Algebra en Meetkunde. NffiDffiBLAXO. VekêgTB>mmm van hod on. Teekenen we verder nog even aan, dat er drie Amerikaansdie schepen tot zinken zijn gebracht en dat de bemanningen gered zijn, dat Duitsche torpedojagers opnieuw in het nauw van Calais en de Theemsmondihg zijn doorgedrongen, waarbij volgens het Duitsche marinebericht een Engelsche torpedojager in den grond gebooi^l en een ander beschadigd werd, terwijl tevens een koopvaarder en twee voorpostenschepen tot zinken werden ge bracht en Margale werd beschoten, dat het Engelsche bericht enkel gewaagt van drie lichtbeschadigde huizen, dat Zeppelins een aanval op Londen en Dover hebben gedaan, dat er bij Compjègne een Zeppelin naar bene den is geschoten en dat de Franschen eenige voordeelen hebben behaald ten noordoosten van Monastir en daarbij 1000 Bulgaren ge vangen genomen hebben. RUSLAND. DE OMWENTELING. De proclamatie van grootvorst Michael Alexandrowitsj luidt: „Een zware taak is mij opgelegd door den wil van mijn broeder, die mij den keizerlijken kroon overdroeg tijdens een oorlog zonder weerga en binnenlandsche onlusten. Bezield door dezelfde gedachte als het geheele volk, dat het welzijn van het vaderland vóór alles aat, heb ik het vaste bestuit genomen de oogste macht alleen te aanvaarden, indien dat de wil is van ons groote volk, dat bij plebisciet en door de stem zijner vertegen woordigers in de constitueerende vergade ring, zich moet uitspreken over den regee- ringlvorm en de nieuwe grondwet voor den Russisches staat. „Dientengevolge verzoek Ik, dén zegen Gods afsmeekend, allen Russischen burgers zich te onderwerpen aan de voorloopige re geering, op Initiatief van de Doema gevormd en met de geheele macht bekleed, totdat bin nen den kortst mogelijken tijd het mogelijk zal zijn, op den grondslag van geheim, rechtstreéksch, gelijk en algemeen kiesrecht een constitueerende vergadering samen te roe pen, die door haar beslissing aangaande den regeeringsvorm den wensch des volks zal uit spreken." Aan de Times werd Donderdag uit St. Pe tersburg het volgende gemeld: Hedenmorgen Is het in de stad volkomen rustig. Sinds gis teren sneeuwt het zwaar; het geraas van het autoverkeer wordt er-door verdoofd Zoowe' de vrachtauto's als particuliere auto's van al lerlei soort zijn reeds lang alle in handen van de voorloopige regeering overgegaan en wor den gebezigd om bevelen en voorraden over te brengen naar de kazernes en de hospitalen en voor den patrouilledienst in de straten. De voedselkwestie heeft natuurlijk de ernstige aandacht gehad van het nieuwe regime. Gere geld' komen er treinen met meel binnen en de bevolking wordt gevoed, trots alle moeilijkhe den. Naar de steden en dorpen overal in het land zijn telegrammen gezonden, waarin.de boeren worden aangespoord, graan en meel te brengen en dit te verkoopen aan agenten van de Zemstvo's, opdat de legers en de hoofdstad er niet bij te kort komen. In St. Petersburg zelf is de grootste moeie- Ujkheid in het bakken van het brood en in het aanmoedigen' van de kleine bakkers, om de zaken voort te zetten. De restaurants zijn drie dagen gesloten. De beter-bezlttende klassen hebben moeite, zich voedsel te verschaffen, tenzij zij voorraden hadden ingeslagen. De annere klassen zijn er beter aan toe. Tot hun eer moet worden gezegd, dat de kleine Jcruide- niers zeer gereduceerde prijzen vragen. Er valt een voor buitemanders, die met het Rus sische volkskarakter niet bekend ziin, bijna spookachtige orde waar te nemen. De goed moedigheid van de menigte, zoowel soldaten als burgers, overal in dé stad, is wellicht de treffendste eigenschap van de groote Russi sche revolutie. De soldaten zijn overal uiterst nauwgezet in het saiuecreu van hun officieren. Zij heb ben alle hoffelijkheid en