IfEDBTILAND. urr heiloo. plaats gnhad. Da politieke gevangenen war den in vrijheid gesteld. Het uitvoerend comité van de Doema, dat zich tot voorloopig bewind uitriep, vaardigde de volgende proclamatie uit: „Gezien de ongelukkige omstandigheden en de binnenlandsche desorganisatie, te wij ten aan de politiek van de oude regeering, ziet het Uitvoerend Comité van de Doema zich gedwongen om de proviandeering en de openbare orde in handen te nemen. Ten volle bewust van het genomen besluit uit 't Comité de zekerheid, dat dé bevolking en het leger het zullen helpen bij den moeilijken taak van het vormen eener nieuwe regeering, welke de wenschen kan bevredigen van de oproerige bevolking van de hoofdstad en het garnizoen van Petrograd, dat zich geheel, meer dan 30,000 man, met de revolutionairen vereenig- de. Het Comité arresteerde alle ministers en zette hen gevangen in de Doema, het kabinet verklarende als niet-bestaande. Heden, den derden dag van de revolutie, is de geheele hoofdstad, waar de orde zich snel herstelt, in de macht van het Uitvoerend Comité van de Doema en van de troepen, die het steunen." Wat de Russi^he legerbevelhebbers betreft, Generaal Cyril heeft verklaard, dat hij zich volkomen ter beschikking van Rodzianko stel de, Alexejef antwoordde, dat hij het voorstel van de Doema (den strijd voortzetten) aan nam, Broesilof verklaarde dat hij zijn plicht deed jegens Tsaar en vaderland. KORTE BERICHTEN. Admiraal Lacaze, de Fransche minister van marine, is tot waarnemend minister van oorlog benoemd. De Engelsche overheid heeft, volgens Wolff 1900 Noorsche zeelieden in Engeland, die geen werk hebben, verboden te vertrekken. Uit Kristiania meldt Wolff dat volgens een Noorsch blad het reeds als in den grond geboord opgegeven Noorsche stoomschip Da na. 9 Maart bij Lerwick is getorpilleera, hoe wel Engelsche oorlogsvaartuigen het bege leidden. De Duitsche Rijksminister van Financi en, Helfferich, is gisteravond, ter Inwinning van Inlichtingen, naar Belgie vertrokken. Hij gaat het eerst naar Brussel. Wolff meldt, dat in de vacature van Dr. Uebknecht een candidaat der Sociaal Demo cratische meerderheid'hls lid van den Rijks dag gekozen is. Liebknecht behoorde tot de S. D. minderheid. De wereldkampioen op de schaats Oscar Matfaiesen, heeft her wereldrecord van ander halve Engelsche mijl (2400 m.) verbeterd op de open baan te Éeau-Claire in Wisconsin. Het oude record bedroeg 4 min. 25 sec.Ma- thiesen bracht het op 4 min. 13,4 sec-. Door den ijsgang in de bont waren de Deensche eilandforten Saltholm en Flak een week lang van de buitenwereld afgesloten. Te legrafisch kwam toen bericht, dat er op Salt holm iemand ernstig ziek en een dokter hoog- noodig was. Een tweedekker van het leger bracht er den dokter en tegelijk een zak post. Vliegtuigen kunnen dus nog voor ietó anders dienen dan ter vernietiging. Als bezuinigingsmaatregel is het in De nemarken automobilisten verboden, op werk dagen te rijden buiten een kring met een straal van 40 K.M. van hun huis af, op Zon dagen van 15 K.M. Op overtreding staat hooge boete of zelf gevangenisstraf. VEEVOEDER. De minister van landbouw heeft bepaald, dat verboden is, behoudens zijne bijzondere toestemmingtarwe en rogge te verwerken als voedermiddel voor dieren, tarwe en rogge on verwerkt' of verwerkt ongemengd of gemengd met andere stoffen als voedermiddel voor die ren te gebruiken. DE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN DE GELDERLAND. De gewonden bij de ketelontplóffing