DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. LUXE AUTOMOBIELEN JAC. MET, Alkmaar. No. 62. Honderd en negentiendejaargang. 191?. WO ENS I> AO XJitreiliing Bonboelijes. te huur; billijk tarief. Telefoonnummer Intere. 572. Uitbetaling vergoedingen wegens kostwinnerschap. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheete Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0.121/,- Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER* ZOON, Voordam C 9. 14IAART. NEDIELAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 14 Maart. Het is niet mogelijk zich een juiste voor stelling te maken van den toestand in Cham pagne. Leest men de Fransche berichten dan krijgt men den indruk, dat de Franschen bijv. den vermaarden heuvel 185 hebben bezet en ondanks hevige tegenaanvallen behouden, ter wijl daarentegen de Duitsche berichten ver klaren, dat de Duitsche troepen de hoogte, waarom heftig gevochten werd, tegen over machtige strijdkrachten bezet houden. In het laatste Fransche legerbericht heet het, dat de Duitschers den gebeelen dag zon der resultaat hom-aanvallen op heuvel 185 deden, doch dat deze nog steeds in Fransche handen is, in de laatste Duitsche mededeeling wordt gezegd, dat hoogte 185 in het bezit der Duitschers is en dat de desbetreffende Fran sche verklaring niet in overeenstemming met de waarheid is Wij moeten dus evanals indertijd ten aanzien van den Harimannsweiierkopf maar weer afwachten. Trouwens van groote beteekenis is het heele geval niet. Het is alleen maar kenmer kend voor de berichtgeving, die minder be trouwbaar wordt, naarmate de spanning en de zenuwachtigheid toenemen. In het Ancregebied schijnen belangrijke dingen op til. De Duitschers hebben den kam, die Bapau- me van het Westen uit beheerscbt en die het hoogste terreinspunt moet vormen tot aan de Maas en de Ardennen, ontruimd. Aan En- gelschen kant acht men thans de ontruiming van Bapaume door de Duitschers nu ook nog maar een kwestie van tijd. Men schrijft aan den Duitscbeni terugtocht verdere vérstrek kende gevolgen toe. De militaire journalist Gibs bijv., de correspondent der Chronicle bij het Britsche hoofdkwartier meldt:Bapaume, die ongelukkige stad, welke de Duitschers op alle mogelijke wijze versterkt en gebarrica deerd hebben1, is niet langer een verafgelegen doel voor onze troepen, doch zal wel spoedig in onze handen vallen. „De Duitschers zouden wel eens een onver- wachten schok kunnen krijgen, want wij staan aan den vooravond van belangrijke gebeurte nissen. meer kan ik op het oogenblik niet zeg gen." De militaire medewerker van het Tageblatt schrijft uitvoerig over de Duitsche terug tochtstactiek, waarop hij, naar wij ons meenen te herinneren, voor jaar en dag reeds heeft gezinspeeld. Majoor Moraht wijst er op, dat von Hindenburg, die met elastische front-te rugbuigingen een grooten vemietigingslag in het oosten heeft geslagen en belangrijke suc cessen heeft behaald, nu in het westen han delt. Hij zegt, dat men bij een grootere front verkorting een woestenij voor den opdringen- den vijand opgeeft, een marschterrein, zoo erg en verderfelijk als er nooit is geweest, ter wijl men zelf veel betere stellingen kan bezet ten en bouwen. Nog is geen manoeuvre-ter- rein tot stand gebracht, omdat de prijsgege ven strook te klein ia De schrijver verwacht blijkbaar een nog grootere frontverkorting, d. w. z. ontruiming van nog meer terrein. Hij is van meening, dat er dan een beslissend offen sief kan komen, waarvoor Duitschland vol doende levende krachten in reserve heeft. In dit verband zij gewezen op twee omstan digheden. In de eerste plaats, dat er volgens de berichten, in geheel België een massaal troepenvervoer naar het westen en zuiden wordt waargenomen en dat daar generaal v. Falkanhayn wordt gesignaleerd en ten twee de, dat