Het zal niet lang meer duren FEUILLETON. Telegrammen va® heitmi. Trouwen beliooren uiet *v)Q!S20NDIN N dat er in ons kleine land nog duizenden, ja tienduizenden gevonden worden die niets of bijna niets van een of meer der vreemde talen kennen. Want er is nu gelegenheid om op prettige eenvoudige wijze Franscli, Dullsch of Kngelsch te leeren en dat tegen zulk een billijken prijs, dat,niemand in zijn geldelijke omstandigheden een reden kan zien hieraan geen deel te nemen. Voor den prijs van 1 0.50 per maand ontvangt U wekelijks een blad, dat U geleidelijk maar zeker zoover brengt, dat U een eenvoudig boek in de vreemde taal kunt lezen, dat U in staat zijt eenvoudige corres pondentie In die taal te voeren. Proefnummers worden gratis en franco toegezonden. Deze gelegenheid moogt U niet laten passeeren. Vraagt proelnmnmers. A. F. O. Leideritz. D. H. Schenk. j Hoofdonderwijzers. Witte de Witstraat 23, Amsterdam. Telefoon Zuid 4072. geren ingekomen. Ook de firma Bosman wil de in. de kosten bijdragen. Na eenige bespreking werd goedgevonden naar de kosten te infonneeren. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim in den Kogerpolder over 1916 werd na voorlezing voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag besprak de heer v. 't Hof de electrische verlichting, waarvoor 2 jaren geleden zooveel werk is gemaakt. Toen werd besloten tot den aanleg, maar tot heden hoor de hij er niets meer van. De voorzitter zei dat de duurdere prijzen van materieel stoornis hebben gebracht en een afwachtende houding zal worden aangeno men. De heer Qroot wenschte verbetering van de «Choeiïng aan het Schouw. Daarin zal wor den voorzien. Hierna sluiting De heer J. Buur alhier is benoemd tot agent van politie te Amsterdam. UIT WIERINGERWAARD. Maandagavond vergaderde de afd. Wierin- gerwaard van de Holl. Mij. van Landbouw, onder leiding van den heer R. Kaan. Tegen woordig slechts 14 leden, over welke geringe opkomst de voorzitter bij de opening zijn misr noegen te kennen gaf. De voorzitter deelde mede dat de afdeeling zich had opgegeven om te worden geplaatst op de lijst voor inschrijvers tot distribueering van regeeringsvarkens. De rekening van den penningmeester sloot met een saldo vap. 18.78Ka, ontvangsten./ 257.7854, uitgaven 242.83. De rekening van de aankoopvereeniging gaf aan ontvangsten 48179.25 en aan uitgaven 48270.36, een1 nadeelig saldo dus van 91.11. Door den penningmeester werd toe gelicht waaraan dit is toe te schrijven. Een froot gedeelte zal nog wel terug komen. In 916 werd betrokken 293330 K.O. veevoeder. De kwaliteit was niet altijd even goed, waar over in de kringvergadering zal worden ge sproken. Tot afgevaardigde en plaatsvervanger naar de algemeene vergadering werden gekozen de heeren Jb. Bakker Jz. en D. Sleutel, terwijl de heer Bakker ook werd gekozen als afge vaardigde voor de vergaderingen van Holl. Noorderkwartier. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief werd de afgevaardigde op gedragen wat betreft salarisverhooging van den algemcemen secretaris, den heer Olij, vóór te stemmen. Overigens kreeg hij vrij Rondvraag. De heer P. J. vissd mede dat hij in verband met de overstrooming van Anna-Paulowna, waarbij vele huizen werden weggeslagen, van de Brandwb. Mij té" Oudkarspel reductie heeft ontvangen. Eventueele aanvragen moesten echter uitgaan van de betrokken eigenaars. Door den heer Peeck, alhier. De heer C. Duin Jz., alhier, werd gekozen tot secretaris-penningmeester. UIT HOORN. Tofüirecteur der ambachtsschool alhier is benoemd de heer Nooteboom, directeur aan de ambachtsschool te Emmen (Drente). - Burg. en Weth. alhier trachten te ko men tot het verhuren van grond om te be werken als volkstuintjes. UIT EGMOND AAN ZEE. In Huis ter Duin met dependances werden 52 Duitsche meisjes uit den gegoeden stand ondergebracht. 