DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Echte Planteers 3 cent, Vorstenlanden en Sumatra 4 ct. Sigaar. Havanna-Meluw. Distributie m LeymMdÉH. fleeren-Uaeden- en Modemagizii. M>. 82 Honderd «11 negentirndti juarKanu 1917. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ir. p. post f 1.50. Adyertentiepriis12ici p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieyen Ir. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij y.h. HERNIs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. ZAT ER II V I. 7 APRIL Firma Wed. Jae. van Beek. NEDERLAND. Firma H. KRIJNS. utt 3 bladen. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 7 April. Zooals te voprzien was heeft ook het Huis van Afgevaardigden in Amerika met groote meerderhejd (373 tegen 50 stemmen) de mo tie betreffende den staat van oorlog met Duitschland aangenomen. De heer Wilson heeft de motie geteekend en een proclamatie, waarbij het bestaan van den oorlogstoestand ten opzichte van Duitschland wordt ver klaard, uitgevaardigd. In deze proclamatie wordt o.a. gezegd „Ik, Woodrow Wilson, president van de Vereenigde Staten van Amerika doe hierbij kond dat de oorlogstoestand tusschen de Ver eenigde Staten en de Keizerlijk Duitsche re geering is ingetreden. Ik doe in 't bijzonder een beroep op alle burgerlijke en militaire ambtenaren van de Vereenigde Staten om de uit den oorlogstoestand voortspruitende plichten met ijver en waakzaamheid te ver vullen. Ik doe voorts een ernstig beroep op alleAmerikaansche burgers om in loyale aanhankelijkheid aan him land dat van de stichting af de principes van vrijheid en rechtvaardigheid heeft voorgestaan de wet ten te gehoorzamen, en al die maatregelen onvoorwaardelijk te steunen en op te volgen die door de wetgevende autoriteiten genomen zullen worden om den oorlog tot een voor spoedig einde te brengen en een veiligen en rechtvaardigen vrede te verzekeren. Alle vreemdelingen behoorend tot de onderdanen der oorlogvoerende landen die veertien jaar of ouder zijn wordt bevolen den vrede met de Vereenigde Staten te handhaven eh zich te onthouden van wandaden tegen de openbare veiligheid. Zij moeten zich strikt houden aan de door den president uitgevaardigde bepa lingen. Zoo lang zij zich overeenkomstig de wet gedragen zal men hen ongestoord laten en hun in de gelegenheid stellen op vreedza me wijze hun zaken doen." Twaalf geboden worden er afgekondigd, waaraan vreemdelingen, die onderdanen zijn van een vijandelijk land, zich hebben te hou den. Zij mogen o.a. geen wapen noch ammimir tie, noch ontplofbare stoffen of materiaal dat voor het maken van ontplofbare stoffen ge bruikt wordt, in bezit hebben, noch een draadloos of ander seintoestel, noch mogen zij arsenalen, luchtvaartstations of munitie- werkplaatsen van dichtbij naderen. Voorts is hen verboden verboden terrein te betreden of te bevaren en Amerika te verlaten of zich al daar te vestigen, zonder speciaal daarvoor verkregen verlof. Alle onderdanen van vijan delijke landen zijn voorts verplicht zich te la ten inschrijven. Bij overtreding van een dezer bepalingen worden zij onmiddellijk gear resteerd. Op de Duitsche schepen in de havens van Nieuw-York, Boston, Baltimore en Nieuw Londen is beslag gelegd en men zal waar schijnlijk evenzoo handelen' met Duitsche schepen in andere Amerikaansche havens. Welk gebruik er van de schepen zal worden gemaakt, wordt