e: V Cj o. deerde steun en medewerking niet te onthou den- Ten slotte een enkel woord van dank aan allen voor hunne tegenwoordigheid, aan de Centrale te Dusseldorf en niet het minst aan mevr. Nieuwenhuis van Uexkull voor het groote vertrouwen in ons gesteld. Eindelijk aan allen, die medewerkten om in nauwelijks 3 weken dit huis gereed te maken, waarvan de zwaarste taak weder rustte op den heer B. Kuijper, uit Alkmaar, die voor de zooveel- ste maal getoond heeft wonderen te kunnen doen. 't ip of die man tooveren kan Hiermede verklaar ik het Jongenshuis van het Kinderherstellingsoord .„Huls ter Duin" voor geopend. Daarna werd het gebouw bezichtigd. De beneden-suite gelijkvloers is ingericht als eet- en speelzaal, terwijl de overige kamers slaap vertrekken zijn. Een vertrek is als badkamer veranderd, terwijl closets zijn bijgebouwd. Het geheele gebouw geeft een zeer zinde lijk aanzien, te meer daar de geheele inventa ris nieuw is. UIT KOEDIJK. Donderdagavond vergaderde de Vrijz. De- mocr. Kiesvereeniging. Van de Federatie Alkmaar was ingekomen een verzoek tot het bijwonen eener vergade ring te Schagen. Wegens plaatselijke om- man uit Delft, die zijn vader voor 300 be stal. Hij had geen cent van het ontvreemde gelid over. Te Zoelen lijden in één gezin 6 perso nen aan typhus. Door de douane aan het station te Oen- nep is geconstateerd, dat in de oliepotten der goederenwagens, bestemd voor Duitschlanü, stukken zeep waren verborgen. De aardappelen in den IJpolder wor den thans voor liet rijk in beslag genomen; standrgheden kunnen geen afgevaardigden gezonden worden. De rekening van den pen ningmeester gaf aan: ontvangen -78.38, uitgaaf 31 20, saldo 47.18 Ter vervanging van het aftredend bestuurs lid, den heer Jb Boldewijn, (niet herkies baar), werd gekozen de heer W. de Geus, die de benoeming aannam. Naar aanleiding van het adres der Arbeidersvereeniging, om in stemming met het adres aan den gemeente raad om over te gaan tot -het bouwen van- arbeiderswoningen, werd na breedvoerige besprekingen besloten, zoo mogelijk tot het bouwen van arbeiderswoningen over te gaan. In dien zin zal instemming worden be tuigd. UIT HOORN. Den heer H. Schottée de Vries alhier ut de zilveren medaille van het Carnegie Helden fonds toegekend wegens .liet op 25 f ebruari met levensgevaar redden van een jongen. In de gisteren gehouden raadsvergade ring was ingekomen een bericht .van Ged. Staten, dat ze de gemeentekohieren over 1915 goedkeuren met een nadeelig saldo van 16093 32. Besloten werd een proef te nemen met de inriclijiug van een gemeente-keuken, waar driemaal per week tegen kostprijs warme spijzen zullen worden venstrekt. Besloten werd om een perceel weiland te doen scheuren en te verkavelen tot 60 tuin tjes, elk ongeveer van 200 M3. en die te ver huren voor 5 per tuin en per jaar. UIT AKERSLOOT. Tot heemraad van den Groot Limmerpol- der is met 12 van de 13 uitgebrachte stem men herbenoemd de heer P. Kraakman, al hier. UIT SINT PANCRAS. Bij koninklijk besluit is met ingang van 4 April herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer J. Kroonenburg, gemeente secretaris. UIT WIERINGERWAARD. Met ingang van 7 April is de burgt meester dezer gemeente, de heer K. Koster, als zoodanig herbenoemd UIT SCHERMLRHORN. In de vergadering Van ue atdeeting Scher uierhorn en Mijzen van hei Witte Kruis werd door den penningmeesier rekening en