de gezondheids commissie is ingekomen eu heeft gecircu leerd; dat een suppi. begróoting is vastge steld op 765. Hierop volgoe benoeming onderwijzeres t-e Kerkbuurt. Uit 15 sollicitanten waren op de voordracht geplaatst: 1. Mej. O. Kwan- tes te Haarlem; '2. Mej. T. Visser te Amster dam; 3. Mej. J. Broek te IJmuiden. Met 5 van de 6 stemmen werd No. 1 van de voordracht benoemd. Opnieuw werd vastgesteld de verorde ning op de heffing van keurioonen, die 1 juli afloopt. De raad keurde goed een bedrag af- en overschrijving, groot sluiting. 40.97. Hierna UIT HENSBROEK. Maandagavond vergaderde voor het eerst de Land- en Tuinbouwvereeniging „Ons Be lang", de vorige week hier opgericht. De voorzitter vau het voorioopig bestuur, de heer Jac. Groot Jzn., opende de druk be zochte bijeenkomst, waarna de heer Stolp als voorioopig secretaris verslag deed van de voorbereidende werkzaamheden, alsmede van de gehouden besprekingen met het be stuur van de Langendijker Groenten-Centra le, waarbij „Ons Belang" zich heeft aange sloten. De statuten werden vastgesteld, waarop de koninklijke goedkeuring zal worden aange vraagd. Na uitvoerige besprekingen werd een huishoudelijk reglement samengesteld, Besloten werd de jaarlijksche contributie voorioopig te bepalen op 1, het bijwonen der jaarvergadering werd verplichtend ge steld, behoudens geldige redenen; de boete werd bepaald op 50 cent. Na eenige stemmingen werd een bestuur gekozen, bestaande uit zeven leden, die bij periodieke aftreding opnieuw verkiesbaar zijn; n.l. de heeren Jac. Groot Jzn., M. Stolp, D. Stapel, J. de Boer Kzn., D. Nierop, D. Schaak en Jb. Berkhout. Als vertegenwoordigers der vereeniging in het hoofdbestuur der Groenten-Centrale werden gekozen de heeren Jac. Groot Jzn en M. Stolp. Daar volgens de statuten der Centrale voor ieder tiental leden een aigevaardigde mag worden benoemd ter aigemeene verga dering en de vereeniging nu réeds meer dan vijftig leden telt, werden als zoodanig geko zen de heeren Jb. Berkhout, D. Nierop, D. Stapel, J. Gelder en D.Schaak. Hierna volgde de rondvraag, waarbij ge sproken werd over het vervoer der produc ten door de motorschippers, vergoeding voor bestuursleden, bezoldiging van voor zitter, penningmeester en secretaris, welke laatste voorioopig een vergoeding zal krij gen van 25, mandengestelling (een 300 stuks werden opgegeven), enz. Te ruim 12 uur sloot de voorzitter de ver gadering. UIT STOMPETOkEN, in üe aigeiheene vergadering van de afdee- ung Scnermeer aer Honandsche Maatschap Pij van Lanüoouw, gehouden j.i. Maandag- avonü, bracht ae heer D. de Qoer Dz. ver slag uit van de besprekingen, genouden op üe aigemeene vergadering der Maatschappij ie Amsterdam. Bij de benandeimg v3n den beschrijvings brief voor üe aanslaande aigemeene vergade ring der Maaiscnappij werd besloten den te benoemen afgevaardigde vrij mandaat te verleenen en werd tot afgevaardigde be1 noemd de lieer C. Kramer Glijnia en als diens plaatsvervanger de heer A. Raat. Voor het bijwonen der vergadering van de Vereeniging 'tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier werd als afgevaardigde oenoemd de heer P Spaan Kz., tot plaatsvervanger de reer H Zeeman. 