nog niet medegedeeld. Volgens de Times zal de regeering 8160 millioen gulden oorlogscredieten aanvragen voor de eigen oorlogsvoorbereidingen, maar ze zal grooter sommen leenen aan de gealli eerden, tegen een rente van waarschijnlijk niet meer dan 3J4 pet. President Wilson heeft verder een door het departement van oorlog samengesteld ont werp ter bekrachtiging naar den Senaat en het Huis van Afgevaardigden gezonden. Het ontwerp heeft ten doel het staande leger en de nationale garde op oorlogssterkte te bren gen door er nieuwe troepenmachten bij te voe gen en wel dadelijk een half millioerf mannen beschikbaar te stellen en later, al naar de be hoefte zich voordoet, in het geheel nog een half millioen. Het staande leger en de nationale garde worden uit de vrijwilliger» gerecruteerd, de aanvullingstroepen echter zullen verkregen worden door detacheering van mannen tus schen 19 en 25 jaar. De verschillende staten zullen in verhouding tot het zielenaantal de benoodigde manschappen moeten leveren Een telegram uit Havana meldt, dat ook de president van de republiek Cuba zijn con gres verzocht heeft te verklaren, dat de ataat van oorlog ingetreden is tuasdien Cuba en Duitschland. Wilde Amerika de betrekkingen met Oos- tenrijk-Hongarije niet verbreken, het keizer- koninkrijk heeft het initiatief genemen en ■tja gacaat teruggeroep aa. Aan de Stochod hebben de Russen een ge- duchten klap gekregen: 130 officieren en 9500 man werden door de Duitschers gevan gen genomen, terwijl er 15 kanonnen en 150 machinegeweren buit gemaakt werden. Van Russische zijde wordt de nederlaag openhar tig erkend. In Mesopotamië hebben de Engelsche er. Russische troepen voeling met elkaar gekre gen. Op het westelijk front is er ook in de buurt van Reims thans levendige actie. Tengevolge van de hevige beschieting hebben de Fran- schen de stad ontruimd. De vredegeruchten verstommen weer. Van Duitsche zijde heeft men tegengesproken, dat er een nieuw voorstel van de middenmogend- heden te wachten zou zijn, maar bovendien heeft men verklaard, dat Engeland een derge lijk voorstel zou willen doen, dat echter, zoo wordt er bij dit weinig aannemelijk klinkende bericht gevoegd, niet te aanvaarden zou zijn. Een Paaschboodschap zal er dus ook dit maal wel niet komen Daarentegen heet het, dat reeds onmiddel lijk na Paschen een wetsontwerp tot hervor ming van het Pruisische kiesrecht zal worden ingediend. Met Griekenland is het nog steeds niet in den haak. Fransche telegrammen uit'Athene melden, dat de toestand daar nog steeds ge spannen is. Zou Griekenland nu eindelijk op de nominatie staan, om zich bij de oorlog voerenden te scharen? En zouden er tenslotte oog wel onzijdigen kunnen overblijven? KORTE BERICHTEN. De Rassiscke en Engelsche troepen hebben zich bij Mesopotamië vereerdga op 165 K.M. tea Noord-Oosten van Bagdad. Een Duitscb vliegtuig viel de Engelsche kust bij Kent aan en wierp bommen welke naar Reuter meldt geen schade aanrichtten en niemand troffen. De Vereenigde Staten, die de Deensche an tillen voortaan Virginia-eilanden ge noemd voor 62,5 miljoen gulden gekocht hebben, gaan van St. Thomas, de beste haven van West-Indii, een oorlogshavm maken, voor het Panama-eskader. Onder de jongelui, die hun examen hebben gedaan om met Mei op de school voor adelborsten van de Engelsche vloot te Osbor ne te komen, is Karei, prins van Delgil, graaf van Vlaanderen. Er