Itaftegramrarcn van heden. Hoe urinezuur-afzettingen de gronden konten. Wij willen alle koeten door de gebruikers laten betalen, niet zoozeer omdat wij vinden dat bet weder een teren op de gemeentekas is, doch omdat het in dit ge val niet noodig is en ook noch gevraagd noch wenscheliik er een Mdadigheidszaak van te maken. De gemeenschap behoort haar tus- schenkomst te verleenen daar waar de kracht zwak is: zij huurt in naam van alle aan vragers grond, zij ploegt voor allen, zij koopt voor allen planters en zaad, dtsge- wensch t, zij helpt den zwakken broederen, die alleen niets vermogen, de kans op welslagen veiigrooten, en ten slotte kan zij, bij misluk king, zelf de risico geheel of gedeeltelijk dragen. Heeft de teelt succes, dan heeft men stellig goedikooper aardappelen en groenten, dian men andters den aanstaanden zomer en winter zal kunnen krijgen en de teelders heb ben de voldoening de vrucht van eigen zorg, zonder bijsmaak van liefdadighdd, binnen te halen. Bij alles wat men voor den zwakken broeder doet, sta op den voorgrond: verhef fing van 'smenschen gevoel van eigenwaar de, helaas door armoede en geestelijke en li chamelijke verwaarloozing maar al te veel ingezonken. Aardige woningen tot redelijken prijs, speelplaatsen voor kinderen, onder des kundig, opvoedkundig toezicht, bad- en zwern- gelegenlieden., overal mogelijk, waar waterlei ding aanwezig is, doorvoering van den elec- trlachen stroom tot het hoogste nut voor ver lichting, verwarming, koken en beweging, be vordering van deelname van alle klassen der samenleving aan voortgezet lager- en vak onderwijs, ontwikkeling van het schoonheids gevoel door kostelooze uitvoeringen op muzi kaal- en tooneelgebred, in smaakvolle opvat ting toch aanpassend aan helaas nog zoo goed a-ls niet of gering ontwikkelden kunst zinenz. enz., alles middelen, aan het ge meentebestuur tér beschikking en tot plicht, om langzaam aan in te halen wat langen en langen tijd werd verzuimd, om een zoo groot deel onzer medemenschen, althans in de na hen komende geslachten op tevoerentothooger peiil. Men noeme dat alles geen blauw® idéa len. Men heeft ze, bij ernstigen wil, slechts voor het grijpen, en «laarvoor behoeft men ook niet te wonen in een groote stad, doch in de eerste plaats moet het denkbeeld er uit, goed schiks of kwaadschiks, door den' heer Apel doorn verkondigd, dat men niet zou behoeven te veranderen als anderen nog niet voorgin gen. Frischheidi en zelfbewustzijn bezielen on ze raadsleden I Bij, dit noodzakelijke opvoedingswerk be hoort in de eerste plaats, dat men niet over dien zwakkere beschikt zonder hem. Zoo be hoorden in de commissie voor de stukjes grond ook «Ie aanvragers vertegenwoordigd te zijn. zoo zal men, bij invoering der centrale keuken, in ieder geval de commissie voor de menu's goeddeels moeten doen bestaan uit arbeidersvrouwen. Heeft men, zooals wij ver wachten mogen, spoedig het distributiebedrijf tot een geheel afzonderlijk gemeentebedrijf gemaakt, dan worde de centrale keuken daar van een1 onderdeel, ihstallhtiekosten en kosten van beheer ui t de gemeentekas te bestrijden, de geheele verantwoordelijkheid voor den gang van zaken worde openlijk door de gemeente aanvaard, opdat de burgerij de nieuwe in richting met vertrouwen tegemoet treedt; naast de mogelijkheid van vrijwilllgen arbeid, moet dC noodzakelijkheid van aanstelling van geschoolden arbeid onaangetast blijven, voor het koken sterke centralisatie, voor «ie verdee- Hmg sterke decentralisatie, op stoom koken heeft «ie voorkeur, waardoor de keuze van plaats van groote