verant woordiug gedaan over liet algeloopen jaar De ontvangsten hadden beurageu J 186.56, de uitgaven J 183.43, aizuu eeu baiig saldo van 3.13. De begrooung* voor 191/ weid vastgesteld tot eeu bedrag van J 195.13. De aftredende bestuursleden, de heeren Moer beek, Westerhof en 1 leider, werden allen her kozen. De bevestiging van nieuwe, lidmaten die in de Ned. Herv. Kerk alhier zou piaats hebben a.s. Zondag 1 April, ls uitgesteld. UIT WIJ DENES Nu Gedepeuteerde Staten dezei provin cie de vereeniging. der polders Wijdeues en Venhuizen heoben goeugekeurd, zal voor de bemaling één gemaa. worden gebouwd met een capaciteit van lOu M'. per minuut. UIT OUDKARSPEL. Een gelukkige dormant was met de gister [ehouden Schager voriouug zeker wei de .leer Paarlbérg alhier. 29 PrijZén vielen op zijn loten, waaronder de eerste prijs (een os) en de tweede prijs (een koe). KORTE BERICHTEN. Te Zandvoort is de vrouw vau den vis- scher Ane Müieuaar levenloos gevonden in een steegje Eeu ernstige iiooidwoude wijst er op, dal zij a, vallend tegen een muur ge slagen is. Een lieer uit Rijswijk stapte gisteren te 's-Graveuüage in éen auto om naar huis te gaan. Onderweg is hij gestorven. Doordat een jongen de deur van een wagon op het rangeerterrein S. S. te Rottei- dam opende, sloeg deze tegen een wissel, die daardoor omgeworpen werd. Drie wa gons ontspoorden Geen persoonlijke onge lukken. Bij Weert hebben 8 ontvluchte krijgsge vangenen de hun in den weg tredende Üuit- sche grenswacht overrompeld en met ge weerkolven neergeslagen. De vlucht kon toen worden voortgezet Te IJmuideu zijn gisteren uit Engeland aangekomen de gezagvoerders van de gezon ken stoomschepen „Salland" en „Epsilon". Zij hebben voor de marine-autoriteiten hun ne verklaringen afgelegd. De equipages van genoemde stoomschepen zijn niet medegekoméu. De gemeenteraad van Middelburg heeft zich vereeuigd met het voorstel van B. en W., om niet in te gaan. op het verzoek tot het in voeren van een wettelijke winkelsluiting. De kon. weefgoederenfabriek te Henge lo zal 14 April stop zetten wegens gebrek aan aardappelmeel. De aardappelmeelfabrie ken mogen niet aan de industrie leveren. Ruim 1400 man worden werkloos In vele ondiepe wateren in Friesland -drijven massa's doode visch, omgekomen bij de langdurige vorst. Te Tilburg is nekkramp geconstateerd bij een tienjarig jongetje, afkomstig uit Ven- lo, waar zijn vader militaire kleeding ver stelde. Te Rijswijk is gearresteerd een werk- de aanwezige hoeveelheden, vergeleken met een vroegere opname, vallen zeer tegen. Beroepen bij de herv. gemeente te Hip- polytushoef (op Wieringen) H. J. D. K. Theesing te Kolhom. Iü Brandwijk bij Gorinchem stierf eai koe aan miltvuur. Verbranding kon niet plaats vinden wegens gebrek aan brandstof fen, zoodat het cadaver te Rotterdam moest worden verbrand. In de Haarlemmertrekvaart is onbe heerd gevonden een turfschip uit Mijdrecht Vermoedelijk is de schipper in het donker van "de schuit gevallen en verdronken. Te Delft is van j.L Maandag af geen pe troleum te verkrijgen. ■De minister van buitenlandsche zaken heeft op 27 Maart j.L in audiëntie ontvangen den -ueuWen zaakgelastigde van Chili bij de Nederlandsche Regeering, den heer C. Riso- pratorn Barros. De, distributie van gemarineerde haring is gestaakt. Een 23-jarige militair uit Zalt-Bommel is in het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch aan nek'-amp overleden. de uitreiking van getuigschriften plaats aan de leerlingen der bovengenoemde school. De heer mr. D. van Houweninge, voorzitter der commissie, belast met het eindexamen, richtte een woord van dank tot het college van B. en W. voor de belangstelling die dit college steeds aan den dag legde en herdacht met een enkel woord de nagedachtenis van Jlir. mr. M. E. J. j. van Lidth de Jeude, die zoo menigmaal dé plaats van spreker had ingeno men. Hierna gaf de voorzitter het woord aan 'den Directeur, de heer J. v. Reijendam, die met een voor ieder leerling toepasselijk woord de getuigschriften overhandigde. Hij ZONDAG a.s. (ALKMAAR). ST AitMBUWS OVE.RTREDING BOTERWET. De kantonrechter veroordeelde heden den winkelier Cornelia Willebrordui K. alhier, tegen wien de ambtenaar van het O. M. voor 14 dagen wegens overtreding van de boterwet 100 boete eischte, tot 20 boete onder be paling, dat op kosten van den veroordeelde de gerechtelijke uitspraak zal worden openhaar gemaakt, waarin zoowel de zakelijke inhoud' zal worden opgenomen als de motieven die tot deze uitspraak hebben geleid. INBRAKEN. In den nacht van 28 op 29 dezer is er in de Scheemeer, gemeente Oterleek, op 3 plaatsen ingebroken. Van waarde wordt er niet» vermist. Bij den veehouder Joh. Bakker werden om 4 uur twee mannen op de koegang ontmoet, die zich dadelijk zonder spreken verwijderden HOOOE RAAD. Eenige jaren geleden kreeg een milicien- stukrijder bij de manoeuvres.de lading van een kanon, bestemd voor een vliegmachine. in het gezicht, tengevolge waarvan hij ge heel verminkt en o. a. totaal blind werd. De Koningin heeft de geneeskundige behande ling, betaald en hij kreeg een plaats op de school vooi blinden te Amsterdam Van den staat ontving hij het maximumpeiiHioeii van 300 per jaai voor de verdere schade dag- vaaidde hij den staat der Nederlanden, doch werd door de rechtbank te 's-Gtaveuhage met-ontvankelijk verklaard. Voor zoover de actie steunde op art. 1401 B W. werd over wogen, dat niet iedere onrechtmatige daad van hem, die ais orgaan van een rechtepei soon optreedt, in casu de wachtmeester, die onverwacht en zonder commando het schot afvuurde - te beschouwen is als onrechtma tige daad van die rechtspersoon zelf. Voor de toepassing van art. 1403 ud - was niet vpldoende gesteld, dat de staat schuld had aan het ongeval, en voor die van lid 13 ontbreekt tusschen den staat en den wacht meester een verhouding van ondergeschik ten, van privaatrechtelijken aard. v In appèl werd door den oorspronkelijken eischtr zijn dagvaarding verdedigd en be toogd, dat indien men aanneemt, dat een wachtmeester bij het leger kan optreden als orgaan, van den staat de önrechtmatige daad van dien wachtmeester ook te beschouwen is als de onrechtmatige daad van den staat. Art. 1403 lid 1 regelt, volgens de moderne opvat ting slechts het risico bij onrechtmatige han delingen. Heeft de persoon door wien ge handeld werd, schuld, dan draagt 'hij, die voor hem aansprakelijk is, de schade, zonder dat schuld bij den laatste noodig is. .Ten slotte, sinds de rechtspraak de artt 1101 en vlgg. ook toepasselijk oordeelt op handelingen vap den staat, zoodra inbreuk is gemaakt op een subjectief recht van pri vaatrechtelijken aard van een burger, moet worden aangenomen, dat art. 1403 ook om vat ondergeschiktheid van publiekrechtelij- km aard. De staat heeft vooreerst