worden in den laatste» tijd in Enge land telkens klachten gehoord over de vlieg tuigen. Op een vraag is van regeeringswege in het Lagerhuis meegedeeld, dat er van 1 December tot 28 Februari in Engeland 59 ongelukken met vliegtuigen zijn gebeurd. De Russische regeering heelt alle per sonen die in de omgeving van den Tsaar en de Tsaritsa te Tsarskoje Selo waren, naar de Peter- en Paulsvesting laten overbrengen. Het keizerlijke paar is dus geheel vereen zaamd. Aan een feestmaal van de Engelsche vereeniging van scheepsbouwingenleurs te Londen, heeft Lord Bristol, de voorzitter, ge zegd, dat men niet licht moest denken over de verliezen, die de onderzeeërs aan de Engel sche koopvaardijvloot toebrengen. Het beste middel er tegen, was de schepen te wapenen. Eigenlijk mocht geen enkel schip ongewa pend buitengaats gaan. Ook moesten er meer torpedojagers worden gebouwd. Volgens een telegram uit Melbourne, heeft Hughes, de eerste-minister van het Australische gemenebest, gezegd, dat voor tien jaar de opbrengst van de zinkmljnen in het gemeenebest voor een goeden prijs aan Engeland was verkocht. Half April zullen Engelsche soldaten, die de boeren op hei land hebben geholpen, weer onder de wapenen worden geroepen. Om in de leemte te voorzien, worden 10,000 vróu wen gevraagd5000 melksters, 4000 veldar- beidsters en 1000 karrevoersters. Reims wordt weer hevig beschoten, de stad is geheel ontruimd. Maandag werden bijna 3000 granaten op de stad afgeschoten. HET MIEWWSTE. ZIE ETALAGE. SCHOUTENSTRAAT 18. TOELATING VAN BEWAPENDE HANDELSSCHEPEN. N ar wij vernemen zal heden door den minister van buitenlandscne zaken een wit- ooek naar de Staten-üeneraal worden ge zonden, getiteld: „Diplomatieke bescheiden betreffende de toelating van oorlogsschepen en bewapende handelsvaartuigen der oorlog voerenden binnen het Nederiandsche rechts gebied", waarin mededeehngen worden ge daan omtrent de te dier zake met de Britsche en Duitsche regeeruigeu gevoerde briefwis seling. LEVENSMIDDELEN VOOR VACANTIE-REIZIGERS. De minister van landbouw heeft een circu laire tot de gemeentebesturen gericht, naar aanleiding van de vraag, om maatregelen te ndlcn, ten einde ie voorzien m de behoeften aan levensmiddelen voor personen, die in de Komenue maanden tijdelijk buiten hun vaste woonplaats vertoeven. De minister is bereid aan daartoe in aanmerking komende gemeen ten eene vermeerderde hoeveelheid der ge rantsoeneerde regeeruigsgoederen te doen toekomen in evenrediguetd met de tijdelijke toeneming der bevoiking, die in zoodanige gemeenten verwacht kan worden. De desbe treffende gemeeu'ten gelieven daartoe aan het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen opgave te noen van het aantal personen, die vermoede lijk tijdelijk in hun gemeenten zuilen vertoe ven, van de maanden, waarin het verblijf zal vallen an van den gemiddelden vermoedelij- ken duur van dat verblijf. Ten aanzien van het nadeelig verschil tus schen de in- en verkoopprijzen dat voor som mige distributie-goederen bestaat, is de mi nister van meening, dat, waar de gemeenten door het verblijf der tijdelijke inwoners groote voordeeien genieten, er alle aanlei ding bestaat, dat nadeelig verschil te doen dragen door de gemeenten, waar de tijdelijke inwoners vertoeven en niet door de gemeen te, waar zij hun vaste woonplaats hebben. Hiertoe bestaat naar 's ministers meening te meer aanleiding, omdat