sinds geruimen tijd in de Duitsche le- gerberichten van het westelijk oorlogstooneel de namen van bevelhebbers niet meer worden genoemd, hetgeen allicht een aanwijzing is voor een belangrijke hergroepeering. Vergelijkt men dus de Eagelsche en de Duitsche beschouwingen, dan komt men tot de slotsom, dat er in beide kampen belangrij ks operaties worden voorbereid en tegelijker tijd aan beide kanten belangrijke pogingen worden gedaan om ze in de war te sturen. In verband met de berichten over het spoe dig te verwachten Oostenrijksch offensief aan het Italiaansche front, mag er op gewezen worden, dat de werkzaamheid van het geschut in hooge mate toeneemt. Tegelijkertijd is er meerdere actie aan het Macedonische front. Blijkens een Engelsch legerbericht hebben de Turken thans een nieuwe stelling ingeno men tusschen Bagdad en Samara, welke laat ste plaats een 100 K.M. noordelijker dan de eerste is gelegen en een 250 K M. zuidelijker dan de Turksche basis Mozoel. Van Rusland wordt officiéél gezwegen. In de Engelsche pers wordt de staat van za ken zeer gunstig voorgesteld. De opstootjes worden van, geen beteekenis genoemd en men krijgt zoo den indruk, dat militairen en op standelingen verbroederingsfeestjes vieren, waarbij dan de krasse dagorder van den be velvoerenden generaal een zonderlinge wan klank vormt. Daarentegen vernam de Voss. Ztg. via Stockholm, dat de hongeronlusten van zeer emstigen hard waren, dat er 300 a 400 doo- den en gewonden zijn gekomen, dat er even hard om „vrede" als om „brood" werd geroe pen en dat een ernstiger herhaling in politie ke Russische kringen werd gevreesd. Het is moeielijk uit te maken, waf juist is. De eenige maatstaf voor de beoordeeling is de dagorder, waarin den soldaten wordt bevolen, voor geen enkelen maatregel terug te deinzen om de orde te handhaven. En dan kan het verdere zwijgen ook véélzeg- gend zijn! KORTE BERICHTEN. In Zweden zijn gevallen van pokken voorgekomen. Er zijn door Duitschers aanslagen ge daan op Amerikaansche spoorwegen en ande re belangrijke werken. De opstand op Cuba schijnt met een overwinning door de regeeringstroepen ge ëindigd te zijn. De Amerikaansche ex-gezant in Berlijn, de heer Gerard, is in de Vereenigde Staten geland. Volgens het Belgisch Dagblad vertoeft generaal von Falkenhayn, die zich eenige we ken geleden te Munster bevond, thans met een aantal Duitsche officieren in België en wel te Thiehen (Tiriemont). Binnenkort zullen in Duitschland de jongemannen, in 1899 geboren, als soldaat in dienst moeten1 treden. Het oorlogsbureau voor oliën en vetten in Duitschland heeft een prijsvraag uitge schreven voor een surrogaat ter vervanging van lijnoliedat samengesteld is uit inheem- sche grondstoffen. DE GETORPILLEERDE SCHEPEN. Amsterdams die assuradeurs nemen als vaststaand aan, dat Duitschland weigert eenige schadevergoeding te betalen voor de zeven bij Falmouth getorpilleerde schepen Ook zou het -Nederlandsche voorstel om de getorpilleerde schepen door Duitsche sche pen te vervangen, door Duitschland van de hand gewezen zijn. DE OORLOGS-WINSTBELASTING. Naar het Corr.-bureau verneemt zal de op- hrengst van de O. W.-belasting over het eer ste jaar een heel eind blijven beneden de ge tallen, die door financiers in de pers worden genoemd. In Rotterdam zal de opbrengst on geveer 24 millioen gulden zijn, in Amster dam ongeveer 20 milioen gulden. DUITSCHE VLIEGER. Dinsdagmiddag vloog een Duitsche vlieg machine over Sluis. Bij Terhöfstede werd zij beschoten door Nederlandsche militairen De vlieger werd gewond en daalde op Ne- derlandsch gebied, maar had nog'de kracht weer op te stijgen en ongeveer 300 meter over den draad op Belgisch grondgebied ne der te komen. De gewonde vlieger werd door het Duitsche Roode Kruis weggedra gen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De algemeene beraadslaging over de Indi sche begrooting werd Dinsdag geopend. De verdediging ter zee zal.worden behandeld bij de daarbij betrokken afdeeling der begroo ting, de verdediging te land en de daarmede samenhangende financieele vraagstukken bij het voorstel tot wijziging van art. 113 regee- ringsieglement. De heer IJl z e r m a n (u.