23 Maart a.s. verwacht men nog 30 meis- pes en 30 Maart 80 jongens, welke laatsten zullen worden gehuisvest in een voor dat doel in gereedheid gebracht pand aan de Voorstraaf. Het geheel staat onder leiding van mevr A. Bos—Stoett. Gistermiddag 2 uur werd een oefening met de reddingboot van de Noord- en Zuia- hollandsche Reddiugmaaschappij gehouden. In een woeste zee werd ongeveer een uur ge oefend. KORTE BERICHTEN. Te Ottersum is een spoorwegconduc- teur door een rangeerenden trein overreden en zwaar gewond. De twee jutcfabrieken van de firma ter Horst Co. te Rijssen, zijn door gebrek aan ;rondstoffen opnieuw stopgezet. Er zijn 400 menschen werkloos. In de afgeloopen week kwamen te IJ- muiden binnen 3 stoomschepen, tegen 7 schepen in de week te voren. Uit en naar zee bedroeg dit aap tal deze week 14 schepen, te gen 14 schepen in de vorige week. Volgens te Hansweert aangekomen schippers worden alle schepen 8 dagen te Antwerpen vastgehouden, alvorens naar Ne derland te mogen vertrekken. De sleeploonen loopen verbazend op. In Delft worden thans 320 Duitsche kinderen verpleegd. In Arnhem zijn er weer 176 aangekomen voor Rotterdam. Op een vil la te Driebergen zijn 50 Fransche kinderen. Te Glanerbrugge zijn drie smokke laars met 3000 reepen chocolade aangehou den. Eén hunner was een landbouwer uit Naarden. Iemand uit Meppel had voor de belas ting als inkomen 1800 opgegeven, ofschoon hij in 1915 9000 verdiende. Voor de Asser rechtbank Is deswege 3000 boete of 6 maan den hechtenis tegen hem geëischt In Maas en Waal was de vórige week de handel in bet door de r< hooi zeer levendig. Ie kwal. vrijgelaten ufterwaardsch Op de mijn Laura en Vereentgtng te Heerlen is een werkstaking uitgebroken De werklieden eischen een half uur korter wee tijd. Ten kantore van den heer K. te Heerlen is een bedrag van 1100 en circa 700 mark in Duitsch bankpapier ontvreemd. De ver moedelijke dader, een Duitsche deserteur, is voort-vluchtig. Te Zutfen heeft zich een deserteur van het Nederlandsche ïeger aangemeld. Hij was sedert het uitbreken van den oorlog in Duitschland gebleven, doch door den hon ger werd hij genoodzaakt Duitschland met vrouw en kinderen te verlaten. Het grootscheepsvaarwater van Lem mer naar Groningen is heropend. Ook de stoombootdiensten op Amsterdam zijn her vat. De kapiteins rapporteeren echter, dat zij tusschen Urk en Markeh nog veei ijs ont moeten. De heer Graumans te Rijsbergen is he den 100 jaar geworden. Het O. M. bij de rechtbank te 's-Herto- genbosch eischte levenslange gevangenisstraf tegen. C. Stroop, oud-gemeenteveldwachter te Oss, wegens moord met roof op den veekoop man Marinus van Heesch, aldaar. Gistemamiddag zijn 119 Duitsche kin deren over Arnhem naar Duitschland terug gekeerd. De Noorsche regeering heeft een zilve ren bokaal toegekend aan den gezagvoerder A. den Broeder van het Nederlandsche stoomschip „Batavier III", wegens het redr den op 6 September 1916 van de bemanning van het getorpedeerde stoomschip „Rinda". - De veerdienst Enkhuizen—Stavoren wordt heden in zijn geneei hervat. Te Amersfoort is weer een nekkramp patiënt (een militair) overleden. - De fabriek der firma B. W. en H. ter Kuile te Enschedé is heden wegens gebrek aan kolen stopgezet. Ongeveer 900 arbeiders zijn hierdoor werkloos. De bij Zandvoort gestrande logger „Vrijhandel" uit Scheveningen, is totaal ver loren. Waarschijnlijk zal van den inventaris nog wat geborgen kunnen worden. OORLOGSTUINEN. B. en W. van Leiden hebben besloten tot 'het beschikbaar stellen van z.g. oorlogstuin tjes ter grootte van 100, 200 en 300 M2. Ze worden omgewerkt ter beschikking van de huurders gesteld voor de teelt van aardappel len en peulvruchten. Bij den aankoop, van pootgoed en zaaizaad zal de gemeente des- verlangd hulp verschaffen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. Ns 454 en 5979 1500. Ns. 5406, 6719, 7194 en 12882 1000. Ns. 5658 en 13055 400. Ns. 10464 en 15693 200. Ns. 32, 165. 