DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BERICHT betreffende den Abonnementsprijs. No. 69 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. DONDERDAG 22 MAART. FEUILLETON. E Abonaementspriis per 3 maaiden 11—, fr. o. post 1.25. AdYertentiepiMict. p. regel, groote letters naar plaatsrnlmte. Brleyen fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij f.ii. HERIÏIs. COSTER 4 ZOOR, Voordam C 9. Telefnr. 3. IVEilitïo. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 22 Maart. De Engelschen zijn ten zuiden en ten oos ten van Péronne snel vooruitgeschoven, ze hebben daarbij veertig dorpen bezet en punten bereikt, welke 16 K.M. ten oosten van de Som- me/ijn gelegen. Zij gewagen van zeer krach- tigen weerstand tusschen Atrecht en Nurlu, dat 12 K.M. ten noordoosten van Péronne is gelegen. De Franschen hebben hun vooruit gang in het zuidelijkste terrein van de veran dering, in de buurt van Soissona, kunnen voortzetten. Zij kwamen op het gebied ran 12 dorpen, gelegen aan weerszijden van den weg naar Laon. Bij Lafère voeren de Duitsche achterhoeden hardnekkige aanvallen uit. De door. de Engelschen en Franschen on dervonden tegenstand heeft blijkbaar ten doel het terrein zoo grondig mogelijk te vernielen en den terugtocht zoo min mogelijk gestoord te doen plaats vinden. Het heeft er allen schijn van, dat de Duit sche terugtocht de eerste dagen nog zal- wor den voortgezet. Niet onwaarschijnlijk komt er eerst een einde aan, althans ligt het in. het voornemen van het Duitsche hoofdkwartier om er'een einde aan te maken, zoodra de lijn La Bassée-Douai-Kamrerijk-St. Quentin-Sois- sons of Reims is bereikt. Dan zou in plaats van de groote boog, de koorde zijn bezet. Maar wat dan? De Manchester Guardian gelooft er niets van, dat v. Hindenburg hier een tweede Tannenberg voorbereidt, het blad vindt het verdacht, dat Duitsche telegrammen zoo vrij over dit onderwerp spreken en is van meening, dat de Duitschers alleen de linie verkorten, om divisies voor een groot offensief elders vrij te krijgen. Fransche bladen leggen er den nadruk op, dat de entente-legers zich niet door manoeuvres van v. Hindenburg zul len laten overtroeven. Met dat al blijft de naaste toekomst in raadselen verborgen. De blijkbaar nog steeds sterk gecensureer de berichten uit Rusland leeren, dat de rust en de orde nog geenszins hersteld zijn, dat de revolutie aan het revolutionneeren blijft. Wij moeten het overzicht vandaag vroeger dan andere dagen schrijven en kunnen dus daar bij geen rekening houden met de laatst inge komen berichten Méar de beschikbare be richten vestigen heel sterk den indruk, dat de Russische omwenteling een zeifde verloop begint te krijgen als de groote Fransche re volutie. Aanvankelijk was de gematigdheid baas. De Tsaar heette vrijwillig afstand te hebben gedaan. Maar de parlementaire de mocratie wordt geleidelijk uit haar macht ont zet door de democratie der straat. Zij moet concessies doen. Nu is het al zoover, dat er afgevaardigden met een troepenafdeeling naar den Tsaar zijn gezonden om dezen te be waken en is bevolen, dat de Tsaar en zijn ge malin als gevangenen beschouwd en naar Tsarskoje Selo gebracht zullen worden. In het Fransch van de achttiende eeuw overgezet, wil dit zeggen, dat de gematigde Dokter StiIHried Roman naar het Duitedi van DORA DUNCKBB. 