1 Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten in 1916 hebben bedragen 148 en de ui:ga ven 163 45. Bij de behandeling der reke ning werd nog medegedeeld, dat de heer P. Vader P.Dz. geheel belangeloos zijn functie als vertrouwensman vervult. Genoemden heer werden door den voorzitter met in stemming der aanwezigen hiervoor 'eenige hartelijke woorden van dank gebracht Nadat aangaande schapen-export nog eeni ge mededeeiingen waren gedaan, werd de vergadering gesloten UIT OTERLEEK. In de heden gehouden raadsvergadering, waarvan wij hit verlag morgen p.aatsen werd in p aais vari den neer j Gojrus. die s u danig zijn on.s.ag niu genomen, mei o tegen 2 stemmen op den beer j Dekker, tot wethouder gekozen de heer P. Vader Aan den stiretaris, den heer S. Brak werd op diens verzoek, wegens voortdurende on gesteldheid, met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend. Nog deelde de heer Brak mede, dat hij om dezelfde reden aan H. M. zijn ontslag ais burgemeester heeft gevraagd. De heer Schermerliuin deelde mede, dat hij wegens vertrek uit de gemeente zijn ontsiag als raadslid nam. DE ZEEDIJKEN. De zeedijk vau Monnikendam naar Kat- nam, ook het gedeelte, waar de doorbraak heeft piaats gehad, is tlians geheel hersteld eu verzwaard. Dezé week zal de dijk aan de polder-autoriteiten worden overgedragen Met het opruimen der aangebrachte werken is de aannemer reeds begonnen. Zoo wordt ook de geleiding van het electrisch licht weg genomen. ZAAIVERLOF. Het Kamerlid de heer Snoeck Henkemans heeft zich met eenige schriftelijke vragen tot den min. van oorlog gewend, waarvan de strekking is, of de minister maatregelen kan nemen om op ruime schaal verloven toe te staan in den zaaitijd wegens het gebrek aan werkkrachten, dat zich voor die periode ge openbaard heeft, terwijl in verband met de langdurige vorst de zaaitijd bovendien zoo beperkt is. VOEDINGSGEWASSEN. Door de firma B. W. en H. ter Kuile te En schedé zijn eenige bunders grasland aan hare arbeiders afgestaan, teneinde daarop aardap pelen, erwten of boonen te verbouwen. Het be- poodigde, alsmede de mest, zuilen gratis door de firma worden verstrekt. De Directie der chemische fabriek „Naar- den" te Naardcn heeft aan elk lid van het vast personeel een perceel grond van 150 M'. in gebruik gegeven voor het verbouwen van aardappelen eu groenten. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 10 Maart, in Neder land uitgesproken 12 faillissementen tegen 23 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 10 Maart 1917 145 faillissementen tegenover 191 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. DE GRAANSCHEPEN. Donderdag zullen waarschijnlijk een 20-tal schepen naar Amerika vertrekken om graan te laden voor de Nederlandsche Begeer ing. Het zijn de Randwijk", Brunswijk, Oostdijk, Noorddijk, Magdalena, Elisabeth, Cornelia, Parkhaven, Arundo, Aliotli, Tuban, Yildum, Mizar, Dubhe, Turbinia, Wieringen, Schie- dijk en IJseldijk. EEN WEIOERING. Naar de Tel. verneemt hebben de Duitsche spoorweg-autoriteiten getracht eenige duizen den goederenwagens, welke zich in West-Bel- gië bevinden en' door de overbelasting der spoorweglijnen niet naar Duitsch land kun nen worden vervoerd, door ons land via de lijnen der Mij. tot Expl. van Staatsspoorwe gen naar Duitschland over te brengen. De di rectie der Staatsspoorwegen heeft echter ge weigerd hiertoe hare medewerking te verlee nen. KORTE BERICHTEN. Gisteren zijn van de in IJmuiden opge legde visschersvloot weder 5 stoomtrawlers in zee gegc In den afgeloopen nacht is te Terapel (Gr.) een soldaat doodgeschoten. De dader is bekend, Te Deume (N.