DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Echte Planteurs 3 cent, m Heeren-IMen- ei Rofle-Hagnzljn. Noii 'ftiri' en negexieade jaar^aim 1917. Abonirementspriis pw 3 maanden f 1.30. ft. p. post f 1.50. fldYertentleprils12i(a. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerii v.h. HERlïIs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. ïelefnr. 3. WOENS I» AG 4 APRIL NEDERLAND. f' Uitbetaling vergoedingen wegens kostwinnerschap. Kadaster Grondbelasting. \o Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 4 April Amerika zal spoedig met Duitschland in staat van oorlog verkeeren. Daaraan is wel geen twijfel meer mogelijk. Zal Amerika ook tegen Duitschland vech ten? „Dat 's iets anders," zijn we geneigd den gymnasiast uit de Camera na te zeggen. Amerika zal natuurlijk gelegenheid genoeg hebben om te vechten. Het behoeft waarlijk niet alleen zilveren kogels uit zijn ongetwij feld ontzaggelijken voorraad op de Duit- schers af te sturen. Het kan'ter zee de onder zeeërs bestrijden, het kan naar het Westen en gemakkelijker nog via Azië naar het Oosten troepentransporten zenden. Het kan een veel werkzamer aandeel in den strijd nemen, dan bijv. Japan en Portugal hebben gedaan. Maar kunnen is lang niet altijd willen. En het komt ons voor we hebben het gis teren reeds gezegd dat Amerika liever niet wil Verlaat Amerika de welbekende Monroe- leer, treedt het het strijdperk binnen om aan de reuzen-worsteling krachtig deel te nee men, dan zet het zijn heele prestige op het spel. Amerika is het land „van de vrijen' en de dapperen" maar ook het land van den alles overtreffenden trap. Reis tien minuten met een Amerikaan en hij zal u verzekeren, dat zijn land van alles het grootste heeft. Europa heeft geleef d onder de suggestie van het Ame- rikaansche „the biggest" En die suggestie mag niet worden te niet gedaan. In Mexiko mocht Amerika zich een beetje laten blamee- ren, in Europa kan het zich die weelde niet veroorloven. Als het gaat vechten, dan zullen zijn strijdkrachten, zijn pogingen en zijn resulta ten naar anderen maatstaf worden gemeten, dan die der Europeesche rijken. Amerika mag in dit opzicht niet teleurstellen, mag bijv. niet volstaan met een divisie cowboys van Roosevelt, en evenmin met een gewoon expeditie-korps. Daarom lijkt ons wel eenige twijfel ge oorloofd of Amerika zich aan die krachtproef zal wagen. En de rede van president Wilson recht vaardigt op het oogenblik dien twijfel. - President Wilson zegt: „Wij zijn nu op het punt de uitdaging tot den strijd met den na tuurlijken vijand der vrijheid te aanvaarden." Maar nu volgt hierop niet: „wij zullen de ge- heele kracht van ons volk gebruiken om de machtsaanspraken van dien vijand te beteu gelen en krachteloos te maken." Neen „in dien dit noodig is, zullen wij" enz. De presi dent maakt dus een voorbehoud. De uitdruk king „indien noodig" kan heel goed beteke nen, dat het niet noodig zal zijn, dat de oor log eerder zal zijn afgeloopen. Vooral kan zij dit in den mond van den heer Wilson Wij herinneren hierbij aan zijn verklaring van Fe bruari, dat het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met Duitschland door de onzij dige staten in het belang van den vrede zou zijn. Daarmee kan nauwelijks bedoeld zijn, dat op dezen eersten stap een tweede weldra zou moeten volgen, dat de neutrale staten door mede ten oorlog te trekken den strijd tot een spoediger einde zouden helpen brenger, en daardoor in het belang van den vrede zouden optreden. Nu is het mogelijk, dat de president mis rekent. Maar niet zonder meer ter zijde te leggen is de veronderstelling, dat de oorlog