6593 en 14501 100. INDIë WEERBAAR. DEN HAAG, 21 Maart. Gisteren had de aangekondigde ontvangst van de deputa tie „Indië weerbaar" aoor de Koningin plaats, ter aanbieding van de bekende mo tie. De heer Idenburg stelde de leder^voor Z. K. H. de Prins was bij de ontvangst te- SCHEPEN MET TARWE. DEN HAAG, 21 Maart. Het "stoomschip „Zuiderdijk" van de Holland-Ameri'ka-lijn, dat met een lading van 28625 quarter tar we, 600 zakken lijnmeel en 153 ton lijn koeken van Halifax naar Nederland was vertrokken, is gisteren in de Nieuwe Wa terweg aangekomen. Hedenochtend is be richt ontvangen, dat het stoomschip „Be- soeki", van den"Rotterdamschen Lloyd, met 3600 ton. tarwe voor de regeering, hetwelk eveneens via Halifax de reis naar Neder land maakt, te Bergen is binnengekomen. AANVULLINGSBROODKAART. DEN HAAG, 21 Maart. De minister van Landbouw heeft biji circulaire aan de burgemeesters medegedeeld, dat het hem wenschelijk voorkomt, dat locomotiefper- 6oneel desverlangd een aanvullingsbrood kaart krijgt. MAXIMUMPRIJZEN. DEN HAAG,'21 Maart. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de door hem voor den kleinhandel vastgestelde maximumprijzen voor elke aflevering gel den al dan niet h contant, echter met dien verstande, dat bij levering op crediet een toeslag mag worden berekend van ten hoogste een half percent per maand, indien crediet wordt verleend op uitdrukkelijk verzoek van den kooper. ïNühZONDEN MEDIDEELINGEN aan rugpijnpijn in de lendenen en zijden, duizeligheid en matheid te lijden. Nierkwalen komen bij vrouwen maar al te vaak voor. Haar leefwijze binnenshuis, zorg voor de kinderen en voor het welzijn van anderen leiden tot verzwakking der nieren. Bovendien zijn er kritieks tijden in het leven der vrouw, wanneer zich veran deringen voordoen, die de sieren met veel extra werk overladen. Aanvallen van rugpijn, hoofdpijn, duizelig heid, zenuwachtigheid terneergcslagenheid en waterstoorniasen volgen dikwijls, en spoedige behandeling is noodzakelijk om niergruia, waterzucht of rheumatiek te voorkomen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hèelen de nieren en helpen haar om de urinaire ver -giften te verwijderen, die zoovele vrouwen zwak, ziek en ellendig maken. Dit genees middel geneest niet alle kwalen, maar dient uitsluitend voor nier- en blaasaandoeningen. Het verdient voorts aanbeveling om minder zwaar te eten, meir te slapen, vaker te rusten, overvloedig zuiver water te drinken, en te zorgen voor meer lichaamsoefening In de buitenlucht- Hoedt u voor namaak. Elke echte doos draagt de har.dteekening van James Foster, Foster's Rugpijn Nierenpillen zijn te Alkmaar verkrijgb. bij Nierop en 61othouber, Lange- straat 52. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postw. a f 1.75 p. doos of f lO.r— p. zes doozen. len. De behoefte aan peulvruchten blijkt a* wel uit de enorme prijzen. Van B. en W. had spr. thans de opdracht om voor de teelt van distributiegewassen zooveel mogelijk grond te huren en de men schen bij het huren van volkstuintjes ter wil le te zijn. Spr. oordeelde de zaak van de volksvoeding thans de belangrijkste die aan de orde gesteld kon worden. Tot nog toe kwam slechts dit land voor het doel beschik baar en hoewel dit land niet best is, het is beter dan niets en het heeft bovendien voor, dat het reeds bouwland is, waardoor de ko perworm in de gewassen niet zal voorko men. Aardappelen kunnen er bovendien ge makkelijk op geteeld worden.» Het Landbouwkantoor „Noord-Holland" stelt voor het doel kunstmest verkrijgbaar in hoeveelheden van 5 K.G. tegen den prijs voor 100 K.G. De toezegging van de verhuurders om het land