ontzag getoond en ik heb overal kunnen gaan zonder zich met mij bemoeide. De geheele generate suf, 3bü tellend, heelt zich bij de nieuwe aangesloten. Alle kozakken en andoie eenhe den iieuben eveneens hun aanhankelijkheid verklaard. Toen het gebouw, dat de archie ven der geheime politie bevatte, bezet was, werd bijna de geheele massa beiaagwekken- de dokumenten door de menigte naar buiten t iemand oliiciercn regeer mg gedragen cn er werden vreugdevuren van ge stookt, waar'de menschen zich vroolijk bij warmden. De nieuwe regeering is in bezit Eekomen van een lijst met spionnen en ver- likkers, die snel opgespoord en opgesloten zijn, hoewel de bevolking zeer geneigd is korte metten met hun verdrukkers te maken. E»e gevangenen zijn veilig zöodra zé onder de bescherming van de soldaten zijn. Het telegraafkantoor* is gesteld onder toe zicht van een militairen commandant, die door de Doema benoemd is. De censuur is zoo goed als geschorst. Al eenige dagen lang is het St. Petersburgsche telegraaf- agentschap in handen van de nieuwe regee ring. Dit agentschap werd door de oude re geering gebruikt als middel om den buiten- landscnen en b innen landsdien berichten- tijd had gevonden lets te antwoorden, keerde Gustava zich naar den rector toe en zd le vendig: „Komt u toch eens hier. mijnheer Fredens- klrch. Dit is mijnheer Richard SÜllfried, van w bi bi en ik u heb verteld. Geheel de man om u dén verder n arbeid aan uw groot werk i te staan. Misschien is de dokter zoo vrien delijk, ons ln allen vorm aan elkaar voor te stellen." Frits stelde voor, waarbij hij het toeval ver- wenschte. dat hem Juist met Gustava voorbij Richard had geleid. Als die beiden elkaar na der leerden kennen, als het tusschen hen tot een gesprek kwam over hem, dan waren de gevolgen niet te overzien Marietje stond nog altijd hand in hand met haar vader. Gustava, die de broeders gelegen heid' wilde geven vrij met elkaar te spreken sprak het bleeke, ontdane meisje vriendelijk gend toe. „L-aat uw papa toch eindelijk eens los, kindlief. Wij willen Ook graag wat van hem hebben." dienst te monopoliseeren en op de openbare meenrng in Rusland en in het buitenland in- viced te oefenen, om de oogmerken van het reactionnaire regime te dienen. Zijn laatste daad was geweest, dat het het bericht van den val van Bagdad onderdrukt had. Het meerendeel van net Russische volk is nog onkundig van deze gebeurtenis. De Russiscüe pers heeft in al deze dagen van beroering heldhaftig gewerkt om de aan raking tusscnen Si. Petersourg en de provin cies te bewarèn. Een üeiangïijk aandeel in üet succes van de revoiune somt ongetwijfeld toe- aan de officieren en manschappen van de Preohra- jensky-garde. Dank zij de snelle en georgani seerde huip die zij aan de voorioopige re geering bewezen, is het land bevrijd van de kluisters van bet oude regime zonder hot vreeseüjke oordeel van een burgeroorlog ie belioeven doorstaan. Een oud gezegoe, dat Ijet lot van Rusland door een en kei oataljon beslist kan worden, is bewaarüeid gewor den. Het was een reserve-bataljon van den Preobrajensky-garde dat die voorspelling in vervulling deed gaan. Van de groote politie-macht te St. Peters burg, die Protopopof georganiseerd had om St. Petersburg in blood te verdrinken, zijn tot dusver slechts 4000 man gevangen geno men of gedood. De overigen houden zich schuil. Te Ochta hebben de kruitfabrieken door al de inlusten heen het werk voortgezet, zon der een oogenblik stil te staan, waaruit de vaderlandsliefde van de werklieden blijkt Het arsenaal van Poetilof en andere munitie fabrieken hebben gisteren het werk ten deele hervat en men verwacht, dat alle arbeiders in een dag of twee naar hun werk terug zullen keeren. KORTE BERICHTEN. De Fransche vlieger luitenant