volgehouden, dat het ongeval aan appèllants eigen schuld is te wijten; deze toch begaf zich, nadat het com mando van richten gegeven was, voor langs den vuurmond. Hij nad erop moeten rekenen bij een zoo snel zich verwijderend doel als een vliegtuig, dait het commando „vuur" en het schot ongeveer gelijktijdig zouden vallen. Wat de ontvankelijkheid der ingestelde vor dering betreft werd volgehouden, dat een on dergeschikte, die tegen zijn uitdrukkelijke in structies handelt, daarbij niet als orgaan van den rechtspersoon kan worden beschouwd Voor artt. 1403 lid 1 is niet voldoende schuld van den staat gesteld. Art. 1403 lid 3 is niet toepasselijk; de daar bedoelde verhou ding van meester en ondergeschikte is een andere dan tusschen den staat en militairen Ten slotte ontkende de staat, dat hij, die pen sioen heeft gekregen, ter zake van een onge val nog reent zou hebben op een tweede vordering tot schadevergoeding In appèl werd voor appellant gepleit door mr. J. Limburg, voor den staat door mr. W. Thorbecke. BURGERAVONDSCHOOL EN AVOND SCHOOL VOOR HANDWERKSLIEDEN Woensdagavond had in tegenwoordigheid van 't College van Burgemeester en Wethou ders en de commissie van toezicht op 't M.Ó wenschte de leerlingen van harte geluk met het behaal de succes en wees hen er op, dat wanneer zij, nu zij het geleerde in de practijk zouden moeten toepassen, voor moeielijkheden moch ten komen te staan, zij de leeraren steeds be reid zouden vinden om lien met raad en daad bij te staan. Hierna sloot de voorzitter na een woord van dank gericht te hebben tot directeur en leeraren der school, deze bijeenkomst. De volgendie leerlingen kwamen in aanmer king voor een getuigschrift N. Amsc, C. P. Dubbeld, J. Jonker, C. \eijsen, P. Peperkamp, E. Schuit, A. v. Ree, P. Koger, W. Jonker, J^H.' de Boer, A. de Bóts, R. Mammen, P. Dol, G. Braun, J. v; Duin, C. J. Kager, P. Schel- lings, J. C. Vasbinder, J Vasbinder. G. v. Stipriaan, J. Korver, u. Akkerman, J. Dek ker, D. Pastoor, C. Besteman, Ji. Bos, W. F. Kraaijo, J. C. Hout, C. v. d. Mand, W. Al- frink, J. A. de Boer, J. B. Garritsen, D. Hoogvorst, A. Kaptein, T. Meijer, W. J. v. Stralen, Fl. v. Pel, C. Visser, C. Visser,-N. P. Langereis, H. Westerhof, W. Bruin, P. J. de Graaf, H Barsingerhom, J. L. Ippen, J. J. Haasbroek, N. v d. Gracht, D. de Moor, S. Roozendaal. Niet gediplomeerd 2. Tevens heeft de bevordering plaats gehad1 van teerlingen voor een hoogere klasse: H. J Theres, G. J. Schuit, G. W. de Bak ker, C. C. Bulens, C. Nieuwenkamp, S. Thoes, T Beers., D. Bleijenberg, H. Hasselaar, R. Oenefaas, J. Obdam, J. v. d. Kamer. B. Smo- renberg, FL tóoops, J. G. F. Küzer, N. Klink hamer, D. Vermeulen, C. Koper, A. v. d. Post, C. v. Die, W. de Vries. Niet bevorderd 1 leer- D Pilkes, B. Opdam, F. Pollé, P. Weel, A. Kösters, P. Toepoel, N. Melker, G. H. Bakker, O. Jonkers, J. dé Wit, C. Rentenaar, P. A. Bakker, W. Stam, D. Benjamin, S. v. d. Berg, J. Kösters, G. de Swart, L. T. v. 