DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. betreffende den Abonnementsprijs. BERICHT WOENSDAG 21 MAART. No. 68 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. Abonnementsprijs jrcr 3 maanden f 1-, tr. p. post f 1.25. Advertentieprijs]2iCt. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIWs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Teiefnr. 3. NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 21 Maart. Iets langzamer schijnt de verplaatsing van het frontdeel Noyon-Atrecht te gaan, maar zij duurt dan toch nog voort het laatste Fransche legerbericht meldt, dat de Fransche cavalerie doordrong tot de buitenwijken van Roupy, zeven K.M. van St. Quentin, waar zij Duitsche cavalerie-patrouilles verdreven. Men vermoedt aan entente-zijde, dat ook ten noor den van Atrecht tot dicht bij de Fransch-Bel- gische grens de vooruitspringende linies door de Duitschers zullen worden teruggenomen. Zware ontploffingen wijzen op vernietigings pogingen, op het tot stand brengen van een „terrein des doods," zooals de onbegaanbaar gemaakte vlakte eigenaardig is genoemd, ter wijl burgers uit het frontgebied worden weg gevoerd. Men denkt echter dat de Duitschers niet noordelijker zullen teruggaan dan het krachtig versterkte Rijssel, waar ze nog da gelijks bezig zijn met het verbeteren en ver sterken hunner stellingen en waar ze rondom veel artillerie in positie brengen. Overigens is er geen militair nieuws. In het westen regent het, in het oosten dooit het, in Macedonië wordt gevochten, maar zonder noemenswaardig gevolg. Een Duitsche onderzeeër heeft, volgens een officieel bericht uit Berlijn, in de Middelland- sche zee een Fransch slagschip der Danton- klasse (1909, groot 18.400 ton, bemand met 858 koppen) g'etorpilleerd. In Rusland is de toestand nog niet duide lijk. Drie stroomingen gaan er tegen elkaar in. Tegen de liberale Doema-partij zijn ge kant de aanhangers van het oude regiem eener-, de revolutionnairen anderer-zijds. Zoo ondervindt de voorloopige regeering tegen stand van twee zijden. Hoe groot die tegen stand is, valt nog niet te zeggen. Dat hij be staat, bleek reeds uit de terzijdezetting van grootvorst Nicolaas, omdat men geen Roma noff meer wilde maar is de regent Mi chael dan geen Romanoff? Dit ongedaan ma ken van een benoeming wees er op, dat de ul- tra-revolutionnairen, de socialisten, ontzien moesten worden. Er zijn andere aanwijzingen, dat ze wat in de melk te brokken hebben. De parade in het hoofdkwartier door de troepen, voorafgegaan door roode vlaggen, het beroep van de voorloopige regeering, gedaan op de troepen, deze aansporende, de solidari teit en de discipline te handhaven, daar de regeering alles inspant om het leger van al het noodige te voorzien en de binnenlandsche reorganisatie afhankelijk is van de krachtige militaire verdediging, de houding van kunste naars, die onder leiding van den bekenden Maxim Gorky een comité hebben samenge steld, teneinde dringende voorbehoedmidde len te nemen, waardoor de kunstschatten van den Tsaar als de andere openbare kunstwer ken worden beschermd, toonen, dat het nog niet rustig is in Rusland. Daarbij zitten in de voorloopige regeering zoowel een Miljoekoff, die Konstantinopel Russisch wil maken als een Kerenski, die de internationalisatie van de Turksche hoofdstad voorstaat. De voorloo pige regeering zal het echter wel eens blijven, zij zal het met de reactionnairen van het slag van generaal Koeropatkin, die den Tsaar trouw blijven en met de boeren, die voor „Va dertje" demonstreeren, wel bolwerken. Maar niet zoo zeker is, dat zij ook bestand is tegen de ultra-revolutionnairen, die met den Tsaar tegelijk den oorlog kwijt willen zijn, die 5iet den republikeinschen regeeringsvorm den vre de wenschen. Het is voor den buitenstaander niet gemak kelijk vast te stellen, waarom het Fransche ka binet-Ribot beter zou zijn, dan het kabinet- Briand. Een vijftal ministers (de heeren Vivi- ani, Lacaze, Thomas, Malvy, Clementel) zijn