Guyne- mer heeft zijn 35ste vliegtuig geveld. De Russen hebben Wan in den Kauka- sus op de Turken veroverd. Duitsche torpedojagers hebben een raid naar de kust van Kent gemaakt. Drie Amerikaansche schepen, de Vage- landa, Illionois en City of Memphis zijn in den grond geboord, het eerste zonder waar schuwing. Drie Zeppelins hebben tn den mist bo ven Kent 12 zware bommen geworpen, vol gens Reuter ontploften ze alle in het open veld. De Zeppelin L 39 die boven de streek van Parijs had gevlogen is door de Franschen bij Compiègne naar beneden geschoten. Het luchtschip vloog in brand, de bemanning kwam om. Tengevolge van den onderzeeërsoorlog schijnt de bevolking van Saloniii gebrek aan levensmiddelen te hebben. De fabriek Automoto te St. Etienne, waar ontplofbare stoffen werden vervaardigd, is volgens de Petit Parisien door een ontplof fing vernield. Vier werklieden zijn zwaar ge kwetst. Op uitdrukkelijken wensch van Keizer Karei wordt in een bevel van het Oostenrijk- sche legercommando het ophoopen van levens middelen. om daar voordeel uit te slaan met landverraad gelijk gesteld en met de strengste straiten bedreigd. ONZE SCHEEPVAART. Na opheffing van het verbod tot uitvaren voor onze graanschepen zijn Vrijdagnacht nog elf stoomschepen uit Rotterdam naar Amerika vertrokken. Eén-dezer, de „Dubhe", keerde terug wegeus slechte bunkerkolen. Na andere kolen te hebben geladen, heeft dat schip weer zee gekozen. De andere schepen werden buiten den Waterweg door een Duit- sdieu onderzeeër aangehouden. Nadat de pa pieren waren ingezien kouden zij hun reis voortzetten. Vanuit Amsterdam vertrokken Zaterdag morgen zeven stoomschepen naar Noord- Amen ka. De „Hector" keerde terug wegens lichte inachiueschade. BROODRANTSOEN. ln san mededeellng van het Haagsche Correspondentieburegu wordt met liet oog op de moeilijkheden van onze graanvoor- zlening om. gezegd: Het is dan ook niet aan twijfel onder hevig of er wordt ernatlg overwogen om het broodrantsoen te verminderen. Zijn wij echter wèl ingelicht, dan zal dit op deze wijze geschieden, dat die deelen der be volking, die de minste draagkracht hebben, zooveel mogelijk hun rantsoen broed zullen behouden. KON. WAT. STEUNCOMITÉ. De 134e lijst van bij het Kon. Nat. Steun comité ingekomen giften, loopende van 4 t/m 16 Maart, wijst een tetaal aan van f 22.849.63, makende met vroeger Ingeko men giften een totaal van f 4.750 975.71J. Onder de ingekomen giften is er een van f 1000, als storting vah een lid der Staten- Generaal voor de door hem genoten pre sentiegelden en vergoeding van reis- en het lid: verblijfkosten voor Rijkseommissiën. V imaatsehaj» van oorts vinden wij o.a. vermeld de op brengst aa f 126.25 van een «ollecteta Oud karspel en de tractementsverhooglng ad f 100 vai een rechterlijk ambtenaar te Zie- rikzee. AAN DE DUITSCHE GRENS. Een paar weken geledén werd een groot deel van de Duitsche soldaten aan de Ne- derlandsche grens naar België gesteurd. Thans, zijn er opnieuw eenige duizenden met veel geschut aan onze grens aangeko men. BINN1NLANE OVERSTROOMING IN INDIë. Eemstige overstroomingen hebben plaats ;ehad aan den midden-bovenloop van de Kapoeasrivier (West-Borneo). liet water staat zoo hoog als het in veertig jaren niet is geweest. Het is nog niet na te gaan hoe groot de schade is. VOLKSGEZONDHEID. Met het oog op de volksgezondheid heeft de Minister den Commissaris der Koningin verzocht zijn invloed te willen aanwenden om het pellen, koken en zouten van mosselen in huis-industrie bij gemeente-verordening verboden te krijgen. Gemengd nieuws. ROGGE. In de gemeente Finsterwolde (Gr.) is roj ge gènoeg verbouwd voor eigen gebrui doch er moest zooveel Worden afgekeurd, dat er nu slechts nog een paar weken vol doende is. Opmerkelijk is, dat