mz DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. STIJVE tl SLAPPE BEI. LITE MTOiGIElEH Vorstenlanden en Sumatra 4 ct. Sigaar. Haranna-Melange. Distributie van Levensoiiddilen. JAC. MET, Alkmaar. Z A TE I* A 17 KAART Mo ader 4 m negeiutieade jaargang. Firma H, Heeren -Modemagazijn, XmiUUlWMU. Opvordering. te huur; billijk tarief, telefoonnummer Interc. 572. Vo I)") °"t nummer bntaat ulf 3 bladen. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. d. post f 1.25. Advertentieprijs 12* ct. p. regel, groote letters naar plaatsrnimte. Brieven Ir. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIÏls. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. Mei 20 ct. oorlogstoeslag oo den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 17 Maart. Tc St. Petersburg is een keizerlijk besluit uitgevaardigd; waarin de Tsaar zegt, dat binnenlandsche onlusten een noodlottigen in- vloed dreigén te krijgen op den loop van den hafdnekkigen buitenlandschei; oorlog. Hij acht het zijn plicht 'tegenover het volk de nauwe aaneensluiting en de organisatie van 'alle krachten voor de snelle verwezenlijking van de overwinning te bevorderen, en daarom acht hij het, in overeenstemming met de Rijksdoema noodzakelijk de kroon van den Russischen staat neder te leggen en afstand te doen van de hoogste macht. „Niet willende scheiden van onzen oud sten zoon, zoo eindigt het besluit, dragen wij onze macht over aan onzen broeder, grootvorst Michael Alexandrowitsz, hem ze genend bij zijn komst op den troon van den Russischen staat. Wij' dragen dit over aan onzen broeder dm te regeeren in volkomen overeenstemming met de nationale vertegen woordigers, zitting hebbende in de wetge vende lichamen, en daarbij af te leggen een onverbreekbar.en eed uit naam van het welbe minde vaderland. Wij doen een beroep op alle trouwe zonen van het vaderland om hun geheiligden plicht j geus het vaderland te vervullen, gehoor zaam te zijn aan den Tsaar in de moeilijke oogenblikken van nationale beproeving en hem te steunen, met de vertegenwoordigers van de natie, om Rusland te geleiden op den weg van voorspoed en roem. „God bescherme Rusland". Maar naar verluidt, heeft grootvorst Mi chael eveneens afstand gedaan van den troon. Zoo moeten we dan op het oogenblik aan nemen, dat het bestuur der dynastie-Romanoff een einde heeft genomen. Laten we de gekroonde hoofden van dit ge slacht met film-snelheid1 aan ons geestelijk oog voorbijtrekken, bladeren we even vluchtig in een denkbeeldig familie-album der Roma- .noffs, de portretten met wat losse aanteeke- ningen omlijstend. De rij wordt geopend door den ruwen Peter III, in 1762 den wankelenden troon beklom men, spoedig daarna m den kerker gezet en daar geworgd Hem vólgt op zijn echtgelioote Catharina II, in wier zinnelijk gelaat de ge meenste hartstochten wreede trekken hebben gegroefd, wier verkwistend weeldeleven in 1796, oen einde neemt Hoe laag zij ook stond als vrouw,- hoezeer.zij het volk heeft uitge mergeld, toch valt er ook wel iets goed van haar te zeggenzij1 heeft Rusland uitgebreid, nader tot West-Europa gebracht, en in de rij der groote mogendheden geplaatst, heeft ver beteringen in bestuur en rechtspraak inge voerd, met name het lot der lijfeigenen ver zacht. Dan komt Paul I, haar zoon, hard vochtig en wispelturig, in den nacht van den _23sten Maart 1801 door een samenzwering om het leven gebracht. Als een schaduw des doods vervolgde zijn zoon, Alexander I, de moord op zijn vader. Hij, in 1815 verafgood als de „engel des vredes," grondlegger