26) Stillfried stond voorover gebogen met den rug naar Pappenheim toegekeerd, voor zijn schrijftafel en woelde in zijn papieren. „Nou is er nog iets, dokter?" Stillfried weerde zwijgend af, Pappenhe im ging hoofdschuddend1 weg. Die geheime vergadering en de dokter, die daar plotseling als geheel verpletterd en ge knakt had gestaan nee, dat beviel hem in 't geheel niet! Hij had er zoo'n idee van, dat er iets gebeurde en zeker niets goeds Stillfried had zijn hoed genomen, den loden mantel van den spijker gerukt en was den tuin ingestormd, zoo ver mogelijk van de win- tereetzaal weg, waarin op dat oogenblik zijn lot werd beslist, nog voor den met angst en zorg verbeiden offieieelen termijn De storm der laatste nachten, dé aanhou dende regenbuien hadden de bladeren van de boomen gerukt, zoodat zij tot hoopen opgesta peld op de grasperken, de bloembedden en pa den lagen. En voornamelijk in de groote kastanjelaan had de storm onbarmhartig huisgehouden en de vruchten tegelijk met de bladeren afgesla gen. Eik en ahorn hadden beter hun zomer tooi weten vast te houden. Hun kronen sta ken roestrood tegen den donkeren, loodgrijzen hemel af. Toen hij het huis ver achter zich had, liep Stillfried langzamer over de doorweekte pa- Girondisten in Rusland nog aan het bewind zijn, doch dat de heftige Jacobijnen veld win nen. Niet onmogelijk is een geweldige worste ling tusschen beide partijen. Reeds openbaart zich een belangrijk geschilpunt. De voorloopi- ge Girondisten-regeering heeft besloten en er wordt bij gezegd, dat dit besluit onher roepelijk is de algemeene verkiezingen uit te stellen tot na 't sluiten van den vrede. De Jacobijnen echter verlangen dat de nieuwe wetgevende vergadering, de constituante, on middellijk wordt bijeengeroepen. Nieuwsgierig mag men zijn, wat er dezen dag gebeurt in het Lagerhuis, waar men in de verwachting, dat de Girondijnen den toe stand beheerschten, tegen heden de indiening van een regeeringsmotie van sympathie met de omwenteling heeft aangekondigd De regeeringsverklaring van het Fransche kabinet-Ribot is door de Kamer aanvaard en een motie van vertrouwen werd met algemeene stemmen aangenomen. In die verklaring wordt gezegd, dat de beslissende periode in den oorlog is aangebroken, dat de Duitsche terugtocht wel is waar het voorspel is van nieuwe en vreeselijke slagen, doch dat Frank rijk zijn vertrouwen opniétw bezield voelt worden door de resultaten van de onwankel bare vastbeslotenheid en de knappe strategi sche voorbereidingen van de leger-aanvoer- ders. Een krachtig beroep wordt tenslotte ge daan op de medewerking van het geheele land, op den steun van het geheele parlement er moet slechts één partij zijn, de partij van Frankrijk. Het congres der Vereenlgde Staten van Amerika is tegen 2 April bijeengeroepen om den algemeen erkenden oorlogstoestand met Duitschland te behandelen. De President zal zich tot het Congres rich ten en bijzonderheden mededeelen, welke too- nen, zegt een Reutertelegram uit Washing ton, hoe Duitschland practisch den oorlog met de Vereenigde Staten in het leven heeft geroepen door de meedoogenlooze schending van elk internationaal en menschelijk recht. Verwacht wordt dat het Congres dan een motie zal aannemen, verklarende dat de staat van oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland sedert eeaigcn tijd heeft be staan. De motie zal geen technische oorlogsverkla ring zijn, maar de regeering zal dan nadere stappen doen om de belangen in de open zee en overal elders te beschermen. Of de oorlog in zijn volle beteekenis zal volgen, hangt af van de handelingen door Duitschland te verrichten, zoo eindigt het te legram. KORTE BERICHTEN. De Bulgaarsche gezant, Radew, die voorloopig bij den Zwitserschen Bondsraad was geacrediteerd, is op zijn verzoek naar So fia teruggeroepen. Wilson heeft tegen 2 April een extra zitting van het Congres bijeengeroepen, ten den en richtte zijn schreden naar den vijver. Treurwilgen, wier teer bleek groen loof nog maar enkel hier en daar een geelachtigen tint vertoonde, omgaven het water van alle kan ten slechts in den hoek rechts verhief zich een groep kastanjes. Stillfried 