van het oude in het nieuwe ministerie over gegaan. Aan „oorlog" is de bekwame, krach tige generaal Lyautey vervangen door burger Painlevé. Voor de rest personen, die in bijna elk ministerie een plaatsje zouden kunnen in nemen. Daaronder de heer Leon Bourgeois, op leeftijd en ziekelijk. En eindelijk de minis ter-president, de heer Ribot, al 75 jaar, doch nog kras. Was het niet de Fransche pers, die het nog al eens had over het Grieksche mi nisterie als over het kabinet van grijsaards? Meer dan de eisch van voortvarendheid schijnt die der bedaagdheid den doorslag te hebben gegeven. Het is, alsof het ministerie de politieke gemoederen in Frankrijk wat tot bedaring moet brengen. En als de bevredir ging ia afgeloopen twee ministeries-Ribot onderscheidden zich reeds door korten levens duur! als de heer Ribot kan gaan, en er weer behoefte is aan meer welsprekendheid, grooter voortvarendheid, feller hartstpchtelijk- heid, dan zal de heer Briand er nog wel zijn En als de heer Briand voorloopig niet weer verschijnt, dan komt het, omdat de behoefte aan evengenoemde zaken ontbreekt. Wachten we dus af. VARIA. SHAW AAN HET FRONT. (Voortzetting). Over de techniek van den oorlog maakt G. Bemhard Shaw na zijn bezoek aan het Weste lijk front in de „Daily Chronicle" eenige ka rakteristieke opmerkingen: „Iedere armstoelgeleerde zal U zeggen, dat men over de oorzaken en de geestelijke recht vaardiging van den oorlog moeilijk eenheid van opvatting kan verwachten, maar dat er ten opzichte van militair-technische vraag stukken slechts één antwoord mogelijk is." Het ia echter in werkelijkheid precies an dersom. Stelt men aan het front buitenge woon ingewikkelde en eigenlijk-onoplosbare vragen omtrent de ethiek en de psychologie van den oorlog, dan zullen vijftig tnenschen U hetzelfde antwoord geven, vooral als zij de zelfde krant lezen. Maar als men de techni sche experts een eenvoudige vraag doet om trent hun eigen wapen, dan krijgt men ant woorden, die merkwaardig ver uiteenloopen. Als het antwoord in een cijfer kan worden uitgedrukt, dan zegt de een bijv. 100 en de ander 20.000. „Iedere tooneelschrijver kent dat verschijn sel", merkte Shaw op. Hij moet over techni sche vraagstukken als hi^ technische onder werpen aanroert, dikwijls deskundigen raad plegen; en iedere deskundige geeft hem een ander antwoord en als de vrager dan wijst op het antwoord dat hij van een ander heeft ge kregen, dan wordt hem verzekerd dat die an der een weetniet is. Tenslotte komt de tooneel schrijver tot de meening, dat wetenschap een kwestie van smaak en fantaisie van den ge leerde is. Mijne opmerkingen over de techniek van den oorlog zijn daarom niet op het gezag van deskundigen gebaseerd, maar op mijne eige ne burger waarnemingen en op mijn gezond verstand dat men nemen moet zooals het is. In de eerste plaats dan: als de groote ka nonnen ook maar bij benadering zoo nauw keurig schoten als men beweert, zou de oorlog in twee dagen afgeloopen zijn. De legers zou den elkanders communicaties kunnen afsnij den, met bijna geene kosten. De posities die ae Engelschen thans bezetten, waren tot voor korten tijd in handen der Duitschers, die ze natuurlijk precies kennen, terwijl de Engel schen door vliegerwaarnemingen de Duitsche stellingen in alle bijzonderheden bestudeerd hebben. 'Wanneer men nu nagaat, dat een kleine granaat al twaalf man dooden of een spoorweglijn vernielen kan, of een straatweg zoodanig onbruikbaar zou kunnen maken dat er een paar uur aan de reparatie moet ge werkt worden, dan is het begrijpelijk dat de Engelsche belastingbetaler, wetende dat een schot van een groot kanon zelfs wel 12.000 kost, uitrekent dat men met vijfmillioen gra naten het geheele Duitsche volk zou kunnen dooden en dat twaalf granaten pér dag een weg zouden kunnen onbruikbaar maken. Als hij dit alles overweegt, begrijpt hij niet hoe het komt dat de oorlog nog niet uit is en1 ge looft hij dat de soldaten hun best niet doen en