van de Heilige Allian tie, >vordt aan het eind van zijn leven een grimmig reactionnair, die door toe vallige omstandigheden niet het slachtoffer van de vele complotten is geworden, door ge heime genootschappen tegen hem gesmeed Opvolger is zijn broeder Constantijn, die echter reeds voor het overlijden van zijn va- de r (1 December 1825) afstand had gedaan van zijn aanspraken, omdat hij niet een scepter wenschte, met het bloed zijns vaders besmeurd. Zijn jongere 'broeder Nico laas wordt troonopvolger. Óp den tweeden Kerst dag 1825, den- dag, waarop de nieuwe Tsaar door de troepen zou worden gehuldigd, barst te er een soldatenoproer los, dat bloedig werd onderdrukt. In 1855» greep de tegenspoed in den Krimoorlog hem zoozeer aan, dat hij ziek werd en overleed. Alexander II bevorder de de welvaart van zijn rijk door het aanleg gen van spoorwegen, het sluiten van handels verdragen, het verbeteren van het onderwijs, het opheffen van de lijfeigenschap. Hij is de man geweest, die het-initiatief heeft genomen voor dé conventie van Genève, ten einde de el lende van den oorlog te beperken. Onder zijn regeering was het ook, dat de ontevredenheid over den rampspoedigen Russisch-Turkschen oorlog oplaaide en het nihilisme optrad. In 1866 werd er te St. Petersburg, in 1867 te Parijs, in 1879 weer te St. Petersburg een aanslag beproefd, in hetzelfde jaar eveneens op den keizerlijken trein, in 1880 had er een dynainiot-ontpioffing plaats in het bekende keizerlijke Winteipaleis, en in 1881 werd eindelijk de bom geslingerd, die doel trof en den de revolutionnairen zonder genade- ver volgenden Tsaar van het leven beroofde. Dan komt Alexander III, de zwaarmoedige mo narch, die een hfkeer had van Westersche be grippen, die dwang en onderdrukking tot geliefde middelen van volksopvoeding bezig- 'de en aan wiens naam de vreeselijkste Joden vervolgingen zijn verbonden. En dan eindelijk wordt de sombere reeks van potentaten besloten door Nicolaas II. Om zijn portret plaatste de actualiteit reeds eeni- ge randteekeningen. Eén korte herinnering zij er aan toegevoegd. Heeft het huis Romanoff HolsteinGottorp sinds 1762 geregeerd, den 6den Maart 1613 hadden de bojaren van Moskau de Tsarenmacht aan Michael Roma noff aangeboden en den 6en Maart 1913 werd het derde eeuwfeest te St Petersburg herdacht. Troepen zetten de straten af, waar door de Tsaar met zijn- ziekelijken jongen reed, troepen juichtetf beide toe..En in de ka thedraal vormde de keizerlijke familie.iets aparts, de bleeke Tsaar, de Tsaritsa, de kei zerin-moeder en eindelijk de Tsarewitz, die gedragen werd, omdat hij niet op zijn eigen beenen kon staan en die als het ware het zie- .lige zinnebeeld van de toekomst van het door luchtige huis der Romanoffs vormde. Zoo werd, verre van het volk, zonder deelneming van het volk, het samengaan van dynastie en volk gedurende drie eeuwen gevierd. Die ge dwongen plechtigheid in de pralende kathe draal zij is de laatste luister geweest, wel ke aan de dynastie-Romanoff kunstmatig were bijgezet 1 Een herinn'ering aan den opgang in het verleden met de dreiging van den onde gang als naaste verschiet. Zou het wonder zijn, wanneer de laatste der Romanoffs, onder zijns gelijken een der mach- tigsten, zijn besluit als een verlossing gaat voelen, en wanneer er vreugde heerscht in zijn hart, wijl hem hef lot van zoovele zijner voor ouders, de gewelddadige dood, is ontgaan Zou dat misschien in de regeering van den Tsaar ook het eenige lichtpunt kunüen zijn? En ten slotte ligt er niet iets