'leunde huiverend tegen een der vochtige, koude stammen en keek naar den kleinen, lichtgerimpelden waterspiegel, waar op van alle kanten bijeengewaaid, groene, gele en1 bronskleurige bladeren dreven. Hij keek lang en nadenkend naar het melancho lieke spel der vermoeide bladeren, die ,d°or den storm afgerukt en ten ondergang ge doemd, hun einde tegemoet dreven. Was het zijn eigen lot, dat daaruit tot hem sprak? Er viel niet aan te twijfelen, ginds werd er recht over hem gesproken. Hij: wilde niet gelooven, dat Richard of Gustava iets gezegd hadden. Uit een of ande re richting kon, gelijk een der verwaaide bla deren voor hem of als een zandkorrd, die de storm ver over het land draagt, de mare zijn gekomen, dat hij geen recht had op Wolken- stein te zitten. Hij mocht niet afwachten, tot de beunhazen daarginds hem de harde waar heid in 't gezicht slingerden. Hij moest einde lijk den moed vinden te biechten, het mocht kosten wat het .wilde, Verduiveld hard viel hem datl Dat hij als studend had geboemeld inplaats van te wer ken, dat hij het er leélijk had laten liggen en evenmin zijn staatsexamen als zijn „docto raal" had gedaan, nu dat wps ten slotte geen alleenstaand geval en zou geen doodzonde geweest zijn, maar dat hij jaren had laten voorbijgaan zonder het verzuimde in ie halen, dat hij hier in Wolkenstein bijna een jaar lang onder een valsche vlag had gezeild einde stappen te nemen in verband met den staat van oorlog, die, naar toegegeven wordt, tusschen de Vereenigde Staten en Duitsch land bestaat, meldt Reuter. Het Amerikaansche departement van marine heeft den marinewerven den bouw van 200 kleine onderzeeërs opgedragen. Een zelfde aantal zal bij particuliere werven wor den besteld. De Russen, die de Turken in Perziè verslagen hebben en achtervolgen, zijn reeds op Turksch terrein aangekomen. Twee Engelsche mijnvegers zijn op mij nen geloopen en gezonken, van een ervan kwamen 14 mah om. Na bespreking van de algemeene poli tiek van 't nieuwe kabinet, heeft de Fransche Kamer met. algemeene stemmen een motie van vertrouwen aangenomen. Parijs ontvangt thans 4 millioen liter melk minder dan onder normale omstandig heden. Voor arme kinderen beneden de drie jaar zal binnenkort gratis melk verkrijgbaar worden gesteld. De oolog brengt in alles verandering, zelfs in het honorarium der kunstenaars: Een bekende kunstenares uit Brünn had bij een voorstelling van dilettanten hare medewer king verleend. Als belooning ontving zij 40 pond aardappelen, een reebout, een witte brood, 12 worsten, 2 pond rookvleesch, 8 pond tarwemeel, 3 pond boter, 4 pond erwten, 2 pond linzen en 60 eieren. Biji de tusschen tij dsche verkiezing voor het Lagerhuis in het district Stockton is Wat sons, de regeeringscandidaat, met 764 stem men gekozen. Backhouse, vredescandidaat, kreeg maar 596 stemmen. De Belgische regeering heeft in de na bijheid van Lyon een sanatorium voor tering- lijders uit het niet-bezette deel van België op gericht. Het zal eerstdaags worden geopend. In de vacature-Liebknecht is dr. Franz Mehring in het elfde Berlijnsche kiesdistrict tot lid van den Pruisischen Landdag geko- zen. Mehring is lid van de soc. dem. arbeids gemeenschap, evenals Liebknecht was. BSHHSMLAMO. TWEEDE KAMER. Na een regeling van werkzaamheden was Woensdag weer de Indische begrooting aan de orde. De minister van koloniën zei, dat voor de zich hier bevindende inldndsche onderwij zers geen scheepsgelegenheid naar Indië is. Spr. ging vervolgens de geschiedenis van het conflict met het hoofdbestuur van het Ned.-Ind. Ond.