ni Telegrammen van heden Gemengd ntenwi VERDUISTERING DOOR EEN DEUR WAARDER. Het openbaar ministerie bij de rechtbank te Zutfen heeft anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis ge- ëischt tegen den gewezen deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank aldaar, G. Roe- lofs, zich noemende Roelofs van Haatten- burg, op 24 Nov. 1916 te Batavia gear resteerd wegens hier te lande gepleegde ver duisteringen van door hem namens zijn cliën ten geïnde gelden. DESKUNDIGE HULP BIJ KRIJGS RADEN. Naar aanleiding van een reeds eenige kee- ren door de presidenten der krijgsraden aan den opperbevelhebber gericht verzoek om des kundige hulp, in verband met de groote toe neming van arbeid en gebrek aan personeel, waardoor achterstand dreigt te ontstaan, heeft de opperbevelhebber thans opgave gevraagd van onder de wapenen zijnde meesters in de rechten, geschikt om bij een krijgsraad te wor den werkzaam gesteld onder vermelding of zij hiertoe genegen zijn en tegen hun werk- zaamstelling al of niet bezwaren bestaan. HET INCIDENT IN DEN RAAD VAN ALPHEN. Den lsten Februari deed zich in den ge meenteraad van Alphen een incident voor Het raadslid Hemgreen beweerde dat van be sprekingen in een geheime zitting aan derden mededeeling was gedaan. Een commissie was benoemd om deze kwestie te onderzoeken en in haar rapport deelt zij mede dat geen der in bedoelde raadszittingen aanwezige personen een blaam kan treffen. De commissie is n.l. tot de overtuiging ge komen, dat de daaromtrent geuite beweringen en uitgesproken vermoedens in de allereerste plaats hel gevolg zijn van het feit, dat na de afmijning der vaste goederen in kwestie door den heer Vlasman, door het raadslid- D. Boot, mede bijt den afslag tegenwoordig, aan eenige bij hem zittende heeren is medegedeeld de som, waarvoor de gemeente order tot koo- pen gegeven had, alzoo op een tijdstip, dat van schending der opgelegde geheimhoudin, feitelijk geen sprake meer kon zijn, omdat afmijning reeds had plaats gehad. Financt eele schade heeft die mededeeling aan de ge meente in elk geval niet veroorzaakt, aange zien de heer Boreel de eigendommen voor de som, waarop gernijd was, gegund heeft HERVATTING DER LESSEN. Den 11 April zullen te Amsterdam de les sen aan de cursussen in de beginselen der vreemde talen worden hervat, en op 16 Apri zullen een drietal herhalingsscholen volgen, Tijdens geen enkele dezer lessen zal de ka chel mogen branden. EEN DRIJVEND HOTEL De directie van de Stoomvaart-Maatschap pij „Nederland" heeft het voornemen om het stoomschip „Jan Pieterszoon Coen" gedu rende de maanden Juli en Augustus in he* kanaal tusschen Velsen en IJmuiden aan den noordelijken oever te meren. De bedoeling is om gedurende dien tijd het drijvende hotel voor het publiek te openen. De pensionprij- zen zouden overeenkomen-met die van ae eerate-klasse badhotels te Zandvoort. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST EN De Veroenigmg van voorzitters en aecre tamaeu van Kamers van Arbeid in Neder land heeft aan den minister van landbouw een adres gezouden, houdende v.erzuek maat regelen te nemen, opdat ua den orlog een wettelijke regeling van de bindendvcrklaring der collectieve arbeidsovereenkomst en op de bij legging van belangedfceachillcu omtrent arbeidsvoorwaarden tot stand komt. ERNSTIOE SPIONNAGEZAAK. Men meldt ons uit Amsterdam: Het is de Amsterdauische recherche na ijverig speuren gelukt een