't Sant, W. M. Ooms, W, Stam, A. v. d. Lin de. Niet bevorderd 4 leerlingen. Bevorderd van de 2e kl. naar de le lel. Avondschool voor Handwerkslieden. S. Hartland, L. Visser, J. C. P. Boulenois, J. H. v. d. Tooreni, T. H. Smit, C. Laas. J. Pannekeet, M. Klaver, A. M. de Wit, J. rla- bich, C. Jlol, A P. de Munk, J. v. Dalen, J. Tamia, J. T. v. d. Zasert, P. v. Koot, J. Koopman, L. de Graaf, C. Kleef. Niet bevor derd 1 leerli bestelling meer van daar krijgen en duizen den Nederlanders zouden^ repatrieeren en hief de ellende verhoogen. Het gevaar voor voor een verlies van Indië noemde spreker niet denkbeeldig. Hij wees daarbij uitvoerig op de expansie-zucht van Japan. Reeds in 1913 sprak de heer v. Kol daarvan en de gep. kapitein ter zee de Visser liet ook reeds zijn waarschuwende stem hoo- ren en 3 Oct. 1916 wees de N. Crt. er op, dat er zoovele Japanners tegenwoordig moeite doen Nederlands Ch te leeren eh veel Ned. lec\ tuur over Indië lezen. Wat de Indiërs zelve aangaat, de intellec- tueelen onder hem beseffen dat htm volk nog niet op eigen beenen kan staan en dat ver andering van heerscher voor hen geen voor uitgang zou wezen. Zij dringen er daarom op aan Indië leerbaar te maken. Spr. keurde het sterk af, dat een dergelijke opwekking uit Indlië moest komen eer wij wer den wakker geschud. Ten slotte besprak spr. het werken der ver- VI gen telF met 10800 leden en waarvan ieder- eeniging Ónze Vloot, die thhns 42 afdeelin- mgen Kemp, G. i. /lijp, n. Wierema, G. Hooiberg, FI. de Jong, H. Heer tje». Schuurman, A Zwart, J. Pool, H. J. Kareis, J. Berkhout, H. Smit, J. T. Bulens, J. P. Smeete, J. Mors, P. Oeus, T. de Groot, P. Zutfen, J. H. P. Strong, A. Slot, P. Huiberts. Niet bevorderd 2 leerlingen Bevorderd van de le kl. naar de 2e kl. Avondschool voor Handwerkslieden H. G. Smorenberg, J. Schuit, J. Modder, P. J J. Elmers, J. Bolweg, J. Jaspers, J, H. de Wit, W. L. Wolf, J. Kooij, J. Erkamp B. Groot, A. Driesen, J. Colijn, J. M. witte brood, H. Kuiper/N. Zervas, H L. v. Leeu wen, C. Dingeidls, P. Nlerop, Niet bevorderd 4 leerlingen. J. P. Besteman, W. Bos,' J. C. Levert, O. C Berghuis, P Bood, J. v. Amstel, G. de Boer, F E. Braaksma, F. C. Oarritsen, P. A. v. Es, M. v. Dijk, B. H. Fleusy, D. Jonker, M. Koster, H. v. Ltehcn, L. Ootns, C. C. Vt iese, J. J. wittebems, O. Zwaan, A. de Geus, A. Schermer, P. Oldenburg, C. J. de Jong, P, H. Ippen, A. v. Laar, L. Schoonewiel, C. Knij- nenburg. Niet bevorderd 2 leerlingen. VOORTOEZETTE KLASSE. De volgende reeds gediplomeerde leerlingen hebben nog gedurende den tijd van één jaar de voortgezGli- klasse gevolgd: J. P. Opdam, W. Vqsbinder, P. v. d. Waal, N. H. Caarls, J. 6. Gerling, Jl. Dingerdis, D. Brouwer, N. de Boer, K. Zaadnoordijk, W. F. Koster, K. Jansen. TENTOONSTELLING AMBACHTSSCHOOL. Da volgende week zal weer een tentoon stelling der werkstukken, vervaardigd door de leerlingen dsr Ambachtsschool, worden geopend. Zij zal weer kosteloos toegankelijk iljn. Menigeen zal zeker gebruik maken van deze gelegenheid, dis jaarlijks tal van bezsekars trekt. De tentoongestelde voor werpen zullen verloot worden De loten zijn verkrijgbaar bij den concierge tegen f 1.per lot., 11 ONZE VLOOT. Om te komen tot de oprichting hier ter ste- van een afdeeling van de vereeniging Or ze Vloot hield gisterenavond in de bioscooj de van een afdeeling van de vereeniging On ze Vloot hield gisterenavond in de bioscoop zaal Cinema Americain de héér jhr C. A. L. van der Wijck, oud-zeeofficier, secretaris van het hoofdbestuur dier vereeniging, eene le zing voor een honderdtal belangstellenden. In zijn openingswoord sprak de heer mr. K. A. Cohen Stuart den wensch uit, dat vélen dezer zich zouden opgeven1 als lid. De heer v. d. Wijck stelde de vraagwaar om hebben wil een krachtige marine noodig? en beantwoordde die motvoor het