de afgekeurde partijen meest zijn van groote boeren. De lüeme boeren gaven zich veel meer moeite om het graan goed te bewaren en daardoor .tet algemeen belang te dienen. De afgekeur de rogge wordt verzonden naar Groningen, ondergaat daar eèn bewerking en komt dan wellicht terug of wordt elders verbruikt. EEN VERTROUWENSMO.TIE. De gemeenteraad van Wormer heeft met algemeene stemmen de volgende motie van den heer M. Koster aangenomen: „betreurt de beschuldiging door het vroegere raads lid Meiier over oneerlijke verdeeling der le vensmiddelen, wat door hem met geen enkel feit is bewezen, spreekt zijn volle vertrou wen uit in de leiding van het dagelijksch be stuur, constateert met genoegen, dat de wmkeliers geheel tevreden zijn met de rege ling, die door het dagelijksch bestuur reeds vroeger is voorgesteld AMBULANTISME. De schoolcommissie te Baam heeft inzake ambulantisme geadviseerd, dat algeheele af schaffing van ambulantisme niet in het be lang van het onderwijs is, doch dat het ab solute ambulantisme evenmin in het belang van het onderwijs i$ te achten. Zij adviseert derhalve aan de raadscommissie, dat het am bulantisme, indien het reglementair zoodanig wordt omschreven, dat het hoofd der school verplicht is gedurende enkele uren per dag in de verschillende klassen zijner school op ongezette tijden les te geven, alle reden van bestaan heeft en ongetwijfeld moet geacht worden een instituut te zijn van veel belang voor het onderwijs. BELASTINGONTDUIKING. Het Gerechtshof te Arnhem heeft bevestigd het vonnis der rechtbank te Almelo, waarbij een koopman werd veroordeeld wegens het doen van een valsche aangifte voor de rijks- inkomstenbelasting, tot 500 boete, subsi diair 30 dagen hechtenis, en wegens een val sche aangifte voor de oorlogswinstbelasting tot 14 dagen gevangenisstraf. De inspecteur der directe belastingen te Almelo zei, dat vele personen door hem werden verdacht van ae misdrijven, waar voor deze beklaagde terecht stond en dat men tot vervolging was overgegaan om een voorbeeld te stellen Het voorbeeld had zijn uitwerking niet gemist, want verschillende personen hadden hun biljetten terugge vraagd en die verbeterd. STILZWIJGEN BEVOLEN. In Duitschland is men zóó bevreesd dat personen, die met een pas over de grens ko men, vooral Nederlanders, zich iets omtrent dep toestand zouden laten ontvallen, dat ze geen toestemming kunnen verkrijgen naar ons land te gaan dan na onderteekening van een vérklaring, dat zij niets zullen vertellen ADSPIRANT-ADMINISTRATEUR. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar bij het ko ninklijk instituut voor de marine te Willems oord. kunnen worden toegelaten 5 jongelie den als adspirant-administrateur. Voor plaat sing komen o. m. in aanmerking zij, die in het bezit zijn van oen getuigschrift van vol doend afgelegd eind-examen der hoogere handelsschool te Alkmaar. UIT SCHERMERHORN. De rijksveldwachter F. Roodcnboog te Hoorn is met ingang van 24 dezer ais zoo danig alhier benoemd. UIT BERGEN. Vrijdagmiddag arriveerden alhier 2 wa gons, inhoudende 2óó00 lange turven voor Eet distributiebedrijf alhier. De commissie oordeelde, deze turven met te kunnen accep- icereu, omdat ze met aan de ie stellen eischen voldeden. De heer „De Heer-Kloots" was evenwel van meening, dat men in deze tijden van braudstofgebrek zijn eischen wat lager moet stellen en in geen gevaal brand stof uit de gemeente moest terug zenden. Als man van de daad nam hij do geheele partij voor zijn rekening en liet hij aan 135 arbeidersgezinnen van alle richtingen een bon bezorgen voor 190 turven, die zij Maandag (heden) gratis aan het station kon den afhalen. Vooiwaar een sympathieke daad, die na volging verdient. Naar wij vernemen, zal een groep bur gers, niet bij „Bergen's Belang" aangeslo ten, in de raadsvaacature, ontstaan door het bedanken van den heer Maschmeijer, den heer Gorter candidateeren. Gistermiddag zijn hier 11 leden van de bemanning van den eenige dagen op onze kust gestrande onderzeeër aangekomen, ze worden hier geïnterneerd. KORTE BERICHTEN. Te Gemert (N.