6 Telegrammen yan heden. HET GESTRANDE DUITSCHE STOOMSCHIP. De bemanning en het werkvolk, bezig met het lossen der lading van 't Duitsche stoom schip „Céres", ten getale van 68 man, zijn door de reddingboot „Brandaris" van boord gehaald en gedeeltelijk op Terschelling en op de sleepbooten gebracht. De „Céres" maakt water. VMAIS. Deze week zal de prijs van maïs, uitslui tend bestemd om aan de gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge van den oogst 1916, bedragen: voor alle soorten 235 per last van 2000 K.G. of 8.22 M, per 70 K.O., zoowel te Rotterdam als te Amsterdam te ontvangen. NOG EEN GEREDDE VAN DE „AMSTELSTROOM". Volgens een te IJmuiden ontvangen bericht is nog een der vier vermisten van het stoom schip „Amstelstroom" gered, n.L de licht matroos Bakker, die tijdens de torpilleering rustig was blijven slapen en niets van de ramp had gemerkt. Hij werd door een En- gelsch stoomschip, dat de „Amstelstroom" des morgens te 8 uur nog drijvende vond, aan boord aangetroffen en medegenomen naar Harwich. BINNENLAND. DE CONCENTRATIE. In de vergadering van het centraal comité der vrijzinnigen is de vraag behandeld of voor het geval de grondwetsherziening tot stand komt, door de drie vrijzinnige partijen in beginsel zou worden besloten, behoudens goedkeuring door hare leden-vergaderingen, de concentratie in 1918 bij de verkiezingen onder het stelsel van evenredige vertegen woordiging voort te zetten, indien men erin mocht slagen tot overeenstemming te gera ken omtrent een gemeenschappelijk program. Deze vraag werd bevestigend beantwoord door de gedelegeerden van de Liberale Unie en den Biond van Vrij-Liberalen eh in ontken- nenden zin door de gedelegeerden van den Vrijzinnig-democratischen Bond. Tot de verkiezingen van 1918 zal de con centratie op gelijken voet worden voortgezet als tot nu qemenod NfeUWS. SCHIPPERS EN DE DISTRIBUTIE. In verschillende gemeenten hebben de schip pers erg veel moeite om regeeringsartikelen te oekomen. Het vermoeden is uitgesproken, dat dez« htm oorsprong zouden kunnen hebben in het verrekenen van het 1/10 der kosten, dat door de gemeentebesturen moet worden ge dragen. Deze kosten kunnen echter slechts van weinig belang zijn; door eene gemeente met groot verkeer van schippers is dit den minister van landbouw door djfera aange toond. De minister heeft hierin aanleiding gevon den om een beroem te doen op alle gemeente besturen om bij het verstrekken van regee ringsartikelen op echipperaboekjea hunne vol le medewerking te verkenen, opdat de schip perij, die o.a. ook bij de distributie van le vensmiddelen, brandstoffen e. d. eene zoo be langrijke rol vervult, bij het verkrijgen van le vensmiddelen zoo min mogelijk last en opont houd ondervinde. VERBODEN VERVOER VAN AARDAPPELEN. Een inspecteur van politie te Rotterdam heeft aangehouden een werkman met 20 kilo gram aardappelen, die hij op de Prins Hen drikkade moest bezorgen op last Van den directeur van de Naamlooze Vennootschap Neptunua Handelsvereniging Het onderzoek bracht aan het licht, dat genoemde directeur, met consent van de Aardappel-Vereentging in Den Haag, uit Westmaas had ontvangen 17,500 kilogram Eigenheimers, onder bepaling, dat deze aard appelen uitsluitend voor scheepsprovia'ie be stemd waren. Thans is gebleken, dat van de ze aardappelen aan verschillende particulie ren partijtjes zijn geleverd, anders dan voor scheepsprovisie Op de nog voorradige ongeveer 16,000 ki logram aardappelen heeft de inspecteur be slag gelegd. De aangehouden knecht heeft mede verteld, dat hij in de maanden Januari en Februar van een vorige partij van 35,000 kilogram ongeveer 1000 kilogram aardappelen bij par ticulieren heeft bezorgd. KNOEIERIJEN. Er schijnen ten gemeentehuize te Wamel ernstige knoeierijen met regeeringsartikelen te hebben plaats gehad. Althans is er een streng onderzoek