-l., 's-Gravenhage II) schetste de sinds 1906 gevolgde financiee le politiek met steeds hoogere eindcijfers der begrooting. Spr. drong er op aan, dat aan de salaris- verhoogingen voor officieren en' ambtenaren tot 1 Jan. 1917 terugwerkende kracht zou worden verleend. Hij vroeg of het voldoende was, bij de verdediging van Indië alleen aan Java te denken en bepleitte voorbereiding van de inlandsche bevolking voor alle mili taire en burgerlijke staatsbetrekkingen. On verwijld moesten maatregelen worden geno men in het belang van het evenwicht der In dische financiën. Spr. drong nog op ontgin ning van de natuurlijke rijkdommen aan en behandelde ten' slotte de geestelijke stroomin gen onder de bevolking en het zelfbestuur. De heer Scheurer (a.-r., Snéek) besprak de reorganisatie van het binnenlandsch be stuur en de verdediging van de koloniën. Wat het eerste betreft, moest z. i de inlander in het bestuursleven worden opgenomen. Voor de defensie mocht geen offer te groot zijn. Spr. wees dan eveneens op de wenschelijk- heid de natuurlijke hulpbronnen te ontginnen en laakte het ontbreken van een vlootplan. Spr. verweet den minister gebrek aan vast heid bij de behandeling van de Djambi-con- oessies en den Volksraad. De onlusten in Djambi en elders waren uitingen van het ont wakend Indië, die alle aandacht verdienden. Voorts bepleitte spr. afschaffing van de opi- umregie en van den eisch van verlof tot toe lating van zendelingen. De heer De Meester (u.-l., den Helder) betoogde, dat veel voor Indië wei d gedaan, doch dat nog veel meer moest worden gedaan. Het weerbaar maken van Indië was noodig, doch dan moest ook de geheele koloniale poli tiek in de grondslagen worden veranderd en fericht zijn op het zelfstandig maken van In- ië. Spr. meende ook, dat de minister niet vol doende het belang van de Indische defensie zag en er niet genoeg voor over had. De heer Knobel (v.-L, Zwolle) wenschte het mijnbouwbedrijf te bevorderen. Wat de kosten van de defensie betreft, de grootste kosten zouden zijnhet verlies van Indië zelf. De minister zende zoo spoedig mogelijk de heer Van Heutsz naar Indië om daar te zorgen voor een goede organisatie van onze legermacht. De heer Al bar da (S.D.A.P., Enschedé) zei dat de groote belangstelling voor Indië niet voortspruit uit liefde voor Indië, maar uit de vrees, dat dit eilandenrijk voor Neder land en de kapitalisten zal verloren gaan. De overheid diende de ontwekkeling der in dustrie ter hand te nemen. Voorts bepleitte spr. de belangen van het onderwijs en de volksgezondheid en staatsexploitatie van de petroleumvelden in Djambi. Daarna werd de vergadering verdaagd tot hedenochtend half 12. VERKIEZING TWEEDE KAMER ELST. Bij enkele candidaatstelling is in het dis trict Eist tot lid van dé Tweede Kamer geko zen de heer mr. A. J. M. J. baron van Wijn bergen, die wegens het aannemen van de be trekking van lid van den Centralen Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) had opge houden lid van de Kamer te zijn. Uemeugü nieuws UIT SCHOORL. Tot kerkvoogd der herv. gemeente alhier is door notabelen gekozen de heer Chr. van Duin, in de plaats van den heer C. Duin Jz., die deze betrekking gedurende 25 jaren had vervuld, doch om vergevorderden leeftijd daarvoor heeft bedankt UIT BERGEN. Voor het distributiebedrijf alhier arri veerden gisteren 25000 stuks lange turven, die spoedig gedistribueerd zullen worden. Reeds bestelde de commissie ook 400000 