behoud' on zer nationale welvaart. Spr. zette dit nader uiteen met te wijzen op ae duizenden men- schen hier te lande die onmiddellijk belang hebben bij den scheepsbouw voor Indië en den handel op onze overzeesche gewesten, van den groothandelaar'tot dof sjouwerman. En dan de duizenden Nederlanders, die in Indië werkzaam zijn in de handelsondernemingen, de havens, enz. Zonder Indië zou ons land een nietszeg gend staatje worden, onberekenbare armoede zou hier gaan heerschen Als ons groote en schoone Insulinde eens in andere handen kwam, zouden wij zonder twijfel geen enkele een lid kan worden voor een door hem zelf te bepalen contributie (minimum ƒ1). De vereeniging geeft maandelijks een or gaan uit, waarin ook de door lezers ingezon den vraagpunten worden behandeld. Voorts worden lezingen gehouden en brochures ver spreid en is cen> bureau ingericht, dat eervol ontslagen marinepersoneel aan een betrek king poogt te helpen. In Aug. 1914 werd een fonds opgericht tot steun van militairen, en toelagen worden verstrekt aan gemobiliseer- den. Spr. eindigde met een krachtige opwekking tot het steunen van „Onze Vloot." Wij moeten weerbaar zijn, omdat een eeuwige vrede wel niet zal komen. Na de lezing werden eenige films vertoond, die, waar noodig, doojr den spreker duidelijk verklaard werdeneen torpedo, het lanceeren daarvan, een gymnastiekoefening aan boord, uitvaart van cfe Heemskerck, enz. Aan het einde van den avond bracht de heer Cohen Stuart den spreker dank en deelde mede, dat een kleine 50 aanwezigen zich als lid hadden opgegeven, met welk resultaat hij den heer v. <1. Wijck feliciteerde. Fïij gaf hem de verzekering, dat krachtig zal worden voortgewerkt de thans gevolgde richting, nu in dezen tijd ook van sommige kanten, waarvan men zulks niet verwachtte, beweerd wordt, dat de verdediging van Indië niets dan een klassenbelang is. HOTEL DE TOELAST. Naar wij vernemen zal mevr. de wed. A de Vries met 1 Mei as. zelf weder de exploi tatie van het hotel de Toelast ter hand nemen Het geheele hotel zal opnieuw worden ge meubileerd en gestoffeerd, waarvan de leve ring is opgedragen aan den heer Louis Tiij- betz, Langestraat alhier. In de etalages zijn thans eenige ameublementen1 te bezichtigen, die een zeer goeden indruk maken en zeker het overal goed bekend staand hotel ten goe de zulten komen. HET EERSTE KIEVITSEI. Heden werd door den heer G.»N. Meijroos, op de Laat, het eerste kievitsei ontvangen, liet werd gevonden door.J. Wittebrood, aan 't Woud (Bergen) DE HUISVLIJTTENTOONSTELLINO. De dezer dagen gehouden huisvlijttentoon stelling in de Harmonie mocht zien verheu gen in groote belangstelling van het publiek. Behalve door talrijke militairen werd de ten toonstelling bezocht door 800 belangstellen den. BEVORDERD. Aan de Amsterdamsche universiteit is op stellingen bevorderd1 tot doctor in de rechts wetenschap de heer' P. A. Conijn, geboren alhier. TARIEFVERHOOGINO. Zooaté men weet zal de tram Alkmaar Egmond— Bergen, die door de H. IJ. S. M. geëxploiteerd wordt en steeds goed rendeer de, door de H. IJ. S M. worden overgeno men. Met 1 April a.s. wordt thans ook voor de ze tram het tarief verhoogd. De toch al dure rit van het korte lijntje Alkmaar—Bergen, wordt van '15 op 20 cent gebracht, de 10-ritten-kaartjes worden met 20 pet. verhoogd. Op de lijn Den Haag—Scheveningen wor den de tarieven, die slechts 5 cent per rit be-* dragen, niet verhoogd, daar moet de H. IJ. S. M. echter met de electrische gemeentetram concurreeren. EVANG. LUTH. GEMEENTE Van Zondag a.s. af zal gedurende de zo mermaanden de dienst om 10 uur aanvangen in de Evang. Luth. Gemeente. BIOSCOOP „NOVUM". In de bioscoop „Novum" draait heden een buitengewoon prachtprogramma, w. o. twee boeiende drama's, Kinderroovers" en Het Ware Leven" Alle films, zoowel ko misch als dramatisch, worden duidelijk ver klaard. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 26 Maart. EEN HAPERENDE WEEGSCHAAL Riewert van O., groentenhandelaar te Hel der, had eenige gtuigen tegen zich, aan wel ke hij k'lo'8 uita had verkocht, die bij nader nawegen door- de betrokkenen geen kilo ble ken te wegen, zoodat hij, daar hij de uien k 8 cent per kilo verkocht en geen kilo gaf, de rnazimumprljs overschreed. Bekl. bleef cr bij, te goeder trouw gehan deld te hebben, toen een der koopsters hem kwam vertellen dat ze te weinig had ontvan gen en het bleek dat zijn veerbalans geha nd had, gaf hij dadelijk het ontbrekende er ij. De President vond, dat bekl. voor een be teren weegschaal had behooren te zorgen Mr. Muller merkte op. dat een veerbalans dite stroef gaat, niet het volle gewicht aan wijst, doch minder en niet meer, zooals bekl in dit geval wilde doen voorkomen. Bekl. bleef er bij te goeder trouw gehan deld te hebben, doch trad niet In technische beschouwingen over de mogelijkheden waar voor een veerbalans de menschheld stellen kan. Het O. M. eischte 40 boete of 10 dagen hechtenis. DE BROODKAART. Catharine Engeltna de R., winkelierster te ielder had wittebrood verkocht zonder daar voor bons van de broodkaart te scheuren Ze had dit gedaan omdat haar man nog witte brood bakte van z'n eigen meelvoorraad en niet van het gedistribueerde meel. Hij was >ang later te veel meel te krijgen brood van zijn voorraad ook bons vroeg en op die inleverde. Dat het afscheuren der bons verplicht was, wist bekl. niet. Het O. M. eischte 5 boete of 2 dagen hechtenis. Nog bleek dat bekl. later van haar klanten de achterstallige bons ook van de kaarten had gescheurd. VERNIELING. Arend Leonardus L., los arbeider te Heemskerk, had bij den winkelier Jan Meijer te Uitgeest een ruit ingeslagen en een stuk chocolade weggenomen. Bekl. was niet verschenen. Getuige Meijer eischte schadevergoeding van f 4.15 voor de ruit. Uit het langdurige getuigenverhoor Jbleek dat „iemand" de ruit had ingeslagen en zich een stuk Kwatta had toegeëigend. Toen er nu uit de zak van bekl. een stuk Kwatta te voor schijn kwam, scheen het wel zeker, dat hij de schuldige was, hoewel hij bleef ontkennen. De Officier van Justitie achtte het bewijs ;eleverd en eischte 20 boete of 10 dagen echten is. DISTRIBUTIEWET. Ariën Jan K., groentenhandelaar te Enk- huizen had 5 kop uien aan Jantiena Batteram voor 60 ets. verkocht, wat op ongeveer 15 ets. per K.G. neerkomt' De maximumprijs is 8 ets. Bekl. wist dit niet, dacht dat deze prijs voor regeeringsuien alleen gold, die waren er in Enkhuizen allang niet meer, en bekl. had van zijn voorraad, die hem veel meer had- ge kost dan eera verkoopprijs van 8 ets. per K.O. ooit zou opbrengen, aan eenige menschen ver kocht. Eisch 100 boeto of 25 dagen hechtenis. Bekl. voerde aan, geheel te goeder trouw geweest te zijn, en louter uit goedheid de uien verkocht te hebben MISHANDELINO. Maarten B., bierhuishouder te Schoorl