door de Justitie ingesteld waarbij aan het licht moet zijn gekomen, dal de staten met opgaven omtrent de levering van regeeringsvarkens aan die gemeente ver- valacht waren Als verdacht van valschheid in geschrifte en oplichting zal dientengevol ge de gemeente-secretaris zich binnenkort voor de rechtbank te Tiet hebben te verant woorden. NEKKRAMP. Te Maastricht zijn twee patiënten aan nek kramp overleden, te Meersen één. In alle drie gevallen had in het besmette gezin een mili tair met verlof den nacht doorgebracht. ZOMERTIJD EN WINKELSLUITING. Het bestuur der Algemeene Winkeliersver- eeniging te Amsterdam heeft besloten zich tot B. en W. te wenden met het verzoek, de winkelsluiting weder van acht op negen uur te stellen gedurende den tijd, dat, ten gevol ge van de invoering van den zomertijd, het nog tot negen uur dag is, zoodat dan geen kunstlicht behoeft te worden gebrand. Het bestuur meent, dat, daar dit niet reeds op 15 April het geval zal zijn, de invoering van een later sluitingsuur niet met die van den zo mertijd zal kunnen samenvallen VOEDINGSGEWASSEN. Het gemeentebestuur van Hellendoorn heeft vier hectaren grond in bewerking geno men voor den verbouw van voedingsgewas sen. Een gemeentelijk bouwterrein te Akkrum wordt tot tuingrond ingericht. Er zullen honderd tuintjes gevormd worden, ieder on weer 1 Are groot. De huur is 2 per jaar 'let verbouwen^van aardappelen, boonen en erwten is voor den huurder verplichtend ge steld. Het bestuur der Veniosche Bouwvexeeni- gmg heeft aan de bewoners harer woningen verzocht er voor te zorgen, dat net bij de woning behooreade tuintje, hoofdzakelijk met aardappelen, boonen en erwten beplant worde. Wie daartoe zelf niet in staat is, heeft zich met zijn buurman te verstaan, opdat zoo min mogelijk grond braak blijve liggen en aldus zooveel mogelijk in de dringende be hoefte van levensmiddelen worde voorzien. De gemeente gaat op groote schaal ontgin nen op de Groote Heide, in totaal 83 H.A. De raad van üorinchem besloot de nieuwe begraafplaats, welke dit jaar nog met in ge bruik behoeft genomen te worden en het Nieuwe Hoofd, tenzij dit bij hoogen vloed onder water komt, voor de teelt van voe- dingssgewassen te bestemmen. Door de directie der Rotterdamsche Droog dokmaatschappij zijn een 100-tal tuintjes ter beschikking gesteld van haar personeel, wo nende in het tuindorp Heyplaat, ten einde voedingsgewassen te kweeken. Het gemeentebestuur van Breskens heeft het binnentalud van den spuiboezem beschik baar gesteld voor het kweeken van voedings middelen en het daarom.in perceelen uitgege ven. De gemeente Beek en Donk heeft groote stukken gemeentegrond voor de teelt van voedingsgewassen afgestaan. In Deurüe, Aar- ie-Rixtel, Gemert, Veghel, Asten en vele an dere Noord-Brabantsche gemeenten zijn de werkzaamheden in voorbereiding. EEN NIEUWJAARSVIERING. In den nacht van 1 op 2 Januari waren ve le soldaten van het grenswachtdetachement Munsterscheveld bij him kwartieren te Em mer Compascuum, gem. .Emmen, dronken. Uit baldadigheid laadden zij hun geweren met scherp en schoten ze in de lucht af. Eén hunner, de milkmen-soldaat P. Siegers, schoot zonder de minste aanleiding op een wielrijder, die op 25 meter afstand passeerde. Deze stortte neder en overleed spoedig; de hals slagader was doorboord. Wegens doodslag heeft S. voor den krijgs raad te Arnhem terechtgestaan. Hij bekende, doch verklaarde niet de bedoeling te hebben rehad den wielrijder, dien hij niet kende, te iooden. De auditeur-militair eischt drie jaar gevan genisstraf en vervallenverklaring van den militairen stand. De verdediger drong aan op een onderzoek naar bek Laag dea verstandelijke vermogens. UIT URSEM. Raadsvergadering op Donderdag 29 Maart. De voorzitter sprak de leden in het nieuwe raadhuis toe als volgt Mijne heeren. Het is hier voor de eerste maal, dat