korte turven, die spoedig zullen aankomen. De door de V. V. V. ingestelde commissie voor de levensmiddelenvoorziening ten be hoeve van de hotels en pensions, ontving reeds van een 30-tal eigenaren machtiging tot het aankoopen van verschillende artike len. Morgenavond wordt in het Oranje-Hotel een vergadering van belanghebbenden ge houden. Houders van pensions, die de commissie voor het bestellen van de noodige artikelen de vereischte opdrachten nog niet verstrek ten, omdat zij ae goederen niet h contant kunnen ontvangen, zijn nog in de gelegen heid hun opgaven in te dienen bij' de com missie, onder vermelding op welke wijze zij de betaling wenschen geregeld te zien. De commissie zal dan alles in het werk stellen, om ook hen te helpen. UIT OTERLEEK. Gistermorgen ten 11 ure vergaderde de raad voltallig. Ingekomen een Prov. Blad, houdende de mededeelingen, dat de verpleegkosten van hoofd der school de Heer O. Hellinga. Ter uitreiking der bonboekjes worden houders van legitimatie-kaarten verzoeht zich Donderdag 15 Maart a.s. en Vrijdag 16 Maart a.s., des namiddags van 2 tot 5 uur aan onderstaande scholen te vervoegen nos. 1 t.m. 500 Donderdag a.d. Keetkolk, 501 „.1000 Vrijdag 1500 Donderdag 2000 Vrijdag 2500 Donderdag 3000 Vrijdag 3500 Donderdag 4000 Vrijdag 4500 Donderdag 3000 Vrijdag 5500 Donderdag 6000 Vrijdag Brillensteeg, G«d.Nieuwesloot, Koningsweg, 1001 1501 2001 2501 3001 3501 4901 4501 5001 5501 Men wordt verzocht geen kinderen te zenden, daar bonboekjes aan kinderen niet worden afgegeven. Verloren geraakte bonboekjes worden niet door andere vervangen. Alkmaar, 13 Maart 1917. De Direetenr van het Distribatledr|f, D. SCHENK. Snaarmanslaan, F. J. Aukes. A. Wijn. J.A.Zwarteveeo P. Schipper, j. El te! krankzinnigen te Meer-en-Berg voortaan 400 zullen bedragen, alsmede de mededee ling, dat de salarissen van burgemeester, se cretaris en ontvanger onveranderd waren gebleven. Op voorstel van den heer Blom werd be sloten, aan de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier te Winkel voor de te organiseeren tentoonstelling van brandbluschmiddelen geen subsidie te.geven. D.d. 27 December was van den. Minister van Buitenlandsche Zaken een schrijven in gekomen, waarin bericht werd, dat het ver zoek van den raad om een vergunning boven het Wettelijk maximum (de vergunning van de wed. Ham) toe te staan, niet kon worden ingewilligd. Voor kennisgeving aangeno men. Van de heeren D. de Boer en H. van Ree- nen, voorzitter van de afd. Schermeer van de Hollandsclie Maatschappij van Landbouw, en van „Hollandia", maatschappij tot berei ding van Zuivelproducten, was het verzoek ingekomen om te Stompeioreu een telefoon aansluiting tot stand te brengen. Waar over die kwestie rceos zooveel in den raad gezegd was, daar hadden B. en W geen advies uit te brengen. De voorzitter wees er op, dat voorai de stichting van „Hohantuade zaak urgenter maakte. In be ginsel werd tot de verwezenlijking van het verzoek besloten. De heeren Vader en Couwenhoven werden benoemd tot commissieleden om te onderzoe ken op welke wijze de tot stand koming het best verwezenlijkt kon worden. D.d. 5 Februari was er van den heer J. Glijnis bericht ingekomen, dat hij met in gang van 1 Maart als wethouder zijn ontslag nam. Van de Prov. Staten was goedgekeurd te rug ontvangen het besluit om het bedrag voor den hoofdelijken omslag van 3500 op 4000 te brengen. Van de K. t. M. was bericht ontvangen, dat de besparing aan licht en lampen door het niet branden van de lantaarns ten voor- deele van de gemeente zou komen. Van den Nationalen Vrouwenraad was een vertoog ingekomen waarin de wenschelijk- heid van het bouwen van definitieve wonin gen boven noodwoningen werd uiteengezet De voorzitter verklaarde, dat het bouwen van arbeiderswoningen steeds zijn ideaal ge weest