beteekeni» isverdeeling is mogelijk op drieêrLei wijzen: afgifte aan de verdeel ingsplaatsen, aan huis bezorgen, of ter plaatse doen nuttigen. Combinaties van ver schillende systemen worden reeds met succes toegepast. De distributie is even belangrijk als de voorbereiding van het eten. Voor het gewoonlijk op een hter gestelde kwantum per portie voor een persoon stelle men den prijs niet hooger /ton 12 cents, voor een gezin van mam, vrouw en vier kinderen, de laats tem op een nalve portie gerekend, 0.48 per maal tijd, in kleinere plaatsen met lagere loonen blijve men beneden dit bedrag. Bij het inhou- dCn der rantsoeneeringstoons moet er vooral voor gezorgd worden, dat het gezin wldoende overhoudt voor den Zondag, of voor /lagen', waarop eventueel niet gekookt wordt. Admi nistratieve maatregelen blijven zoo eenvoudig mogelijk, die menu's worden vooraf bekend' ge maakt, de bon» voor het eten tijdig verkrijg baar gesteld, en> ter plaatse waar het eten wordt afgegeven, houde men zich met niets anders dan dit bezig. r Men spiegele zich aan anderer arbeid en anderer ervaring, ook hier. als men tot invoe ring komt of komen moet, bij stijgenden' nood. Wie zich aan een' ander spiegelt, spiegelt zich zacht. In den raad geschiedde de reeds bekende, nu officieele mededeCling, «lat de heer Maseh- meyer als raadslid bedankt heeft. Wij hebben het steeds betreurd, dat een krachtige, veelbe proefde, zelfbewuste persoonlijkheid als de neer M. niet meer stond) In de volle levens kracht, en daardoor waarschijnlijk tot sterker bewustzijn was gekomen van de geheel gewij zigde taak der gemeenschap, tn welk geval hij in onzen raad een buitengewoon krachtige drijifveer tem goede kon geweest zijn. Zijn tas ten lede daardoor aarzelend, waar het goede dingen bestref, naar het onis vaak toescheen geheel in strijd met zijn eigenlijken' aard. De heer van Reenen bedankt, na twee en dertig jaar «leze functie te hebben bekleed', als secretaris der gemeente, waardoor hij meer deren tijd verklaart beschikbaar te krijgen voor de functie van burgemeester, wiens taak hier hoe langer hoe omvangrijker wordt. Wij gelooven het gaarne, en moge den raad de wijsheid gegeven rijn, de plaats te vervullen op eene wijze, in overeenstemming met het steedis stijgende belang dezer gemeente. Bij het scheiden van rijn plaats, waarop hij heel wat moeilijkheden doormaakte, brengen wi; hem gaarne een eeresaluut voor zijn ijver en toewijdingonder zijn leiding kwamen reeds vele goede zaken, zij het dan ook wel eens schoorvoetend tot stand, waarbij onmiddellijk rij opgemerkt, dat hij niet steeds op medewer king met ruimte van blik van eken kant zijher raadsleden te bogen' had. Vele malen hadden wij echter minder schipperen, en krachtiger overtuiging en1 doorzetting gewenschl Nu hij alleen nog burgemeester blijven zal, kan ook daar wellicht, in het belang der gemeente on getwijfeld, verandering in komen De burgeri; zorge daarbij voor een krachtige vertegen- woordiging. Dat men de vertegenwoordiging heeft, die men zelf verdient, is een bekende spreuk. POLDER HEERHUQOWAARD. O is terenmorgen twaalf uur vergaderden dijkgraaf, heemraden en hooldingelanden van den polder Heechugowaard, in het pol derhuis. De dijkgraaf, de heer Jb. Buren, opende met een welkom de vergadering, waarna le zing en goedkeuring der notulen volgde. De geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden werden nagezien en in orde bevonden. Ingekomen was een schrijven van de pol derwerkers, waarin rij dank brengen voor de hun toegestane verhooging, doch opmerken, dat rij onder de tegenwoordige