wij hier bijeenkomen in onze nieuwe raadszaal. Sta mij toe, dat ik U met een enkel woord het welkom toeroep en den wensch uit spreek, dat de eenvoudige en degelijke atmos feer, welke hier heerscht, zijn terugslag moge vinden in de besluiten, welke hier in het be er gemeente zullen worden genomen. ,'ervolgens werden ter tafel gebracht Twee goedkeuringsbesluiten van Ged. Sta ten. Proces-verbaal van kasopname. Boeken en kas waren in orde, in kas was 689,51 Y> Een schrijven van de directie van het ge sticht Assisie te Udenhout, houdende mede- deeling, dat de patiënt S. Seyts op 3 Febr. j.l. is overleden. Staat van bestellingen binnen en buiten den kosteloozen kring gedurende de maand Februari; totaal 41 smis. Een schrijven van de K. E. M. in liq., hou dende mededeeling dat aan de zuivelfabriek de Prinses voor 328,05 aan electr. energie is geleverd, waarvoor de gemeente 2H pro tent toekomst of 8/20. Dankbetuiging van de familie c. Seyts voor den steeds ondervonden steun waardoor hun kind in een gesticht is verpleegd kunnen wor den. Verslag van den landbouw over 1916. ver slag van de gezondheidscommissie te Pur- merend over 1916, gids voor de zuigelingbe scherming door den Ned. Bond tot bescher ming van zuigelingen, en' een adres van de Noord-Holl. Prop. comm. der Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken om bij demobilisatie de vergunningen en bierhuizen te sluiten, werden voor kennisge ving aangenomen. Een adres van bet comité van onderwij zers van 't Ned. Onderwijzersgenootschap te Alkmaar om de salarisregeling van de onder wijzers in deze gemeente in ernstige overwe ging te willen nemen, werd in handen gestek van B. en W. om advies. Het adres van de onderwijzeres N. Bruin om een duurtetoeslag werd in verband hier mede aangehouden. Het verzoek van J. de Vries om (gratis) lichtpunten) in zijn nieuw te bouwen woonhuis te mogenontvangen, werd ingewilligd; Het adres van de Prop. Club te Ursem om kinderaftrek in te voeren en het bedrag van den aftrek woor noodzakelijk levensonderhoud te brengen op 500 gulden werd als ongeze geld ter zijde gelegd. Vaststelling van 3 suppl. begrootmgen resp. groot 150, 600 en 1500. Goedge keurd. De vaststelling van het kohier v. A Hoofd. Omslag. De voorzitter sprak hierbij van de zware zorgen en hooge financieele eischen van den tegenwoordigen tijd. Niettegenstaande de hoogst treurige tijds omstandigheden mocht de financieele draag kracht dezer gemeente en die harer burgers echter niet ongunstig worden genoemd. Met inachtneming van de meest mogelijke zuinig heid adüte B. en W. het niet onwaarschijn lijk, dat zonder belastingverhooging de fi nancieele toestand dezer gemeente in 1917 equivalent kan blijven. De heer Oud had met veel genoegen de woorden van den voorzitter gehoord; hi, verwonderde zich echter dat zijn voorstel, waar de raad zich met algemeene stemmen in principe vóór had verklaard, thans van de baan zou worden geschoven Spr. bleef zijn voorstel tot invoering van kinderaftrek handhaven. De voorzitter meende met het oog op de abnormale tijden, zulks te moeten ontraden. Spr. was niet tegen kinderaftrek, doch achtte het thans niet de geschikte tijd. Bovendien zou door invoering van kinderaftrek en ver- hooging van het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud, de belasting aanzienlijk verhoogd moeten worden. Na breedvoerige discussiën werd besloten het bedrag van üen aitrek voor noodzakelijk levensonderhoud te brengen van 400 op 500. Het voorstel voor invoering van kinderaf trek kon geen meerderheid verkrijgen. Bij de rondvraag vestigde de heer Scher- merhorn de aandacht op den levensstandaard van de ambtenaren en vroeg hoe de leden over een duurtetoeslag over 1916 dachten. Alie leueiï*waren er voor. Bestoten werd ech ter eerst opgaven te vragen aan B. en W. hoe veel inkomen elk gemeenteambtenaar