-B.) is een motorfietser in volle vaart tegen een boom gereden. Hij kreeg een schedelbreuk en stierf. De verstrekking van brood, waarin aardappelmeel, zal spoedig beginnen. De meelfabrieken mogen geen andere bloem meer afleveren dan vermengd met aardappelmeel. Een dienstmeisje van het hotel de la Promenade te 's-Gravenhage geraakte Zon dagochtend, vermoedelijk doordien een slan van een gaskachel was losgeraakt, bedwelm Toen hulp kwam, was zij reeds gestorven. Te Sliedrecht zal ook dit jaar geen ker mis worden gehouden. Op uitnoodiging van de Duitsche re geering zal ecne commissie vair vier Neder- landsche officieren een of meer gevechtsfron ten van het Duitsche leger bezoeken Op het terrein van de scheepswerf Huis- kens en Van Dijk te Dordrecht is een werk man door een'drijfas gegrepen en gedood. Een 18-jarige boerenknecht uit Ginne- ,ken, die zijn patroon had willen vermoorden op aandringen van diens vrouw, is veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Een brievenbesteller te Delft is wegens diefstal en verduistering van brieven tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf veroor deeld; de eisch was 2 jaren. Te Enschede zijn de H. B. S., handels school en textielschool voor een week geslo ten wegens het voorkomen van roodvonk onder de leerlingen. Door een instorting in de staatsmijn „Wilhelmina" te Terwinselen, is een der werklieden, vader van eenige kinderen, on der een grcot brok vallend gesteente verplet terd. De boomenlaan te Mijdrecht, welke zou worden geveld, blijft voorioopig behouden, daar bij pubiieken verkoop geen enkele in schrijving is ingekomen. Op een der forten om Amsterdam is een lste luitenant (commandant) betrapt op dief stal van levensmiddelen enz. uit 's Rijks- voorraadmagazijh. Bij herlialing schijnt het feit te zijn gepleegd. Naar gemeld wordt zijn de in de ha venplaatsen opgesiagen huiden, 15000 stuks vrijgegeven Omtrent het vrijgeven van ex- trac.en, waaraan bij de looierij groote be- iioeLe bestaat, is nog niets bekend BUITENLAND. EEN BIJBELVAST SOLDAAT Onlangs schreef zoo vertelt de „Tagl. Rundschau" de vrouw van een soldaat te velde haar man van wien ze reeds lang niets gthoord had, dat hij toch eindelijk eens ver lof moest vragen en zijn vrouw en kinderen bezoeken. Zij wist alleen dat hij bij het Bal- kanleger was, en hadi sinds de inname van Boekarest niets meer van hem gehoord. Na eeuigen tijd kwam als antwoprd op haar brief een veidpostkaart, waarop behalve groete en onderteekening alleen de Bijbelpassage 1 Co- rinthe 16, vers 5 stond aangegeven. De vrouw aangege sloeg den tekst op en last: „Ik zal echter tot Ulieden komen, wanneer ik door Macedonië getrokken ben, want door Macedonië zal ik trekken." ONDERZEEëR GESTRAND. DEN HAAG, 13 Maart. Wij vernemen, dat in de buurt vau Heilevoetsluis een Duitsche onderzeeboot is gestrand. HELLEVOETSLUIS, 13 Maart. Omtrent den gestranden onderzeeër vernemen wij, dat dit oorlogsvaartuig op een bank op de Robbenplaat bij laag water geheel droog zit. Vermoedelijk bestaat de bemanning uit 19 personen, 7 leden bevinden zich nog aan boord Mist is de oorzaak van de stranding. STADSNIEUWS STROOMSTORING. Tengevolge van een stroomstoring moest gisteravond het drukken worden gestaakt en is de courant in de stad voor het grootste gedeelte niet kunnen worden bezorgd. Van morgen is getracht zooveel mogelijk de cou rant aan de abonné's te doen toekomen. DE „U 30" IN ALKMAAR. I ledentfiiddag, tegen half vier, werd de Duitsche onderzeeër U. B. 30 langs