het in de bedoeling ligt, tijdens den zomer het aantal gerant soeneerde goederen te beperken en minder artikelen te doen distribueeren dan thans ge schiedt. ZOET ROGGEBROOD. De minister van landbouw heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat hij zich ge noodzaakt heeft gezien het Centraal Brood- Kantoor op te dragen slechts in zeer beperk te mate rogge voor de bereiding van zoet roggebrood aan de bakkerijen te verstrekken. Zooals u bekend is zegt de minister in zijne circulaire wordt in het rtgeerings- meel buitenlandsche rogge verwerkt, terwijl de iner aanwezige hoeveelheden gering zijn. De minister heeft bepaald, dat Buitenland sche rogge voor de bereiding van zoet rog gebrood slechts zal kunnen worden verstrekt aan die bedrijven, welke zich uitsluitend op de vervaardiging van zoet roggebrood toe legden. Aan deze bedrijven zal bovendien slechts 30 pet. van de in normale tijden be noodigde hoeveelheid kunnen worden ge distribueerd. MAïS. f Deze week zal de prijs van mals, uitslui tend bestemd om aan gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge van den oogst 1916, bedragen voor alle soorten 235 per last van 2000 K G. of 8.22 y, per 70 K.G. zoowel te Rotterdam ais te Amsterdam te ontvangen. PETROLEUM, BENZINE, ENZ. De minis er van landbouw heeft gezien zijn beschhoudende verbod om petroleum, gas olie en benzine te vervoeren, te verkoo- pen of af te leveren ingesteld drie toewij- zingscommissies onderscheidenlijk v^or pe troleum, gas-olie en benzine. Deze commissies zijn gemachtigd onder scheidenlijk voor petroleum, gas-olie en ben zine ontheffing te verleenen van het verbod om te vervoeren, te verkoopen of af te leve ren. PRIJZEN VAN REGEER1NGSMEEL. De minister van landbouw heeft üepaaid, dat de gemeente-inkoopsprijs voor regee- ringsmeei j 25.40 per 100 K.G. bedraagt, ter wijl ue verkoopsprijs aan grossiers is vast gesteld op J 11.5o per 100 K.G. en aan dé- lauusten 11.80 per 100 K.G. De maximumprijs voor regeeruigsmecl, voor zoover dit dient voor het bakken van regeeringsbruinbrood of voor verstrekking op^broodkaart, is vastgesteld op 14 cent per Voorts de maximumprijzen bepaald voor: regeeringsbloem. groothandelprijs 30,50 per 100 K.G., kieinhandëlprijs 0,37 per K. verder de voigende klemhandelprijzen: regeeringsbruinbrood 5 cent per 400 gram; tarwewaterbrood (gebakken van regeerings bloem) 14 cent per 400 gram; tarwewater brood (gebakken van regeeringsbloem onder rabbinaai toezicht) 141/2 cent per 400 gram; tarwemeikbrood (gebakken van regeerings bloem) 16 cent per 400 gram, en tarwemeik brood (gebakken van regeeringsbloem onder rabbinaal toezicht) 1614 cent per 400 gram. OLIëN, VETTEN, ENZ. Van regeeringswege zal een geregelde con trole worden uitgeoefend op de voorraden oliën, vetten, olie- en vethoudende zaden, noten en potten, enz., en de daaruit vervaar digde producten. De minister van landbouw heeft met deze controle belast den rijkszui- velinspecteur G J Bieleman, te Utrech^. Jac. Degeling, Kraanbuurt 6 LANDBOUWVERLOVEN. Op een desbetreffende vraag van het Ka merlid Knohei üeett ae munster van ooriog geantwoord, dat reeds maatregelen zijn ge nomen om met hulp van militairen en geïn terneerden, voor zooveel doenlijk en noodig, gronden, uié daarvoor in aanmerking komen dat zijn militaire gronden en dezulke, waarover de beschikking kan worden verkre gen door nuur ais anderszins m