uitgebreiden spionnenaienst te .ontdekken, waarbij o. tn. betrokken zijn een •telegraiist uit den Haag, twee telegrafisten en 1 dame-telegrafiste uit Amsterdam. Ueble- kea is. dat geheele rollen telegrammen en afzonderlijke telegrammen sedert October j.l. gestolen werden cu aan een buitenutaan- der werden verschaft, die deze telegrammen ontcijferde eu gebruik maakte van den in houd ten dienst van een der oorlogvoerende mogendheden. Alle vier telegrafisten ontvin gen vanaf dien datum een hoog vast salaris De gearresteerden hebben allen bekend en rijn voor den Officier van Justitie geleid. Het onderzoek is nog in vollen gang, omdait men vermoedt dat meerdere personen in deze zaak betrokken rijn. DE ZAAK SCHRöDER. Dinsdag hebben de gezanten van Frank rijk en Italië stappen gedaan bij onzen minis ter van buiten landsche zaken, ten einde diens aandacht te vestigen op de termen, waarin het requisitoir, den 14den Maart door jhr. mr. Van den Brandeler. in verband met de zaak- Schröder uitgesproten, vervat was. Tevens wezen de beide gezanten den minis ter van Buitealandsche Zaken op het feit, dat in de Nederlandschf pers artikelen versche nen waren, waarin de En ten te-mogendh eden veel scherper werden aangevallen aan het ge val is met de Centrale Mogendheden in het geïncrimineerde artikel van de „Telegraaf." De heer Alllzé en de hertog de Cavello hebben ten slotte den minister van Buiten landsche Zaken gevraagd, welke maatregelen de Neder landsche regeering dacht te nemen, ten einde den eerbied voor onpartijdigheid en neutraliteit bij de rechtspraak te verzekeren. UIT SPANBROEK. HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw In Hollands Noorderkwartier hield Woensdag te Spanbroek een algemee- ne vergadering, onder leiding van den heer H. J. Avis te Midwoud. Deze heette in 't bij zonder welkom den inspecteur van het land bouwonderwijs, den heer dr. K H. M. v. d Zande en den heer I. G. J. Kakebeeke, in specteur van den landbouw. Spr. .wees er op, dat de bodem in de eerste plaats aangewe zen is voor de voeding van het Nederland' sche volk, waarvoor een zeer groot deel der vrijheid van handelen is ontnomen Toch mocht gewezen worden op financieel goede geschat voor één winter op 15 millioea gul den, daafmee aantoonend het belang van het verzamelen van ier. Voorgesteld werd, om in samenwerking met den Coop. Bond van Coöp. Landbouw- vereenigingen te besluiten tot de oprichting van cursussen tot het opleiden van lana- bouw-bedrijfsleiders. De heer dr. v. d. Zan de beval het voorstel aan. Het werd aange nomen. Na de pauze hield de heer M. T. Visser, van Amsterdam, een inleiding over de over strooming van 1916 eu de gevolgen daarvan ten opzichte van het beheer der zeedijken. Spr. bracht o. a. vier punten naar voren: a de ongelijkheid der lastenheffing bij herstel der zeedijken; b. de onbillijkheid om de zeepolders ai- leen met het onderhoud van hun zeedijken te belasten; c. de wenachelljkheid om den gebouwden eigendom mee te beiasten; d. de wcnschelijlcheid om het zeedijk-on derhoud in één hand te leggen. Spr. beval de zaak in de aandqciit van Hollands Noorderkwartier aan. Besloten werd aan de Vereen, tot bevorde ring van Wetenschappelijke Teelt voor 1917 een subsidie te geven van 100. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren J. Breebaart Kz. te Winkel, Joch. Blaau- boei ie Barsiugerhoni en K. Zijp Jz. te Ab- bekerk. Tot onder-voorzitter werd gekozen de heer W. '1Jougejaus te Assendelft. De begrooting werd vastgesteld tot eeu bedrag van 3273.85 in ontvang en uitgaaf. De heer Kakebeeke prees de goede organi satie en het krachtige werken der vereeni ging. UIT HEILOO. De Tuinbouw vereeniging „de Leudracht' lueld gisteren in „de Onderneming" baar April-vergaderiug. De voorzitter deelde mee, dat de resultaten van eeu bezoek aan het hoofdbestuur der H. IJ. S. M., door den burgemeester, den hoer P. Pilkes als voorzitter van „dé Vooruit gang" eu hem zeli afgelegd, om aan te dnu- geu op vlugger transport van den mest, weinig bevredigende resultaten gehad had. Men kon slechts beioym, een vijftal wagous beschikbaar ie zullen stellen, zoo'dra de zee weer open zou zijn. Over meer wagons kon de maatschappij onmogelijk beschikken, daar de minister beslag op een zeer groot aantal heeit gelegd, vooral voor het steen- kooltranspari. Daar een reis ongeveer eeu week duurde, zou dus eerst in Augustus de laatste hoeveelheid mest aankomen. De uit werking van ten schrijven van den burge meester aan den minister van landbouw is evenwel gunstiger geweest, zooal* uit den aanvoer blijkt De voorzitter maakte gewag van eeu le zing van den heer G. Tromp, (id van de Provinciale Commissie voor de groentenvei- ing, voor welke lezing de leden *in „de Eendracht" door den ,?L. T. B." waren uit- moodigd. In deze lezing was medegedeeld, it de exportveiling waarschijnlijk koninklijk zal worden goedgekeurd, doch, dat de offi cieuze bewering, dat buitenstaande vereeui- jingen haar producten zouden moeten vei- en op de dichtstbijzijnde veiling, nog geen besluit was. Door den „L. T. B." werd daar nog mede gedeeld, dat leden van andere vereenigingen ook op de exportveiling zullen mogen vei len, zonder lid van die veiling te zijn. Deze niet-leden betalen niet meer dan 54 pet. bo ven het voor de leden bepaalde percentage als veilloon. uitkomsten. Voor 1917 moest weer vertrou wen gesteld worden op de regeering. De vrees bestaat, dat na den oorlog de laad- bouw nog vele jaren zal gebukt gaan onder de beperking van vrijheid van handelen. Ge leidelijk zullen de normale toestanden weer teruggebracht worden, maar om te waken tegen het blijvende verlies der vrijheid moest het vereemgingsleven in den geheelen land bouw worden verlevendigd. Met een opwek king daartoe werd de vergadering geopend. Getracht za'l worden om te komen tot de aanstelling van een landbouw-consulent voor Noord- en Zuid-Holland, alsmede tot oprichting van een coöperatieve groenten- drogerij en een exportslachterij. Van het Departement van Landbouw was bericht ingekomen, dat de heer C. Nobel is ontheven van het directeurschap der R. L. W. School te Schagen en dat tot diens opvolger is benoemd de heer Smeeding. De laatste werd benoemd tot adviseerena lid .der ver eeniging. Van aen Coöp. Bond van Coöp. Aankoop-' vereenigingen was een opwekking ingeko men om zich toe te leggen op den verbouw van voerbieten, omdat weinig krachtvoer uit het buitenland zal worden aangevoerd. De rekening werd goedgekeurd tot een be drag van 4560.52 in ontvang en uitgaaf, met inbegrip van 'n kassaldo van 1573.85. De heer ar. Scheij deed vervolgens eenige mededeelingen over de Noord-Hollandsche zuivelfabrieken als leveranciers van con sumptie-melk aan Amsterdam, Zaandam, Edam, Purmerend en Anna-Paulowna. Spr. wees op de ervaringen der watersnood-melk- commissie. Spr. meende, dat in de toekomst sommige geschikt