had en m een volgende vergadering hierover te be sluiten. Het salaris van den directeur van het le- veusmiddeienbedrijf werd gebracht van 20 op 35 per maand. De heer Schaap bracht nog ter tafel den woningiiood in deze gemeente. Besloten werd den opzichter op te dragen enkele be stekken te ontwerpen om een achttal wonin gen te kunnen bouwen op het terrein waar vroeger de oude veldwachterswoning heeft gestaan. Hierna sluiting. UIT OUDE NIEDORP. Zaterdag vergaderde de raad dezer ge meente. Afwezig de heer J. Ligthart. bericht was ingekomen van Ged. Staten, dat de geldleening groot 1000 van 30 De cember, was goedgekeurd. Ingekomen was een verslag van de com missie tot'wering van schoolverzuim te Zij dewind. Voor kennisgeving aangenomen, evenais de inededeelmg van die commissie, üat tot voorzitter was oenoemd de heer J. Ligthart en tot secretaris de heer S. Snel. Dan was een schrijden ingekomen van het besiuur der afd. Zijdewind van .den R. K. Land- en 1 uinbouwbond," verzoekende om het bedrag, groot- j 4.91, dat de landbouw- wintercursus van dezen winter tekort kwam, te willen vergoeden. Algemeen voor. hen verzoek van den heer Schaap, gemeen te-ontvanger, om een bedrag groot 21.35.ya porto's over 1915, die hij vergeten had op te geven, nog te mogen ontvangen- uit dezen dienst, werd toegestaan. Een schrijven van het bestuur der herv. gemeente, vermeldende, dat de heer J. D. Lodder, gemeente-secretaris, de machtiging die hem werd voorgelegd, om de huishuur van zijn tractement af te houden, weigerde te teekenen. Verder werd dank betuigd voor de medewerking, die de gemeente verleende in deze zaak Voor kennisgeving aangeno men. Van de afd. Hoogwoud van het Ned. On derwijzersgenootschap was een schrijven in gekomen waarin werd aangedrongen om in onderwijszaken genoemde afdeeling te raad plegen. B. en W. stelden voor, als zij het noodig oordeelden, advies te vragen. Een schrijven van. F. C. Jong, dat hij zijne benoeming als gemeente-ontvanger aanneemt Van de winkeliers te Zijdewind was een adres ingekomen, waarin zij de groote last te kennen gaven, dat zij de regeeringsartike len nietbuiten de gemeente mochten verkoo pen. Gaarne hadden zij, dat de gemeente in overleg trad met de gemeenten llaienkarspel en Nieuwe Niedorp en het daarheen te leiden dat zij tegen inlevering van bons over en weer mochten verkoopen. Besloten werd aan genoemde gemeenten een verzoek te richten om over en weer te verkoopen tegen inlevering van bons. De heer Over zou het aan. ook wel wen- schelijk vinden, dit de gemeente Heerhugo-( waard te berichten, die grenst ook aan onze gemeente. Een zelfde bericht zal ook naar die gemeente worden gezonden. Op een verzoek van den heer C. Hollen- berg, doodgraver alhier, om verhooging zijr ner jaarwedde, werd gunstig beschikt. Zijn salaris werd van 20 op 30 gebracht, verband met deze verhooging zal in een vol gende vergadering een voorstel van B. en W inkomen, om de begrafeninrechten te her zien. Naar aanleiding van het verzoek van den heer F. Jong, hebben B. en W. den huurder van de hotstede óf het terrein van liet Stie renhuis geraadpleegd en zijn met dezen over een gekomen om bij verkoop 75 schadever goeding te geven. De verkoopprijs werd voorgesteld op J' 1.25 per M*. De verzoeker zal hiermede in kennis worden gesteld. De raad ging nu in comité. Bij heropening werd een concept-instructie voor den gemeente-ontvanger gelezen. Alge meen goedgevonden. Hierna werd de heer F. Jong als gemeen te-ontvanger beëedigd. Volgde algemeene felicitatie, waarna slui ting. UIT OUDKARSPEL. Gisteren herdacht de heer A. Prijs alhier den dag dat hij vóór 25 jaar in dienst trac als gemeente-veldwachter en als bode van den Dieps- en Moorsmeer- en Kerk- cn Derg- meerpolder. Van de zijde der verschillende besturen en van de burgerij heeft het hem en zijn gezin aaft belangstelling