aan boord van den kruiser Gelderland zijn gister middag 12 uur te Vlissingen aangekomen. Door het personeel van de militaire verband- plaatsafdeeling werd direct aangevangen met het overbrengen van de acht zwaar en vier licht gewonden naar den gereedstaandcn zie kenauto en -wagens,Vom hen verder over te brengen naar de ziekenhuizen te Vlissingen en Middelburg. Bij het ongeluk werd één persoon direct ge- doodf en negen zwaar gewond, maar een dezer laatsten is onderweg overleden. Een der opvarenden heeft door spoedig af sluiten van den stoom erger voorkomen. Alle slachtoffers zijn stokers. Aan het station stonden familieleden van opvarenden de komst der boot af te wachten. Toen een der vrouwen vernam, dat een naaste bloedverwant van haar onder de slachtoffers was, viel zij flauw. keerde hij zich weer naar zijn badknecht en vroeg hem ongeduldig waar ae berglui zaten. Precies om half zeven hadden zij daar boven moeten aantreden." „Dat hebben ze ook gedaan. Zij zitten nu eenter in de keuken," merkte Pappenheim met verachting op. „Juffouw Amalie heeft hun bier laten geven. Noodig vind ik dat juist niet." „Ik ook niet. Pappenheim. Dus marsch, al iens, voor aen dag met de lui. Zij moeten zich achter de vlierbessenstruiken bij het be gin van de dorpstraat opstellen. Zoodra de Eeeren van het bestuur komen ik zal het teeken geven blazen zij, zooals afgesproken is: „Zoo leven wij, zoo leven wij", enz., enz." Pappenheim grijnsde, ondanks zijn slecht gehumeurdheid en bromde iets in zijn stoppe- ligen knevel. ,Heb je nog wat, Pappenheim anders voorwaarts." Pappenheim zette zich langzaam in bewe ging. „Ik vlieg immers af, dokter." Tien schreden verder bleef hij staan en sihudde zijn hoofd. „Zoo leven wij eiken dag Hij tastte naaf zijn maag. „Dat zou ik juist niet kun nen beweren. Maar mij goed wat gaat het mij aan als hij zijn curatoren bedot." Stillfried had zich geen tijd gegund Pap penheim na te kijken. Er ontbrak nauwelijks een kwartier meer aan de officieele opening van het feest en noch Gustava noch Juffrouw Kleemann liet zich zien. Stillfried snelde in stormpas op het huis toe. De beide dames mochten in geen geval TOT ZINKEN GEBRACHT. Het gezonken Noorsche stoomschip ,,Da- vanger was geladen met 9000 'ton mixed, een mengsel gerst, voor de spiritusfabriek te Deift. Het scilip was door Duitschers met bommen tot zinken gebracht,- nadat zij olie en levensmiddelen naar den onderzeeër had den overgebracht De schipbreukelingen zwierven 16 uren op zee rond alvorenszij werden opgepikt. ONZE SCHEEPVAART. Gisterenmiddag hebben belanghebbenden bij het uitvaren onzer schepen naar Ameri ka, in verband met de tegenorder om te ver trekken, welke door de autoriteiten werd uit gevaardigd, te 's-Gravenhage een samenspre- king gehouden, waarbij tegenwoordig was de chef van den marinestaf. Naar men verneemt blijft het verbod tot uitvaren voorloopig gehandhaafd. Men meent dat het oponthoud wordt ver oorzaakt doordat de Duitsche admiraliteit zich nog niet in verbinding heeft kunnen stellen met al haar zeestrijdkrachten, welke nabij de route van ons land naar Amerika opereeren. UITGEVAREN. Vanuit IJmuiden zijn' stoomschepen uitge varen naar Kopenhagen, Leith, Bristol en Huil; Van de maatschappij „Marezaten" te IJmui den hebben 8 stoomtrawlers zee gekozen. Andere reederijen maken hunne schepen ge reed. STEENKOOL. Nu de schepen weer geregeld kunnen va ren, komen er weer meer steenkolen uit Duitschland. Men hoopt binnenkort den maandelijkschen aanvoer tot 350.000 ton op te voeren. (Vóór den' oorlog was dat 600.000 ton, doch de aanvoer verminderde tot 400.000 ton). De aanvoer van Engelsche ko len staat nog geheel stil, wat niet vergoed wordt door de verhoogde productie van de Limburgsche mijnen. Aan een intrekking van de tegenwoordige bezuinigingsmaatregelen zal binnen afzien- baren tijd niet zijn te denken. BUITENLAND. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de wetsontwerpen tot vaststelling van de Indi sche gegróoting werden Donderdag voort gezet. De minister van koliën verdedigde zijn beleid tegen de daarop geoefende kri tiek, inzonderheid van den heer Heeres. Hij meende o. m., dat hij over 't algemeen niet over gtbrek aan instemming met zijn ont wei pen le klagen had Spr. ontmoette bij zjjn verdediging, behal ve aen neer Heeres, ook de iieeren Boisse- vain en Scneurer, Den laaisien a.gcvaanu^de woes hij op de belemmeringen in de verbin ding van het Plein met Indië. De minister trad vervolgens in een histo risch overzicht van heLgeen er in den loop der jaren over de verdediging van Nederl.- Indië is te doen geweest, en zeide, dat hij hard had gewerkt aan de defensie van Indië. Verder sprak hij over de financieele poli tiek, waarbij hij mededeelde, een stelsel te hebben ontworpen van unificatie van de be lastingen voor inlanders, vreemde Ooster lingen en Europeanen, aanvankelijk alleen voor Java en Madoera. Voor de verdediging diende naar zijn meening een speciale belas ting te worden geheven, waartoe konden die nen, naast verhooging van de inkomstenbe lasting en de overwinstbelasiting, matige uit voerrechten van producten van land- en mijnbouw Voor de inlanders kwam voorts een weerbelasting in aanmerking. Over een voorstel tot inwilliging van een verzoek van den heer Kleerekoper om den minister van oorlog te mogen interpellee- ren over een door hem waargenomen wijze van handelen van een hoofdofficier tegen over een minderen militair, staakten de stein- men. 27 leden-(de linkerzijde behalve de heer IJzerman, benevens de heer Bichon) waren voor, en 27 leden tegen inwilliging van het verzoek. De conclusie van de commissie voor de ver zoekschriften ten aanzien van het adres be treffende onrecht, werklieden van de Rijks werf aangedaan, strekkende om over te gaan tot de orde van den dag, werd aangenomen met 32 tegen 21 stemmen. Daarna zette minister P ley te. zijn rede voort. Bij de salariskwestie zei hij het houden van voordrachten over den Indischen dienst en het Indische leven te bevorderen. Het land zelve moest zooveel mogelijk voorzien In de behoefte aan onderwijzers. Spr. was overtuigd dat de ingeslagen weg inzake het opiumvraagstuk de goede was. In- bij de ontvangst van het bestuur ontbreken. In de onmidelijke nabijheid van het ge bouw kwam Stillfried jufrouw Kleemann te gen, die er in haar eenvoudige goed zittende japon met lichte lila ceintuur, waarin een paar astres van dezelfde kleur staken, aller liefst uitzag. Zij bloosde even toen zij de dok ier zoo haastig op zich zag toekomen. Hij stak haar de hand toe, blij dat hij weer vrede met haar had gesloten. Sinds eenige dagen had Gertrude Klee mann de behandeling van de oude pianiste op zich genomen. Dat hij deze inschikkelijkheid in de eerste plaats aan Gustava had te dan ken, vermoede hij niet. ,Én waar zit uw nieuwe vriendin, juffrouw Kleemann? Wij hebben niet veel tijd te ver liezen. Precies om zeven uur wordt er aange treden. Aan de grootsteedsche mode om een uur later te beginnen doen wij hier