gelegen fabrieken uit vrijen wil een deel der consumptie-melk zouden blijven leveren. Sommige frieken hebben meer melk,, dan met haar capaciteit overeenkomt. De melklevering aan' de steden was heel goed uitvoerbaar en ze zou de kwa liteit ten goede komen. Zoo achtte spr. het mogelijk, aat uit die tijdelijke gedwongen le vering iets voortkwam van bujvenden aard. De heer Stapel (Sijbecarspel) wenschte op voering der prijzen, terwijl de heer Visser (Amsterdam) wees op het concurrentiege- vaar voor de producenten beneden het IJ. Besloten werd de November-vergadering in Schagen te houden. Besloten werd tot aansluiting bij het Ne- derl. Landbouw-Comité. In overleg met de prov. commissie zullen opnieuw fokstieren worden aangekocht. Opgewekt werd aan de zuivelfabrieken een septictank tot reiniging van het afvalwater te verbinden. Die te Midwoud blijft bij voortduring goed werken. Besloten werd voort te gaan met het on derzoek omtrent de inrichting van ierkelders. De commissie beval aan een zinkput te ma ken voordat de ier in den kelder komt. De rapporteur wees op het verlies aan stikstof Op een bijeenkomst van de besturen der drie Tuinbouwvereenigingen, gehouden op uitnoodiging van B. en W., was door den burgemeester aan die besturen verzocht den leden op 't hart te drukken, zooveel mogelijk voedingsartikelen te telen, welke taak het be stuur van „de Eendracht" gaarne op zich had genomen. Verder was nog gesproken met 't bestuur van „de Vooruitgang" over gezamenlijke verzending van de groenten. Door 'genoemd bestuur werd hiertegen geen bezwaar ge maakt, mits „ae Eendracht" dan ook haar erwten en boonen gezamenlijk met „de Voor uitgang" verzond. De voorzitter wilde juist op 't gebied van erwten en boonen vrij blij ven. Daar breedvoerige besprekingen hierom trent niet tot een afdoend resultaat leidden, werd besloten een vergadering te beleggen over 14 dagen, waar het bestuur advies zal uitbrengen. Voorgelezen werden nog de statuten en het huishoudelijk reglement van de toekom stige coöperatieve veilingsvereeniging „St. Willebrordus". In de heden gehouden raadsvergadering werd besloten de gunning van de nieuwe be graafplaats met bijkomende werken, waar voor de laagste inschrijver, die in aanmer king kwam, was Bruil uit Ambt-Doetinchem, met 14.300 (begrooting 11.500), aan te houden tot een volgende vergadering, de volgende week te houden. en den beer Bruil te vragen of hij genegen is het werk tegen 11.500 uit te voeren zonder beharding der paden. UIT W1JDENES. De jongeheer P. Pereboom alhier vond heden het eerste kievitsei. UIT EGMOND AAN ZEE. Gistermorgen had de publieke verkoop plaats van bouwterrein ter grootte van 20.85.36 Hectaren, toebehoorende aan de heeren mr. J. M. Gtilcher en J., C. Gülcher. Ons gemeentebestuur had niét beter kun nen handelen dan het thans heeft gedaan. Alle gronden tot aan de grens van Egmond- Binnen werden, door aankoop voor een som van 15629,— eigendom onzer gemeente. Voorwaar een groote aanwinst, vooral met het oog op het uitbreidingsplan. De overige gronden te Egmond aan den Hoef werden in combinatie gekocht door den heer O. de Groot. Tevens werd ons medegedeeld, dat gron den te Egmond-B innen, eveneens eigendom der heeren Gülcher, onderhands zullen wor den verkocht aan den heer C. W. van der Vliet te Overveen. deze huur aan de heeren de Vries en Pros over te dragen, aangezien deze heeren dat strand voor hét plaatsen van strandstoelen