dat de koningen en de oarlogswinstmakers den strijd onnoodig verlengen. Als amateur en burger mag ik niet zeggen dat de oorlogswerktuigen niet nauwkeurig werken. Maar ik mag wel zeggen dat de din gen die gebeuren zouden als zij wel nauwkeu rig werkten, niet gebeuren, ofschoon de sol daten ongetwijfeld wel wenschen dat zij zul len gebeuren. Als dat wel zoo was dan zou ik dit verhaal niet meer kunnen vertellen. In werkelijkheid moet men ongeveer 5000 granaten wegschieten om de kans te hebben dat één net doel raakt. Wie dus niet een over vloed van munitie afvuurt, vuurt eigenlijk in het geheel niet. „Toen ik Richard Strauss het laatste ont moette, stonden wij samen op de binnen plaats van een Londensch huis te luisteren naar een orkest van vreemde instrumenten uit Barcelona, die door hun geweldig fortis simo ons middenrif in trilling brachten. En wij riepen: „nog harder". Maar de donde rende batterijen aan de Somme waren noj beter dan het orkest van Barcelona. En dacht plotseling dat ik daar nu graag Strauss bij mij had gehad, om er samen van te. genieten. Want aan het front haat men zijn vijand niet, ofschoon men hem misschien moet dooden Haten is een van de dingen die men beter thuis kan doen en waar vóór men dan ook in den regel thuis blijft. De Duitschers antwoordden niet. Zij vu ren niet meer terug, alleen omdat men op hen vuurt. Zij denken waarschijnlijk: een franaat gespaard is een granaat gewonnen. ij schieten blijkbaar alleen als zij iets wil len raken. En ik blijf volhouden, dat ondanks al de verwoesting die zij aangericht hebben, slechts nu en dan een granaat toevallig het werk heeft gedaan. Tenslotte gaat alleen de man met de bajonet rechtstreeks op zijn doel af en is de artillerie slechts nuttig om de prikkeldraad-versperringen uit den weg te ruimen. Want tie dagen der snijtangen zijn voorbij. En een officier die zijn troépen „over de borstwering" laat gaan vóór het prikkeldraad weggeschoren is, zal, als hij met zijn mannen meega d, spoedig dood ne- derliggen. Tengevolge van dit abes ziet men met ver bazing de wegen vol troepen en transport middelen op weg van en naar de loopgra ven, of spoortreinen die zoo openlijk rijden als waar ook elders, of batterijen die van alle vermommings-middelen ontdaan zijn. En de Duitschers kednen die wegen zoo precies als mogelijk is. En toch wa.' ik daar veiliger dan s avonds na donker in Londen". Ook de krachtige ontploffingsmiddelen ga ven Shaw een groote teleurstelling. Zij ma ken veel lawaai slaan diepe gaten in den grond en werpen een hoop rommel omhoog. Maar dat geeft niets. Als een granaat eerst het dak van een huis vernielt en het dan bij de ontploffing weer omhoog blaast, dan doet zij overbodig werk. De muren blijven in den regel staan. Wat men noodig heeft is een ontploffingsmiddel dat in- zijdeling- sche richting werkt." KORTE BERICHTEN. De eerste van de reeks historische confe renties, waarop de Engelsche overzeesche ge westen en Indië zijn vertegenwoordigd, is gis teren ten huize van Lloyd George begonnen. Zij werd bijgewoond door de vertegenwoordi gers van Canada, Nieuw Zeeland, Zuid-Afri ka, Indië en New Found land. In het Lagerhuis heeft Pemberton Bil ling den 12den dezer gezegd, dat de Engel schen een tijd geleden aan het Westelijk front de heerschappij in 'de lucht hadden, maar dat nu niet meer zoo was. De wrijving tusscben leger en Vloot is, volgens hem, in zake den' luchtdienst nu even erg als een jaar geleden. De gezanten der Entente hebben zich weer te Athene gevestigd. Het lossen van graan te Piraeus is Maandag begonnen. De Temps verneemt uit Madrid, dat de Spaansche spoorwegen dermate in beslag worden genomen door het goederenvervoer, dat de regeering heeft besloten, alle verzen dingen naar Frankrijk tp ie schotten. Desge lijks zou het passagiersverkeer worden be perkt. EEN RELIEF-SCHIP GETORPILLEERD. Een van de Re'liefbooten, die den 16 Maart van Rotterdam naar Amerika vertrokken, is in de veilige zóne