van slooten en greppels te voorzien, waardoor ze een onkostenrekening van 100 a 150-zullen krijgen, diende volgens spr. gewaardeerd te worden en leverde 't bewijs, dat zij er geen slaatje uitslaan. Een prijs van 2.50 per 100 M2. is niet te duur. In Am sterdam vliegen dergelijke tuintjes (grond is daar veel beter) nog weg voor 7.50. Spr. raadde aan om den grond collectief voor 1 cent per M2. te beploegen. Bij accla matie werd hiertoe besloten. Voor de beplanting raadde spr. de bra- vo's aan, een uitstekende winteraardappel. Spr. wijdde' hierna over de technische zijde van de kwestie verder uit, ten slotte alleen de teelt van distributiegewasscn aanbevelend. Spr. had reeds 30 H.L. bravo s voor plan ters gekocht in de IJselstreken, doch de bur gemeester van Deventer weigerde het vervoer toe te staan, waarom spr. roeds met den mi nister telegrafisch daarover correspondeerde. Voor het beplanten van de helft van den rond met aardappelen is een 25 H.L. <noo- iTADSNIEUWS. rold 20 k 29le kwal. vcldhool 26 h genwoordig. Bij woord gevoerd bij het gemeentebestuur pogingen zal aanwen den om de schoolureu te veranderen. De voorzitter zei dat in April een bijeen komst zal worden gehouden van voorzitter I van alle comité's en verenigingen en ver wacht dat van dien kant wel actie in die richting zal worden gevoerd. Verder gaf de heer p. Sleutel op advies j van den kantonrechter aan de landbouwers den raad voortaan bij 't winnen van t en vas ten arbeider geen vrije woning te verstrekken, doch meer loon te geven en de woning aan hem verhuren, omdat, wanneer een arbeider tusschen tij ds uit den dienst gaat, de wet er niet in voorziet hem uit de woning te krijgen. Hierna sluiting. UIT SINT PANCRAS. Benoemd tot verloskundige alhier mcj. W. Dekker te Alkmaar. UIT BERGEN. Tot lid van de commissie, belast met liet afnemen van hel examen voor de onder wijs- acte te Amsterdam, is o. a. benoemd voor vaderlandsche geschiedenis de heer P. B. ,van Don, leeraar aan de R. K. kweekschool voor meisjes alhier. Tot UIT SCHOORL. poldermeester-voorzitter van den Aagtdorperpoldei is herkozen de heer A. J Dokter Stilltried Roman |Wiair het Duitsch van DQBA DUKOtER. 25) Ook die vriendschap scheen een knak te hebben gekregen. Voor zoover Stillfried ai les kon nagaan wat er in zijn huis voorviel,' was Gusitava sinds het feest niet meer in Untersberg geweest. Er was daar iets niet in den haak. Veertien dagen geleden zou hij boosaardige vreugde over een Binnen enkele dagen zal de gasfabriek te Rijssen wagens kolengebrek stop gezet wor den. De Zuid-Willemsvaart is weer openge steld voor schepen, die .levensmiddelen naar België vervoeren Maandag zal te Leerdam de verstrek king van warm voedsel beginnen tegen 10 cent per portie, Te Schildwolde (Gron.) hebben de land arbeiders geweigerd voor het aangeboden loon te weiken. Ook in de Groninger vcenko loniën dreigt een staking. Te Kapelle (Zuid-Beveland) heeft een lid' der gerc-f. kerk duizend-gulden geschonken voor afbetaling van het orgel, dat eenige we ken geleden in gebruik werd genomen De gemeenteraad van Schoterland heeft de kennis afgeschaft. De veroeniging tot verbetering vaa Klei ne Kinderen Bewaarplaatsen te Amsterdam ontvang 2000 van den heer E. de Langen, ingevolge den wensch van zijn overleden echt- genoote, mevr. M. de Langen— Peelen. Op het Dapperplein te Amsterdam is een 9-jarig meisje door een brouwerskar over reden. Kort daarop stierf het kind. Bij een 21-jarig meisje te Heerenveen is nekkramp vastgesteld. Haai' toestand is ern- stig. hem een teleurstelling bereid. Hij had er na het feest stellig op gerekend, dat het college van curatoren hem zijn voldoening daarover zou te kennen hebben gegeven. Niets daar van was gebeurd. Nu, ook goed. Hij was eenmaalÜeen ongeluksvogel en zou dat wel eeuwig