geëindigd is, voordat Amerika in de gelegen heid is de krachtproef te aanvaarden. Men denke in dit verband aan het onderscheid, dat de president maakt tusschen de Duitsche regeering en het Dultsche volk, en aan de toe nadering van de Duitsche regeering tot het Ehiitsche volk, die een teeken is, dat de auto cratie ook in Duitschland weldra zal hebben afgedaan, dat de democratie ook daar aan in vloed zal winnen. Eipdelijk zij gewezen op het Berlijnsche be richt over een nieuw Oostenrijksch vredesvoor stel, dat eigenaardig samenvalt met het be zoek van het Oostenrijkscji-Hongaarsch kei zerlijk echtpaar aan Berlijn en dat de moge lijkheid van een conferentie der oorlogvoeren den, terwijl de krijg wordt voortgezet, in het uitzicht stelt. Een dergelijke conferentie zou allicht thans eerder tot stand komen dan in December.. De volkeren hebben geleerd en de regeeringen niet minder 1 De strijd heeft nöch te land nóch ter zee eenige beslissing opgeleverd. De Russi sche revolutie heeft voor de entente een onze kere factor in de rekening gebracht en an dererzij ds wel tot matiging van de eischen geleid, terwijl zij de Ehiitsche regeering tot de grootst mogelijke voorzichtigheid heeft aan gespoord. En overal is de ellende en de ont bering toegenomen. Dit alles maakt een con ferentie waarschijnlijker dan weleer. Wij hebben heden de gisteren vluchtig neergeschreven veronderstelling wat uitvoeri ger toegelicht Zij heeft natuurlijk niet meer waarde dan elke andere. Men mag er in gee- nendeele vast op rekenen, men behoeft haar echter ook niet geheel buiten beschouwing te laten. Zoodra het zeker is, dat ook thans nog een aanbod in verband met den vrede wordt af gewezen, zoodra bekend is, dat Amerika wer kelijk ernstige operaties onderneemt, is de veronderstelling vervallen. Dan dient afge wacht, waartoe Amerika's deelnemen aan den oorlog leidt, ook ten aanzien van onze eigen belangen, die, indien Amerika en Duitsch land tégenover Hkaai nieuwe maatregelen gaan nemen, zeker niet beter behartigd zullen wordeni KORTE BERICHTEN. Het gewapende Amerikaansche koop vaardijschip Aztec (5500 ton) is getorpil- leerd, 19 leden der bemanning zijn opgepikt, men vreest dat er 28 man zijn omgekomen. Nog steeds houden de St.-Petersburg- sche regimenten betoogingen en de ministers Rodzianko en Tsjeidze redevoeringen. Grootvorst Boris Wladimirowitsj zou wegens medeplichtigheid aan een samenspan ning tot het ten troon verheffen van groot vorst Nikolaas Nikolajewitsj, zijn oom, in hechtenis zijn genomen. De Amerikaansche senator Stone, de vredesvriend, heeft gezegd, tegen den oorlog te zullen stemmen, maar bij niemand achter te willen staan wat aangaat den steun, aan het Congres te verleenen, indien Amerika mee ten oorlog trekt. De Petit Parisien verneemt nu uit Washington, dat bijna de geheele groep Amerikaansche pacifisten met Stone één lijn trekt, la Follette uitgezonderd. Jena krijgt een instituut tot onderzoek van den oorlog en van alle daarmee in ver band staande vraagstukken van politieken, oeconomischen en cultureelen aard. De Canadeesche postmeester-generaal Blondin, heeft zijn ontslag genomen ten ein de dienst te nemen in de overzeescke strijd macht. Hij maakte sedert 1914 deel uit van het ministerie. Jac.