DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tabak J. R. Keuss. betreffende den Abonnementsprijs. e vrij i> al BERICHT No. 64 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. 16 MAART. RIJST. Maximumprijs Meel, Bloem en Brood. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor-Alkmaar f 1,—franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0.121/»- Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. FEUILLETON. Dokter Stillfried Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 16 Maart. De Tsaar afstand gedaan van den troon, het winterpaleis door de reyolutionnairen be zet, de ministers en oud-ministers gevangen genomen, een „comité de salut public" inge steld, dat zijn naam dankt aan de groote Fransche revolutie, zich onmiddellijk met een proclamatie tot hét volk wendt en zich den bijstand van het leger verzekert, bereids een ministerie gevormd, de broeder van den Tsaar aangesteld tot regent ziedaar het vage en verwarde beeld, dat de berichten uit Rusland over de revolutie ons bieden Een beeld, dat meer te raden dan te beschouwen geeft. Voor- ai, wanneer men zich afvraagt, welken in vloed de gebeurtenissen, welke zich in St. Pe tersburg, neen in geheel Rusland zoo snel hebben afgespeeld, zullen uitoefeenn op den loop van den oorlog. Aanvankelijk waren- er aanwijzingen, dat de revolütie gericht was tegen de oorlogspartij, tegen het langer sa mengaan met de entente, tegen bet voortzet ten van defi oorlog dus. In Londen scheen men dan ook verlegen met de zaak, verkortte en verknoeide eerst de berichten over de on lusten, hield daarna de telegrammen over de omwenteling achter. Maar gisteren heeft de Engelsche minister Bonar Law onder toe juichingen van het Lagerhuis medegedeeld, dat de omwenteling het gevolg is van het feit, dat de oorlog niet werd gevoerd met de voort varendheid en kracht, welke het volk ver wachtte. En tegelijkertijd wordt gemeld dat namens het uitvoerend comité aan de bevelr hebbers van leger en vloot is verzocht den strijd tegen den vijand voort te zetten, terwijl in de redevoeringen,, waarmede de Doema- president de troepen toesprak, de nadruk werd gelegd op de eenheid van volk en leger, waardoor Ruslands macht en zegepraal zou den worden verzekerd Toch is hierdoor de invloed van de omwen teling op den oorlog nog niet bepaald. Hoe is de gang der revolutie geweest? Zij is voortgekomen uit het volk, dat hon ger, had. Zij is daarna overgeslagen op de troepen van St. Petersburg hoe duidelijk worden ons thans de verminkte Engelsche be richten van enkele dagen geleden, waarin gesproken werd over verbroederingsfeesten tusschen soldaten en burgersZij is tenslotte doorgedrongen tot de volksvertegenwoordi ging, aan welker poorten de oproerige troe pen hebben aangeklopt, om te vernemen wel ke houding de Doema zou aannemen, terwijl Roman'naar het Duitsch van DORA DUNCKER. 21) „O, zoo, weet u het nog niet? Zaterdag zal einelijk het tooverfeest op Wolkenstein plaats vinden. Ale Unterbergers zijn genoodigd. Een weigering wordt niet aangenomen. Zelfs papa rector is besloten te gaan. Gustava heeft hem overgehaald." Vroolijk praatte Robby over de omvangrij ke toebereidselen voor het feest, die de dokter, met wien hij onlangs zijn Berliinsche vriend schap had vernieuwd, hem in 't geheim had meegedeeld. Er zijnj over de honderd uitnoodigingen verzonden. De dames in Wolkenstein ver wachten groote dingen. Die malle juffrouw Mengegold, u weet wel, meester, dat onge- wasschen meisje uit 't slavenrijk, moet ernsti ge trouwplannen hebben. Nu niemand in Wolkenstein heeft toegebeten, moest de heer Radtke haar de lijst met uitnoodigingen ge ven en daarin heeft zij zes hoogadelijke na men uit de buurt met een blauw potlood aan gestreept." Robby lachte hartelijk. „En dan nog iets. Dokter Stillfried is voor nemens den braven schoolmeester een extra genoegen te bereiden, zoo iets voor den „be schavingsfactor", waarover Gesser het