getorpilleerd, niettegen staande het Duitsche gezantschap passen had afgegeven met vermelding van volkomen ze kerheid buiten de gevaarlijke zóne na 15 Maart. Ter hoogte van Jutland werden de Haelen en de Tunesie zonder voorafgaande waarschuwing aangevallen. De Tunesie ont kwam. Aan boord van de Haelen werd een reddingboot verbrijzeld, een ander schot s'loeg in de bunkers en maakte een groot gat boven de waterlijn, terwijl aan dek en aan de machines veel schade werd berokkend. Ten gevolge van het kanonvuur'zijn 7 opvarenden gedood. De Haelen vervolgde zoo goed en zoo kwaad als het ging de reis naar Stavan- ger, van waaruit de reederij in kennis werd gesteld met het gebeurde. De Tunesie heeft de reis naar Amerika voortgezet. Volgens de Tel. heeft de directie der Re- liefcommissie gisteren bij den Duitschen ge zant geprotesteerd tegen de beschieting van de Haelen. Onder de omgekomenen zijn twee Rotter dammers, drie Belgen, een Fin en een Portu gees. De directie heeft den kapitein een telegram gezonden met opdracht deze mannen metulle eerbewijzen, die men jegens hen verschuldigd is, ter aarde te bestellen. UITVOER VAN GROENTEN. De verleden najaar bij groote partijen inge kuilde schorseneeren komen nu in den handel. Van elke 100 kilo mogen er 75 worden uitge voerd. Van zeekraal en zeespinazie mag de helft naar het buitenland. Voor komkommers is nog niets bepaald, die mogen1 voorloopig nog alle worden uitge voerd. Te Loosduinen waren er Zaterdag on geveer 7000, die bijna alle vanwege de Ein- kauf Zentrale werden opgekocht, die van 30 tot 33.70 per 100 stuks besteedde. BftMNfcNLAND. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer werden een suppletoire oor- logsbegrooting 1916 en een suppletoire be- grooting 1916 voor de artillerie-inrichtingen zonder hoofdelijke stemming aangenomen Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp tot heffing van rechten-van registratie, dat na eenig debat eveneens zonder hoofdelijke stem ming werd aangenomen. TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer Werd gisteren de be raadslaging over de Indische begrooting voortgezet. Het amendement-Bichon van IJs- selmonde werd verworpen, de motie-Schaper over koeliewerving werd aangenomen; iae een motie-IJzerman tot aankoop van culiere landerijen. Het herkozen lid voor Eist, de heer Wijnbergen, werd toegelaten. em parti- van CENTRALE KEUKENS EN GEMEENTELIJKE LANDBOUW. Dinsdagmiddag vergaderde onder voorzit terschap van den heer Michielse, burgemees ter van Haarlemmerliede- en Spaarnwoude, de aldeeting' Noord-Holland van de Vereeni- ging van Nederiandsche Gemeenten in „Krasnapolsky" te Amsterdam. Deze verga dering was ook toegankelijk voor directeu ren van gemeentelijke ievensmiddelenbu- reaux. Door den heer Kooiman, burgemeester van Wormer, werd medegedeeld, hoe de gemeen telijke keuken in die gemeente ingericht was, waarvan gemiddeld door 20 pet. der bevol king gebruik werd gemaakt. Op de twee da gen per week waarop door de gemeente werd gekookt, was circa 50 a 60 pet. gasbe sparing verkregen. De prijs waarvoor een middagmaal kon verstrekt worden, was in Wormer gemiddeld 14 cent per portie, en spr. meende dat dit nog wei iets lager kon, ai werd de in de circulaire van het Kon. Nat. Steuncomité genoemd^ prijs van 10 cent per maal niet mogelijk geacht. Er waren 0 ketels, elk van 200 Liter inhoud in gebruik. De win keliers waren in gemeentedienst. Spr. be treurde dat het Kon. Nat. Steuncomité zich bereid verklaard had voor dat doèl bijdragen af te staan, daar hij vreesde, dat de gemeente lijke keukens zoodoende te veel het .