en badkoetsen willen exploiteeren. Waar deze exploitatie de gemeente ten goede zou komen, daar oordeelde de raad dit algemeen wenschelijk. Op voorstel van den heer Schoone werd evenwel met 4 tegen 2 stemmen besloten 15 in plaats van 10 huur te nemen. De Staat heeft het recht om, wanneer zij de be schikking over het strand noodig heeft, ten allen tijde de huurovereenkomst op te zeg gen. Het strand moet toegankelijk blijven voor het publiek, dat gerechtigd is daarop medegebrachte klapstoelen te plaatsen. Het publiek verkeer mag niet worden' belemmerd. Ook ais speelplaats moet het strand beschik baar blijven. Op een verzoek van den heer Schoone zegde d,e voorzitter alsnog het opschilderen van de waarschuwingsborden toe. De heer Schoone vestigde nog de aandacht op de noodzakelijkheid van het vuilophalen of een andere regeling. De voorzitter wees er op, dat deze kwes tie in de vergadering van het Vreemdelingen verkeer ook reeds was besproken. In elke buurt zal een plaats worden aangewezen, waar dë bewoners het kunnen brengen De gemeente kan het dan later voor het behar- aeu van wagen gebruiken. De heer Schoone oordeelde het voor het onderwijs ongewenscht de catechisatie on der schooltijd te houden. De voorzitter wees er op, dat de geestelij ken de bevoegdheid hebben die uren vast te stellen. daar is niets aan te doen. De neer van Lienen zag gaarne dat het Molenweggetje bij het huis van den heer D. Duin wat opgesnoeid werd. Dit zal ge schieden. Na breedvoerige bespreking werd op voorstel van den heer Hoogvorst besloten, om na de invoering van den zomertijd, de 3chool een uur later te laten aanvangen. De burgers moeten dan maar om 1 uur zomer tijd eten. Voor de landbouwers oordeelde men den zomertijd zeer ongewenscht. Ook de kaasfabriek zal zich er niet aan storen. Nog vestigde de heer Hoogvorst de aan dacht op de lange rusttijden tusschen de schooltijden. Dit was nadeclig voor de van verre komende kinderen, -r- Hierna sluiting. UTT BERGEN. In de heden gehouden raadsvergadering deelde de burgemeester mede, als secretaris te bedanken. Vier-cn-dertig jaar lang vervul- UIT KOEDIJK. In de maand Maart zijn de volgende re- geeringsgoederen gedistribueerd: 350 KG. vet, 4 baal bruine boonen, 1000 K.G. rijst, 500 K.G. boter, 500 K.G. gort, 885 K.G. zeep, 150 K.G. havermout, 300 K.G gezouten varkensvleesch, 250 K.G. rSpen, 23000 turven, 175 pond versche visch, 250 K.G. uien, 50 K.G. roode kool, 40 K.G. gele kool, 15 ton nootjeskolen. UIT WIJDENES. Na een rede door oen heer G. C. J. Maas te Zwaagdijk is hier Dinsdag de afcL Wijde- nesOosterleek voor Waterschapsbelangen en Verkeerswegen opgericht. 26 leden traden toe. Als bestuursleden werden gekozen de heeren P Boot, J. Pereboom Jz., C. Bankert Jz„ C. Ham, w. Steen en Jb. Leeuwrik. Een zevende bestuurszetc is nog voor Oosterleek open gebleven. princi icipe chtar van na UIT SCHOORL. De raad vergaderde gistennor, In gesloten zitting werden ten 10 prekin- ure. gen gevoerd met een tweetal commisslën be treffende de teelt van distributiegewassen en de distributie vau voedingsartikelen. De pas ten Na voorlezing werden voor kennisgeving aangenomen a. de d.d 21 Maart door Qedeputeerde Staten goedgekeurde gemeente-begrooting b. de voorloopig op J 150 vastgestelde pensioengrondslag voor den ambtenaar van den burgerlijken stand; c. het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. In handen van B. en W. werd gesteld het verzoek