blijven. Op het smalle pad door de dennen, langs de grot met het bassin, ongeveer ter hoogte van de plek, waarop hij Richard in den nacht van het feest had gevonden, liep haastig een slanke gedaante in eën grijzen regenmantel op slot Wolkcustein toe. Stillfried's gezicht klaarde op. Deze eerie ten minste had hein niet teleurgesteld. Ofschoon hij haar weken lang sledii had behandeld, was Gertrude de aanbieding werd het •doQr Pangerang Ario Kocsoemodiningrat in het Javaansch en dooi Raden Toemengoeng Doeuoe Sagon- do, regent van dc Magelaug, lu 't Neder- laudsch. De Koningin antwoordde o. a., dat de saainlioorigneid van Nederland en Indté strekt tot bevordering van beider welzijn en een waarborg en onderpand ie voor de toenemende geestelijke en stoffelij ke ontwikkeling van den Archipel, zoodat liandhavin mate een van dien band ook in hooge 6 val Indisch belang is. De motie en g vertolkte gewpeleus n zedelijken grondslag iedt en geschieden „zal de bij de aanbieding yoi'men een nieuwen voor hetgeen geschiedt en geschieden jzai tot de verhooging der weermacht van In- di6. Dc Koningin beschouwt de verster king dier weermacht in verband uiet de ongestoorde voortarbeiding van de maat schappelijke en staatkundige verheffing van lidië. KONINKLIJKE OROENTENTEELT DEN HAAG, 21 Maart. Naar wij ver- nemen heeft H. M. de Koningin last gege ven om zoowel op liet Loo als op Hare particuliere landgoederen onder Wasse naar en in de tuinen van H M.'s paleizen in het Noordeinde en in het bosch de daarvoor geschikte terreinen te doen be planten met gewassen welke zich voor de volksvoeding bij uitstek leenen, ten einde de productie daarvan zooveel mogelijk te vermeerderen. hier voorloopig met der woon gevestigd. Uit conventioneelè égards van huwelijk met den baron afgezien. Goed hierheen zenden." Het adres volgde. Pappenheim vertrok geen spier. Stillfried hem op den» schouder. „Menschenkind, waarom lacn je niet I Een mooier grap; zal DIVIDEND STOOMTRAM De stoomtram AlkmaarZr heeft over 1916 aan het aam een dividend van 2 pel toegekend. VOLKSCONCERTEN. In dit seizoen zullen door den heer W. H. Slinger weder een drietal volksconcerten ge organiseerd worden, waarvan het eerste zal worden gegeven óp den tweeden Paaschdag, als middagconcert, in verband met de licht- besparing. Jehalve mevr. RuyghKrens en den heer Hoogervorst, die reeds meermalen medewerk ten, is ook de heer Maschhaupt zoo welwil lend bevonden een paar cello-nummers te go- ven. VOLKSTUINTJES'. Het aantal gegadigden naar een volks tuintje, gisteravond in een door de firma dc Lange ai do Moraaz in het „Gulden Vlies" uitgeschreven vergadering bijeen, was bij zonder groot. Ruim een driehonderd perso nal waren reeds vóór 8 uur bijeen, terwijl een honderdtal terug moest aangezien zij geen piaats konden vinden. De heer Klomp opende te 8 uur de bijeen komst en deelde mede, dat hij, toen hij, ver nam, dat het bouwland van de firma de Lan» ^pr. gaf in overweging om ook de planters ezamenlijk aan te koopen en stelde zich aarvoor beschikbaar. (Applaus). De heer Tjaden vroeg of de aldaar te te len aardappelen eetbaar zouden zijn. De heer Hoek was overtuigd, dat ze wel 2 ietsjes beter zouden zijn dan de thans go- distribueerde regeeringsaardappelen. De heer Duif wenschte te vernemen hoe veel poters er voor 200 M2. noodig waren. De heer Hoek deelde mede, dat voor 35 40 M2. 