-Br.) is een 5-jarig kind, dat aan de hoedé der grootouders was toe vertrouwd, in kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden bezweken. Te Helmond is een Belgisch- militair door de stoomtram ovesreden en gedood. Zijn echtgenoote was juist op weg naar Helmond om zich daar-te vestigen. Door tusschenkomst van het Nat. Steun comité zijn als proef 100 Hollandsche grond- arbeiders werkzaam gesteld aan het graven van een kanaal in Groningen. Te Miste (gem. Winterswijk) zijn 7 zak ken vol afgepaste schoenzolen aangehouden, samen 304 pond De smokkelaars zijn ontko men. De Duitsche onderzeeër, welke verleden week in Nederlandsche wateren strandde, is door de Nieuwe Bergingmaatschappij te Hel- levoetsluis binnengebracht Hij zal worden ontwapend en de bemanning geïnterneerd. In Krommenie mogen personen beneden 16 jaar niet meer zonder geleide in verlof lo kalen komen. Twee van de door de ontploffing op de Gelderland omgekomen stokers zullen heden te Vlissingen worden ter aarde besteld. De INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN Voor ontwikkelde vaklieden, opzichters, patroons in het kleinbedrijf is kennis van bovengenoemde vakken zeer gewenscht, dikwijls broodnoodig. Wij vestigen daarom hun aandacht op het nieuwe weekblad voor Algebra en Meetkunde, Weekblad voor Zelfstudie, waarin beide vakken op eenvoudige, praktische wijze worden behandeld. Van de vele onderwerpen die daarin aan de orde komen, noemen wij de tweede en derdemaehtsworteltrekking, quadraten, rechthoeken, driehoeken, trapéziums,; cirkels, drie en meerzijdige prisma's, kegels, cylinders, hoeken, énz. enz. Proefnummers wori den gratis en franco gezonden. Zij liggen ter verzending gereed. Bestudeert dus aan dachtig No. 1, dat U als proefnummer wordt toegezonden, en gU zult U spoedig als abonné opgeven. Prijs t 0.50 per maand. u. hU8CHEÈ?S"ITI' I H°ofdond.rwlj*rS, stoker Van Berkolte zal te Amsterdam wor den begraven. De toestand van de zes gewon den is bevredigend. Te Veen en daal is een vereeniging ge vormd, die 6 H.A. land met aardappelen zal bepoien. Ieder lid (hoogstens 200) zal den volgenden herfst 6 mud krijgen. Te Rotterdam is een bootwerker in het ruim van de N.-Amsterdam gevallen en aan de gevolgen overleden Te Gorcum is een stoffeerdersknecht door een raam gevallen en dood' opgenomen. De schooT te Bergum (Fris tijdelijk gesloten wegens het veelvuldig voorkomen van diphtheritis. De grot te Valkenburg (L.) is gesloten wegens het gevaar voor instorting. Te Kijkduin is in den ouderdom van 67 jaren overleden de gewezen Belgische gene raal Ch. M. Braconmer. Te Vlaardingen heeft een winkelier een hem in betaling aangeboden valsch bankbiljet van 40 bij de politie gedeponeerd. De verstrekking van goedkoop voedsel van gemeentewege te Amersfoort is reeds we der geëindigd. De animo was zoo gering, dat de „onderlinge keuken" lederen dag met een groote hoeveelheid1 eten bleef zitten. De kermis te Meppel, die sinds 1914 niet meer werd gehouden, ia nu geheel afge schaft Te Oostdongeradeel (Fr.) is oen geval van nekkramp voorgekomen bij een man van middelbaren leeftijdT In totaal zijn er nu 1570 sollicitanten voor de betrekking van pontwaebter te Ilpen- dam. Het salaris is 14 en vrije woning. Onder Oud-Vroenhoven (L.) is een smokkelaar uit Maastricht aangeschoten en ernstig gewond. De gemeenteraad van Vianen heeft een rook- en alkoholverbod voor kinderen beneden den 16-jarigen leeftijd