had met zijn wagen door een sectie soldaten heen fereden Toen de sergeant daarop aanmer- ing maakte, ontving soldaat Tiemens uit Til burg een slag met de zweep, terwijl bekl. zijn paarden aanzette en hard doorreed. Bekl. gaf een verhaal van de toedracht der zaak, waaruit moest blijken dat hij onschul dig was. Het O. M. gaf in overweging get. Tiemens, die niet was verschenen, alsnog in de gelegen heid te stellen, zijn getuigenis af te leggen. De rechtbank stelde de uit. zaak tot 17 April PREDIKBEURTEN- OP ZONDAO 1 APRIL. Alkmaar. Oroote kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Be diening v. h. H. Avondmaal. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke, Bediening v. d. H. Doop. Avond 5 uur, Ds. Kloosterman, dankzegging. Doopsgezinde kerk, 10 uur, Ds. Westra, Avondmaal. Evang. Luth. kerk, 10 uur, Ds. Makkink, bevestiging van nieuwe leden. Collecte syno daal predikantstractementenfouds. Remonstrantsche kerk, 10.30 uur, Ds. Mac kenzie, bevestiging van nieuwe leden. Gereformeerde kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond 4.30 uur, Ds. Meijer, Cat. Zond1. 20. Hersteld Apostolische Gemeente, 10 uur en avond 5 uur, godsdienstoefening. 6 APRIL Goede Vrijdag). Groote kerk, 7 uur, Ds. Kloosterman. Kapel, Evang. Unie, 7 uur', Ds. Engelberts van Amsterdam. Doopsgezinde kerk, 7 uur, Ds. Westra. Evang. Luth. kerk, 7 uur, Ds. Makkink, Avondmaal. Remonstrantsche kerk, 7 uur, Ds. Macken zie, Avondmaal. Gereformeerde kerk, 7.30 uur, Ds. Meijer. UIT DE OMGEVINO. AKERSLOOT. Herv. gem., 9.30 uur, Ds. ICruizinga, bevestiging nieuwe lidmaten. Col lecte studiefonds. Goede Vrijdag, 9.30 uur, Ds. Kruizinga, Avondmaal. BERGEN, Herv. gem., 1 April 10 uur, Ds. Van den Kieboom (Doop). 6 April 10 uur, Ds. Van den Kieboom (bevestiging van lidmaten). 7 uur, Ds. Van den Kieboom (Avondmaal). EGMOND a. d. HOEF, Herv. geiti.; 1 April 10 uur, Da. A. le Gras (bevestiging van lidmaten. 6 April 10 uur, Ds. A. le Gras (Avond maal). HEER-HUOOWAARD, Herv. gem., 1 April, 9.30 uur, Ds. J. Broekema (bevesti ging van lidmaten). 6 April, 9.30 uur, Ds. J. Broekema (Avond maal). HEILOO, Herv. gem., 1 April, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. 6 April, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan (be vestiging van lidmaten). 7 uur, Ds. Eilerts de Haan (Avondmaal). EVANGELISATIELOKAAL, 10 uur, Ds. de Pree, van Alkmaar. Goede Vrijdag, 10 uur en avond 7 uur, Ds. de Pree, van Alkmaar. KOEDIJK, Flerv. gem., 1 April, 9.30 uur, Ds. A. J. P. Boeke, (bevestiging van ds. Jl. A. R, Teriet en intreerede van den nieuwen pre dikant). 6 April 7 uur, Ds. J. A. R. Teriet Avonds maal). Limmen, Flerv. gem., 1 April 10'uur, Ds. C. J. A. Bosch (bevestiging van lidtnaten). 6 April, 10V. uur, Ds. C. J. A. Bosch, ^NTsaM^W., Herv. gem., 1 April 9.30 uur, Ds. Staal. OTERLEEK, Herv. Gem., 1 April 9.30 uur, Ds. Spaargaren (bevestiging van lidmar ten' n). 6 P April, 9.30 uur, Ds. Spaargaren (Avond maal. SCHEKMERHORN. Herv. gem., 9.30 uur, Ds. Zijlker. Oeref. kerk 9.30 uur, preek lezen. SCHOORL, Herv. gem., 1 April, 7 uur, Ds. Boeke (wijdingsuur. Besluit der Lijdens overdenkingen. Orgelspel en meerstemmige zang) 6 April, 9.30 uur, Ds. Boeke (bevestiging van lidmaten).'7 uur, Ds. Boeke (Avond maal). i mg iv -O rJ fiii i rg I tjes. Niet bevorderd 5 leefli J Wans ink, J. Besteman

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2