niet ontbroken Verschillende cadeaux zijn hem aangeboden en van de burgerij is hem een lijst met schriftuur en een enveloppe met flinken in houd ter hand gesteld. De heer Prijs zal de zen dag niet gemakkelijk vergeten. UIT HEER-HÖGOWAARD. Zaterdag kwam de arbeider K. Kos op treurige wijze om het leven. Vermoedelijk heeft hij op den stoep de handen willen was- scben en is daarbij voorover met het hoofc in de slijk terecht gekomen. Toen het ongeva' ontdekt werd, waren de levensgeesten gewe ken, zoodat de te hulp geroepen dokter sledr den. dood kon constateeren. UIT EGMOND AAN ZEE. Vrijdagavond j.l. kwamen met de tram van 10.24 hier aan 77 Duitsche jongens, die in het bijgebouw no. 3 van „Huis ter Duin" wer den ondergebracht. In het geheel zijn in Huis ter Duin" met de 3 bijgebouwen 160 Duitsche meisjes en jongens. 'UIT HOORN. De minister van landbouw enz. heeft aan den heer dr. L. T. C. Schey, rijkszuivelconsu- lent in deze provincie, alhier, eervol ontslag verleend als lid der rijkscommissie van toe-1 zicht op de vereeniging van fabrieken van melkproducten. De heer P. Best heeft bedankt als lid van den raad onzer gemeente. Eenige te Herwen gearresteerde smok- relaars heeft men weer moeten vrij laten, om dat er in de gevangenis voor hen geen plaats meer was. Tengevolge van gebrek aan extracten is de stoomleerlooierij van de finna Delhay te Waalwijk stopgezet. Komt er niet spoedig verandering, dan zullen ok de andere leder- fabrieken, welke nog met halve kracht wer ken, stopgezet worden. BRANDSTOFFEN VOOR HET TUIN BOUWBEDRIJF. De Vereeniging van patroons In het tuin- :>ouwvak te Amsterdam en omstreken zal. waar het maken van voorraden van brand stoffen voor het komende winterseizoen niet geoorloofd zal zijn, Donderdag a.s. in „Kras- napolsky" een vergadering houden, waar dit punt voor belanghebbenden in Amsterdam en omstreken zal worden besproken. MILITIELICHTING 1917. In. de hierna genoemde tijdvakken zullen van de militielidhting 1917 worden ingelijfd: 1. in het tijdvak van 1 tot 5 Juni 1917de dienstplichtigen, nader toegewezen aan de compagnieën wielrijders met uitzondering van hen-, die in hét bezit zijn van het in art 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voorgeoe fendheid. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd1; 2. in het tijdvak van 2 tot 5 Jluli 1917ae dienstplichtigen toegewezen- aan het korps pontonniers en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte. Voor den verderen duur van de tegenwoor dige tijdsomstandigheden zal uitstel, of ver lenging van uitstel van eerste oefening slechts in zeer beperkte mate worden verleend en al leen om zeer gewichtige studie- of andere re denen. Om studieredenen kan wel uitstel of verlen ging van uitstel van eerste oefening worden verleend aan dienstplichtigen- die bijv.: lo. eindexamen hoogere burgerschool of gymnasium moeten afleggen 2o. examen- moeten afleggen voor onder wijzer; 3o. leerlingen zijn van de hoogste klasse eener middelbare technische school of soort gelijke inrichting. Uitstel of verlenging van uitstel van eerste oefening wordt niet verleend aan dienstplich tigen die bijv. lo. als student zijn ingeschreven voor het 2o. reeds een betrekking bekleeden en eerste studiejaar aan een universiteit; doorstudeeren teneinde hun positie te verbe teren, zooals a. onderwijzers, die zich bekwamen voor de hoofdacte of voor andere akten, en b. personen, die werkzaam zijn op kantoren, in bedrijven e. d. en les nemen in boekhou den of andere vakken; 3q. leerling zijn van een school of andere inrichting, alwaar slechts enkele uren in de week les wordt genomen; 4o. zich wijden aan een studie, die in het algemeen niet van overwegenden invloed is op hun maatschappelijke betrekking. Zij die in bovengenoemd tijdvak moeten worden ingelijfd en uitstel of verlenging van uitstel wenschen, moeten daartoe zelf ten spoedigste hun verlangen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk oqitrent het werkelijk, bestaan van de reden der aanvrage. In het verzoekschrift behoort te worden vermeld de gemeente voor welke de dienst plichtige is ingeschreven, alsmede het korps en het korpsonderdeel waaraan hij is toege wezen. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de om standigheden daartoe aanleiding mochten ge ven. WIE IS HET HOOFD VAN HET GEZIN. Voor het kantongerecht te Middelburg was de vraag opgeworpen of de vader of de moe der verantwoordelijk is voor het verrichten van huisarbeid, in casu het pellen van garnar len, door jeugdige kinderen. Thans heeft de kantonrechter uitspraak ge daan en zoowel veroordeeling uitgesproken in de gevallen, waarin de moeder was verbali- seerd, als in de gevallen, waarin proces-ver baal tegen den vader was opgemaakt, zoodat de kantonrechter zoowei moeder als vader ver antwoordelijk stelt JUBILé. In de aula Van de Amsterdamsche Univer siteit is prof. dr. te Winkel gehuldigd ter eere van zijn 25-jarig jubilé als hoogleeraar aan die Universiteit» Een groot aantal be langstellenden was aanwezig. Prof. Kluiver, van Groningen, bood den jubilaris diens portret aan. Verschillende toespraken werden gehouden. KORTE BERICHTEN. Te Maasbree (L.) vatten de kleeren van een 85-jarige vrouw vlam. Haar 92-jarige man, die niet loopen kan, geraakte ook m brand. De vrouw is gestorven, de man. ernstig gewond. De stagnatie in het bedrijf der bontwe verij „De Batavier" te Winterswijk is slechts van korten duur geweest. Er zijn5 wagens ko len gekomen, zoodat het werk weer voortgezet kan worden. In Oostelijk Groningen heerscht groote schaarschte aan eet- en pootaardappelen. Voor beide wordt reeds tot 8 h 10 per H.L. betaald. Vele distributie-aardappelen zijn oneetbaar. Voor elke 100 in deze week uit te voeren versche kipeierén dioeten 40 beschikbaar wor den gesteld, waarvan een nader vast te stellen deel voor ƒ7 per 100 voor de distributie. Deze week mag 80 pet. van de boter- productie worden uitgevoerd. Onder door de rijkscommissie van toe zicht op de Groentencentrale vast te stellen voorwaard-en wordt uitvoer toegestaan van be paalde bosjes peen, kleine kroten, spinazie en radijs. Te Hilversum is een meisje aan nek kramp overleden. In het militaire hospitaal te Amsterdam is een nieuw geval geconstateerd. Te Haren (Gron.) is door ronbekende vereeniging te Amsterdam heeft aangifte ge daan, dat hem twee biljetten van 1000 zijn ontrold. Een vischhandelaar uit Schiedam is ge verbaliseerd wegens het op de Rotterdam- sche markt aanvoeren, van te kleine visch. De vischjes werden weer in het water gegooid Tegen twee Duitschers, waarvan één deserteur, die thans wegens inbraak te Am sterdam gevangen zitten, is wegens diefstal len te Dubbeldam 1 jaar en 2V2 jaar ge vangenisstraf geëischt. Het stoomschip /Prinses Juliana" is 27 Maart van Suez via Sabang en Belawan naar Batavia teruggekeerd. Te Velseroord js de vrouw van een ar beider, moeder van een groot gezin, aan nel^" kramp overleden. Te Assen lijdt een militair aan die ziekte. In de Kromhoutkazeme te Utrecht zijn onder de militairen verschillende gevallen van roodvonk geconstateerd. Het gedeelte van de kazerne, waarin> de gevallen voor kwamen, is geïsoleerd, zoodat de soldaten niet uit mogen. Een groentekoopman uit Winterswijk is door de Duitschers gearresteerd, toen hij, na met eenige landbouwers zaken te hebben gedaan, ongemerkt de grens overschreden ad. De commaudeerende generaal te Mun ster heeft bepaald, dat Duitsche meisjes, wel ke een betrekking als dienstbode in ons lac^ willen zoeken, niet meer toegestaan maqj worden de grens te overschrijden. Den' 15en Mei zal te Watergraafsmeer een worstelwedstrijd om het kampioenschap van Nederland worden gehouden. Een