mz DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 3 u»:-!a"Ltort-l"1-1 I)E OOKLOG. Vorstenlanden en Sumatra 4 ct. Sigaar. Distributie ran Levensmiddelen. adres JAC. MET, Alkmaar m UVGIIQ'IOÏI HaTanna-IHilaiifc. Telephoon Intercomm. 572. met Zelf-Starter, Electrisch licht enz. n lAtmttorO m liegen ciefide jaargang. ZATERHAO 31 MAART Firma Uit den Raad. NEDEIiLAm Tarief, Tevens nog TE K.OOP BH nimtmsr twntwat nit 8 Bfactas. ALKMAAR, 31 Maart. Wij kunnen heden al zeer kort zijn. Op geen der fronten deden zich gebeurtenissen van beteekeriis voor, nergens is de toestand ook maar eenigermate belangrijk gewijzigd. Al leen kan even gewezen worden op een ver schil tusschem Engelsche en Turksche be richtgeving. De Engelschen hebben melding gemaakt van een overwinning op het schier eiland Sinai, waar ze de grens tusschen Egypte en Palestina overschreden en bij Ga za een volkomen succes behaalden. De Turken berichten thans dat hun troepen de Engelsche achterhoede 7 K.M. van Gaza hebben terug geworpen, terwijl de Engelsche hoofdstrijd macht nog verder zou zijn teruggetrokken. Het is mogelijk, dat het Turksche bericht slaat op een latere gebeurtenis dan het En gelsche. Maar waarschijnlijker is, dat beide 'lezingen slaan op hetzelfde feit, in welk ge val de Engelsche ongetwijfeld de meest be trouwbare ;s. 1 fs' hoon er tot riurverre weinig is gebie- Ondanks de groote verscheidenheid der standpunten verwierf tenslotte een midden- voorstel alle stemmen op twee nal Een eigenaardig voorstel, waarvan de bur gemeester de vader en de heer Van den Boes- terd de (geestelijke) moeder was. Terwijl toch de belanghebbende adressan ten verzoeken om de beploeging voor rekening van de gemeente te nemen, beslist de Raad, dat de gemeente de beploeging voor haar re kening zal nemen,als adressanten dit verlangen. Sinds wanneer verzoekt men den Alkmaarschen raad om iets, dat men niet ver langt? En dan dat kostelijke „penny wise," dat er aan den dag gehgd werd! Bevoorrechting van burgers uit de gemeen tekas, onrechtvaardige behandeling van tuinierende ten opzichte van niet-tuinierende ingezetenen, enz. Eén argument hebben wij daarbij gemist. Het ploegen van een tuintje door de gemeente zal 2 kosten. Zoo'n tuintje kan, naar de heer Hoek in een vergadering heeft medegedeeld, 5 II.L. aardappelen ophi ngen. 5 H.L. distri butie-aardappelen kosten de gemeente juist ervaringen opleveren, ook wat betreft de wen- schelijkheid van particuliere of gemeentelijke regeling, terwijl onder de hand ook valt te profiteeren van de resultaten, elders met beide stelsels bereikt. Eindelijk zij nog even er aan herinnerd, dat de voorzitter namens B. en W een antwoord toezegde op de klacht, die een aanklacht was, door den heer van den Bosch in de vo rige zitting geuit, zoodra het stenografisch verslag zal zijn verschenen. En tenslotte Alkmaar heeft in dr. Pa- tneijer een schoolarts gekregen. Na jaren van wachten (een kleine 10 jaar was deze aange legenheid reeds aanhangig) is dus een nieuw instituut in het leven geroepen. Op heel be- genen waren weder vrije krijgslieden. Deze dubbele verandering speelde zich bin- nen een uur af. BINNENLAND. Gemengd nieuws. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De eerste prijs m de Schager tentoonstel lingsverloting is gewonnen door den heer scheiden schaal men heeft een schoolarts, j C. Wagenaar ij^spieRDIJK Tot hooid der nieuw te bouwen V "i var een Oosteorijksch offensief tegen Ita- he| verschu tusschen in- en verkoopsprijzen He, neemt de'Oostenrijksche bedrijvigheid aan het Karstfront toe. Men schijnt in Duitschland veelvuldig van meening, dat ook de Italiaansche troon waggelt, maar eenige aanwijzing daarvöor kunnen we niet zien. Tegen deze geruchten pleit al zeer sterk, dat nog maar een v/eek geleden de Italiaansche Kamer met 283 tegen 31 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering heeft aange nomen. Uit Rusland komen berichten, die wijzen op den wil om den oorlog tot een zegevierend einde te brengen. In den Duitschen rijksdag heeft minister Zimmerman zich nader verklaard over zijn aanbod aan Mexiko, om met Japan samen een bondgenootschap tegen Amerika te sluit*?:, natuurlijk poogde hij zich ie rechtvaardigvu. Maar voor zoover uit de berichten blijkt, is hij het antwoord schuldig gebleven op de vraag, hoe hij Nieuw Mexiko en Arizona aan geheraal Carranza heeft kunnen aanbieden. Alle Amerikaansche burgers zijn thans door bemiddeling van den Spaanschen ge zant uit Duitschland teruggeroepen. Men verwacht dat president Wilson Maan dag aan het congres vragen zal officieel het bestaan te erkennen van den staat van oorlog tusschen Duitschland en Amerika. De staat van oorlog zou dan weldra overgaan in een verklaarden oorlog, en daarbij zou Amerika dan handelen in samenwerking met de enten te, welke zich zou openbaren in maritieme hulp, nader vast te stellen militairen steun en financieelen bijstand, die vooral Frankrijk ten goede zou komen. ALKMAAR, 31 Maart. Indien de aardappelen en peulvruchten, die onze oorlogstuintjes moeten' voortbrengen, in de gescheurde weilanden zulk een vruchtba ren bodem vinden als de humor Donderdag bij de behandeling van dit punt vond in den Raad, dan staat den wakkeren huurders een rijke oogst te wachten. Natuurlijk meldde de humor zich niet als zoodanig aan, maar de geestige kantjes wa ren te vinden in de onverwachte eigenaardig heden en grappige tegenstrijdigheden. De zaak, waar het om gaat is deze, dat de huurders van oorlogstuintjes de gemeente vroegen de beplóeging voor haar rekening te nemen en öf kosteloos óf tégen verminder den prijs de benoodigde hoeveelheden poot- aardappelen, zAai-goed en meststoffen te ver strekken. Deze simpele zaak, welke in tal van andere gemeenten reeds geregeld is, werd omsponnen door zooveel redevoeringen' en omgeven door zooveel standpunten, dat haar oplossing een heelen tijd vorderde. Alle voetpaden, die men' op den weg naar de oplossing maar tegen kwam, werden naarstig bewandeld. Zoo groot was de spreeklust, dat de voorzitter verlangde na!ar een' electriêch mijntoestel, om eiken spraakzame precies op zijn beurt het woord te kunnen geven. Alleen de heeren Zaadnoor- dijk, de Lange en L^guit zagen kans over dit onderwerp te zwijgen. Uitvoerig was er over gedebatteerd of men van gemeentewege al dan niet bij de bemes ting de behulpzame uand zou bieden, toen een. tweetal leden met het gezag hunner des kundigheid kwamen verzekerendat be mesting, voor zoover het te scheuren weiland betrof, in dezen totaal overbodig waal van H.L., dat is 4.30 3.20 1.10 2 55 ct. benevens de kosten van vervoer in de gemeente en de administratie kosten, voor 5 H.L. op 45 cents zeker eer te laag dan te hoog geschat, in het geheel dus 1. Waarbij nog komt dat de gemeenschap van elke op de oorlogstuintjes geteelde 5 H.L. aardappelen eèn voordeel heeft van 4.95, op 5 H.L. distributie-aardappelen door de re geering bij te passen. Zoo bezien hebben dus de huurders van oorlogstuintjes ten aanzien van de beploe ging geen gunst gevraagd en is hot dan ook niet slechts als blijk van waardeering met genoegen hebben wij thans die uitdrukking ook uit den mbnd van den heer mri Sluis ge hoord dat de premeente de kosten der be ploeging op zich neemt. En wij zien niet in, waar gegoeden toch ook voor zich het verschil tusschen ver- en inkoopsprijzen1 door de over heid moeten laten betalen, andere gegoeden