5 kop aardappelen noodig waren. De heer Pijper betoogde, dat het land uit gemergeld was en oordeelde het schandelijk van de verhuurders er nu nog 2 V» ct. per M2. voor te nemen. De voorzitter had gaarne beter land en vroeg den heer Pijper of deze een deel van zijn Boerderij wenschte te verhuren. Dat het land waardeloos was kon hij niet aannemen. Van den heer Hoek had hij juist vernomen, dat de vorige huurder te kennen had gege ven, gaarne het deel te willen huren wat eventueel onverhuurd bleef. De heer Pijper huurde zelf en kon dus geen land beschik baar stellen. Z. i. was het evenwel beter geen land dan zulk land. Op een vraag van den heer Maarleveld deelde de heer Hoek nog mede, dat bij den oogst voor inbeslagname niet gevreesd be hoefde te "worden, aangezien het gekweekte voor eigen gezin vrijblijvend is. Aan tenur, planters en mest kwam een terreintje op 15, terwijl een aardappelenoogst minstens 250 H.L. per H.A. is. De- heer Fenijn, die met meerderen ver staan had, dat dc opbrengst slechts 2 zak per le nu te moeten ad- ven geen geval kon ieder nu meer één tuintje huren, aangezien er slechts fe de Moraaz als volkstuintjes te huur zou omen, zich dadelijk op de hoogte giug stel» len. Het was de heer P. Rike, die de «ge- sloeg nog een boosaardige vreugue over lnnD. nnn oemiuueiu, w» breuk, ja over de kleinste ontstemdheid ge- dezelfde gebleven, altijd even ver- voeld hebben. Nu had hij allen ijverzucht Be- pn trned Ook haar zou graven. Die was doelloos geworden en had geen zin meer. Stillfried keek nadenkend naar den regen, die sinds twee dagen aanhoudend neerviel en de atmosfeer herfstachtig en onaangc naam kil had gemaakt. Over het park en de dennen heen, dwaalde zijn blik naar de dorp straat, die daar verlaten en als uitgestorven eenzaam lag. In de groote, diepe regen plassen ploeterden de eenden/ Een lange stoet goed gevoede ganzen waggelde den losgespoelden grond. Stillfried zuchtte bedrukt. Grijs en somber spande de hemel zich over het landschap uit. Ook van uit het dorp was door standig, vriendelijk "én goed. Ook haar zou hij moeten verliezen, wanneer Hij voelde, dat hem dat hard zou vallen, harder dan hij het ooit voor mogelijk zou heb» hen gehouden. Een haastig hard kloppen tegen de deur, rukte Stillfried uit zijn gepeins Pappenheim trad binnen. Hij zette zijn knorngste gezicht en hield- hem c-en telegram toe Toen Stillfried den blauwen sluitzegel ver scheurd en het draadbericht doorgevlogen had, barstte hij' in lachen uit- „Van juffrouw Mengegold uit Warschau. Stillfried' schudde van plezier. k Heb mij Wolkenstein niet weer zoo spoedig beleven.' „Wat ter wereld is er toch Stillfried was weer ongeduldig en zenuwachtig geworden. „Spreek dan toch eindelijk I" De oude man wreef nadenkend over zijn neus. „Noodig hij schraaptet ,zijn keel „noodig vind ik dat nu juist niet." „Wat dan toch, wat dan toch?" „Namelijk ja zij hebben een- geheime ver- adering daarginds hij wees met zijn van et masseereiL plat geworden duim achter om en ook heb ik vuur moeten aanleggen, die Heimlich, dat zwakke mannettje. heeft dat verlangd. Noodig vind' ik -dat niet.' „Wat wie waar?" Stillfried hield den arm van den ouden man omklemd. „Wej de curatoriën ginds in de winterzaal. U mocht er vooral niets, niemendal van weten, dokter. En dan, wat het minne er van is, een vrouwspersoon die juffrouw Kleemann moet er Bij zijn. Wat zegt u daarvan,dokter? 'N vrouwelijk vrouwspersoon I Nieuwe mode, wat?" Pappenheim keek naar zijn heer om, die plotseling van zijn zijde .was geweken. Wordt vervolgd. naren (cox 5-tal heeren) voor dit denkbeeld had gewonnen. •i Dc eigenaren beoogen geen filantropie, wensciieu slechts mede te waken aan de be vordering van de distribiltieteelt door het volk voor het volk, doch wenschen ook geen hoogae huur te maken dan dit voorheen geval was. Men had spr. verteld, dat de eigenaren er op deze wijze nog een slaatje uitslaan en dat de huur veel minder was. Spr. heeft dit on derzocht en bevonden, dat de huuropbrengst voorheen 800 was: wanneer men bedenkt, dat er tliaus ear deel van het land voor pa den en slooten al moet, dan krijgt men de overtuiging, dat de huurders niet moer ont vangen. Van betrouwbare menschen vernam spr., dat liet land