|Degeling, Kraanbuurt 6. De DE VAART „Maartensdijk" OP AMERIKA. „Westerdijk", en van ik' de Hoïland-Amerika-lijn, die met stukgoede ren voor Amerika, waren geladen, hebben hun vracht wéder gelost en zullen nu Vrij dag a.s. in ballast vertrekken, om elke aan leiding tot het gedwongen aandoen van een Engelsche haven te vermijden. MAXIMUMPRIJZEN. De minister van landbouw heeft nader een lijst van maximumprijzen vastgesteld inge volge art. 2 der Distributiewet, opgenomen in staatscourant No. 79. De volgende wijzigingen vergeleken bij de vorige lijst zijn aangebracht: Uien 9 ct. per K.G., Friesche en andere soorten fijne peen 7 ct. en Flakkeeache of Hillegomsche peen 6 ct. per K.O. De prijzen van bet gezouten varkens- vleesch (ander dan gezouten en vet- en mager spek) is 55 ct. per K.G., van gewoon var- kensvleesch (alles per y3 K.G.), karbonaden "e en fri 70 ct.. kluiven 15, rollade en fricandeau 75, vette lappen 50, doorregen 55, magere 70, gehakt 69, versch vet spek 50. versch doorre gen spek 55, gerookt vet spek 50, mager 60, gezouten mager 60, reuzel 50, krabbetjes 40, kruisschijf 40 en hamschijf 45 ct. AARDAPPELTEELT. De kring-veilingvereenigingen zijn bezig met de samenstelling van opgaven betreffen de de productie-kosten van verschillende tuin bouwproducten. Een dergelijke berekening voor de vroege aardappelen is reeds eenigen tijd geleden aan het Departement van Land bouw overgelegd. Wanneer de zekerheid be staat dat niet beneden deze minimumprijzen zal behoeven verkocht te worden, dan zullen vele tuinders met den verbouw van aardappe len doorgaan, die door den buitengewoon hoogen prijs van poot-aardappelen, gebrek aan kunstmest en het koude weer toch reeds voor een groot deel zal moeten worden inge krompen. GOEDKOOP KALFSVLEESCH Eenigen tijd geleden hebben vanwege de Centrale Commissie uit de arbeidersbewe ging voor de levensmiddelenvoorziening be sprekingen en onderhandelingenplaats ge had met het bestuur der „Vleeschvereeni- ging" te 's-Gravenhage, met de Rijkscom missie van Toezicht op de Vleesch-distribu- tie en met vertegenwoordigers van de ex port-slagerijen in ons land, met het doel den uitvoer van nuchtere kalveren zooveel moge lijk beperkt resp. verboden te krijgen -en het vleesch zelf tegen goedkoopen prijs voor de arbeidersbevolking in eigen land verkrijg baar te erlangen. De besprekingen hebben tot een bevredigend resultaat geleid. Ver schillende export-slagerijen stellen de nuch tere kalveren, geslacht onder toezicht van rijks-keurmeesters, voor gemeentebesturen en gemeentelijke levensmidaelen-bureaux ver krijgbaar voor den prijs van* 25 h 30 cents per K.G., franco spoorwagen. De vracht komt dus voor rekening van den afnemer. Aangezien echter gezorgd wordt, het vleesch zooveel mogelijk van uit de dichtsbijgelegen export-slagerij naar de aanvragende gemeen te te zenden, blijven de transportkosten tot een minimum beperkt. Door een 30-tal gemeenten rijn reeds tien duizenden kilo's aangevraagd en ontvangen. Fa Wed. JAC VAN BEEK, BINNENLAND. GEEN MINISTERIEELE CRISIS. Naar aanleiding van het aan „De Tijd" ontleende bericht, als zou binnenkort een ministerieele crisis te wachten rijn aan het departement van landbouw, aangezien mi nister Posthuma vierkant gestemd zou rijn tegen een zeer sterk doorgevoerde concentra tie op het gebied van levensmiddelenvoorzie ning, wordt thans medegedeeld, dat van een zoodanige ophanden zijnde ministerieele cri sis geen sprake is. Ten overvloede wordt hieraan toegevoegd dat minister Posthuma zelf in rijn rede bij de behandeling van het 80-millioen-ontwerp in de Tweede Kamer er op gewezen heeft, dat er niet alleen in deze richting wat is te doen, maar dat er in 'leze richting wat moet gebeuren, al was het aueen maar om de ont stane betalingsmoeilijkheden. KAMERVERKIEZING AMSTERDAM IV. Bij de gisteren gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het district Amsterdam IV (vacature wij len prof. mr. G. A. v. Hamel) is gekozen prof. mr. J. A. v. Hamel (U.