VEBUADEEING fat lei gemeenteraad th Alkmaar, het pantserdekschipvan de Belgische lood sen te Vlissingen, van den Bond van minder marinenersoneel en van het personeel der directie van Willemsoord en van dé familie leden. Op het kerkhof „St. Barbera" stelde het vuurpeleton zich aan weerszijden van de poort op en loste een salvo, toen de lijkkoets het kerkhof op reed. In de kapel had een korte lijkdienst plaats, waarna de Nederlandsche driekleur over de baar gespreid werd. Makkers van den over ledene droegen hem onder het droeve geluid, voortgebracht door den pijper en den tam boer, grafwaarts. De plechtigheid werd bijgewoond door den commandant der marinierskazeme, den le officier dier kazerne, en den luifenant-ter- zee 2e klasse H. van Eeghen, den comman dant van het gelëidingsdetachement matro zen en mariniers. Eveneens Was er een depu tatie van machinisten der „Gelderland' Onder het lossen van een salvo werd de kist in de groeve neergelaten. Nadat door een geestelijke de gebruikelij ke ceremoniën verricht waren, sprak overste De Jonge .Oudraat een kort woord. De stoker Breedijk, het vierde slachtoffer van de ramp op de „Gelderland", zal niet naar Utrecht worden vervoerd, doch heden middag te Vlissingen ter aarde worden be steld. Van de daar nog verpleegd wordende slachtoffers is van 2 de toestand minder gun stig en van 3 bevredigend. BELEEDIGING VAN MINISTER POSTHUMA De advocaat-generaal bij het Haagsche ge rechtshof requireerde gisteren bekrachtiging van 'sHofs verstek-arrest, waarbij W. H. Broekhuys, journalist te Rotterdam, werd ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, we gens beleediging van minister Posthuma in een artikel in het door bekl. geredigeerde blad „Handelsprotector." DE TEYLERZAAK. Voor de Haarlemsche rechtbank, civiele ka mer, diende gistermorgen andermaal de zaak van den heer Olthof te Nijmegen contra di recteuren van Teylerstichting in zake de door hen aanhangig gemaakte zaak betreffende de uitkeering van de nalatenschap van Elisabeth van der Hulst, een der z.g. Teyler-erfgena- men. De raadslieden van partijen waren aan het woord voor het voeren der pleidooien. Mr. C. Koning, te Amsterdam, optredend voor den heer Olthof, zag af van het voeren van pleidooi, daar hij de zaak bij het nemen der conclusie voldoende toegelicht achtte. Jhr. mr. F. W. van Sty rum, raadsman van [edaagde directeuren vorderde, dat de uitge- Jrachte dagvaarding nietig zoude worden verklaard subsidiair de eischer worde ver klaard niet-ontvankelijk in zijne vordering. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Dinsdag 17 April. NEKKRAMP. Een 21-jarig maisje te Engwirden (Fr.) heeft nekkramp. Haar zuster is ook plotse ling ziek geworden. Bij de familie Sandbergen te Pijnacker kwam de zoon, die in dienst is, met verlof thuis. Hij werd ziek en Jbleek aan nekkramp te lijden Drie kinderen uit hetzelfde gezin werden eveneens aangetast. Te 's-Hertogenbosch is een nieuw geval van nekkramp geconstateerd bij een leerling van een der fraterscholen. De school is ge sloten en zal ontsmet worden. PLAATSELIJKE BEROEMDHEID. Een der meest typische personen zoo schrijft men uit Spijk aan „De Gelderl." gaat on8 metterwoon verlaten. Wilson, een ne ger, geboren op de Bermuda-eilanden, kwam met een ploeg kolendragers vóór eenjge jaren het Spijk. Het beviel hem daar zoo goed, Bij afwezigheid der ouders is een 11- jarig meisje te Velden bij de kachel in brand geraakt. Het kind is overleden. Qe in Gennep en omgeving staande no- tenboomen zijn door de militaire autoritei ten opgevorderd. Op den rijksstraatweg bij Leiden is met verbrijzeld hoofd in een plas bloed, het lijk gevonden van een landbouwer. Omtrent de oorzaak verkeert men in het onzekere. Men denkt aan een beroerte. De gemeenteraad van Benschop heeft bepaald, dat het aan kinderen beneden 15 jaar verboden is, op straat tabak, sigaren