was. Het zou hem zeer veel genoegen doen; wanneer dit in Oterleek eens door de een of andere vereeniging verwezenlijkt zou worden, aangezien een behoorlijke gezellige woning een machtige factor tot levensgeluk is. Het verslag van het Herhalingsonderwijs te Stompetoren, dat van een kasverificatie op 26 Februari, en een schrijven van de Prov. Staten, houdende de mededeeling, dat de ge meente voor de verpleging van krankzinni gen 5y2 cent per dag duurtetoeelag zal heb ben te betalen, werden voor kennisgeving aagenomen. Dit geschiedde ook met het verslag over de volkshuisvesting in de gemeente. Ook met het verslag over het lager onderwijs in de gemeente geschiedde hetzellfde. Aan den secretaris, den heer S. Brak, werd op diens verzoek, onder algemeene instem ming, wegens voortdurende ongesteldheid, De Burgemeester van Alkmaar brengt ter keunis van belangheb benden, dat de nltkeerlng der ver* goedingen, loopende over het tijdvak van 6 tot en met 10 Maart, aal plaats hebben ten Stadhulze, op VrUdag 16 Maart a.i., voor Zoo veel de LANDWEER en den LAND- STORM betreft van Sj3} nar en voor zooveel de MU.1TIJB aangaat van 8J-4J uur. Alkmaar, 14 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Q. RIPPING. met ingang van 1 Juni eervol ontslag ver leend. lot leden van het stembureau voor de weede Kamer-verkiezing werden de heeren de Jong en Vader gekozen, tot dat voor de Prov. Staten-verkiezingen de heeren de Jong, Vader en Couwenhoven, tot dat voor de gemeenteraadsverkiezingen de heeren Couwenhoven, Dekker en Blom. Tot wethouder werd hierop met 5 tegen 2 stemmen op den heer Dekker, gekozen de heer Vader, die de benoeming aannam en na felicitatie door den voorzitter en den raad bedankte voor het in hem gestelde vertrou wen. Hierna werden eenige af- en overschrij vingen vastgesteld, alsmede een suppletoire begrooting voor het levensmiddelenbedrijf over 1916. De voorzitter deelde hierop mede, dat door B en W. als leiders voor het distribu tiebedrijf de heer Duin was aangesteld. Spr. die het tot nog toe regelde, weet, dat een oê- looning van J 10 per maand veel te weinig was en had daarom een ontwerp gemaakt om deze belooning te verhoogen. De heer Vader stelde voor om deze be looning van 10 op 20 te brengen. Hier toe werd besloten. Bij de bespreking werd nog met 4 tegen 3 stemmen besloten om direct aardappelen te bestellen. De heeren Dekker, Schermerhorn en Blom oordeelden het wenschelljker om, In de hoop alsdan Eigenheimers te ontvangen, nog.een 14 dagen, met het bestellen te wach ten. Nog werd besloten om de regeering^arti- kélen aan den Stompetoren voor de inwoners van de gemeente alleen verkrijgbaar te stel len, ook na de ontvangst van de bonboekjes, in den winkel die in het deel van Stompeto ren ligt, dat tot de gemeente Oterleek be hoort. Besloten werd om den cursus voor meisr jes van het herhalingsonderwijs aan de school in Oterleek te doen geven. De voorzitter vroeg of de raad het wen- schelijk oordeelde om al of niet een oproe ping te doen voor een nieuwen opzichter. Reeds had een sollicitant zich aangemeld. Spr. had evenwel het liefst iemand die nieft tevens patroon was en men zou dan wel bui ten de gemeente moeten zoeken. De heer Glijnis oordeelde den heer Im- mink zeer geschikt. Besloten werd in deze nog een afwachten de houding aan te nemen, aangezien weinig gebouwd wordt. De voorzitter bracht hierop een woord yan dank aan den heer Glijnis voor de be reidwilligheid en ijver waarmede hij steeds de belangen van de gemeente had gediend Spr begreep, dat ernstige redenen hem noodzaakte zijn ontslag te nemen, doch was er van overtuigd, dat het wethouderschap van den heer Glijnis steeds in nmigeimnu» ALRMAARSCHE COURANT. houder van legitimatie n n n n n m n n rt it It I)

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1