vastgesteld. Te Amsterdam worden sinds 14 Maart twee jongens van 16 en 17 jaar vermist, die hun kantoor op den gewonen tijd hadden ver laten. Door insluiping is men in het kantoor der firma Fortuin aan de Keizersgracht te Amsterdam gekomen. Twee effecten van 1000, 60 aan kleingeld en eenige kleinig heden zijn gestolen Naar men verneemt hebben verschillen de branders te Schiedam bericht ontvangen, dat zij van het graandistributiebureau geen graan meer zullen ontvangen. Binnenkort zullën nu verschillende branderijen stop wor den gezet. Een 8-jarige jongen Is te Bameveld door zijn mede-scholieren zoo hevig getrapt, dat hij naar een ziekenhuis werd gebracht, waar men hem opereerde. Bij Tilburg zijn een- onbekende vrouw door den trein beide beenen afgereden. In Hoek van Holland heeft men gister morgen twee vliegmachines gezien, richting OostNoordwest. Het gerechtshof te Arnhem heeft een ar beider uit Horst (gem. Ermelo) veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens het schieten op den veldwachter. De rechtbank te Zwolle had hem veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf. Te Breda is uit het water opgehaald het lijk van een sedert Nieuwjaar vermisten man. Bij het op hol slaan der paarden is een landbouwersknecht te Ruinen van de wagen Eevallen, waarbij hij een hersenschudding be- wam. Men vreest voor zijn leven. Het 7-jarjg zoontje van schipper Hagc te St. Maartensdijk ia te Dordrecht uit een roeiboot gevallen en verdronken. Hulpkommiezen hebben bij Venlo 18 bootjes, zoogenaamde onderzeeërs, gevonden en in beslag genomen Te FenVerderadeel (Fr.) is een geval van nekkramp voorgekomen. Kommiezen te Bellingwolde hebben der tien schoten op smokkelaars gelost, zoodat ko gels in een particuliere wonmg binnendron gen. Vier smokkelaars zijn gearresteerd. Prins Hendrik komt a.s. Zaterdag te Amsterdam de plechtigheid der 5-jaarlijksche uitreiking van de De Ruytcrmedaille bijwo nen door dg Stichting Fonds voor de De Ruy- termedaille, waarvan de Prins eerevoorzitter is. Door damleeraren is in een te Amster dam gehouden vergadering een commissie be noemd, die zal trachten een staatsdiploma of wettelijk erkend examen voor dansmeesters te verkrijgen. Ie Leidén is heden bij een 12-jarig knaapje nekkramp vastgesteld. vanaf heden is het verboden rijst te ver malen zonder schriftelijke vergunning.. Ook gisteren zijn er ten Noorden van Ameland en boven Terschelling Zeppelins ge zien. De Terschellinger kustwacht heeft ze be schoten. De N. O. T. heeft voor alle ingekomen aanvragen voor kopervitriool consenten tot invoer in Nederland verstrekt. Een buitenman is aan den Visschersdijk te Rotterdam beroofd .van ongeveer 2100! Twee vrouwen en een man zijn in verband daarmee gearresteerd. Te Beusichem is een schuur afgebrand, waarbij o.m. 4 koeien, 4 kalveren, eenige var kens en kippen in de vlammen omkwamen. De oorzaak is onbekend; het vee moet niet ver zekerd zijn. Het verbod tot uitvaart van onze graan schepen is opgeheven. Vana ae bemanning van het in den rond geboorde stoomschip „La Campine", ie te den Helder was aangebracht, zijn 27 man naar Rotterdam en 32 naar Vlissingen vertrokken. De kapitein ging naar Amster dam. Oistermiddag kwamen te Arnhem we der 280 Duitsche kinderen via El ten per trein aan; zij reisdqn door naar verschillen de plaatsen in ons land. Te Sneek is een 15-jarig dienstmeisje, wier kleeding bij' 't aanmaken der kachel in brand geraakte, aan de bekomen brandwon den overleden. Voor elke 100 uit te voeren versche kip eieren moeten deze week 30 beschikbaar wor den gesteld, waarvan een nader vast te stel len deel voor 7 per 100 moet worden gele verd voor de distributie. Deze week mag 80 pCt. der boterpro- ductie worden uitgevoerd. Tijdens afwezigheid der bewoners