DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 6de Volksconcert :.p WELDON'! MODEBLADEN Öwmtoix) en Ei&g£(B$iGBde jaargang. Dl NS l> A tt 3 APRIL FEUILLETON. DE WALVISCHKUG. TT inkelier slij sten. Mo. IfUfo Deze Courant woFdt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenu&gug&wn. AbiMm^a^aitap®^ por 3 saaasadeo vocir Alkmaar fl,30 temm émr h®t gelseek Rp f 1,50 Afe©nd©rlifke Hummere 5 Cemte. Telefooiraummer Prijs der gewone Advertentiën Per f«$&1 J 0.121 Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven fraraso aan de N. V. Boek- en HandeladpuÉkerij v/k HERMs. COSTER ZOON, Voordan» C 9. NEDEBLAMI). y. d. MEULEN's Boekhandel. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 3 April. De Engelschen komen langzamerhand dichter bij St. Quentin, al bieden de Duit- schers hier krachtigen tegenstand. Het zou geen verwondering wekken, indien deze stad binnen enkele dagen- van Duitsche in Engel- sche handen overging. Dan zullen de Duit- edhers verklaren dat St. Quentin behoort tot het gebied, dat zij van den aanvang van hun terugtocht af aan voornemens zijn geweest te ontruimen, dan zullen de Engelschen zeggen, dat zij den Duitschers tegen hun zin deze stad hebben ontnomen en dan zal men zi te vergeefs blijven afvragen, wie gelijk heej en wat er nu eigenlijk op het front Atrec Soissensi gebeurt en te gebeuren sjpat. In het Engelsche Lagerhuis bmft minister Law nadere bijzonderheden medegedeeld over het verloop der operaties bij Gaza (Palesti na) waaruit duidelijk blijkt, dat generaal Murray in dat gebied een overwinning heeft behaald en dat de Turksche overwinntogsbe- richten in strijd met de waarheid zijn. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de voorloopige regeering aanwij'zing zal geven aangaande het oorlogsdoel, terwijl de plan nen der strategische operaties geheel zullen worden toevertrouwd aan den opperbevelheb ber en zijn adjudant. Door het garnizoen te St Petersburg is een bekendmaking openbaar gemaakt, volgens welke alle soldaten en officieren, die niet bin nen zekeren termijn htm geregelden regi- mentsdienst hervat hebben, beschouwd zullen worden als schuldig aan landsverraad en als partijgenooten van het oude regime. Amerika staat thans vóór de beslissing, heeft die beslissing misschien reeds genomen, in dezen zin, dat de staat van oorlog tusschen Amerika en Duitschland formeel is verklaard. Er is een motie voorgesteld, waarin gezegd wordt, dat de staat van oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland bestaat en waarbij de president wordt gemachtigd on middellijk maatregelen te nemen om het land niet alleen in volmaakten staat van verdedi ging te brengen, maar ook om al zijn macht uit te oefenen en van de hulpbronnen gebruik te maken om den oorlog 'tegen de Duitsche regeering te voeren en den strijd' tot een over winnend einde te brengen. Het zal wellicht opvallen, dat er alleen sprake is van een oorlog tegen Duitschland. Niet tegen Oostenrijk bijv. De verhouding tusschen Oostenrijk-Hongarije en Amerika was in den laatsten tijd niet duidelijk. En EEN VERHAALTJE UIT OUDEN TOJD VAN JOHAN C. W. JUUHL. Uit het Norsch vertaald floor M. A. 0. het leek geenszins onaannemelijk, dat het met Amerika zou gaan als met Italië, dat eerst slechts met één der partijen in oorlog was, doch later ook met de andere in oorlog ge raakte. Toch diende bedacht, dat Oostenrijk- Hongarije zich van den beginne af aan bij den verscherpten onderzeeërs-oorlog heeft aangesloten. De rede, welke president Wilson in het Congres heeft gehouden, geeft waarschijnlijk een oplossing aan de raadselachtige verhou- jng tusschen Amerika en Oostenrijk, verge len met die tusschen Amerika en Duitsch- ,d. De president toch heeft zich op het stand punt gesteld, dat Amerika geen enkelen twist heeft met Jiet Duitsche volk. De oorlog is z.i. veroorzaakt door dynastieke belangen. De ge beurtenissen in Rusland hebben, zeide hij, er toe bijgedragen-, de Vereenigde Staten in de overtuiging