omstandig heden niet van het hun toegekende loon in hun behoeften kunnen voorzien, waarom zij den steun van het bestuur vragen. Op 't oogenblik verdienen ze 20 cent per uur. De heer Appelman wilde dit tot 25 cents verhoogen. De heer van Stralen vond dit te hoog en stelde 23 cents voor. Het voorstel-Appelman werd met 12 tegen 6 stemmen aangenomen. Ingekomen was voorts een adres van C Swager, waarin deze een belangrijk be«irag toezegde om den aanvoersweg naar de vei ling van den Noordermarktbond te doen ver beteren, in de hoop dat andere belangheb benden dit voorbeeld zouden volgen. De voorzitter verklaarde, dat het dage- lijksch bestuur spoedig een onderhoud met den beer Swager hoopt te hebben, om deze kwestie nader te regelen, hen uitvoerige dis cussie over een en ander volgde, o. a. over de ontworpen te nauwe bruggen, welke het bloemköolvervoer en zoodoende den bloem koolteelt onmogelijk maken. Van Ged. Staten was, met de goedkeu ring van de geldleening ten bate van de be maling der polders, een schrijven ingeko men, waarin werd aangedrongen op een on derzoek in hoeverre de geheele bemaling verbetering behoeft. Tevens berichtten Geo. Staten, dat ze het bouwen der ontworpen bruggen, als zijnde deze te nauw en belem merend voor het scheepvaartverkeer, niet kunnen goedkeuren. Algemeen was men van oordeel, den bouw der bruggen' dan maar wat uit te moe ten stellen, daar ook de tijdsomstandigheden betonbouw zeer bemoei lijken. Ged. Staten hadden voorts goedkeuring ingezonden op het besluit van het oolderbe stuur, om in een perceel aan de Rings'loot eenige electro-motoren op te stellen. Binnen een jaar na dagteekening van dit schrijven moest de inrichting in werking rijn. Daar ze echter het geraamde en toegestane bedrag van 16.000 verre overschreed, stelde het dagelijksch bestuurtvoor, ook voor deze kwestie uitste^ te vragen en normale tijden af te wachten. Met algemeene stemmen, op die van den voorzitter na, werd dienovereenkomstig be sloten Aan de orde waren nu de rekening en ver antwoording en de begrooting. Ontvangsten f 55.470,34%. uitgaven 53.466,201/2. De. heer Wijnker bracht rapport uit, mede namens de heeren Kieft en Poland. Óp één postbestek maken voor een, vaarwater, werd aanmerking gemaakt, men vond deze te hoog, terwijl tevens, de penningmeester het bestek gemaakt had. De heer Oudbuis gaf van dezen post een nadere toelichting, waaruit bleek, dat men juist om hoogere kosten uit te sparen, den penningmeester aan het bestek had laten me dewerken. De heer Poland maakte voorts nog eenige aanmerkingen waarop de penningmeester van antwoord diende, hetgeen nog tot eeni- ;e discussie aanleiding gaf, o. a. was dt sa lai ïsverhooging van penningmeester en se cretaris onder duurtetoeslagen geboekt, de heer Poland meende; dat men op deze wijze in de reenten van Ged. Staten trad,- weike dergelijke salarisverhoogingen moesten goedkeuren. Deze goedkeuring was in dit ge val niet gevraagd Voorts bleef de heer Po land er bij, dat de penningmeester te veel voor het bestek gevraagd hadi 360), gezien de nauwe betrekking waarmee hij tot den polder stond. Vele icden waren het met den neer Poland .eens. Ook oordeelde de heer Poland, dal de bij de leden ingediende reke ning niet was conform de rekening, bij de commissie ingediend, welke rekening spr. had onderteekend. De penningmeester antwoordde, dat beide rekeningen in overeenstemming waren, doch dat de commissie er een memorie van toe lichting had bijgefaegen. Besloten werd, de besluiten van salaris- verhooging van secretaris en penningmees ter conform het