is uit een perceel in de Hugo de Grootstraat te Rot terdam een brandkast gestolen met gelds waardige papieren. Een geintemeerde Duitsche officier, die eenigen tijd geleden door het stellen van een verklaring in vervluchtigenden inkt zich niet meer aan zijn gegeven woord gebonden achtte en naar Duitschland uitweek, is Donderdag avond op de Wierickerschans teruggekeerd. „De Hotelhouder" meldt, dat, hoe het ook moge staan met de plaatsing van het aan deelenkapitaal, althans gedurende den oor log geen aanvang zal worden gemaakt met den bouw van het hotel op den Dam. Van 11 tot en met 17 Maart zijn te Amsterdam aangekomen 3 stoomschepen en1 vandaar vertrokken 15 stoomschepen. B. en W. van Haarlem stellen voor gemeentegronden aan den Zijlweg, Leidsche- vaart en op de gemeentelijke kwèekerij in ex ploitatie te brengen voor de teelt van voe dingsmiddelen. Een heer, reizend van Groningen naar den Haag, verliet in Utrecht even den trein en vermiste daarop zijn portefeuille De vorige week zijn 19 schepen den Wa terweg binnengekomen. In hetzelfde tijdperk van 1916 was dat aantal 62 en in 1914 be droeg het 214. Bij de herv. gem. te Burg op Texel is beroepen ds. J. A. Steenbeek te Foudgum. Naar de Avp. méldt, zal begin April wederom worden begonnen met de levering van regeeringsvarkens, Als de prijzen dan nog niet zijn gedaald, wordt er gewacht tot dat de ruim 4 millioen K.G. ingezouten var kens geheel zijn gedistribueerd GEBREK AAN MOTOR-OLIE. Amsterdam dreigt binnen enkele dagen geheel van motor-olie verstoken te zijn. Reeds eenige maanden was er een groot tekort, zoodat de maatschappijen de nog aan wezige olie percentsgewijze aan hun afne mers afleverden. De verschillende motorboot diensten, welke oliemotoren gebruiken, za gen zich genoodzaakt hun dienst te beper ken. De petroleum-maaatschappijen hebben thans de verstrekking van olie geheel stop gezet, in enkele gevallen op last van hooger Kami. Het gevolg is, dat de motorbootdien sten in den loop dezer week óf geheel ge staakt zullen moeten worden, óf dat deze booten door sleepbooten gesleept zullen moeten worden. Mr. H. J. SMIDT Onder groote belangstelling werd Zater- Begraafpl ittpÉMgH schot van mr. H. J. Smidt, oud-minister van dag op de Algemeene Begraafplaats te den Haag ter aarde besteld het stoffelijk over- Justitie. Op de begraafplaats waren aanwezig dc ministers van justitie en van waterstaat, de oud-minister van marine, de heer J. C. Jan sen, de heer mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer, en de vice-president van den Raad van State, mr, dr. W. F. van Leeuwen, benevens vertegenwoordigers van maat schappijen en xoöperatiën en vele vrienden en bekenden. Minister Ort sprak namens de regeering een woord van hulde en waardeering. De heer mr. Smeenge wees op den groe ten bloei en welvaart die de provincie Dren te, de provincie, waar de overledene geboren werd, aan mr. Smidt te danken heeft. De oudste zoon dankte de beide sprekers en de overige aanwezigen voor de betoonde belangstelling. STAATSLOTERIJ. No. 3659 20.000. No. 16778 1000. No. 4506 400. No 19347 200. Nos. 1106, 3981, 6392, 11220, 14332 elk 100. SPOORWEGSTAKING. LONDEN, 19 Maart. Uit Nieuw-York wordt geseisd, dat de spoorwegstaking voorkomen is. Nederland. EEN DEMONSTRATIE. DEN HAAO, 19' Maart. Een door het Revolutionnair Socialistisch Comité en de Socialistische Vrouwenclub ter herdenking van de Parijsche commune, Zondag alhier aangekondigde demonstratie tegen honger en dreigend oorlogsgevaar, bracht eenige honderden betoogers en nog meerdere nieuwsgierigen in de straten in de binnen stad. De politie had uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. De orde werd nergens verstoord.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2