of sigaretten te rooken. - Tegen de Amsterdam§che vrouw, die haar man een pan met kokend water op het hoofd wierp, is thans 2 jaar gevangenisstraf geëischt (eerder werd deswege 1 'A jaar ge vorderd). De stoomtrawler IJ. M. 145 „De Twee heeft met een der netten een mijn ui)t zee op gehaald en is toen naar IJmuiden terugge keerd. Te Delft is een jongen er vandoor met 300 van zijn papa. Babberik aangehouden Duitsche Te Jat hij vast werk zocht en vond op de Hol Jandsch-Duitsche steenfabriek Nu gaat hij met zijn vroegeren baas, Versteeg, naar de fa brieken der firma Van Wijk te Heteren. Deze zwarte werkman kan zijn blanken lotgenooten. steeds als voorbeeld gesteld worden van trou we plichtsbetrachting. DE WONINGNOOD. Het bestuur van den Nationalen Woning raad heeft aan de minister.^*van binnenland- eche zaken en financiën een adres gezonden met verzoek of de regeering geen termen zou Icunnen vinden om ook zoodanige woning- bouwvereenigingen, als uitsluitend werkzaam ln het belang van de verbetering der volks huisvesting toe te laten, welke woningen stich ten, die een hoogere huur moeten opbrengen om de bestaande bouwvereenigingen', welke zich tot nog toe bezig hielden met den bouw van arbeiderswoningen, in staat te stellen eveneens met rijksgeld woningen, als bovenbe doeld, te bouwen. EEN KERMISKWESTIE. De gemeenteraad van Schoterland heeft door zijn besluit tot afschaffing der kermis het dag. bestuur voor een moeilijk geval ge steld. B. en W. hadden ml. na machtiging door den raad een contract aangegaan met den carousselhouder P. Xhlaflaire, te Roer mond, voor een staanplaats over de jaren 1917, 1918 en 1919. Het dag. bestuur is nu van oordeel, dat de heer X. de gemeente in rechten om vergoeding zal kunnen aanspre ken, omdat in dit contract wel van verschui ving, maar niet van opheffing der kermissen melding gemaakt wordt. Vandaar, dat de bei de wethouders tegenstemden en de zaak in hooger beroep komt. KORTE BERICHTEN. De Duitsche verzekeringsmaatschap pijen hebben zich bereid verklaard de assu rantiesom der zeven getorpilleerde Neder landsche schepen uit te betalen. De firma Dijkerman en Buijzerd te Bre da heeft aan de gehuwden onder haar perso neel elk ruim 100 vierk. Meter grond koste loos in gebruik afgestaan om dien naar ei gen goedvinden en tot eigen ..voordeel te be werken. Een' kassierslooper te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat hem een portefeuille met 1200 is ontrold. Drie mannen moeten tegen hem aangedrongen zijn, toen de dief stal geschiedde. Bij een winkelier aan den Goudschen Singel te Rotterdam zijn 2000 sigaren gesto len. dat aan de over- liter voor een smokkelaars hebben verteld zijde der grens 18 Mi mark raapolie wordt betaald Te Rotterdam is brand geweest in een perceel, waar de drie kinderen bij afwezig heid der moeder te bed lagen Allen werden gered, het jongste (10 maanden oud) had vele brandwonden, zij werd bewusteloos naar een ziekenhuis gebracht Bij) een poging om een zak met reepen chocolade bij Enschedé over de grens te brengen, werd een landweersoldaat gepakt. Consent van brooduitvoer uit Sluis (Zeeland) is geëindigd. Bij uitzondering heb ben de makkers toestemming 30.000 broo- den, die ze in de vorige maand uit meelge- brek niet konden leveren, nog uit te voeren. UIT OUDKARSPEL. Bij de op gisterenavond gehouden stem ming voor 3 notabelen der herv. gemeente alhier zijn met volstrekte meerderheid van stemmen gekozen de heeren M. Kroon Cz„ G Hart Hz. en J. Eecen Az. POLDERBESTUUR. In de gisteren gehouden vergadering van den Huiswaarder- en Oosterweezenpolder zijn gekozen tot leden van het dagelnksch bestuur wegens het bedanken als zoodanig van de heeren D. Visser en E. Schermerhorn de heeren D. Govers Jz. en S. Kramer, met aanwijzing van eerstgenoemde tot polder- voorzitter. STADSNIEUWS. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Gisteravond vergaderde in hotel Proót on der voorzitterschap van den heer Cohen Stu art de Vereeniging „Liefdadigheid naar Ver mogen." Aan de orde was de rekening en verant woording over 1916. Onder de inkomsten kwamen de volgende posten voor: contributieën 856.50, extra giften 100, onder de uitgaven kwamen een post uitgeleende gelden of verstrekte giften a 862.65 en een voordeelig saldo a 948.85 voor, De rekening sloot met een totaal van 2265.39 Yt. Uit het jaarverslag nemen we over dat ten gevolge van overlijden, vertrek uit de ge meente enz. het getal der leden nogal vermin derde, terwijl er slechts 3 nieuwe leden bij kwamen. Het aantal leden bedraagt nu 245. Evenals in vorige jaren zijn ook in 1916 onder de verstrekte giften begrepen 30 spijs kaarten van de Vereeniging St. Willcbrordus, die -— evenals de van particuliere zijden ont vangen spijskaarten dier Vereeniging aan iieeren Rapporteurs ter uitreiking aan onver- mogenden zijn ter hand gesteld. In 1916 zijn 65 aanvragen behandeld, van de ondersteunden waren 21 nieuw ingeschre ven. g- De verkiezing van een bestuurslid (vac. G. Ripping) bracht een herkiezing van den af tredende. de verkiezing van twee leden der commissie van onderzoek een herkiezing van de aftredende heeren N. J. van Vuure en Jl. H.'W. Lutjeharms. NIEUWE ZAAK. De heer A. J. Ijeertes op ai de Reuen in perceel 13 Boterstraat een zaak in electrische nieuwigheden voor zwak- en sterkstroom. Een kijkje in de étalage zal de belangstel lenden overtuigen, dat men aldaar op dit gebied veel interessants kan vinden. ONZE VLOOT. Het voorloopiig comité voor de oprichting van eene aideciing vail „Onze Vloot' in deze gemeente heeft besloten den 29en Maait 1917 alhier een propaganda-avond te organisee- ren, waarbij als spreker zal optreden de heer Jhr. C. A. L. van dei' Wyck, oud-zee officier, secretaris van het Hoofdbestuur van „Onze yioof'. Aan een groot aantal ingezetenen worden uitnoodigingen rondgezonden voor het bijr wonen van dezen propagauda-avond. VERBETERING. Men verzoekt »ns te melden, dat het be richt Ir ons nummer van gisteren over het dividend der stoomtram AlkmaarSchagen onjuist is, het is nog onmogelijk het divi- dendcijfer vast te stellen, daar de vergade ring der aandeelhouders nog niet bijeen is geweest an evenmin de rekening over 1916 geheel ia opgemaakt. aing op den hoofdelijken omslag. Voor kennisgeving aangenomen. b. een schrijven d.d. 7 Februari 1.1., No. 83, van hetzelfde college, ten geleide van het Provinciaal Blad No. 13 van 1917, hou dende nadere regeling der jaarwedden van den burgemeester, den Secretaris en den ontvanger. De heer Udo begreep, dat Gedeputeer den in verband met de regeling in andere gemeenten wel niet op hun beslissing zullen terugkomen. Spr. wees er op, dat de Raad een voorstel van spr. had aangenomen om den secretaris en den ontvanger periodieke verhoogingen toe te kennen. Spr. zag gaarne, dat de Raad zich over de wenschelijkheid daarvan andermaal uitsprak. Het aanvangs- of eindtractement Wenschte spreker later aan de orde te stellen. Spr. wenschte thans Gedeputeerden slechts mede te deeien, dat het den Raad spijt, dat niet voldaan was aan de destijds in deze uit gesproken wenschelijkheid door den Raad. De heer Udo lichtte dit denkbeeld op verzoek van den Voorzitter nog nader toe. De Voorzitter zegde toe hierop in een volgende vergadering te zullen terugko men, waarop het schrijven voor kennisgeving werd aangenomen. c. een schrijven alsvoren d.d, 14 Februari 1.1., No. 77, houdende ontvangst-bericht der verordening op de winkelsluiting, vastgesteld 1 Februari 1.1. Alsvoren. d. een schrijven alsvoren d.d. 14 Februari 1.1., No. 78, houdende ontvangst-bericht der verordening tot wijziging der alge- meene politieverordening, vastgesteld 1 Februari 1.1. Alsvoren. e. een schrijven d.d. 15 Februari 1.1., No. 2057, afd. 07 van