reglement te behandelen en de rekening en memorie van toelichting mèt de ingebrachte bezwareii aan Ged. Staten ter behandeling op te zenden. Alsnu werd de begrooting behandeld. De heer Wijnker had graag de lasten met 1 in plaats van 2 per bunder verhoogd gezien Dit bleek echter niet wel mogelijk, aaar alles duurder werd. Vooral de post „steenkool", drukte zwaar. Ook de post „on derhoud dijken en wegen" fc 13.000, zou wel te gering blijken te rijn. De heer Appelman wilde de brandassu- ranfie schrappen, deze uitgaaf van ruim 630 was overbodig. Ten slotte werd de post met 10 tegen 8 stemmen op 2 vastgesteld, waarna dc be grooting zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. De periodiek aftredende heemraad,"de heer K. Kruijer, werd met 14 van de 18 stemmen herkozen. Vervolgens inoest de aanbeveling voor een nieuwen dijkgraaf opgesteld worden, de tegenwoordige hmetionnaris trad om ge zondheidsredenen af. Ondanks den aandrang in de vergadering op den heer Buren uitge oefend, om zijn ontslag in te trekken, bleef deze bij zijn voornemen. De stemming had tot uitslag, dat 12 stemmen werden' uitge bracht op den heer J. Schilder, 2 op den heer Oudhuis, 2 op den heer W. Appelman, 1 op den heer K. van Langen, 1 op den heer j. Wijnker De heer Schilder had als bezwaar tegen het aanvaarden van het ambt, dat het loon veel te laag was, daarvoor werd te veel van den mensch gevergd, hij zou de eventueele benoeming weigeren, indien de vergadering niet tot loonsverhooging besloot. Dit lokte eenige discussie uit, daar op deze vergadering geen besluit dienaangaan de kon worden genomen, werd dit punt aan gehouden. De heer Schilder stemde hierna voorloo- pig in rijn plaatsing als No. i op de voop- dracht toe. Na drie stemmingen werd als No. 2 de heer K. van Langen met 12 stemmen op de voordracht geplaatst. Na vier stemmingen werd voor No. 3 de heer W. Appelman gekozen met 11 stemmen; deze weigerde echter, waarna de vijfde stem ming voor deze plaats den heer W. uudhuis aanwees. Alsnu werd tot de rondvraag overgegaan. De heer v. d. Oord vroeg of voor cte be diening van de sluis aan den Boterweg, waar nogal wat werk aan was, niet een hoogere belooning dan 10 's jaars kon worden uitgekeerd. Zal overwogen worden. De heer de Boer wees op den slechten.toe stand van het Kabelpad. Geoordeeld werd, dat dit buiten het ressort van het polderbe stuur viel. De penningmeester vroeg goedkeuring van de opgenomen gelden. Werd verleend. De kwestie van het afschaffen der brand- assurantie kwam nog eens ter tafel. Met 16 tegen 2 stemmen' yerd besloten, te verzekeren. Een voorstel-Poland, dan de molens niet te verzekeren, werd niet 14 tegen 4 stemmen verworpen. Hierna volgde sluiting. UIT PETTEN. Het water „de Putten" tusschen Petten en Kamp, eenige hectaren groot, onlangs ge kocht door den beer A. J. Peeck te Schoorl, zal worden gebruikt voor kweekplaats van schol. De zetschol daarvoor zal worden ver kregen van Texel. UIT HARENCARSPEL De raad dezer gemeente vergaderde Dins dagmiddag. Wethouder Zut was wegens ziekte afwezig. Ingekomen' was het verslag over het her- haimgsonderwijs, waaruit bleek, dat te Kerkbuurt en té Dirkshom 9 leerlingen dit onderwijs vrij geregeld hebben gevolgd. Te Waarland is het wegens geringe belangstel ling niet gegeven. Het ingekomen verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim gaf een te dier zake gunstigen toestand weer. Mej. Kwantes deelde mede, haar benoe ming als onderwijzeres aan te nemen. Zij is reeds 16 Maart in functie getreden. Ingekomen waren: het verslag van de proeftuinen te Alkmaar