altijd heeft en wel door het uiteelen van goede volks boeken onder de schooljeugd. Ik heb beloofd papa rector naar wat bruikbaars te vragen. Gaat u mee, mijnheer Fredenskirch?" „Ga maar vooruit Robby, ik kom dadelijk na." Oscar Fredenskirch bleef staan, waar hij had gestaan en staarde zwijgend voor zich uit, tea prooi aan met elkaar strijdende ge inmiddels alvast de militaire wacht van de Doema werd vervangen door opstandelin gen. En toen de Doema gekozen had heeft de omwenteling zich zeer snel verbreid. Dit alles is echter niet zoo gemakkelijk ge gaan. Minister Bonar Law sprak van de „be trekkelijke kalmte, waaronder de verandering tot stand is gekomen. Dat betrekkelijke is echter betrekkelijk. Er zijn alleen te St. Petersburg een paar honderd burger-slacht offers gevallen en men is geducht te keer ge gaan tegen de politie, welke op de daken der gebouwen mitrailleurs had opgesteld en handgranaten had geworpen op de opstande lingen. En ook andere aanhangers van het ancien régime, die op den terugkeer daarvan hopen, hadden daken en zolders bezet, van waar zij op troepen en burgers vuurden. Het is thans de vraag, of het tijdelijke be stuur te St. Petersburg zich zal kunnen hand- naven en zijn voornemens ten opzichte van den oorlog zal kunnen u-'tvoeren Het zal plot seling moeten voorzien in het nijpende broodgebrek en moeten zorgen, dat er voor raden komen. Het zal in weinig tijd de tekort komingen der regeering moeten herstellen En alleen daardoor het vertrouwen der be volking kunnen behouden. In een land als Rusland weet men wel waar een revolutie be gint, maar niet waar zij eindigt en waartoe zij leidt. Een tegen-revolutie kan uitbreken. De vredelievende strooming kan zich plotse ling door den dam der oorlogspartij bapn breken en dezen geheel wegspoelen. En in elk geval werkt binnenlandsche oneenigheid tij delijk als een rem op de oorlogvoering. Hoe het ook zij, de gevolgen van deze Maart-om wenteling teekenen zich nog niet zoo af, dat zij duidelijk onderkend kunnen worden. Wij dienen ten opzichte daarvan dus voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Raadselachtig is op het oogenblik ook het aftreden van den Tsaar, die zich niet qjiidden- in de branding der omwenteling bevond, maar, vermoedelijk wetend, dat er een staats greep werd voorbereid, met den troonopvolger naar het militaire hoofdkwartier was ge vlucht,* waar hem persoonlijk gevaar niet gauw treffen zou. Alleen weten we, dat groot vorst Nicolaas in overeenstemming met den chef van den generalen staf Alexejef den Tsaar had verzocht, ten einde Rusland te red den en den oorlog tot een goed einde te bren gen, het eenige mogelijke beslüit te nemen in de tegenwoordige noodlottige omstandighe- dachten. Uit het „dadelijk" was uur na uur geworden. De firma Radtke en Bohlman in Hamburg had voor den zoon des huizes een wissel tot een aanzienlijk bedrag moeten afgeven. Maar daarvoor straalden park en slot. Wolkenstein dan ook in een tooverachtig licht. Rondom de grasperken en verscholen' tusschen dicht struikgewas, waren zitjes bont gestreepte lin nen tenten en sierlijke priëelen. Het ronde grasperk voor het terras was met planken be legd en in een volslagen dansvloer veranderd. De „Higiea", het tot Stillfried's ergernis veel te zelden bezochte lichtbad, was met be hulp van lichteffcten in eeni Griekschen tem* pel veranderd, rondom het feestterrein hin gen tusschen de donkere hooge boomen guir landes van bonte lampions als glinsterende snoeren parelen. De tafels en stoelen voor het souper waren ongedwongen hier en daar ge plaatst. Er moest in elk opzicht onbeperkte vrijheid heerschen. Niemand zou aan eenige etiquette gebonden wezen. Volgens neiging en eigen wenschen moesten zich de groepjes vormen en weer ontbinden. De tafels waren gedekt. Op elk preikte een groot bouquet bon te herfstbloemen en een met een rood kapje beschermde kaars. Hét was werkelijk een mooi geheel dat Stillfried