de vergoeding voor het ploegen zouden moe ten weigeren. De burgemeester en de heer Verkerk ver- eenigden zich in de eigenaardige opvatting nopens rechtvaardigheid. Maar toen de heer Verkerk in den volksvergaderingstoon tegen de oorlogstuintjes te keer ging, heeft hij on getwijfeld alleen gestaan. En in dat isole ment heeft zijn kracht niet gelegenHet is ons een raadsel, dat een sociaal-voelend raadslid weigert mede te werken aan de ont wikkeling van het sociale gevoel, ontoeganke lijk blijft voor de indirecte, opvoedende voor deden. aan het thans geopenbaarde streven verbonden. Te meer omdat hij zich nimmer deed kennen als ;emand bij wien altijd en overal de organisatie gaat boven het individu, omdat hij' in den Raad bij herhaling heeft ge- j toond niet te belmoren tot het slag van men- schen, die hun beginselen willen laten leven, zelfs al mocht de wereld vergaan. Wij hopen tenslotte, dat de sympathie bui ten den Raad den liefhebberenden tuiniers meer aanmoediging zal schenken, dan hun maar bezoldigt hem op dusdanige wijze, dat er slechts een zooveelste deel van een dokter voor beschikbaar is. Maar het begin is er, de grondslag is gelegd, wé hopen1, dat daar op zal worden voortgebouwd. Immers het ambt heeft thans slechts vooral oen negatieven kant. De schoolarts zal er voor hebben te wa ken, dat gevaren, die de school, de kinderen en het personeel bedreigen in hygiënisch op zicht, worden geweerd. Alleen positief wordt zijn taak, waar hem is opgedragen bijzondere aandacht te wijden1 aan achterlijke kinderen en dit positieve zal van. practische beteekenis worden, Wanneer Alkmaar eindelijk ook in het bezit zal zijn van een eigen school voor deze misdeelden. Doch het ambt kan veel hoo- gere positieve waarde erlangen. Met welk een vrucht kan de schoolarts optreden ten aanzien van de lichamelijke en geestelijke eigenschap pen van de normale, de gezonde leerlingen1, welken invloed kan hij uitoefenen op de be roepskeuze van degenen, die van de lagere school het leven1 ingaan 1 Zoo bezien zal men de opvatting van B. en W., waarmede de Raad1 zich heeft ver- eenigd, dat nl. het aan.al schoolkinderen in deze gemeente niet grcot genoeg is om een beroepsschoolarts aan te stellen, niet kunnen deelen. Maar evenals het gemakkelijk valt, wanneer er eenmaal rantsoeneering is, tot in krimping der rantsoenen over te gaan, valt het niet zoo moeielijk aan een ingesteld ambt de wenschelijke uitbreiding te geven, dan tot de instelling van het ambt te komen R. K. schoof alhier is benoemd de heer A. Over toom, thans eerste onderwijzer aan de R. K. school te Heerhugowaard. UIT ZIJPE. Ook de zandgronden nemen belangrijk in waarde toe. Dat bleek bij de openbare verhu ring van de boerenplaats der heeren Luyckx c.s. te Groote Keeten, op 30 Maart. Deze plaats, groot 19.44.20 H.A., werd gehuurd door J. van Diepen te Schermeer (Oterleek), voor j 2000 per jaar. Gedurende de week van 1 tot en met 7 April 1917 zal verkrijgbaar worden ge steld op i Bon No. 12, 3 K.G. aardappelen. 125 gram zeep. 12, 13, 14, 15, 125 75 16, 300 17, 50 gort. havermout, rijst, bak- en braadvet. iepen aïge- Jac. Degeling, Kraanbuurt 6. door den Raad is gegeven, dat ze de moeielijkheden, waarmede ze te kampen krij gen, zullen overwinnen en door een gunstig resultaat hun eigen, vrijwillig gekozen ar beid beloond zullen zien. En wij verwachten in het herfstseizoen in de gelegenheid te worden gesteld, de op brengsten van het particuliere tuinieren en van den gemeentelijken tuinbouw, mede in verband met de kosten, te kunnen vergelijken. Dank zij de leiding, door den voorzitter ge geven bij de debatten over het voorstel van de -centrale keuken, werden deze beperkt, werden de