en van1 de vereeni- ging van Nederlandsche gemeenten. Beide zullen ter inzage worden gelegd. Van' Ged. Staten waren goedgekeurd te rug gekomen de betalingen uit de post on voorzien en de suppl. begrooting. Gedurende Februari is blijkens bericht 7023 M". gas verbruikt. In verband met een circulaire van den mi nister en van de brandstoffenhandelaais uit Alkmaar is door B en W. een brandstoffen- commissie in het leven geroepen, om een foede distributie van huisbrand en industrie- rand te bevorderen. Besloten werd de secretarie voor het pu bliek alleen voormiddags van' 812 uur open te stellen. Van de distributie-commissie te Schagen was bericht ingekomen, dat de gemeenschap pelijke regeling 15 April afloopt, terwijl verzocht werd mede te deelen of het den raad gewenscht voorkomt den termijn te ver lengen. De voorzitter zei, dat deze zaak niet zoo geloopen is als wel gewenscht werd. We hebben ons niet in de volle medewerking van de aangesloten gemeenten kunnen ver heugen, soms werd zelfs meer tegengewerkt. De raad vond liet toch beter zich voor het voortbestaan uit te spreken, omdat er toch nog wei punten zijn waar samenwer king gewenscht en noodig is. Op voorstel van B. en W weid; besloten een tijdelijke geldleening aan te gaan groot 3000 voor de distributie en een groot 3000 voor de gemeentehuishouding. Door de ziekte van wethouder Zut, die wel van vrij langdurtgen aard zal rijn, werd als tijdelijk wethouder gekozen de heer J. de Groot met 4 van de 6 stemmen Voor het herhalingsonderwijs werden be noemd de dames Kwantes, Mcidder en Kud- ders. Als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden opnieuw be noemd de heeren Burger, v. a. Laan en Borst. Daar de rondvraag niets opleverde, ging de voorzitter tot sluiting over met een eartra woord aan het raadslid Bakker, die onze gemeente gaat verlaten. - UIT EOMOND-BINNEN. De WelEerw. heer Th. Kwakman, kape laan te Egmond-Rinnegom, is benoemd tot pastoor te Middelhamïs. UIT BEROEN. Heden werd aan den minister van bin nen 1 an dsche zaken een door tal van ingezete nen geteekend adres gezonden, waarin ver zocht wordt om het te stichten kamp voor de lastige elementen onder de Duitsche de serteur» niet te Bergen te vestigen. Als'bezwaren worden genoemd het reeds in Bergen gevestigde kamp voor Duitsche geïnterneerden, eu de groote belangen bij net vreemdelingenverkeer, die er door ge schaad worden Nog woidt de wenschelijkhcid betoogd om die lieden daar onder te brengen, waar zij aan de vermeerdering van onze voedsel productie werkzaam deel kunnen nemen. UIT EGMOND AAN ZEE Dinsdag werd door notaris de Lange in het openbaar te koop gepresenteerd het hey tel „Trompenberg", pension „Henrietta" en een auto-garagf Het hotel werd opgehou den voor 11975, van het pensiongebouw met den daarachter liggenden stal werd koo- per de heer P. de Graaff voor 5710. Gisterenavond had de heer W. van Ee- nenniaam van hier een bijeenkomst uitge schreven in 't café „de Vergulde Valk", om te komen tot oprichting van een Visscherij- school in deze gemeente. Velen hadden aan den oproep gehoor gegeven. Spreker deelde mede, dat hij op uitnoodi- ging van den Inspecteur van het M. O. het schippers- en stuurlieden-examen in den Haag had bijgewoond. Hij betreurde het, dat hij onder de geéxamincerden geen enke len Egmonder zag. Gewezen werd op het feit, dat binnenkort een wet aanhangig zal worden gemaakt,"waarbij het verboden zal worden met een risscherevaartulg uit te va ren, zonder gediplomeerden schipper en stuurman. Na een volledige uiteenzetting verzocht spreker hen, die na