van de Vereeniging tot het Bevorde ren van het Vreemdelingenverkeer, om voor' de meerdere kosten van ae gids, die herdrukt moet warden, zijnde 100 a 150, een buir iengewone subsidie te verleenen. Het verzoek van den veldwachter Posthu mus, om hem voor de aanschaffing van een nieuw rijwiel, met het oog op de meerdere kosten, boven rijn gewone subsidie, een bui tengewone toe te kennen van 35, werd in gewilligd. Hei verzoek van de heeren Bosschaert en v. d. Berg, namens het Comité van het Ned. Onderwijzers-Genootschap, om de salaris sen van net onderwijzend personeel te her zien, werd om bericht en raad in handen van B. eu W. gesteld. Tot onaerwijzeres te Groet werd met alge- meene stemmen benoemd mej. P. Leegwater, thans reeds tijdelijk aldaar werkzaam; No. 2 van de voordracht was mej. H. G. Kezen berg en No. 3. mej. J. Brinkman voorzitter deelde hierop mede, dat de besprekingen, hedenmorgen met de land- bouwcommissie gevoerd, tot het besluit had' den geleld, dat de raad het particulier initia tief voor ae teelt van aardappelen, erwten en boonen zooveel mogelijk zai steunen. Voor ploitatie werd niet veel gevoeld, it te duur zou uitkomen. De commissie zal in de gemeente gegevens ver zamelen en den teelders verzoeken die ge wassen voor een vast te stellen prijs voor de gemeente te telen. Ojp deze wijze hoopt men in de behoefte van Schoort zelf te kunnen voorzien. Na een opmerking van den heer Schoone stelden B. en W. voor in beginsel tot de be harding van den Gortersweg en de Omloop te besluiten en voor de kosten een begroo ting te laten maken. Hiertoe werd besloten Nu de gemeente van het rijk het strand 100 Meter ten Noorden van paal 26 tot paal 28, dus over ruim 2000 Meter in huur heeft voor 10 per jaar, stelden B. en W. voor rbeid voor bakker. KORTE BERICHTEN. De drukkerij van „De Nieuwe Limbur ger Koerier" te Heerlen is afgebrand. Al het materiaal is vernield. De brand is gesticht door een 17-jarig drukkersmaatje. De aanlei ding is het lezen van prikkellectuur. Te Eysden kwamen Maandagmiddag 220 Belgische kinderen aan onder geleide van eenige Roode Kruis-dames. 'Na een maal tijd te hebben gebruikt, vertrokken de kleinen 's avonds naar Maastricht. Voor de firma Jannink Zonen te En schedé is weer katoen aangevoerd. Hare fa briek werkt nu weer. Ook twee andëre spinne rijen aldaar kregen weer katoen. Volgens de lijst van bijdragen is in de week van 18 t/m 24 Maart 1917 voor het Kon. Nat. oteutfeomité 1914 ingekomen 4.230.25 y>, fliakende met het totaal der vo- ge liii Te Boskoop is een 13-jarige jongen imak t ige lijsten 1/770.602.44. met een fiets te water geraakt en verdronken Te Enunen (Dr.) is onder de timmerlie den een werkstaking uitgebroken. De eisch is 30 cent uurloon; de patroons hebben 27 ct. aangeboden. Tegen 10 April worden weer regee- riugsvarkens afgezonden. In de gemeente Bamcveld bleken bij de pas gehouden varkensteiling 6lechts aan wezig 2ol8 schrammen en 2186 varkens, te gen ruim 10,000 in het begin van November 1916. Een schipper uit Vroomshoop is in het kanaal AlmeloNordhorn overboord geval len ai verdronken. Te I Iiivareubeek (N.