met behulp van Gustava en juffrouw Kleemann had weten tot stand te brengen. Een half uur, voordat men de gasten kon verwachten, leidde Stillfried Korb door het park. Wanneer de Freie Warte morgen reeds een uitvoerig bericht over het feest zou bevat ten en de redacteur een paar buitenlandsche couranten ook van berichten zou kunnen voor zien, dan moest Korb nog dienzelfden avond aan 't werk gaan. Stillfried wiens slank figuur en fijne kop bijzonder goed uitkwamen in den onberispe- lijken rok en de witte das, had zijn arm ver trouwelijk door dien van Korb geschoven, Ze den, dat de Tsaar daarop afstand van den troon heeft gedaan en dat zijn 38-jarige broe der Michael Alexandrowitsj tot regent is be noemd. Trouwens heel zijn regeering door is deze heerscher over een half werelddeel een raadsel geweest. Toen hij in November 1894 tot Tsaar aller Ruslanden werd ge kroond, trof het den toeschouwers hoe aarze lend hij door de kathedraal schreed, ij, de bleeke jonkman van 2.6 jaren, die onder den last van den hermelijnen mantel te bezwijken scheen. En wanneer men den Tsaar in zijn regeeringsperiode heeft gevolgd, dan heeft men voortdurend waargenomdh zwakheid van gang en aarzeling in tred. Een zwakkeling is Nicolaas II bovenal geweest, iemand, die niet wist wat hij wilde, alleen, dat hij alles, wat hij wilde, krachtig en doortastend wilde. Als een disharmonische figuur stond hij in de rij der vorsten van heden Was hij het niet, die een manifest uitvaardigde tot bijeenroeping van de eerste vredesconferentie „om aan alle volkeren de weldaden van een werkelijken en bestendigen vrede te verzekeren?" En hoe heeft het volk in zijn eigen onmetelijk rijk in binnen- en buitenlandschen oorlog moeten lij den Was hij het niet, die in het October-ma nifest van 1905 als zijn „onveranderlijke^wilsr uiting" het volk rechten toezegde? En hoe is de volksvertegenwoordiging geknot en te gengewerkt Was hij het niet, die den 30sten Juni 1916 zijn wil te kennen gaf, om de bij eenkomst van de wetgevende lichamen te ver haasten, om de stem van de Russische aarde te vernemen? En hoe heeft hij die stem niet tot verstikking gebracht, tot op het laatst van zijn regeering toe! Wij kunnen slechts aanstippen, wij kun nen niet langer stilstaan bij de regeering van dezen monarch en de Russische volksbewe ging, in dien tijd ontstaan. Op den bloedigen Januari-Zondag van 1905 is het volk tot hem gekomen, om toena dering te zoeken. Hij had de wijk genomen naar Tsarkoje Selo, zijn buitenverblijf, en de optrekkenden werden neergesabeld. In Maart 1917 neemt hij de wijk naar het militaire hoofdkwartier. En terwijl de om wenteling in de hoofdstad woedt, achterhaalt het noodlot den angstigen heerscher ook in zijn afgelegen wijkplaats. Hij, die zich op al lerlei wijs heeft vastgeklampt aan zijn vor stenmacht, hij ziet zich tenslotte gedwongen toch- afstand te doen van die macht. Tragisch in velerlei opzicht valt de Tsaar als eerste slachtoffer van koninklijken bloede in dezen oorlog. Hij heeft reeds zijn les geleerd - een harde las! waren voor het Higiea-tempeltje blijven staan. Loodrechte latten met gloeikousjes gaven den vorm der Grieksche zuilen aan. „Nu, wat zeg je ervan, Korbje? Zullen de Laukaërs van nijd barsten „Nu, en of ze, dokter! U hebt er eer van. Het is eenvoudig schitterend. Het college van curatoren zal mond en neus opensperren." Sillfried huichelde geringschatting. „Die beunhazen!" zei hij minachtend. „Maar dat levert een feuilletonnetje op, hè? Laht u door Radtke de presentielijsten geven of liever de lijstten der gènoodigaen bedankjes worden niet genoteerd en vergeet me graaf Re- ventlow, Kitzbüchel, baron Wahnschaffe met familie uit Gdtha en den jongen graaf Ross om 's hemels wil niet. Wacht eens, Korb Stillfried trok zijn notitieboekje uit zijn zak „er heeft zich nog iemand direct- van uit Gotna aangemeld hij keek in het boekje „een baron Feldheim, van wien ik nooit gehoord en die