roerends in dat „niet willende scheiden van onzen oud sten zoon?" Klinkt in die woorden niet de stem van den vader, die een andere taak vopr oogen ziet dah den Tsaar aller Ruslanden was opgelegd, die, nu hij niet meer „Vadertje" over een jnillioenen-volk kan zijn, vadertje, maar dan ook heelemaal en van ganscher harte, vadertje voor zijn hulpbehoevenden, be- klagenswaardigen jongen wil wezen Keeren we thans van'den Tsaar, van de Romanoffs terug tot Rusland. Hetbovenstaan- dd is geschreven in de veronderstelling, dat -de berichten juist zijn. Zekerheid- bestaat dienomtrent evenwel niet. De berichten geven nog weinig houvast. Gisteravond bijv. zeide minister Bonar Law in het Lagerhuis nog, dat de afstand van den Tsaar, de benoeming van een regent, nog niet voltrokken waren, ofschoon het uitvoerend comité daartoe had besloten Met terzijde lating van allerlei wil de geruchten, die in troebele dagen vanzelf ontstaan en verspreid worden, willen we even stil staan bij deze laatste mededeeling. Zij leert, dat de Tsaar gedwongen is, heen te gaan, ofschoon van verschillende zijden is verzekerd, dat de omwenteling niet gericht was tegen de dynastie. Hoewel de onlusten voortduren, hoewel de verdedigers van het oude stelsel de wapens nog niet hebben neergelegd', heeft de omwen teling succes gehad. In een proclamatie der voorloopigê regeering, waarbij vooruitstre vende hervormingen (amnestie voor alle mis drijven van politieken of godsdienstigen aard, vrijheid van spreken, drukpers en vereenigen en vergaderen, afschaffing van sociale, gods dienstige en nationale beperkingen, voorberei dende maatregelen voor een constitueerende vergadering, die een nieuw regeeringsstelsel met algemeen kiesrecht als basis en een nieu we grondwet zal vaststellen enz.) worden aangekondigd, wordt gezegd, dat het voor-, loopig uitvoerend comité geholpen en ge steund! door het garnizoen van de hoofdstad en van de inwoners, mededeelt, dat het in die mate gezegevierd heeft over het oude regime, dat het kon overgaan tot een organisatie van de uitvoerende macht van meer blijvenden aard. Wij weten verder dat er ministers zijn benoemd, vogels van diverse pluimage, o.a. de afgevaardigde Kerensky, die heeft ver klaard, dat hij bleef, wat hij altijd was ge weest republikein. Meer weten wij niet. Er dient dus te worden afgewacht, hoe de toe stand zich verder zal ontwikkelen. In de eerste plaats, welke regeeringsvorm er zal worden ingesteld, ten tweede welke,' gebeurtenissen verder zullen plaa'ts hebben. Want (dit houde men bovenal in het oog: de revolutie is nog maar in haar begin-stadium en aller lei mogelijkheden kunnen zich in de naaste toekomst nog voordoen. Op het oogenblik valt er niet meer van te zeggen. China staakt de storting van ongeveer 25 miljoen gulden per jaar aan rente van verschillende leeningen of schadeloosstellin gen, die China aan de Duitschers schuldig is, Van 1 April zal ook in Denemarken de broodkaart worden ingevoerd. Men zal dage lijks 315 gram brood kunnen krijgen. Men- schen, die zwaar lichamelijk werk verrichten, hebben op aanvulling recht. - In München-üladbach wordt gezocht naar 2000 inwoners, die men bij de volkstel ling in Dec. j.l. over het hoofd heeft gezien. De burgemeester vordert de niet getelde in woners* op zich ten politiebureele aan je mel den, daar ze anders niet meer voor distribu tie van levensmiddelen in aanmerking komen. Aan den Duitschen rijkskanselier was verzocht om invoering van oorlogspostzegels. Hierop heeft deze afwijzend beschikt, omdat daardoor