-Br.) is ingebroken in de militaire cantine en al het aanwezige geld ontvreemd. Dinsdagmiddag zijn te Arnhem weer 200 Duitsche kinderen aangekomen en per trein naar verschillende plaatsen doorge reisd. Over Arnhem en Elten keerden er 400 naar Duilschland terug. Te Sneek werden Dinsdag de eerste kic- vitseleren (ongeveer 70) ter markt gebracht en verkocht voor 60 cent jaar werden er op 4 Apr de pri^s was toen 20 cent per stuk. voor 60 cent per stuk. Verleden n fl 2600 aangevoerd, nt per stuk. -en exportalager te Meppel. die zijn aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting foutief had ingevuld, is daarvoor veroor deeld tot 2500 boete of 5 maauden gevan genisstraf. Door Duitsche beetwortelsuikerfabrie ken wordt in de Neder-Betuwe gecontrac teerd tegen 1 hooger per 1000 K.G. dan de Bond van1 Suikerfabrikanten besteedt. Aan de vrouw te Stratum, wier man door een schildwacht werd doorgeschoten, is eene rijksvergoeding toegekend van 500 per jaar, zoolang zij ongehuwd zal blijven, en 500 per jaar voor haar kind tot zijn 18e levensjaar. Een werkman der stadsreiniging te Harlingen is tijdens zijn werkzaamheden lotselmg ongesteld geworden. Naar het zie- enhuls vervoerd, overleed hij daar onmid dellijk. De voorjaars-hoogwaterperiodc van de Waal is begonnen. De rivier is de laatste et malen snel gewassen. De stand was gister ochtend bij Nijmegen bijna 2 M. boven nor maal peil. Te Enkhulzen heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. Te Zwolle is een 27- jarige vrouw aan die ziekte overleden. De afdeelingen van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht in Friesland zullen dezen zomer een provincialen landdag houden, ver moedelijk te Tietjerk bij Leeuwarden De groentekoopman Te K. te Winters- Voor het vervoeren van mosselen voor Duitschland laat de S.S. met ingang van he den dagelijks extra-treinen loopen van Har lingen naar Emmerik. wijk, die door Duitschera was gearresteerd, toen hij in de buurtschap Ratiun onwetend de grens had overschreden, is na storting van 100 Mark borgtocht, votfrioopig weer op vrije voeten gesteld. ie Amsterdam is opgericht een militai re vertwmging, met het uoei om jongelingen vanal den l2en tot eu met üen 1 o-jarigen teeltijd op te leiden tot militair. Hooldzaae- iijic is üeze cursus voor jongciut, die naai' 't Instructie-bataljon wenscnen over te gaan, doen ruet den vereiscuten ieettiju heüben be reikt. Bij een brand te Eist zijn 15 runderen omgekomen. De Amsterdamsdie rechtbank veroor deelde een vrouw aldaar, die haar echtge noot bij zijn thuiskomst met een hoeveelheid kokend water begroet had, tot 2 jaar gevan genisstraf. Een boekhouder te Amsterdam, die te lage opgave had gedaan voor de Rijksm- komstenbeiasting, is veroordeeld tot een boe te van 150 en een expediteur, die de ver diensten van zijn procuratiehouder te laag had opgegeven voor die belasting, tot een maand voorwaardelijk. Het uur van aanvang van de tegen 10 April bijeengeroepen vergadering van de Eerste Kamer, aanvankelijk bepaald op des middags half drie, is thans vastgesteld op des avonds half negen. De graanschepen, waarvan de binnen komst de laatste dagen is gemeld^ bevatten uitsluitend maïs, haver of lijnkoeken, maar geen tarwe. Het stoomschip „Cromer" is den Wa terweg binnengekomen met 1178 zakken En- geische mail, Ï331 zakken pakketten voor de krijgsgevangenen in Duitschland en 82ó zak ken mail voor het binnenland. Te Enschedé is een 2-jarig kind in een pot kokende soep gevallen eu aan de beko men wonden overleden. Door de firma Van der -Tak uit Rotter dam is eeu contract gemaakt voor- de ber- van de bij Petten gestrande stoomtraw- Ier Ier „Oceanic" De minister van landbouw heeft aan mr. L. W C. van den Berg, lid van de Eer ste Kamer, te