-Gen na. Hij besprak de oplei ding van het onderwijs en nog eenige onder- wijsbelangen. De aanneming van de motie- Gerhard moest de minister ontraden. Een bij zondere vakvoorbereiding kon het M. (J. L. O. z. i. niet geven. De motie ging vierkant tegen het stelsel van de regeering gedurende de laatste jaren in. Bovendien had spr. verschil lende practische bezwaren. De heer B e u m e r (a.-r., Kampen) kwam terug op de wenschelijkheid, om ook voor het bijzonder onderwijs studietoelagen te ver strekken. Spr, vroeg naar de meening van den minister te dien opzichte, De heer Scheurer (a.-r., Sneek) diende met den vorigen spreker een motie in, om uit te spreken, dat de studietoelage aan jongelie den in het bezit der onderwijzersakte, zich ook moet uitstrekken tot hen, die zich bij het bijzonder onderwijs zullen verbinden. De heer Gerhard (S. D. A. P., Amster dam II) wijzigde de redactie van zijn motie. De heer De Visser (c.-h., Katwijk) re pliceerde. De heer Nolens (r.-k, Venlo) betwijfelde dat —1 Hij sloeg de hand tegen zijn pijnlijk hoofd. Als het er maar uit was 1 Als het bekennen van die afschuwelijke schande maar eerst voorbij wasl Als hij maar eerst weer buiten stond vis-è-vis de rien, maar toch verlost van het bedrog', dat hem nooit zoo zeer had ge drukt als sinds hij Gustava had weergezien En wat dan? wat dan? Een nieuwen aan loop nemen om het verzuimde in te halen? Zou hij daartoe nog de energie hebben, nadat hij er jaren'lang op los had geleefd? De za ken laten loopen, zooals zij wilden en te gron de gaan Plotseling dook Trude Kleemann's lief ge- z'cht met de goede, verstandige oogen voor hem op. Neen dat niet. Dat mocht hij zichzelf en degenen, die hem nog genegen waren, niet aandoen. Hij moest zich vermannen. Hij was een man geworden, geen onervaren jongeling meer zooals voorheen, die met liet leven meende te kunnen spe'len. Stillfried trok zijn loden mantel vaster om zijn schouders en keerde met vastberaden stap haastig naar huis terug. Terwijl buiten de bladeren vielen, de re gen neerdruppelde, de hemel zich in een somber, loodachtig grijs boven het park welfde en beneden bij den vijver efcn mah na een zwaren strijd tot een besluit kwam, was men boven in de goed verwarmde winter- eetzaal vlijtig en welgemoed bezig. Aan de lange eettafel, die deftig met een oen kleed was bedekt, zaten op statige, oogpootige, eikenhouten stoelen Gesser, de schoolmeester Altmann, de koster, Heimlich, de apotheker, Wohlschlager en Komfeld, de schoenmaker. Rappolds stoel was onbezet gebleven. Naast 'hem had Pappenheim nog het nut van de motie-Gerhard voor Indië. Een stemming over de motie-Scheurer kon, meende spr., door een verklaring van den mi nister overbodig worden. De heer Marchant (v.-d., Deventer) gaf aan, hoe deze overbodigheid voor hem uit een toezegging van den minister zou kunnen blijken. De m i n i s t e r verklaarde zich bereid, om de studietoelagen te geven, als tot hem het be richt kwam van confessioneele of vrijzinnige zijde, dat dit in het belang van het onderwijs noodig werd geacht. De gewijzigde motie- Gerhard kon spreker niet aanvaarden. De heer Scheurer trok na 'sministers verklaring zijn motie in. De heer Gerhard handhaafde zijn mo tie Aan de orde kwam dan de interpellatie- Kleerekoper, betreffende de handelwijze van een hoofdofficier tegenoyer een minderen militair. De heer KI eerekoper IS. D. A. P., Amsterdam VIII) stelde, na meaedeeling van de feiten en voorlezing van de getuigenverkla ringen, de volgende vragen1Is het incident, dat zich op 14 Maart j.l. op de Korte Poten heeft voorgedaan, onderzocht en wat is het resultaat geweest van dat onderzoek? 2. Wel ke maatregelen zijn door Zijne Excellentie naar aanleiding van dit incident getroffen 3. Is de minister bereid in 's lands verga derzaal een woord van gestrenge afkeuring uit te spreken naar aanleiding van dat voor val, opdat daardoor het gevoel van gerustheid en rechtszekerheid worde bevorderd? 