oprichting der school met December a.s. de cursussen wilden vol gen, op te staan. Bijna niemand bleef ritten. V erzocht werd daarna op een lijst te teeke nen. De heer van Eenennaam stelde zich be schikbaar om al het noodige te doen en spoorde een ieder aan om leden te verwerven tegen een contributie van minstens één gul den per jaar. Het hoofd der school, de heer J. Boa- schaart, wees oud en jong .er op hoe nuttig het nu weer blijkt te wezen als men op de schoolbanken zijn tijd niet nutteloos heeft doorgebracht. Hij wenschte spreker en aan wezigen verder het beste succes met de op richting dezer Visschrijschool toe. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels-in formatiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 7 April, in Neder land uitgesproken 14 faillissementen tegen 23 m dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 7 April 223 fail lissementen tegenover 281 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. HET OVERVAREN VAN DE „RIVAL". In verband met het overvaren van de klip peraak „Rival" door de veerboot „Fries land", van den veerdienst Enikhuizen—Sta voren, wordt door de justitie een onderzoek ingesteld. Het is nog niet uitgemaakt, of de aak een licht voerde. Dit wordt door den schipper volgehouden, door den kapitein der veer boot echter beslist ontkend. Wel is echter ge bleken', dat op de „Friesland" geen uitkijk werd gehouden en dat het niet zoo duister was, of door een uitkijk op den boeg zou 't ongeval zeer zeker zijn voorkomen. TEELT VAN GEWASSEN. In zijn antwoord op de vragen van den, heer Sanmes heeft minister Posthuma o.a. ge antwoord, dat voor de teelt van voedings gewassen eigenlijk alleen tot dusverre daarvoor niet gebruikte gronden moeten worden genomen en dat deskundige leiding onmisbaar is. De door de gemeentebesturen te telen hoe veelheden producten zullen bij een eventu eele distributie in mindering worden ge bracht. Bedraagt de productie van een arti kel meer dan de behoefte en dit geldt van een gemeente zoowel als van een particulier zoo kan geen zekerheid worden gegeven, dat het meerdere niet in beslag zal worden genomen. Kan van 'een artikel worden uitge voerd, zoo kan ook eén gemeente, die te veel produceert, hiervan profiteeren. DE SPOORWEGEN EN DE KOLENSCHAARSCHTE. Bij de directies der spoorwegmaatschap pijen is in overweging genomen de dienstre geling zoodanig in te richten, dat aan den eisch tot verdere beperking van kolenver- bruik voldaan kan worden. Het is niet waar schijnlijk, dat reeds vóór 1 Juli een nieuw® beperking in het verkeer in werking zal tre den. Gelijk vanzelf spreekt, zal het publiek den a.s. zomer niet kunnen rekenen op eene uitbreiding van de verkeersgelegenheid als in andere jaren. Het tegendeel zal dus het geval zijn. ERVARINGEN ALS OORLOGSCORRESPONDENT. De heer H. J. B. van Roijen, die van het begin van den oorlog af als correspondent van de „N. Rott Ct. voortdurend aan de gevechtstronten was, is na een ruim 2%-ja rig verblijf van de gevechtsfronten terugge keerd en zal over zijne ervaringen in ver schillende plaatsen lezingen houden, o. a. over de inneming van Belgrado, den veld tocht in Roemenië en 't offensief tegen Italië, verduidelijkt door pl.m. 250 lichtbeelden naar eigen opname zelfs uit de gevechtszone. RIJKSLANDBOUWLEERAREN. Met ingang van 1 OAprii 1917 is de rijk»- landbouwleeraar C. Nobel, te Schagen, ont heven van het toezicht op het lager land bouwonderwijs, «lat van rijkswege bekos tigd of gesubsidieerd wordt en hetwelk wordt gegeven in deze provincie, met uit zondering van het gedeelte, ten