-cachet van bedeeling zouden dragen. De gemeenten moesten alles zelf bekostigen. Vrijwillige trachten waren bovendien overvloedig ver- crijgbaar. In Wormer had men op 't oogen- jlik nog een batig saldo van j 30. Hét brandstofverbruik per kookdag voor 1000 L. eten had slechts 1 H.L. cokes bedragen. De optimistische zienswijze van Wormer's burgemeester werd niet gedeeld door diens ambtgenoot uit Den Helder, die in zijne ge meente de ervaring had opgedaan dat de porties dooreen - genomen op 20 cent waren gekomen, ten minste als men ook een stukje vleesch wilde geven. De grootste moeilijk heid achtte spr. de vraag hoe, in verband met de rantsoeneering gehandeld moet worden ten opzichte van hen die uit de gemeentelijke ceukens eten betrekken. De heer Donia, wethouder van Zaandam, zei, dat die gemeente ook spoedig de zaak der gemeente iijke keukens ter hand zal ne men. Men zal hier het'tekort door de ge meentekas laten dragen, en geen beroep doen op de meer gegoede burgers, daar deze al zooveel aan het Steuncomité hebben bijge dragen. Spr. noemde als voordeelen der ge meentelijke keukens: steenkolen-, gas- en ar beidsbesparing en het voorzien in het euvel der ondervoeding. De heer Marinus. wethouder van Hilver sum, deelde mede, dat de porties in deze go meente dooreen op 15 cent Ijpmen. Spr. juichte het optreden van het Steuncomité toe en zou dit steun verleenen, dan zou Hilver sum de porties op 12 'A cent willen brengén. De heer H. Rootlièb, directeur der levens middelenvoorziening in Amsterdam, gaf in overweging, als 't Kon. Nat. Steuncomité wil bijspringen, deze toegestoken hand niet te weigeren. Hierna volgde een bespreking over ge meentelijke landbouwbedrijven, waarin de voorzitter betoogde dat hoofdzaak moest zijn, dat gronden die anders niet daarvoor in aanmerking zo'uden komen, thans be bouwd werden. Angstvallig moest echter toegezien worden, dat hiervoor geen gron den gebruikt werden, die anders voor de melkproductie moesten dienen. De heer Marinus zette uitvoerig uiteen welke verrassende resultaten men met het gemeentelijk landbouwbedrijf in Hilversum in 1915 en 1916 behaald had. Door de thans in voorbereiding zijnde maatregelen zou ver kregen kunnen worden, dat de geheele bevol king dier gemeente den volgenden winter voor 4 maanden aardappelen voldoende zou hebben Deze spreker en ook de voorzitter bepleit ten de wenschelijkheid, om pootaardappelen tot gelimiteerden prijs beschikbaar te stellen en hot vervoer te vergemakkelijken. Naar aanleiding van een vraag van den heer Bosma (Enkhuizen) of de producten die door een gemeentelijk landbouwbedrijf ge wonnen zullen woracn, ook ten dienste van die gemeente zullen mogen blijven, werd door verschillende aanwezigen het woord gevoerd Aan de directie der Vcreeniging van Nederl. Gemeenten zal verzocht worden zich hieromtrent in Den Haag zekerheid te verschaffen. Bij acclamtie werd aangenomen een mo tie van den heer Kooiman, waarin de wen schelijkheid voor deze t ij den uitgespro ken werd van gemeentelijke keukens en ge meentelijke landbouwbedrijven. Met ingang van 1 AFRII, a.s. wordt de abonnementsprijs van dit blad ge steld op 11.30 voor de stad en 11.50 voor buiten per kwartaal en dispositiekosten, bij vooruitbetaling, Daartegenover vervalt dan de oorloge toeslag. Wij hopen, dat, bij de steeds stijgende kosten, inzonderheid van het drukkersbedrijf, wij ons in den eersten tijd tot dezen prijs zullen kunnen bepalen. Ons blad behoort ook dan nog tot de goedkoopste dagbladen van Neder land. Bij wekelljksclie betaling Is de prijs met 1 APRIL, a.s. tien cents per week. Het zal ons ernstig streven blijven, den inhoud van de Alkmaarsehe Courant steeds meer te doen beantwoorden aan de hooge eischen, die men met recht stellen kan, doch het springt In het oog, dat deze hooge eischen ook steeds meerdere kosten meebrengen op ieder gebiad. DE UITGEVIRS. van Alphen, van Aalsmeer, een lezing gehou den over „Voorheen en thans uit het leven der vrouw." Nadat de bijeenkomst was geopend door de voorzitster van de afdeeling Alkmaar van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht, mevrouw Prins, werd aan de spreekster het woord ver leend. Deze wees er op dat naast het gevoel van saamhoorigheid, dat men ondervindt op bij eenkomsten, ook oogenblikkelijk op dén voor grond treedt 't gevoel van den plicht, dien men door het