het Noord-Hollandscli kanaal Alkmaar binnen gesleept. Velen sloegen vanaf de kade dit voor Alk maar zeldzame schouwspel gade. De vrij groote boot heeft zijn ligplaats gekregen in de groene loods aan het afgesneden kanaal- vak, waar ook de vorige onderzeeër gelegen heelt. KOLENDISTRIBUTIE. Naar aanleiding van de gehouden confe rentie met steenkolenhandelaren, is besloten, de distributie voorioopig als volgt te doen plaats vinden: Houders van legitimatiekaarten geven hun bestelling op vertoon van hun kaart morgen (Woensdag) op aan hun leveranciers; daarbij moet worden te kennen gegeven of de brand stof zal worden afgehaald dan wel moet worden thuisbezorgd. Handelaren dienen overmorgen hun opge nomen bestellingen bij het distributiebedrijf in, waarna distribueering op, Vrijdag zal plaats vinden door de Iiande'L de bestelling is gedaan. dolaren bij wie KON. NAT. STEUNCOMITé. Bij het plaatselijk steuncomité zijn ten be hoeve van het Kon. Nat Steuncomité de vol gende giften ingekomen: G. J. v. d. P. 5; Mevr. H. 5; G. R. 25; Mevr. wed. D. 15; Mevr. wed. H. ƒ5. ONGEOORLOOFDE HANDELINGEN BIJ DE DISTRIBUTIE. Door controleeren de ambtenaren bij het Distributiebedrijf alhier werd geconstateerd, dat de brandstoffenhandelaar Talhier, we derrechtelijk in het bezit was van een paar cokesbonboekjes, waarop hij gedurende den laatsten tijd, wekelijks cokes deed afhalen en die cokes daarna aan alhier wonende burgers voor den prijs van 1.80 per H.L verkocht, voorgevende, dat die cokes in den vrijen han del was, waardoor hij een niet geringe winst Kon opstrijKen. Proces-verbaal is opge maakt. Voorts bleek, dat een tweetal ingezetenen in het bezii waren van bonboekjes van ande ren, hen indertijd bereidwiliig dóór de eige naars afgestaan. De bonboekjes zijn echter niet voor overdracht yatbaar, mogen dus in geen gevaaan anderen worden afgestaan, zoodat dus voor de betrokkenen dit geval wei minder aangename gevolgen zal hebben. Nog deed zich heit geval voor, dat enkelen langs shnksche wegen zich voorzien van meer anthraciet, dan de hoeveelheid, waarop zij recht hebben. Dit gaf gisteren aanleiding dat zij een vergeefschen gang naar de opslag plaats deden, want zij werden onverbiddelijk terug gezonden. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. Gerrit W., caféhouder, Alkmaar, verzet te gen de politie, eisch 14 dagen gevangenis straf, vrijgesproken. Jacob O., goudsmid te Alkmaar, beleedi- ging, eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis, uitspraak dito. Pieter Jacob F., los werkman, Helder, ver nieling, eftch 15 boete of 15 dagen hechte nis, uitspraak dito. Maarten S., groentenhandelaar, Helder, overtreding maximumprijs, eisch 25 boete of 10 dagen hechtenis, uitspraak dito. Pifter D., veldarbeider, Sijbekarspel, mis handeling, eisch 1 maand gevangenisstraf, uitspraak 25 boete of 20 dagen hechtenis. Gerard B arbeider, Enkhuizen, mishande- img, ƒ15 boete of 5 dagen hechtenis, uitspr. 