westen be grensd door den Amstel en de gemeente Am sterdam. Dit toezicht is nu opgedragen aan den heer S. Smeding, rijkslandbouwleeraar en directeur der rykswinterschool te Scha gen. De heer Nobel, rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland, behoudt voortaan meer in het bijzonder tot taak, den landbouw voor te lichten en tot vooruitgang te brengen. KORTE BERICHTEN. Twee huizen met schuren te Sliedrecht, bewoond door een bakker en een antiquair, zijn afgebrand. Laatstgenoemde was niet ver zekerd. De oorzaak is onbekend. Vandaag gaat de Koningin een militaire oefening op de heide tusschen Laren en' Hil versum bijwonen. Te Nunspeet is ingebroken in het filiaal van de firma Kernebeek, uurwerkmaker te Harderwijk. Met een kniuppel werd een ruit geforceerd. Vermist wordt o. m. een doos ringen ter waarde van' 1200. De 47-jarige schilder aan de papierfa briek te Velsem, bezig zijnde met het inleggeji van ruiten, is van het dak van het ketelhuis gevallen en op de plaats dood gebleven. Het 100-jarig bestaan van het Militair Invalidenhuis te Leiden zal herdacht worden op Zaterdag 14 April. Met ingang van 10 dezer is door de ge zamenlijke bakkerijen te Dordrecht de prijs van het wittebrood verhoogd van 21 op 25 cent per 8 ons. Voor het betrekken van eten uit een de volgende week te Dordrecht door parti culieren te openen centrale keuken hebben zich reeds ruim 1700 personen aangemeld. De uitvoer van rile metalen is verbo den. De Maas is op enkele plaatsen in Lim burg buiten hare oevers getreden. De Prins is voornemens Vrijdagavond te Amsterdam tegenwoordig te zijn bij de opening van het gebouw van het Nederland- In verschillende plaatsen hebben de in ons land vertoevende Belgen feestelijk den verjaardag van hun Koning herdacht. sche Jongelingenverbond. Zaterdagmiddag zal hij een padvindersbijeenkomst aldaar typ wonen. De Bond van Melkveehouders te Gouda heeft besloten, niet mede te gaan met den zo mertijd, die de volgende week «wordt inge voerd, zoodat de aflevering van melk aan de slijters niet zal worden vervroegd. Met het oog op de bijzondere tijdsomr standigheden is opgericht de Nederlandsche Vereeniging van groothandelaren en expor teurs van huiden en vellen. De zetel der ver eeniging is gevestigd te Amsterdam. Bij een vechtpartij te Apeldoorn is Maandag een bekend „vechtersbaas ernstig gewond. Te Utrecht is een vereeniging opgericht van verificateurs der invoerrechten en accijn zen. Een program van actie voor tractements- verhooging is reeds opgemaakt. In verband met de petroleumschaarsch- te heeft ook de H. IJ. S. M. de treinlantarens en de wisselverlichting op de stations be perkt. Door den kolennood zullen alleen de ochtend- en de avondtreinen verwarmd wor-, den. OOK ARGENTNIë? LONDEN, 11 ApriL Volgens berichten uit Buenos Aires heeft Argentinië zich of ficieel geheel aangesloten bij de houding der Vereenigde Staten tegenover Duitsch- land. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN." te verwijderen. Tot d# kwade gevolgen van overtollig urinezuur behooren niet allten spit, ischias en rheuniatiek, want ongetwijfeld is urine zuur ook de grondoorzaak van steenach tige afzettingen in de nieren en blaas. Kleine, scherp gekante urinezuur-kristal- len, veel gelijkend op glassplinters, verza melen zich rond de teere niercellen en vormen aiergruis, dat zich een weg baant naar de blaas en dikwijls zoo groot wordt, dat een operatie onvermijdelijk is. Maar een speciaal niergeneesmiddelgenomen bij het optreden der eerste verschijnselen, dient succesvol te zijn ter voorkoming en verwijdering