te sterken, dat de Pruisische au tocratie niet onze vriend was, noch die ooit kan zijn. Blijkbaar is de president van mee ning, dat de Oostenrijkers en Hongaren het zelf wel met hunne regeeringen klaar zullen spelen, maar dat de Amerikanen de Duit schers een handje moeten helpen. Vandaar dan ook, dat hij in de laaiste daden van Duitschland slechts oorlogsdaden tegen de Vereenigde Staten ziet en de Vereenigde Sta ten alleen Duitschland als de egoïstische en autocratische mogendheid wil doen bestrijden en niet Duitséhlands bondgenooten. Daar voor wenscht hij- door middel van een alge- meenen dienstplicht 500.000 ihan op te roe pen en wenscht hij samen te werken met de naties, die op het oogenblik Duitschland be vechten, o.a. door ze een financieel crediet op bijzonder gunstige voorwaarden toe te staan, door het verstrekken van al het moge lijke oorlogsmaterieel en door de vloot in het bijzonder tegen de .onderzeeërs te doen uit rusten. Uit de rede van den president blijkt, dunkt ons, dat hij vechten zal. Maar'liever niet. Nu speculeert hij op twee mogelijkheden, om den oorlog te doen eindigen, voordat hij heeft kunnen vechten. De eerste is, dat Duitsch land het te kwaad zal krijgen met rijn bond genooten, omdat deze weigeren nog meer hooi op hun vork te nemen, zoodat er oneenig- heid onder de midden-mogendheden ontstaat, j En de tweede, dat Duitschland het te kwaad zal krijgen met zijn e^gen volk, dat den nieu wen koers wenscht, d.w.z. afschaffing van „de Pruisische autocratie" Zijn zinspelen op de En onder al haar werk zong ze zachtjes ge deelten van kerkgezangen en lachte haar man vriendelijk toe. Ook was ze weieens bij Austen in de 'boot. Want het is aardig: wie voortvarend is, vindt altijd' tijd voor alles, al is het werk menigvul- dig. Ze hield de boot op dezelfde plaats als de netten werden uitgezet of er gevischt werd. Zij 6need de visdh, en bracht lijnen en netten in orde en deed aas aan de viSchboeken en was eed handige drommel voor allerlei wat eigenlijk manswerk is. En als het stormde en de zee wild1 was, roeide ze -dapper mee als de flinkste kerel. En Austen werkte van dat de zon opkwam boven de kale rots-en totdat de duisternis viel over het eilandenrijk, hij was vootdurend be zig met zijn lijnen en vischnetten en krabben- manden en ander vischgerei. En hij hield het allés keurig in orde. En toen er gezegd werd, dat asch van zee wier waarde had, begonnen Austen en Adno ook wier te branden. Dat bracht een kleinig heid op, die niet te verachten was. Visch ving Austen altijd in menigte. En de menschen uit de naastbijgelegen buurt schappen praatten er wel eens over met een tikje naijver, dat Austen zoo'n bijzonder goe de vangst had. Hij moest, vonden ze. een contract hebben met een boozen geest, .of wel heel goed beschermd worden door een hooge- re macht. Want al was de zee nog zoo barsch en woest voor iedereen en al moesten dé kra- nigste kerels hun steven weer wenden naar land zonder een enkel vischje over de ree ling te hebben gelicht „er is geen visch in- zee, kind" dan kon je als zeker zeggen, dat Aus'ten en zijn vrouw glunder op hun roeibanken zaten met een kaar vol glinsteren de vangst. Hij sloeg zich overal dóórheen. En altijd kreeg Austen zijn visch beter be taald dan zij ae hunne. Ze moesten op die manier wel kunnen léven, die twee eenzame menschen, al deed die en gene er een eed op, dat zijl daar buiten op d'en naakten Walvisen rug wel gauw zouden doodhongeren. Maar geen van hun benijders dacht er aan, dat Austen dé vischvangst op een andere ma nier behandelde dam de meeste andere vis- schers aan den Westkant. Hij gaf zich voor -dit en- voor dat meer moeite dan zij. En hij hield rijn gereedschap beter in orde dan een van hen. En dan was hij bedacht op allerlei handgrepen, die hij alleen kende, om aan de zee rijn voedsel te onttrekken fa ongunstige tijden. En wat -den omzet van visch betrof, -dat was daaraan te danken, dat Austen rijn visch net ter en frisscher hield dan deze