beide stroomingen, die in de zeer gedo cumenteerde betoogea der heeren Verkerk en Cloeck waren neergelegd, handig in één bed ding geleid en kon met algemeene instemming spoedig een' besluit worden genomen. Men vergelijke eens den tijd besteed aan de beide zaken van volksvoeding, waarvan de laatste in de toekomst de eerste in directe beteekenis naar alle waarschijnlijkheid vérre en verre zal overtreffen I Na hetgeen wij reeds over de cen trale keukeni schreven, kunnen wij er verder over zwijgen. Alleen zij nog even met inge nomenheid gewezen op het aanbod van den heer de Lange, die door het beschikbaar stel len) van de fabriek Kennemerland een eenvou dige en daardoor gelukkige oplossing zeer in de hand gewerkt heeft. Een proef op niet te groote schaal begonnen onder medewerking van vele personen, kan ongetwijfeld nuttige KORTE BERICHTEN; Uit Weenen komen berichten van anii- oortogbetoogingen in Milaan. Uit Stockholm komt nu de mededee- ling dat prins Frederik Karei van Pruisen, die naar hét heette tengevolge van zijn won den overleden was, bezig is te herstellen en dat alle levensgevaar is geweken. Men zou,'volgens Reuter, in Rusland het vrouwenkiesrecht in zijn grootsten om vang willen invoeren; Japan heeft de voorloopige Russische regeering erkend. Alle Amerikanen zijn uit Duitschland teruggeroepen. De Turksche minister van oorlog, En- ver Pasja, heeft Weenen bezocht. Het Pruisische Heerenhuis heeft de be- grooting in alle lezingen goedgekeurd. HET UITVAREN DER GRAANSCHEPEN. De Uitvoerende Commissie van de N. O. T. deelt mede: „Als zeker mag worden aan genomen, dat Lflgeland aan de terugkomst van onze graauscnepen via Halifax naar ons land geen moeilijkheden in den weg zal leg gen, daar in de verleende vergunning om uit ie varen, teneinde graan te halen, ligt opge sloten, dat deze schepen ook met dit graan naar ons land zullen kunnen terugkeeren." GEïNl ERNEERDE, KRIJGSGE VANGENE en VRIJ KRIJGSMAN IN ééN UUR. De vorige week speelde zich het volgende merkwaardige voorval af. Eenige Engeische geïnterneerden uit het kamp bij Groningen waren met toestemming der Nederlandsclie regeering met verlof "naar Engeland geweest. Zij keerden jnet de „Copenhagen" terug, welk semp, zuoals bekend is, door een Duit schen onderzeeër getorpilleerd werd. Onze geïnterneerden moesten op bevel van den on derzeeërskapitein in de booten plaats nemen welke op sleeptouw werden genomen. De on derzeeër voer in de richting van Zeebrugge. De geïnterneerden waren door hunnen Over gang -in de booten krijgsgevangenen gewor den. Na een poos verscheen aan den horizon een Engelsche torpedojager en de duikboot kapitein, die een "treffen wilde vermijden, liet de sleeptros kappen en dook. De torpedo jager pikte de booten op, de inzittenden gin gen aan boord van het Engelsche oorlogs schip en de ex-geïnterneerden-ex-krijgsgevan- UIT OUDE NIEDORP. In de plaais van de pl,m. 100 dikke boomen, die alhier in het dorp zijn afge zaagd, worden thans weer jonge boomen in geplant tot vreugde van velen. Met de leve rantie en het planten hiervan is belast de heer D. Kruit, boomkweeker alhier. UIT HENSBROEK. Een groot deel van West-Friesland kent nog vanouds den heer W. Prins, destijds soms schertsend „de klok der boertjes" ge noemd, omdat hij stipt op tijd den postwa gen geleidde, die eiken avond uit Alkmaar en dus 'snachts duor Hensbroek, Obdam- Spanbroek, Wognum naar Hoorn reed en in den namiudag te 2 uur vandaar weer vertrok naar Alkmaar. Later, toen de spoorlijn Alkmaar—Hoorn was aangelegd, in 1898, geplaatst als con ducteur aer posterijen op de stoomtram SchagenWognum, werd hem in 1911 op verzoek pensioen verleend. Thans is de wak kere grijsaard op 71-jarigen