der urinezuur-afzettingen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal niergsneesmiddel. Zij herstellen de werkzaamheid der nieren, spoelen de urine- kanalen door en reinigen deze, en verwij deren „het urinezuur-vergift en de vloei stoffen, die zich ophoopen en ontsteking in de spieren en gewrichten veroorzaken. Om bij het gebruik van Foster's Pillen de beste resultaten te verkrijgen, dient de lijder te helpen door voldoende melk te drinken, voldoende water, en slechts licht verteerbaar, gezond voedsel en weinig of geen alcoholische dranken te gebruiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Zij werken hoegenaamd niet op de ingewanden. Let er op, dat gij de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handteekening van James Foster. Te Alkmaar verkrijgb. bij Nierop en Slot- houber, Langestr. 52. Toezending geschiedt franeo na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. stadsnieuws. 25-Jarig jubileum. Heden herdacht de heer C. Smit, kapitein van „De Trio", den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de maatschappij „Alkmaar packet" in dienst trad. Ter zijne eere waren de bestelwagens van de maatschappij in de stad allen van een, vlaggetje voorzien. Mr. J. P. Bosman, directeur van de maat schappij, overhandigde den jubilaris na een toespraak, waarin hij diens wedervaren schetste, een gouden Union-horloge met in scriptie. Van zijn collega's ontving de heer Smit mede verschillende cadeaux. Zeer velen zonden tien jubilaris hun gelukwensch. 50-JARIGE ECHTVEREENIGING. Op 1 Mei a.8. hopen de heet en tnej. D. KrensHarskamp, vroeger alhier, thans te Balkbrug (O.) hunne 50-jarige echtvereeni- ging te herdenken. De heer Krens was hier voorheen werk meester in het timmervak aan1 het R. O. G Hij is hier in die functie pl.m. 30 jaar werk zaam geweest, was een hoogst bekwaam vakman, bij zijne superieuren en het college van regenten zéér gezien. Hij werd indertijd begiftigd met de gouden Oranje-Nassau- orde. Sedert een paar jaar is hij gepensio neerd ajs hoofdopzichter. Zoowel de jubilaris als zijne echtgenoot® mogen zich nog in goede gezondheid ver heugen. Het zijn een paar krasse oudjes. VOETBAL. Het Alcmaria-elftal kwam met eenige in vallers uit tegen Amstel op den eersten Paaschdag in de Bekerwedstrijden van Z. V. V. Amstel had één invaller, doch maakte niet den supérieuren indruk, dien men had mogen verwachten. Eenige blunders in de Alkmaarsche achterhoede bezorgden haar drie doelpunten, waar Alcmaria één goal te genover stelde. „Alkmaar" speelde op het Holland-terrein tegen K. F. C., één der candidaten voor den kampioenstitel eerste klas N. H. V. B. De forsche K. F. C.-ploeg moest echter tegen Alkmaar het onderspit delven. Haar uitste kende achterhoede werd door de vlugge aan vallen van Alkmaar, meestal geleid door den zeer goed spelenden rechtsbuiten, tweemaal verschalkt, terwijl K. F. C. zelf slechts één tegenpunt wist te maken. Alkmaar won alzoo met 21 en deze nederlaag zal K. F. C. het kampioenschap kosten. Helder II komt nu bovenaan. DE BRANDSTOFFEN-COMMISSIE. Gisteren hield genoemde commissie hare eerste vergadering onder voorzitterschap van den heer F. Bak, lid van den raad; als secretaris werd aangewezen de heer K van t Veer, Snaarmanslaan 113. Besloten werd met de distributie van „huisbrand" nog een paar dagen te wachten aangezien eiken dag meer aanvoer is tc vei wachten, en bij' eene gelijkmatige verdeel in e van den oogenblikkelijken voorraad slechts kop per geein zou kunnen worden verstrek'

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2