en gene, of hij ze nu krimp verkocht of gezouten. En daarin kan soms een kunst liggen, die noch het werk van dm duivel is noch van Onzen Lieven Heer, maar die geregeld hét geld in de beurs doet toenemen. Daar was de opkooper zoo langzamer hand ook achter gekomen. En dus was hij er steeds op uit Austen op te vangen, als die met zijn visch uit zee kwam aanroeien. En over den handel werden ze het altijd eens, ofschoon Austen zich volstrekt niet door dm opkooper liet bedriegen. Hij liet gebeurtenissen fa Rusland, die veel hebben bijgedragen tot een toekomstigen wereldvrede, pleit voor deze veronderstelling. Maar er is nog een andere mogelijkheid. Deze n.l. dat de Duitsche regeerfag overgaat tot de invoering van het parlementaire stelsel.. De Vorv^arts schreef gisteren„Wij lijden on der een politiek: van een valschen voorgevel. Achter deze autocratische facade staat bij ons veel meer democratie dan men fa Amerika of fa Engeland wil merken of wil toegeven. La ten wij toch dm moed hebben te schijnen wat wij rijn en laten wijl dadelijk rijn wat wij stel lig en zeker morgen zullen en moeten zijn." Gesteld, dat de regeerfag van Duitschland thans reeds wil do-en, wat zij1 na dm oorlog gezegd heeft van plan te rijn te zullen doe*. Dan zal de leuze Pruisische autocratie en mi litarisme rijn vervallen. En dan? Zou dan misschim Amerika, voordat het gelegenheid heeft gehad daadwerkelijk fa dm oorlog fa te grijpen, den oorlog maar niet liever willen dom eindigen? De toekomst houdt velerlei fa haar 'schoot verborgen. Ook verrassingen wellicht! KORTE BERICHTEN. fa Spanje leiden de voedselnood en de duurte tot stakingen. Te Valladolid is het tus schen stakers en troepen tot een botsing geko men, waarbij: emige menschen rijn gewond. De staat van belég is er afgekondigd. Een air gemeene staking wordt voorbereid. De ziekte van lord Orey is, volgens een bericht uit Londen aan het Bemer Tageblatt, verergerd. De geneesheeren achten den toe stand levensgevaarlijk, daar het hart slecht werkt. Bovendien moet de zieke bijna geheel blind geworden rijn. De veremiging voor de binnenscheep vaart in Duitschland heeft de Rijksregeerfag verzocht bij het sluiten van vrede er voor te zorgen, dat de mogelijkheid van het graven van een kanaal van den Rijn naar Antwer pen wordt gewaarborgd. De Engelsche regeering heeft te Barrow laten aanplakken, dat rij op grond van de rijksverdedigingswet maatregelen zal nemen, indien de stakers niet binnen 24 uur den ar beid hervatten. In dm kreits Minden liét een groot grondbezitter verleden jaar uitgestrekte vel den braak liggen. Thans zijn op bevel van den landraad 100 morgen akkerland van dim man onteigend, om fa kleine perceelm aan particulieren ter bebouwing te worden verpacht. De katholieke internationale conferen tie, die fa Februari fa Zwitserland plaats had, zond een adres aan den Paus, waarin IN DE GROOTE KERK. Knarten verkrijgbaar ÏO cta., plus 21/! ets. Sted. bel. enz. in den Boekhandel v.h. P. Kluitman (O. de Waal), Choorstraat b/d. kerk, ook op den 2en Paaschdag. Jac. Deqeling, Kraanbuurt 6 zijl haar wenschen uitte voor de souvereiniteit, vrijheid en onafhankelijkheid van dm Heili gen Stoel bij den vrede. De vroegere gezant van Amerika te Berlijn, O er ar d, deelde de volgende bijzonder heid mede van een gesprek, dat hij eens te Berlijn voerde met minister Von Jagow. „Denk eraan zei deze dat wiji 500,000 Duitsche reservisten hebben fa Amerika; fa geval van oorlog zouden riji het u erg lastig kunnen maken." „Denk er aan antwoordde Gerard dat Amerika 500,000 straatlantaarns heeft, waaraan het uw reservisten, als rij ons bfar derm, gemakkelijk zal kunnen ophangen." De Oosterzrijksche minister van Justitie is afgetreden, omdat hij als getuige fa een rechtszaak gedagvaard is. Volgens een Wolff-telegram heeft de keizerin van Duitschland uit haar persoonlijk bezit juweelen van hooge waarde .ten verkoop naar het neutrale buitenland gezonden. SCHIPBREUKELINGEN AANGE BRACHT. Gistermorgen is