-L.) met 1343 stemmen. De heer Jos. Loopuit (S. D. A. P.) verkreeg 924, en de heer D. Wijnkoop (S. D. P.) 74 stemmen. STATENVERKIEZING. Bij de verkiezing van een lid der Prov Staten in district Amsterdam IV (vaoVau Hamel) zijn uitgebracht 2343 stemmen. Ge kozen werd de lieer A. Asscher (U.-L.) met 1572, de heer P. Voogd (S. D. A. P.) had 778 en de heer D. Wijnkoop (S. D. P.) stemmen. 93 Gemengd nieuws. ZORG VOOR DE TOEKOMST. De gemeenteraad van Eindhoven heeft be sloten, om een stuk gemeentegrond koste loos aan arbeiders af te staan voor de be bouwing met groenten, peulvruchten, enz Bovendien besloot de raad kosteloos te leve ren. de benoodigde meststoffen voor bebou wing. EEN STEENKOOLHANDELAAR. Van gemeentewege is te Zevenaar beslag gelegd op een wagon steenkolen, bestemd voor een landbouwer, tevens raadslid in die ge meente. Deze had zich gedurende den kolen- nood als steenkoolhandelaar opgeworpen, zoogenaamd om de minderbedeelde bevolking te helpen. In werkelijkheid echter maakte hij er een goed zaakje van, door prijzen van soms 3 per H.L. te vragen. EEN WONDERDOKTER. De rich noemende dokter Nio de Brah maan, alias de heer Veenstija te den Haag, over wien indertijd een en ander werd mede gedeeld naar aanleiding van rijn optreden als wonderdokter, moet den 17en April a.s. voor den kantonrechter te 's-Gravenhage ver schijnen wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. WONINGNOOD. Tegen 14 dagen na Pasehen is te Eindho ven en omgeving aan 105 gezinnen de huur opgezegd door de huiseigenaren. Thans zijn er nog 93 die overheen woning beschikken, zoodat voor deze het ergste dreigt. De gemeenteraad van Eindhoven besloot daarom een bestaande vereeniging tot voor ziening in den woningnood te steunen met den bouw van 380 nieuwe woningen. ONDANK IS 'S WERELDS LOON. Te Beek werd Zondag een zwervende Duiischer door een bewoner uit medelijden mee naar huis genomen en ruim onthaald 1 op degelijke Hollandsche kost. De gulle gastheer, die inmiddels een dutje deed, kwam na het ontwaken tot de ontdekking, dat de gast en een portefeuille met 2300 mark verdwenen waren. AANGEHOUDEN DUITSCHER. Op verzoek der Duitsche justitie werd 25 Maart te Vlissingen aangehouden een Duit sche boekhouder, die te Elberfeld 36000 mk In had gestolen. Na zijn arrestatie wist hij te ontvluchten. Zondagavond is hij echter ge arresteerd in een hotel te Venlo en naar Vlissingen overgebracht. Aan het station poogde hij nogmaals te ontvluchten, wat niet gelukte. Hij had, verstopt in schoenen en das, nog 19000 mark bij zich. Het is geble ken, dat hij zelf te Vlissingen nog voor 4000 mark is bestolen. In afwachting zijner uitle vering aan Duitschland is de verdachte ter beschikking der justitie te Middelburg ge steld. UIT OUDORP. In de raadsvergadering van gisteren waren tegenwoordig alle leden. Ingekomen was een adres van het N O. Ge nootschap om herziening der onderwijzers- jaarwedden. Aangehouden om te behandelen bij de begrooting. Benoeming onderwijzeres. Op de voor dracht waren geplaatst de dames M. H. van Houtum, A. E. Haasbroek en M M. van Dijk, allen te Alkmaar. Benoemd werd met 4 stemmen mei A. E. Haasbroek, terwijl op mej. van Houtum 3 stemmen waren uitge bracht. B. en W. stelden voor aan Blijiendaal de re geling van de distributie op te dragen tegen een belooning van 4 per week. De heer Bleeker verklaarde zich hier tegen en achtte het wenschëlijk hiervoor een commissie in te stellen. De voorzitter was van meening, dat dit meerdere kosten en lasten mee zou bren gen. In stemming gebracht, werd het voorstel van B en W. met 5 tegen 2 stemmen aange nomen. De heer Bleeker gaf te kennen, dat voor'de