den Minister van Bin nen iandsclie Zaken, houdende bericht, dat de benoeming van den heer A. A. de Groot tot onder-directeur der Burger- avondschool voor handwerkslieden door Z.Exc. wordt goedgekeurd. Alsvoren. f. het proces-verbaal der opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Alsvoren. een adres d.d. 10 Maart 1.1. van de afd. Alkmaar van den R. K. Bakkersgezellen- bond „St. Clemens" en den Alg. Ned. Bakkersgezellenbond, houdende het ver zoek een verordening tot afschaffing van den bakkersnaclitarbeid te willen vast stellen. De Voorzitter deelde mede. dat de Bakkerspatroonsvereeniging de bestuursle den Bel en de Jager verzocht had den nachtarbeid nu af te schaffen. Spr. deelde mede, dat Febr. 1916 B. en W. er reeds over gecorrespondeerd hadden met Ged. Staten, doch dat de mogelijkheid- toen afstuitte op de onmogelijkheid om den broodinvoer te verbieden. B. en W. oordeelen het evenwel ook nu nog wenschelijk om aan de bakkers een be hoorlijke nachtrust te verzekeren B. en W. wenscheu, indien de Raad zich in beginsel met de afschaffing |pn vereeni gen, een verordening als in Hoorn is aan genomen voor te stellen. Hiertoe werd besloten, h.een adres, ongedateerd, den 23 Februari 1.1. ontvangen, van het Hoofdbestuur van den R. K. Diocesanen Land- en Tuin- bouwbond, en een adres d.d. 13 Februari LI. van den Bond van Veehandelaren in Zuid-Holland, houdende adijaesie-betui- ging aan een ingekomen adres tot af schaffing der Zondagsmarkten. In handen van B. en W. gesteld om be richt en raad. 1. een schrijven d.d. 21 Februari 1.1., van het lid dezer vergadering, den heer O. J. Ver kerk, houdende het Verzoek in deze zitting aan Burgemeester en Wethouders een vraag te mogen stellen inzake een aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting «Alk maar" te verkenen jaarlijksche bijdrage van 1500 De Voorzitter stelde voor bijiage 24 thans te behandelen. De heei V e k e f k was dankbaar, doch niet geheel voldaan, aangezien het het be langrijkste punt der agenda was, stelde hij voor liet ais punt 1 te behandelen. De heer Udo stekte vooi, het te behande len als de heer Leguit aanwezig zou zijn. De heer Verkerk had geen bezwaar, als de heer Leguit maar kwam Om liet door de afwezigheid van één lid uit te stellen had spr.'s spnipathie niet. De Voorzitter wees er op, dat het de bedoeling was om de zaak nog heden te be handelen. Hiertoe werd besloten. dere plaatsen en op de mededeeling van den Minister dat de wegen 30.000 K.M. lang zijn en de bermen gebruikt kunnen worden. Nog wees spr. op de beslissing van de Koningin inzake teelt van voedingsgewas sen op haar terreinen. Spr. meende op grond van dit alles, dat zijne vraag gesteld moest worden. Alkmaar kan meer doen. Hierop las spr. een artikel uit „Gemeente belangen" van j.l. Zaterdag voor uit Schie dam. Hij oordeelde het niet noodig den voorzitter den weg te wijzen, doch meende, dat er gezorgd moest worden. De Voorzitter erkende, dat het van B. en W. een fout was geweest het schrijven van den heer Pot niet ter kennis van 'den vRaad te brengen. B. en W. hadden den op zichter evenwel dadelijk opgedragen een rapport uit te brengen, doch de huurder bleek niet bereid afstand te doen van zijn recht als. huurder. Op verzoek van dén heer Ringers las de Voorzitter de aanbieding van den heer Pot voor. Spr. betreurde het, dat de heer Pot niet eerder naar den huurder ge- •p Donderdag 22 Maart 1217, «s namiddags 2 uur. VooralttM de Burgemeester de Heer O. RIPPING. Secretaris de Heer DONATH. De heer Leguit zond bericht, dat hij later ter vergadèring zou komen. 18 Leden aanwe zig. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat zijn ingekomen-: a. een schrijveh d.d 7 Maart 1.1., No. 110, van de Ged. Staten, ten geleide van een uittreksel uit het Kon. Besluit van 26 Fe bruari 1.1., No. 8, tot goedkeuring der aangebrachte wijziging in de verorde- een adres d.d. 1 Maart 1.1., van den heer J. ide Zodij te Amsterdam, daarbij verzoekende de vergaderingen van dezen Raad op Dinsdag te doen houden. De V o o r z i 11 e r herinnerde er aan, dat een paar kden hadden gezegd bezwaar te hebben tegen vergaderen op Dinsdag. De vergadering ia niet voor den stenograaf, maar voor 't -gemeentebelang. Spr. stelde voor, den stenograaf te berichten, dat zijn verzoek niet kan worden ingewilligd. De heer Sluis deelde nog mede, dat hij» en Mr. Leesberg steeds bezwaar tegen den Woensdag hebben. De Voorzitter stelde voor om thans afwijzend te beschikken. De heer Govers bleef bezwaar maken tegen Dinsdag, waarna afwijzend op het ver zoek Werd beschikt k. een schrijven d.d. 17 Maart 1.1., van het lid dezer vergadering, den heer J Cloeck, houdende het verzoek aan Burgemeester en Wethouders in deze zitting de volgende vraag te mogen stellen: „Welke zijn de maatregelen, door B. en W. genomen, om de oppervlakte van beteelden grond hier ter stede te doen toenemen, meer speciaal voor de productie van aardappelen en peulvruchten". De neer Cloeck was door angst tot het stellen van de vraag gekomen. Spr. herin nerde er aan, dat het voorstel van den heer Pot, gericht aan den Raad, niet in de stukken is gekomen. Spr. wees op een artikel in de Nieuwe Amsterdammer en het hoofdartikel „Self help" in de Alkmaarsche Courant. Spr. oordeelde gelukkig te zijn geweest met zijn vraag, dat bewees de vergadering van Dinsdag, waar een 100-tal personen te rug moesten. Hierna wees spr. op de maatregelen in an- gaan was. Men vangt eer vliegen met stroop dan met azijn. De heer Cloeck was den heer Pot even wel zeer dankbaar, omdat zijn aanbieding een prachtig voorbeeld was geweest. De vraag is om alles te bebouwen wat be bouwd kan worden. De heer d e W i t wees op de circulaire van de Heidemaatschappij om grond voor het tee- len van peulvruchten beschikbaar te stellen. De commissie van plantsoenen wilde nu gaarne grond huren of aankoopen voor volks tuintjes Dit is met het oog op de distributiewet be ter dan het van gemeentewege te doen. Stelt de gemeente grond beschikbaar om zelf te te len, dan is het voor het algemeen, geeft men volkstuintjes uit, dan is het voor de bewer kers van de tuintjes. De heer Thomsen meende er tegen op te moeten komen dat de levensmiddelen-commis sie hem in slaap trachtte te wiegen. De voorzitter wenschte straks voorstellen te doen.' Er zijn twee voorstellen ingekomen, wahrbij grond te huur en te koop wordt aan geboden. Mr. Leesberg oordeelde het denkbeeld goed, maar meende niet het enge standpunt van den heer de Wit te moeten innemen. Wanneer men hier op een groot terrein voor het algemeen kan' telen, dan is dat ge- wenscht. Wanneer een flink persoon dat van gemeentewege doet, dan ooraeelt spr. dat be ter dan de volkstgfntjes. Sjr. is opmerkzaam gemaakt op den grond van het Nassaukwartier De voorzitter had van verschillende kanten gehoord, dat geen aardappelen op ge scheurd weiland geteeld konden worden. Mr. Lëesberg meende dat voor andere teelt die maatschappij gevraagd kon worden. De heer d e W11 had van den heer Hoek vernomen dat de volkstuintjes onder goede leiding veel volksvoedsel kunnen oplevéren. Spr. meent dat het rijksbelang is groote stuk ken productief te maken. Alkmaar doet wat het kan, als het tegen lagen prijs volkstuinr tjes beschikbaar stelt. De heer Cloeck meende dat in de aller eerste plaats voor de gemeenschap gezorgd moest worden. Spr. meende, dat eerst voor het eigen gezin gezorgd moest worden. Maar wanneer het voor menschen in het land is, die omkomén van honger, dan juichte spr. het toch toe. Spr. was blij dat de heer Hoek voorlichting heeft willen geven. Het was evenwel niet moeielijk geweest om het advies van den1 heer Hazeloop, die onderzoekt, in te winnen. De gemeente Wormer deed dit ook. De Voorzitter betwijfelde