slecht was; met den heer Hoek bezocht hij daarom Zaterdagmorgen het ter rein en deze, hoewel ook concludeerende, dat het schraal was en-op sommige plaatsen verbeterd moest worden door slooten etc., oordeelde het voor aardappelen-,erwten- en boonenteelt wel geschikt. Gaarne had men beter land, maar dit was nog niet aangeboden. Thans moest men niet voorop stellen „hoeveel zal ieder daardoor verdienen", maar „hoe bevorderen wij de teelt van„di8tributiegewassen". Spr. hoopte, dat er door dit voorbeeld meer land beschikbaar zou komen. De helft van de huur moest bij de aan vaarding van den grond, de andere helft in Augustus voldaan worden. Zij, die het wensthten, konden door de welwillendheid van den heer Hoek het land voor 1 cent per M2. geploegd krijgen, ook was deze heer bereid om voor den aankoop van de planters te zorgen. Dc heer Hoek, het woord bekomende, wees er op, dit hij reeds in 1914 den minister ad viseerde om den grond rondom Alkmaar voor de peulvruchtenteelt beschikbaar te stel de opbreng! terreintje kon zijn, meendi visceren niet te huren. Na de mededeeliug van den heer Hoek, dat dit 10 zak was, trok de .heer Fenijn zijn advies in. Een groot aantal vragen, ook over den uib voer, werden nog door den voorzitter en den heer Hoek beantwoord, waarop met het oog op hut groot aantal liefhebbers, bij> ac clamatie een motie werd aangenomen, waar in er bij den Raad op wordt aangedrongen land voor de teelt van distributiegewasscn beschikbaar te stellen. De gegadigden voor een tuintje werden hiérop verzocht slechts hun naam op te ge- m geen geval kon ieder nu meer dan MPl beschikbaar waren. Hot aantal personen dat zich opgaf be droeg 303. Beschikbaar zijn 168 perceeltjes,-terwijl de fezamentlijke grootte, na aftrek van slooten, H.A. is. Indien de Raad het verzoek inwilligt, dan zullen de tuintjes zooveel mogelijk worden toegewezen aan hen "die het dichtst bij de tuintjes wonen, opdat de liefhebbers aan de andere zijde der stad door de gemeente ge holpen kunnen worden. Ook zal mm de arbeidersrgegadigden la ten voorgaan. Met een woord van dank aan den lieer Hoek sloot de voorzitter hierop de vergade- ring. De heden aan den Raad verzonden motie luidt als volgt: De vergadering van Alkmaarsche burgers, teif getale van ruim 300, gisteravond, den 20sten Maart als. gegadigden naar een volks» tuintje in de door de firma de Lange de Moraaz uitgeschreven vergadering in „Het Gulden Vlies" bijeen; kennis genomen heb bende van de noodzakelijkheid om de teelt van distributiegewassen te bevorderen; ge zien het groot aantal gegadigden naar een volkstuintje van 200 k 300 M2., dat teleurge steld moet worden-, verzoekt uwen Raad met den meesten spoed te besluiten het hoog ge legen deel van de boerenplaats „Oostwijk als tuintjes in te richten en beschikbaar te stellen, en den huurder hetzij in geld, hetzij door toewijzing van een gelijk' stuk land, thans bij. de gemeentereinigingsdienst in ge bruik, schadeloos te Stellen of andere daar toe gescliikten grond verkrijgbaar te stellen. Het adres is voorzien van de volgende toelichting: Het is adressanten bekend, dat de heer Boeder, uit de Bergermeer, genegen is om eetf deel van zijn- land. ter grootte van 4 HA en vóór het gisteravond door de fir- en ma de dit nge verhuurde perceel, vor>r doel .te verhuren. Genoemde heer kan voor koolbouw evenwel een hoogere huursom be dingen, terwijl de'grond voor het door de vergadering gewenschte doel niet hooger dan 25 ct. per roe mag gelden. Ook op net stuk land tusschen het abattoir van uc ucuujuLtu ojujouw. .--•«» r trolu ZU a 1 zy. jb. Bakker werd de wenschelijkheid geuit dat 28klaverhool 30stroo gold 23 I de afdeeling in verband met den a.a, zomertijd 23.50, alles per 500 K.g iitnAt» vaa Vitvlmrati

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2