4. Is de minister bereid de verplichting om te salueeren aanmerkelijk te verminderen, met name te beperken tot die superieuren, onder wie de mindere zijn dagelijkschen dienst ver richt? Spreker was over den maatregel, genomen tegenover den hoofdofficier, niet tevreden. De minister van Oorlog ant woordde, dat het geval was onderzocht. Daarbij was gebleken, dat de soldaat onder geleide was, bij een vraag van den hoofdof ficier even aan zijn sigaret trok en daarbij een klap ontving. De minister zelf had geen maatregelen genomen. De opperbevelhebber echter had den officier ernstig terecht gewe zen en den pijnlijken maatregel getroffen den betrokkene te ontheffen van de betrek king van adjudant van den opperbevelheb ber. Ook spreker was bereid zijn gestrenge afkeuring uit te spreken over de handelwijze van den hoofdofficier, die hij volstrekt on toelaatbaar achtte. Spr. was echter niet be reid verandering te brengen in de voor schriften omtrent salueeren. De interpellatie werd daarna gesloten. Indische begrooting. De motie-Gerhard werd verworpen met 40 tegen 21 stemmen. Door de heeren d e M u r a 11 (u.-l., Oost burg) en de Meester (u.-l., Helder) werd over onderwijszaken gesproken, de heeren Knobel (v.-l., Zwolle) en Scheurer (a.-r., Sneek) bespraken hygiënische toestan den. Allen werden door den M i ri i s t er be antwoord, Voorts vroeg de heer Knobel inlichtingen over de taak der handelsagenten en de door de regeering te vestigen handels kamers Hij drong cr op aan in de stukken den naam Petrograd t? veranderen in Peters- burg. De Minister zou dit met den Minister van Buitenlandsche Zaken overwegen. De handelsvöorhchtingsdienst moest ae Indir sche producten populariseeren in die landen, waar ze tot nu toe nog weinig bekend zijn. De heeren de Muralt. Albarda (S. D. A. PEnschedé) en Bongaerts (r.-k., Roer mond) bespraken het rapport der tweede In dische,havencommissie, welke kwestie de Minister heden zal behandelen. Met ingang van 1 APRIL wordt de abonnementsprijs van dit blad ge steld op 11.30 voor de stad en i 1.50 voor buiten per kwartaal en dispositiekosten, bij vooruitbetaling. Daartegenover vervalt dan de oorlogstoeslag. Wij hopen, dat, bij de steeds stijgende kosten, inzonderheid van het drukkersbedrijf, wij ons in den eersten tijd tot dezen prijs zullen kunnen bepalen. Ons blad behoort ook dan nog tot de goedkoopste dagbladen van Neder land. Bij wekelijkBche betaling is de pr(|s met 1 APRIL a.s. tien centa per week. Het zal ons ernstig streven blijven, den inhoud van de Alkmaarsehe Courant steeds meer te doen beantwoorden aan de hooge eisehen, die nsen net reeht stellen kan, doch het springt In het oeg, dat deze hooge eisehen ook steeds meerdere kosten meebrengen op ieder gebied. DE UITOEVBI8. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIEBEDRIJF deelt mede, dat voortaan het kantoor voor het publiek geopend zal zijn van 's morgens 9 tot des na middags 1 uur. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. in het laatste oogenblik een zesden stoel moeten inschuiven. Niemand, behalve de oude man, wist eigenlijk voor wien. Üp de tafel lagen groote stapels geel pa pier, potlooden en pennen en voor ieder die aan de geheime vergadering deelnam, lag een nummer van de „Freie Warte" uitge spreid. De kleine schoolmeester stond in Rap- pold's afwezigheid kaarsrecht en trotsch als plaatsvervangend voorzitter voor zijn zetel, waarbij hij de hem toebedeelde courant tri- omfeerend in de hand hield. „Wat zegt u nu, mijne heeren? Zulk een feest- Zulk een bericht! Heel Duitschland zal er over spreken en niet alleen over on zen prachtigen dokter, die den beschavings- factor zoo eminent in ons zoo lang verwaar loosd dal heeft