dat te Wor- mermer advies was ingewonnen bij den heer Hazeloop, indien daar evenals te Alkmaar een bekwaam opzichter was geweest. Mr. S 1 i was voor het in cultuur nemen van groote stukken door de gemeente. De volkstuintjes waren .aardig om stads- menschen frisscne lucht te geven. Voor tuin ders in angst gevoelde spr. niet veel. De heer Verkerk sloot zich bij het be toog van Mr. Sluis aan. De minister'zal er niet onkundig van blij ven hoeveel er op de volkstuintjes geteeld wordt. Het is solidairder de gemeente te laten exploiteeren en te distribueeren. De heer Stoel had dit met genoegen ge hoord. De vakmenschen kunnen het beter. Gaat feder aan het tuinen, dan wordt er grond, mest en zaaigoed vermorst. Spr. zaj In al die tuinderij niet veel, doch wilde toe evenals de heer de Wit een flinke lap be schikbaar stellen, maar onder goede leiding ploegen en daarna beschikbaar stellen voor de liefhebbers. Het standpunt van Schiedam oordeelde spr. egoïstisch. De vakmenschen zullen daardoor gebrek krijgen aan de mest stoffen. De heer CI o e ct wees er op dat hij niet voorgesteld had om zooveel mogelijk volks tuintjes beschikbaar te stellen. Spr. wil slechts ieder stukje grond productief maken. De heer Govers was niet zoo pessimis tisch als de anderen. De minister heeft verbo den op bouwland dat langer dan één jaar bouwland is exportartikelen te bouwen. Daar door zal men in Nederland niet tekort krij gen. Wil men het evenwel dan zal spr. zich daar niet tegen verzetten. De heer L u b b e vroeg of er niet iets van Oostwijk en het land van de reiniging gemist kan worden. De voorzitter oordeelde, dat het gemeente belang medebracht er straks in de gesloten zitting over te praten. Dit met het oog op den financiëelen kant der zaak. Nog deelde spr. mede, dat de ambtenaren van de gemeente van den huurder van „Oost- wijk" een deel hebben gehuurd om collectief te bebouwen. Spr. oordeelde de bebouwing van één terrein in het groot evenwel wensche- lijker. E>e heer Z a a d n o o r d ij k deelde mede, dat van de terreinen van ae gemeentereini ging niet meer dan H.A. afging. De reini ging heeft 15 paarden en men moet daarvoor ook hooi telen. De heer Verkerk stelde een motie voor, waarin B. en W. werden uitgenoodigd zooveel mogelijk grond voor teelt in eigen beheer te nemen voor aardappelen en peulvruchten. De heer d e W i t wenschte de menschen die nu nog een tuintje wenschen in de gelegen heid te stellen voor eigen voedselteelt te zon gen. Spr. wil de distributieteelt nog wel be vorderen. De heer Verkerk wenschte den grond van de gemeente slechts van gemeentewege te be bouwen. Spr. kon zich er echter wel mede ver eenigen, dat het hebben van volkstuintjes niet beperkt werd. De heer denBoesterd meende dat men geen aardappelengebrek behoefde te vreezea. Koren diende geteeld te worden. De heer Ringers wenschte de teleurge- stelden van de vergadering-ook te helpe'n. De voorzitter wees op den toegevoegden staart van de motie, doch de heer Verkerk zeide het met dien staart niet eens te zijn. Mr. Leesberg meende dat men het ver strekken van de tuintjes niet moest bevorde ren. Met de stem van den heer Stoel tegen, werd hierop de motie van den heer Verkerk aangenomen. Mr. Sluis merkte op, dat de motie zonder de geschiedenis op verschillende wijze kon worden uitgelegd. De heer Verkerk vroeg hoe het ging met het land voor de gemeente-ambtenaren. ^De voorzitter wees er op dat het hier grond betrof onderhands gehuurd. I. een adres d.d. 21 Maart 1.1., van de ver gadering" van Alkmaarsche burgers, ge houden 20 dezer in het café „het Gulden Vlies," daarbij verzoekende grond be schikbaar te stellen voor de teelt van distributiegewassen Voor kennisgeving aangenomen, m. een adres d.d. 21 Maart 1.1van de Com missie van toezicht op de Jeugdorganisa tie „Jongekracht" alhier, adliaesie betuir genae aan de voorgestelde verordeningen