voor de postkantoren meer drukte zou ontstaan, wat wegens hef groote gebrek aan ambtenaren dient vermeden te worden. Ook zag hij er het nut niet van in. Er is .in Engeland een commissie inge steld, om te zorgen dat zoetwatervisch uit de rivieren en meren voor de volksvoeding be schikbaar komt. Een Engelsche torpedojager van oud type is Donderdag in het Ifcanaal op een mijn geloopen en gezonken. De Spaansche regeering schrijft een leening van een milliard uit, het kabinet staat of valt met het slagen van deze leening. Rijkskanselier von Bethmann Hollweg bezoekt Weenen. De Engelsche s.s. „Sagamore" (5197 t.), „Néwstead" (2836 t.), „Lucy Andersen (1073 t.), het Japansche s.s. „Shinsei Maru" (3060 t.), de Italiaansuie zeilschepen „S. Michele" (583 t.), „Adelina" (528 t), „Ape" (301 t.), „Albino" (187 t.), „Giovanni" (105 t.), Elena" (212 t.), „Salvadore" (129 ten de kleinere Italiaansche zeilschepen „Giustina," „Madre Elisabetha," „Conco-tti- na" en „Ciropalmio", benevens het Portu geesdie zeilschip „Quadiana" (326 t.), de Engelsche trawlers „Vulcana" (219 t.), „Nauenby" 167 t.) werden door Duitsche onderzeeërs tot zinken gebracht volgens offi cieel Duitschjiericht SCHQUTENSTRAAT 18, firma Wed. JAC. VAN BEEK. ONTVANGEN DE NIEUWSTE DE V1SSCHERIJ. De reeders van Vlaardingsche beugschepen hebben besloten deze weer ter uitoefening van de visscherij te laten vertrekken. De stoom- iogger VI 185 Njord is reeds naar zee ver trokken. De andere beugschepen zullen van heden ai successievelijk volgen. Gisteren zijn weder 8 stoomtreilers uit IJmuiden ter visscherij vertrokken. NOORSCH SCHIP BEVRIJD. Het Noorsdie stoomschip „Avance" is binnen drie mijlen van het vuurschip „Maas" ooor een Duitscnen torpedojager aangehou den. Der bemanping werd order gegeven naar Zeebrugge op te stoomen. Het is daar na ontzet door een anderen torpedojager, waarvan de kapitein vermoedt dat het een van Neüerianusdie nationaliteit was. DE ONTPLOFFING OP DE „GELDERLAND". H. M. de Koningm heeft van haar deelne ming blijk gegeven door gisteren zelve naar Middelburg te gaan. Te 12 uur kwam zij daar aan met den ge wonen trein, waarin een saionrijtuig was geplaatst. Aan het station werd zij begroet door den commandant van Zeeland en den burgemeester van Middelburg. Met militaire auto s reed H. M. met haar gevolg naar het militair hospitaal, waar zij eerst bezocht den stoker A. S. Hoogendonk, van de „Gelder land", met wien zij zich eenigen tijd onder hield, en daarop met al de andere verpleegde militairen. Voor allen had zij een handdruk en enkele woorden. fe ruim kwart over twaalf vertrok de kcd nigin naar Vlissingen om de gewonden, die daar verpleegd worden, te bezoeken. Op verzoek van de gewonden, wier toe stand redelijk goed was, werd H. M. door den schout bij nacht dank gebracht voor de belangstelling. De koningin vertrok na haar bezoek aan het ziekenhuis naar den in de buitenhaven liggenden kruiser „Gelderland" om de plaats van het ongeluk in oogen- schoouw te nemen. PAASCHVERLOF VOOR ISRAëL. MILITAIREN. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, moet aan Israelietische militairen, die niet in eene tuchtklasse geplaatst zijn, of op de, hierna te noemen leestdagen en de daar aan voorafgaande dagen, waarop eventueel wordt gereisd, niet onder straf verkeeren, ge legenheid worden gegeven, indien zij dit wenschen, -de feestdagen 7 en 8 April, alsme de 13 en 14 April a.s. in hunne gezinnen te vieren door hun vrijstelljng van dienst of ver lof te verleenen, zoodanig, dat zij niet na het invallen of vóór het eindigen van de feestdagen behoeven te reizen. De te verleenen verloven komen tot een ge lijk aantal dagen (de reisdagen niet inbegre pen) in mindering van dealgemeene verloven. DE SINDORO. Volgens door de directie van den Rott. Lloyd uit Gibraltar ontvangen telegram d.d. 13 de^er, zit het stoomschip „Sindoro" nog m denzelfden toestand. Het kan echter wor den vlot gebracht, waarvoor alle bergmaat- regelen worden genomen. Uit het boven-tus- schendek werden 5000 balen tabak onbescha digd gelost. De overige lading zit onder wa ter. De omvang der schade kan niet worden vastgesteld alvorens het schip is vlot ge bracht. Volgens de meening van den gezag-, voerder zal het minstens twee maanden du ren vóór het schip weder gereed is tot ver trek. MOD ERNE W. VAN DAM. Ridderstraat BINNENLAND TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de In dische begrooting werden Vrijdag voortgezet. De heer IJ z ex man (u.-l., den Haag II) verdedigde generaal van Heutsz tegen den minister en waarschuwde tegen uitvoerrech ten. L>e heèr A Fba.rda,(S. D. A. P., Ensche dé) bepleitte nader staatsexploitatie van de 'Djambiterreinen. Spr. stelde nog eenige vragen omtrent de houding der regeering tegenover het comité Indië Weerbaar en critiseerde de propaganda voor de verdediging van Indië. De heer He er es (u.-l., Leiden) motiveer de zijn stem voor art. 113. De rede van den minister had spr. slechts op enkele punten be vredigd. Met 36 tegen 27 stemmen besloot de Kamer den heer Kleerekoper verlof te geven tot de in terpellatie over d£ handelwijze van een hoofdotucier tegenover een minderen militair De replieken over de Indische begrooting werden daarna weer voortgezet. De'heer Boissevain (v.-l., Amsterdam Vil) zei daarbij, dat zijn verklaring, dat het in Djambi gevloeide bloed neerkwam op het hoofd van den mSiister, een beeldspraak was om uit te drukken, dat de minister niet Vrij uitgaat inzake de Djambi-onlusten en dit hield spr. nog vol. De heer M a r c h a n t (v.-d., Deventer) verdedigde nader het heffen van uitvoerrech ten en de verdediging van Indië. De wijze waarop dit moet gebeuren, wijst volgens hem in de richting van een eigen volksleger In zijne dupliek besprak de Minister de geoefende critiek op zijn beleid inzake Djambi. Spr. was voor siaats-exploitatie, waar die mogelijk is en betere uitkomsten biedt dan alle andere wijzen. En daarvan was spr. ten aanzien van Djambi niet over tuigd. I Iet was geen gebrek aan duif bij spr. waaruit zijn meening voortsproot. De staat werkte te uugemakkelijk om dergelijke bedrij ven, waaraan een wereldorganisatie vastzit, te* drijven. Spr. geloofde, dat'het denkbeeld d'oor hem ontwikkeld, het eenige redmiddel is. Spr. nam gaarne aan, dat de heer Boisse vain Donderdag beeldspraak gebruikte. Bij de bespreking van de uitgaven van Indië lichtte de heer Bichonv. IJsselmonde (c.-h„ Ommen) een amendement toe om den post justitie met 200.000' te verminderen. De heer S a n n e s (S. D. A. P., Veendam) wenschte de koelie-ordonnantie te veranderen, om te komen tot vrijen arbeid. Spr. diende met de heeren Schaper en Kleerekoper een motie van orde in betreffende het benoemen van een commissie tot het uitbrengen van rap port over bescheiden betreffende het ontwerp- koelie-ordonnantie van mr. A. F. van Blom- mestein. De vergadering ging* hierna uiteen tot Dinsdagmorgen half 12. DE INTERPELLATIE-KLEEREKOPER. De Tweede Kamer heeft gisteren het voor stel van den voorzitter, om den heer Kleere koper verlof te geven den minister van oor log te interpelleeren over het incident tus- schen overste Merens en een soldaat den Haag, met 36 tegen 27 stemmen aangeno men. Gedurende de week van 19 tot en met 24 Maart zal verkrijgbaar worden gesteld op BON No 1. 