bebou wing te nemen. Met den minister van landbouw bestaat ten ueze volkomen overeenstemming; weder zijds worat bij het ontwerpen en uitvoeren dier maatregelen de hulp verleend, welke onder de huidige omstandigheden gegeven kan worden. HET VLUCHTOORD TE EDE. Met de afbraak van het vluchtoord te Ede is opnieuw een aanvang gemaakt De eige naar van de eiectrische installatie had 31 Maart aan den regeeringscommissaris ken nis gegeven, dal hij, ingevolge de bepalingen van zijn contract, den loden April a.s. de eicoirische installatie zou doen verwijderen. De regeemigacommissans heeft evenwel de zen datum niet afgewacht, maar heeft Zon dagmorgen zes padvinders, Belgische jon gens van 1723 jaar, aan het werk gezet, om de eiectrische installatie te doen afbreken. Deze jongens hebben daaraan den geheelen Zondag gewerkt, en in zeven zalen alle ge leidingen enz. uitgebroken, zonder eemg deskundig toezicht. Maandagmorgen heeft de heer de Vries uit Watergraafsmeer, de eigenaar der eiectri sche insta 1.a ue, daartegen geprotesteerd bij generaal Dnjber, doch zonder &ucces. De lieer de Vues heef, toen door de rijkspolitie de verniei van zijn eigendommen doen vaststellen en proces-verbaal laten opmaken. Noch ue opzichter over de electrik±e. hi stamine, noch de chef van de afdeeling bouw in het vluchtoord heeft van deze plotselinge afbraak op Zondag iets geweten. De jon gens hc,.om dn werkje, dat toch ongetwij feld vakkennis vereischt, geheel alleen opge- knap. Een honderdtal vluchtelingen zijn thans met de afbraak bezig. Deze menschen verdie nen, naar de N. Rott Ct. vernam, een dag geld van 2 tot 4, terwijl ook de Belgische padvinders een goed daggeld hebben. Het badhuis, de rioletrmg cn meer inrich tingen die F.cfe a s woonplaats gerieflijker maakten dan Nunsfteet, zullen thans te Nun- speet worden aangelegd of gebouwd. VLUCHTOORDEN. Naar Het Volk verneemt, heeft de regee ring opdracht gegeven tot den bouw van eeni- ge vluchtoorden binnen de Hollandsche Wa terlinie, ten gebruike voor het geval dat bij een vijandelijken inval in ons land een groot aanial vluchtelingen uit de grensprovinciën Tiaar het binnenland zouden komen. BINNLinlANU rtoauiö /\Ai\ ut ixUNhNuiN. De üund van Neuua,e Lanutn ^eelt ten acüvs genent ioi ue kunnigin, waarin ue mealing worm uitgesproken, aai de onai- hanneujkueia uei k,eine smien gevaar loopt, waneer met spoeuig een veroonu van neu- u'atc utogcudneueu tot stand komt. De uoiiu üesuijui nt uil adres de opvat ting van neutramen van „net grootste deel uer Neaer,anü»eue pets i\og erger acht ue uonu iiel un ue ftegocnng m uen iaatsten tijd dit vooroeeld volgt. Ten slotte vraagt het adres maatregelen tegen den procureur-generaal van het Haag- scne gerecütshoi, wegens diens requisitoir in de zaak-Scliroder en protesteert tegen de zending van een militaire missie naar Dunsclnanu. üemeugd nieuws. NEDERLANDERS VEROORDEELD. Op beschuldiging van brievenvervoer is te Gent een stoker van een Nederiandsche boot, die regelmatig naar Gent voer, ter dood ver oordeeld. De kapitein kreeg vijftien jaar ge vangenisstraf en een andere opvarende de zelfde straf. Deze laatste is in handen der Duitschers. Hij, werd in het Ruhrgebted ge arresteerd. De stoker en kapitein zijn veilig in Nederland. DUITSCHE KINDEREN IN ONS LAND. Het gemeentebestuur van Sassenheim heeft gemeend bezwaar te moeten maken tegen het voortdurend importeeren