niet." „Jufrouw Hill zal dadelijk hier zijn," ant woordde Trude glimlachend, verheugd over Stillfrieds opgewekte stemming. „Zij heeft bezoek gekregen." Het gezicht van den dokter betrok. „Toch niet Gertrude, die zijn gedachten dadelijk ried, zei troostend: >.De oude rector maar. Ik ge loof, dat zij over zaken, in elk geval over Rob- by spreken." „Dan is er niets aan te doen, dan moeten wij er alleen op af, juffrouw Kleemann." zei hij zenuwachtig en gaf haar den arm. Zij waren nauwelijks den weg overgestoken of Gustava trad met den rector uit het huis. Haar mooi gelaat drukte onmiskenbaar ont- zake art, 123 regeeringsreglement wachtte hij een voorstel van den heer Bomans af. De invoering der bestuursreorganisatie diende voorshands beperkt te blijven tot Java en Madoeraj het aantal gewesten tot 3, ter wijl aan den gouverneur van elk gewest twee gedeputeerden dienden toegevoegd. Boven een regentschap diende de voorkeur gegeven te worden aan een autonoom ressort. De bevol king diende in de gewestelijke raden werkelijk vertegenwoordigd te zijn. Een wetsontwerp voor de reorganisatie is in voorbereiding. In de regentschapsraden dienden alle groepen der bevolking vertegenwoordigd te zijn, niet uitsluitend de inlandsche belangen. me unvoeringsuesiuiien vour uen Volks raad zijn thans dij den Kaad van 8 ia te, die daarover dezer dagen rapport aan "de Ko ningin zaï uitbrengen, bpr. hoopte, dat in nei najaar de verkiezingen voor den Volks^ raad zullen kunnen plaats hebben en dat hij in 1918 de eerste begrooting zal kutmen be handelen. In het kiesreglement zal een wel- stanüsgrens gesteld worden en de eisch van Nederlandsch onderdaanschap. Spr. hoopte, dat de. Kamer zou medewer- ken tot wijziging der Mijnwet. Uit staats- noodzaak wordt vastgehouden aan het stel sel, dat concessies met onbepaald verlengd worden. Men wensent daaruoor de conces- siejageis tegen te gaan. De regeering wenscht ue oescnikKing te houden over foesiele brandstoffen in streken van den Archipel, die strategische belangen vertegenwoordi gen. De scheiding van financiën tusscnen Indië en Nederiand dient voorloopig onveranderd geliandhaafd. l en slotte besprak de minister de Djambi- coiicessies en zeide, dat het lichaam, dat die mom ontginnen, ccti Vdueiuuiu&en karakter moest neooen en benouaen, steeds aan het rijk moest verschaffen wat het voor eigen be hoeften noodig had, aan het rijk een aandeel in dé winst geven en voorts het rijk inzage verleenen in de boeken en medezeggenschap. Daarna werd de vergadering verdaagd tot hedenociitend ha.t twaaif Gisteren zijn te Arnhem uit verschillen de plaatsen vaij, ons iand Weensche kinderen aangekomen, die eenige weken, geleden wa ren aangekomen. Zij vertrokken per extra trein naar hun woonplaats. GEMENGD NIEUWS. NIET GESALUEERD. De overste, die in den Haag een zieken sol daat een klap zou hebben gegeven wegens het met salueeren, was de heer Merens, adjudant van den opperbevelhebber. Volgens hem heeft het geval zich aldus toegedragen De overste kwam militairen tegen, een kor poraal en een gewoon soldaat. Laatstgenoem de was niet onder geleide, doch begaf zich met den korporaal naar het station. Toen de overste passeerde, werd hij alleen gegroet door den korporaal. De overste begaf zich daarpp' naar den soldaat en vroeg waarom hij niet salueerde. Waarop de soldaat hem een rookwolk in het gezicht blies. Overste Merens ontstak hierover zoo in drift, dat hij den soldaat de sigaret uit den mond wilde slaan, doch per ongeluk diens kepi