25 boete of 20 dagen hechtenis. Leffert V., zw., draadwerker, vernieling, eisch 1 maand gevangenisstraf, uitspraak 15 boete of 15 dagen hechtenis. Leendert Barend S., visscher, Yerseke, mis handeling, uitspraak 2 maanden gevangenis straf. HU1SVLIJTTENTOONSTELLING. In de tuinbaal van de Harmonie zal op 23, 24, 25, 26 en 27 Maart a A eene huisvlijtten- toonstelling worden gehouden ter aanmoedi ging van de huisvlijt en ter bevordering van de volkskunst. De inzenders zullen zijn gemobiliseerde militairen van het garnizoen te Alkmaar. Het woord huisvlijt zal in den ruimsten zin van het woord zijn op te vatten, zoodat in zendingen kunnen worden verwacht van Friesch snijwerk, verfijnde motieven, vlak steekwerk, vlechtwerk, knoop- en weefwerk, metaalwerk en teekenwerk. De tentoonstelling zal geopend zijn op na der te melden uren, terwijl de entree's zoo zijn geregeld, dat ze voor niemand een beletsel behoeven te vormen om de tentoonstelling te bezoeken. Zij zullen op de verschillende da gen variëeren van 5 cent tot een kwartje. Alle militairen hebben vrije toegang. Reeds zijn toezeggingen ontvangen van be langstellenden, dat zij ter opluistering en dus buiten mededinging inzendingen, waaronder zeer belangrijke (o.a. beeldhouwwerk) ter bezichtiging zullen stellen, terwijl tevens worden tentoongesteld leergangen die ge bruikt worden op de huisvlijtcursussen voor gemobiliseerden. Door den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht en door den Generaal, die aan het hoofd staat van de afdeeling ontwikkeling van gemobiliseerde troepen van het Alge meen Hoofdkwartier, zijn fraaie medailles voor bekroning ter beschikking gesteld. Naar alle waarschijnlijkheid zal de gami- zoens-commandant ter opluistering muziek beschikbaar stellen. Belangstellenden die ter bevordering van huisvlijt en volkskunst ter opluistering bereid zouden zijn tot het doen van inzendingen wor den uitgenoodigd hiervan mededeeling te doen aan de res. kap. G. H. Honing, Kenne- merstraatweg 81. -*> MILITAIR NIEUWS. Naar wij vernemen zal de cursus voor ver- lofs-ofiicieren van het dépot worden gehou den te Haarlem onder leiding van luitenant Duijne. „TOT STEUN". Oistermiddag vergaderde in hotel „de Toelast" de afdeeling „Kennemerland" van de vereeniging „Tot Steun". Uitgebracht werd de rekening en verant- woórding van den penningmeester. Inkom sten: contributie 410, giften 5.50; bijdra ge der regcering 1567.91bijdragen arm besturen 175; totaal 2158.41. Uitgaven: kosten van verzorging 2275.57 'A, aidracht iiootdbestuur j 82 administratiekosten J 39.77Vó totaal 2397.35. Er was dus een tekort van 238.94. Naar aanleiding van dit tekort werd de wensch uitgesproken, dat een vermeerdering van het totaal der giften zeer wensclielijk is, opdat de vereeniging in staat worde gesteld, haar goed en nuttig werk, dat door de hoogere verplegingskosten der pupillen steeds hooger uitgaven vordert, onbeperkt te blijven voortzetten. Uil het jaarverslag nemen we over, dat de afdeeling 185 leden telt. Onder haar toezicht staan 17 kinderen, 5 voorzien in eigen on derhoud, 7 kinderen bezoeken de openbare school, 1 jongen is op de Ambachtsschool, 1 meisje is óp het doofstommen-instituut te Rotterdam, 2 jongens zijn op» zee, 1 is bak ker, De gezondheidstoestand van allen is goed, hun gedrag geeft over 't algemeen geen reden tot ontevredenheid. Een woord van grooten lof werd'aan pleegouders en ge machtigden gebracht. Als bestuurslid' werd op de vergadering ïerkozen ds. C. J. A. Bosch, in de plaats van meviouw Jacobi, uit Castricum, werd mevr. Ylelchior aldaar benoemd. OORLOG EN DUURTE. Over dit onderwerp sprak gisterenavond in de goed, voor een deel met dames, bezette so ciëteitszaal van de Harmonie de heer J. H. Tuijbers, lid van het hoofdbestuur van den si- garenmakersbond, daartoe uitgenoodigd door het permanent comité van actie tegen de duurte. V I.-1

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2