leeftijd overle den. UIT HEILOO. Uitslag van de jongste veetelling in deze gemeente: A. Afdeeling runderen: 32 springstieren, 1551 melk- en kalf koeien, 5 mestkoeien en mest-ossen, mestkalveren, 310 stuks jong vee, geboren in 1916, 26 stuks jong vee, ge boren vóór 1916, 199 kalveren, geboren in 1917 (met uitzondering der mestkalveren). B. Afdeeling scliapeu (met uitzondering der in 1917 geboren lammeren): geen heide- schapen, 1014 andere schapen. C. Afdeeling varkens: 41 fokzeugen en fokbeeren, 27 biggen beneden 6 weken, 180 loopvarkens en mestvarkens beneden 50 K.G. getaxeerd slachlgewicht, 237 mestvarkens bo ven 50 K G. getaxeerd slachtgewicht. UIT KOEDIJK. De morgendienst in de Hervormde Kerk, waarin de nieuwe predikant zal worden be vestigd, zal niet om half tien, maar om tien uur aanvangen. PREDIKBEURTEN. OUDORP, 1 Apriï 10 uur, Ds. Groot (be vestiging van lidmaten). Ói De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, D. SCHENK. Alkmaar, 31 Maart 1917. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR bericht naar aanleiding van een circulaire van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel dat het verboden is, PETROLEUM of QAS- OLIE te vervoeren, te verkoopen of af te le veren, tenzij door den' Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel daartoe vergun ning is verleend. De voorwaarden, onder welke vergunning zal worden verleend, zul'lem nader worden vastgesteld. Alkmaar, 31 Maart 1917. De Directeur voornoemd. D. SCHENK. STADSNIEUWS. iging 6 Apnl 10 uur, Ds. Groot (Avondmaal). UIT BROEK OP LANGENDIJK. De distributie-commissie ontving gister Vrijdag) een wagon aardappelen (Red jtar), mooi van stuk en van zeer goede kwa liteit. Bij bekkenslag bekend gemaakt, werden bestellingen zeer spoed gthuis gebracht of fgehaald. Ten behoeve der gemeente werd door den burgemeester staan. Z.-Scharwoudc 50 H.L. afge DE DISTRIBUTIE. De. broodafdeeling van het distributiebe drijf is met ingang van Maandag 2 April In het kantoorgebouw van de ouae gasfabriek aau de Uaardenmanct geplaatst. De houders van legitimatiekaaren, die gis teren, wegens een tekort aan broodkaarten, geen kaarten ontvingen, kunnen deze Maan dag aan het nieuwe kantoorgebouw beko men. Ook zij, die slechts bruinbroodkaarten ontvingen, kunnen deze alsdan tegen wit- broodkaarten ruilen. De in de gisteravond gehouden vergade ring van de commissie van bijstand van het levensmiddelenbedrijf, aan de hand van de aanbevelingen van de beide comité'a van ac tie tegen de duurte en de beide middenstands- vereenigingen opgemaakte voordracht voor de commissie Inzake de brandstoffenvoorzie- ning luidt K. v. 't Veer voor de comité'a van actie, W. H. Brinkman voor de middenstandsvereeni- gingen en M. A. Bosman voor de vereeni- ging van brandstoffenhandelaren. De burgemeester keurde heden deze voor dracht goed en benoemde voor de gasfabriek den heer v. Deventer, directeur van de gasfa briek, in de commissie en als voorzitter van die commissie de heer F. Bak, lid van den Raad. GESLAAOD. Voor het toelatings-examen der rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem slaag de o. a. F. P. Groot, leerling der 4de Ge meenteschool, hoofd de heer G. Hellinga. AMBACHTSSCHOOL. Aangezien de Ambachtsschool wegens ge brek aan brandstoffen dit jaar vroeger geslo ten is, worden de leerlingen verzocht, het teekengereedschap dat bij enkelen nog in hun bezit is, aan de Ambachtsschool terug te bezorgen. JOURNALISTIEK. Tot directeur-hoofdredacteur van „De Pro vinciale Drentsche en Asser Courant," is be noemd de heer A. van Witzenberg, te 's-Gra- venhage, vroeger alhier. 1 OURAN „Gloria Mundi", me iniiMu ie in.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1