raakte, waarop deze over ae straat vloog. De over ste gaf van het voorgevallene onmiddellijk kennis aan den Minister van Oorlog en den Opperbeve lhebber VE RE ENIG ING VAN KAASHANDE LAREN. In de te Gouda gehouden 36e algemeene vergadering dezer vereeniging is met 39 te gen 10 stemmen (2 blanco) beslist dat zonder conditie zal worden gekocht. TREINAANVAL TE ROTTERDAM. Op een uit 30 wagens bestaanden kolen- trein, die van het staatsspoorterrein naar de Katendrechtsche haven te Rotterdam werd gebracht, heeft een groot aantal personen, hooidzakelijk opgeschoten jongens, een aan val gedaan, hoewel die trein door negen po litieagenten begeleid werd. De agenten losten drie revolverschoten in de lucht, waarop ruim baan verkregen werd. DE SCHAT OP DEN DAM. Sinds vele jaren werd te Amsterdam ver teld, dat er onder het loterijkantoor op den Dam aldaar een schat verborgen was. En toen dit huis moest worden afgebroken voor de Damverfraaiïng, werd in het koop contract bepaald, dat de eventueel te vinden schat het eigendom zou zijn van de firma Peek en Cloppeu4urg, die daar een nieuw ge bouw sticht. De afbraak werd bronnen, de fundamenten werden voorzichtig losgehakt enmen vond gisteren vier ijzeren geld kistjes, alle verroest. Allerlei geruchtemaeden al spoedig <le ronde, gouden dukaten, siera den, van alles was gevonden. De kistjes wer den naar het gebouw van Peek en Cloppen- stemming uit. ,U moet het hem niet euvel duiden, lieve juffrouw Hill. Ik begrijp mijn zoon, eerlijk gezegd, zelf niet, maar ik heb mij afgewend, hem met den gewonen maatstaf te meten, na dat ik tot de overtuiging ben gekomen, dat de normale maatstaf, telkens bleek een verkeer de te zijn." Zij- waren om het huis heen op het terras gekomen Gustava keek den rector vragend aan. „Daflnnkt u raadselachtig, lieve juffrouw. Ik bedoel het aldus'k heb Oscar meermalen in het eerste ooogenblik verkeerd beoordeeld of in 't geheel niet begrepen. Doch vroeg of laat brak toch steeds een tijdstip aan, dat ik zijn handel- of denkwijze in een ander en wel in het ware licht zag. Het bleek dan steeds dat hij door beweegredenen was geleid, die diep in zijn gemoed verscholen lagen, door gevoelens van zoo groote fijnheid, en kiesch- held, dat et tijd en gelegenheid voor noodig waren om die op te merken." Een oogenblik zweeg de rector, doch daar- op Voegde hij er zeer ontroerd bij„Hij is zon der moeder opgegroeid en heeft een vreugde- looze jeugd gehad. Hij heeft hard moeten werken onder onzen kouden, onvriendelijken Noorschen hemel dit alles te zamen geeft wellicht den sleutel tot zijn karakter." Gustava had opmerkzaam naar den ouden heer geluisterd. De ontstemming was uit haar geziéht geweken. In plaats daarvan lag er een treurige, vragende uitdrukking op. Wordt vervolgd. buig; gebracht. Misschien worden ze op 1 April wel ge opend. UIT NOOKD-SCHARWOUDE. De af deeling (Judkarspet—N oorü-Schar- woude van aen Bon'a voor Staatspensionneef ring vergaderde gisteravond- met 12 leden. ais OesLUursnd werden gekozen de heexen J. buien*., j. iVieeiuij* en c. Jü. btooves. Uit de rekening van den penningmeester Oice* een onLvangsi van j 12b.UO>4, een uit- gaai van j 142.04, aizoo een nadeeiig saldo- van j u.y/ y3. uit net jaarverslag' bieek, dat de atdeeling 186 leden telt, welk aantai later mot 21 is vermeerderd. besloten werd tot aansluiting bij de fede rate Alkmaar. De neer P. Huigen werd als bode herko zen. Besloten werd 12 April een gezellige le denavond te houden, terwijl een meeting voor den