Betreffende bioscoopverbod voor jeugdi ge personen en beteugeling van gebruik van tabak door kinderen. Gevoegd bij de betrekkelijke punten der agenda. n. Ontwerp contract fusschen het Rijk'en de gemeente over de oude Ambachtschool. Goedgekeurd. BENOEMING VAN EENE ONDERWIJZERES AAN DE BUR GERSCHOOL. Ter vervulling der vacature aan de Bur- erschool, ontstaan door de splitsing der 2e lasse, welke noodzakelijk was in verband met het groot aantal leerlingen dier klasse, is dé volgende voordracht opgemaakt in overleg met den arrondissements-schoolop- ziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der betrokken school: 1. Mej. A. M, Holle, onderwijzeres te Berkhout; 2. Mej A. C Duits, idem te Anna Paulowna, 3. Mej. Th. A. M. Flens, idem te Schoorl. Benoemd No. 1 der voordracht, met 13 stemmen, tegen 5 stemmen op No. 2. BENOEMING VAN EEN ONDER WIJZER AAN DE 5DE GEMEENTE SCHOOL. Ter vervulling der vacature aan de 5e Ge meenteschool, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan den heer D. Speets, bie den B. en W. de volgende voordracht aan, opgemaakt in overleg met den arrondisse ments-schoolopziener, na ingewonnen be richt van het noofd der betrokken school: 1 C. Daalder, onderwijzer te Zandvoort; 2. C. J. de Wijn, idem te Koedijk; 3 F. Kra mer, idem te Amersfoort, (mil. sergeant, tijd in garnizoen te Alkmaar). Benoemd No. 1 der voordracht met 13 stemmen, tegen 3 op den heer Kramer en 2 op den heer Wijn. De voorzitter wees op de moeielijkheid om met den arrondissements-schoolopziener tot overleg te komen. De heer C1 o e c k zal niet meer vragen aan B. en W. om samenwerWng met den arron dissements-schoolopziener te bevorderen. Blijkbaar heeft die schoolopziener de ka rakter-eigenschappen van het hoofd van de 5de gemeenteschool onderzocht, die evenwel zijn volle vertrouwen had. De voorzitter oordeelde de houding van den arrondissements-schoolopziener ook geen houdfng, immers deze geeft te kennen, dat hij het hoofd der burgerschool niet ver trouw t. Mr. Leesberg wenschte den inspecteur van het onderwijs met den loop der onderhande lingen in kennis te stellen. De voorzitter meende dat men het er maar bij moest laten. Het deed spr. genoegen dat thans de raaJ geheel aan de zijde van het college stond BENOEMING EN SALARISHERZIE NING INOENIEUR BH HET GEMEEN TELIJK ELECTRISCH BEDRIJF. Naar aanleiding van een schrijven van de commissie van bijstand voor de gasfabriek stellen B. en W. voor: a. den heer H. L. Couturier, tijdelijk In genieur bij het gem. electrisch bedrijf, to be noemen tot ingenieur bij dat bedrijf en dezn benoeming te doen ingaan op 1 Januari 1.1 b. artikel 2 der verordening, opgenomen ln Gemeenteblad No 446, van 1014, te wijzi gen ala volgt: „voor den ingenieur op eea mialnau* van 2400, welke door 3 darie-jaarlijkBche ver hoogingen, telken* van 100, kan worden gebracht op 2700." E>e Voorzitter deelde mede, dat de ingenieur, omdat het hem bezwarend was, op zijn advies geen bezoeken had gebracht In een zitting van den Raad was hij onlang» reeds aan den Raad voorgesteld. Hierna werd de heer Couturier met alge- meene stemmen benoemd. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna punt b. goedgekeurd. VOLKSHUISVESTING» De Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" haa zich onder dagteekening van 29 November 1916 tot den raad gewend met een adres, waarin o. m. werd gezegd: dat de wenschelijkheid om het aantal ar beiderswoningen hier ter stede uit te breiden gebleken is uit de woningtelling gehouden m April 1916, alsmede uit de gegevens der Vereeniging welwillend verstrekt door de Gemeente-Secretaris, waaruit gebleken is dat na de woningtelling zich nog zestig gezin nen meer in de gemeente gevestigd hebben, dan er uit de gemeente vertrokken ziin, dat het bestuur der Vereeniging ingevolge t i

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2