lidmaatschap op zich heeft ge nomen en dien men niet juist door lezingen houden e.d., doch ook door vergaderingen bij wonen, 't laten lezen van den Ploeger etc. kan vervullen. Wat de vrouw door samenwerking vermag, bleek in 1913, toen men door „de Vrouw" op fentoonstellingsgebied. zooveel wist te presteer ren. Vervolgensnad spr. het over de taak, die de vrouw in den oorlog op zich heeftgenomen, verafschuwde zij het, dat ook vrouwen nog medewerkten in de munitiefabrieken aan ^'ha telijke krijgswerk. Toen deelde spr. mee hoe zij vrouwenkies- reebtvoorstandster geworden was, hoe haar de achterstelling van de vrouw in de wet was opgevallen. Spr. behandelde ook de geschiede nis der vrouw van vóór 100 jaar tot heden en noemde verscheidene personen en instellingen, die begonnen waren met den toestand van de vrouw te verbeteren. Gewezen werd op den in vloed dien de werken van de Holl. schrijfster» Betje Wolff en Aagje Deken en van A. L. O. Bosboom—'Toussaint o.a. hadden uitgeoe fend. Langzamerhand is uit het verbeterde, maar toch nog zeer gebrekkige onderwijs voor meisjes het uitstekende onderwijs dat nu op kweek-, kook- en huishoudscholen Gemengd nieuws TEELT VAN VOEDINGSGEWASSEN. De gemeente Haarlemmerliede zal in den IJpolder ruim 6 H.A. land huren voor 750 per H.A., om daarop, onder beheer eener des kundige commissie uit den gemeenteraad, aardappelen, erwten en boonen te verbouwen voor gemeentelijke distributie. In Nijkerk is men begonnen een stuk ge meentegrond van 1 Yt H.A. voor den verbouw van aardappelen en andere voedingsgewassen om te spitten. Ook de tuin behoorende bij de burgemeesterswoning, zal in bouwland wor den herschapen. UIT HEILO. Gisterenavond werd in een slechts matig bezette zaal door mevrouw M Jl. A. Mensing wordt gegeven. dok wees spr. op de ontwik keling van den verpleegstersstand (hoe Flo rence Nightingale in den Krimoorlog onver- moei d was werkzaam geweest, enz.) Tenslotte kwam spr. neer op't vrouwen kiesrecht, dat het leed van zoovele duizenden minderbedeelde vrouweri zou kunnen verzach ten en van een mannenregeering een men- schenregeering zou maken. Spr. weersprak de bezwaren van uithuizigheid, plichtverzaking en zooveel anderen. Dat het vrouwenkiesrecht „dameskiesrecht" zou worden, weet spr. aan de vrouwen uit de arbeidende klassen, die ook mee moesten stre ven om stemrecht te verkrijgen. Spr. eindigde met een gedicht. Daarna sloot de voorzitster, de spreekster dank zeggend. UIT AKERSLOOT. Dinsdagmiddag 3 uur vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. Aan de orde was de verpachting van het pontveer waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Alsnu bleek dat de hee ren Kraakman, Meijne, GrQot en v. d. Oord voor onderhandsche verpachting waren, en de heeren Helder, Teeling en v. 't Hof voor publieke verpachting. Daar de pachter Ter- luin kennis aan den raad had gegeven het pontveer op dezelfde voorwaarden en voor dezelfde som te willen pachten, werd het veer weder aan hem gegund voor 3 jaren en 3 jar ren in opzicht, waarvoor de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zal worden aange vraagd. 1 De aannemer van het dempen van het Stet had zijn rekening ingeleverd. Een breedvoeri- discussie volgde. Besloten werd tot aan- ouding tot een volgende vergadering. Nu het Stet gedempt is, zal op voorstel van den heer Kraakman een verordening voor het heffen van kadegeld en de invordering daarop wor den vastgesteld. De voorzitter las ontwerp-verordeningen voor, welke algemeen werden goedgekeurd. Inwerkingtreding 1 Juli a.s. Door den heer Kraakman was een bespre king gehouden met den ingenieur van den waterstaat om een vaargeul te baggeren in de meer tot het Stet, zoodat hier de booten aan kunnen komen, te meer daar in de onmid dellijke nabijheid een baggermolen werkzaam is, en waarschijnlijk de kosten niet zoo hoog zullen zijn. Daarop was vergunning tot bag- ge nou ALRMAARSCHE COÜRANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1