d'stributie van brandstoffen een commissie volgens de wet verplichtend was. De voorzitter zei dat zulks niet het geval is. Verder vroeg de heer Bleeker nog, waarom de verkoop van braadvet alleen aan den sla- er was opgedragen en niet aan de winke- 'iers. De voorzitter antwoordde hierop, dat het vet volgens hem biij een deskundige beter bewaard is dan bijl de winkeliers, maar, wan neer de winkeliers te kennen geven, ook gaar ne vet te willen verkoopen, had hij hiertegen geen bezwaar Hierna sluiting. UIT EGMOND AAN ZEE. Gisterenavond om 8 uur vergaderde de raad in voltallige zitting. Ingekomen stukken: Een goedkeuring van Ged. Staten en een proces-verbaal van kasopname werden voor kennisgeving aangenomen Een schrijven betreffende salarisregeling onderwijzers en een schrijven van de vereeni ging tot bev. van het vreemdel. verkeer werden in handen gesteld van B. eri W. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van IJ. Couijn, die financieele hulp der ge meente vroeg om- rijn doktersrekening te kun nen betalen Verder waren nog verzoeken ingekomen van mej. M Koeman, mej. Beeleman, Conijn en mej. Hofhuis om een nieuwe gasregeling te treffen, omdat er geen petroleum meer wordt aangevoerd. B. en W. stelden voor om de winkels Zater dagavonds tot 11 uur en de café's tot 9 uur gasverlichting toe te staan, aangezien de ne ringdoenden te veel schade in hun bedrijf zullen ondervinden De heer de Groot stelde voor een winkel sluiting om 8 uur. De voorzitter voelde er veel voor, doch dit kon in deze vergadering niet worden besloten. De heer Snoeks had hiertegen bezwaar, gm- da( het aanstonds licht is tot 10 uur. De heer Zwaan vroeg of het toestaan van langere verlichting kon met het verbruik van de gasfabriek. De heer de Groot deelde mede dat dé fa briek de 69 pet. al te boven was en slechts 65 pet. mag verbruiken. De wethouder, de heer H. J. Conijn, wilde afsnijding boven de 60 pet. verbruik. De heer Zwaan wilde alle huizen, waar kinderen worden verpleegd, van gasverbruik onttrekken. De heer Krab stemde hierin toe en vond als bij door de Voorstraat liep en al dat licht zag, dat de buitenlandsche kinderen zich daar als engeltjes in den hemel moesten ge voelen. De voorzitter merkte op dat een zoo krasse maatregel wel eens door het kolendistributie- buréau aldus kon worden beantwoord Het voorstel om tot 11 uur gasverlichting des Zaterdags aan de winkeliers toe te staan werd verworpen, zoodat winkeliers Zaterdags tot 10 uur en café's tot 9 uur gasverlichting mogen hebben. De heer Snoeks stelde een motie voor om het veibüjf der ahuwezige buitenlandsche kinderen te verkorten en den toevoer stop te zetten. De voorzitter vroeg den heer Snoeks of hij dit in een request aan den minister van bin- nenlandsche zaken wilde hebben opgenomen. Na een bevestigend antwoord werd het in stemming gebracht en met algemeene stem men aangenomen. Niemand iets voor de rondvraag hebbende sloot de voorzitter de openbare vergadering. UIT SINT PANCRAS. In plaats van den heer Jb. Duif Cz., die bedankt had, is door het bestuur der Kunst- mestvereeniging „Tüinbouwbelang" be noemd tot uitvoerder de heer W. Keizer Jr. Op de openbare verkooping van 3.17.20 H.A. weiland, eigendom van den heer' K. Vries alhier, werd Jb. Glas te Broek op Langendijk, kooper van 9 perceelen of 100 De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis ran belangheb benden, dat de nltkeerlng der ver goedingen, loopende over het tijdvak van 26 Maart tot en met 6 April, aal plaats hebben ten Stad huize, op Vrijdag 6 April u.a., voor zooveel de LANDWEBB en den LAND STORM betreft van 1011 uur en voor zooveel de MIJLITIE aangaat van 11 12 nnr. Alkmaar, 4 April 1917. De Burgemeeater voornoemd, G. HIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt, overeenkomstig artikel 15, 2de lid, der wet van 26 Mei 1870 tStaats- blad No. 82), ter algemeene kennis, dat ter Gemeente-Secretarie gedurende dertig dagen na heden, ter inzage is nedergelegd eene OPGAVE VAN UITKOMSTEN, bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der genoemde Wet Alkmaar, den 4en April 1917. De Burgemeester voornoemd. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 536 is opgenomen het Besluit van den Raad dier Gemeente van 29 Maart 1917, waarbij is vastgesteld eene VERORDENING, regelende het uit- keeren van loon op ae door de gemeente Alkmaar aan te besteden openbare wer ken, in verband metde bepalingen, voorkomende in de artt. 1638 c. en d van het Burgerlijk Wetboek, welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter Gemeente-Secre tarie ter lezing is nedergelegd en aldaar te len betaling van 0.15 in afdruk Lb verkrijg- jesteld. Alkmaar, 4 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATHi Secretaris. AEVONDBN VOORWERPEN. Een vaatje, drie broches, een paar worm- patronen, twee portemonnaia's met geld, 2 rozenkransen, een R.-K< kerkboekje, een hondje, een paar handschoenen, een ladder, eenlg breiwerk, een damesr|wlel en een damestaschje met Inhoud. Alkmaar, 4 April 1917. De Commissaris van Politie te Alkmaar, W. Th. VAN ORIETHUYSEN. snees voor 8276, I. Boon van 10*/* snees a j 100 per snees, J. Bakker van li1/, snees 95 per snees, en Jn. Kloosterboer van ll1/. snees h 101 per snees. 't Geheel of 133 snees heeft kunnen gel den 11.556. UIT OUDE NIEDORP. Blijkens gehouden telling bedroeg in deze gemeente hot aantal stieren 16, melk- en kalfkoeien 893, mestkoeien 9, kalveren 236, jong vee geboren in 1916: 212, geboren vóór 1916: 46, schapen 1233, fokzeugen en beeren 40, biggen beneden 6 weken 108, mestvar- kens beneden 50 K G. 205, boven 50 K.G. 148. UIT WIERINQERWAARD Maandag had alhier eene voorkeuring plaats van twee- en eenjarige stieren. Van de 7 aangeboden tweejarige werden er 4 goed gekeurd, terwijl voor de rubriek éénjarige 26 ex. werden voorgebracht waarvan 12 stuks werden aangehouden. De goedgekeurden zul len nu op de te houden centrale premiekeu ring te Alkmaar worden aangeboden. De gemeenteveldwachter H. Boekei al hier herdacht onder vele blijken van belang stelling den len April rijn 25-jarig ambts jubileum. Vanwege 't gemeentebestuur werd den jubilaris een enveloppe met inhoud en van de collega's uit 't kanton Schagen een mooie stoel aangeboden. UIT OUDKARSPEL. Tot kerkvoogden der hervormde gemeente alhier rijn benoemd de heeren A. Kroon Pz. en A. Borst. KORTE BERICHTEN. De krijgsraad te Parijs heeft ter dood veroordeeld zekeren Hoefnagel, vóór den oorlog commissionnair in mode-artikelen te Amsterdam. Hij kvyam in 1916 in Frankrijk, zoogenaamd voor zaken, doch in werkelijk heid met het doel om te spionneeren. De'Staatscourant bevat de nieuwe be palingen voor den uitvoer van kipeieren. De raad van Geldermalsen heeft een commissie van drie leden benoemd, die, door een deskundige voorgelicht, een onder zoek zal instellen naar den toestand op de gemeente-secretarie. fDe jaarlijksche verhuring van het gras en rietgewas der dijken in den Zeevangpol der bracht 1536 op, terwijl het vorige jaar 4339 werd besteed. Deze vermindering heeft tot oorzaak de werkzaamheden aan den zeedijk. De tjalk „Nooit Gedacht", die ten zui den van Marken met een lading bazaltslag 1 COURANT. HET NIEUWSTE. ZIE ÉTALAGE. SCHOUTENSTRAAT 18.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1