zomer in overweging werd geno men. Hierna sluiting. UIT SCHOORL In de jongste vergadering van de V. V. V. „Noord Kennemerland", alhier deed de pen ningmeester verslag over zijne ontvangsten en uitgaven, welke resp. bleken te bedragen 153.25 en 143.59. Door den heer R. Wognum werd namens, de financieele com missie gerapporteerd, dat alles goed in orde was. Over de wijze van reclame maken werd heei wat gesproken. De meening der verga dering was, aat we onze reclame vooral met moeten uitbreiden, omdat de aanvraag naar pensions en woningen, evenals voorheen, wel weer de bestaande plaatsruimte zal over treffen. Alsnu kwam aan de orde, de bespreking der levensmiddelen, brandstoffen enz. Waar gevreesd werd, dait sommige artikelen niet in frootere hoeveelheden in ons eigen dorp unnen worden betrokken, leek 't voorbeeld van Bergen de goede weg, om in deze kwes tie te voorzien. Verschillende onderdeden werden besproken en de uitkomst wïs dat de heeren Kriller, W. Wognum en Reek zullen worden verzocht, om met of zonder aansluir ting van de heeren A. Hoogvorst en 'W Zwagerman, met wien ze reeds een commis sie vormden, de verschillende leden te be zoeken, alsook de bakkers enz., en verder, om te zorgen dat alles wat-strikt noodig zal zijn in 't seizoen, te verwerken op lijsten, om deze aan te bieden aan het gemeentelijk distributiebedrijf, het aangewezen lichaam in dezen. Vervolgens deed de secretaris verslag van de baten en kosten van de nieuwe gids Ver- koopen der boekjes werd door vele leden de beste weg gevonden, doch ten sterkste werd dit door den secretaris bestreden. Reclame moest niet door t publiek op die manier betaa d worden Een flinke gemeente subsidie zou met alleen alleszins gemotiveerd zijn, doch zelfs op ieder raadslid rustte de plicht om onze toekomst te verzekeren. De verga dering, dit volkomen goedkeurend, kon zich hiermede best vereenigen. Nog werden door den secretaris mededee- lingen gedaan over de behardingsplannen van den Gortweg en den Omloop, en 't bleek dat in deze ook weder onze raad het laatste woord moet spreken, waarnaar ook de ver eeniging met verlangen uitziet. De rondvraag leverde slechts één enkele opmerking op, waarna sluiting volgde. UIT OTERLEEK. De tooneelvereeniging' „Kunst naar Kracht" heeft gisteravond voor een volle zaal opgevoerd „Meuse," het te Antwerpen' mei den laten prijs bekroonde tooneelspel in vier bedrijven. De rollen waren in goede handen; er was blijkbaar ernstig onder de gelijke leiding gestudeerd; het resultaat was daardcror boven verwachting, Voor een ge paste grimeering had de heer Meijer uit Alk maar gezorgd. De heeren Frankenberg en Trijbetz uit die stad hebben ,.K n. K. zeer verplicht door het in bruikleen geven van 't noodige voor het stoffeeren van 't tooneel, inzonderheid het 2e en 3e bedrijf (kantoor! De voorzitter, zeer tevreden over hel groote bezoek, de gebleken instemming van het pu bliek door applaus na ieder bedrijf, bracht bij 't sluiten der bijeenkomst de Alkmaar- sche heeren een woord van dank toe. En het publiek ging dankbaar en voldaan huiswaarts, eenige danslustigen in de gezel lige zaal achterlatende. UIT BEROEN. Gisteravond werd in hotel „Kreb" een vergadering van Hotel- en Pensionhouders gehouden, welke vergadering was uitge schreven door de in de jaarvergadering van de V. V. V. ingestelde voedingscommissie en op verzoek van die commissie gepresideerd werd door den voorzitter van de V. V. V., den heer H. Siebert Coster. Spr oordeelde, dat de talrijke