landbouwer te Eist (Bet.) verkocht dezer dagen een 3-tal gefokte warmbloed- paarden resp. voor 1250, 1050 en 850, dus gemiddeld voor 1050 per stuk. De gemeenteraad van Uithuizermeeden (Gronheeft het rooken van kinderen bene den 15 jaren verboden. Van Mei tot November zullen te Win terswijk elke maand 50 Duitsche kinderen worden gehuisvest. In den goud- en zilverwinkel van» de firma Spijer, in dë Kalverstraat te Amster dam, is voor ongeveer 2500 aan sieraden gestolen door het inslaan van een winkel ruit. Een nachtwaker had een slag gehoord,, maar hij meende dat er een electrische boog lamp knapte. De glasfabriek „De Schie" te Schiedam zal binnenkort wegens gebrek aan kolen haar bedrijf moeten staken. Een 400-tal arbeiders zullen dan zonder werk komen. De Koningin heeft voor den bazar, te houden bij gelegeiflieid van de opening der nieuwe zendingsschool, onder Oegstgeest, in "September a.s. en waarvoor in het geheele land gewerkt wordt, een belangrijke gave ge schonken. Hedenochtend- hebben 200 melkbezor gers van V.A.M.I. te Amsterdam, het werk gestaakt naar aanleiding van naar hunne meening verslechterde arbeidersvoorwaar- den. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 10222 5000. Ns. 8158 en 9932 1000. Ns. 599, 6947 en 10004 400. Ns. 4699, 6077, 7203, 7918, 11427, 17774 en 20183 100. oorzaak het hotel Horst afgebrand. Een bediende van de Twentsche Bank- GETORPILLEERD. DEN HAAG, 2 April. In den afgeloo- pen nacht is te IJmuiden door den trawler „IJm. 23" binnengebracht de geheele be manning van het Noorsche schip „Fri- stein", dat op weg van Philadelphia naar Rotterdam met een lading graan voor de Belgium Relief Cy. op ongeveer 70 zeemij len van het Terschellinger vuurschip, ten- van ontploffingen is gezonken. De lanning bestaat uit 11 Noren, 2 Fin nen, 4 Zweden en 7 Hollanders. PRINS HENDRIK NAAR DUITSCHLAND. DEN HAAG, 2 April. Prins Hendrik is voornemens zich 22 dezer naar Gera in Duitschland te begeven, ter bijwoning van het huwelijk van zijn broeder, Prins Adolf van Mecklenburg, dat aldaar 24 dezer plaats heeft. Den 26 dezer wordt de Prins, die vergezeld zal worden door zijn adjudant, kapitein-luitenant ter zee Jhr. von Muehler, in de Residentie terugver wacht DE GETORPILLEERDE „HESTIA". DEN HAAO. 2 April. De directie van de NederL-Indische Tankstoombootaiaat- schappij, Dochter-Maatschappij van de Ba- taafsche Petroleum-Maatschappij, meldt, dat van het getorpilleerde motor-tankschip „Hestia" zijn omgekomen: K. F. Lefèvre, P. J. de Waard, K. F. W. Muerderhand, J. J. Cupido, J. J. van Rees, G. Kar stens en 7 Chineezen. S. D. A. P.-CONGRES. AMSTERDAM, 2 April. .„Het Volk" meldt, dat het S. D. A. P.-congres op 8, 9 en 10 April te Arnhem, in gebouw „Mu sis Sacrum" zal worden gehouden. STADSNIEUWS. GEEN GAS, GEEN PETROLEUM, GEEN HAARD, GEEN WARME MAALTIJD. Vanmorgen ontvingen we bezoek van een bewoner van 't Kwakelpad, die zijn nood kwam klagen over den hoogst moeilijken toe stand, waarin de petroleumnood hem, en vele lotgenooten, nietaangesloten-en bij dc gasleiding en niet-bezitters van een- kookfor- nuis, gebracht liad. Deze menschen staan eenvoudig voor het feit, dat ze geen warm eten meer kunnen krijgen. Wat dit, mèt het verminderde broodrantsoen, voor een arbei der beteekent, is duidelijk. Evenwel - petro leum zal er vooreerst wel niet te krijgen zijn, op 't oogenblik althans in geen geval. We spraken er den directeur van het distributie bedrijf over en ook deze was niet zeer opt. mistisch gestemd. De circulaire van den mi nister laat geen mogelijkheid open. i let is verboden petroleum of gasolie te vervoeren, te verkoopen of af te leveren, tenzij door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del daartoe vergunning is verleend. De vooi - waarden, onder, welke vergunning zal wóx-

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2