375 gram rijst 2. 125 gram gort 3. 50 gram bak- en braadvet 4. 125 gram bruine boonen 5. 125 gram zeep. Den verkoopers van regeeringsartikelen wordt verzocht op MAANDAG 26 MAART a-S. voor 12 uur hunne ingetrokken bons in te leveren en zijn hiervoor enveloppen ter inslui ting alleen aan het kantoor verkrijgbaar. 1 ;n overvloede wordt in herinnering ge bracht, artikel 7 der distributieregeling van Alkmaar, luidende als volgt: „Zij, die regeeringsgocderen ten verkoop in het klein in voorraad hebben, zijn verplicht de daarvoor ingevolge de Distributiewet 1916 geldende maximumprijzen op een, voor het publiek duidelijk zichtbare wijze ter plaatse van dien verkoop op te hangen Artikel 16 der distributiewet 1916, waarbij is bepaald': '„Hij, die opzettelijk nlaatregelen, door of vanwege onzen Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, of het bestuur of den bur gemeester etner gemeente genomen in het be lang der distributie van goederen, belet, be lemmert of verijdelt, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste twee jaar of geldboete van ten hoogste zes duizend gul den." De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE- BEDR1JF van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ALLE VOORRA DEN BRUINE BOONEN, KLEINE GROENE ERWTEN, SCHÜKKERERWTEN, KROONERW'l EN. KAAPSCUL GROENE ERWTEN, ingevolge circulaire No. 12669/43 van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, bij deze dooi de betrokken Minister ui bezit zijn genomen, ingevolge artikel 9 lid 2 der distributiewet 1916, zoodat van he den af alle bovenbedoelde BOONEN en ERWTEN RIJKS EIGENDOM ZIJN en dat vervreemding of gebruik daarvan houders blootstelt aan eene strafrechterlijke vervol ging. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. TWEEDE NLDERLANDSCl IE JAARBEURS. Van de 670 deelnemers aan de Eersie Ne der laiidsclie Jaarbeurs hebben in- de algeloo- pen 'week 455 fabrikanten zich Yoor'bopig bereid verklaard tot deelneming aan de l we ede Nederlandsche Jaarbeurs, welke in het voorjaar van 1918 te Utrecht zal wor den gehouden. Deze 455 industrieclen heb ben ingeschreven voor 588 monsterkamers en 160 M. tafelvlakte. De deelneming aan de Eerste Jaarbeurs bedroeg 432 monsterkamers en 384 M. tafelvlakte. Ook'hebben zich nu reeds een aantal nieuwe firmas voor deelne ming opgegeven. Door de deelnemers aan de Eerste Neder landsche Jaarbeurs is voorts tot een belang rijk bedrag deelgenomen in het Waarborg fonds van de „Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland." BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Ter vervanging van de heeren D. Kooi-' man, secretaris, en J. Breebaart Dzbe stuurslid der afdeeling Noord-Holland van dea Nederlandschen Bond van Gemeente- Ambtenaren, die ontslag namen, zijn bij en kele candidaatstelliag tot bestuursleden ge kozen de heeren C. Bergman, secretaris van Haarlemmerliede, en mr. G. A. van Poelje, secretaris van Helder. DE NIEUWE LANDSTORMLICHTING EN HET AMERSFOORTSCHE GAR NIZOEN. In verband met de aan de Vlasakkers (gar nizoen Amersfoort) voorgekomen gevallen van nekkramp en roodvonk, is de vrees gere zen, dat de gisteren opgekomen nieuwe land stormlichting ook gevaar zou loopen van te ALKMAA COBRA» KORTE'BERICHTEN. „Gloria Mundi

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1