van Duitsche kinderen in deze gemeente, tenzij het Comité, met de piaatsing dezer kinderen belast, weet gedaan te krijgen dat een grootere hoe veelheid regeeringsartikelen voor het ge meentebestuur ter distribueering onder de ingezetenen wordt toegezonden. HET SMOKKELSCHIP SPECULANT. Voor het gerechtshof te den Haag is behan deld de zaak tegen C. S. te Rotterdam, be schuldigd van oplichting en verduistering van 80 vaten lijnolie van brandstichting op él QR00TE 30RTEER1HG PRIMA COUPE! Mtn AFWERKING OORDEELIGEl Gedurende de week van 8 tot met 14 April 1917 zal verkrijgbaar worden ge steld op Bon No. 18, 1 K.G. aardappelen. IO, 125 gram zs»p. 20, 375 rijet 21, 50 bak-en braadvet. 22, 125 peulvruchten. 23, 125 gort. De Directeur vaa het Distributiebedrijf van Alkmaar. D. SCHENK. Alkmaar, 7 April 1917. de Zuiderzee in het schip De Speculant. Eisch vernietiging van het vrijsprekende von nis der Rotterdamsche rechtbank en veroor- deeiing tot 6 jaar gevangenisstraf. CENTRALE KEUKEN. Met de Centrale keuken te Leiden loopt het niet druk. Hoewel er op den eersten dag on geveer 1400 porties werden gehaald, daalde dit getal eiken dag, zoodat alt iu de 4 da gen nog maar 3500 bedraagt. Den eersten dag was er erwtensoep, waarvan de erwten wai hard waren uitgevallen en dit werkte 'n beetje ontnuchterend op de belangstelling. Ook schijnen sommigen bezwaar te hebben tegen aai gestamp ten pot. BRIEF IN EEN FLESCH. De garnaieuvisscher C. Pz. Duinkcr te Texel- neefi Donderdag in zuil net een flèsch opgev.scnt, waarin een briefje zat, waarop stond. S. O. S., benevens de naam van Arena Dekker en nog 19 andere namen. Ver zoent werd, het briefje op te zenden aan R. Hogckainp in De Wijk (Dr.). Ais datum stond op het briefje vermeld 14 Mei 1916. NATIONALE BOND VAN NEDERLANDSCHE FABRIKANTEN. Naar wij vernemen hebben de planned tot stichting van bovenstaanden coöperatieven Bond, indertijd onder de auspiciën van mr 'l reuo gepropageerd, door den hter W. J. Kemer uit uen Haag, thans vasien vorm aan genomen. Op 17 April zal te Utrecht een ge- comoineerde vergadering van afgevaardig den der verschillende fabrikanten-organisa ties bciegd worden en zullen dan tevens di verse coöperatieve maatregelen ter bevorde ring van den buitenlandscheu afzet, hoofd doel van den Bond, in behandeling komen. Daartoe is op groote schaal aan Neder iandsche fabrikanten een uitvoerige circulai re met vragenlijst verspreid, voor belangheb benden alsnog aan te vragen bij den voor- loopigen secretaris, jhr. mr. P. A. O. de Mil- ly, te Utrecht. EEN POSTDUIF DESERTEUR Door de Duitsche grenswacht aan de Poppe (Ov.) is een „deserteuF' uitgeleverd aan onze grenssoldaten: een rijkspostduif, die blijkbaar naar Duitschland was uitgewe ken. De deserteur is voor den territorialen bevelhebber gebracht. TEELT VAN VOEDINGSGEWASSEN. Door den minister van oorlog is aan het gemeentebestuur van Roermond toegestaan om op het terrein, bestemd voor den bouw eener kazerne, levensmiddelen te verbouwen. Pogingen zullen bij den minister van land bouw worden gedaan om de opbrengst te bestemmen voor de bewoners van Roermond zelf. Het gemeentebestuur van Delft zal een aantal volkstuintjes, elk ongeveer 200 vierk. Meter groot, voor ingezetenen beschikbaar stellen. Te De Bilt is opgericht een teeltcommis- Dft nun mor o AARSCI COURANT. „Gloria Mundi",

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1