gebracht, neen, ook over ons zal in het gansche Duitsche rijk gesproken worden. Ik zal zoo vrij wezen, waarde aan wezigen, de bewuste passages hardop voor te lezen." Algemeene bijval was het antwoord hier op. De schoolmeester schraapte zijn keel. Komfeld keek wantrouwend over zijn schou der om er op te letten of de onderwijzer ook iets oversloeg van hetgeen niet hemzelf maar de anderen betrof. Eindelijk begon Gesser te lezen. „Slechts een man met den veelomvatten- den, organiseerenden geest van den kassier Rappold kon het gelukken een feest te finan cieren." Een luid kuchen duidde twijfel aan. Uit de een of andere richting kwam de naam Radtke. E>e geestdriftige schoolmeester liet zich echter niet storen. „De financiën voor De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat het regis ter der in 1916 en 1917 voor de lichting der MILITIE van 1918 ingeschrevenen en het alphabetisch register ter Gemeente-Secretarie ter lezing zijn nedergelegd van 23 Maart tot en met 31 Maart a.s fc van des voormiddag» 9 tot des namiddags 2 uur, binnen welken tijd oezwaren daartegen kunnen worden inge bracht bij den heer Commissaris der Ko ningin in deze Provincie, door middel van een daartoe strekkend verzoekschrift, dat be hoorlijk met redenen omkleed moet zijn, op Straffe van n iet-ontvankelijkheid. Het bezwaarschriftwordt tegen bewijs van ontvangst ingebracht bij den Burge meester der Gemente, waar de igeschrevene voor de Militie is ingeschreven. Alkmaar, 22 Maart 1917. ,De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Geanogd SLACHTOFFER VAN DE GELDERLAND. Gistermorgen werd te Amsterdam ter tar- de besteld het stoffelijk overschot van B. van Borkulo, stoker le klasse, die aan boord van het pantserdekschip „Gelderland", ten ge volge van een ketelontploffing, gedood werd. Duizenden belangstellenden, hadden zich in de Rozenstraat verzameld en 't baarde heel wat zorg de nauwe straat voor de rouwkoetsen vrij te houden. Om half tien trad een detachement matro zen en mariniers voor de woning aan. E eni gen van hen droegen de kist naar den lijik- wagen, waarop daarna tal van kransen ge hecht werden, van de machinisten en stokers van de „Gelderland", van de equipage van een feest, zooals het tooverieest op Wolken stein bijeen te brengen. Naast hem moeten wij den plaatsvervangenden voorzitter, den Gesser hield naar behooren een pauze „schoolmeester Gesser gedenken. Zijn on vermoeide ijver voor ontwikkeling en be schaving gaat met het streven van dokter Stillfried kameraadschappelijk hand in hand. Het was een genot te zien, hoe gelukkig de werkzame man was, bij de uitdeeling van de boeken aan zijn schooljeugd." Gesser hield wederom op en keek gezepralend den kring rond. De anderen drongen op verder lezen aan. „Den schoolmeester stond, als trouwe at atla atlas, zoowel bij dit feest als in 't dagelijksche leven, onze uitstekende koster, Altmann, ter zijde." Altmann toonde zich door een hoofdknik voor dit compliment. ,De heer Gottebald Heimlich" de apo theker richtte zich stram op „die alge meen bekend is, niet alleen door zijn uitste kende medicamenten, maar ook door een prima kruidenbitter, een'beminde persoon lijkheid, maakte een zeer goed figuur in het gezelschap „E>e courant verzet hem de pillen, die nie mand koopt", bromde Komfeld. De schoolmeester ging voort. „Een prach tig toonbeeld van gezonde welgedaanheid, een persoonlijkheid, die in haar uiterlijk frappant gelijlct op een van onze meest ge- eerde agrariërs, bood de slachtersbaas WohR schlager." „Agrariër? Wat is dat voor een klant?" bromde Wohlschlager, die niet wist of „Agrariër" een scheldwoord was of eea compliment beteekende. Wbn* verwlgd. ALKMAAR COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1