opkomst be wees, dat ue arbeid van de commissie in goede banen is geleid. Tot nog toe had het werk van de commissie vele goede resultaten bereikt. Spr. bracht de commissie daarvoor zijn dank. x Op de bestellingslijsten van de commissie voor verschillende artikelen hadden .33 ho tel- en pensionhouders tot een bedrag van 5000 ingeschreven. Het hoofddoel van de vergadering &as thans om een regeling te treffen voor de groente- en vruchtenvoorzie ning. De heer Hoksbergen deelde mede, dat dé commissie in de gelegenheid is om een con tract af te sluiten met de kweekerij van den heer Begeman, die alle groenten wil leveren tegen vcilingsprijzen. De commissie denkt nu voor een goede re geling een bonstelsel in te voeren en met de groentehandelaren een overeenkomst aan te gaan, opdat zij zich verbinden steeds een dag van te voren ae bestellingen, op te nemen en des morgens het bestelde te bezorgen. De heer Begeman verbindt zich om alle groen ten te leveren. De veilingsprijzen worden na tuurlijk verhoogd met de kosten van de groentehandelaren. De voorzitter wees er op, dat men de groentehandelaren dacht uit te noodigen om op te geven voor hoeveel zij zich met de bezorging willen belasten. Men wil hun be langen niet schaden, al spreekt het van zelf, dat de belangen van de belanghebbenden voorgaan. Algemeen kon wam mdk ant am dergsftjker regeling vereenigen. De voorzitter deelde hierop mede, dat de kweekerij de zekerheid verlangde, dat de ho tel- en pensionhoudere al hun groente van de kweekerij betrekken. L>e commissie verzocht daarom een verkla ring te teeltenen waarbij men zich daartoe verbindt en zich bovendien aan de regeling vau ue coijiimssie onderwerpt. Na eenige bespreking werd deze verkla ring door 33 beiaagheobenden geteekend. Hierop vu.gne eemge üesprekmg over de orandötoivoorziening, waarna de voorzitter, met de mededeeling, dat zij die de verschil lende artikelen nog door tusschenkomst van de commissie wenschen te betrekken, zich nog kunnen opgeven, terwijl, hoewel ais re gel vaststaat aat de betaling der artikelen a contant moet geschieden, bij uitzondering, Waaneer contante betaling niet mogelijk is, ook zij zullen geholpen worden, die de beta ling later kunnen doen, de vergadering met een woord van dank aan de commissie sloot. De afdeel ing Bergen van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht hield gisteravond in de eetzaal van „De Rustende Jager" een goedgeslaagde propaganda-vergadering De vergadering werd geleid doi mej. Scheffe.aar—Klols. Ais spreekster voerde mej. Groot van Rotterdam het woord Spieekster behandelde de grondwetsher ziening, daarbij wijzende op de inconsequen ties van uunis.er uort v u, Liuuen ui siond in den breiden stil bij 'hetgeen u in di Ka mer over vrouwenkiesrecht gezegd was. Spr. oordeelde dat deze ooriog, waarin algemeen meer gebruik van de vrouwenar beid gemaaki wordt, wel tot de conclusie moest leiaen dat deze arbeid meer waardee ring verdiende. Dat die arbeid steeds minder goed betaald werd veroordeelde spr. in hoo ge mate In Rotterdam stelden B. en W. voor om de salarissen van de onderwijzers, met J 200 te verhoogen en die van de onderwijze ressen onveranderd te laten. Na een bezoek van de onderwijzeressen kon men'daar niet verder komen dan de onderwijzeressen 100 meer te geven en toch leveren beiden gelijken arbeid. Dat nog betoogd moet worden, dat het in het belang van de gemeenschap is, dat de vrouw bij de beslissing over verschillende vraagstukken gekend wordt, oordeelde