het stoomschip „Vesta", van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam, van Nieuw-York te IJmuiden binnengekomen. Te Falmouth werden nog elf schipbreuke lingen van de getorpiileerae Nederlandsche schepen „Eemland" en „Saliand" van de Ko ninklijke Holl. Lloyd door de „Vesta" opge nomen. n.l. de le stuurman der „Eemland" en 1 stuurman, 4 machinisten en 5 minderen van de „Saliand". De geredden gingen te IJmuiden aan land en zetten, na door de marine-autoriteiten aldaar over het verloren gaan der schepen verhoord te zijn, de reis verder per spoor voort. INCIDENT AAN DE GRENS. Zaterdagmiddag ontmoetten, naar de Tel. mededeelt, twee Hollandsche ambtenaren na bij de Duitsche grens te Wehr (L.) emige Duitsche smokkelaars, die zij sommeerden te blijven staan. Niet alleen voldeden zij hieraan niet, maar wilden de ambtenaren met messen te lijf. Deze trokken uit zelfverdedir ging hun revolvers m, gaven vuur, waar door, twee smokkelaars getroffen werden. De Duitsche schildwacht aan de grens, die een en ander gezien had, kwam hierop een vijftig nieter op Hollandsch grondgebied en legde zijn geweer,op de Hollandsche ambte naren aan waardoor deze genoodzaakt wa rm te retireerm en niet tot arrestatie of in beslagneming konden overgaan. De smokkelaars maakten van deze gele- zich niets afdingen voor een krans krakelin gen of een paar glaasjes jenever, zooais vaak gebeurde. Neen, behoorlijke munt en eerlijk geld wilde hij hebben voor zijp vangst, an ders dreef hij, gem handel, daar was de op; kooper al aan gewend. En hij wist, dat hij tegenover Austen niet moest probeeren hem op een of andere manier in den nek te zien. Maar hij kreeg dan ook beste waar, daar kon hij gerust op zijn. En dus vond de opkooper, als "t op situk van zaken kwam, het voordeeliger zich aan Austen te houden, al moest hij ook met geld en dikwijls met goed geld betalen. Het bracht winst op versche visch op te koopen, die leef de in de kaar totdat ze in Bergen op de markt kwam, of krimp gesneden visch, die netjes was behandeld en niet stonk of door wormen half was opgegeten na een nacht fa de boot te hebben overgelegen fa dm tijd van de heetste hondsdagen. En Austen was op rijn woord te vertrou wen. Hij hield zich niet op met'oplichterij of bedrog. Daar had de opkooper mooie on dervinding van. .Maar trof het ems em enkelen keer, dat Austen niets had gevangen, dan behoefde de „stacisvisscher", zoo noemde mm dm op kooper, bij niemand anders moeite te dom. Doch dit gebeurde zelden of nooit. In dm winterdag, tegen dat de zwar^ stor men kwamên en de vloed op 't hoogst was, was het wel vervelend, dat de vloer van Ausr ten's huis onderliep, als 't weder op z'n ergst was. Austen en Adno lachten de eerste maal, torn dat voorkwam. Ze kropen in bed, zoolang het vloed was. Want zoo hoog als tot de onderlagen van het ledikant kwam het water nooit. „Hoe vindt ie het?" vroeg Austen. „O 'eerlijk", zei Adno. „Ja, 'eerlijk", herhaalde Austen. De kat echter was nat geworden en zat met hoogen rug te blazen en het zoute water uit haar vel te schudden. Maar ze hadden geen medelijden met het zwarte beest. Eén cling was er waarmee Austen gevaar liep voor am gek gehouden te worden. Want niemand is zonder gebreken fa deze wereld, en Austen was ook niet geheel zon der zwakheid, al was het er een, die noch heit Ijchahm noch de ziel schaadt. Als de opkooper hem een bont stuk par pier liet zien, een etiket of een Sluitzegel zooals die gewoonlijk op fle6schen en doo- zen zitten, dan kon het licht gebeuren dat er gang fa dm handel kwam. En dan gebeurde het ook wel, dat Austen zoo nauw niet meer keek en de visch te goedkoop verkocht en nog wel graag een vischje toegaf ook. Die gekleurde papieren waren Austen's sfliattm. Op stille avonden, als hij in rijn huisje zat en dé tafel bedekte met dat bonte moois, ge noot hij de emige feesturen, die rijn aage- lijksch leven na liet werken en zwoegen hem opleverde. De storm rameide het kleine huis, zoodat het soms trilde