ook niet in den Almanach de Gotha is te vinden. Heb je den man hier er gens ontmoet?" Korb had hem nooit gezien „Na, laat ons maar hopen, dat het een bij zonder hooge Piet is. De heeren curatoren worden natuurlijk naar behooren gehuldigd." Korb lachte. „En nog iets Stillfried had zijn arm weer vriendschappelijk door dien van den re dacteur geschoven en trok hem verder. „Wat zou je zeggen van een artikeltje voor Berlijn, Körbje? Heb je daar geen connecties? De zaak hier heeft verduiveld veel geld gekost. Je zult begrijpen, dat het er mij om te doen is, er veel reclame mee te maken." Korb draalde met het antwoord. Hoe zou men als redacteur van een klein blad zooals de Thüringer Freie Warte, aan connecties te Berlijn komenMaar dat behoefde de dokter nu niet te weten. Als voorkomend jongmensch wilde hiji zich in den loop van den avond met ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF alhier brengt ter algemeene ken nis. dat met ingang van MAANDAG 19 MAART a.s. voor deze gemeente de prijs voor REGEERINGSRIJS1 is gesteld op 10 CENT PER K.G. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF brengt ter algemeene kennis, dat de MAZIMUM-KLEINHANDELPRIJS van REGEERINGSMEEL, BLOEM en BROOD als volgt is vastgesteld: 1. REGEERINGSMEEL, ter bereiding van Regeeringsbruinbrood of op broodkaart te verstrekken voor het hakken van bruinbrood door particulieren, 14 CENT per 1 K.G. 2. REGEERINGSBLOEM (uitsluitend op broodkaart te verstrekken), 33 CENT per 1 K.G. 3. Regeeringsbruinbrood, uitslui tend op broodkaart te verstrekken, 5 CENT per 400 Gram. I 4. TARWEWATERBROOD (gebakken van Regeeringsbloem) 12^ CENT per 400 Gram. 5. TARWEWATERBROOD (gebakken on der rabbinaal toezicht) 13 CENT per 400 K.G. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. RUSLAND. DE OMWENTELING IN RUSLAND. De heer Bonar Law heeft in liet Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat de Tsaar af stand heeft gedaan.' Grootvorst Michael Alexandrowitsj, zijn broeder, in 1878 gebo ren, is tot regent benoemd. In zijn medecleeiing in iiet Lagerhuis zei- de Bunar Law, dat de beweging met ten doel heeft den vrede te verzekeren, maar dat inte gendeel de ontevredenheid over de regee ring het gevolg is van het feit, dat de oorlog niet is gevoerd met de voortvarendheid en kracht, die het volk verwachtte. (Luide toe juichingen). Bonar Law verklaarde verder, dat volgens de ingekomen berichten er weinig menschen- levens te loor zijn gegaan en legde den na druk op de betrekkelijke kalmtej waaronder de verandering is tot stand gekomen. Uit St. Petersburg wordt door Reuter ge meld dat de voorzitter van de Doema, de den neurathenischen Berlijnschen journalist in contact stellen, tenminste als de stumper op het feestterrein verscheen. „Nu Körbje? Het zal niet in uw nadeel wezen. Onze propagandakas heeft, dank zij papa Radtke, nog een mooi rond buikje." „Heel vriendelijk, dokter. Ik zal er eens over nadenken en deel het u dan mee Ah, de mooie Rosalie!" Beide heeren waren blijven staan Het kost te hun moeite niet in lachen uit te barsten. Uit een in tooverachtig blauw licht badende grot in de rots, die de dokter juist op het punt was geweest zijn metgezel te laten zien, kwam juffrouw Mengegold op de heeren toe. Haar zwart wollig haar werd boven elk oor door een vuurrooden kunstbloem van de goed koopste soort bijeengehouden. Zij droeg een nauwen, groen en blauw geruiten rok en een lichtgroene zijden blouse, waarvan zij reeds wekenlang onafscheidelijk was. In plaats van de gewone, dagelijksche boa, lag nu om hals en schouders een bont van schapewol, die eens wit moest zijn geweest en waarvan de blauwe zijden voering was versleten. Geheel in tegenstelling met haar gewone lethargie liep zij de heeren nu levendig tege moet. Radtke had haar juist verteld dat ei verscheiden bedankjes waren ingekomen. Of graaf Reventlow, graaf Ross en baron Feld heim ook stellig kwamen? Volgens haar bere kening