spr. teekenend voor het staatkundig inzicht in Nederland. In de landen waar de vrouwen het Kiesrecht hebben, behaalde men daardoor voor een volk de meest gunstige resultaten. Nog wees spr er op, dat er thans in de vereeniging twee stroomingen zijn. De eerste wenscht het passief kiesrecht te gebruiken, door met eigen candidaten te komen, de an dere wensrhl in overleg met de politieke te handelen In een Woensdag a.s. te Alkmaar te houden vergadering zal Jcmkvrouwe Wicherls tie eerste en mej. v. d. Hoeven de rweede strooming verdedigen Spr beval het bezoeken van deze vergadering aan. Na een korte pauze droeg spr. voor: „Hoe Marijke er van dacht". Deze voordracht, in Noord-HoIlandsch dialect gegeven, was op zichzelf een propaganda-speech en sloeg zeer in. Onder aller instemming bracht mej. Schef- felaarKlots de spr. dank voor haar lezing en haar voordracht. Naar wij vernemen zal „Bergen's Be lang" reeds de volgende week over ae candi- daatstelling van den heer Brugman, die zich een candioatuur zal laten welgevallen, ver gaderen. Den 22 Maart a.s. zal het 40 jaar gele den zijn dat de heer N. Apeldoorn alhier be noemd werd tot secretaris-penningmeester van den Vennewaterspolder. Stellig zal het hem dien dag niet ontbreken aan blijken van belangstelling. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Toen de heer P. K. zich des avond 10 uur huiswaarts begaf, hoorde hij een plons in het water. Ijlings haalde hij hulp uit het café „De Roode Leeuw." Met een brandende lamp en een biljartqueu gewapend toog meft den drenkeling te hulp. Intusschen was ook de heer K. Ekkers genaderd. Deze ging nu in het* water, terwijl anderen hem vasthielden. Op deze wijze werd P. Sdie beschonken was, gered. KORTE BERICHTEN. In een pension te Velp is bij een gas ontploffing een Duitsche logeergast gedood. Op de Merwede bij Hardinxveld is een opvarende van het Rijnschip „Deo Gloria" een voet afgeknepen door een staaldraad. Van een drietal jagers uit Anna-Pau- lowna, die op de ijsschotsen gingen jagen, is een 28-jarig man tusschen de schotsen dood gedrukt. De Duitsche vlieger, die deze week bo ven Sluis (Zeeuwsch-Vlaanderen) verscheen en door onze militairen gewond werd, maar België nog kon bereiken, is aan zijne won den bezweken. Ten noorden van Ameland en Schier monnikoog kruisten gisteren een aantal hulpkruisers, torpedobooten, vliegtuigen en Zeppelins. Men hoorde veel kanongebulder. In het kantoor van het dagblad ,Ons Noorden" te Groningen is ruim 100 ge stolen, vermoedelijk door een paar jongens van 16 en 14 jaar, die waarschijnlijk ook meerdere diefstallen pleegden. Te Almelo zijn een 9-tal personen aan gehouden, die per trein eenige balen zeep en peper poogden te smokkelen. Een 200-tal Belgische kinderen, die gisteren te Maastricht zouden aankomen, zijn niet gearriveerd, waarschijnlijk zijn zij de dupe geworden van de grenssluiting. Engeland heeft den uitvoer van katoen uit het vereenigd koninkrijk verboden. In Haarlem hebben zich 26 vrouwen aangemeld1 ter opleiding tot conducteur en wagenvoerster bij de tram. Van een veehouder te Wateringen (Z.- H.) zijn den laatsten tijd 12 schapen door honden dood gebeten, tot een waarde van pl. m. 500. Te Haarlem Is een wisselwachter tus schen de buffers van een trein zeer ernstig gewond. In het kantoor van de firma Perlstein en Roeper Bosch te Amsterdam is ingebroken en f 600 gestolen en voor 3500 aan effecten. In de centrale werkplaats der Mij. t. E.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2