op rijn grondvesten. De regen sloeg tegen de ruiten, doch daar binnen snorde de kachel. En het rook er naar turf en scherpre tabak. Maar Austm had het naar zijn zin. Dan kon het zijn, dat er gloed kwam fa zijn oogen, terwijl hij die gebloemde etiket ten tusschen de door het water gerimpelde, kromme vingers van rijn vereelte handen hield. Hij streek iedere vouw en kreukel voorzichtig glad. En met rijn gezicht in de De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR brengt ter kennis van H.H. WINKELIERS, dat LIJSTEN, ver meldende legitimatienummers, naam, adres en aantal leden van het huisgezin hunner af nemers van rantsoeneerings-artikelen, vóór of op dm vijfden van elke maand moeten worden ingeleverd. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. genheid gebruik om met ,hun smokkelwaar en de gewonden over de grens te vluchten DE FKUITUITVOER. Van bevoegde rijde wordt medegedeeld, dat verschillende alarmeerende berichten betref fende de nog fa voorbereiding zijnde regeling van dm fruituitvoer met de waarheid fa strijd rijn. Het ligt niet fa de bedoeling van ae veremiging Frliit-Gentrale om een verbod tot het houden van publieke verpachtingen van boomgaarden uit te lokken en de pachters van de veilingen te weren. Zeer waarschijnlijk zullen bedoelde pachters wel als aanvoerders aan de veilingen worden toegelaten, mits rij kunnen aantoonen. dat zij het fruit van dié boomgaarden en (of) fruittufaen hebben ge pacht of gekocht op een, ten overstaan van een notaris of veilingmeester gehouden pu blieke verkoopfag, verpachting of veiling. Het bericht, dat 60 pet. fruit voor het bin nenland zal worden gereserveerd, is geheel uit de lucht gegrepen. Voorstellen tot het bepalen van percentages voor het binnen- en buitenland kunnen uit dm aard der zaak slechts dan worden gedaan, wanneer met èenigen grond kan worden vastgesteld hoe groot de oogst van elke fruitsoort zal rijn. Het bericht omtrent met de Deutsche Êfa- kaufs Zentrale door de Fruit-Centrale en Groenten-Centrale getroffen regeling om trent dm afzet van tuinbouwproducten is eveneens onjuist. Wanneer daaromtrent een regeling is getroffen, dan is zulks geschied door ae Groep Veilfagsveremigfagen van aaaT den ae Uroep V Neder lanaschi en Tufabouwra LEVERING VAN VISCH. In de Maandag gehouden vergadering van HEDEN VERKRIJGBAAR: (April-nummer) ernstigste plooi legde hij die bonte vodden uit over de tafel, ais speelde hij geduldsspel met een pak kaarten. „Zijn ze niet prachtig 1" riep hij, terwijl hij stralend van genoegen naar den rijkdom op de tafel keek. De papieren bedekten haar als een landkaart. En ze fonkelden fa weel derige kleurenpracht, glanziger dan die van dm regenboog. „Fijn 1"'zei Adno, die over rijn schouder gebogen stond En liaar hand streek zachtkens over Aus ten's haar. En haar heldere oogen glinster den van genot. En dan ging ze naar 't hoek je van den haard en begon te spinnen. De lamp aan de zoldering gaf daar maar weinig licht. Haar schijnsel viel meest op den man aan de tafel. En een heel klein beet je walmde ze. Het blikken plaatje er boven was bijna geheel zwart er van geworden: pit en brander moesten reeds lang vernieuwd zijn. Maar dat had telkens niet gekund, 't Is zoo gek, dat voor alles geld noodig is. Adno liet haar spinnewiel snorren, terwijl ze met haar heldere stem een weinig be verig in de hooge tonen zong „Loof, loof dm 'eer, mijn ziel! met alle krachten, Verief zijn naam, zoo groot, zoo 'eilig te achten, Och, of nu al wat fa mij is 'em prees! Die mooie psalm vulde het kleine huisje. En zoo kwam het, dat Austm en zijn vrouw de gelukkigste menschen warm onder de zon Hun bestaan was soms krap genoeg al leden ze nooit echt honger en hun lapje grond scheen wel klein. Maar Austm was koning in zijn rijk. COURANT 1 eiüIUUlïnumiUCI a^«—W'u - n-nr SolistenMevr. RUYGH—KRBNS, Sopraan, F. H. MASCHHAUPT, Violoncel de H.H. J. HOGERVORST, Tenor, W. H. SLINGER, Orgel.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1