moesten de Gothaers er reeds lang zijn. De trein kwam immers toch om zes uur dertig aan en dat was het reeds lang. Stillfried, die Pappenheim met den tuin man Kegel in een zijpad had zien opdoemen, was al lang met zijn gedachten afgedwaald. Er waren gewichtiger dingen te doen dan de schoone Rosalie te woord te staan. Dus keer de hij zich haastig om en liep beiden tege moet, juffrouw Mengegold aan Korb overla tend. „Maar ik bid u, mejuffrouw," antwoordde Mst Ingang van 1 APRIL a.s. wordt de abonnementsprijs van dit blad ge steld op 11.30 voor de itad en f 1.50 voor buiten par kwartaal en dispositiekosten. Daar tegenover vervalt dan de oorlogstoeslag Wij hepen, dat, bij de steeds stijgeide kosten, inzonderheid van het «bakkersbedrijf, eqs in den eersten tijd tot dezen prijs zullen kunnen bepalen. Ons blad behoort oak dan nog tot de goedkoopste dagbladen van Neder land. Bij wokelijkscb© betaling ls do prtj» met 1 APRIL. a.s. tien cents per week. Plet ial ons ernstig streven blijven, den inhoud van de Alkmaarsehe Courant iteeds meer te doen beantwoorden aan de hooge eischen, die men met recht stellen kan, doch het springt In het oog, dat deze hooge eischen ook steeds meerdere kosten meebrengen op ieder gebied. DB UITQIVBRS. Zij, die zich met 1 APRIL op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. heer Rodziauko. uit uaam van het uitvoerend comité aan de bevelhebbers van de vloot en van de legers op alle fronten een manifest heeft gezonden, waarin hij hun verzoekt kalm te blijven en den strijd tegen den vijand voort te zetten, terwijl het comité den bin nen lauusche vrede handhaaft. De revolution- nairen hebben een voorloopige regeering in gesteld. De oud-ministers Bark, Protopopof, Stür- mer en anderèn zijn gevangen genomen. Ook baron Fredericks, de minister van het Keizer lijk hof, dien het volk ,van pro-Duitschheid verdenkt, deelde dit lot, het winterpaleis van den Tsaar is bezet. Moskou heeft zich, zon der dat er bloed is vergoten, bij de revolutie aangesloten Ook Nisjni Novgorod, Kazan, Odessa en Cbarkof deden dit. Door militaire comité's wordt de orde in die steden be- handhaafd In Moskou zouden, naar aanlei ding van de revolutie, groote feesten hebben Korb de steeds met meer drang aanhoudende jonge dame ongeduldig, „zelfs al mochten de heeren niet den trein van zes uur dertig ge komen zijn dan bestaan er duizend mogelijk heden, waardoor hun komst hier vertraagd kan zijn géworden. Bovendien komen er nog twee lokaaltreinen en dan hebben we, wat meer is, immers heden ten dage automobie len, God zij dank." „Automobielen, Ood zij dank," herhaalde Rosalie met geestdrift. Zij koesterde een be- gee aaide voorliefde voor de autosport, al was iver platonische. Stillfried be weerde tenminste, dat zij nog nooit in een tuf-tuf had gezeten. Zoowel in het schemerdonker tusschen de struiken als op de wegen in de volle verlich ting van de rondom aangebrachte gloeilich- ten, doken groepen gasten op. Korb, die er ook volstrekt niet verlangend naar was, met juffrouw Mengegold gezien te worden, nam kortweg afscheid met de opmer king, dat het hoog tijd voor hem werd om aan 't werk te gaan. De verlaten Rosalie snelde in haar nauwen, gekreukelden zijden rok naar het voorplein, waar de rijtuigen stilhielden. Intusschen keerde haar oor zich voortdurend luisterend naar den straatweg, zonder dat zij een wellui dend getoet of een veelbelovend snotren en knallen vernam. Ginds in het kleine zijpad stond Pappen heim nog steeds kaarsrecht voor zijn meester. Kegel was dadelijk verder naar het groote bassin- gezonden, waar het arrangement der bloemen Stillfried's goedkeuring niet weg* droeg. Hij had met Gustava's oogen gezien, naar wier oordeel de kakelbonte chaos een smakeloozen indruk maakte. „Mooi in tinten tegen elkaar laten uitko men, Kegel," had hij den ouden man toege roepen, "moderne gebroken kleuren." Daarop ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1