Delft, op verzoek, eervol ont slag verleend als lid der Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelenvereeniging. Te Gouda is in hechtenis genomen een Rotterdammer, verdacht van brandstichting te Gouda, in een perceel, waarvan hij een ge deelte had gehuurd. Vermoed wordt, dat daar goederen waren geborgen, die aan de distributie waren onttrokken. Het is verboden superphosphaat af te leveren of te verhandelen, ten geschenke te geven of op eenigerlci wijze te vervreem den, tenzij in opdracht of met goedkeuring der kunstmest-commissie. Te Heerenveen is de petroleumnood zóó nijpend, dat gezinnen om 8 uur des avonds naar bed gaan, anderen zitten des avonds bij een theelichtje. Bedankt voor het beroep naar de herv. femeente te den Burg (Texecl) door ds. J. A. teenbeek te Foudgum. De regeling, getroffen voor het Paasch- verlof der militairen, geldt ook voor de lich ting 1909. De Leithboot Woodcock is Hoek van Holland binnengekomen met 56 man aan boord van de 7 getorpilleerde schepen. Er zijn nog 800 Nederlandsche zeelieden in Lon den, afkomstig van getorpilleerde schepen. Bij, het leger wrodt een proef genomen met het gebruik van hangmatten als slaapge legenheid. RUSSISCHE ATTACHé DOOD GEVONDEN. WASHINGTON, 5 April. (V. D). Een attaché van de Russische ambassade werd in de club te Baltimore dood gevonden. Naast hem lag een revolver. Vrienden meenen, dat een ongeluk de oorzaak was, doch een dokter oordeelde, dat de dood' niet aan een ongeluk is te wijten. STADSNIEUWS. TENTOONSTELLINO AMBACHTSSCHOOL. Morgenmiddag wordt de jaarlijksche ten toonstelling van werk, door leerlingen der Ambachtsschool vervaardigd, aan welke ten- toonsitelling, zooals men weet, een verloting verbonden Is, geopend. Hedenmorgen werden wij in de gelegen heid gesteld, een kijkje op een cn ander te nemen. De verschillende afdeelingen van on derwijs rijn als altijd goed vertegenwoor- dingd, in het ruime gymnastieklokaal van het schoolgebouw wisselt keurig en prac- tisch timmerwerk in gebeitst eiïen- of fraai geverfd greenenhout af met sierlijk cn kun stig smeedwerk, degelijke en elegante klec- dennakersvoortbrengselen, schoenen, pantof fels en wat niet al. De tentoonstelling, welke morgen en, Za terdag van 1 tot 4 uur, Maandag van 10 tot 4 uur en Dinsdag van 1 tot 4 uur open is, zal geen bezoeker zich de moeite van 'n loop je naar de Ambachtsschool doen berouwen. Het tentoongestelde, dat door fraaie kleuren combinaties en over 't algemeen groote dis tinctie bewijst, hoeveel er gedaan wordt aan het ontwikkelen van den smaak der leerlin gen, zal bovendien naar wc hopen velen ver leiden een lot te nemen en zoodoende een kansje te wagen, een der hem toelachende voorwerpen m 't bezit te krijgen. De loten zijn bij den concierge der school en bij verschillende leerlingen verkrijgbaar, de trekking is bepaald op 30 April. CENTRALE KEUKEN. Door samenwerking-van het Plaatselijk Steuncomité en de afd. van den Urgentieraad te Gouda zal aldaar een centrale keuken worden opgericht, waarvoor bc-reids door verschillende hoofden van bedrijven toezeg ging van financieelen steun is gedaan. OEWETENSGELD. Bij de inspectie Alkmaar zijn ontvangen ten behoeve van 's rijks schatkist wegens le weinig betaalde directe belastingen, bedra gen van 212, 8, 10, 672.80 en 158. KAMER VAN KOOPHANDEL. Gisteravond vergaderde de Kamer vau Koophandel ten atadhuize. 1

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2